DEBAT OVER MIDDEN-OOSTEN IN DE VN UITGESTELD Betogingen tegen Allende Meir tracht jagers los te krijgen Oorlog verlamt Cambodja’s economie Arabische landen verontwaardigd over bezetting eilanden Doorbraak in Rome Dick Bartels Vijfde man gezocht in Cairo Generaal in duelleren Uruguay wil iac.warnïnq akkoord met Rhodesië Britse oppositie veroordeelt Radicale vleugel IRA wil geen kerstbestand DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 3 I® Tarten Bontmodehuis Bloedig Na moord op Wasfi Tel! IN WASHINGTON OM EMBARGO OP PHANTOMS TE BETWISTEN I I Stabilisering Miljard dollar Toerisme Aanvoer NIEUW VOOR HAARLEM Ook AVONDVERKOOP k I J C Ui w 4 Bs a L ,zJi FfF M 1 f 11 ■l - ADVERTENTIE Aan een betoging tegen het bewind (Van onze redacteur in Jeruzalem r I l- ie den van aanhangers van Sihanoek. n/VVWVVVVWWVVVW\AA/WVVWVV\AnA/\AA/VWVVVVVVVVVVVVVV\AA/VWVVVVWV1A^^ Geef Uw man, vrouw, zoon of dochter zo’n wonderlijk stukje schoonheid als presse-papier of gewoon als sieraad voor de kamer. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten het debat over het Midden-Oosten, dat vandaag zou beginnen, uit te stellen tot morgen om de ministers van Buitenlandse Zaken van een aantal Afrikaanse landen in de gelegenheid te stellen de vergade ring bij te wonen. Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 31 15 82 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf de Houtbrug. Misschien ook voor U een ontluikende hobby? .0 g Hij zei dat stopzetting van de activiteit van het IRA dan pas in overweging kan worden genomen als Engeland akkoord gaat met de opheffing van het Noordierse parlement in Belfast en „staking van de Britse agressie”. Inmiddels is gebleken dat het lijk dat men maandag bij de grens met de Ierse republiek heeft gevonden, het stoffelijk overschot is van een Britse soldaat in burger. De 25-jarige man die op weg was naar zijn verloofde, is waarschijnlijk door guerrillastrijders doodgeschoten. De sol daat en zijn verloofde hadden met Kerst mis willen trouwen. LONDEN. (DPA) De radicaal-natio- nalistische vleugel van het Ierse Republi keinse Leger zal ook met Kerstmis zijn operaties niet staken. Het verzoek van premier Jack Lynch van de Ierse repu bliek om op de komende feestdagen het vuren te staken, is in Dublin door een woordvoerder van de radicale vleugel van het IRA afgewezen. Na het zwevend maken van de koers van de riel volgde een devaluatie. Om speculatie en zwarte handel te verhin deren worden de strenge bepalingen op de handel met het buitenland voor een groot deel losgelaten. Weer thuis. Prof. dr. Castrejon Diaz, de rector magnificus van de universiteit van Guerrero in Mexico, die 12 dagen geleden werd ontvoerd, is door zijn ont voerders vrijgelaten. In ruil hiervoor zijn negen linkse tegenstanders van de Mexi caanse regering uit de gevangenis ont slagen en naar Cuba gevlogen. Boven dien kregen de ontvoerders een losgeld van 700.000 gulden t- 12 Het gebrek aan consumptiegoederen en de inflatie hebben in Pnom Penh de prijzen doen omhoogschieten. Een kilo rijst kostte, toen Sihanoek nog aan het bewind was, vier tot vijf riel. Op het ogenblik ligt de prijs al boven de 10 riel. MONTEVIDEO (EFE) In Uruguay heeft generaal Liber Seregni, de 73-jarige kandidaat van de „Frente Amplio” Juan Pedro Ribas, kandidaat voor de Colorado- party, voor een duel uitgedaagd. De 50-ja- rige Ribas had de generaal ervan beschul digd „een verrader te zijn: Als militair en als kandidaat voor het linkse front”. 14 >n ht Wagenweg 146. Haarlem. Tel. 316529 SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Geeft Uw vrouw een waardig St. Nicolaas geschenk, Geeft haar bont. U ontvangt een PERSOONLIJKE DESKUNDIGE BEDIENING waarbij de KLANT nog KONINGIN w >n Is dt t- te n. >n :n ie id id in ie sr *11 ie le L. S, st ie Een groot aantal Chinezen heeft zijn geld in het buitenland in veiligheid gebracht. Enige zeer welgestelden heb ben Pnom Penh de rug toegekeerd en zijn in Hongkong neergestreken. Omdat een groot deel van de Chinezen hun geld in goud hebben omgezet, is de goudprijs verdubbeld. Op de zwarte markt betaalt men tot 250 riel voor één dollar. Cambodja is, net als Zuid-Vietnam, op het ogenblik volkomen afhankelijk van de Amerikaanse hulp. Die bedroeg over het vorige begrotingsjaar maar liefst 235 miljoen dollar. De Verenigde Staten hebben voor het lopende jaar 325 miljoen dollar, waarvan 200 mil joen voor militaire uitrusting, toege zegd. De Senaat in Washington heeft daar echter een stokje voor gestoken. De Amerikaanse volksvertegenwoordi ging wilde niet verder gaan dan 250 miljoen dollar. Golda Meir heeft bij haar aankomst in Amerika gezinspeeld op nieuwe Israëli sche initiatieven. Ze zal er bij haar be spreking met de Amerikaanse regering de nadruk op leggen dat Egypte wellicht tot onverantwoordelijke daden zal overgaan, op grond van de veronderstelling dat het door het uitblijven van Amerikaanse wa- penzendingen aan Israel, zich een militair avontuur kan veroorloven. „Het is niet de vraag of wij een eventuele oorlog zullen winnen”, zei Golda Meir onlangs, maar hoeveel verliezen zo’n oorlog ons zal kos- Glans en gloed uit het diepste der aarde ligt voor U uitgestald in onze MINERALEN BOETIEK De ontwikkeling is in zoverre verras send dat dinsdagavond de gezichten in Rome nog zorgelijk stonden. Woensdag morgen brak enig optimisme door en zelfs verwachtten enkelen afgelopen nacht een oplossing. Er werd echter besloten het gesprek in Washington voort te zetten. Een eventuele devaluatie van de dollar zal lang niet bij iedereen in de Verenig de Staten goed vallen, al zijn er ook daar stemmen, die alleen in een combinatie van devaluatie van de dollar en revaluatie van andere valuta’s een oplossing zien. President Nixon zal daarom niet te lang willen wachten met een devaluatie. Voor de verkiezingen van volgend jaar moet het psychologische effect ervan zijn weg geëbd. Minister Schiller sprak woensdagmor gen van een doorbraak in de monetaire crisis. Het gaat er inderdaad op lijken. •*vvwvvmvmvv'*mw'*vVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVV‘ PNOM PENH De economie van Cambodja is in de afgelopen maanden zienderogen verslechterd. Zonder de omvangrijke Amerikaan se financiële hulp zou het land voor een bankroet staan. In het be grotingsjaar 1971 stegen de overheidsuitgaven (4.700 miljoen riel meer dan was voorzien) tot 18.700 miljoen riel (100 riel is 6,75). Zestig per cent van het totale budget werd besteed aan militaire uitgaven. Ook de industriële produktie kreeg een gevoelige klap. De enige jutefa- briek van het land is verbrand en de enige olieraffinaderij in Kompong Som door raketvuur zwaar beschadigd. De Cambodjaanse uitvoer is praktisch ni hil. Het tekort op de handelsbalans zou dit jaar vier miljard riel bedragen. In de Arabische wereld, die steeds de aanspraken van de verdragsstaten op de eilandjes heeft gesteund, heerst grote ver ontwaardiging over de bezetting. Syrië heeft verzocht om een spoedbijeenkomst van de Arabische Liga. Iran werd door Damascus aangespoord zich onmiddellijk van de eilandjes terug te trekken. Een Syrische regeringswoordvoerder sprak van „een openlijk tarten van de wens van het Arabische volk en de wereldopinie en een negeren van het recht van de bewoners van de drie eilanden op soevereiniteit en zelfbeschikking”. In de sjeikdommen Ras el Khaima en Sjardsja hebben betogers gisteren Perzi sche bankfilialen aangevallen. Volgens het Iraakse persbureau vormden ook Britse kantoren het doel van de demonstraties. Of deze maatregelen het beoogde succes zullen hebben, moet zolang de oorlog voortduurt worden betwijfeld. Tot nu toe zijn die in Pnom Penh verwachte investeringen en leningen van andere landen dan de Verenigde Staten uitgebleven. Cambodja wordt daardoor nog afhankelijker van de Verenigde Staten. Het is de vraag of Washington, gezien de huidige houdine van de Amerikaanse Senaat, ook op lange termijn geld in het regime-Lon Nol kan blijven pompen. De zaken zien er voor Cambodja op het ogenblik veel slechter uit dan twee jaar geleden toen Sihanoek nog aan de macht was. De regering-Lon Nol is pas begonnen met een aantal maatregelen tot stabilisering van de economie. De eilandjes werden dinsdagmorgen door Iraanse troepen bezet. Wat Aboe Moesa betreft gebeurde dit op grond van een overeenkomst met de heerser van Sjardsja, waarbij de olierechten worden gedeeld maar het eiland onder bestuur van het sjeikdom blijft. Maar Ras el Khaima heeft een beroep gedaan op En geland, dat formeel nog verantwoordelijk is voor de defensie van de verdragskust, tegen Iran op te treden. Deze maand echter vertrekken de laatste Britse troepen uit het gebied, en vandaag ondertekent Engeland een vriendschapsverdrag met een nieuwe unie van zes verdragsstaten waar Ras el Khaima geen deel van uit maakt. De 400 bewoners van het grootste der Toemb-eilanden, waar de politie een korte maar bloedige strijd met de Iraanse mili tairen leverde om de bezetting te verhin deren, zijn volgens een bericht uit Ras el Khaima van het eiland verdreven en be vinden zich nu op het vasteland. revalueren dan de Duitse mark. Dat ver sterkt onze handelspositie ten opzichte van Duitsland. Om welke percentages het uiteindelijk ^al gaan, weten hooguit de deelnemers aan het gesprek in Rome, Het Ameri kaanse dagblad The New York Times heeft berekend dat de Verenigde Staten in drie jaar uit de betalingsbalanszorgen zijn bij een devaluatie van de dollar met vijf a zeven percent, een revaluatie van de Duitse mark met eveneens vijf a zeven percent en een revaluatie van de Japanse yen met tien a twaalf percent. We zullen moeten afwachten, maar in het weekeinde van 18-19 december zouden de beslissingen wel eens kunnen vallen. Cambodjaanse troepen en de bombar dementen met Amerikaanse bommen werpers komen eveneens uit de zak van de Amerikaanse belastingbetaler. De Amerikaanse militaire hulp zal echter nog wel aanzienlijk moeten stij gen, als zoals is overeengekomën, de sterkte van het Cambodjaanse leger in de jaren tot 1977 op 300.000 man wordt gebracht. "’,l AMMAN. (DPA) Een vijfde man die deelgenomen zou hebben aan de samen zwering om de Jordaanse premier Wasfi Teil te vermoorden, zou nog voor de aanslag per vliegtuig uit Cairo zijn ver trokken. De man zou een Soedanees pas poort hebben gehad, uitgeschreven op de schuilnaam Aboe Hamad. JERUZALEM. Premier Golda Meir is in Washington voor besprekingen met president Nixon. Doel van haar bezoek is de Amerikaanse regering te bewegen het embargo op Phantoms, dat sinds juni van kracht is, op te heffen. Volgerij Israel ontwikkelt de militaire balans in het mid- den-oosten zich ten ongunste van Israel vanwege de doorlopende stroom wapens naar Egypte. transport bijna onmogelijk. De rubber- produktie, naast die van rijst, eertijds de voornaamste deviezenbron, is bijna geheel tot stilstand gekomen. Ook aan het toerisme, een andere belangrijke steunpilaar voor de Cambodjaanse eco nomie, kwam door de oorlog een eind. De beroemde ruïnes van tempels in Angkor Wat liggen in een gebied dat Sihanoek-aanhangers beheersen. De toeristenhotels in Siem Reap zijn door het Cambodjaanse leger gevorderd. „samenspanning” met Iran. Dit heeft radio-Bagdad gisteravond omgeroepen. van de Chileense president Allende in Santiago en tegen het bestaande voedseltekort is gisteravond door de politie een einde gemaakt. Met waterkanonnen en traangas werden Hoewel officieel slechts de „hypotheti sche” mogelijkheid van een devaluatie van de dollar is besproken in de ver gadering van de Groep van Tien (rijke landen) in Rome, mag men aannemen dat de Verenigde Staten inderdaad bereid zullen zijn de officiële waarde van hun geldeenheid te verlagen. Op de zwevende wisselmarkten is de waarde van de dollar in de praktijk al verminderd. Als Amerika devalueert eist het te gelijkertijd dat andere, sterke valuta’s op waarderen. Op 17 en 18 december wordt de voor de wereldhandel zo belangrijke kwestie opnieuw besproken in Washing ton. Men neemt aan dat er dan concreet zal worden gepraat over het percentage waarmee de dollar zal devalueren en dus ook over de percentages waarmee andere valuta’s zullen revalueren. De Amerikanen schijnen woensdag een devaluatie van de dollar te hebben voor gesteld, die groter is dan werd verwacht. Dit is tenminste op te maken uit een uit lating van de Westduitse minister van Financiën en Economische Zaken, prof. Karl Schiller. Zijn Amerikaanse ambtge noot van Financiën, John Connally, zei na afloop van het gesprek dat de mone taire problemen nog niet zijn opgelost „al is er wel enige vooruitgang geboekt”. Een devaluatie van de dollar betekent dat ook officieel Amerikaanse goederen voor Nederland goedkoper worden en Nederlandse produkten voor Amerika duurder. Of ook de gulden moet reva lueren en met hoeveel, is niet te zeggen. Het Nederlandse standpunt zal in ieder geval wel zijn dat de gulden minder moet EEN ANDERE factor, die de Cam bodjaanse economie geen goed heeft gedaan, is de campagne tegen de Chi nezen. Men verwijt de Chinezen, die sinds mensenheugenis het financiële le ven van het land beheersen, zwarte handel, illegale prijsverhogingen en speculatie. Irak heeft een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gevraagd naar aanleiding van de bezetting door Iran van drie eilandjes in de Perzische Golf. Het wil daarbij ook een veroordeling van Engeland wegens Er zou een ereraad, bestaande uit drie generaals zijn ingesteld, dié over de wijze waarop het duel zal worden gevoerd, zal moeten beslissen. Een woordvoerder van het leger heeft meegedeeld, dat het duel door zal gaan als Ribas zijn beschuldigin gen aan het adres van Seregni niet intrekt. de vijfduizend merendeels vrouwe lijke demonstranten uiteengedreven. De betogers protesteerden ook tegen de aanwezigheid van Fidel Castro in Chili. Op de foto een beeld van de uiteengedreven Chileense huisvrou wen. Ook de vier Palestijnse verzetsstrijders die gearresteerd zijn in verband met de moord op Wasfi Teil, hebben bij hun verhoor valse namen opgegeven, kennelijk met de bedoeling vergeldingsmaatregelen tegen hun in Jordanië wonende verwan ten te voorkomen. De vier zullen voor het Egyptische hooggerechtshof terechtstaan. Inmiddels heeft koning Hoessein giste ren bij de opening van het parlement in Amman opgeroepen tot bundeling van alle krachten in Jordanië voor de strijd tegen Israël. Hoessein noemde moord op Wasfi Teil een onderdeel van een samen zwering, gericht op de vernietiging van de nationale eenheid. „Maar de overwinning op Israël kan alleen door stabiliteit en veiligheid” worden behaald. Daarom moe ten alle krachten in Jordanië gebundeld worden”, aldus Hoessein. ten. Hoe minder vliegtuigen wij krijgen, hoe groter de verliezen zullen zijn”. Golda Meir wil duidelijk maken dat de enige waarborg voor het voortduren van de wapenstilstand een sterk Israel is, zo sterk dat de Arabische landen van te voren weten dat het geen zin heeft om zich in een militair avontuur te storten. Washington weigert nieuwe vliegtuigen te leveren zolang Israel niet van plan is op het politieke slagveld enige concessies te doen, teneinde de onderhandelingen over een tussenregeling voor het Suez-kanaal weer op gang te krijgen. Struikelblok is Israels weigering na een gedeeltelijke te rugtrekking van het Suez-kanaal Egypti sche eenheden toe te staan het Kanaal over te steken. De Amerikaanse Midden-Oostenpolitiek is gebaseerd op het zogenaamde plan- Rogers. Volgens dit nu twee jaar oude plan zou Israel zich bij een vredesregeling terug moeten trekken op dg grenzen van vóór 1967, kleine grenscorrecties daargela ten. Israel heeft zich hier van het begin af aan krachtig tegen verzet. Het doel van de Israëlische politiek is de Amerikanen ervan te overtuigen dat het plan-Rogers Israels veiligheid in gevaar brengt. Vol gens de Israëlische formule zou Israel zich bij een vredesregeling terugtekken op „veilige tussen beide partijen overeenge komen grenzen”. DE VOEDSELVOORZIENING van Pnom Penh komt bovendien ernstig in gevaar door moeilijkheden met de aan voer. De gevechten maken geregeld EDELSMID - JUWELIER Mineralen Het zijn de ministers van Senegal, Ka meroen, Mauretanië, Nigeria en Zaire (Kongo-Kinsjasa). De staatshoofden van deze vijf Afrikaanse landen hebben on langs in opdracht van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) besprekingen gevoerd in Egypte en Israel om een rege ling inzake het Midden-Oosten te bevor deren. Grote collectie nerts en beverhoeden v.a. 175, LONDEN (DPA). Woordvoerders van de socialistische en liberale oppositiepar tijen hebben gisteren in het Britse Lager huis het akkoord met Rhodesië veroor deeld als capitulatie voor het regime- Smith en verraad van de vijf miljoen Afrikanen. Hoewel het debat rustig begon, kon minister van Buitenlandse Zaken Alec Douglas Home zich aan het eind van zijn rede nauwelijks meer verstaanbaar maken. Toen de minister zei dat de overeen komst de enige mogelijkheid was óm te verhinderen dat Rhodesië af zou glijden naar apartheid, werd hij door opgewonden geroep van de oppositiebanken onderbro ken. De oppositie zag wéinig in de af spraak om een commissie gevoelens van het Rhodesische volk te laten peilen, wanneer de nationalistische partijen van de Afrikanen verboden blijven. De opposi tie eiste dat in de commissie minstens één Afrikaan wordt opgenomen. Tevergeefs probeerde de oppositie Douglas Home een tijdstip te laten noe men waarop een meerderheidsbewind in Rhodesië werkelijkheid zal worden. Orde van Lenin. D< 'Marschalk Georgi Zjoekov i« jinaar van Berlijn en oud-nmi,.- ui Defensie, is ter gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag onderscheiden met de orde van Lenin. Het eind van de prijsstijging is nog lang niet in zicht. Geïmporteerde le vensmiddelen evenals vlees, vis en houtskool zijn voor de grote massa van de Cambodjanen niet eens meer te betalen. De voortdurende gevechten hebben de landbouwproduktie ernstig ge schaad. Vorig jaar moest het Zuid- oostaziatische land, dat tot voor kort bijna een half miljoen ton uitvoerde, voor de eerste maal rijst importeren. Men rekent er nu al op dat volgend laar meer dan 100.000 ton moet wor den ingevoerd. Een deel van het gebied waar rijst verbouwd wordt, is in han- De „onafhankelijkheid” van Cam bodja kost de Verenigde Staten echter beduidend meer dan uit deze cijfers blijkt. Volgens recente schattingen zouden de Amerikaanse investeringen in het regime-Lon Nol de miljard dol lar (3,6 miljard gulden) per jaar al zijn gepasseerd. Washington betaalt ook het Zuid- vietnamese expeditieleger dat deze week opnieuw de grens met Cambodja heeft overschreden. De kosten voor het onderhoud van de Zuidvietnamese ba ses in Cambodja, de training van de V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3