Nieuw bestuur van Felison ELZER’s HUISVROUW VOERT ACTIE VOOR VEILIG KRUISPUNT Ergernis door Noorse houding op Brusselse visserij conferentie De zware laatste loodi ■n Bierfles ontplofte Nu officieel Reyndersweg Controverses binnen VVD Schoolkinderen durven niet alleen over te steken Henk Overduin Havenberichten Koppige kandidaten met veel boter Minister corrigeert uitlatingen van Staatssecretaris exposeert bij Felison Santpoorter frontaal tegen vrachtauto op het hoofd Hangranaat in slooppand D. v. Golberdinge vervangen door Jan Dooijes IN DE VISHAL I I l I 8 gil 5 DONDERDAG 2 DECEMBER IJMUIDER COURANT 1971 OVERHEMDEN Nederland (Van een onzer redacteuren) IJMUlDEN. Nederland is niet het enige EEG-land waar in het vis serijbedrijf men zich ergert aan de Noren en Britten, die met hun bui tensporige eisen „ter bescherming, van eigen kustvissers” er verant woordelijk voor moeten worden ge steld dat men begin deze week in Brussel niet is kunnen komen tot een oplossing van „de visserijkwestie”, laatste struikelblok voor de toelating van de vier kandidaten tot de Euro pese gemeenschap. Kort IJmondnieuws ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) de 9 - ADRES wordt ve 1 TE: --- Daarna kunt o ml| noteren als BEVERWIJK Slopers vonden in een voor afbraak bestemd boerderijtje aan de Plesmanweg een handgranaat. De oolitie heeft het voorwerp in het bureau opge borgen en zal het binnenkort aan de mijn opruimingsdienst overhandigen. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het ontbreken van enige beveiliging voor voetgangers, waaronder vele honderden schoolgaande kinderen, op de kruising Saturnusstraat-Eenhoornstraat is een pijnlijke doorn in het oog voor de omwonenden. Dagelijks ervaren zij hoe automobilisten het kruispunt passeren met een vaart die doet vermoeden dat zij zich aan de maxi mumsnelheid van vijftig kilometer weinig gelegen laten liggen. Van de zijde van de V.V.D.-fraktie zijn nadere mededelingen aangekondigd. Terwijl de Noren en Denen de in „eigen water” gevangen haring verwerken tot vis meel, kopen zij haring voor menselijke consumptie in Schotland op. De Duitse vissers moeten de haring gaan zoeken tot voor de kust van Amerika. De haringstand in de Noordzee is door te intensieve be- vissing op een angstig laag peil gekomen. Nederland Voor het Nederlandse visserijbedrijf is haring de voornaamste bron van inkom sten; ten opzichte van de vijftiger jaren is die bron met driekwart verminderd. Aan het eind van volgende week zal er in Brussel verder worden onderhandeld DEN HAAG Minister Van Veen van Onderwas is van mening, dat de persoon lijke kwaliteiten van de onderwijzers in het algemeen bepaald waardering verdienen. Hij heeft dit geantwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Laban. De heer Laban had deze vragen gesteld na uitlatingen van staatssecretaris Vonhoff, dat de persoonlijke kwaliteiten van hen die onderwijs geven vooral in de sfeer van het basisonderwijs achteruit lopen. Minister Van Veen zegt nu, dat uit de onderwijsverslagen over een lange reeks van jaren niet blijkt dat deze kwaliteiten achteruit lopen. Hij merkt nog op, dat dit oordeel op ervaring berust en niet op een onderzoek. Staatssecretaris Vonhoff heeft reeds ver klaard, dat hij de gewraakte opmerkingen beter achterwege had kunnen laten. HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUlDEN VELSEN. De volgende exposant bij Felison in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn te Velsen is de Leidse beel dend kunstenaar Henk Overduin. Hij ex poseert tekeningen, pentekeningen in Oost- indische inkt, gouaches op hout, blokken en boeken. voorzitter en belast zich met de educatie ve begeleiding. Secretaresse is Els Root hoofdBouma, penningmeester F. Claes- sen. Verder maken mevrouw L. Verman- de-Deinum en de heren B. C. van der Kolk, C. van der Maden en S. Schaafsma deel uit van het bestuur. IJMUlDEN. Na drie jaar het werk van Felison te hebben geleid zal Dan van Golberdinge het voorzitterschap van deze Velsense stichting ter bevordering van de beeldende kunst neerleggen. In die drie jaar heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door de Velsenaar de mogelijk heid te bieden in eigen plaats kennis te nemen van uiteenlopende vormen van ei gentijds beeldend vermogen. deze J. H. 1920 directeur Exploitatie Maatschappij (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tegenstellingen in de Beverwijkse V.V.D.-gelederen hebben er toe geleid, dat het raadslid A. W. Linde man heeft bedankt als lid van de afdeling Beverwijk. Vooralsnog blijft hij de V.V.D. wel als fraktlelid vertegenwoordigen. Maar het is de consument die ten slotte het gelag betaalt: hoe minder de aanvoer, hoe duurder de vis. te 150 kisten wijting, 1600 kisten gul en 100 kisten varia. Er lijkt nog een lange weg te moeten worden afgelegd voor men gekomen is tot een internationale afspraak, die van alle partijen tijdelijke offers zal vragen, maar die kan voorkomen dat het visreservoir leeggehaald wordt. Anderzijds worden gronden buiten de Noordzee, na verkenningen door Neder landse biologen, bevist. Uiteraard moet daarbij voorkomen wor den in andermans viswater te verzeilen maar elk jaar weer ontstaan conflicten meestal door vermeende overtredingen. Verschil in interpretatie heeft zo af en toe al geleid tol verbeurdverklaring van schip, netten en vangst door de Engelse rechter. „Het wordt de hoogste tijd dat er op dit punt een veilige oversteekplaats komt, zodat de schoolkinderen niet enkele malen per dag hun leven in de waagschaal hoeven te stellen” zegt mevrouw N. Boon stra, die enkele tientallen meters vanaf het gewraakte kruispunt, in de Saturnus- straat, woont. Zij voegde de daad bij het woord en verzamelde een lijst met hand tekeningen, die zij vergezeld van een brief aan het stadhuis heeft afgegeven, bestemd voor wethouder Ockeloen. Het waren vier vellen met bijna zestig handtekeningen. „Toen ik bij iedereen met gejuich werd ontvangen, en ik niet eens zo lang doorge gaan, met handtekeningen verzamelen want ik begreep gewoon dat iedereen hier in de buurt volkomen achter deze veilig- heidsactie staat,” zegt mevrouw Boonstra, „Het wemelt hier van de scholen, ik denk dat er wel acht in de onmiddellijke nabij heid van die gevaarlijke kruising staan. Zelf heb ik ook drie schoolgaande kinde ren en als ik buiten de ramen lap slaat de schrik me om het hart als er weer een wagen langs giert. Het zijn heus niet alleen de personenauto’s, want ook het zware verkeer dat hier veelvuldig door de straat komt, matigt geen snelheid.” „Het minste wat de gemeente kan doen is toch duidelijke borden plaatsen met knipperlichten, en op grotere afstand, dan waar nu het waarschuwingsbord staat. En als het zware verkeer dan nog geweerd wordt en voortaan buiten de woonwijken om moet rijden, scheelt het al een heel stuk in de veiligheid.” In de Saturnusstraat 35, precies op de gevarenhoek, woont de familie Bralten. De heer en mevrouw Bralten staan volle dig achter de argumenten die mevrouw Boonstra aanvoert. De heer des huizes weet vlotweg een zestal ongevallen op te sommen, welke kort achter elkaar bij hem voor de deur plaats vonden en waar bij meer dan eens een auto in zijn voortuintje terecht kwam. „Ais we dat hekje niet voor de deur hadden, waren ze al lang de kamer binnen komen rijden” zegt hij. „Het is werkelijk een wonder dat er nog geen doden gevallen zijn. Als we in de kamer zitten zien we zo’n aanrijding gewoon aankomen. Laatst lag hier nog een auto finaal ondersteboven en kort geleden moest er na een aanrijding een vrouw met een schedelbreuk naar het ziekenhuis.” Het kruispunt is volgens hem veel te onoverzichtelijk en het grootste gevaar schuilt in de route vanuit Haarlem naar de Planetenweg. Tenslotte oppert hij nog dat er mogelijk een vergissing gemaakt is met het plaatsen van de borden, die aangeven dat de kruising Dolfijnstraat- Saturnusstraat een voorrangskruising is. „Dat is een veel minder gevaarlijk kruis punt, ik denk dat ze die borden gewoon verkeerd hebben neergezet” aldus de heer Bralten. De Noorse woordvoerders hebben wan neer het in hun kraam te pas kwam ge goocheld met percentages: op de jongste bijeenkomst zou het Noorse nationale pro- dukt voor vier tot zeven percent bepaald worden door de visserij en dit is in elk geval al minder dan eerder werd beweerd in een Noors sprookje. Het zal de Nederlandse zeevisserij niet zo’n zorg zijn als de Noren ook na een meer dan redelijke overgangsperiode een twaalf- mijlszone voor zichzelf willen blijven hou den; de Duitsers hebben meer reden zich SANTPOORT. Op de Wüsteiaan raakte vanmorgen vroeg een twintigjarige Santpoorter met zijn personenauto in een slip en dreunde frontaal tegen een vrachtwagen welke hem tegemoet reed. De personenauto werd daarbij geheel ver nield; de vrachtwagen liep aan de voorzij de zware schade op. Beide chauffeurs mankeerden niets. Later moest de Sant poorter zich onderwerpen aan de bloed proef, waarna tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens rijden onder in vloed. tussen de Zes en de Vier. Minister Lardi- nois is niet meer zo optimistisch als voor heen. Later in december wordt in Moskou ge praat over volgend jaar te nemen maat regelen om de haringstand in de Noordzee een kans te geven zich te herstellen. Nederlandse biologen achten de slui-, tingsperioden zoals dit jaar voor de haring visserij in de Noordzee, in het Skagerak en in Het Kanaal van kracht zijn geweest, verre van voldoende, zij blijven pleiten voor een quotering van de vangsten. -si» De verhuizing van het Zeeweg Zie kenhuis is deze week in volle gang. Eén van de laatste loodjes, die nu eenmaal altijd het zwaarst wegen, is deze röntgenapparatuur. Zusters van de röntgenafdeling waren donderdag reeds in de vroege uurtjes druk aan het inpakken. Later op de dag zou den sterke mannenhanden de lood zware apparatuur installeren in de nieuwbouw. De schijnbare chaos die nu nog in de gebouwen van het ziekenhuis heerst, zal binnen enkele dagen weer geheel tot het verleden behoren zo verzekerden de verpleeg sters. In elk geval moet de verhuizing vrijdag zover gevorderd zijn dat de patiënten hun nieuwe verblijven kun nen innemen, van waaruit zij een riant uitzicht hebben over de om geving. maandabonnee 6,90 Ifwartaalabnnnee f 20 Hij heeft daarbij enkele gevestigde na men uit de vaderlandse kunstwereld naar Velsen gehaald. Maar vooral heeft hij jong of minder bekend talent de kans geboden zich via Felison te presenteren. Aan de beeldende kunstenaars uit eigen gemeente en streek werd daarbij ruime aandacht besteed. In de drie jaar van zijn voorzitterschap heeft Felison, voorgegaan door Van Gol berdinge, een twintigtal exposities georga niseerd, eerst in de zaal aan de Heide- straat, sinds begin van dit jaar in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn. Vrijdag 10 december ’s avonds om 9 uur, na de opening van de tentoonstelling van Henk Overduin, zal aan het afscheid van Dan van Golberdinge als voorzitter van Felison bijzondere aandacht worden besteed. Het bestuur van Felison zal, na het vertrek van de heer Van Golberdinge, als volgt zijn samengesteld. Het voorzitter schap zal voorlopig worden waargenomen door J. Dooijes. D. Fennema is vice- Lamp. In de nacht van dinsdag op woens dag is bij een wegafzetting op de Von- dellaan in Santpoort een knipperlamp ontvreemd. De waarde bedroeg 225, IJMUlDEN De aanvoer van woensdag, verzorgd door 46 schepen, bestond uit: 104 kisten en 366 kleine kisten schelvis, 162 kisten en 13 kleine kisten wijting, 2583 kisten gul, 100 kisten haai, 704 kisten kool vis, 19 kisten en 29 kleine kisten makreel, 148 kisten schol, 100 kisten schar, 172 kisten varia, 785 stuks stijve kabeljauwen, 5425 kg tong; in totaal 408 kleine kisten en 4099 kisten. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8,53-8,01. gr. tong 6.82-6.45, grm. tong 8,13- 7.38 kim. tong 6.23-5.89, tong 1 6,14-5,33, tong 2 5,85-5,05 Per 50 kg: tarbot 311-146, griet 185-99. kabeljauw 3 73-59, kabeljauw 4 69-54, ka beljauw 5 45-29, kool vis 3 59-52, koolvis 4 30-26, kl. leng 34, schelvis 1 132, schelvis 2 81, schelvis 3 74-58. wijting 77-48. schar 65-35, bot 19-13, schol 4 65-56, schol 1 71-64, schol 2 79-70, schol 3 66-57, poontjes 79-78, hammen 230. heek 1 244-206. heek 2 186 haai 56-34. Per 125 kg: kabeljauw 1 186-168, kabel jauw 2 174-162, gr. heek 798, grm. heek 726, leng 114-98, zwarte koolvis 1 156-194, zwarte koolvis 2 148-144. Per 10 stuks, in guldens: kabeljauw 1 168-192. kabeljauw 2 112-82 Per stuk: haai 154. Per hoop: rog 88, vleet 322. Besommingen: EB 28 en UK 147 4400, EH 7 en VD 6 f 5900. UK 17 en 249 5700, UK 48 en 245 f 5700, UK 54 en 208 4080. UK 56 en 200 f 5100, UK 107 en 131 f 4780, UK 135 en 145 f 4380, UK 196 en 234 6500, VD 9 en 19 6090, VD 15 en 89 f 1100, VD 24 er> 77 7600. VD 44 en 75 4800, VD 53 en 80 f 7050. VD 73 en 128 3400, KW 149 5900, 109 f 990, 211 3500; IJM. 37 ƒ56.000; GO 26 f 12.700; UK 5 ƒ5900, 6 700, 72 3800, 94 f 5400, 138 15.2Ó0, 148 3500; VD 1 3580, 4 3870, 46 f 2500: YE 25 1600 IJM 8 9800, 23 f 830. SCHEVENINGEN De aanvoer Scheveningen bestond woensdag uit: Het ogenschijnlijk rustige kruispunt Saturnusstraat-Eenhoornstraat. Sa men met de dames Boonstra en Bral ten brengt een leidster van de klim op kleuterschool een groepje kleuters veilig naar de overkant. Bij deze laatste vormt de bijbel voor hem een voortdurende bron van inspira tie. Het boek Esther was een eerste stap om de bijbel in een eigen originele taal te herschrijven en te illustreren. Verhaal en illustratie staan los van elkaar, maar vormen een harmonieus geheel. In het boek Ruth is de tekening meer dan alleen illustratie en verzelfstandigd tot beeldtaal. In het boek Filemon brief van Paulus zijn taal (woord) en beeld één gewor den. Zijn blokken zijn beschilderd in een deels abstracte, deels figuratieve beeldtaal, waarvan de voornaamste kleuren zijn mauve, purper, indigo, donker-rose en sig- naalrood. Henk Overduin is geboren in 1943. Hij studeerde in Leiden sociologie, welke stu die hij in 1969 heeft afgerond. Als schep pend kunstenaar is hij autodidact. Sinds tien jaar is hij nu gericht als zodanig werkzaam. De laatste twee jaar heeft hij zijn werk geëexposeerd in Leiden (2x), Rotterdam, Amsterdam en Hilversum. - De tentoonstelling wordt geopend op vrij dag 10 december om 8 uur ’s avonds. Tot het einde van de maand december kan het werk van Henk Overduin dagelijks worden bezichtigd van 14 tot 17 uur. Op 31 december en op nieuwjaarsdag is Feli son gesloten. IJMUlDEN. Een vrouwelijke bedien de van een zelfbedieningszaak in de Lan ge Nieuwstraat kreeg woensdagmiddag de schrik van haar leven, toen in haar handen een bierfles ontplofte. Daarbij werd zij aan haar rechterhand ernstig gewond en moest zich voor behandeling naar het Zeeweg Ziekenhuis laten bren gen. BEVERWIJK. Sinda 1968 is de weg van Wijk aan Zee naar de Noorderpier opengesteld voor het openbaar verkeer, maar officieel was er nog nooit een naam voor deze weg vastgesteld. Men noemde het algemeen de Reyndersweg, maar van gemeentewege heeft men tevergeefs ge tracht de oorsprong van deze naam te achterhalen. Het meest waarschijnlijk achten B. en W. de uitleg, dat benaming duidt op de heer A. Reynders, die omstreeks was van „Breesaap”, welke eigenaresse was van de duinterreinen ten zuiden van Wijk aan Zee. B. en W. hebben thans aan de raad voorgesteld de naam Reyndersweg offici eel in te voeren. daarover op te winden, al is dan het „on aanvaardbaar” het sterkst uitgesproken door de Fransen. Veel meer schade ondervinden Neder landse en andere vissers van het feit dat de Noren ondermaatse haring wegvissen voor industriedoeleinden, niet alleen in hun twaalfmijlszone maar ook op de Noordzee daarbuiten. Vakbonden, reders en diepvriesbedrijven doen van alles om een Noors wetsvoorstel om het korren in die eigen zone funest voor de haringstand te verbieden te torpederen. De Noorse reders jammeren dat een dergelijke wet hen zou ruïneren en worden in hun verzet gesteund door de machtige vakbond van arbeiders en de vakbond van zeelieden, die eveneens grote invloed uitoefent op de regering. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Phenian. Rotterdam: Adi, Rotterdam. IJmuiden: Con stance, Tyne’ Flnrose. Kemi, Velsen; Oscar Mathies, Flixborough; La Paloma, Rotterdam: Joan C, Whitby, IJmuiden; Eckeroe, Delfzijl; Einwardersand. Rotterdam; Texelstroom, Liver pool; Transoceanica Silvia. Bologne: Ursa, Nor- sundet; Christa Koneke, Great Yarmouth; La- belle Emden; Liwieck, Kingslynn, IJmuiden; Margarethet Hoeyer. Hamburg; Jan Hamm. Hull, IJmuiden: Widar, Rotterdam; Gazelle, Green wich, IJmuiden: Martha Frieseke, Londen, IJ muiden: Roerdomp. Koldig; Rijnstroom. Shore ham; Hella, Boston: Hamis, Wilhelmshaven; Battersea. Londen: Heike. New Castle; Cometa, Bilbao: Maguda. Greenwich, IJmuiden; Tanga nyika. Takoradi; Boekanier, Kingslynn; Boreas Hamburg; Piotzkow-Trybunalsky, Cork. IJmui den. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Sate- Uht, Upsela: Sincerity, Londen: Holmsand. Lei- xoes; Helgoland. Venezuela; Rustringen, IJmui den, Londen; Beate R, IJmuiden, Gothenburg; Albert V, New Castle;; Montferland, Bremen: Emsland, IJmuiden. Solvesborg: Martha. Gibral tar; Cadence. Hull: Mathide Schulze. Port Car- tier; Patricia Mitchell Londen; Adi, IJmuiden, Odense; Tor Hollandia, Gothenburg; Eforie, IJ muiden. Constanza: Voline. Dagenham; Kam- perdijk. Londen: Dintelborg, Delfzijl; La Pa- loma, Londen: Christa Koneke, Great Year- mouth: Carabeka 2. Santander; Kariba, Rotter dam; Alcetas. Hamburg: Dania, Hamburg; Ben galen, Kaapstad; Sirius. Bergen: Longavi. Ham burg; Notos, St. Malot; Constance, Atlantic; Li- belle, Londen; W-J-H-Wond, Londen: Zaan- borg IJmuiden, Ystad; Phenian, Hamburg; Trfio, Dublin; Kalingrad, Velsen. Leningrad: Margarethe Hoyer. Esbjer; Joan C, LTmuiden; Perth; Metric. IJmuiden, Kopenhagen. Donderdag aangekomen In IJmuiden: Helene Delmas, Le Havre; Rysum, Dordrecht, IJmuiden; Bravo Contender, Immingham; Cowdray, Car diff: Thaletas, oRtterdam; Treuholz, Flixbo- rough; Octavia, Antwerpen: Solny. Hamburg; Donderdag vertrokken van IJmuiden; Cometa. Bilbao: Oscar Mathies. Flixborough: Colina, Homber River: Werrastein Canada: Rijnstroom, Shoreham. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan De mindere aanvoer door eigen schepen heeft tot gevolg dat Nederland haring koopt in Engelse, Schotse en Ierse havens om z’n positie als exporteur te kunnen handhaven. I RON 'n open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant Antwoordnummer 47 - IJmuiden NAAM m ‘7 tUc’®!

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5