Akademika’s uitblinker Atanas Golomeev: Ondanks eindspurt van Haarlemmers DEGELIJK AKADEMIKA LEVI’S TE MACHTIG ADO’s Ton Thie voor één wedstrijd geschorst Akademika ontevreden over begeleiding Levi’s Harry Vos voor drie ton naarFeyenoord „LEVI’S IN RETURN KANSLOOS” SIB ■fc Laatste kans voor Haarlem Cardinals Bridgeteam won Dukla versloeg Blokkeer opnieuw Carrasco geeft zijn titel op Vijf spelers uit veld gestuurd VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 Oude bekenden Stil publiek Levi’s ontvangt Mars Stars Forceren N auwkeurig THEO KLEIN Golomeev uitvocht. Frank Kales (midden) (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) HAARLEM De Bulgaarse basketballers en hun begeleiders hadden gisteren geen goed woord over voor de manier waarop zjj door het bestuur van Levi’s zijn behan deld. Weliswaar waren zij onaangekondigd een etmaal te vroeg gekomen, maar dat was volgens hen nog geen reden om ze verder zonder enige begeleiding drie dagen in de buurt van Haarlem rond te laten dolen. DEN HAAG Harry Vos, tot donderdag nog onder contract bij PSV, is voor drie ton door Feyenoord gekocht De oud-ADO- speler, die in deze competitie niet meer bij PSV werd opgesteld, zal na 16 december kunnen uitkomen voor de stadionclub. DEN HAAG Ton Thie, de doelverde- diger van FC Den Haag-ADO, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst. Thie is bovendien een meer geschoten worden, ook al hield dat een groter risico in. Maar veel belangrijker was dat de spelers in de tweede hélft hun draai vonden. Een jongen als Akerboom bijvoorbeeld, die in de eerste twintig minuten geen bal inkreeg, herstelde zich knap en zorgde nog voor tien punten. En als iemand me nu vraagt waarom dat pas in de tweede helft gebeurde, dan moet ik het antwoord schuldig blijven. Want ook wij weten nog steeds niet waar het machientje zit, waarmee je een speler op het gewenste moment mee op kan winden”. Een minuut voor tijd kon Schreur zich gaan verfrissen, nadat hij met vijf persoonlijke fouten uit het veld was gestuurd. De tweede helft bewees echter het te gendeel. De aanwezigheid van Gerhard Schreur stimuleerde de titelhouders der mate, dat het leek alsof Levi’s pas toen aan de wedstrijd begon. In een niet te stuiten opmars begon Levi’s de achtervol ging en hoewel de Bulgaren lange (ijd geen krimp gaven, moeten zij toch terug. Steeds dichter slopen de Haarlemmers naderbij. Een uiterste krachtsinspanning bracht Levi’s in de allerlaatste seconden tot op twee punten van Akademika, dat zich met 92-94 nog net staande kon hou den. Hoe eervol dit resultaat ook moge zijn, voor de uitwedstrijd op II december zullen de Haarlemmers zich niet al te veel illusies behoeven te koesteren. delijk, proeftijd een jaar plus een boete van 100 wegens het ten val brengen van een tegenstander terwijl de bal niet bin nen bereik was in de wedstrijd Willem II HVC. Man (AZ’67), één wedstrijd voorwaar delijk, proeftijd een jaar, wegens onbe heerst aanvallen van een tegenstander toen de bal niet meer binnen speelbereik was tijdens de wedstrijd De GraafschapAZ. Spindelaar (SC Cambuur), één wedstrijd voorwaardelijk, proeftijd een jaar en een boete van 100 wegens het ten val bren gen van een tegenstander zonder de bal te kunnen spelen tijdens de wedstrijd Hel mond SportSC Cambuur. VOETBAL. Ludwig Muller van Borus sia Mönchen Gladbach is voor behandeling van zijn gebroken scheenbeen opgenomen in het Keulse Universiteits Ziekenhuis. Trainer Hennes Weissweiler zei dat hij er niet op rekende dit seizoen nog te kunnen beschikken over Müllér. helft vorderde steeds talrijker werden. Levi’s ging forceren om de achterstand terug te brengen. Het resultaat was echter precies tegengesteld. Bij het rustsignaal van de goedleidende arbiters Jarzebinsky (Pool) en de Fin Hilke stonden de gezichten in het Haar lemse kamp uiterst somber. Een niet ver wachte grote achterstand van 37-52 deed het ergste vrezen voor de tweede helft. Een donderspeech van Janbroers en de ijzersterke mentale instelling van Gerhard Schreur behoedde Levi’s voor een debacle. Schreur voor het eerst na een schorsing van vijftien wedstrijden weer van de partij wilde bewijzen er nog bij te horen. In een klap veranderde de sfeerloze eerste helft in een spectakel stuk van de eerste orde. Pas toen begreep het publiek, dat Levi’s de steun nodig had. Via een gescan deerd handgeklap werd Levi’s opgepept. Kees Akerboom voor de basketverwisse- ling wat eenzaam rondlopend in de ploeg, bleek van alle schroom bevrijd. De greep van Janbroers over te stappen op een offensieve zone bleek al direct een groot succes. Kales, Schreur, Akerboom, Mario neaux en More bewezen toen wel dege lijk, dat Levi’s een gevaarlijke tegenstan der kan zijn. Vooral de combinaties tus sen More en Schreur bezorgden Akademi ka Sofia een aantal problemen waar de oplossing niet voor gevonden werd. en zo, vinden de mensen bij ons prach tig. Voor het publiek in Sofia is zo’n basketbalwedstrijd tegen een Westeu- ropese ploeg als Levi’s tegelijkertijd een soort tentoonstelling”. boete opgelegd van 250. Thie kreeg af gelopen zondag tegen het einde van de wedstrijd UtrechtDen Haag een waar schuwing van scheidsrechter Keizer we gens het ten val brengen van Steen Olsen, Thie voorkwam daardoor een vrijwel ze ker doelpunt. In ztfn motivering zegt de tuchtcommissie: „Thie werd gestraft we gens het op zeer ruwe wijze ten val bren gen van een tegenspeler. Gelet werd op alle omstandigheden, zoals het feit dat Thie 27 jaar is en nog immer een blanco strafregister heeft.” HAARLEM. Haarlem Cardinals, dat nog een zeer kleine kans op een plaats in de kampioensgroep heeft, zal vanavond in de Kennemer-Sporthal de laatste kans krijgen in het duel tegen het hoofdstede- lijke DED. Wint Cardinals, dan zal het niet bang behoeven te zjjn om met DED en Racing Agon tegeljjk te eindigen, daar de onderling gespeelde wedstrijden dan be slissend zijn. Zowel Racing Agon als DED hebben in dat geval geen kans, omdat alle wedstrijden tegen de Haarlemmers ver loren gingen. helft van onze spelers met zijn ener gieke optreden". Die extra-kick hadden de Haarlem mers in de rust hard nodig. Het origi nele plan dat Janbroers en De Wit hadden opgesteld om de Bulgaren klein te krijgen, bleek reeds na enkele mi nuten een jammerlijke mislukking. De coaches rekenden daarbij te veel op winst uit verdedigende rebounds, waar voor Akerboom, Kales en Schreur moesten zorgen, terwijl Ombre en Mo re werden ingezet om de bal via snelle uitvallen aan de andere kant in de basket te deponeren. De overmacht van de geroutineerde Bulgaren bleek echter te groot. Eén van de vele keiharde duels, die Gerhard Schreur (links) met Atanas wacht af. „Wij zijn hier dinsdagavond met de bus vanaf Schiphol aangekomen. Toen stonden er twee vertegenwoordigers van de Levi’s, die ons het hotel en het restaurant wezen, met de mededeling dat we bij iedere maaltijd één consumptie konden gebruiken. Dat is het enige contact dat we tot nu toe (donderdagavond, red.) met het bestuur van de Haarlemse club hebben gehad”, aldus de Bulgaren. Woensdag vermaakten zij zich met een rondrit door Amsterdam, waar zij op eigen initiatief met de trein naar toe waren gegaan. Op dat moment wisten zij zelfs nog niet hoe laat de wedstrijd tegen Levi’s zou beginnen. „Men heeft kennelijk gedacht: zo, die zitten dicht bij de hal. Die hebben verder niets nodig. Maar zo is het niet. Wij hebben zelf uit de krant moeten lezen hoe laat de wedstrijd begon. We zijn erg teleurgesteld door deze houding van de club. Volgende week in Sofia zal dat'beter zijn. Daar mogen de Nederlanders eten en drinken wat ze willen, terwijl wij verder voor een goede begeleiding zorgen”, aldus een woordvoerder. ATHENE. Het Nederlands herenteam bridgen heeft zijn wedstrijd uit de zeven tiende ronde van het toernooi om het Euro pees kampioenschap tegen Hongarije met 18-2 gewonnen. Na deze overwinning be zetten de Nederlandse heren de zesde plaats. Levi’s had verloren. Een nederlaag met ere, vooral gezien het spel in de tweede helft. De woorden van coach Janbroers: „Vergeet de eerste helft, wees overtuigd van je eigen kunnen en win in ieder geval de tweede helft,” was duidelijk waargemaakt. Een schande te verliezen van een ploeg, die reeds eerder in 1967 en 1968 de kwartfinales haalde, is het zeker niet aldus trainer-coach Rob de Wit. In zijn ogen had Levi’s nog nimmer eerder tegenover een zo sterke tegenstander ge staan. Topscorers voor Levi’s waren: Gerhard Schreur (17-14), Bill More (11-12), Mario- neaux (0-12) en Kees Akerboom (0-10). De grote man bij de Bulgaren internationaal Golomeev met 18-17 en Peichev met 16-5. Tegenover een schotpercentage van 49 percent voor Levi’s kwam Akademika So fia tot 59 percent. Een verschil, dat mede beslissend is geweest voor het eindresul taat. Coach Jonchev greep na vijf minuten in, maar kon de Haarlemse scoringsdrift evenmin beteugelen. Een zware overtre ding van Golomeev tegen Marioneaux deed de Sporthal op zijn grondvesten schudden en als één man stond het pu bliek achter Levi’s. Weliswaar maar toch tenslotte de reactie van het publiek, dat zich de eerste twintig minuten bijzonder rustig hield, om na rust met spreekkoren een moreel ruggesteuntje te verzorgen. De Wit: „Ik denk dat die Bulgaren de eerste helft het idee heb ben gehad dat ze een thuiswedstrijd speelden, zo stil was het. Gelukkig kwam daar verandering in toen de mensen zagen dat er toch nog een kans voor ons in zat. Die steun is zeker van belang. In het buitenland gaat er tij dens een Europa-cupwedstrijd geen moment voorbij zonder dat het publiek de eigen ploeg aanmoedigt”. Wat dat betreft hebben de Bulgaren een streep je voor. Volgende week zaterdag speelt Akademika de thuiswedstrijd (aanvang zes uur) in een zaal met 5.000 zitplaat sen, waarvan er gegarandeerd 3.000 bezet zullen zijn met chauvinistische basketbalsupporters. GEERTRUIDENBERG Dukla Liberec heeft de tweede van zijn drie wedstrijden tegen Blokkeer ook gewonnen. De Tsjechi sche ploeg versloeg in sporthal De Veste te Geertruidenberg voor negenhonderd toeschouwers Blokkeer met 3-2. De set standen waren 15-10, 15-13, 6-15, 12-15 en 11-15. De derde wedstrijd tussen beide ploegen wordt vanavond in Rijswijk ge speeld. MADRID. Pedro Carrasco, de Euro pese kampioen in het lichtweltergewicht, heeft de Europese Boks Unie (EBU) tele grafisch meegedeeld dat hij afstand doet van zijn titel. De Spanjaard die in januari uitkomt tegen de Amerikaan Mando Ra mos met de wereldtitel in het lichtgewicht (WBC-versie) als inzet, wil echter wel als uitdager van de nieuwe Europese kam pioen erkend worden. Het wellicht niet zo aantrekkelijke spel van Akademika was zo nauwkeurig van opzet, dat de grote troeven van de gasten Golomeev en Peichev iedere fout van de Haarlemmers meedogenloos af konden straffen. De atletische gebouwde Sofia-speiers onderschepten iedere on nauwkeurige pass en schoten vooral voor de rust dermate scherp, dat het coach-duo Janbroers-de Wit al heel snel van tactiek moest veranderen. Nog voor de basis goed en wel was warmgedraaid, kwamen de wissels binnen de lijnen. Voorlopig echter nog zonder succes. Levi’s liet zich meesle pen in het trage Bulgaarse spel. Geduldig wachten de Sofia-speiers op de fouten van hun tegenstanders, die naarmate de eerste De 24-jarige Golomeev, die twee jaar in Canada studeerde, had het gistera vond in de met 2.000 toeschouwers gevulde Kennemer sporthal (er waren nog lege plaatsen) vaak aan de stok met Gerard Scheur, de uitblinker aan de Haarlemse kant, die vooral in de eerste twintig minuten weinig tegen de Bulgaar in te brengen had. Golomeev was voor Schreur geen vreemde. Hij stond in de tijd dat hij nog deel uitmaakte van Mc Gregors reizende basketbalteam, in Italië al verschillen de malen tegenover de Bulgaarse ve dette. De beide „vrienden” (zoals ze elkaar noemen) ontzagen elkaar giste ren niet. Twee keer moest de Bulgaar na een botsing met de Amerikaanse Nederlander weer op de been geholpen worden. „Er werd fors gespeeld, maar het ging niet té hard”, merkte Golo meev vergoelijkend op. Voor Gerhard Schreur was het de eerste keer sinds zijn beruchte klap, waarvoor hij vijftien wedstrijden ge schorst werd, dat hij weer meespeelde. En zoals vanouds was alleen zijn aan wezigheid binnen de lijnen weer vol doende om de hele ploeg te begeeste ren. Zei coach Rob de Wit na afloop: „Vanavond hebben we toch weer kun nen zien hoe onbetaalbaar groot de persoonlijke inzet van Schreur is. Hij maakt niet alleen de meeste punten (31, red.) maar inspireert minstens de (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM De schone droom van Levi’s-Flamingo’s als eerste Nederlandse club door te dringen tot de laatste acht ploegen in de strijd om de Europa-cup I bij de basketbal lers is na de thuiswedstrijd van gisteravond tegen Akademika-Sofia wreed verstoord. Het statische maar o zo degelijke Oosteuropese basketbal bleek de Haarlemse formatie te machtig. Vooral in de eerste helft waarin Levi’s zijn slag had moeten slaan, faalde de Haarlemse ploeg. De 3752 achterstand bood Levi’s dan ook weinig perspectief. Eens te meer heeft deze „botsing” tus sen het statische Oosteuropese basketbal en dat van de Nederlandse titelhouders aangetoond, dat het ook in de nabije toekomst nog ongelooflijk moeilijk zal zijn voor een Nederlandse ploeg door te dringen tot de laatste acht. Coach Jan broers, die als basis Schreur, Akerboom, Kales, Ombre en More het veld instuur de zag binnen enkele minuten zijn lucht kastelen als sneeuw voor de zon verdwij nen. De opzet om via de reboundkracht van Schreur, Akerboom en Kales, de bal- vaardige More en Ombre te lanceren mislukte volledig. Niet Levi’s sloeg het verwachte gat van een tiental punten, docht tot grote ontsteltenis van de bijna uitverkochte Kennemer-Sporthal waren dit de Bulgaren. „Alles is prettig geregeld. Ik kan mijn sigarenzaak aanhouden”, aldus Harry Vos, „en wat m’n conditie betreft, wel die heb ik ondanks het niet-meespelen zo goed mo gelijk op peil gehouden”. CALI (Columbia) De uitslagen de wedstrijden, donderdagavond in gespeeld voor groep II van het Levi-speler Hans van Staveren werd er in de laatste minuten, zo te zien, radeloos van. „Daarbij kwam nog", vulde Gerhard Schreur aan, „dat de meeste spelers erg nerveus waren, waardoor ze niet goed in hun spel konden komen. We wisten allemaal dat onze tegenstanders goed konden schieten, maar toch kre gen ze in de eerste helft voldoende ruimte om de bal ongestoord in het net te leggen”. Ondanks het feit dat hij zich conditioneel nog niet helemaal de oude voelde („Ik kan goed merken dat ik vijftien wedstrijden gemist heb”) liet de Amerikaan een uitstekende indruk achter. Zelfs toen hij enkele minuten' voor tijd van vermoeidheid sterretjes zag, weigerde hij het veld uit te gaan. Janbroers vond een noodoplossing door een time-out aan te vragen, waardoor Schreur de gelegenheid kreeg om een minuut op adem te komen. Nadat de misgreep van het coachen de duo de ploeg op een achterstand van 17 punten was komen te staan, schakelde men over op de offensieve zone. De Wit: „In feite hebben we toen recht voor zijn raap gespeeld. Er moest De tuchtcommissie legde verder nog drie voorwaardelijke straffen op, aan: Ta" pis (HVC), twee wedstrijden voorwaar- (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Levi’s is volgende week kansloos. Het wordt een over winning voor Akademika met minstens tien punten verschil”, was het resolute commentaar van Atanas Golomeev, gisteravond met 35 punten topscorer in de titanenstrijd tussen Levi’s en Aka- medika. Zelfs het feit dat de Haarlem mers een achterstand van 15 punten (37-52) in de tweede helft bijna inlie pen (94-92) had op de Bulgaarse kolos geen enkele indruk gemaakt. Hij ver volgde: „Na rust schakelde Levi’s over op zoneverdediging, een maatregel die ik al veel eerder van de Nederlandse coach had verwacht. Toen kwam er een derde lange man mee naar voren en dat was voor ons net even iets te veel”. De Bulgaarse titelhouders wek ten niet de indruk zich daar voor de volle honderd percent tegen te verzet ten, wat coach Liubomir Jonchev maar matig kon waarderen. „Als jullie er harder tegenaan waren gegaan, dan was dit niet gebeurd”, beet hij zijn spelers na afloop kwaad toe. Golomeev vult aan: „Het kon ons niet zoveel schelen met hoeveel punten voorsprong we zouden winnen, als we maar aan de goede kant van de score bleven. De uitslag is voor ons aantrek kelijk voor de thuiswedstrijd. Hadden we met twintig punten verschil gewon nen, dan was er waarschijnlijk volgen de week geen hond meer komen kij ken. Nu kunnen we zaterdag toch minstens drieduizend toeschouwers verwachten. Die komen trouwens niet alleen voor het basketbal van Levi’s, maar ook voor de voor hen abnormale uitmonstering van de Nederlandse en Amerikaanse spelers. Dat lange haar geen doorslaggevende, invloedrijke factor was Het treffen zal beginnen om half tien. Zaterdagavond wacht Cardinals in Rotter dam de wedstrijd tegen titelpretendent Transol R/Z. Er mag niet aangenomen worden, dat Cardinals in deze wedstrijd enige kans op succes heeft. Mars Stars zal zaterdagavond om half negen in de Ken nemer-Sporthal voor hete vuren komen te staan tegen Levi’s-Flamingo’s. Het eerste^ duel in de badplaats eindigde destijds in een zeer benauwde overwinning voor Le vi’s. Hoe Levi’s de inspanningen van de Europa-cupwedstrijd tegen Akademika zal zijn doorgekomen, zal zaterdag pas goed blijken. In verband met Sint-Nicolaas staat de verdere landelijke competitie stil. Andere Haarlemse ploegen komen derhalve niet binnen de lijnen. Wel doorgang vindt de districtscompetitie. Zowel vanavond als zaterdagavond zullen wedstrijden in de Kennemer-Sporthal worden gespeeld Precies tien minuten had Flamingo’s nodig om tot op drie punten te naderen, 69-72. More en Marioneaux, bijna aan het eind van hun krachten, gingen forceren en trachtten de gelijkmaker op het scorebord te brengen, door uit moeilijke posities te willen scoren. Akademika zag zijn kans en uiterst subtiel spel van Golomeev en de zijnen deed Flamingo’s weer terugval len tot 74-82 na vijftien minuten. Tot aan de laatste drie minuten wees niets op een spannende slotfase. Kales en Marioneaux, die toen binnen de lijnen kwamen, spra ken gesteund door hun teamgenoten de laatste reserves aan. De diskwalificatie van Gerhard Schreur bij 84-90 en Wim Franke bij 88-92 bracht Levi’s niet uit zijn evenwicht. De in de tweede helft opvallend goed operende Tyrone Mario neaux en de moegestreden Bill More brachten in de allerlaatste seconden toch nog een 92-94 eindstand op het scorebord. van Call voor- olympisch voetbaltoernooi zijn: Argenti niëChili 2-0 (ruststand 1-0). Bolivia Ecuador 2-1 (2-0). In de ontmoeting ArgentiniëChili werden vijf spelers het veld uitgestuurd. Drie Argentijnen en twee Chilenen moes ten voortijdig naar de kleedkamers.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 18