Alleen CPN tegen motie-Berkhouwer PvdA BESCHULDIGT VVD VAN POLITIEK ONFA TSOEN PAUL CITROEN 75 JAAR Man steekt vrouw neer Voor f 40 miljoen Dick Bartels aan amendementen Geboortemaand beïnvloedt schoolsucces Wij zijn hier niet voor gedwongen gymnastiek Kerken willen geen afkoopregeling van financiële rechten geefiets van de slijter i II j tot oppositie: aangenomen 1974 elektrisch AVONDVERKOOP DR. K. DOORNBOS IN PROEFSCHRIFT: defensietaken vermindert Overval misinkt Ontslag dreigt voor deel van Begroting van minister Stuyt grafici bij Vaderland Grote problemen als Denemarken ij Kamerlid Bakker NS-lijn naar Enkhuizen in Begroting Economische Zaken r I I i i 1 B'f 2 VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 V erworpen en Hulp via VN-fondsen Bontmodehuis Minister De Koster: TOEVAL Grote collectie bontmantels, bonthoeden en cravattes Samenwerking Trouw kwartet f i ■1 i- ig ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze onderwijsredactie) in i LEEUWARDEN Een 32-,iarige vrouw uit Bolsward is in de nacht van woensdag op donderdag door haar echtgenoot, van wie zij anderhalf jaar gescheiden van tafel en bed leeft, met een mes in de rug ge stoken. De vrouw werd aan een der longen geraakt. Zij is in een ziekenhuis opgeno men. i De Kamer nam wel de motie-Ter Beek aan. waarin de regering wordt verzocht om via diplomaiteke weg aan te dringen op de totstandkomingen van VN-fondsen, die humanitaire en onderwijskundige hulp verlenen aan vriheidsbewegingen in de Portugese kolonies Angola en Mozambi- TWEE GEGEVENS uit het Nederlandse onderwijs zijn volgens dr. Doornbos de oorzaak van de gesignaleerde benadeling van de jongeren kinderen in een klas. In de eerste plaats het feit dat ons onderwijs „Kapitale verhoging”. De commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer heeft „met enige verwondering” kennis genomen van een voorstel tot wijziging van de begro ting 1970 van het departement van Justi tie. Deze wijziging betreft de post Kost prijs van diverse verpleeginrichtingen voor minderjarigen en voor psychopaten. Voorgesteld wordt deze post, waarvoor reeds 6.425.000 is toegestaan, te ver hogen met 5.976.000. De commissie wil weten wat de oorzaak is van deze wat genoemd wordt „zo kapitale verhoging”. troen voor een zelfportret, dat thans in Gallery Husstege en Jaski in Am sterdam hangt. In deze galerie werd gisteren het litho-album gepresen teerd. DEN HAAG. Kardinaal Alfrink na mens de R.-K. Kerk en het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk heb ben zich met een nota tot de leden van de Tweede Kamer gewend, waarin de ziens wijze van een aantal kerken is neergelegd inzake de financiële verhouding tussen kerk en staat. De kerken voelen weinig voor een afkoopregeling van de histori sche financiële rechten. Zij voelen het meest voor een nieuwe regeling volgens het rapport van de staatscommissie-Van Walsum, waarbij de kerken jaarlijks 50 miljoen aan uitkering zouden ontvangen. De R.-K. Kerk en de hervormde kerk hebben de nota aan de Kamerleden ge stuurd mede namens de Evangelisch Lu therse Kerk, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Remonstrantse Broederschap en de Oud-Katholieke Kerk, die gezamen lijk adhesie hebben betuigd aan de nota. De kerken hebben zich tot de Tweede Kamer gericht omdat daar volgende week het voorstel in behandeling komt tot het laten vervallen van artikel 185 van de basisschool mogelijk te maken. De voortdurende vergelijkende beoorde ling van de leerprestaties maakt de kinde ren in een klas tot eikaars concurrenten. Er moet een beoordelingssysteem komen dat de prestaties van een kind afmeet aan het objectief vastgestelde leerplan. Die vergelijkende beoordeling zit volgens dr. Doornbos niet alleen in de rapporten en de cijfers, maar zelfs in de goedkeurende blik en de hele houding van de onderwij zer. SPECIAALZAAK in PELTERIJEN c t f 1 c 7 I 1 1 I *^n^AA/v^AJWwvvvvvvv\/vvvvvvvvvvvx/vvvvvx/vvvv\/vl e r t d t h z s F 3 r 2 n n v n h n n t hij maakt er een fijn cadeau van! (in fraaie geschenkverpakklng) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteravond met overgrote meerder heid de motie van de V.V.D.-afgevaardigde mr. Berkhouwer aangenomen, waarin de regering wordt verzocht alles in het werk te stellen om de krijgshandelingen tussen India en Pakistan te doen stoppen en een politieke oplossing van het conflict te bevorderen. Alleen de C.P.N. stemde te gen, omdat in de motie ook wordt gezegd dat Nederland zijn pogingen „bij voorkeur in bondgenootschappelijk overleg” moet ondernemen. „Dat kan alleen NAVO-ver- band betekenen”, meende de heer Marcus Bakker. De grote eenstemmigheid in de Kamer werd overschaduwd door een kort maar vinnig debatje tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. De heer Ter Beek (P.v.d.A.) be schuldigde tijdens zijn stemmotivering over de talloze moties de V.V.D. ervan het conflict tussen India en Pakistan in de partijpolitieke sfeer te hebben willen trekken en sprak in dat verband zelfs van „politiek onfatsoen”. Hij zei dat hij eind november tot tweemaal toe een uitnodi ging aan negen partijen had gezonden om over deze kwestie tot een eenstemmig standpunt te kunnen komen. De V.V.D. had echter taal noch teken van zich laten horen. „Ik was dan ook zeer verwonderd toen ik dinsdagmorgen de motie-Berkhou wer op mijn tafel vond”, zei de heer Ter Beek. DEN HAAG. De dagbladonderne ming Het Vaderland in Den Haag on derdeel van de Nederlandse Dagbladunie verliest door het wegvallen van de drukorder voor twee kranten van het Rotterdammer kwartet een vierde van de technische omzet, zo heeft de directie van Het Vaderland vanmorgen aan het tech nisch personeel meegedeeld. De directie probeert compenserende de orders te vin den. Lukt dit niet dan zal het uitvallen van de order tot ontslag van circa een vierde van het 130 man tellende techni sche personeel leiden, aldus de directie. De onderzoeksresultaten van dr. Doorn bos logenstraffen volkomen de gangbare opvatting, dat kinderen die net voor 1 oktober verjaren „gelukkig geboren” zijn omdat ze nog vóór ze goed en wel 6 jaar zijn al naar school kunnen. Volgens Doornbos zijn juist de „najaarskinderen” gelukkig geboren. Erg veel kans geeft Doornbos zich niet, want dezelfde overheid heeft zijn hoogge prezen advies „Opstaan tegen het zitten blijven" ook al laten verwijnen, onder een stapel weer andere adviezen. En dat nog wel terwijl Doornbos zijn pleidooi tegen het zittenblijven had geschreven namens de Stichting voor Onderzoek van het On derwijs, een van de betere adviesorganen van de minister. In de nota wordt gewezen op de waarde van de kerken als geestelijke basisge meenschappen en op de misvatting van het karakter van de godsdienst in de nota van oud-minister Witteveen. „De vrijheid van de kerken wordt niet aangepast als er een hogere uitkering dan de huidige be schikbaar wordt gesteld, omdat die toch nooit meer dan 15 percent van de totale lasten van de kerken zal bedragen”, aldus de nota. Dat niet-kerkelijken meebetalen voor kerkelijke doeleinden kan volgens de nota geen bezwaar zijn in een maatschap pij. waarin tal van belastingbetalers bij dragen voor doeleinden waarmee ze niet instemmen of waarvan ze niet profiteren. met najaarsklassen werkt, dat wil zeggen met een indeling die kinderen van een zelfde jaargang in dezelfde klas plaatst, ongeacht hun verscheidenheid in intelli gentie en interesse. In de twee de plaats het feit dat een vaste datum is gekozen voor de afgrenzing van de jaarklassen ten opzichte van elkaar. Die datum is tegen woordig 1 oktober. AAN HET eind van zijn proefschrift dat de onderzoeksresultaten aandraagt die ten grondslag lagen aan zijn brochure „Opstaan tegen het zittenblijven” (1969) houdt dr. Doornbos een pleidooi zowel voor het doorbreken van het jaarklassen- systeem als voor het afschaffen van die vaste datum van afgrenzing. Hij wil leer lingen van verschillende leeftijd in één groep bijeenzetten en denkt daarbij aan groepen van 6- tot 9-jarigen en van 9- tot 12-jarigen. De vaste afgrensdatum moet vervangen worden door een continue toelating, te bereiken door een volledige aansluiting van het kleuteronderwijs aan het basison derwijs. In 1963, toen dr. Doornbos pas aange steld was als medewerker van de Stich ting tot Onderzoek van Leermoeilijkheden in Utrecht, ontdekte hij bij toeval dat op een plaatselijke LOM-school aanzienlijk meer „zomerkinderen” dan „najaarskinde- KINDEREN met een ongunstige leef- tijdpositie ten opzichte van de rest van hun klas worden ook eerder naar een debielenschool verwezen. „Zomerkinderen” komen niet alleen vaker in het buitenge woon onderwijs terecht, ook binnen het gewoon lager onderwijs zijn zij eerder de dupe dan hun oudere klasgenoten. In het schooljaar 1965-’66 bleven 25.000 eerste klassertjes zitten. In 20 percent van deze gevallen was de leeftijd daarbij van beslis sende invloed. Of anders gezegd: per jaar (want de cijfers zijn sinds 1966 nauwelijks veranderd) zouden 5000 eersteklassertjes niet doubleren als het systeem van de jaarklassen niet bestond. Het Vaderland drukt de Nieuwe Haagse en de Nieuwe Leidse Courant, twee van de vier uitgaven van het zogenoemde Rot- terdammer-Kwartet. De directie van Het Vaderland heeft tegenover het personeel verklaard dat de samhenwerking tussen Trouw en het Kwartet zal leiden tot een drukorder aan de Perscombinatie in Am sterdam. ren” zaten. Hij richtte twee onderzoekin gen op die ontdekking. De eerste keer bleek, dat tussen 1950 en 1964 aan 21 LOM-scholen met 4773 leerlingen op elke 100 in het najaar geboren kinderen meer liggen: 100 tegen 190. dan 160 in de zomer geborenen waren toegelaten. Een herhaling van dit onder zoek over 1965-’66 wees uit dat deze verhouding nog schever was komen te DEN HAAG. Minister De Koster (Defensie) voorziet grote problemen wan neer Denemarken zijn defensietanken op NAVO-gebied gaat verminderen. „Er zal dan iets anders voor in de plaats moeten komen”, aldus de bewindsman. Volgens hem komt dit vraagstuk volgende week aan de orde tijdens de bijeenkomst van NAVO-ministers in Brussel. De meeste andere moties werden ver worpen. Dat was onder meer het geval met de motie-Vlsser (D’66) om tot diplo matieke erkenning van Noord-Vietnam over te gaan. Ook de motie-Van der Spek (P.S.P.), waarin de volkenrechtelijke erkenning van de Duitse Democratische Republiek werd aanbevolen, kreeg geen meerderheid. Alleen C.P.N., P.S.P. en P.P.R. waren er voor, p.v.d.D. en D’66 stemden verdeeld. De motie-Engwirda (D’66) over de onder steuning van geboortenregelingprogram- ma’s in de ontwikkelingslanden werd met 66 tegen 57 stemmen aangenomen. De tegenstemmers kwamen uit het confessio nele kamp. que. Hoewel minister Boertien van Ont wikkelingssamenwerking geen bezwaar had tegen de motie, stemden niet alleen S.G.P., G.P.V. en DS’70 maar ook enkele V.V.D.-, A.R.P.- en C.H.U.-leden tegen. Over Portugal had minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken reeds gezegd dat de Nederlandse delegatie in de VN-assem- blee een Ghandese resolutie zal steunen, waarin het Portugese kolonialisme scherp wordt veroordeeld. Voorgesteld is een bedrag van f 16 miljoen uit te trekken voor de „ontwikke lingsmaatschappij voor regionale industri alisering (ORI).” Deze maatschappij, aldus de indieners van het desbetreffende amendement, moet uitgebouwd worden tot een landelijk orgaan. Een bedrag van 8 miljoen zal dan moeten worden be steed voor activiteiten ten behoeve van de industriële ontwikkeling van het noorden des lands en f 8 miljoen voor activiteiten ten behoeve van Zuid-Limburg. Een bedrag van 8,5 miljoen is, zo blijkt uit de voorstellen van de oppositie, nodig voor enkele infrastructurele werken in het noorden, met name in Zwolle, en in Limburg voor de ongelijkvloerse krui sing „Ter Esschen” in de rondweg om Heerlen. Met f 6 miljoen willen P.v.d.A,, D’66 en P.P.R. steun verlenen aan industriële be drijven, die niet in aanmerking komen voor al dan niet door de staat gegaran deerd kredieten van de Nationale Investe ringsbank. Verder een bedrag van f 5 miljoen voor de uitvoering van de eerste fase van een integraal beleidsplan voor Oost-Groningen 4.825.000) en voor een betere uitrusting van de staf van de APELDOORN. Nabij een kantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank in Apeldoorn is donderdagmiddag om streeks 5 uur een overval gepleegd op de beheerder van die bank. De vier mannen die de beheerder overvielen zijn later gearresteerd. De buit van de overvallers bestond volgens de beheerder slechts uit waarde loze cheques en administratieve papieren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de begroting van mi nister Stuyt van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne in haar geheel aanvaard. De motie van de oppositie, waarin wordt aangedrongen op de aanstelling van een speciale minister voor coördinatie van het milieubeheer kreeg alleen steun van P.v.d.A., D’66, P.P.R. en P.S.P. Amendementen voor extra geld voor ziekenhuisvoorzieningen, voor wijkgezond heidscentra, voor de opbouw van een semi-overheidsondememing voor het ver werken van afvalolie en andere moeilijk afbreekbare afvalstoffen, voor milieu-re search en voor de oprichting van een geïntegreerde milieudienst in Zuid-Hol- land werden verworpen. P.v.d.A., D’66, P.P.R., P.S.P. en C.P.N. stemden voor. „NA J AARSKINDEREN” kunnen bijna drie jaar naar de kleuterschool en krijgen zodoende een veel betere voorbereiding op de lagere school dan ..zomerkinderen”, die maximaal twee jaar kleuteronderwijs ge nieten. Vandaar het voorstel, de grens tussen beide onderwijsvormen af te bre ken en een continue toelating tot de UTRECHT. Nu de Nederlandse Spoor wegen van de regering 44 miljoen extra mogen investeren kan begonnen worden met de elektrificatie van de Ijjnen Zaan damEnkhuizen en Heerhugowaard Hoorn. In 1974 moet de elektrificatie van deze baanvakken, die nu met dieseltrein- stellen worden bereden, zjjn voltooid. UTRECHT. De jongere kinderen in een schoolklas worden duidelijk bena deeld. Zij blijven vaker zitten en worden meer naar het buitengewoon onderwijs verwezen dan hun oudere klasgenoten. In scholen voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden (LOM) worden zelfs bijna tweemaal zoveel jongere, nog nèt voor 1 oktober geboren kinderen op genomen, dan oudere. Bovendien worden de oudere kinderen in een klas nog be voordeeld: doordat zij in het algemeen meer presteren krijgen zij hogere punten en worden zij extra gestimuleerd. ZO KAN de voornaamste conclusie worden weergegeven uit het proefschrift „Geboortemaand en schoolsucces” van di recteur K. Doornbos van de Schoolpeda- gogische Dienst Arnhem, die vrijdag in Utrecht is gepromoveerd. DEN HAAG. De fracties van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. hebben aan de vooravond van het Kamerdebat over de begroting-1972 van Economische Zaken voorstellen ingediend, in de vorm van amendementen, om in totaal bijna 40 miljoen meer uit te trekken voor doelein den, ressorterende onder het departement van Economische Zaken. De post voor uitgaven in verband met de ontwikkeling van technische procédé’s en apparaten in de militaire sector kan volgens de opposi tie best gehalveerd worden en gebracht worden op anderhalf miljoen gulden. Haar 32-jarige ex-echtgenoot is ingeslo ten. De man was woensdag al met 'de pd- litie in aanraking gekomen, doordat hij een benzinepomp omver had gereden. Na dat hij later op de avond werd vrijgelaten, begaf hij zich naar de woning van zijn ex- vrouw, om haar lastig te vallen. De man placht dit herhaaldelijk te doen. De politie kon hem echter nooit op huisvredebreuk betrappen. Krijgsraden De drie kriigsradei te Velde in Nederland kent zullen pet 1 tanuari worden samengevoego De kriissraden Den Haag en Tien Bosch zullen worden opgeheven en naar Arnhem worden overgebrachL Tot elektrificatie van deze Noordhol- landse lijnen is besloten omdat het daar gebruikte dieselmaterieel eind 1974 moet worden vervangen. Elektrische exploitatie is efficiënter dan het aanschaffen van nieuw dieselmaterieel. Eind 1978 zal ook een deel van de dieseltreinen, die nu nog andere trajecten rijden, rijp zijn voor de slopershamer. De NS wil bij de emplacementsbeveili- ging op de knooppuntstations in ons land computers gaan inschakelen, waardoor de taak van de treindienstleider aanzienlijk kan worden verlicht. Men denkt erover de computer eerst bij Amsterdam te gaan beproeven. Eind 1973 is men daar gereed met de aanleg van de moderne beveiliging. Minister De Koster zei een en ander donderdag tijdens een persbijeenkomst in Den Haag, waar de persberichten ter spraken kwamen over inkrimping van de Deense krijgsmacht. Minister De Koster liet overigens weten, dat zijn Deense col lega hem vertelde dat er weliswaar wijzi gingen op handen zijn in de defensie van zijn land, maar dat de totale inspanning van Denemarken in het defensievlak er niet door zal verminderen sbreekraad voor Oost-Groningen om tot een snellere beleidsvoorbereiding te komen 175.000). De oppositie heeft voorts voorgesteld 3 miljoen te voteren voor de stimule ring van de ontwikkeling van Helmond en 500.000 voor de oprichting van een in dustrialisatie bureau voor Zuid-Limburg, welke bureau een krachtig industrialisa tiebeleid zou kunnen vergemakkelijken. Grondwet, waarin de financiële betrek kingen tussen de staat en een aantal kerken is geregeld. Het voorstel aan de Tweede Kamer is, dat artikel 185 van de Grondwet onder de zogenoemde additionele artikelen wordt opgenomen. Dan zal toch een nieuwe wettelijke regeling over de financiële ver houding tussen kerk en staat moeten worden ontworpen, zo voeren de kerken aan. Uit een recente brief van de regering aan de Kamer blijkt, dat het huidige kabinet zich op hetzelfde standpunt stelt als de vorige regering, namelijk dat af koop van de oude rechten de enig aan vaardbare oplossing is. Thans wordt jaar lijks ongeveer ƒ3 ,5 miljoen op grond van deze rechten uitgekeerd aan een aantal protestantse kerken, de Rooms-Katholieke en de oud-katholieke kerken en de Israë lische kerkgenootschappen. De kerken wijzen op de mislukte pogin gen tot afkoop in het verleden en op de moeilijkheden rondom de vraag wie dan de rechthebbenden op een eventuele geka pitaliseerde uitkering zijn. Zij wijzen ook op de discriminatie tussen de kerken die wel en die niet een uitkering ontvangen. Daarom vinden de kerken het wenselij ker, dat er een aanpassing komt van de huidige regeling, waarbij met de geldont waarding rekening wordt gehouden en waarbij ook andere dan de huidige kerken voor een verhoogde uitkering in aanmer king komen. Op 15 december wordt de bekende graficus Paul Citroen 75 jaar. Ter ge legenheid daarvan heeft hij een litho- album gemaakt, dat betrekking heeft op de Damjeugd. Op de foto: Paul Ci- WAGENWEG 146 HAARLEM TEL. 31 65 29 V.V.D.-fractieleider Wiegel verklaarde hierna: „De heer Ter Beek heeft tijdens de debatten alle gelegenheid gekregen de ze zaak aan te snijden, maar hij mag niet tijdens zijn stemmotivering beschuldigin gen uiten die hij niet waar kan maken". De heer Wiegel vond voorzitter Van Thiel aan zijn zijde. De heer Ter Beek bood voor wat betreft dit formele punt zijn excuses aan, maar wilde verder van geen wijken weten. Mr. Berkhouwer zei dat hij niet op „de aanbiedingen” van de heer Ter Beek was ingegaan, omdat deze de kwestie alleen maar wilde „monopoliseren” om vervol gens alle eer te kunnen opstrijken. „Ik heb dinsdag op verzoek van de heer Van der Stoel (P.v.d.A.) nog een wijziging in de tekst van de motie aangebracht en verbaas me op mijn beurt over de opwin ding bij de socialisten”, zei hij. Mr. Van der Stoel ontkende dat niet, maar voegde eraan toe dat hij bij die gelegenheid zijn teleurstelling had uitgesproken over het feit dat de V.V.D. niet op de invitatie Ter Beek had gereageerd. S (Van onze parlements redactie) IDEN HAAG. De communisten I; hebben gisteren in de Tweede Kamer;! P.v.d.A., D’66 en P.P.R. aangevallenI ;l over de wijze waarop deze drie linkse;! |l partijen oppositie voeren. Fractieleider ;l I Marcus Bakker verweet de linkse drie zoveel moties en amendementen te j hebben ingediend dat de betekenis er- I van wordt gereduceerd „tot een hol gebaar” en het tegendeel van het be- I Ioogde effect wordt bereikt. „Een ui- terst verwerpelijke methode, die alleen I maar het anti-parlementarisme bij de bevolking in de hand werkt,” zei de ;l heer Bakker. Hij wees erop dat de drie linkse! I; partijen de Kamerleden dwongen bij de begrotingsbehandeling van CRM een halve middag op en neer uit hun I banken te komen teneinde bij „zitten en opstaan” een vijftigtal wijzigings- voorstellen af te doen, waarvan onge- veer driekwart van henzelf afkomstig I was. I De heer Bakker dreigde in het ver- volg over alle moties en amendemen-! ten afzonderlijk hoofdelijke stemming te vragen. „Wij zijn hier niet gekomen; voor een soort gedwongen gymnastiek- I oefeningen”, zei hij. I P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl wees de aanval van de heer Bakker; I van de hand. „Het is best mogelijk dat II hij zijn scharnieren voelt kraken, maar Iwij hebben beloofd met alternatieveI voorstellen te komen en daar houden wij ons aan.” Dat daardoor het anti- parlementarisme zou worden aange- wakkerd, vond hij een verwerpelijke; suggestie. Even later beklom het P.vd.A.-Ka- I merlid dr. ir. Oele het spreekgestalte om een amendement van de linkse drie in te trekken dat na een toezegging! van minister Stuyt overbodig was ge-I worden. Kamervoorzitter mr. Van Thiel moest dr. Oele terechtwijzen. „De Ka-; ;l mer heeft zojuist het amendement Vër- ;l worpen. Het kan dus niet meer inge- trokken worden,” „Nu zie je maar weer hoe goed het! Jsysteem van moties en amendementen werkt,” riep hierop de heer Bakker uit. I Dr. Oele moest erkennen, dat hem het stemmen over het amendement; ontgaan was. ‘VVVVVVI/VVVVVVVVVVVV'S/VVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVV „Het gevolg van deze veranderingen zal zijn, dat er een basisschool ontstaat, waar leerlingen niet meer de weerslag hoeven te ondervinden van hun moeilijke leef- tijdpositie en waar ook andere leermoei lijkheden, voortkomend uit tekorten van het familiale milieu of uit gebrek aan intelligentie en interesse, veel beter kun nen worden ondervangen”, meent dr. Doornbos. „Ik hoop nu maar dat mijn analyses zullen leiden tot een nieuw, doelbewust initiatief van de overheid”. De Den Bosch en naar I f. -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2