Gespannen toestand in Chili na betogingen ALLENDE KONDIGT NOODTOESTAND AF Aandacht voor defensie Israel hulp op lange termijn toegezegd F rans-W estduitse top begonnen Studiegroep vraagt Amerikaanse steun Afrikaanse be vrij dingsbe wegingen voor Warschaupact wil in 1972 veiligheids- conferentie GROEN Co Koopje: 381 parkeermeters Witte Paters Arrestaties en m aanslagen in Noord-Ierland Federaal hof tegen mishandeling van krijgen steun van priesters in Mozambique' gevangenen Ir. IB 3 2 VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 AMERIKANEN ZEGGEN NIETS OVER LEVERANTIES VAN PHANTOM-JAGERS Centrale Verwarming 5 IDEAL-STANDARD Gasketels n •4711. De enige Eau de Cologne die uit Keulen komt. Kado-plaat! die heel speciale LP MI/ORIETEN FESTIML kost maar 10,- Als je liever bloemen dan nep geeft. Als je liever leer dan plastic geeft. Als je liever goud dan verguld geeft. Geef dan ook echte Eau de Cologne uit Keulen. Geef 4711 in één van de leuke cadeauverpakkingen. Steun Joodse kinderen vermoord Oud-SS’er krijgt levenslang Kado-plaat! die heel speciale LP MkORIETEN FESTI^L kost maar 10," Kl voormalig ADVERTENTIE öi O, o I lO ADVERTENTIE ADVERTENTIE t ^elde nuari •aden uilen nhem inder st in ter n de oster col- zijzi- van ining k er oster wan- n op r zal >eten Igens week van ouw sdag van tafel ge- igen eno- ek- ital Om een gewelddadig conflict te voorko men moeten in Zuid-Afrika en de andere landen in dit gebied representatieve rege- Het document mocht niet in Portugal en Mozambique worden gepubliceerd. De bisschop en de priesters kiezen in hun stuk openlijk partij voor de „Witte Paters die een paar maanden geleden uit de bisdommen Beira en Tete vertrokken om dat zij de toestand in Mozambique als gevolg van de kolonialistische politiek van de Portugese regering ondraaglijk acht ten”. Allemaal punten en geschillen die nog zullen moeten worden opgehelderd en bij- gelegd alvorens Richard Nixon, met een mogelijk gesloten westelijk front in fe bruari de Chinezen tegemoet zal kunnen treden WASHINGTON. (DPA en Reuter) President Nixon heeft de Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir gisteren toe gezegd dat de Verenigde Staten Israel militaire hulp zullen blijven geven bij het moderniseren van de strijdkrachten. Over de omvang, de voorwaarden en het tijd stip van de hulp is echter niets bekendge maakt. WARSCHAU (Rtr.) Het Warschau pact heeft de westerse landen opgeroepen in 1972 een Europese veiligheidsconferentie te houden om de verdeling van het con tinent in machtsblokken op te heffen. irde sge- van iota heid s er be- toch itale Idus alen s de lap- bij- niet ren. is, de >rdt iwe rer- ■ten ken •ing lige telt af- an- tar- van ntal eke •ae- sslo- pd- hij Na tten. ex- man .litie reuk ADVERTENTIE ?in- de dan ka- ook die :n. dij de ant en ken ler- Doden. De vorige week zijn in Zuid-Viet- nam negen Amerikaanse en 439 Zuid- vietnamese militairen gesneuveld. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Vanmorgen is de Westduitse kanselier Willy Brandt in Parijs gearri veerd voor een speciaal beraad met de Franse president Georges Pompidou. Het overleg zal tot morgenavond duren. Een bijzonder overleg waarvoor Bonn het voor stel al verschillende weken geleden had gedaan en dat zich dan ook niet plaatst in de normale lijn Ier periodieke halfjaar lijkse topconferenties waarin het Frans- Westduitse vriendschapsverdrag, zoals men weet, voorziet. SANTIAGO (Reuter en AFP) Na felle gevechten tussen voor- en tegenstanders van de Chileense re gering heeft president Allende gis teren de noodtoestand voor de pro vincie Santiago afgekondigd. Bij de vechtpartijen die woensdagavond be gonnen en de hele nacht voortduur den, zijn ongeveer honderd mensen gewond geraakt, van wie zeven ern stig. Er zijn 120 arrestaties verricht. Twee gebouwen in Santiago van met de Volks unie van Allende verbonden politieke groe peringen de communistische jeugd en de Radicale Partij werden geplunderd. Voordat de noodtoestand was uitgeroe pen, had de regering ai alle betogingen en bijeenkomsten in Santiago verboden en drie radiostations van de oppositie geslo ten. Minister van Binnenlandse Zaken José Toha zei in een toespraak voor de radio en televisie, dat de radiostations gesloten zijn omdat zij „tendentieuze” berichten over de vechtpartijen hebben uitgezonden. Hij verklaarde voorts dat de incidenten een onderdeel vormen van een „plan, gericht op de omverwerping van de de mocratische regering van Chili". Leden van de oppositie, aldus de minister hebben woensdagavond en -nacht „vele daden van agressie gepleegd.” Zo hadden zij barrica den in de straten van Santiago opgewor pen, een poging gedaan om het stadsthea ter, waar president Aliende een officiële met de Israëlische premier gezegd dat de Verenigde Staten het meeste belang hech ten aan een interimovereenkomst over heropening van het Suezkanaal. Een der gelijke deel-overeenkomst heeft volgens hem op het ogenblik de grootste kans op succes. BELFAST, (DPA-Reuter) Bjj razzia’s in Belfast en de omgeving van Lon donderry heeft het Britse leger gisteren 27 mensen gearresteerd, die ervan worden verdacht tot het Ierse Republikeinse Le ger te behoren. Bij bomaanslagen in het centrum van Belfast raakten veertien mensen gewond. Een restaurant en een winkel in kantoor- machines brandden uit Er moet een begin worden gemaakt met multilaterale besprekingen tussen „alle ge ïnteresseerde landen” om de conferentie voor te bereiden. De zeven landen van het oostblok hebben besloten gevolmachtigden te benoemen om zo snel mogelijk met de voorbereidingen te kunnen beginnen. Dit is de strekking van het communiqué dat in Warschau is gepubliceerd na de tweedaagse bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van het War- schau-pact. De oproep kwam niet als een verrassing gezien het feit dat de Sovjet unie al lang geleden de vurige wens heeft geuit tot een veiligheidsconferentie te ko men. ringen komen. Daartoe, zo vervolgt de studie, is een politiek proces van onder- handelingen tussen de blanke regeringen en de Afrikaanse nationalistische bewe gingen nodig. Op de internationale diplomatieke agen da bevindt deze Parijse top zich precies tussen Rome, waar deze week de Club van Tien vergaderde en de Azoren waar op 13 en 14 december president Pompidou zijn MADRID (EFE). Mgr. Vieira Pinto, bisschop van Beira in Mozambique en 17 priesters van zijn diocees hebben in een document waarvan uittreksels gepubli ceerd zullen worden door het progressieve Spaanse katholieke weekblad „Vida Nue- va”, gepleit voor een grote onafhankelijk heid van de kerk. De enige „aanpassing” die sommigen aanvaardbaar vinden, is het besteden van meer geld aan de defensie. Daarbij wordt te weinig beseft dat het een wel heel simpele stelling is, dat iedere gulden méér ook een stuk grotere nationale veiligheid betekent. De veiligheid des lands hangt in de eerste plaats af van het strategische plan der grote mogendheden. Werkt men militair met die grote mogendheden sa men, dan moet het eigen apparaat logisch en functioneel passen in het grote geheel. Vandaar dat steeds meer wordt ver langd naar een duidelijke taakverdeling in de NAVO en een functionele ombouw van onze krijgsmacht volgens normen die draagkracht en doeltreffendheid bepalen. De geografische ligging van ons land en de nationale strategische mogelijkheden bepalen mede de soort van wapens en de zwaartepunten van de bewapening en uit rusting. Welke d'ie zwaartepunten zijn en welke soort wapens voor Nederland én voor het grote verbond de doeltreffendste uitwerking zullen hebben, moeten deskun digen uitmaken. Tradities en prestiges kunnen daarbij geen rol meer spelen, wil men althans bereiken dat niet een groot deel van het geld voor defensie verspild wordt. In het licht van de grote, voorshands nog theoretische bevordering van de de fensieve functionaliteit past een uitgebreid patroon van hervormingen, wijzigingen en stroomlijning, dat door het parlement voortdurend onder de aandacht zal moe ten worden gebracht. •VVVtRfVVWVVVWVVVVWVWVVVVVVVVVVVVVVWUUVUVVVVWVVVWVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVVW« Amerikaanse ambtgenoot Nixon zal ont moeten. Die volgorde bepaalt eveneens de stof die door Pompidou en Brandt hier in Pa rijs zal worden besproken. Men kan zonder al te veel overdrijving dan ook zelfs wel zeggen dat ze nu geza menlijk de strategie voor hun beide landen, maar ook voor de Euromarkt en zelfs voor Engeland in de monetaire oorlog tegen de Verenigde Staten willen bepalen waarin, over tien dagen op de Azoren, de beslis sende slag vermoedelijk geleverd zal wor den. Ook buiten de monetaire problemen zul len de beide staatslieden belangrijke vraag stukken te bespreken hebben. In Rome is duidelijk geworden dat de Amerikanen de valutakwesties niet wensen te scheiden van de rest, zodat Pompidou en Nixon op de Azoren ook algemeen-politieke, commer ciële en militaire appeltjes te schillen zul len krijgen. Vragen over de vermindering van de Amerikaanse militaire inspannin gen in Europa, over de invoer van EEG- landbouwprodukten in de Verenigde Staten zullen zo naast andere onderwerpen op de Frans-Amerikaanse top zeker ter spra ke komen. De woordvoerder van het Witte Huis weigerde categorisch alle vragen te beant woorden, die betrekking hadden op de levering van Phantom-jachtbommpnwer- pers, waar Israel herhaaldelijk om heeft verzocht. Eerder gisteren had mevrouw Meir met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers ge sproken. Waarnemers hebben de indruk dat de Israelisei premier en minister Rogers zijn overeengekomen het hete hangijzer van de „Phantom”-leveranties voortaan buiten de publieke discussie te houden. Nixons woordvoerder Ziegler wil de ook niet zeggen of toekomstige leveran ties van Phantoms aan Israel wel bekend gemaakt zullen worden. Ziegler zei dat Nixon en mevrouw Meir een nuttig en bevredigend gesprek hadden gevoerd over de behoeften van Israel up lange termijn om zijn strijd krachten te moderniseren, de gevechts kracht op peil te houden en een militair evenwicht in het Midden-Oosten te hand haven. Nixon had daarnaast ook met nadruk verklaard dat een militair even wicht niet genoeg is. Om de vrede in het Midden-Oosten te verzekeren zijn realisti sche onderhandelingen tussen Israel en Egypte noodzakelijk, aldus Nixon. Minister Rogers heeft in zijn gesprek MÜNCHEN (DPA). Een lid van de SS, de 59-jarige Hans Sobotta, is in München tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij in de ja- ren 1942 en 1943 als bewaker van werk kampen in Galicië drie joodse jongens zou hebben vermoord. Van de beschuldiging nog vijf moorden te hebben gepleegd, werd hij bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Sobotta maakte deel uit van de hulppo litie die werkkampen bij de plaatsen Dro- hobicz, Borislav en Boletsjov bewaakte. Volgens de tenlastelegging deelde hij de opvatting van de Duitse nationaal-socia- listische leiders, dat de joden als minder waardig moesten worden beschouwd en dat zij geen recht hadden te leven. In de bewezen geachte gevallen waren de slacht offers van Sobotta tien tot zeventien jaar oud. Al voor de jongste incidenten was het politieke klimaat in Chili slechter gewor den. De Christen-Democratische Partij verbrak nog niet zo lang geleden de banden met de regeringscoalitie en ver sterkte daarmee de conservatieve opposi tie. De kloof tussen links en rechts is groter geworden. Ook het bezoek van premier Fidel Castro van Cuba aan Chili heeft het conflict aangewakkerd evenals de univer sitaire crisis, waarbij de kwestie van de volksstemming over de hervorming van het hele onderwijs centraal staat. De ideologische strijd is nu verplaatst van de wandelgangen in het parlement naar de straat. Een hoge regeringsfunctio naris was gisteren van mening dat „de tegenstanders van het revolutionaire pro ces, dat zich in Chili voltrekt, het Zuid- amerikaanse land aan de rand van een burgeroorlog kunnen brengen.” In opdracht van zijn vijftienjarige zoon deed de Amerikaan John Wright uit Denison een bod op een „partijtje parkeermeters", die door het ge meentebestuur waren afgekeurd. Wright veronderstelde dat hij een stuk of vijf, zes meters zou krijgen voor zijn vijftien dollar, maar het bleken er 381 te zijn. John Wright, hier temidden van zijn aankoop, is nu blijkbaar op zoek naar een per on geluk nog niet geleegde parkeermeter. De opmerkelijke instemming van een meerderheid der Tweede Kamer met een motie van de P.P.R. inzake de afdoening van overtredingen in de krijgsmacht maakt, naar te hopen valt, een einde aan het misverstand dat aanmerkingen op het militaire strafrecht altijd van „links” ko men en een ondermijnende bedoeling heb ben. Het is op zichzelf al opmerkelijk dat een motie van de oppositie door rege ringsfracties wordt gesteund. Dat komt helaas zo zelden voor, dat het feit na drukkelijke aandacht verdient. Maar het belangrijke in deze kwestie is wel, dat kritifek op praktijken in het leger van de zijde der parlementariërs, die de gewoon ste zaak ener democratie moet worden geacht, van bepaalde zijde tot dusver altijd het brandmerk van anti-militaris- me heeft meegekregen en dat nu eens zonneklaar is gebleken dat dit een kwestie van ongenuanceerde verdachtmaking is. Sterker nog, de motie van de P.P.R. die de steun van K.V.P. en A.R.P. kreeg, heeft de strekking om de discipline in het leger te bevorderen door het verhinderen van frustraties. De motie wil een einde maken aan de willekeur op het gebied van de bestraffing, zoals die bijvoorbeeld heel duidelijk een rol gespeeld heeft in de zaak „Dona en Schul”. Deze twee dienst plichtigen zijn bestraft om uitlatingen in de soldatenkrant Alarm 8, dus om rede nen die niets met het directe dagelijkse dienstbelang te maken hadden. De vrij heid van meningsuiting is hierbij in het geding en de meerderheid van de Kamer staat nu achter de opvatting, dat men in die en dergelijke aangelegenheden niet de commandanten straf bevoegdheid mag blij ven toekennen, maar dat deze uitsluitend aan de officiële rechter, in casu de krijgs raad, toekomt. Het is een zaak die ten nauwste samen hangt met de rechtszekerheid van dienst plichtigen en dus met de sfeer, de stem ming en de orde in de troep. De P.P.R. heeft de meerderheid van de Kamer meegekregen omdat die sfeer en die orde uiterst belangrijk zijn voor de doelmatige werking van het defensie-ap- paraat. Bovendien leeft de Kamer in de verwachting dat het militaire strafrecht zal worden herzien aan de hand van commissiestudies die aan de gang zijn. En daar komt dan ook nog bij dat de Kamer meerderheid de aanstelling van een om budsman voor de krijgsmacht urgent acht, zodat het alles bijeengenomen in de na bije toekomst toch uit zal zijn met verou derde en niet meer tolerabele toestanden. Het heeft alle zin om de minister van „We adviseren daarom dat de Ameri kaanse regering contact opneemt en on derhoudt met de bevrijdingsbewegingen en dat zowe) de Amerikaanse regering als particuliere instellingen deie bewegingen steunen in niet militaire programma’s met inbegrip van onderwijs en medische hulp”. plechtigheid bijwoonde, in brand te steken en ook geprobeerd een aanslag te plegen op het huis van de president. De vechtpartijen begonnen toen studen ten van de links-revolutionaire beweging (MIR) woensdagavond in het centrum van Santiago een groep van circa 10.000 vrou wen aanvielen die op weg waren naar het paleis van de president De vrouwen hiel den een mars uit protest tegen de hoge prijzen van levensmiddelen. Ze schreeuw den tegen premier Castro van Cuba ge richte leuzen en eisten zijn vertrek uit Chili. Mannelijke tegenstanders van de rege- ring-Allende schoten de vrouwen te hulp en sloegen met stokken in op de aanval lende studenten. Toen de strijd feller werd, zetten de vróuwen de door hen meegebrachte potten en pannen op hun hoofd om zich te beschermen tegen een hagel van stenen. Defensie er via de democratische, parle mentaire weg nu al van te doordringen dat de aanpassing van rechtsregels en ordemaatregelen in de krijgsmacht een noodzakelijk deel vormt van de algehele reorganisatie van ons defensie-apparaat, die op stapel staat en middels een „door lichting” binnenkort haar beslag zal moe ten krijgen. Het blijft altijd nog een vreemd en enigszins beangstigend verschijnsel dat het aandringen op een meer efficiënt en doel treffender defensie door bepaalde kringen onveranderlijk wordt uitgelegd als pogin gen ter ondermijning van de verdediging, terwijl het juist gebeurt in het belang van die verdediging. Als alles in de wereld verandert, andere aspecten en andere functies krijgt omdat het een deel uitmaakt van een steeds groter wordend geheel zou het van grote kortzichtig heid en lichtzinnigheid getuigen wanneer men een zo belangrijk instrument als de krijgsmacht onveranderd en onaangepast zou laten. NEW YORK (Reuter). De gedeti neerden in de staatsgevangenis van Attica hoeven in de toekomst minder angst te hebben dat na een opstand represaille maatregelen worden genomen. Een fede raal hof van beroep in New York heeft een maatregel uitgevaardigd die de gevan genen van Attica moet beschermen tegen „barbaarse gebruiken en mishandeling” van en door bewakers, met name na incidenten. Meer dan 1000 gevangenen kwamen op 9 september in Attica in opstand en bezetten het enorme gebouw tot 13 sep tember. Toen gaf gouverneur Rockefeller nationale gardisten en politie opdracht de gevangenis te bestormen. Hoewel geen van de opstandige gevangenen over een vuurwapen beschikte eindigde de bestor ming in een bloedbad dat aan 10 gijze laars en 33 gevangenen het leven kostte. De handelwijze van Rockefeller werd ernstig bekritiseerd maar president Nixon nam hem persoonlijk in bescherming. Amerikaanse investeringen moeten wor den tegengegaan en voor Amerikaanse export naar zuidelijk Afrika zouden geen financiële garanties gegeven moeten wor den, aldus de groep. Voorzitter van de studiegroep is Willi am Roth. Robert Goheen, rector van de Princeton universiteit, Ruth Schachter Morgenthan, ex-lid van de adviesraad Na een bestudering van twee jaar van de Amerikaanse politiek en de houding van het bedrijfsleven ten aanzien van zuidelijk Afrika concludeert de groep dat zuidelijk Afrika een explosief deel van de wereld is. met een hoog potentieel aan geweld en da. kans op een conflict op grote schaal. Niet de mensen die vechten voor fundamentele mensenrechten zijn verantwoordelijk voor het geweld maar de onderdrukkers die hun die vrijheid .m’ -('geen aldus de groep. WASHINGTON (Reuter) Een studiegroep van veertien vooraanstaande Ameri kanen heeft b(j de regering in Washington aangedrongen op het geven van niet- militaire steun aan de bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika. De regering moet de blanke minderheidsregimes economisch onder druk zetten om maatschappelijke veranderingen te bevorderen. voor Afrika en van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en Harvey Russell, vice-president van Pepsi Cola zijn leden van de groep. De aanbeve ling is van de hand van een voormalig Amerikaans diplomaat, Cyrus Vance De studie is gemaakt in opdracht van de vereniging voor de Verenigde Naties in de V.S. tty' A,,"A?/'*?" 7- E.U' BE COLOGNE u

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3