FILMS IN AMSTERDAM groeide een adembenemend liefdesdrama BERGMAN OOK IN ENGELSE FILM TROUW AAN ZICHZELF MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE kixi' Uit driehoeksverhouding in „the touch" Zestienhoven GS van Zeeland Rotterdam praat met Drees over terughoudend over tweede luchthaven in of hij Zeeland 9 VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 TVachtvoorstellingen Huwelijksfeest Filmmuseum „1 ndringer” CHARLES BOOST CHARLES BOOST Fluordedat Fluoridering Forensen Fluoridering Landbouwgif en fluoridering Ijsbaan kolen, olie, gas? AMSTERDAM. Verschillende malen heeft de Zweedse filmer Ingmar Bergman aanbiedingen om in het buitenland te komen werken van de hand gewezen; zelfs persoonlijke bezoeken buiten de landsgrenzen, ter be geleiding bijv, van een van zijn films, heeft' hij hardnekkig bijna steeds weten te vermijden. Duidelijk was dat Bergman zich het meest op zijn ge mak voelde als hij met zijn vertrouwde ploeg van medewerkers en acteurs toneel of film kon maken in eigen land. Het lag dus voor de hand dat „The touch”, zijn laatste film op dit ogenblik, vooral en bij voorbaat aandacht zou krijgen als eerste Bergman-fiïm in vreemde opdracht (de Amerikaanse ABC Pictures Inc., gedistribueerd door 20th Century Fox), als eerste Berg- manfilm in een „vreemde” taal (Engels in dit geval) en als eerste Berg- manfilm, waarin een buitenlandse acteur als een soort „Fremdkörper” bin nendringt in het gezelschap van toegewijde en op hem ingespeelde acteurs, waarmee de filmer zich tot dan voortdurend omringde. Die binnendringer is niemand minder dan de Amerikaanse mode-acteur van dit ogenblik, Elliot Gould en zijn aanwezigheid veroorzaakt bovendien een andere, ech ter minder opzienbarende breuk met vroeger werk van Bergman, de han deling van de film verplaatst zich voor een ogenblik buiten de Skandina- vische wereld en speelt zich tegen het einde een kort moment in Londen af. J. ZIJLSTRA, IJmuiden. ADVERTENTIE A. J. CORNET, Haarlem. kennemerlaan 150. telefoon 10745*. gmuiden IJMUIDEN 7, Bloemendaal, tel. 023- wijkverpleging, Groene S. A. P. ANDRË-LANTINGA, Ch. H. KNIESE-WETMAR. A. S. FERWERDA-PAAUWE. Heemstede. Bibi Andersson als Karin en Elliot Goud als David in „The touch”. MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland staan uit milieuhygiënische overwegingen terughoudend tegenover de vestiging van een tweede nationale lucht haven in de buurt van de Zeeuwse gren zen. gefluorideerd geen aanval massa doen. MAAR IN IEDER GEVAL Guldemond- de Beek, Zeijlmans In feite is „The touch” een eenvoudig driehoeksgeval, voortkomend uit een toe vallige ontmoeting tussen een gelukkig getrouwd Zweeds echtpaar en een Ameri kaanse archeoloog van Duits-Joodse af- Sjömans vroegere films „I’m curious", zo wel in het geel als in het blauw ernstiger wil nemen dan ze waarschijnlijk bedoeld zijn. Corso tenslotte komt na lang wachten eindelijk met Peter Woods uit ’69 stam mende „In search of Gregory”, waarin Julie Christie een dagdromend meisje speelt dat in haar erotische fantasieën zo wel aangetrokken wordt door de myste rieuze en in feite niet bestaande Gregory als door haar psychopatische broer die zij na jaren terugziet als zij haar woonplaats Rome verlaat om in Genève het vijfde huwelijk van haar vader mee te maken. Een hoog-mikkend scenario, waaraan To- nino-Guerra (medewerker aan Antonioni’s „l’Avventura”) zijn beste krachten heeft gewijd, wordt door debutant Wood, on danks diens toneel- en televisie-ervarin- gen, verward en ondoorzichtig verfilmd. alledaags driehoeksgeval, maar door de magie van Bergman ontstaat uit die alle daagse ontmoeting van mensen een adem benemende en uiterst gecompliceerd spel van botsende karakters van doorgeprikte uiterlijkheden en van de vernietigende werking die van de liefde kan uitgaan. Het zal van Elliot Gould heel wat aanpas sing hebben geëist om zich met zijn uit bundige en door improvisatie gevoede manier van spelen in te passen in de ploeg van Bergman. Als vreemdeling van ge mengde afkomst mag hij echter, moet hij trouwens, uit de ijskoude toon vallen van het bevroren huwelijk, waarbinnen hij on herstelbare schade aanricht, zonder dat Bergman zich uitspreekt over de vraag of het al dan niet beter zou zijn geweest als Kovac nooit de Vergérussen ontmoet had. van de Moen- Nu vele mensen met grote ongerustheid de toekomstige fluoridering van het Am sterdamse drinkwater tegemoet zien, moe ten wij, forensen, ons bezinnen op deze maarregel. Onze eigen gemeente laat ons vrij om zelf met de dokter en tandarts te overleggen of wij en-of onze kinderen fluoride mogen slikken. Of de tanden poetsen met gefluorideerde tandpasta. Wij staan niet onder een dwangmaatregel. Door ons werk in Amsterdam zijn wij straks wel gebonden aan een dwangmaat regel. die genomen is zonder een volksre- ferendum te houden. Twee dingen kunnen wij doen: 1. Ons een mooie heupfles aanschaffen om eigen thee of koffie mee te nemen naar ons werk. 2. Een kaartje sturen naar het stadhuis te Amsterdam om de gemeenteraad van ons protest in kennis te stellen. Laten we goed beseffen dat fluoridering van drinkwater een aantasting is van de rechten van de mens om eigen arts te raadplegen over het innemen van een medicijn en fluoride wordt nu gebruikt als medicijn en dat dit tevens volko men in strijd is met onze democratie. J. M. PIEKHAAR. Haarlem. vers”. Ook wij kregen thuis een enquête formulier van het Haarlems Dagblad, dat we met plezier hebben ingevuld. Met het antwoord op de vraag, wat de oorzaak zou zijn van het feit dat er bij lange na niet voldoende geld is opgehaald ben ik het echter geheel oneens; nl. dat er volgens geënquêteerde mensen veel te veel „jonge lui” gecollecteeerd zouden hebben. Ze von den dat andere mensen degenen die nu hun beurs gesloten hebben gehouden wel licht beter zouden hebben kunnen over tuigen. Mijns inziens een boute bewering! Ik (als 15-jarige) heb nl. ook gecollecteerd en persoonlijk ondervonden dat mensen met jonge kinderen royaal in hun beurs tastten, terwijl die enkelen die minder scheutig waren of zelfs in het geheel niets wensten bij te dragen öf ouderen waren, óf mensen zonder kinderen. Hadden deze weigeraars misschien gewild dat wij, jeug dige collectanten, iedere bijdrage was welkom zeiden we, voor een dubbeltje of een kwartje op onze knieën waren gaan liggen? Zouden er geen teleurgestelde jon gelui zijn, die zich door de uitspraak: dat de jongeren niet genoeg hun best zou den hebben gedaan, de niet-gevers toch te vermurven nu zó gekwetst voelen, dat ze er bij een eventuele volgende actie fees telijk voor bedanken zich wederom als „IJsbaan-collectant” beschikbaar te stel len. U zult zich hopelijk kunnen voorstel len dat een dergelijke uitspraak voor ons jongeren nl. alles behalve complimenteus is. MIEKE SNEL, Driehuis. Al onze groenten worden met land- bouwvergif bespoten. Na intens wassen blijft er weinig op zitten. De spuitvergif- ten komen ook op en in de grond terecht. De groenten zuigen de vergiften weer op en dat kun je niet afwassen. Bewijs? Wel, neem worteltjes. Vroeger smaakten ze rauw lekker zoet. Nu is er, rauw gegeten, geen smaak meer aan. Erger nog, ze smaken bitter, zowel gekookt als onge kookt. Oorzaak: landbouwvergif. Bij an dere groenten kun je dat minder goed controleren, maar het zit er ook in. Onze gezondheid wordt door die spuitigen be laagd. Maar erger wordt het nog dat ons voedsel gekookt wordt in water dat ver giftigd is met fluor. Het water verdampt, maar de fluor, enige malen giftiger dan arsenicum, niet. Gevolg, een enige malen sterkere concentratie van dat vergif blijft in de pan achter en trekt in het voedsel. Mensen, eis massaal: fluor uit ons drink water. Als men tegen tandbederf fluor wil geven, laat men dan fluortabletjes of zout geven, maar laat men op de gezondheid van de komst. Het echtpaar, gespeeld door Bibi Andersson en Max von Sydow, is vijftien jaar getrouwd en hun ontmoeting met Da vid Kovac die opgravingswerken leidt bij een oud kerkje in de buurt, betekent een confrontatie van twee werelden. Het ge organiseerde bestaan van de familie Ver- gérus wordt grondig in de war gestuurd door de met alle vriendschap binnenge haalde „indringer” die zich niet aan de regels houdt van het gereglementeerde omgangsspel. David Kovac wordt op het eerste gezicht verliefd op Karin als hij haar ziet in het ziekenhuis, waar zojuist haar moeder ge storven is. Karin is, om haar gevoelens van diep verdriet te verbergen, gevlucht in een donkere bergruimte op een der gan gen van het ziekenhuis, waar zij ongeremd haar tranen de vrije loop kan laten en bij die emotionele uitbarsting wordt zij be trapt door Kovac. Later zal zij in haar samenzijn met de man die haar minnaar wordt, leren hoe weinig deze er zich aan gelegen laat liggen om zijn gevoelens en neuroses onder controle te houden. Zij wordt dan het gefascineerde slachtoffer van zijn kant juist geïrriteerd wordt snel variërende stemmingen, terwijl hij van zijn kannt juist geïrriteerd wordt door haar keurig ingedeelde en vlak ver lopend bestaan, waarvan al haar gedra gingen de stille getuigenissen zijn. Noch steeds zijn diverse gemeenten en de provincie Noord-Holland druk doende om de fluoridering in ons kostbare lei dingwater er door te drukken. Het schijnt toch zo erg nodig te zijn. 'Doch de heren in die commissies zullen toch ook wel gelezen hebben (uw blad van 19 novem ber), dat Zweden dat toch geen achter lijk land is de fluoridering afschaft. Er blijkt toch wel uit dat het op den duur niet goed is voor de gezondheid en nie mand hoeft toch tegen z’n wil chemica liën via zijn drinkwater te slikken (wij betalen er onze belasting voor). Het Ivo ren Kruis schrijft dat duizenden kinderen van ongeveer 15 jaar al een kunstgebit hebben. De ouders moeten er maar op toezien dat er niet gesnoept wordt en dat er zo min mogelijk zoetigheid op het brood komt. Op diverse snoepen moet een forse belasting worden gelegd en de heer Vonhoff moet maar wat minder aan buurthuizen en dergelijke bezuinigen. Die belasting kan dan voor C.R.M. worden gebruikt. In Heemstede moet men met Amsterdam mee, of Amsterdam het alleen te zeggen heeft. Er is toch al fluor in tandpasta en tabletjes. Mineraalwater be schikbaar stellen tegen vergoeding aan bezwaarden vind ik een lachertje. Laat ons hopen, dat de vroede vaderen van Haarletn wijzer zijn en ons drinkwater vrij van fluor houden. AMSTERDAM Pas na half december zullen de kerstpremières losbarsten en tot zolang zal de Amsterdamse bioscoopbe zoeker het moeten stellen met een spaar zame nieuwe film en met talrijke, niet al tijd verklaarbare reprises. Zo heeft bijv. Du Midi het nodig geoordeeld nog eens „The comedians” van Peter Glenville op het repertoire te nemen, een middelmatige verfilming uit 1968 van Graham Greene’s onthullende roman over het leven in Papa Docs Haiti, zij het met een ideale rolbezet ting, waarin o.m. de Burtons (Richard en Liz), Alec Guinness en Peter Ustinov voor komen. Blijkens een ontwerp-notitie van G.S. over een tweede nationale luchthaven, denken zii op de eerste olaats aan de geluidshinder die zo’n luchthaven met zich mee zou brengen. De Gedeputeerden verwachten verder aanzienlijke lucht- en bodemverontreiniging van een tweede na tionale luchthaven. De onvermijdelijke opslag van brandstof zou volgens G.S. een reëel gevaar kunnen opleveren voor de kwaliteit van het wonen en de kwaliteit van het zoete grondwater. Situering van een tweede nationale luchthaven voor de kust van Goeree ach ten G.S. onaanvaardbaar. De recreatieve bestemming van het midden-Deltagebied zou er volgens het college door worden aangetast, omdat het als logisch gevolg van de toeneming van het aantal arbeids plaatsen tot woon- en werkgebied zou moeten worden uitgeroepen. De vestiging van een luchthaven bij Steenbergen zou volgens de Gedeputeer den in strijd zijn met de geplande hoofd lijnen van de ruimtelijke structuur van Zuid-West-Nederland. Andere Zeeuwse plannen, zoals het Reimerswaal-zeehaven- plan, zouden erdoor op losse schroeven komen te staan. In uw krant van 16 november j.l. stond een groot artikel over „de Kennemer Kunstijsbaan”. Een goed idee, dat er een enquête is gehouden onder de „gulle ge- Dat ondanks al die zg. tegenwerkende omstandigheden „The touch” een duide lijk» film van de Zweedse meester is ge bleven die zich heel goed laat inpassen in zijn vorig werk, is dan alleen maar een extra verdienste van de filmer te noemen d!» misschien door deze eerste geslaagde poging om zich wat vrijer te bewegen, ge nezen is van zijn film-ruimtevrees. En het Leidseplein Theater komt ook nogal onverwacht terug met „In the heat of the night”, een spannende politiefilm van Norman Jewison met glansrollen van Sidney Portier en Rod Steiger, maar toch ook weer niet van een gehalte en boven dien al te veelvuldig in reprise geweest, om een herhaling in dit „art house” ver klaarbaar te maken. Wijkverpleegster Het Groene Kruis: Zuster A. Groen, Kruisberglaan 151, IJmuiden, tel. 10896; zuster C. Gomes, Leeuweriklaan 39, IJmuiden. tel. 11915. Tandarts Spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur. A. Hartong van Ark, Verloren van Themaatlaan 2, Velsen-Zuid, tel. 14455. Dierenarts: De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts J. P. Westerman, Hartenlust- ROTTERDAM. Een delegatie van de gemeente Rotterdam, bestaande uit burge meester Thomassen, gemeentesecretaris Verduin en de wethouders Polak, Van der Ploeg, Viersen en Jettinghoff, gaan zater dag met minister Drees van Verkeer en Waterstaat praten over de toekomst van de luchthaven Zestienhoven van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het gebouw, Baanstraat 27. Bejaardenzorg. Spreekuur op dinsdag, woensdag en donderdag van 9 tot 10 uur in het gebouw Baanstraat 37. Verloskundige. Waarnemend: mejuf frouw J. M. H. van Saase, J. W. van Veenstraat 2, Heemskerk, tel. 32327; eigen praktijk: mejuffrouw A. M. Bot, Wilgenhoflaan 33, Beverwijk, tel. 24161. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. M. Hazenberg, G. van Assendelftstraat 25b, Heems kerk. tel 32476; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door R. Kloek, Jean Monnetstraat 288, Heems kerk, tel. 34555. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis, Weekend dienst: zuster Duin, Maerelaan 240, Heemskerk, tel. 28437. Het Ned. Filmmuseum heeft vier avon den gereserveerd voor de introductie van de moderne Belgische film, een hier totaal onbekend geheel van activiteiten. Woens dag 8 december wordt aandacht besteed aan Roland Lethem van wie vier korte films en het avondvullende „Bande de cons!” vertoond worden. Uit het maande lijks programmablad van het Filmmuseum blijkt dat Lethem via shock-beelden met veel castraties, geweld, bloed, sex en grove woorden „de dingen wil veranderen” en zelf zijn films beschouwt als vormen van auto-psychotherapie voor hem en zijn me dewerkers. Donderdag komen eerst Belgi sche tekenfilmpjes aan de beurt, waardoor we kennis kunnen maken met figuren als Eddie Ryssack, Louis van Maelder en Raoul Servais. Daarna een ambitieuze speelfilm, „Les gommes” door Lucien De- roisy gemaakt naar een roman van Alain Robbe-Grillet, een „thrilleri’-achtig ver haal dat zich in 24 uur afspeelt, beginnend met een mislukte moordaanslag op profes sor Dupont en eindigend met diens dood door een politie-kogel. Dupont wordt ge speeld door Georges Génicot, zijn ex- vrouw Hélène door Franqoise Brion. ter- wijl Senne Rouffaer (hier vooral bekend uit een rol in „Monsieur Hawarden”) de moordenaar is. Halverwege de film diept archeoloog Kovac bij zijn opgravingen een houten madonnabeeldje uit de grond dat nog ge heel intact is. Maar, vertelt hij Karin die bewonderend toekijkt, op het ogenblik dat het bêeldje aan de vrije lucht is blootge steld, ontwaken de tot dan in winterslaap verkerende houtwormen en zullen de kost bare vondst van binnen uithollen. Niets in Bergman’s films gebeurt zonder reden of zonder bijbedoelingen. Er is een overeenkomst tussen het opgegraven beeldje en de emotioneel ingekapselde Ka rin die na vijftien jaar rust en burgerlijk geluk door Kovac tot nieuw leven gewekt wordt. Maar ook zij gaat aan die „opgra ving” ten onder. Ook bij haar wordt het inwendig evenwicht verstoord en haar passie voor Kovac die zij zelfs tijdelijk naar Londen volgt, zal haar ondergang betekenen. Zij blijft zonder man en zonder vriend, maar zwanger van een van hen. achter. Zoals gezegd is „The touch” een gewoon. Wij hebben vanaf de publieke tribune de Heemsteedse raadsvergadering, waar onder andere het fluorideringsvraagstuk werd behandeld, bijgewoond. Aangezien er vanaf de tribune geen repliek kan worden gegeven, willen wij hier graag enkele punten verduidelijken. De heer Verkouw, wethouder van Volksgezondheid, stelt dat de tegenstanders van fluoridering vooral onder de beoefenaren van de natuurge neeswijze te vinden zijn. Daar tot nu toe slechts enkele wijken van Heemstede geënquêteerd zijn, lijkt het ons onwaar schijnlijk dat juist daar een concentratie van beoefenaren en/of aanhangers dezer geneeswijze woont. De wethouder noemt ons handtekeningen) agers, wier verant woordelijkheidsgevoel ver zoek is en ver wijt ons onvoldoende voorlichting te heb ben gegeven. Wij menen dat het de taak van de overheid is de burgers voor te lichten en vragen ons af welke voorlich ting er dan wel van gemeentewege is geweest. De wijze waarop deze controver siële zaak wordt behandeld, met voorbij gaan aan de tegenargumenten van terzake- kundigen, heeft juist onze ongerustheid gewekt en tot actie geleid. Van bangma kerij is geen sprake geweest. De argumen ten door ons aangevoerd moeten de wet houder bekend zijn. Bovendien zal het de wethouder bekend zijn dat alle propagan da pro fluoridering uit belastinggelden wordt gefinancierd, in tegenstelling tot het materiaal dat de tegenstanders ver strekt hebben aan artsen, tandartsen en raadsleden, dat geheel uit particuliere bij dragen wordt bekostigd. Dat de wethouder ons „handtekeningenjagers” noemt vinden wij geen bezwaar, doch het verwijt geen verantwoordelijkheidsgevoel te hebben, achten wij volkomen misplaatst. Van het weinige nieuwe noemen we in de eerste plaats „Lovers and other stran gers”, die hier de nogal merkwaardige titel „Zij die vreemd gaan volgen ons” heeft gekregen. De film is gemaakt naar een toneelstuk en regisseur Cy Howard laat ons dat geen ogenblik vergeten. De handeling concentreert zich rond een brui loft en de weerslag daarvan op verlovin gen, huwelijken en andere liefdesverhou dingen in de onmiddeliijke omgeving van het jonge a.s. bruidspaar. Iedereen blijkt behoefte te hebben naar aanleiding van de feestelijke gebeurtenis een onderzoek in te stellen naar de bete kenis van zijn of haar relatie tot het an dere geslacht, wat leidt tot komische con clusies, weemoedige beschouwingen of vermakelijke conflicten. Oppervlakkig bekeken vertoont Cy Ho wards film enige gelijkenis met „Goodbye Columbus”, maar oehalve dat deze laatste zich in een Amerikaans-Joods milieu af speelde, terwijl „Lovers and other stran gers" een katholiek Amerikaans-Italiaanse achtergrond heeft, baseert de ene zich op een roman van Philip Roth en is de andere ontleend aan een populaire toneelklucht en dat verschil wordt door de zwaar aan gezette regie van Howard nog eens extra beklemtoond. Met als komisch hoogtepunt het huwelijksfeest zelf dat na allerlei moeilijkheden toch doorgaat en alle ver liefden en andere vreemdelingen die bij de voorbereidingen ervan betrokken zijn ge weest, verenigen in een wat uit de hand lopend samenzijn. City heeft zijn gedurfde flirt met de sexfilm „Wat ouders niet voor mogelijk houden” toch maar snel geruild voor een meer „fatsoenlijke” politiefilm, „Inspecteur Carella en het Nïce-mysterie” („Sans ap parent”) van Philippe Labro met een ster ke rolbezetting: Jean-Louis Trintignant, Sacha Distel en Erich Segal. En Cinétol heeft de „eerste” filmcomedie van Vilgot Sjöman „Blushing Charlie" ingezet, een omschrijving die alleen opgaat als men Op de nacht-agenda zijn een tweetal in teressante aanwinsten te signaleren, zoal» „Little murders” van de satirische car toonist Feiffer, waaraan in de normale bioscooproulatie te weinig aandacht van de zijde van het publiek is besteed. Cineac Reg. Breestraat probeert nu in de nachte- lijke uren aan dit tekort aan belangstel ling voor deze merkwaardige film met Elliot Gould en Donald Sutherland iets te doen. De moeite waard is ook „Fail safe” in Kriterion, waarin Sidney Lumet laat zien wat er gebeurt als door een commu- nicatie-stoomis tussen Washington en Moskou een atoomoorlog dreigt. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spreekuur iede re vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw Geestelijke Volksgezondheid, splein 10 Beverwijk. In Rotterdam heerst verdeeldheid over de vraag of de luchthaven moet blijven of moet verdwijnen. Aktiegroepen betogen al jarenlang dat Zestienhoven in verband met de geluidshinder die de aankomende en vertrekkende toestellen en de sport vliegers produceren moet worden opgehe ven. De meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad sprak zich onlangs eveneens uit voor liquidatie van de luchthaven. Onafhankelijk van de beslissing over de plaats van het tweede nationale vliegveld in Nederland. Niettemin meende de raad dat de vestiging in Nederland van de tweede nationale luchthaven moet worden bevorderd. Een deel van college van bur gemeester en wethouders wil de sluiting van Zestienhoven wel degelijk ’aten af hangen van de situering van -♦ tweede nationale vliegveld. Niet-ambtelijke kringen en met name de directie van Zestienhoven en ook de be drijven die op de luchthaven gevestigd zijn hebben zich felle tegenstanders van een sluiting getoond. Een onlangs door de stationschef van Rotterdam-Air gehouden enquête wees uit dat het merendeel van degenen die in de omgeving van Zestien hoven wonen een sluiting van de luchtha ven niet nodig vindt. Bij het lezen van het verslag van de Heemsteedse raad betreffende fluoridering van het leidingwater moet op zijn minst vreemd genoemd worden de uitlating van le heer Verkouw, als deze stelt dat de be zwaren tegen fluoridering niet zo serieus genomen behoeven te worden, gezien het geringe aantal mensen dat inderdaad be reid is om jarenlang ongefluorideerd water te halen. Zéér vreemd: le. omdat voor degenen die om milieu hygiënische redenen tegen fluoridering zijn, het kwaad al geschied is: zij kunnen moeilijk gewoon water gaan halen voor alles wat normaliter met leidingwater ge daan wordt. 2e. omdat voor degenen die om ethische redenen géén gemeentelijke medicatie wensen, de gemeente tóch al over de schreef is gegaan. 3e omdat voor degenen voor wie het gezondheidsaspect het belangrijkst is, de gezondheid van anderen beoogd wordt. Immers niet iedereen is nierpatiënt. Overigens vraag ik me mèt de heer van Tongeren af of de voorstanders van fluo rideren horende doof en ziende blind zijn: enerzijds worden we gerustgesteld door de heren tandartsen: het fluoride is slechts een zout, en zout is toch geen vergif? (Zie „Fluorideringsfeiten”), anderzijds lezen we dag in, dag uit alarmerende berichten over milieubedervende zoutlozingen in de Rijn. Staar u niet blind op de verminderde ca- riës door fluoride, maar houd uw ogen open voor het behoud van ons milieu: niet nog meer zouten in onze bodem! J. DE BRUYN-JOOSTEN, Heemstede wordt waargenomen op zaterdag en zondag door M. ten Harmsen van de Beek. Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst in de periode van vrijdag 3 december 17.30 uur tot vrijdag 10 december 17.30 uur: apo theek Duin wijk, Populierenlaan 44. Be verwijk, tel. 23388. laan 251555. SANTPOORT Arts: A J. Th. van Wely, Hoofdstraat 268, Santpoort-Noord, tel. 023-378510. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 023-378284. Voor verloskundige, i tandarts en dierenarts: zie onder IJmui den. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga. Reddingius, De Rui ter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door J. G. Lange, Dreef 3, Beverwijk, tel. 24234. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44. Beverwijk, tel. 23553 Voor de groep artsen Swaab, Ten Harmsen van Hommes, Kester, Vos en Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur, H. Bel, Venusstraat 5, tel. 15675; A. J. G. Wermenbol, Maas straat 15, tel. 16388; M. van Steke- lenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 14290. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80, tel. 14229. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleegster Het Wit-Gele Kruis: VoOr dienst in het weekeinde belle men 02550-15645. Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen. Weekenddienst: zus ter Bergers, Westerlaan 59, Beverwijk. Wit-Gele-Kruis. Weekenddienst: zuster M. Stein-Van Dungen, Luxemburglaan 153, Beverwijk, tel. 31475. Gezinszorg en Gezinshulp. Spreekuur

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9