Dominee Schalkwijk, een wereldreiziger Hoogste begroting niet genoeg voor Wereldbond Bijbelgenootschappen Synode Getuigenis" bevordert juiste polarisatie Stemmen over Gereformeerden Ir. J. van der Graaf: Gespreksmateriaal over Jesus People en vrede en oorlog 12 ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 Erbij Bij Helder Camara Twee jaar in Haarlemse broedergemeente Nauwe samenwerking hervormd- gereformeerd Derde verlofperiode Gastcolleges Naar Suriname Overzeese belangstelling n Rapport Polarisatie HAARLEM „De Evangelische Broedergemeente in Suriname is naast de katholieke kerk de grootste kerk in Suriname”. Dit zegt de 48- jarige predikant, drs. J. M. W. Schalkwijk, die met vrouw en zeven kin deren voor de derde keer in Nederland is, een verlofperiode die twee jaar zal duren. Die verlofperiode komt goed uit: op 3 oktober van dit jaar nam de 66-jarige ds. N. M. Erné afscheid in het kerkje van de Evangelische Broedergemeenschap aan de Parklaan in Haarlem, aangezien hij met emeritaat ging. Hij heeft zich met zijn vrouw na een veertigjarige ambts periode in Zeist gevestigd, waar hij als emeritus op verzoek toch nog wel in het zendingswerk actief zal blijven. Vrijheid Verhoring 1 i (Van onze correspondent) BEP ANDREAS Van de Christenen is ook weer de AA/MVWMAfMMWMWVWWMAAA4WWWWWMWVWVWMWVVWWWWi Dominee Schalkwijk en zijn gezin vóór het vertrek uit Suriname. Zo gaf hij gastcolleges als gastdocent in Trinidad in het Zuid-Caribisch stu- Ds. Schalkwijk was in de zomer maanden van 1971 in Brazilië en Peru voor de World Conference of Christian Education. Vijftien afgevaardigden uit de hele wereld namen aan een geslaag de voorbespreking deel, die in Recife werd gehouden. „Wij waren daar on dermeer gast van aartsbisschop Helder Camara en hadden ook contact met de Braziliaanse Pinkstergroepen. Soendar Singh-instituut in Para maribo. (Van onze correspondent) HVIZEN. Er is nieuwe hoop voor de Hervormde kerk. Dit is althans de mening van ir. J. van der Graaf, na- tuurkundeleraar te Huizen (N.H.), een van de zeven ondertekenaars van „Het getuigenis” dat zijns inziens een hausse van geestelijk leven wekt in de kerk. „Als er geen opwekking komt, een nieuw reveil, dan is het met de kerk gedaan" meent de heer Van der Graaf. Ondanks deze sombere constatering is hij optimistisch gestemd na de bespre king van het getuigenis in de hervorm de synode vorige week. „Gezien de druk vooraf om „het getuigenis" te verwerpen, is de reactie van de synode bemoedigend”. Na Gaasterland nam dominee Schalk wijk het beroep, op hem uitgebracht door de Evangelische broedergemeente in Suriname, aan. Hij preekte daar in het Hindoestaans. bepaald geen sinecu re, omdat daarvoor een talenstudie van drie soorten Hindoestaans nodig was, namelijk Hindi, Urdu en Behaars (Bi- hari is het dialect dat in Suriname wordt gesproken). Uit alles blijkt dat ds. Schalkwijk een talenknobbel bezit, die hij trouwens in Suriname hard nodig heeft. Dit is nu mijn derde verlofperiode. De eerste keer was in 1959. Tijdens dat verlof deed ik mijn doctoraal examen. Mijn tweede verlof viel in 1965 en nü ben ik voor de derde keer in Neder- tuigenis is een verhoring van een vurig gebed”; en een dominee: „u haalt mij met dit getuigenis uit een diepe crisis". wordt mijn persoonlijke vrijheid in Christus teveel beperkt. trekken per vliegtuig voor over heb ben, wèl vermoeiend, maar zeker ook lonend”. wereld vluchten mensen met duizend tallen en vragen ineens om de bijbel; in een land is de vraag naar bijbels onverwacht zo groot dat alle beschik bare bijbels uitverkocht raken en nieu we gedrukt moeten worden. Voor der gelijke plotselinge noden reserveert de nieuwe begroting van de bijbelgenoot schappen 350.000 gulden. Wie dat belijden in de Hervormde kerk dan zo weerspreken is door de opstellers van het getuigenis uit tacti sche overwegingen nooit gezegd. „Wie de schoen past trekke hem aan”, werd wel geantwoord. „Moderne theologen moeten uiteraard de tegenwoordige ontwikkeling van de maatschappij in het vizier hebben, maar als je als theoloog bijbelse theologie wilt bedrij ven, dan staat je kader vast. Dat kun je alleen doen vanuit de bijbel. Veel van die moderne theologen leggen hun norm in de maatschappelijke situatie, zoals prof. Kuitert.” Tegenwoordig wordt zoveel gepraat over luchtverontreiniging. Het zou toch wel heel erg pretentieus zijn als de kerken zouden gaan zeggen hoe de bedrijven moeten gaan werken. Dan met Antilliaanse verstrooid in Noord- land. Elke periode, in Suriname door gebracht, werd gekenmerkt door een speciale opdracht. Tijdens de eerste periode aldaar was ik namelijk predi kant van de Soesamatjaar Kerk in Paramaribo, waar ik de Hindoestaanse diensten leidde. Tijdens de tweede pe riode werkte ik hoofdzakelijk onder de verstrooide, Hindoestaanse christenen in de kustprovincies. In die beide peri oden leidde ik, tezamen met mijn Ds. Schalkwijk werd geboren in Am sterdam op 27 juni 1923. Hoewel hij niet afkomstig is uit een predikantsge- zin, zijn er nu toch wel predikanten in de familie, namelijk twee broers en twee neven, die allen in het buiten land hun ambtsbediening vervullen. Hij bezocht het Christelijk Lyceum in Haarlem en studeerde theologie aan de VU in Amsterdam. Voorts kreeg hij zijn opleiding aan het Zendingscen- trum in Baarn. Gedurende de oorlogs jaren, in de jaren 1943-1945 was hij hulpprediker in Dirkshorn (N.H.), zijn eerste standplaats werd Hemelum in Gasterland (Fr) in de jaren 1950 en ’51, met studiejaren daartussenin, onder meer in Zeist. Ir. Van der Graaf staat nogal scep tisch tegenover de top van de Her vormde kerk, die zijns inziens teveel geneigd is tot compromissen. Verder heeft hij ernstige bedenkingen tegen de om vang van het kerkelijke apparaat, met ambtelijke vertakkingen overal in de samenleving: „Neem nu zo’n raad voor overheid en samenleving, die als maar rapporten zit te maken op kosten van de gemeente, die meestentijds niet gediend is van zulke progressieve stuk ken”. Volgens de heer Van der Graaf is ongeveer de helft van de trouwe kerk leden min of meer verontrust over deze koers „Bij het Ikor, of „Kerk en Wereld” kom je geen aan het belijden gebonden geweten meer tegen en in de Hervorm de kerkelijke pers zie je net zo’n afbrokkeling. De directeur van „Kerk en Wereld” mocht nota bene in „Her vormd Nederland” het Kosmokomplot verdedigen, maar confessionele gelui den waren tot voor kort vrijwel ta boe”. In Angola, Nigeria, Soedan, Vietnam en Pakistan werden in het afgelopen jaar meer bijbels verspreid dan ooit. Dit blijkt uit de eerste cijfers van de wereldstatistiek die verzameld zijn door de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen. Er zijn nog te weinig cijfers bekend om nu reeds te zeggen dat het aantal verspreide bijbels en bijbelge deelten van 1970 (173 miljoen) over schreden zal worden. Maar nu reeds valt op dat de belangstelling voor de bijbel in de noodgebieden van de we reld beslist is toegenomen. Daarna vond de wereldconferentie plaats in Huampani bij Lima in Peru, in hoofdzaak over school-zondags- school- en jeugdwerk. Wij werden daar geconfronteerd met de Zuidamerikaan- se onderwijstheorieën van Paolo Freire en Iwan Illich. Freire geniet grote bekendheid door zijn pedagogiek der onderdrukten; Illich is de filosoof van de omscholing der maatschappij. Be paald indrukwekkend was óók op deze conferentie de discussie tussen profes sor Bonino uit Argentinië en zijn op ponent uit de Libanon, Charles Malik, oud-voorzitter van de Assemblee der Verenigde Naties met als onderwerp: de theologie der revolutie in Latijns- Amerika. Zowel van Afrikaanse als Aziatische zijde kwam nogal wat kri tiek op deze theologie”. Ten bewijze welk een „wereldreizi ger in dienst van het geloof” dominee Schalkwijk wel is, zij vermeld dat hij in 1970 ook nog Noord-Amerika, de Verenigde Staten en Canada bezocht. Hij zegt tenslotte: „dit derde verlof is voor mij zowel een werk- als een verlof om uit te rusten”. Dat laatste zullen we wel met een korreltje zout moeten nemen, want daar zal wel niet zoveel van komen. Het deert hem niet. Als dominee Schalkwijk straks met zijn grote gezin naar Suriname terug keert, doet hij dat graag en vol goede verwachting, inmiddels veel kennis en ervaring rijker, in Nederland en ande re landen opgedaan. De Wereldbond van Bijbelgenoot schappen heeft een begroting goedge keurd voor het komend jaar die hoger ligt dan ooit tevoren, maar het is nu reeds zeker dat de bijbelgenootschap pen niet aan de vraag naar bijbels in de wereld zullen kunnen voldoen. Pro jecten die bijna zes miljoen gulden zouden hebben gevergd moesten wor den geschrapt. LUNTEREN. Ondanks een vlam mend protest van prof. dr. J. Verkuijl heeft de gereformeerde synode geen uitspraak gedaan over oorlog en vrede, volgens de Rotterdamse mevrouw F. T. Diemer-Lindeboom een teken van de onmacht waarin de gereformeerden zitten. Maar prof, dr mr. I. A. Diepen horst, de voorzitter van het deputaat- schap (studiecommissie) over het oor- logsvraagstuk zei: „Altijd nog beter dan een overhaast besluit, waar nie mand iets aan heeft”. Prof. Diepenhorst vindt dat de gere formeerden nog lang niet zover zijn dat de synode een duidelijke uitspraak kan doen. Hij wees waarschuwend op het kemwapenrapport waar de her vormde kerk de grootste moeilijkheden door heeft gekregen helft rooms-katholiek en de andere helft protestant, terwijl de Evangeli sche Broedergemeente er de grootste Protestantse kerk is. De Broederge meente verricht haar herderlijke ar beid in alle bovengenoemde talen, die in Suriname worden gesproken en zij heeft haar medewerkers(sters) onder alle bevolkingsgroepen: Creolen, Bos negers, Hindoestani’s, Javanen, Chine zen alsmede Indiaanse medewerkers en Nederlanders van verschillende kerke- raadsleden. Drs. Schalkwijk: „Het gros van de medwerkers is Surinamer, zoals bij voorbeeld de bisschop en de praeses van de kerk. Enkele zendingsarbeiders komen ook van overzee, waaronder Nederlandsers van verschillende kerk genootschappen (Hervormd. Gerefor meerd, Luthers, Vrijgemaakt enz.). Oók zijn er zendingsarbeiders uit Hongkong, India en Trinidad en uit Duitsland en Denemarken. Zoals U ziet, dus óók zendingsarbeiders uit Azië. Kerkrechtelijk staat er wat de her vormde kerk betreft niets meer in de weg voor een zeer nauwe samenwer king tussen hervormden en gerefor meerden op plaatselijk niveau. Als uit vloeisel van een door de hervormde synode in tweede lezing aanvaard voorstel kunnen gereformeerde predi kanten, als de hervormde kerkeraad dit goedkeurt, in kerkdiensten voor gaan, de sacrementen bedienen en hu welijken inzegenen. Ook kan nu in een plaats door de hervormde en gerefor meerde kerk aldaar gezamenlijk een predikant worden beroepen. Er zijn al zo'n 50.000 adhesiebetui gingen op de brief „Aan de gemeente van Jezus Christus” ontvangen. Zoveel, dat dominee A. Groot in Den Haag, die deze reacties bundelt en rubriceert, al bijna overspannen is. Aanvankelijk zijn van het stuk 7000 exemplaren gedrukt, maar inmiddels heeft de heer J. Mackaay in Utrecht er al 50.000 verzonden. „Wij zijn verbaasd dat er zoveel belangstelling voor blijkt te zijn, om dat wij in het getuigenis niets nieuws hebben gezegd, maar kennelijk zaten een massa mensen op zo’n woord te wachten”, zegt de heer Van der Graaf. De adhesie komt volgens hem uit de volle breedte van het kerkelijk leven in ons land: uit de christelijke gerefor meerde, de vrijgemaakte gereformeer de, de gereformeerde en de katholieke kerk. Maar het meest uit de hervorm de kerk. „Daar is de afbraak dan ook het schrijnendst”, vindt De Graaf. Ir. Van der Graaf met zijn 34 jaar toch nog een jongere onder het kerke lijk publiek: „Denk niet dat we alleen oudere, achtergebleven mensen berei ken. Ook onder de jongeren snakken er velen naar een geestelijk woord dat duidelijk is”. Hij gaat verder „een gereformeerde dame schreef: „dit ge- het eerste exemplaar van de pers kwam konden toch nog meer bijbel» en bijbelgedeelten in de oude vertaling worden afgeleverd en verkocht en groeiden de cijfers van 1.251.734 tot 1.940.345. Een ander voorbeeld van goede be- drijfsvoring is het Bijbelgenootschap van Kenya, dat geleid wordt door John T. Mpaayei. Het boekte vooruitgang op De bijbelgenootschappen die gehol pen moeten worden vroegen om meer dan 31 miljoen gulden steun voor het komend jaar. De bijbelgenootschappen die bijdragen aan het wereldbudget konden echter maar 25.7 miljoen gul den opbrengen. Het gevolg was dat de begrotingen van bijbelgenootschappen in de Derde Wereld op tal van punten besnoeid moesten worden. Toch gaan de bijbelgenootschappen op twee punten hun uiterste krachten inspannen. Omdat de vraag naar bij bels met de dag groeit, maar overzee bijbels onder de kostprijs verkocht moeten worden om ze binnen het fi nanciële bereik van de mensen te brengen, bepalen in wezen de subsidies van de rijke landen hoeveel bijbels volgend jaar overzee verkocht zullen kunnen worden. Voor dit doel is bijna 700.000 gulden meer uitgetrokken dan dit afgelopen jaar. Een andere groeiende last is het vertaalwerk dat de laatste twee jaar weer bijzonder sterk op gang is geko men. De Wereldbond van Bijbelgenoot schappen is op het ogenblik betrokken bij 560 vertaalprojecten en geeft een subsidie van ruim vier miljoen gulden aan landen die dat werk zelf niet volledig kunnen financieren. Ieder jaar blijkt weer dat er zich onvoorziene gevallen voordoen. In Oost- Europa geeft een regering plotseling een invoervergunning; ergens in de Niet alle cijfers wijzen op groei. Er zijn landen waar veel minder bijbels werden verspreid. Een voorbeeld is het Rhodesië van Ian Smith waar een daling geconstateerd werd van 478.712 tot 176.209. Ook in Oeganda waar een nieuwe regering de macht in handen nam werd enig verlies geboekt (van 494.912 tot 398.533). Dit is evenwel hoofdzakelijk een gevolg van het feit dat minder kleine bijbeltractaatjes werden uitgedeeld, want er werden wel meer nieuwe testamenten en meer afzonderlijke bijbelboeken verspreid. Van de Oosteuropese landen zijn al leen de cijfers van Polen nog maar bekend Daar werden meer bijbels en nieuwe testamenten verspreid, maar minder afzonderlijke bijbelboeken. Het gevolg is dat de totaalcijfers van 146.633 daalden tot 120.984, terwijl toch het aantal verspreide bijbels en nieuwe testamenten met ruim 1.000 steeg. In Angola gingen alle cijfers met sprongen vooruit. Er werden bijna twee maal zoveel bijbels verspreid, an derhalf maal zoveel nieuwe testamen ten, een flink aantal meer afzonderlij ke bijbelboeken en ruim twee maal zoveel selecties, kleine bijbelgedeelten, vaak niet langer dan een perikoop. In totaal sprong Angola, waar de strijd nog altijd voortduurt, van 26.363 in 1970 naar 41.645. Deze cijfers kunnen nu reeds bekend gemaakt worden, om dat de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen het jaar rekent van 1 no vember tot en met 31 oktober. In Nigeria werden veel meer bijbels verspreid (van 216.932 naar 292.287) vooral in het gebied van de Ibo’s. In Soedan, waar het bijbelgenootschap zijn werkzaamheden vrijwel uitslui tend moet beperken tot het islamiti sche noorden vond bijna een verdubbe ling plaats. Een van de oorzaken is dat de bijbel nu gebruikt mag worden op de scholen door de christelijke leerlin gen. Ook in andere moslim landen blijkt een groeiende belangstelling. Weliswaar werden in Libanon iets minder volledi ge bijbels verkocht dan vorig jaar, maar bijna drie maal zoveel nieuwe testamenten (van 7.614 tot 21.678). In Iran werden veel meer selecties uitge reikt. En heel opmerkelijk zijn de getallen van de oude stad Jeruzalem, waar tegen 22.124 nieuwe testamenten in 1970, dit jaar 29.777 exemplaren werden verkocht. In Syrië werden 55.273 bijbels en bijbelgedeelten ver kocht tegen 39.261 in 1970. In Vietnam werd een actie gehou den onder Vietnamese militairen. Tegen ruim 18.000 nieuwe testamen ten in 1970 werden daar in de afge lopen zomer meer dan 100.000 nieu we testamenten uitgereikt. Ook in Korea werden veel meer nieuwe tes tamenten verspreid (van 476.687 naar 530.078) omdat daar het nieuwe tes tament in de omgangstaal verscheen. In sommige landen is de groei een voudig het resultaat van een betere organisatie bij het bijbelgenootschap zelf. Nu de bijbeldrukkerij van het Bijbelgenootschap van Indonesië beter begint te lopen kan er meer geprodu ceerd worden Hoewel veel aandacht geschonken moest worden aan het zet ten van het nieuwe testament in de nieuwe vertaling, waarvan dezer dagen Het getuigenis is een scherp protest tegen „een verpolitisering en vermaat schappelijking van het heil in de zin van een opstand tegen de gevestigde orde”. Ir. Van der Graaf: „De mensen zijn het zat zondag aan zondag van de preekstoel te horen hoe ze politiek moeten staan. De kerk kan hoogstens wat algemene tendenties geven, maar geen directieven. Zodra zij dat doet veroorzaakt zij haar eigen verbrokke ling. Dat voelt een groot deel van de trouwe kerkleden zo aan. Maar de prediking bevat veel te weinig van wat de kerkgangers willen horen. En nu in ons stuk blijken ze weer een authen tiek confessioneel geluid te horen. „Re ligie van het belijden”, zoals wij dat in de Gereformeerde Bond noemen. De heer Van der Graaf is lid van het hoofdbestuur van deze kerkelijke mo daliteit, die doorgaans als rechts wordt gekarakteriseerd. Hij is afkomstig uit het milieu van de gereformeerde ge meente, een kerkformatie die in de vorige eeuw na een afscheiding uit de hervormde kerk is ontstaan. Op zijn achttiende is hij „teruggekeerd” in de hervormde kerk, „die mijn volle liefde heeft. Ik lijd er aan als in deze kerk het belijden weersproken wordt” In Hervormd Nederland wordt van veel kanten commentaar geleverd op de vergadering van de hervormde sy node, waarin onder meer het getuigenis van prof. Van Niftrik en anderen werd behandeld. Ds. M. Groenenberg uit Utrecht schrijft over de lange rede, die prof. Van Niftrik aan het begin van een synode debat uitsprak, en die tot veel ergernis aanleiding af: „Prof, van Nitrik deed in zijn toespraak een meesterlijke poging het hele getuigenis te laten verongelukken. Dat het toch op de been bleef, was te danken aan een bijna bovenaardse lankmoedigheid van de synode”. Prof. dr. A. F. N Lekkerkerker uit Groningen noemt de afgelopen synode vergadering de belangrijkste sedert de invoering van de hervormde kerkorde in 1951, omdat op grondige wijze over het geheel van het belijden van de kerk is gesproken. Verrassend vindt hij het dat de hele synode zich heeft gesteld achter de eindverklaring, waar in erkentelijkheid over het getuigenis wordt uitgesproken. Zeer bevredigend vindt hij het dat men nu eindelijk in de hervormde keik wordt gedwon gen om te gaan praten over fundamen tele zaken. ieder gebied, zodat de totaalcijfers stegen van 605.607 tot 699.637. Tijdens deze dienst nam dominee Schalkwijk, in Nederland voor studie doeleinden, tijdelijk de vervulling van het Haarlemse ambt van ds. Erné over. Het gezin Schalkwijk woont nu ook in de pastorie, naast het kerkje aan de Parklaan. In Haarlem is het maar een kleine gemeente met Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse leden. Velen wonen Holland. Het lijdt geen twijfel dat ds. Schalk wijk, met ringbaard, ambitieus en goedlachs, ook hier tijdens zijn verlof bepaald niet stil zal zitten. Behalve zijn ambtsvervulling in Haarlem en zijn studie, leidt hij zondagsavonds zendingsdiensten in den lande, die soms druk bezocht zijn, met gelegen heid tot vragen stellen en nabespre king. Typerend voor een land als Surina me is namelijk, dat men er vele talen hoort spreken in de samenleving. De bevolking is zeer gemêleerd. Zij is afkomstig uit China. Indonesië. Afrika en Europa en voorts zijn er Indianen en Libanezen. Ds. Schalkwijk was on dermeer voorzitter van de Indiaanse commissie. Veel bevolkingsgroepen dus, maar ook veel religies. De helft van de bevolking is Christen, een kwart Hindoe en een kwart Moslim. DRIEBERGEN. Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk besteedt in het zojuist versche nen nummer van het gespreksblad „Kwik” aandacht aan de Jesus People, de bekeerde hippies zoals de redak- tie van „Kwik” ze karakteriseert die de drugs en de seks afgezworen heb ben, die in tongen spreken en de hele wereld willen vertellen dat Jezus hun vriend is. In „Kwik” worden de verschillende groepen binnen de Jesus People eerst wat nader aangeduid. Daarna worden er citaten gegeven rond de meest ken merkende eigenschappen van die ver schillende groeperingen. Achtereenvol gens: bekering, bijbelgebruik, christen in de samenleving, geloofsbeleving, seks en drugs en kerk. Tenslotte wor den er dan wat meningen over de Jesus People geciteerd en wordt er uitgebreid aandacht besteed aan de methode, die gevolgd kan worden bij het groepsgesprek. Het Kwiknummer bevat geen afge ronde en complete informatie, wel geeft het een overzichtelijke en geor dende hoeveelheid feiten en meningen, vooral gericht op het gemakkelijker laten verlopen van gesprek in de groep (of klas). Dit Kwiknummer is verkrijgbaar door f 2,50 te storten op postrekening 9236 ten name van LCGJ. afd. perio dieken, onder vermelding van „Kwik- Jesus People”. vrouw als een geweldige steun bij dat werk, een internaat, aanvankelijk met tien a vijftien jongelui tussen 15 en 22 jaar. Later groeide dat aantal uit tot vijfenveertig jongeren. Eerst was dat internaat gehuisvest in de pastorie, waar het dan wel behelpen was. Later werd dit een eigen gebouw. Wij had den jongeren in huis, die in Paramari bo de middelbare scholen bezochten en geen goed thuis konden vinden. In de provincies zijn namelijk geen middel bare scholen. Kindertehuizen treft men daarentegen wel veel in Paramaribo aan. Daarbij komt, dat de internaten van de Broedergemeente een bijzonder goede reputatie genieten. Nog steeds hebben wij goede en prettige contacten met oud-leerlingen”, zo vertelt ds. Schalkwijk enthousiast. „Tijdens de derde periode in Surina me werd ik belast met de opleiding van alle bevolkingsgroepen en ben ik studieleider geweest voor de opleiding van de gemeente. Die opleiding omvat: bijbelakten, onderwijscursussen en cur sussen voor kerkeraadsleden, alsmede een evangelistenopleiding. Voorts een cursus voor opleiding theologie, alsme de een opleiding voor het boslandon- derwijs. Vorig jaar hebben de Evange lische Broedergemeente en de r.k.-kerk samen een oecumenische pedagogische akademie opgericht met nu al 350 leerlingen. Dit is een unicum in Zuid- Amerika”. In deze perode woonde hij enkele conferenties in Zuid-Amerika en het Caribische gebied bij, waarover hij boeiend en enthousiast weet te vertel len. Met de Caribische contacten, daar gelegd, houdt hij zich thans ook veel bezig. Van de 1800 Hervormde predikanten rekent ir. Van der Graaf er zo’n 350 als behorend tot de Gereformeerde Bond, die sinds haar oprichting steeds pal heeft gestaan voor een binding aan schrift en belijden. Ten gehore van deze groep heeft ir Van der Graaf enkele weken geleden in een propvolle Utrechtse Domkerk zijn afkeuring uit gesproken over het voor hem zo droeve loslaten van de schrift en belijdenis in zijn kerk. Hij is er zich van bewust dat hij daarmee de polarisatie, het uit elkaar groeien van de verschillende groeperingen, binnen de kerk bevor dert. „Er zijn twee soorten polarisatie. Als groepen, die zich gebonden weten aan de wezenlijke dingen van het ge loof, tegenover elkaar komen te staan, dan is die polarisatie onjuist. Maar een duidelijke tegenstelling tussen diegenen die het belijden afwijzen en hen die nog wel gebonden willen zijn is juist en verheugend. diecentrum en in Jamaica op de Vere nigde Theologische Hogeschool. Voorts was hij voorzitter van de Zuid-Caribi- sche Zendingscommissie en van de Zuid-Caribische Christelijke Onder wijsraad. Het Caribische gebied is namelijk zeer geïsoleerd met een oerwoudach- tergrond (eiland in de zee en in het oerwoud) en samenwerking is dus erg nodig. Hij zegt: „Je moet er veel reizen en 5. w_... 40*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12