Actuele gedichten proberen een indruk te geven de Umond leven de problemen die er in van OBSERVATORIUM MILIEU-HYGIENE Langs sluizen en havens INSPRAAK LUCHTVERVUILING F4f/ r,i Bomen in de Breestraat Twist de raadszaal in I I De oude „Banda" 13 ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 vmuuA Afkeer Inkeer Ommekeer w////nn/i//u/nHuu/u/niuu//i//n//inii/iii//ii/iii/uwi//h ujunuj/i 'l'lfl AZ 3 DAN VAN GOLBERDINGE wel C. VAN DRIEL A. M. DAVIDSON 'fUMUMUMfUliUMHfUUiUU/UMMUMM F. R. W. Kaebisch ARIE VAN DER VEER P. J. Sigon M. ROESSINGH De eerste „Banda” van de Maatschappij Nederland. iets te schrijven over actuele problemen welke in de Umond leven. Deze kleine wisseling van functie werd door de uitgenodigden bijzonder geapprecieerd. De redaktie zorgde ervoor dat telkens twee groepen, instellingen of personen, die officieel over een bepaalde kwestie met elkaar van me ning verschillen, over hetzelfde onderwerp kon den schrijven, zodat een aardige vergelijking mogelijk is. Daarbij oefende de redaktie geen enkele invloed uit op de pseudo-nieuwsmakers, behoudens misschien een enkele aanwijzing hoe de pen gehanteerd moest worden. Vanzelfspre kend werden ter gelegenheid van het Sinter klaasfeest alle teksten op rijm gezet. Hieronder de resultaten van de rijmelaars en babbelaars uit de Umond. Dagelijks worden de pagina’s van de IJmuider Courant en de Beverwijkse krant gevuld met nieuws, feiten, meningen, reportages en inter views uit het Umondgebied. Geen gemakkelijke taak voor de zeven redaktieleden die hiermee vele uren per dag bezig zijn. Ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest hebben wij de „nieuwsmakers" in dit gebied uit genodigd zelf eens de pen ter hand te nemen en Er was eens ’n huisvrouw in IJmuiden, die ging zich aan akties te buiten, B. en W. vroeg verstomd hoe dat toch zo komt ’t bloed gaat zeker waar ’t niet kan kruipen. al- lar en lar Iet an >ch we Er als iet en ’12 en en an rel eit jes en :er Sinterkrant daagt voor zijn jaardag ’groependichters’ uit tot strijd. Vraagt hun het papier te vullen met een dichtsel over leefbaarheid. Graag dichten de staalpoëten, maar geen spot vloeit uit hun pen! Want voor spot zijn de problemen van ’t milieu te ernstig hen Stil denken zij bij het dichten hoe het was in ’t Kenn’merland, toen geen staal, cement of kunstmest werd gewonnen aan dit strand. Wat hoorde Sinterklaas daar schrijdend over ’t raadszaaldak? werd daar positief gesproken of was ’t alleen gehakketak? Over de hygiëne van het milieu zijn de voorlichtingsdienst van de Hoogovens en de Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond tegen elkaar in het dicht-strijdperk ge treden. Toen de Sint dit jaar in Beverwijk weer begon, trof hij in het Stadskantoor wethouder Sigon; die houdt zich helaas niet altijd aan de wet, het Gerechtshof heeft hem dan ook op zijn nummer gezet, zodat de Sint gelukkig nu weer zelf mag bepalen, waar hij de speculaas en zo laat halen. Hoor ik goed, Piet, luister even, is dit grote-mannentaal of staan we hier soms op de koepel van 'n kleine peuterzaal? Piet ging ook eens kijken in de Bankenlaan, en is daar bij de Vomar naar binnen gegaan; hij was over de voordelen zeer tevree, en nam voor de wethouder een waardebon mee. Sigon had dat helemaal niet verdiend, maar de Sint had het eigenlijk zó uitgekiend: nu kan de wethouder de schadevergoeding zelf betalen, anders gaat hij het geld bij de bevolking halen. Ja, Piet, maar ze moeten werken aan de Beverwijkse zaak ze zitten niet voor eigen glorie maar voor de burgers, potverdorie! Ieder huis centraal verwarmd Zonder dat men iets verarmt Wat zouden zij nog wensen die Beverwijkse aardgasmensen Maar wat zie ik daar? Wat is dat raar. Wat valt er daar uit de hemel omlaag? Het is net een groot spinraag Een vuilverbranding zou wat zijn! Houdt lucht en water klaar en rein. Och, gooi dat vuil niet op een hoop. Het aardgas is toch spotgoedkoop? ’t Geeft iedereen getrouw de warmte in de kou. Bakker, Slager, Wasserij Geen centje luchtvervuilerij. De directeur van het Gasbedrijf, C. van Driel en de voorzitter van het Stads centrum, A. Davidson, aanvaardden de uitnodiging de kwestie op St. Nicoliaanse- wjjze voor de burgers uit de doeken te doen. Dan bots je zeker keer op keer op deze of gene hoge heer. Ook met Roesingh was er onenigheid, dat sudderde zo geruime tijd terwijl men aan beide kanten morde. Sint roept ons toe van alle daken: Woningbouw is preferent! Laten wij er toch voor waken, Dat onze stad zijn plicht miskent Beverwijk kampt met problemen: Cultuur, sanering en sport. Wat zullen wij het eerste nemen? De tijd van handelen is slechts kort. Bouw meer huizen, plant meer bomen; Luchtvervuiling is funest. Laat er een goed centrum komen. Vrij parkeren doet de rest. Wand’len, wink’len, recreëren, Dat eist de mens van onze tijd. Hij wil graag zijn geld verteren; Dit vraagt van óns een juist beleid. Toen „Sonsbeek buiten de Perken” werd beëindigd en het monument eigenlijk zou moeten verdwijnen, gingen er in de gemeente Velsen stemmen op het „Obser vatorium” vorlopig te laten staan. Eigenlijk een beetje tegen de zin van het ge meentebestuur, dat van mening was dat dit tegen de gemaakte afspraken was. Dan van Golberdinge van Felison en Hans de Boer, wethouder van culturele zaken, komen nog eens op deze kwestie terug. Deze zomer heeft de nationale manifestatie „Sonsbeek buiten de Perken” ook in de gemeente Velsen veel stof doen opwaaien. De Amerikaanse kunstenaar Robert Morris richtte aan de Duin en Kruidbergweg in Driehuis zijn inmiddels befaamd geworden „Observatorium”-monument op. Dit deed hij in samenwerking met de Stichting Felison en de Culturele Raad Noord-Holland. In Velsen staan beelden zo hier en daar door ’t Gemeentebestuur in de plantsoenen gezet, maar ’t ludieke werk van een wereldbefaamd kunstenaar stuit onverwachts op een soort lijdelijk verzet. Daar is heel wat gedacht, gegraven en gemeten door kunstenaar, grondwerkers, jeugd van de PEN Ook de architekt heeft er zich met verve in gebeten. Hoe zwaar het ook was steeds zeiden ze: ,,’t Ken” Zo is er in Santpoort een kunstwerk verrezen een produkt van gezamenlijk elan waar men de loop van de zon af kan lezen en waar men in liggen of door wandelen kan. Het Observatorium namens Morris wederom schenken doen wij ter gelegenheid van Sinterklaas een brilletje erbij om beter te zien, want (moet men bedenken) dat men iets goeds niet eens ziet is toch wel al te dwaas. pen-jeugd wil werken buiten de perken akoestiek als in kerken variatie op zerken aar ing rio- rik- ide *rst ien en- er- '01- ten ing. or de er de bij irs sl« ng en iot er e- O lieve Sint O beste Piet ’t Gas is bemind en duur is ’t niet. Opdat de kontakten beter zullen worden bieden wij hem voor het verder gaan een stap in de goede richting aan. INITIATIEFGROEP ZEE- EN DUINWIJK hoge kuituur - bijstands tum-tum wijs bestuur - in delirium ten leste: observatarium ad majorem glorium voor heïmaanplant bestuur garant éénduizend kontant rijm aan kant HANS DE BOER ANNEMIEKE JONG, St. Fransiscusschool te IJmuiden. ge wei ior- ;en. ker oep ijk ?d- iie- lad ?le, ik- die eb- lele mn De Zeewijkers waren niet bijster tevreden en naar het schijnt niet zonder reden, dus trokken ze gezamenlijk aan de bel en als je dat doet, nou dan weet je het wel. le ap tin op n- i.il ?n le, T. de en n- .t— e- jn ak op en ,’t Was een vér achtergebleven streek nog, die nü groeit en bloeit en waar Hoogovens als buurman zich om veler welzijn moeit. In de gemeenteraad van Beverwijk wordt menigmaal een steekspel gehouden tussen de wethouder van financiën, P. J. Sigon en de fractie-voorzitter van de PvdA, F. R. W. Kaebisch. Beide heren zijn bezorgd over de vraag of de gemeente momenteel naar behoren wordt bestuurd. Oppositie-leider Kaebisch meent immer néén te moeten zeggen. Zijn vaste opponent, wethouder Sigon, glim lacht dan een spreekt de heer Kaebisch vermanend toe, dat zijn visie hierin niet wordt gedeeld. Reden voor St. Nicolaas de twee grootste opponenten in de raad te verzoeken de woordenstrijd voor één keer naar dit krantenpapier over te hevelen. Er was eens een wethouder in Velsen, die wilde 't initiatiefcomité omhelzen, maar in de krant schreven ze fijn wat inspraak moet zijn en hij vroeg zich af waarom kwellen- zeme. Bovendien geeft de Sint nu nog een wijze raad: College, doe nu eindelijk eens een goede daad; er zijn nog zoveel zaken van groot belang, waar niets aan gedaan wordt, al een heel jaar lang. Er was eens een speelplaats in Zeewijk, de peuters die voelden zich héél rijk, maar ’t actie-comité was geheel niet tevree en zette de wethouder te kijk... Ik sta bij een elzenbosje, ik zie een heel klein vosje, dat dartelt en spartelt. De vogels zingen, ik kan wel dansen en springen. Het is een dikke laag van gassen en roet. En er is niemand die er iets tegen doet. O, help toch de wereld te redden Want dat is alles wat we hebben. Beverwijk is trots op het groene lover in winkelstraat nummer 1, de Breestraat. Maar het gaat niet goed met de 80 jaar oude bomen in deze straat. De vervuiling van het milieu en de slechte bodemstructuur zijn de oorzaken van de huidige rooiactiviteiten in de Breestraat Oe stervende boven hebben heel wat stof in Beverwjjk doen opwaaien. De bekende beschuldigende vingers werden fier uit gestoken. Winkeliersvereniging Stadscentrum huilde om het verlies van de 28 stervende bomen. Het Gasbedrijf Beverwijk en Omstreken voelde zich niet zo happy met de uitspraak, dat gaslekkages een van de hoofdoorzaken van de boomsterfte zou zijn. aangevochten kuituur bedolven natuur reakties zuur kenners: puur schip werd in 1932 voor de sloop ver kocht. De naam Banda keerde pas terug bij de Mij. Nederland in het jaar 1956 en werd gegeven aan een motorvrachtschip dat in dat jaar werd opgeleverd door C. van der Giessen Zonen’s Scheeps werven in Krimpen aan de IJssel. Die Banda heeft een bruto in houd van 8785 reg. ton bij een lengte van 145,43 m, breedte 20,01 m en een holte van 11,24 m. de 9200 pk motor geeft het schip een vaart van 16 kn. Dit was het eerste schip van een nieuwe serie schepen die de Mij. Neder land had besteld. De Banda zou aan vankelijk Pulau Banda hebben geheten. De Pulau Banjak kreeg de naam Ba- tang, die in 1956 werd gewijzigd in Ba- long. De Pulau Batjan kreeg, toen het schip in de vaart kwam, de naam Bat jan, de Pulau Banggai werd de Bang- gai en de Pulau Batu de Batu, waarme de de serie compleet was. De andere „B” schepen die we bij de Mij. Nederland kennen wijken af van de bovengenoemde schepen. De Billiton bijvoorbeeld is van 1951 en meet 7445 bruto ~?g. ton. In 1953 kwam de Banka er bij, groot 9474 bruto reg. ton, die in 1957 werd herdoopt in Bengkalis. In datzelfde jaar werd de Bawean die 9225 bruto reg. ton meet, aan de vloot toe gevoegd. Sedert het vorige jaar zijn de schepen van de Mij. Nederland ondergebracht bij de Koninklijke Ned. Lloyd n.v. waardoor de schepen niet meer varen met de gele schoorsteen en zwarte top maar met de zwarte schoorsteen en de oranje band. De initiatiefgroep Zee- en Duinwjjk publiceerde in de maand september in onze krant een ingezonden stuk, waarin werd gewezen op het tekort aan overleg van het college van B. en W., ondermeer «.ver de plaatsbepaling van de kleuterspeel- plaatsen in deze wijk. Over deze kwestie werden in de gemeenteraad vragen ge steld aan wethouder M. Roessingh, die een tekort aan inspraak ontkende. Voor de realisering van de speelplaatsen was volgens hem in Zeewijk een enquête onder de bewoners gehouden. Ter gelegenheid van dit Sint-Nicolaasfeest werden de initiatiefgroep en wet houder Roesingh uitgenodigd nogmaals hun ideeën op dichterlijke wijze naar voren te brengen. i- Nee, Sint, ’k heb ’t al bekeken d’ oppositie is aan ’t praten en ’t is echt democratie ook die eens aan het woord te laten Het staalbedrijf daar aan ’t kanaal, dat kan ons heel wat bieden, Verschaft het niet het daag’lijks brood voor heel wat IJmond-lieden? De schoorsteenpluim, symbool weleer van welvaart voor de mensen Betekent werk en dus, nietwaar, wat wil men dan nog wensen? Maar zo eenvoudig was het niet, ’t milieu stelt zo zijn eisen De oplossing van elk probleem, dat doet weer and’re rijzen. En met gestadig stijgen van de jaarlijkse tonnage Steeg ook de voor ’t milieu zozeer onwens’lijke bagage. Er zijn soms dagen dat men zich in Afrika kan wanen, Het roet dat uit de schoorsteen komt, maakt ons tot Morianen. CO en Fluor, SO 2, en and’re leuke gassen Die komen onherroepelijk ons dagelijks verrassen. En wat men in de haven daar in ’t water doet verZINKen Zal elders in de Waddenzee veel jonge vis verminken. Het gilgeluid afkomstig uit een stel locomotieven Draagt er bepaald ook niet toe bij om ons veel te gerieven. Sint hoopt dat voornoemd staalbedrijf deez’ lasten zal verlagen En aan het welzijn van de mens haar steentje bij zal dragen. Gij moet maar denken aan wat is ontsproten aan zijn denkbrein; Hoge ovens vangen veel wind, dat moet U toch bekend zijn. Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond Leerlingen van de basisscholen in IJmuiden, Heemskerk en Beverwijk hebben de afgelopen dagen druk de rijmelarij-kunst beoefend. Velen stuurden ons een rijm handelend over alle mogelijk denkbare én dankbare onderwerpen. We hebben er één uitgekozen, die hier, frank en vrij, temidden van een illuster gezelschap uit de IJmond, wordt afgedrukt. Het rijm is gemaakt door Annemieke Jong, leerlinge van de St. Fransiscusschool te IJmuiden. S,interstaat zendt met zijn groeten een schone plant uit eigen kas. Wenst de werkgroep leefb’re IJmond: groen de bomen, weg het gas I Voorlichtingsdienst Hoogovens Sint! Voor d’ aanvoerder van deze groep toch nog ’n zakje snoep geef hem voor nog grotere attractie een geuniëerde fractie En moeilijk was het, dat kan ik u zeggen Dan was er geen geld, dan was er geen grond, maar Morris liet zich in de luren niet leggen en zette door tot het aardwerk er stond Aan de rand van IJmuiden ligt een wijk daar zijn ze bepaald niet de koning te rijk, want in Zeewijk, dat zal een ieder wel weten waren ze na de woningen de rest vergeten. IJMUIDEN. In het jaar 1906 kreeg de Stoomvaart Maatschappij Nederland twee nieuwe schepen en wel het passa giersschip Rembrandt, groot 5.876 bruto reg. ton en gebouwd door de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, en het vrachtschip Banda. Het vrachtschip, dat door W. Hamilton in Port Glasgow op stapel was gezet, werd tijdens de bouw door de „Neder land” aangekocht. In juni 1906 werd het schip opgeleverd. Het had een bruto inhoud van 3893 reg. ton en een draagvermogen van 6575 ton. De lengte bedroeg 114,29 m, de breedte 14,78 m en de holte 5,01 m. De eerste Banda van de Mij. Neder land, die hierbij is afgebeeld, heeft tot 1924 voor deze rederij gevaren. Het schip werd verkocht aan de Holland- sche Stoomboot Maatschappij en kreeg de naam Scheldestroom. Het vorige schip van die naam werd naar het buitenland verkocht en na eerst onder de naam Helka te hebben gevaren werd het later verdoopt in Zongouldak en in de laatste jaren van zijn bestaan is het in de vaart geweest onder Turkse vlag. De naam Scheldestroom keerde in 1959 bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij terug toen het motorkust- vaartuig Tempo die naam kreeg. Deze periode eindigde in het jaar 1962 toen de Scheldestroom werd verdoopt in Tuskar. De Banda heeft van 1906 tot 1924 voor de Mij. Nederland gevaren en kwam, zoals gezegd, toen bij de HSM onder de naam Scheldestroom. Dit ’t Beleid van u, vroede vaderen Moet hierop zijn gericht: Niet steeds vruchteloos vergaderen, Maar nü de daad, dat is uw plicht.’ Energie, die grootse plannen Snel brengt tot realiteit! Sint, vervul toch dit verlangen: Maak Beverwijk tot „heerlijkheid”! En mocht soms toch de rekening niet kloppen. Och Piet, kijk jij toch uit je doppen. Verdienen, aan de rommel van een ander, dat doe je met een aardgas-vuil ver brander. Beverwijk, wees op uw hoede, Werp af uw lethargie. Dat komt ons allemaal ten goede. ’t Geeft ons nieuwe energie. O ja, één ding nog beste Sint ook 't groen wordt steeds nog bemind. En gaat er soms een boompje dood Denk ook eens aan ’t benzine-lood.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13