Indiase vliegvelden bestookt PAKISTAN VERKLAART OORLOG; INDIA BOMBARDEERT DACCA Na weigering van Velsen: Bouw kunstijsbaan Haarlem onzeker geworden zeer Zwolle wil kantoor Hoogovens-Hoesch Grote Kerk Hilversum verbrand Veiligheidsraad komt bijeen „Les voor 100 jaar” Pnom Penh in het nauw VANDAAG IN ERBIJ: AGENDA pagina 19 Verder in de krant taboe HET WEER Volgende week beslissend Cambodjaans leger ten noorden van Kabinet vergadert maandag verder over matiging Pantalons op rechtbank niet A chtenzeventigste huwelijk mislukt Minimumloon hoger gesprek BOERENBRUIN v.d. Vooren bakt 't ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 27 'O WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan Luchtmaarschalk Chan Vier zusjes op het ijs Fons Jansen wordt ernstiger Met de kunst de boer op Autobedrijf KONING N.V. GELDLENINGEN C. C. RASPOORT Baard verlaat zijn Frans Halsmuseum Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 2 3 4 7 7 8 9 19 19 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Vrij somber BERENDSEN N.V. Volgepakt KARATSJI (Reuter, AP, AFP en DPA) Pakistan heeft vandaag India de oorlog verklaard. Kort tevoren maakte pre mier Indira Gandhi van India voor 60.000 mensen bekend dat zij het land „op voet van oorlog had gebracht”. Zij zei „geen andere keus te hebben, nadat Pakistaanse vliegtuigen acht In diase vliegvelden hadden beschoten en gebombardeerd. China Luchthavens gesloten IJmuider Courant St. Nicolaas: JAJA CHAN de (Van onze correspondent) official dealer Deze krant bestaat uit twintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Daar ben ik vannacht mooi jarig mee. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Uit het binnenland Buitenlands nieuws Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, S, Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport Weerrapoort Beeldverhalen PENANG (AP). Nog voor het einde van de huwelijksreis is het 78ste huwelijk van Lebai Achmad Bin Baji Said, een honderdjarige Maleise toverdokter, op de klippen gelopen. 143.— 284.— 564.— 103— 171.— 350— 701 6 Een nu navrant geworden bord bij de grens van India en Oost-Pakistan in Petrapole. nauw contact staan met India waarmee het door een vriendschapsverdrag is ver bonden. DEN HAAG Het kabinet overweegt, het minimumloon per 1 januari met 3 per cent te verhogen. Binnenkort valt de be slissing. Het minimumloon, dat wettelijk pas per 1 juli moet worden aangepast, staat sinds 1 juli op f 177,90. De 42-jarige oude bruid van Lebai heeft verklaard dat zij van hem is gescheiden. Lebai heeft gezegd dat zijn 77 vorige hu welijken minder dan drie jaar duurden. Er eindigden 73 huwelijken met echtscheiding op de tweede dag. voor de gemeente Haarlem mogelijk is de plannen met een kleiner aantal gemeenten door te zetten, zei de wethouder: „Haarlem alleen kan het niet. De plannen zijn al sterk vereenvoudigd en kunnen niet nog eenvoudiger”. De Cambodjaanse troepen zitten op het ogenblik ten noorden van Pnom Penh sa- gedrongen in een nauwe enclave, die cir ca acht kilometer lang is. 1.500— 3.000— 5.000— 10.000— 20.000— 78— 149— 240— 486— 971 treft grootte de tweede gemeente”. Overi gens was de heer De Korte officieel nog niets bekend van de weigering van Velsen. Tot nu toe hebben Haarlem, Heemstede, Haarlemmermeer en Zandvoort hun mede werking toegezegd. Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft van het begin af aan geweigerd en de gemeenteraad van Ben- nebroek zal zich volgende week tijdens een raadsvergadering over een advies van B. en W. buigen, waarin eveneens wordt geadviseerd af te zien van deelname. Of Bloemendaal meedoet is hoogst on zeker. Wethouder drs. J. H. W. Bückmann van Bloemendaal verklaarde vanmorgen dat de stemming in de raad Bloemendaal sterk verdeeld is. „Niet zozeer om de fi nanciën, maar omdat men zich afvraagt of een kunstijsbaan wel het meest urgente project is”. Het gemeentebestuur zal bin nenkort van het college nadere informatie over het project ontvangen, waarna de beslissing zal vallen. Ook wethouder P. W. Voskuilen was vanmorgen nog niet op de hoogte van de de weigering van Velsen. „Als het zo is, dan loopt alles mis”. Op de vraag of het men ons mee dat nog niet valt te overzien wanneer de beslissing wordt genomen. Men ontkent met stelligheid dat de kan sen van Arnhem hoger moeten worden aangeslagen dan die van de andere kandi daten. Bij de uiteindelijke keuze zal de bereik baarheid een grote rol spelen. Bovendien moet de plaats zich in het oosten van het land bevinden, ergens tussen Dortmund en IJmuiden, aldus de zegsman van de voorlichtingsdienst van Hoogovens. Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot matige, aan de waddenkust af en toe vrij krach tige zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen van 6 graden in het noordwesten tot om het vriespunt in het zuidoosten, maxima morgen van ongeveer 5 graden in het zuidoosten tot rond 9 graden in het noordwesten van het land. ZWOLLE. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft zich bij Hoogovens en Hoesch als kandidaat aangemeld voor het hoofdkantoor van de holdingmaatschappij die de beide staalproduktiebedrijven wil len stichten. „Zwolle leent zich bijzonder goed voor het hoofdkantoor”, zei wethou der G. Runhaar vrijdagmiddag op het industrieterrein Westenholte, waar de eer ste paal in de grond ging voor het Groot Handelscentrum Zwolle. PNOM PENH (AP) Het Cambodjaanse leger heeft opnieuw een stad aan het noordoostelijke front ontruimd in een po ging een nieuwe defensiegoede! tegen de aanvallen van de Cambodjaans-Vietname- se guerillastrjjders. Hij zei dit in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Roethof en Stemer- dink, die het verzoek „een onaanvaardbare inbreuk op de privacy en/of bewegings vrijheid” hadden genoemd. Minister Van Agt zei verder, dat de vra genstellers mogelijk het oog hebben gehad op een deels in het rood geklede ambte nares. Haar is niets verboden, aldus de minister, maar wel is het verzoek gedaan in het vervolg bij de keuze van de kleding met het dienstbelang rekening te houden. Een bezorgde Indiase premier me vrouw Gandhi tijdens haar toespraak tot een menigte van 60.000 mensen in New Delhi. In New York achtte men het van morgen vrijwel zeker dat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in spoedzit ting bijeen zou komen om het Indiaas- Pakistaanse conflict te bespreken. De Ver enigde Staten zouden de Raad vragen bijeen te komen als geen enkel ander land bereid is dat te doen. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon- daravond ven van New Delhi tot nader order voor alle nationale en internationale vliegtui gen gesloten. Dit gold ook voor het lucht ruim boven Pakistan. KantoorWilhelminastraat 63 Haarlem Telefoon 31 47 55* (na 6 uur 31 49 23 en 0 2507 - 55 70) „Wij hebben ons gepresenteerd als een plaats die dankzij allerlei uitstekende voorzieningen zeer geschikt is voor het kantoor van Hoogovens en Hoesch. Eerder hebben ook Enschede, Arnhem en Deven ter bij Hoogovens en Hoesch aangeklopt, nadat de beide staalondernemingen hun plannen voor een holdingmaatschappij ontvouwden en daarbij tevens bekend maakten dat het hoofdkantoor in Oost- Nederland zou moeten worden gevestigd”, aldus wethouder Runhaar. In de Overijsselse hoofdstad meent men dat de papieren minstens zo gunstig zijn als die van Enschede, Arnhem en Deven ter. In de brief die naar IJmuiden en Dort mund is gestuurd, is met name de nadruk gelegd op de gunstige arbeidsmarkt in Zwolle, vooral in de dienstensector. In de brief wordt meegedeeld dat uitstekend gelegen bouwkavels ruimschoots voorhan den zijn. Verder zijn nog andere omstan digheden opgesomd die in het voordeel van Zwolle zouden zijn, zoals de onder wijssituatie, het woon- en leefklimaat en de recreatieve ligging. Als extra-wapen in de strijd om het hoofdkantoor heeft het gemeentebestuur van Zwolle bovendien tijdelijke kantoor ruimte aangeboden. Waarom het hier gaat, is niet bekend. Van de zijde van de voorlichtingsdienst van Hoogovens deelde Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 - IJmuiden M.L. Tectyleer-station De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers, die vandaag naar Europa zou reizen, heeft naar aanleiding van de oorlog zijn vertrek uitgesteld. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumann, heeft de wereldmo- gendheden tot eensgezind handelen opge roepen om een „fataal af glijden” van India en Pakistan te helpen verhinderen. Radio-Peking heeft vandaag premier Gandhi beschuldigd van „openlijke voor bereiding op een oorlog van lange duur met Pakistan”. De beschuldiging was overigens vervat in een commentaar op een toespraak die de Indiase regerings- leidster donderdag heeft gehouden. De Sovjet-Unie heeft nog niet offi cieel gereageerd, maar zou voortdurend in KARATSJI (Reuter). De bevelhebber van de Pakistaanse luchtmacht, lucht- maarschalk Rahim Chan, heeft vandaag in een dagorder zijn manschappen opgeroe pen „de vijand een les te geven die hem honderd jaar zal heugen. Voor de eer van de islam en voor de verdediging van onze heilige grond is geen offer te groot,” aldus deze Pakistaanse militair. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet is vrijdag niet rond gekomen met de bespreking van de sociaal-economische toestand naar aan leiding van het donderdagavond gevoerde gesprek met werknemers- en werkgevers organisaties. Daarom heeft men besloten maandagavond alsnog een speciale kabi netsvergadering aan de gehele problema tiek te wijden. Wanneer het gesprek met werknemers en werkgevers wordt ver volgd, staat nog niet vast In een volgepakt parlementsgebouw deelde premier Gandhi vanochtend mee dat „de regering van West-Pakistan India de oorlog heeft verklaard.” Ze verklaarde dat het hele Indiase volk één is in de vastberaden overtuiging dat „de agressor moet worden teruggeslagen.” De Pakis taanse mededeling dat India in de weste lijke sector de strijd was begonnen, ver wierp premier Gandhi als ongefundeerd. Vanmorgen heeft de Indiase luchtmacht de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca en vliegvelden in West-Pakistan gebombardeerd. Dit heeft het In diase persbureau bekendgemaakt. In het afgelopen etmaal is de oorlog in volle hevigheid losgebarsten. Het Pakistaanse leger heeft vanmorgen vroeg langs de gehele westelijke grens van India aanvallen gedaan. Volgens be richten uit de Indiase hoofdstad New Delhi zou het merendeel van de aan vallen zijn af geslagen. Er zouden ook nog geen Indiase troepen op het ge bied van West-Pakistan zijn doorgedrongen. Indiase troepen zijn vanmorgen een grootscheepse invasie begonnen in Oost- Pakistan, om het Pakistaanse leger te verdrijven en de guerrillastrijders te hel pen de onafhankelijke staat Bangla Desj te stichten. In een uur tijd is vrijdagmiddag de Hilversumse Grote Kerk uitgebrand. De hitte was enorm en er was geen redden aan. De brandweer concen treerde zich daarom op de dichte be bouwing rondom de kerk. In allerijl werden met vereende krachten auto’s van de parkeerterreinen bij de kerk versleept. Daarbij deed zich een aantal botsingen voor. Loodgieters waren de hele dag bezig geweest met de ver nieuwing van goten. Aangenomen wordt, dat een vonk van een soldeer- apparaat de brand heeft veroorzaakt. De Grote Kerk was met 1.600 plaatsen de grootste protestantse kerk in Hil versum. Herbouw wordt uitgesloten geacht; het verzekerde bedrag 900.000) is daarvoor ver onvoldoen de. De toren was het enige restant van een grote brand, die Hilversum in de tweede helft van de achttiende eeuw teisterde. Het kerkgebouw was van het eind van de vorige eeuw. Er stonden geen kostbare stukken in. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Volgende week zal beslissing vallen of in Haarlem een kunst ijsbaan voor Kennemerland zal worden aangelegd of niet. Dan heeft een gesprek plaats tussen de stichting Kunstijsbaan Kennemerland en de gemeente Velsen, die bij de behandeling van de begroting deel name aan het project om financiële re denen heeft afgewezen. Weigering van Velsen houdt overigens volgens wethou der P. W. Voskuilen van Haarlem al in dat de kunstijsbaan niet doorgaat. De voorzitter van de stichting Kunst ijsbaan, de heer J. J. de Korte, onder streepte vanmorgen in zijn commentaar de mening van wethouder Voskuilen. „Ons uitgangspunt is een bijdrage van de ge meenten in het jaarlijkse exploitatietekort op basis van het aantal inwoners van een gemeente. Velsen is na Haarlem wat be- De Britse premier Heath heeft in boodschappen aan premier Gandhi en president Jaja Chan aangedrongen op ma tiging. „West-Pakistan heeft de agressie tegen Bangla Desj uitgebreid tot een volledige oorlog tegen India”, zei zij. Mevrouw Gandhi maakte melding van aanvallen van Pakistaanse straalvliegtui gen op de strategisch belangrijke vliegvel den bij Amritsar, Pathankot, Srinagar, Awanipoer, Oetterlai, Jodhpoer, Ambala en Agra. Volgens een Indiase bekendma king zouden drie Pakistaanse toestellen zijn neergeschoten. Van Pakistaanse kant werd toegegeven, dat aanvallen waren gedaan op vier vliegvelden, zonder dat daarbij verliezen waren geleden. De Pakistaanse staatsomroep meldde dat tot de luchtaanvallen was besloten, nadat Indiase strijdkrachten langs de ge hele grens met West-Pakistan tot de aan val waren overgegaan. Hierbij werden plaatsen genoemd als Sialkot, Tsjamb, Jessar, Lahore, Rajsayhan, Rahimjajr en Cha. India sprak deze berichten echter met klem tegen. Zowel voor New Delhi en andere India se steden als voor Karatsji en andere plaatsen in Pakistan gelden verduiste- ringsvoorschriften. De haven van Bombay is gesloten. Gisteravond werd de luchtha- DEN HAAG. Minister Van Agt (Jus titie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het niet juist is dat de griffier van de rechtbank in Breda de op de griffie werk zame dames heeft verzocht niet meer in lange pantalon op hun werk te verschij nen. voor iedereen en elk doel verzorgen wij vlot en discreet. Kwijtschelding bij overlijden. Ook 1e en 2e hypotheken. 12mnd 24 mnd 36 mnd 48 mnd 141— 275— 450— 900— 1796— Bloemstraat 34, IJmuiden, tel. 15141* Showroom: Vechtstraat 2, telefoon 11001

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1