Kosigin praat met Deense koning Eis: medicamenten voor Oost-Pakistan VLIEGTUIGKAPING IN FRANKRIJK MISLUKT Golda Meir Oude vete tussen Collectes in Zweden voor Pakistan en India van Wie werkelijk in Sint Nicolaas wil geloven, die moet naar Bari gaan milieuzorg-laborator ium bioloog Gillberg Berlijnverdrag onderwerp van gesprek in Parijs Schutspatroon van zeelui, kinderen en jonge meisjes „tevreden” K lil» i Onderzoek naar chemicaliën in voedsel „Middel tegen vet haar' Uitgaansverbod in Chileense provincie Santiago M I I 3 yX X ZATERDAG 4 DECEMBER 3 1971 et Frans-W estduitse top 22 november A msterdam Sovjet-Unie m ar (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Zeven uren lang hebben twee luchtpiraten uit naam van het Oostpakistaanse Bevrijdingsfront gistermiddag 28 passagiers van een Pa- kistaans passagiersvliegtuig op het Parijse vliegveld Orly onder bedreiging van hun pistolen gegijzeld, alvorens ze om half acht ’s avonds eindelijk konden worden bevrijd. Vermomd Legende In één week 500.000 nieuwe gevallen van griep in Europa Gestolen (Vervolg van pagina 1) NEW DELHI (Reuter) Met moderne legers en straaljagers vechten India en Pakistan nu een conflict uit waarvan de oorsprong al meer dan duizend jaar in het verleden ligt. De kloof tussen de hindoe-gemeenschap en de moslem-gemeenschap werd dieper toen India en Pakistan 24 jaar geleden hun onafhankelijkheid verwierven van Groot-Brittannië. Kasjmier II fit rf IF F n rt ie te ei groene ons Sinterklaasbeeld in Bari. onderweg Op 22 november verklaarde Pakistan dat India een grootscheepse aanval was begonnen. New Delhi ontkende dit, en zei dat de gevechten werden gevoerd door Oostbengaalse vrijheidsstrijders. Later gaf India toe dat Indiase troepen enkele ma len „uit zelfverdediging” de grens hadden overschreden. Fillberg, die in Zweden wordt omschre ven als „De man die zjjn bek niet kan houden”, hoopt dat het laboratorium de basis kan worden voor een meer uitge breide belangenorganisatie voor de con sument. Om de zaak in evenwicht te brengen is er de legende van de bootsman die de kist met de Sint overroeide. Op de schouder ligd, hebben ze met de Boeing het vlieg veld Orly niet kunnen verlaten. Een kwartier voor het ultimatum ver streek, zagen twee Franse politie-inspec- teurs, die zich als bagageknechten hadden vermomd, de kans schoon het vliegtuig binnen te dringen en de beide piraten te ontwapenen en te arresteren. Het tweetal werd onmiddellijk naar het politiebureau gebracht, terwijl de passagiers, onder wie veel vrouwen en kinderen, en de beman ningsleden het toestel eveneens verlieten. Enkele passagiers, die een zenuwcrisis nabij waren, werden naar het ziekenhuis vervoerd. Tot niet zo lang geleden mocht het pu bliek iedere woensdag een paar uur door het gaatje komen kijken, maar dat werd moord en doodslag. Vrouwen wierpen zich handenwringend ter aarde, dierlijk gebrul steeg op en wie niet vlug genoeg aan de beurt was ging tot handgemeen over. Maar wie echt in de Sint wil geloven, die moet naar Apuiië, naar Bari. Over Kasjmier en een ander grensge bied, de Rann van Koetsj, brak in 1965 opnieuw een openlijke oorlog uit. Sinds dien hebben de twee landen een grote strijdmacht gehandhaafd, terwijl ze tege lijkertijd probeerden de binnenlandse een heid te bewaren. Meer dan de helft van de Pakistaanse bevolking van ongeveer 130 miljoen men sen woont in Oost-Pakistan, dat ook eco nomisch de grootste inbreng heeft, hoewel het slechts eenzesde van het grondgebied van West-Pakistan beslaat. India telt 557 miljoen mensen, voor viervijfde hindoes. Hoewel de meeste Oostpakistanen mos lem zijn, staan ze als Bengalen dichter bij de taal en de cultuur van het Indiase West-Bengalen dan bij het Urdu-spreken- de West-Pakistan. Met de vluchtelingen stroom groeide de spanning aan de grenzen. Voor buitenlandse hulp kijkt India op het ogenblik vooral naar de Sovjet-Unie, terwijl Pakistan zijn hoop op China heeft gevestigd. Hoewel de Sovjet-Unie, waar mee India in augustus een vriendschaps verdrag sloot, op matiging schijnt aan te dringen, zijn er volgens sommige berich ten de laatste tijd omvangrijke hoeveelhe den Oosteuropese wapens India binnenge komen. China, dat in ’62 een korte grensoorlog voerde met India, heeft Pakistan militaire uitrusting geleverd. Op de recente gebeur tenissen heeft Peking tot dusver gerea geerd met steunbetuigingen, maar niet met concrete toezeggingen. Ie st in re st ie d. w le in •n is ït ir !e >P s- m Ie rt n rt m R. ig ie al ie •ft a- in jn s- ie f. t- n n d n n it le i- •r i- f. n le n in m d •e n- ■d i- ns te m et v- n- et ri et n. ïe ik et m lit a- in De Russische premier Kosigin, hier in gezelschap van zijn dochter Ljud- mïlla, luisterend naar de Deense ko ning Frederik (links), bracht gisteren een bezoek aan het Deense hof tijdens zijn vierdaagse reis door Scandinavië. Verwacht wordt dat de Russische premier de reis zal afbreken in ver band met de vannacht uitgebroken oorlog tussen Pakistan en India. Dat dat nodig is blijkt uit een laatste rapport over de werkzaamheden van de officiële Zweedse consumentenombudsman, die vorig jaar 1800 klachten te verwerken kreeg. Over de mogelijkheid deze klachten te voorkomen beschikt hij echter niet en dat is nu een leemte die Gillberg en zijn werkgroep .gaan proberen op te vullen. van de bootsman zette zich een vriende lijk klein kwinkelerend vogeltje neer, dat steeds naar de kist hipte en terug. En dat was het teken dat de Sint er plezier in had. En daar liggen we dan op onze knieën om beter te kunnen zien voor het heiligdom en ineens staan er achter het hoge hek dat het altaar van de crypte afsluit, toch weer mensen die hopen een glimp van het heilige op te vangen. We kijken door een miniatuur ijzeren en naar twee kanten openklappend hekje, dat overigens met een hangslot je stevig dicht zit. Op de met rood fluweel belegde bodem is in het midden een loupe-achtig glaasje aange bracht. Dat kan omhoog worden gebracht, als je de sleutel van een tweede hangslot hebt. En wie nu dat glaasje open kan krijgen en het elektrische lampje aan steekt dat er naast ligt en dat langzaam in het gat onder de loupe laat zakken en zijn hoofd onder het altaar steekt en naar beneden kijkt, die ziet het gebeente, ge drenkt in zijn manna. WASHINGTON, (Reuter en DPA). Na afloop van de besprekingen in Washington met president Nixon en de minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, ver klaarde de Israëlische premier mevrouw Golda Meir, gisteren dat zjj tevreden is over de gevoerde gesprekken. vrijblijvend en ongebonden onze eigen re sultaten van onderzoeken presenteren. De belangen en de gezondheid van de con sument komen op de eerste plaats en daar om moet dat milieucentrum er komen. Ofschoon met vereende krachten van het Franse ministerie van Gezondheid, het Pasteur-Instituut in Parijs en het Inter nationale Rode Kruis de eis van de Ben gaalse revolutionairen in de loop van de middag leek te kunnen worden ingewil- De eis van de piraten luidde, dat on- middellijk 20 ton penicilline en andere medicamenten voor de Pakistaanse ge wonden en vluchtelingen ter beschikking zou worden gesteld. Bovendien verlangden ze vrijgeleide, om daarna met hun lading naar Karachi terug tev liegen. By weige ring zou het vliegtuig met zijn 28 passa giers door de piraten in brand worden gestoken. Volgens de legende produceerde het ge beente het vocht echter al in Myra. En daar staat het bureau voor vreemdelingenver keer dan weer met zijn mond vol tanden. Na een legercampagne tegen de Ben gaalse afscheidingsbeweging in maart van dit jaar moest India een enorme stroom vluchtelingen naar eigen zeggen tegen de tien miljoen verwerken. De Indiase economie, die alleen maar met moeite de eigen bevolking voedsel en werk kan ver schaffen, werd door de vluchtelingen stroom overbelast. Veroordeeld. Een Turkse krijgsraad heeft de vooraanstaande professor Soysal ver oordeeld tot zes jaar en acht maanden gevangenisstraf wegens „het bevorderen van het communisme in zijn lessen”. Cyprus. Volgens secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is in de afgelopen zes maanden de spanning op Cyprus toegenomen. De toestand op het eiland is „verder verslechterd”. GENÈVE (AFP) De Wereldgezond- heidsdienst (WHO) in Genève heeft mee gedeeld, dat er sedert 1 november 775.000 gevallen van griep in Europa zijn gere gistreerd. In één week tijd hebben zich 500.000 nieuwe gevallen voorgedaan. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Zweden krijgt vrijwel zeker een uniek milieucentrum. Uniek in zoverre, dat de kosten van dit milieu- zorg-laboratorium gedragen zullen worden door de bevolking en betaald door lande lijke geldinzamelingen. De bedoeling is, dat er geheel onafhankelijk van staat en bedrijfsleven onderzoek bedreven kan worden, waarbij men zich aanvankelijk gaat concentreren op schadelijke stoffen in levensmiddelen. De leiding van dit laboratorium krijgt de jonge micro-bioloog Bjoem Gillberg, die de afgelopen jaren tot voorvechter van de consument is uitgegroeid. Nadat hij herhaalde malen via diverse soorten demonstraties en protesten de aan dacht had gevestigd op schadelijke stoffen in de levensmiddelen, is hem de research vrijwel onmogelijk gemaakt door het in trekken van de gebruikelijke subsidies. Zijn demonstraties tegen levensmidde lenindustrieën die chemicaliën verwerkten die waarschijnlijk kankerverwekkend zijn, leverden hem weliswaar de sympathie van de consumenten op, maar tevens ook fi nanciële problemen. Hij was bijna ge dwongen zijn onderzoek-werkzaamheden op te geven, tot een werkgroep van ver ontruste en boze Zweden een geldinza meling begon om hem te steunen. Dit naar voorbeeld van het Amerikaanse weten schappelijke instituut voor publieke infor matie (SIPI). „We hebben zo’n 200.000 gulden nodig om mee te beginnen”, vertelde Gillberg desgevraagd, maar daarna kunnen we dan ook helemaal onafhankelijk werken en WM* r W%/\AA/WWWWWWWWW SANTIAGO, (AFP en Reuter.). Het Chileense leger heeft gisteren voor de provincie Santiago een uitgaansverbod afgekondigd. Dit geldt zowel voor de hoofdstad als voor de hele gelijknamige provincie. In Santiago werd woensdag de noodtoestand afgekondigd nadat het tot ongeregeldheden was gekomen toen ongeveer tienduizend vrouwen een protestdemonstratie hielden tegen de sterk gestegen kosten van levens onderhoud. Meer dan honderd mensen werden hierbij gewond. De Cubaanse premier Fidel Castro zou vandaag vertrekken na een officieel be zoek van vijfentwintig dagen aan Chili. BAZEL (DPA) In Bazel zal een jongeman terecht moeten staan op be schuldiging van bedrog nadat hjj in een advertentie had verzekerd een mid del te hebben gevonden voor radicale bestrijding van vet haar. Twee gegadigden waren op de adver tentie ingegaan en hadden het gevraag de tientje gestort. Zij kregen een en veloppe met daarin een stukje papier, waarop stond: „U hoeft u alleen maar helemaal kaal te scheren. Daarna zult u geen vet haar meer hebben”. De leiders van de twee gemeenschappen waren niet in staat overeenstemming te bereiken over de vorming van een grote staat op het subcontinent. Groot-Brittan- nië besloot daarom het gebied, dat het ruim tweehonderd jaar als kolonie had bestuurd, op te delen in twee naties. Als criterium werd gebruikt de domine rende godsdienst van een streek. Het re sultaat daarvan was dat het islamitische Pakistan in twee delen werd verdeeld, van elkaar gescheiden door meer dan duizend kilometer grondgebied van het overwegend hindoeïstische India. De onafhankelijkheid in ’47 kenmerkte (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Nauwelijks 48 uur na de conferentie van de „Club van Tien” in Rome, die de deur naar een einde van de internationale valutacrisis geopend leek te hebben, hebben gistermiddag de West- duitse bondskanselier Willy Brandt en pre sident Georges Pompidou van Frankrijk in Parijs weer eens een Frans-Duits tapge sprek gevoerd. Naast monetaire zorgen hebben beide staatslieden hun handen vol gehad met de diplomatieke problemen in verband met Brandts „Ostpolitik” en de voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie. President Pompidou heeft zijn gast be loofd bij de Russen en de Amerikanen te zullen bemiddelen inzake de synchronisatie van de ondertekening der verdragen over Berlijn en over de normalisatie der inter- Duitse betrekkingen. Terwijl de Sovjet-Unie eist dat de ver dragen van Moskou en Warschau eerst door de Duitsers geratificeerd zullen wor den, wensen de Amerikanen, evenals Bonn, prioriteit aan het akkoord over Berlijn te verlenen. Pompidou heeft Willy Brandt al toegezegd dit geschilpunt, zowel als de kwestie van de Amerikaanse troepenver mindering in Europa, op 13 en 14 decem ber samen met president Nixon op de Azo- ren te zullen bespreken. In het oosten van Slowakije zijn acht van de 35.000 grieppatiënten overleden. De ziekte komt daar het meeste bij kinderen voor. In Barcelona en omgeving is acht tot tien percent van de bevolking ziek. Dit vertelt de cusode met het gezicht van iemand die al veel m zijn leven heeft* (Van onze redacteur in Rome) BARI Vlak voor de verjaardag van Sinterklaas in de stad te zijn waar hij begraven ligt en aanbeden wordt als geen ander: dat hadden we de avond van aankomst in Bari gevierd door op een oude, doch diep klinkende piano in een geheel verlaten visrestaurant het „Daarginds komt de stoom boot” driestemmig aan te heffen, en daarbij te kijken naar de maan, die door de oleanders heen op de kalme golfjes van de Adriatische Zee scheen. angst om te laat te komen hen vleugelen. OVER DE thuisreis met de stoffelijke resten doen vele legenden de ronde. Zo bleef het schip van de Barinezen aanvan kelijk ook na het lichten van het anker rotsvast in de haven liggen, zonder dat het rooien, zeilen hijsen, afduwen of vloe ken ook maar iets hielp. De zeelui van die tijd, die kennelijk meer met dat bijltje hadden gehakt, be gonnen de botjes van de buit na te tellen en toen bleek dat ze in de haast een vinger van Sinterklaas hadden achtergela ten. Dus terug en de vinger gehaald, maar voor straf om de roof ontstond er na de feestelijke aankomst in Bari natuurlijk slaande ruzie over de vraag waar de relikwieën zouden moeten worden be waard. Toen Sint Nicolaas daar eenmaal goed en wel lag was hij voor de Barinezen zeer hulpvaardig. De bekendste legende ver- haalt hoe hij de stad voor een inval van de Turken bewaarde, die over zee kwa men. De Sint deed een onmenselijke storm op de rede woeden, terwijl het in de stad blauw, helder en zonnig bleef. De ver schrikte Turken zagen tegelijkertijd een oude man met witte haren in een klein bootje voorbij varen, die werd vergezeld door twee beeldschone knapen. Anderen zagen de Stint bij die gelegenheid door de lucht vliegen in gezelschap van twee enge len. Over de oorsprong van het „Santa Man na” zijn de geleerden het misschien eerder eens dan de gelovigen. Bari ligt op een kalkstenen bodem, waarin talloze kleine bronnetj es ontspringen. Een van de heren van het Barinese bureau voor vreemdelin genverkeer vertrouwde me toe dat het „Manna” wel eens een van die bronnetjes zou kunnen zijn. Buiten de stad is ook nog een „Christuswater” bekend, een bronnet je dat genezend water zoubevat- ten. Al gauw nadat de piraten hun eisen hadden gesteld, werden honderden politie agenten en brandweerlieden naar Orly gedirigeerd om op een afstand de gebeur tenissen te volgen. Ook de minister van Binnenlandse Za ken en de ambassadeur van Pakistan in Parijs hadden zich naar Orly begeven om te proberen een catastrofe te voorkomen. Wat nu met de 20 ton geneesmiddelen zal gebeuren, die de revolutionairen de Franse liefdadigheid hebben afgeperst, was nog niet bekend. Veel Fransen, die overigens weinig sympathie voelen voor de methode die de „collecte” had begeleid, hopen niettemin dat die geneesmiddelen hun bestemming in Oost-Pakistan toch zullen bereiken. MAAR TOCH verjoeg hij ons niet. Want achter het hoge ijzeren hek waar we nu waren, stonden we vlak boven het transpirerend gebeente van de Sint. En dat moment wilde hij ons in ruil voor 200 Ure niet misgunnen. Iedereen weet dat Sint Nicolaas (in de vierde eeuw) echt heeft bestaan en dat hij misschien nog wel bestaat. En dat hij uit Spanje komt, maar van dat laatste klopt niets. Want hij komt uit Myra in Klein- Azië en hij ligt in Bari, 460 km ten zuidoosten van Rome en aan de Adriati sche Zee, begraven. Daarbij komt uit al de poriën van zijn gebeente een geheimzinnig kristalhelder water, dat in kleine flesjes in het win keltje van de Sint Nicolaaskerk in Bari door een dominicanes wordt verkocht ge- gen de prijs die je er voor geeft. Het water heet „Santa Manna” en je kan er beter van worden als je er in gelooft. IN DE EERSTE meidagen van het jaar 1087 was het gebeente van de Sint door de Barinezen de haven binnengebracht, nadat zij het uit de kathedraal van Myra gestolen hadden. SINT NICOLAAS is de schutspatroon van Amsterdam, Apuiië, Griekenland, Si cilië en de Lorraine. Hij is één van de twee schutspatronen met heilige An- dreus van Rusland. Sint Nicolaas be schermt de zeelieden, de kinderen en de jonge meisjes. Zijn roem werd gevestigd doordat hij drie jongens weer levend maakte, die door een slager of een herbergier (daarover lopen de meningen uiteen) waren gedood en onder de pekel gestopt. Ook zou hij in het geheim voor de bruidsschat van drie jonge meisjes gezorgd hebben, die niet konden trouwen omdat hun vaders het geld voor de bruidsschat niet hadden. Een dergelijk verhaal is vooral in Grie kenland goed te plaatsen, waar ook nu nog dochters door hun vaders bij de geboorte worden weggegooid, als ze zien aankomen dat ze geen geld zullen hebben om hen uit te huweUjken. De verjaardag van de heilige Nicolaas op 5 december gaat in Bari haast onge merkt voorbij. De volksvreugde barst hier pas los van zeven tot tien mei als de aankomst van de Sint in 1087 wordt herdacht. Een kitscherige afbeelding van de heilige wordt buitengaats gevoerd, waar ze een dag blijft om vervolgens temidden van honderden bootjes weer aan land te worden gebracht. Hier wacht een onafzienbare optocht van mensen, die het beeld in verering door de stad dragen. Het gebeente zelf komt zo goed als nooit op straat. Het gebeurde bij uitzondering in 1957 en toen- mocht iedereen het ook zien. Dat was ter gelegenheid van de restauratie van het altaar. Men had altijd al last van het water of moeten we manna zeggen in de crypte gehad. Herhaaldelijk waren er overstromingen en de vloeren waren al tweemaal omhoog gebracht. Maar in 1957 was men het toch de baas. Eind november schijnt de zon in Bari uit een strakblauwe hemel, terwijl het overal elders in Italië net zo hard regent als in Amsterdam. Trekt de Sint toch de één boven de ander voor? Geen enkele atlas toont waar Myra ligt, dus bestaat het misschien wel niet. Wel is er een Mira in Spanje en misschien is daar het misver stand begonnen. De volgende morgen knielden we op de treden van het altaar neer. Het fel witte licht, dat op oude gravures van de heilige plaats uitstraalt, was er niet. De custode stond net op het punt de laatste lampjes achter de laatste bezoekers uit te doen. Met een versleten veger had hij de bleek- vloer rond het altaar geveegd, zodat het stof in onze neusgaten drong en het werk duidelijk gedaan was. zich door bloedige onlusten tussen de twee gemeenschappen en door stromen van vele miljoenen vluchtelingen. Mos lems probeerden Pakistan te bereiken en hindoes zochten een goed heenkomen in India. In het eerste jaar van hun onafhan kelijk bestaan bestreden India en Pakis tan elkaar het bezit van de grensstaat Kasjmier in de Himalaya. Na de wapen stilstand in ’49 bleef het grootste deel van dit gebied onder Indiaas bestuur. Zij dacht dat de president nu begreep waarom Israel zo aandringt op meer Ame rikaanse Phantom-gevechtsbommenwer- pers. Mevrouw Meir weigerde te zeggen of Nixon haar had toegezegd dat de ver scheping van de Phantons zou worden hervat. „Wij willen alleen maar vliegtui gen, wij willen geen publiciteit”, aldus de Israëlische premier. z meegemaakt. „We hadden eigenlijk de ca rabinieri nodig, met het geweer in de aanslag”, zo vertelt hij gelaten. Toen het te gek werd heeft de bisschop van Bari bevolen dat het hangslot op het glaasje alleen nog maar bij heel bijzondere gele genheden er af gaat, zoals bijvoorbeeld bij het bezoek van een andere bisschop. Oorspronkelijk onderweg van hun thuishaven naar Antiochië om handel te drijven, bespraken een paar zeelui de wonderen van de heilige Nicolaas die in Myra begraven lag en ze besloten de zegenbrengende relikwieën te stelen en naar hun eigen stad te brengen. Een eerste sondering in het door de moham medanen beheerste Myra maakte duide lijk dat de roof niet gemakkelijk zou zijn en de Barinezen voeren door naar Antio chië. Maar toen ze daar een schip met Vene- tianen aantroffen en hoorden dat ook de Venetianen van plan waren het begeerde gebeente te gaan ontvreemden, gaf de De huidige confrontatie volgt op een gewelddadige uitbarsting van de reeds lang bestaande spanningen tussen de Oostpakistaanse Bengalen en de regering in West-Pakistan, het centrum van de politieke en de militaire macht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3