GRAFDELVER OF POPCORNVERKOPER investeren minder Philips houdt vast aan eigen computer activiteiten Het kleine verdriet van de consument Veel grote bedrijven Dollar op dieptepunt na 10 mei INGENIEURS WERKEN ALS CHAUFFEUR, DE BEURS DEZE WEEK Spookbeeld uit crisisjaren herrees in V.S.: Duitse bonden verwerpen compromis metaal Indien zij al werk hebben Premie voor ziekenfonds in 1972 van Bestuur Rijn-Schelde- Verolme Wall Street Voordracht Raad 8 ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 Ondervoeding (Van onze redacteur in Washington) Rekening Bouwfonds „Einkauf” Helft witte pompen in één organisatie I s s r l I I 2 1 1 b< ik ai m vl d< unmMMMmmMMWMmmf/uuMMUumwumfuaumu/muufUMfm mum ininiiiiiiiiniiiuniiniiiimiiiniiiininiiiiimininnnflmniiiinniiniiiiiffliiiiti jt (Van onze redactie economie) van wordt vastgesteld op lllllilllllllllllllillllllllll lillllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie economie) (Van onze financiële medewerker) AKZO 59.00—59.50 gl Een beetje ergernis wekt het toch ook wel, wanneer je als gewone Nederlander geen handelaar of geen ondernemer, king doen komen voor de uitkeringen van staatswege en voor het federale voedsel- bonnen-programma”. Amsterdam Rubber. N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam” voert onder- handelingen met N.V. Matagalpa in Am sterdam (koffiehandel) over een over neming van de aandelen van Matagalpa door Amsterdam Rubber. De maatschap pij keerde voor het laatst dividend uit over 1968 en wel 5 pet. 1 3 I 1 vi gl e< di gi C h d, f< v 30% 12 36% 4% 42% 28% 31% 50% 18 41% 43 13% 25% 16% 27% 45% 25% 30% 143% 89% 60%exd 81% 29% 6% Interimdividend Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Het bestuur van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland zal aan een op 17 december te houden buitengewone vergadering voorstellen een interimdi vidend van 6 pet. uit te keren. De agen da vermeldt tevens een bespreking van de positie van de particuliere aandeel houders, zoals door het bestuur op de jaarvergadering van 15 juni werd toe gezegd. 321 27% 29% 54% 22% 34% 19% 35% 95% 43% 52% 41% 71'% 40% 3334 27% 8 10% 18 27% 89 49% 67% 37 HAARLEM. Voor de beurzen uit de rijke landen was het de afgelopen week de week van het herstel. Dat danken zij aan de conferentie die de ministers van Financiën en de presidenten van de natio nale banken van die landen in Rome hielden over de oplossing van de gerezen moeilijkheden in het internationale beta lingsverkeer. een gedrukt pamflet aan zijn klanten, waarop hij ze nog eens een keer bijver diensten van 50 of 400 gulden per week voorspelt, waarschuwt tegen malafide bij verdienste- en thuiswerkaanbiedingen, en vervolgens een tientje vraagt voor verdere inlichtingen. Wilt u een tientje verdienen? Houdt het dan in uw zak. KVT. De Koninklijke Verenigde Tapijt- fabrieken N.V. in Moordrecht heeft in de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar 1971/1972 een omzetstijging van 20 pet. geboekt. In verband met de in flatie en de kostenstijging, kon de di rectie op de aandeelhoudersvergadering vrijdag in Moordrecht niet zeggen of ook de winst aanmerkelijk hoger zal zijn. De raad van commissarissen verwachtte van wel. DEN HAAG. Het Verbond van Han delaren in Kolen- en Aardolieprodukten en de Stichting Voorlichting en Controle Vloeibare Brandstoffen gaan nauw sa menwerken onder de laatste naam. In hun organisatie zijn ongeveer de helft van de 1000 witte pompen in Nederland opge nomen. Veneta verhoogt dividend. De gang van zaken bij Verenigde Nederlandse Tapij tindustrie N.V., heeft in het boekjaar 1970-1971 een krachtig herstel te zien gegeven. De omzet steeg met 40 percent tot het indexcijfer 177 (1957-1958: 100) en het bedrijfsresultaat voor afschrij vingen nam toe van bijna 0,5 miljoen tot 1,5 miljoen. De nettowinst kon op gevoerd worden van 170.000 tot 399.000, waarvan 209.000 wordt toe gevoegd aan de reserves 91.000). Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 8 percent (vorig jaar 6 per cent, waarvan 2 percent ten laste van de dividendreserve), zo blijkt uit het jaar verslag. In Seattle wordt daarom nu ook direct materiële hulp geboden door kerken en andere particuliere organisaties die voed sel in natura verstrekken. Gezinnen die nog wel uitkeringen krijgen, zijn genood zaakt het grootste bedrag daarvan neer te tellen voor hypotheek-afbetalingen, me dische onkosten, transport, gas-, water- en elektriciteitsrekeningen, waarna een mini maal bedrag overblijft voor voedsel. Bij sommigen, die al geruime tijd werkloos zijn, werd door de senaatscommissie dan ook een mate van ondervoeding geconsta teerd. Sociale werkers in deze streken melden een schrikbarend aantal zelfmoorden, en gezinnen die uit elkaar vallen door con stante spanningen tussen de echtgenoten. Voor veel mannen die vroeger topposities bekleedden of bij belangrijke projecten betrokken waren, is het vernederend het huishouden te moeten doen terwijl hun vrouwen met een bijbaan het karige inko men verdienen. Het grote aantal werklozen in de Vere nigde Staten is nu ruim viereneenhalf miljoen, ongeveer 5,8 percent van de wer kende bevolking. Het aantal werkloze in genieurs verdubbelde tussen maart 1970 en juni van dit jaar dat zou te Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 30 12% 36% 5 43 28% 31'% 50% 1®% 41% 43 14 26% 10% 28% 45% 25’% 31% 143 90% 61% 81% 30 7% De loongrens 18.800. Santa Eé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors De hardst getroffen categorie is die der ingenieurs uit de ruimtevaartindustrie en in bedrijven die betrokken waren bij de defensieproduktie. In Seattle, in de staat Washington, het centrum voor de vlieg tuigindustrie dat voor kort miljoenen contracten afsloot met het ministerie van Defensie, is het algemene werkloosheids- WffflfUUMUUMfUUUJUMUUMUfUM DEN HAAG. Uit een enquête het Financieel Dagblad onder 19 grote ondernemingen en elektriciteitsbedrijven blijkt, dat zij tezamen volgend jaar voor eenzelfde bedrag zullen investeren als in 1971. Zou men daarbij echter twee „inci dentele investeringen”, namelijk bouw van het Moerdijkcomplex van Shell Che mie en de bouw van de Total-raffinaderij in Zeeland, buiten beschouwing laten, dan zouden de industriële investeringen aan zienlijk lager zijn. Volgens het Financieel Dagblad is de gesignaleerde teruggang bij de „groten” vermoedelijk veel geringer dan bij de groep kleinere investeerders, die samen goed zijn voor de helft van de totale industriële investeringen. Het Planbureau voorspelde een investeringsda- ling van 5 percent. Het Financieel Dag blad meent, dat de daling groter zal zijn. percentage gestegen tot 13 percent van de beroepsbevolking. Ruim 10 percent van de in dit gebied aanwezige ingenieurs is werk loos. In Wichita, Kansas, is dat 13 percent van de ingenieurs. Op Kaap Kennedy: ruim 8 percent In al deze steden zijn ingenieurs te vinden die, als zij geluk hebben, werken als taxi-chauffeurs, grafdelvers, bakkers knechten. popcorn verkopers, zelfs als hulp in de huishouding en als conciërge. Er zijn er meer die al zo lang werkloos zijn dat zij niet meer in aanmerking komen voor werkloosheidsuitkeringen. Deze uit keringen verschillen van staat tot staat en variëren van een maximum wekelijks be drag van 50 dollar in Californië, tot een minimum van 27 dollar in Mississippi. De periode waarin deze steun getrokken kan worden loopt uiteen van acht tot onge veer 16 weken. In veel gevallen komen deze werkloze academici zelfs helemaal niet in aanmer king voor welke uitkeringen dan ook. Want het is de ironie van deze „nieuwe armen” dat zij in de meeste gevallen nog steeds een huis bezitten, een auto, verze keringspolissen. Het rapport van de se naatscommissie wijst erop dat deze attri buten van een comfortabeler bestaan al leen met enorme verliezen van de hand gedaan kunnen worden, en de enige ze kerheid zijn voor gezinnen die anders tot het absolute bestaansminimum geredu ceerd worden .„Maar het zijn deze attri buten”, schrijft de commissie, „die velen van de „nieuwe armen” niet in aanrner- EINDHOVEN. „Philips acht de digi tale technieken en informatiesystemen van essentieel belang voor haar toe komst.” Aldus heeft de raad van bestuur van het Philips-concern zijn visie op de toekomst van de computer-activiteiten tij dens een buitengewone aandeelhouders- veregadering nog eens benadrukt. Onder streept werd ook dat de activiteiten op het gebied van de informatieverwerking met kracht voortgezet worden. Ongeacht de algemene economische omstandigheden van dit moment is er een sterk groeiende behoefte aan informatieverwerking. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutcb Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.LJML In het deze herfst zo zwaar toegetakel de Wall Street vloog het koerspeil op basis van de Dow Jones industrie in enkele dagen omhoog van even 800 tot omsteeds 850 terwijl de handel elke dag drukker werd. De dagelijkse omzet be reikte een hoogte van meer dan 20 mil joen aandelen tegen vaak nog geep 10 miljoen in de voorgaande weken. Een devaluatie van de dollar zal ge paard gaan, zo redeneert men daarginds, met andere tegemoetkomingen voor de Amerikaanse handel en verplichtingen in Laten we het mooi houden, en de uitgever van „Het Beste” als veroorzaker van dergelijk klein consumentenverdriet indelen in de tweede groep. Men herinnert zich dat deze uitgever voor zijn maand blad een nogal agressieve wervingsactie voerde, waaraan ook Willem Duijs mee werkte. Eerst een kaart van Willem Duijs in de bus: „De gelukspijl wijst in uw richting, nader bericht volgt”. Daarna een enveloppe vol papieren van „Het Beste”, om mee te doen aan een of andere prijsvraag, om voor gereduceerde prijs een abonnement te nemen op het maand blad, enzovoort. In deze rubriek hadden wij gesteld: Schrijft een firma u persoonlijk aan, zonder dat u hem ooit uw naam en adres hebt verstrekt, en met hinderlijke uitge breide verhaaltjes over een „voordeel” waar u niet bij voorbaat in geïnteresseerd bent, stuur de rommel dan terug. Stop die ongevraagde post in een envelop, adres- DEN HAAG. Tussen de ervaringen die lezers-consumenten ons melden, zitten er vaak die niet genoeg zijn om er een hele „zaak” van te maken. Die slechts hinderlijk zijn voor de direct-betrokke- nen, en waarbij de „daders” zo glad zijn dat zij zich onder elke aanpak weten uit te draaien. Of waarbij helemaal geen sprake was van boze opzet van wie dan ook, alleen maar van een ongelukkige gang van zaken, waarvan niemand precies weet hoe het zo is gegaan. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 309% 27 28% 55% 21 34% 19’% 34% 953% 43 50% 41% 70% 40 32% 27% 7% 10% 18% 27 87’% 48% 66% het buitenland waardoor de nationale eco nomie een betere basis zal worden ver leend. Het is begrijpelijk dat het onver wachte en zeer forse herstel van Wall Street voor vele Europese beurzen ook het sein tot herstel werd. Met name het Damrak profiteerde enorm. Vorige week schreven wij dat de markt in Amsterdam vrijwel was uitverkocht. Er behoefde dus maar weinig te gebeuren aan de koopzijde of de bom barstte los. Zowel de hoofdfond sen van de internationale sector als die van de lokale markt maakten sprongen zoals in geen tijden meer zijn voorgeko- men. Vele dit jaar opgelopen enorme verlie zen konden behoorlijk worden wegge werkt en talrijke aandelen kwamen hier door weer op redelijk niveau. In de inter nationale sector was het vooral Unilever die flink vooruit kon komen en een winst boekte van 6 terwijl Heineken 7 aan de slappe koers van vorige week vrijdag wist toe te voegen. Hoogovens zag nog Het z.g. minimumdagloon waarover pre mie wordt geheven wordt 61 per dag. Het premiepercentage voor de ver plichte ziekenfondsverzekering wordt 6.2. De voor de bejaarden verzekering te heffen premiebedragen zullen 15 per cent hoger liggen dan voor 1971. Die premies worden tariefgroep 1 23.80 per maand 5.45 per week)tariefgroep 2 ƒ47,60 per maand 10.95); tariefgroep 3 59.50 per maand 13.65); tariefgroep 4 83.35 per maand 19.10). (Het laat ste alleen voor echtparen; voor alleen staanden geldt premie tariefgroep 3.) De bodempremie, welke zal gelden voor de premiereductieregeling vrijwillige ver zekering voor het jaar 1972 zal 15 percent hoger liggen dan de voor het jaar 1971 geldende bodempremie, 37.45 per maand of 8.60 per week. Nog geen beslissing is genomen over de vraag, of de voor de landelijke reductie- regeling geldende inkomensgrens van 10.850 zal worden opgetrokken. Voor het jaar 1972 zullen geen gelden worden uitgetrokken voor het verlenen van reducties door de ziekenfondsen krachtens de bijzondere reductieregelin- gen. Tegenstanders overwegen actie. Tegen de fusie van het Coöperatief Verzekerings- fonds, de Onderlinge levensverzeke ringsmaatschappij OBF en de onder linge levensverzekeringsmaatschappij FBTO, welke drie maatschappijen in Leeuwarden zijn gevestigd, en het ver zekeringsconcern Interpolis N.V., met als hoofdzetel Tilburg, zijn nogal wat be zwaren gerezen. Vooral onder de leden van het Coöperatief Verzekeringsfonds is er vrij veel tegenkanting. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat hier binnenkort actie tegen de fusieplannen zal worden ondernomen. WASHINGTON In Seattle, Zuid-Californië, Boston, en andere industriële steden is het spookbeeld van de jaren van de grote depressie omstreeks 1930 weer herrezen: werk lozen die in de rij staan voor voedsel bonnen, zelfs voedselpakketten. On der hen bevinden zich universitair afgestudeerden die al bijna twee jaar geen werk hebben gehad. Volgens een recent onderzoek van de natio nale stichting voor de wetenschap is 5 percent van alle ingenieurs werk loos, of gedwongen hand- en span diensten te verrichten. Een senaats commissie heeft deze groep „de nieuwe armen” genoemd. Goodrich in Den Haag. Het Europese hoofdkantoor van International B. F. Goodrich zal worden gevestigd in Den Haag. Zoals bekend heeft Goodrich on langs een belangrijke uitbreiding gege ven aan zijn investeringen in Neder land door de verwerving van Vredestein. Ontslagen bij „Life”. Het Amerikaanse tijdschrift „Life Magazine” zal nog deze week 80 tot 90 van de in totaal 450 per soneelsleden ontslaan. De helft van de ontslagen valt onder de journalisten. Vo rige week was al besloten de oplage te verminderen van zeven miljoen tot vijf- en-een-half miljoen. De inkrimping is onder meer het gevolg van de gestegen produktiekosten. Het voortdurend overtreffen van de produktiestijging door de loonkostenstij ging noemt het bestuur, ook nationaal gezien, „benauwend en zorgwekkend”. Als dit zo verder gaat, komen zeer veel ex portgerichte bedrijven in 1972 in een zeer moeilijke situatie terecht. Hetzelfde zal gelden als de gulden een te hoge revalua tie zal moeten ondergaan. Aan mr. J. R. Schaafsma werd op zijn verzoek per 1 januari 1972 ontslag ver leend als lid van de raad van bestuur. Tot zijn opvolger werd benoemd mr. J. J. Spijkerman, thans secretaris van de on derneming. seer hem, plak er geen postzegel op. Dan betaalt de firma de kosten van de straf port maar, daar heeft hij om gevraagd. Enerzijds wordt in deze behoefte voor zien door de p-1000 reeks. Aanvullingen en opvolgers daarop zullen beschikbaar komen zodat de continuïteit voor Philips- afnemers wordt gegarandeerd. Alleen wat betreft zeer grote computersystemen, die een onevenredig grote inspanning bij de ontwikkeling vergen, ziet men voorlopig van activiteit af. Anderzijds wordt de activiteit op het gebied van zogenoemde „office computer” met kracht voortgezet. Van de huidige reeks werden in enkele jaren meer dan 10.000 stuks geplaatst. Deze reeks zal verder worden uitgebreid. Andere produkten, zoals perifere appara tuur, mini-computers en een aantal re kencentra dienen ter ondersteuning en aanvulling van de twee hoofdprogram- ma’s. Gezien de omzetstijging in de eerste twee maanden van het vierde kwartaal handhaaft Philips haar verwachting, dat de omzetstijging over 1971 ten opzichte van 1970 ongeveer 9 percent zal bedragen. Volgens het bestuur zet de tendens tot voorraadvermindering zich door. Over de winstontwikkeling in het vierde kwartaal achtte men het te voorbarig al iets te zeggen. Wat de andere „probleemkinderen” van Philips betreft: men ziet op langere ter mijn voor de grote huishoudelijke appara ten een verbetering optreden, onder ande re onder invloed van het uitschakelen van kleinere firma’s door de grote concurren tie. De integrated circuits vindt men een onmisbaar deel van het elektronische pakket. Wereldwijde maatregelen tot ren- dementsverbetering zijn en worden in de ze sector genomen. Philips werkt verder aan haar sane ringsmaatregelen. Nagegaan wordt, wat er in 1972 nog zal moeten gebeuren. De financiering zal volgend jaar geen moei lijkheden opleveren gezien het program ma. Vervallen kredieten zullen worden geconsolideerd, wat voor 1972 een bedrag van ongeveer 400 miljoen betekent. Ver der zullen de afschrijvingen de investerin gen ongeveer dekken 800 miljoen), wat betekent dat er straks sprake zal zijn van een zeer voorzichtige expansie. STUTTGART (DPA). De metaalbon- den in de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg hebben vrijdag een voorstel van de bijzondere bemiddelingscommissie een loonsverhoging van zes percent bij een looptijd van twaalf maanden van de hand gewezen. Dit heeft de voorzitter van de IG Me- tall in Stuttgart, Willi Bleicher, meege deeld. De werkgevers hebben verder aan geboden volgend jaar 20 percent van een dertiende maand salaris extra uit te beta len. Ook dit hebben de werknemers in de bemiddelingscommissie „onmiskenbaar” geweigerd, aldus Bleicher. Kleine ergernis die wij eerder dit jaar meldden: Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten stuurde zijn klanten brieven, waarin niet alleen de koop van een huis werd bezegeld, maar waarin bovendien stond dat men, behoudens tegenbericht, aannam dat de nieuwe klant wel een abonnement op het Bouwfonds-blad „Ei gen Huis en Interieur” wilde hebben. Wij hebben een grote hekel aan die manier van klanten werving volgens het systeem van „behoudens tegenbericht’Bij1 het Bouwfonds gaf men destijds toe dat het fraaier zou zijn om gewoon te vragen of iemand dat blad wilde hebben. Thans liet het Bouwfonds ons weten dat de wervingsbrief inderdaad is veranderd Wij hebben hem gezien en wat ons betreft klopt die brief nu. Er zit nu ook een antwoordkaart bij, waarmee men alle kanten uit kan, ook die van Ik wens geen abonnement op Eigen Huis en Interieur”. Netjes. Je kunt er dan toch moeilijk iets anders in zien dan een lokkertje voor het gewone publiek, om zogenaamd voor detaillisten korting te gaan kopen bij een groothandel in woning- en keukeninrichting annex uurwerken en sieraden, net over de Duit se grens bij Kerkrade. Het druipt al tussen de regels van de brief van de „Geschaftsleitung” door- „Verkoopt u aan uw.familie en kennissen.alles wat men voor de inrichting van een woning nodig heeft”. Als hinderlijke steekvliegen opereren onuitroeibaar de „bijverdienste-bureaus”. Ze boren de goedgelovige die op hun advertentie schrijft, aan voor een rijks- daalder of vijf gulden, en vliegen weer verder naar volgende slachtoffers. Er is al herhaaldelijk voor gewaarschuwd: werke lijke bijverdienste bieden deze bureaus niet. Een heeft zich nu wel een heel toepas selijke naam aangemeten. Hij noemt zich „Lucratief Bedrijf” In advertenties biedt hij thuiswerk aan als bijverdienste. Schrijft men op zo’n advertentie, dan blijkt al ras voor wie dat bedrijf zo lucratief is: voor de eigenaar. Hij stuurt maar gewoon loontrekkende in de admi nistratieve sector wordt aangeschre ven door een Duitser met een onleesbare handtekening, die je een „legitimatiebe wijs voor detaillisten” toestuurt voor zijn „Einkaufzentrum” Wohnbedarf. De omzet in Wall Street was 16.760.000 aandelen. Dow Jo- nescijfers: industrie 859.50 (plus 10.80) sporen 231.71 (plus 2.77), nutsbedrijven 111.80 (plus 0.89). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): (58.90) , Hoogovens (61.80), Kon. (114.60), (32.90) , Unilever 110.50—111.10 (110.40), KLM (102.50). vergelijken zijn met een stijging van 27 percent over dezelfde periode van het landelijke totaal. Hoe dramatisch deze ontwikkeling is, wordt aangetoond met het cijfer dat het werkloosheidspercentage voor ingenieurs in de jaren 1964-1969 minder dan een percent bedroeg. Buitenlandse ingenieurs hebben volgens de statistische gegevens 80 percent méér kans om werkloos te raken dan hun Amerikaanse collega’s. Het werkloosheidsprobleem wordt op korte termijn nog verergerd door de ge bruikelijke winterseizoenontslagen, en op langere termijn door de tienduizenden uit Vietnam terugkerende soldaten die in het arbeidsproces moeten worden opgenomen. Een nevenaspect is verder dat de grote bedrijven die traditioneel met elkaar wed ijverden om de besten van de afgestu deerden te krijgen, dit jaar hun wervings campagnes aanzienlijk hebben beperkt. Het ministerie van Landbouw, dat de bevoegdheid heeft om in noodgebieden naast het federale systeem van voedsel bonnen (die gekocht moeten worden), ook gratis voedsel te distribueren, heeft on danks het rapport van de senaatscommis sie tot nog toe ontkend dat er ergens sprake is van een noodtoestand. De erken ning daarvan zal inderdaad door de oppo sitie geconstrueerd kunnen worden als het bewijs van het falen van het economisch beleid van president Nixon en dit soort bewijzen speelt men de oppositie niet in handen aan het begin van een nationaal verkiezingsjaar. Velen stelden de indringende reclame voor „Het Beste” niet op prijs. Zij stuur den de hele boel ongefrankeerd terug. En wat overkomt nu drie lezers (in Capelle a.d. IJssel, Voorburg en Den Haag)? „Het Beste” noteerde hen toch voor een abon nement, en zond hun een rekening van 13,50. Aan de papieren die zij hadden teruggestuurd, zat ook een strook, die men kon afscheuren om zich daarmee te abon neren. Men zegt mij nu bij „Het Beste”: „Wij willen de mensen beslist niet tegen hun zin abonnee maken. Het is niet de bedoeling. Als ergens uit blijkt dat iemand zich niet duidelijk opgeeft, gaat er een streep door zoiets”. Hetgeen in deze gevallen kenne lijk niet is gebeurd. „Het Beste” belooft deze ongewenste abonnementen nu na on ze melding te zullen schrappen. Intussen blijft het devies: nooit nerveus worden als u een rekening krijgt voor iets dat u niet verschuldigd bent, en t k nooit betalen. ROTTERDAM. Commissarissen van Rijn-Schelde-Verolme hebben besloten dat op de op 17 januari 1972 te houden buitengewone aandeelhoudersvergadering een bindende voordracht zal worden ge daan voor de benoeming van leden van de raad van bestuur. Als nummer één zullen worden geplaatst ir. J. W. Maingay, de heren A. Rijke, J. van Rijn en ir. M. C. van Veen. Zij zullen gezamenlijk met de heren J. W. A. Langenberg (president), ir. J. C. van Reenen en ir. J. Bout de raad van bestuur vormen, aldus een bericht van de onderneming. De heer Van Reenen wenst in verband met zijn leeftijd in het voorjaar van 1972 af te treden. Eind oktober werden voor het voorzitterschap van de raad van com missarissen aangewezen de heren dr. J. de Vries, voorzitter, drs. J. W. de Pous, vice- voorzitter en A. Th. van der Lecq, even eens vice-voorzitter. AMSTERDAM. De Ziekenfondsraad heeft het volgend overzicht gegeven van de ziekenfondsverzekering voor 1972: Volgens Amsterdamse geldmarktkringen lag de hoofdreden voor deze nerveuze stemming in een maatregel van de Franse regering om de saldi in Franse francs tegen andere valuta per 10 december te blokkeren. Daardoor zijn op grote schaal Franse francs verkocht, waardoor een groot dollaraanbod vrijkwam. Tevens cir culeerden geruchten dat de Bank of Eng land geen dollarsteunaankopen meer zou verrichten. De dollarkoers ten opzichte van het pond sterling was vrijdagmiddag zeer vast. Er is zeer veel gespeculeerd in Duitse marken ten opzichte van Franse francs en in dollars ten opzichte van guldens. altijd brood in de fusie met zijn Duitse partner Hoesch en was ƒ4 beter. AKZO, Koninklijke Petroleum en Philips wonnen 2. Fiks uit zijn slof schoot Van Omme ren met een herstel van 245 op 265 percent en de ABN die van 254 op circa 265 terug kwam. Gevolgd door de AM- RO-bank, die steeg van 56 op 60. Maar de grootste koersstijgingen kwa men toch op de lokale markt voor waar de handel veel meer dan bij de hoofd fondsen gekenmerkt wordt door gebrek aan materiaal. Hierdoor moesten vele kooporders verwerkt worden in lege markten hetgeen leidde tot zeer aanzien lijke koersverbeteringen. De primeur droeg Elsevier weg; de koersstijging voor dit aandeel stelde zich op 35, ongeveer 10 percent van de beurswaarde. Naar verhouding veel groter was de koersstijging van Van der Grinten, die van 135 op 160 terecht kwam. Maar van de meeste andere koersstijgingen bleef het avance binnen de 10 percent: ongeveer 7 voor Albert Heijn, Naarden en Norit, 8 voor Bols en Erdal, 30 punten voor Centrale Suiker en Interlas en 20 punten voor Hatéma, welke laatste van 155 percent op 175 percent belandde. Bensdorp moest echter zo’n 20 punten terug en de Telegraaf bleek op 56 aan zijn top te zijn en sloeg ook de weg terug in. Het binnenkomend bedrijfsnieuws was niet ongunstig. Braat bouwstoffen zal van 1971 een goed jaar hebben gemaakt, het geen de koers een stijging van 170 tot over de 200 percent opleverde. Nederhorst steeg om dezelfde reden ca. 10. VRG 30 punten en AFC 5. Gist Brocades kon door het verbeterde uitzicht in de enzy- men-sector va» 40 op 50 komen en daarmee zijn afbraakpositie verlaten. Ook Homburg betrad weer de stijgende lijn met een herstel van 77 tot 82. Hoewel over de fusiebesprekingen verder nog niets bekend werd. Nieuws van ruimere strekking voor de beurs was er niet, want op het loonfront worden nog steeds posities ingenomen zonder dat het tot zaken kwam. Ook al zijn er eisen gesteld. Alles wacht af en niemand durft eigenlijk de kat de bel aan te binden, wetende dat de ogen van heel Nederland op hem gevestigd zijn. De beleggingsmarkt lag deze week wat zwakker. De lening van Philips kwam flink over de sloot, maar tot groot ver driet van de markt kwam de Bank voor Nederlandsche Gemeenten direct daarna ook weer om geld. Deze aanhoudende druk om de geldkraan open te houden is natuurlijk niet bevorderlijk om het rente peil tot rust te laten komen. De koersen van de staatshoofden brokkelden dan ook af en de rente neigde naar iets hoger niveau. De beurs sloot vrii oneewekt. AMSTERDAM. De dollarkoers ten opzichte van de gulden is vrijdag in de namiddag ingezakt tot het laagste punt sinds de gulden op 10 mei zwevend werd gemaakt. De koers ging omlaag tot 3,28- 2850. Ook de dollarkoers ten opzichte van de mark zakte in Amsterdam verder in tot dm 3,26-2650. Er was sprake van een bijzonder groot dollaraanbod en een ui terst nerveuze handel. IMUMMUMfMJUffUJUUMUiUUMMUfffMMMMMlMUJUUMMUffM/MMfUlUiUfÊÊUMMUMfUMUJifUUMUMfMUUUUMMUUfUiMfMUUfUMUUlUMIUUUi. Olie 1114.70—1116.50 gl Philips 33.00—33.80

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8