Harry Vos, concurrent voor Van Duivenbode Gewest Overijssel beraadt zich over stappen SCHAATSSTERS TELEURGESTELD OVER BENOEMING VAN MAARSE in Klaas Balk won alles wat er te winnen was Goolagong prof Rodriguez in OWO VAN BLAAM GEZUIVERD tegenaanval Veel winnaars in sporttoto Smit vervangt De Goede duel tegen Willem II COULD GOED VOOR GOUD HAARLEM - WILLEM II Wijngaar de speelt tegen Telstar Loevesijn versloeg Van Lancker De Robben verloor Walter Feirrera Volendam naar ^■1 9 ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 u/iumihil (Van onze sportredactie) wuwfmuwwfmffuwi» Voorkeur De jeugd gratis naar Ans van Gerwen meniscus HAARLEM - STORMVOGELS „HAARLEM” Weer nederlaag Blokkeer ie en niet de Gerard, Maarse, opvolger van Van der Ploeg. ROTTERDAM. De Australische tiener Shane Gould (midden), kanshebster op Olympisch goud, Begrijpelijk, dat de teleurstelling bij zeker vijf van de zeven voormalige kern- ploegleden erg groot is na alles wat zich inmiddels reeds heeft afgespeeld. Want opnieuw heeft de KNSB geen rekening gehouden met de wensen van het meren deel van onze topschaatssters, die Henk Lamberts preferen boven Gerard Maarse. de mt en al en an ;el in se ze redelijke afspiegeling van de krachtsver houding in het water. nerende figuren als Van Hanegem en Israel. Ik hoop alleen dat ik het naar mijn zin zal hebben en de voorwaarden daarvoor zijn aanwezig. Alhoewel ik niet alle jongens ken, heb ik gehoord dat de stemming onder elkaar beter is dan die bij PSV en bovendien krijg ik met een oefenmeester te maken, onder wie ik zes jaar achtereen werkte: Ernst Happel.” ras an >t- tot rst 30 on y- en ok ijn zei og !65 ca VI- Gerard Maarse daarover: „Ik kan me heel goed voorstellen, dat de dames die nu onder Lamberts trainen liever hadden gezien dat hij de nieuwe trainer was geworden. Maar dat is logisch. Voor de meisjes in het westen geldt waarschijnlijk het tegenovergestelde. Die zullen vermoe delijk liever Gerard Maarse als trainer hebben.” en de nt rd 8- in in en li- en ze se cs te al en g- 3U ite ag in se an m j- ar nt >0) de lie ar en it: en 30 Las ste ie. en an ug Jongens tot en met 14 jaar. die van voetbal dromen en popelen van verlangen hun roodbroeken te kunnen aanmoedigen, hebben gratis toegang tot het HAARLEM- stadion; houders van AOW-kaarten krijgen, zelfs wanneer ze niet meer in de Sint geloven. 25 pet. reductie op een toegangsbewijs tot de onoverdekte tribune. Ook de dames tot 15 en boven 65 jaar zijn welkom bij dit 5 december-voetbalfestijn onder het motto: „Heel Haarlem achter „HAARLEM”! Aanvang: half drie. De loketten bjj de ingang Sportlaan zijn van 11 uur af geopend. Als voorwedstrijd (aanvang 12 uur) voor de Interregionale Jeugdcompetitie te f- is m rat im !T- •or na de is le en ok er a- ar d- ek ïle ge n- ur •or er de s- e- ;se O. en ils en ds dt er en en P- ot e- 0). te VOETBAL. Iran versloeg Koeweit in Te heran met 2-0 in een wedstrijd die gold voor de kwalificatie voor de Olympische Spelen. Bij rust leidde Iran reeds met 1-0. BOGOTA. Martin „Cochise” Rodri guez. twee keer wereldkampioen bij de amateurs in de achtervolging heeft een tegenoffensief ingezet. Rodriguez, een van de kandidaten voor Olympisch goud in München, is door de internationale wie lerfederatie (UCI) op de beroepslijst ge plaatst, aangezien hij een trui met recla me heeft gedragen in Mexico, hetgeen volgens de regelementen niet is toege staan. De nu uit acht dames bestaande dames- kernploeg gaat woensdag voor een week in trainingskamp in Assen en vervolgens gaat de ploeg enkele dagen naar Inns bruck. Direct na de B-kampioenschappen in Eindhoven, die op 29 en 30 december worden gehouden, zal de ploeg ter voor bereiding op de nationale kampioenschap pen een week in Deventer in trainings kamp gaan Direct na de nationale titel strijd in Deventer reist de definitieve kernploeg af naar Inzell, waar zes dagen later de Europese kampioenschappen wor den gehouden. Jong en oud kan zondag profiteren van de, door St. Nicolaas geboden gelegenheid tot bijwoning van de belangrijke competitiewedstrijd enige kans te maken zijn conditie bij moest houden. Dus: elke donderdagavond een zware strandtraining en bij de ama teurclub DWO onderhield hij het contact met de bal En nu dan Feyenoord. Of hij er tegenop ziet? „Nee, de aanpassing zal misschien enige tijd vergen, maar ik zal mijn uiter ste beste doen. Mijn plichtsbesef is met de jaren gegroeid. Er is natuurlijk een groot verschil met de situatie van voorheen. In het verleden moest ik mijn plaats waar maken in teams die reikten naar de topklasse. Nu moet ik zien een plaats te veroveren in een team dat die klasse heeft. Dat geeft een druk, want iedere keer moet je weer slagen. Het grote voordeel is echter dat je speelt met domi- van de licentie aan trainer Van Mourik en de levenslange uitsluiting van de twee spelers, bleef slechts een berisping voor het bestuur van OWO. Alle bestuursleden van OWO werden namelijk door de KNVB gestraft met een officiële berisping, aangezien zij in gebre ke waren gebleven erop toe te zien en ervoor te zorgen dat het modelkasboek van de KNVB en de voorgeschreven toe gangsbewijzen werden gebruikt in de ver- enigingshuishouding. De commissie van beroep heeft verder, hangende de uitspraak, alle straffen, op gelegd aan leden van Uithoorn, opge schort. Het bondsbestuur had, gelet op het advies, dat na gehouden onderzoeken is uitgebracht door de commissie voor ama teurisme de volgende straffen uitgespro ken: de spelers N. J. Veeken, ex-lid R. A. van Leuffen, J. H. Feddema, B. K. Tent, F. B. de Koning en C. J. ten Brink werden op de beroepslijst geplaatst. Met betrekking tot R. A. van Leuffen besloot het bondsbestuur voorts hem met ingang van 29 november ’71 tot 29 november ’74 het recht te ontzeggen oefenmeester bij een voetbalvereniging te zijn. die door de strafcommissie van de voet balbond waren opgelegd aan de Amster damse amateur eerste klasser OWO, ver nietigd. OWO werd gestraft op 16 sep tember op het vermoeden de reglementen van het amateurvoetbal te hebben over treden. Op basis daarvan werden de heren A. Jonas (voorzitter in de periode waaro ver het onderzoek zich uitstrekte) en F. M. Janssen (penningmeester) geschorst. „Wij willen niets nadeligs zeggen ten aanzien van de capaciteiten van Maarse. Die kennen we tenslotte niet. Maar de kwaliteiten van Lamberts kennen we wel. Daarom hadden we het liefst gezien, dat Lamberts de nieuwe trainer was gewor den. Nu Willie Schenk-Burgmeijer ook in de kernploeg is opgenomen, bestaat de kernploeg voor 50 percent uit oostelijke rijdsters. Maar opnieuw heeft de KNSB het advies van de dames naast zich neer gelegd. Maar je kunt de dames toch niet als jo-jo gebruiken. Dat hebben ze niet verdiend en dat heeft ook totaal niets meer met topsport te maken”. Het is duidelijk, dat de KNSB met gegronde redenen zal moeten komen, die aan de benoeming van Gerard Maarse ten grondslag liggen. „Want”, zegt Westera, „het is toch wel frappant dat het advies van de dames opnieuw volkomen is gene geerd. Wij verlangen voor de dames al leen een optimale begeleiding, wanneer dat tenminste haalbaar is. Naar onze smaak is dat met Lamberts haalbaar. Iedereen die de oostelijke meisjes donder dag in Deventer heeft zien schaatsen, heeft aan de tijden kunnen aflezen, dat Lamberts de rust heeft teruggebracht die na de ontbinding van de kernploeg volko men was verdwenen.” Rodriguez heeft gisteravond in Bogota (Colombia) bekendgemaakt dat hij ko mende week een beëdigde verklaring zal laten opnemen waarin hij verklaart wat er in Mexico is gebeurd. Hij zal daarin zeggen dat hij tijdens zijn vakantie in Mexico een trui had gedragen met de naam Benotto, een Italiaanse fietsenfabri- kant. Volgens Rodriguez echter is hij ten onrechte gestraft, want volgens hem bezit de heer Benotto ook foto’s van de Franse sprinters Daniël Morelon en Pierre Tren- tin met eenzelfde trui aan. Het Franse tweetal echter werd niet getroffen door sancties van de UCI. Rodriguez vindt dat onrechtvaardig. Vos heeft een grote bewondering voor de Oostenrijker. „Een grandioos tacticus, die”, zegt hij. „bijzonder soepel met de mensen om gaat.” Zijn toekomstige plaats? „Wel, ik zal een concurrent voor Theo van Duivenbode moeten worden en een stevige ook. Daaraan zal ik werken.” Zijn vriendelijke grijze ogen flikkeren even op bij dit antwoord en de ogen schijnlijke koelte verdwijnt definitief, wanneer hij zich zijn eerste optreden in het stadion herinnert. Achttien jaar was hij toen. En hij huivert nog een beetje als hij terugdenkt aan het moment waarop de klapdeur open ging en 65.000 mensen hem toebulderden. Toen tégen hem, in de toekomst vele malen vóór hem. hoopt-ie. AMSTERDAM. De commissie van beroep van de KNVB heeft alle straffen, (Van onze sportredactie) DEVENTER Voor de derde keer in dit nog maar pas begonnen schaatsseizoen hebben de Nederland se topschaatssters vrijdagavond een nieuwe teleurstelling moeten verwer ken. Nadat de leden van de vier we ken geleden ontbonden dameskern- ploeg donderdag in Deventer bijna zonder uitzondering duidelijk hun voorkeur hadden uitgesproken voor Henk Lamberts als trainer, besloot het dagelijks bestuur van de KNSB vrijdagavond Gerard Maarse (42) als zodanig te benoemen. Maarse wordt daarmee de opvolger van Egbert van der Ploeg, die na moeilijkheden in de kernploeg voor deze functie be dankte. Fereira heeft zich gisteren in Parijs con tractueel verbonden aan de eredivisieclub Volendam. Na in Nederland gedurende een week te hebben getoond wat hij zoal in zijn mars heeft, was Ferreira vrijdag in gezelschap van de voorzitter van Vo lendam naar Parijs gevlogen om de zaken officieel en definitief te beklinken. Een driehoekscontract, waarbij behalve Ferrei ra en Volendam ook de Parijse club Red Star was betrokken. Ferreira heeft één jaar voor Red Star gespeeld. (Van onze sportredactie) PARIJS Volendam kan de vlag uit hangen, want de kogel is door de kerk. De 25-jarige Portugese voetballer Walter heeft in Sydney het wereldrecord 800 meter vrije slag dames scherper gesteld en gebracht op 8 min. 58,1 sec. Sedert 12 september jl. was de Amerikaanse Ann Simmons recordhoudster. Zij won toen in Minsk de 800 meter in 8 min. 59,4 sec. HAARLEM. Ans van Gerwen van PSV, de nationale turnkampioene, lijkt voorlopig uitgeschakeld. De Eindhovense turnster kwam gisteravond tijdens een training zo ongelukkig terecht, dat zij aan haar knie geblesseerd raakte. De moge lijkheid bestaat dat zij een meniscusopera tie zal moeten ondergaan. RIJSWIJK Blokkeer heeft gister avond ook de derde en laatste wedstrijd uit zijn serie ontmoetingen met de Tsjechi sche topploeg Dukla Liberec verloren. In de sporthal Marimba in Rijswijk, zagen ongeveer 500 toeschouwers dat de Tsjechi sche ploeg slechts drie sets nodig had om Blokkeer te verslaan, 15-5, 15-7, 15-5. 1 Balk 12.14; 2. Breur. Vijfde onderdeel, individuele achtervolging (4 km), eerste serie: 1. Moret 5.14,30; 2. Nieuwen huis 5.22,60. Tweede serie: 1. Balk 5.04,80; 2. Breur 5.12. Einduitslag Nederlands kampioenschap: 1. Balk 5 punten; 2. Breur 15 punten; 3. Nieuwenhuis 20 punten; 4. Moret 22 punten. Sprint professionals, eerste rit: 1. Loevesijn 11.99 over laatste 200 meter; 2. Van Lancker. pioensploeg op HZC De Robben was een Tweede rit: 1. Van Lancker 11.92; 2. Loevesijn. Derde rit: 1. Loevesijn 11.72; 2. Van Lancker. Aanval op baanrecord (11.29 op naam van Loe vesijn) eerste rit: Robert van Lancker 11.39; tweede rit; Loevesijn 11.48. Het omnium tussen Van Lancker en Loevesijn werd daarna afgebroken wegens een blessure van Loevesijn. Uitslag koppelkoers voor professionals over een uur, met vier klassementen: 1. Van der Lans -Van Leeuwen 3 punten; 2. Muddemann-Rasing (Wdl) 3 punten; op één ronde: 3. Bravenboer- Stam 11 punten; 4. Hill-Mountford (GB-VS) 9 punten; 5. Oliver-Van Midden (GB-Ned) 4 pun ten: 6. Koel-Tabak 0 punten; op drie ronden: 7. De Bosscher-Brander (Bel). DEN HAAG. De cijfers van sporttoto nummer 19 van 27 en 28 november jl. zijn: aantal deelnemers 699.004, bruto in leg f 1.663.656, prijzenbedrag 703.726,49. Eerste, tweede, derde prijs en premie elk 175.931,63. Eerste prijs, 106 winnaars die elk bruto 1.660 ontvangen. Tweede prijs, 1.917 winnaars, die elk f 91,70 ontvangen. Derde prijs, 15.587 winnaars, die elk 11,20 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 29 de cember bij loting toegekend aan een der winnaars van de eerste prijs. Het gewest Overijssel is eveneens erg teleurgesteld over de gang van zaken. Secretaris Cor Westera over het besluit van de KNSB: „Het gewest Overijssel zal zich binnen 24 uur beraden over de be noeming van Maarse. Evenals de meeste rijdsters zijn wij allesbehalve gelukkig met deze beslissing. Van de KNSB verlan gen wij daarom minimaal een argumenta tie die tot deze beslissing heeft geleid. Voor ons is de keuze van Maarse onbe grijpelijk.” DEN HAAG „Meer dan voet ballen heb ik eigenlijk nooit gedaan; ik heb altijd alles maar rustig op mij af laten komen”. Een wat zakelijk en misschien ook ogenschijnlijk opper vlakkig antwoord van de getalenteer de linkerverdediger Harry Vos op de vraag, of hij er ooit van droomde tot de kwaliteits-elf van Feyenoord te gaan behoren. De manier, waarop hij echter reageert wanneer zijn vrien den hem in zijn drukbeklante si garenwinkel aan de Haagse Herman Costerstraat komen feliciteren met het kersverse Feyenoordcontract en de beantwoording van de vele tele foontjes logenstraffen die opper vlakkigheid. Vast staat dat de Hagenaar op 9- jarige leeftijd gleed het ADO-shirt voor Wierd Wynia, de voorzitter van de lan delijke technische commissie, ontkent niet, dat enkele dames liever Henk Lamberts als trainer hadden gezien. Wynia: „De helft van de dames gaf inderdaad de voorkeur aan Lamberts, maar eensgezind heid bij de benoeming van een trainer krijg je nooit. De een wil die trainer graag, de ander die.” (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND. Haarlem zal in de thuiswedstrijd tegen Willem II niet kunnen beschikken over Gerrie de Goede. Zijn hand is maandag in het gips gegaan en dat levert te veel problemen op om te voetballen. Als vervanger zal Ton Smit fungeren. Verder zal het elftal dat afgelo pen zondag in Almelo tegen Heracles een kostbare overwinning behaalde niet wor den gewijzigd. Als sinterklaassurprise heeft de jeugd tot veertien jaar zondag gratis toegang tot de wedstrijd. Haarlem: Lelieveld - Wentink, Hoeben, De Haan, Van Duffelen - Nieuwenhuys, Peys, Smit -Van den Berg, Bregman, Boszhard. Wil lem II: Broers - Van den Oever, Kruijser, Bij Telstar heeft trainer Jan Rab Co Stout, die vorige week zijn rentree in het B-elftal maakte, aan de selectie van veer tien spelers toegevoegd. Rab, die nog niet kan beschikken over Jaap Zwaan en Monne de Wit (die vandaag met het B- elftal tegen FSC speelt), rekent erop dat Telstar er tegen Den Haag wat pittiger tegenaan zal gaan dan tegen Twente. Dat er vooral een „beetje brutaler” zal worden gevoetbald. Telstar: Van der Meeren - Driesen, Van Essen, De Vries, Bischot - Van Egmond, Bijl, Fens - Bond, André, Stout. Telstar ontmoet morgenmiddag in het Haagse Zuiderpark een oude bekende. Thijs Wijngaarde zal tegen de Velsenaren bij FC Den Haag-ADO de plaats innemen van Theo van der Burch. Wellicht specu leren de Haagse voetballeiders op een grandioze exhibitie van de ex-Telstar- speler want het was juist zijn goede spel in de wedstrijd met Telstar tegen het toenmalige ADO waardoor men in Den Haag besloot om Wijngaarde. die er dit seizoen nog niet is uitgekomen, aan ta trekken. FC Den Haag: Thie - Wijngaarde, De Zoete, Mansveld, Korevaar - Advo- kaat, Berg, Kila - Roggeveen, Couperus, Hestad. Bovendien werd aan trainer Ger van Mourik zijn licentie voor de periode van twee jaar ontnomen. De spelers T. D. van Leydenhorst en R. M. J. Uytermerk, die op dit moment geen van beiden meer actief zijn bij OWO, werden op de be roepslijst geplaatst en uitgesloten van het lidmaatschap van de bond. In een aangetekend schrijven maakte de KNVB aan de vereniging OWO be kend dat de commissie van beroep, die onder voorzitterschap van mr. P. van Bochove op 9 november OWO had ge hoord, alle ernstige straffen, die waren opgelegd, had vernietigd. In plaats van de langdurige schorsingen aan de bestuursle den, in wezen levenslang, het ontnemen het eerst over zijn schouders zijn weg in het betaalde voetbal wel degelijk heeft uitgestippeld en niet over ijs van een nacht ging Anderhalf jaar geleden verliet hij het Zuiderpark om in een ander park, dat van Philips in Eindhoven, een poging te wagen zich bij de Nederlandse top te scharen. Hij wilde de kat wel eerst uit de boom kijken en hield zijn sigarenzaak achter de hand. „Ik moest tenslotte weten of ik het bij PSV wel naar mijn zin zou hebben. Nou en dat was niet het geval”, aldus Vos. Het contract werd niet verlengd. Dit betekende evenwel niet dat hij een voet- baltoekomst op het spel zette. Hij bleef tasten en zoeken naar een nieuwe topclub en Harry besefte volledig dat hij, om Bij de groep van Gladys Heldman zijn reeds de Amerikaanse Billie Jean King en Rosemary Casals, evenals de Francaise Dürr, aangesloten. Verwacht wordt dat ook de Australische Margaret Courth- Smith, die wegens haar a.s. moederschap op dit moment niet speelt, tot deze prof- groep zal toetreden. Gladys Heldman zal met haar groep tussen 12 januari en 7 mei aan 14 toer nooien in Amerika deelnemen. ROTTERDAM. De concurrenten van dat er vooruitgang te bespeuren valt,” was Klaas Balk op de baan zullen volgend jaar september vermoedeljjk een zucht van verlichting kunnen slaken. Dan namelijk zijn de Olympische Spelen van München achter de rug en zal Balk overgaan naar de rjjen van de beroepsrenners. Op die ma nier zal dan eindelijk eens iemand anders de kans krijgen omnium-kampioen van Nederland te worden. Gisteravond op het hout van het Rot terdamse Sportpaleis Ahoy was daar nog geen kijk op. Met een schier ongelooflijke overmacht prolongeerde de renner uit Badhoevedorp het begrip van zijn veel- zijdigheid-kampioenschap. Bij de profs versloeg Loevesijn in drie ritten zijn Belgische concurrent Van Lanc ker. Een omnium tussen het tweetal moest wegens een blessure van Loevesijn worden afgebroken. Was Balk vorig jaar in de klassements- ritten en in de achtervolging nog te klop pen, deze keer werd het een „grand slam”- overwinning. Vijf keer werd de naam van Balk afgeroepen als triomfator. „Dat moest ook. Ik train elke dag en dan wil je graag zijn commentaar. Die vooruitgang bleek met name in de sprint. Op dit onderdeel werd Balk verrast door de Schiedammer Breur, maar als een ware meester dichtte hij een gat dat tenminste twintig meter groot was. Het meest echter werden de ongeveer tweeduizend toeschouwers geïmponeerd door de verrichtingen van Balk in de ach tervolging. Op dit onderdeel (over vier kilometer) was hij maar liefst 7.2 seconden sneller dan zijn naaste concurrent. Ondanks zijn superioriteit was hoe vreemd dat ook klinkt niet Klaas Balk de attractie van de avond, maar Jan Breur. Deze 19-jarige analist uit Schiedam bleek op de wielerbaan in zijn woonplaats zo veel geleerd te hebben, dat hij gisteravond de zilveren medaille kon veroveren. Op drie onderdelen tijdrit, sprint, achter volging wist hij zelfs aardig in de buurt van maestro Balk te blijven. „Die jongen komt er wel,” aldus Balk. Uitstlagen: Eerste onderdeel: klassementsrlt: 1. Balk (Bad- hoevedorp); 2. Nieuwenhuis (Amsterdam): 3. Gerritsen (Amsterdam); 4. Breur (Schiedam); 5. Hordijk (Rotterdam). Tweede onderdeel: afvalwedstrijd: 1. Balk; 2. Moret (Rotterdam); 3. Van Rossem (Den Haag): 4. Hordijk; 5: Breur; 6. Van Gerwen (Olland). Derde onderdeel: tijdrit over één kilometer: 1. Balk 1.10,14; 2. Breur 1.12,54; 3. Van Tol 1.12.94; 4. Nieuwenhuis 1.13,16; 5. Van Rossem 1.13.72; 6. Moret 1.14,46. Vierde onderdeel: sprint, eerste serie: 1. Breur 12.54 over de laatste 200 meter; 2. Nieuwenhuis. Tweede serie: 1. Balk 13.46; 2. Moret. Om de der- Puijenbroek, Stolzenbach - Van der Riel, Brekolmans, Leushuis - De Puijt, Bou- mans, Havermans. HVAR HZC De Robben heeft gister avond in Hvar (Joego-Slavië) zijn eerste wedstrijd in de finalegroep van het toer- dtTi^ats^^klêuwenhu^is^ó^^^McMnrt. iftnaie^ "00i om de Europese waterpolobeker ver- - - - - - - loren van Pro Recco Genua (It.). De Italiaanse ploeg won na een uiterst cor recte wedstrijd met 4-3, de tussenstanden waren 1-0, 1-1, 1-2 en 1-0. Mladost Zagreb won de andere finalewedstrijd tegen CSKA Marin Moskou (Rusl.) met 6-5. De overwinning van de Italiaanse kam- MELBOURNE. De Australische Evonne Goolagong, die dit jaar de Wim- bledontitel in het damesenkelspel verover de, zal na het Wimbiedontoernooi 1972 (van 26 juni tot 8 juli) opgenomen worden in de profgroep van Gladys Heldman. de moeder van de Amerikaanse topspeelster Judy Heldman. Ook de Britse Virginia Wade zal een contract tekenen. De vijf rijdsters zijn: Stien Baars-Kai- ser, Sippie Tichelaar, Rineke Demming die momenteel, evenals de laatste weken zo sterk opgekomen en inmiddels in de „nieuwe” kernploeg opgenomen Willie Schenk-Burgmeijer in Deventer onder Lamberts traint en de Friese rijdsters Atje Keulen-Deelstra en Akke Falkena. Maar ook de westelijke rijdsters Trijnie Rep en Elly van de Brom, die na de ontbinding van de kernploeg werden ge traind door Gerard Maarse, stonden be paald niet afwijzend tegenover Lamberts. X r W*..

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9