INDIASE MILITAIREN BEZETTEN JESSORE DAF loopt spoedig vast met levering Pilsliksters werken beter TARVO TARVO Noordelijke dagbladen winnen kort Oorlog naar geding Assemblee van VN Sinterklaas raketten beschoten Mars-3 landt op planeet ploeg kollektie Pnom Penh met in de goot Jaja Chan „verzvacht hulp van China” aan rijbewijs kwijt Na porno-opstel van school gestuurd AGENDA pagina 11 Verder in de krant AUSTRALISCHE BEDRIJFSARTS: HET WEER VS hervatten eind *t binnenhuis pak het, dat gulle goede waarom juist India legt beslag op lading van Nederlands schip 1972 levering van „Skyhawks” Israel ...dokter zegt ook: Als bruin Je te zwaar is, neem dan lichtverteerbaar TABVO! Bij 10 strafpunten DINSDAG 7 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 29 18 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... 4, Nu en dan zon 1 Washington Post: AUTO4MPORTEURS KUNNEN NOG EVEN VOORUIT MET ONDERDELEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Alle drie te zien in de etalages van A K. waar zag u dat staan? Voor hoeveel, zei u? moutbrood? Brezjnev 2 3 3 3 5 7 7 9 9 10 10 10 11, 13 8 Metaalhond St. Eloy: Gehandicapten het eerst aan de kant gezet Haast En dat andere tuniekpak van zuiver scheerwol kost bij A K maar 98 gld 75 Nee hoor, bij A K kost dat yersey tuniekpak maar 49 gld. „Zeer ongelukkig” Raad van Europa: IBUC IJmuider Courant Karei Jonckheere: (Zie verder pagina 3) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 4) (Van onze correspondent) Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Men kent een taal pas als men er in kan praten met kinderen. MOSKOU (AP) Het Russische ruimte schip Mars-3 heeft dinsdag met zjjn para chute een zachte landing gemaakt op de planeet Mars, zo heeft het officiële Russi sche persbureau Tass meegedeeld. GRONINGEN. De president van de rechtbank in Groningen, mr. G. F. de Sitter, heeft vanmorgen bepaald dat het besluit van de Nederlandse Dagbladpers de prijzen van de bladen per 1 januari 1972 te verhogen, geen dwingende regeling is. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws Beeldverhalen Weerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond ver- van nissen en andere gynaecologische afwij kingen. nu alléén te zien op de jubileumexpositie Woonmode '72 bij 't Binnenhuis; De zaak waar u veel stoffen gelijk uit voorraad kunt kopen. Haarlem-Centrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk, Alkmaar. Julianapark 58-62, Haarlem Telefoon 023-25 83 91* Primeur voor Nederland 1 nieuwe volledige ROTTERDAM. Het Nederlandse vrachtschip „Abbekerk” (8324 brt) van de Koninklijke Nedlloyd in Rotterdam is in de haven van Madras vastgehouden door de Indische autoriteiten. De kapitein van het schip wordt gedwongen in deze haven de totale lading te lossen. Het gaat hier ondere andere om 1900 ton lading voor de Oostpakistaanse haven Chittagong. Op de meeste plaatsen droo weer met nu en dan opklaringen Zwakke tot matige noordweste lijke wind Minimumtempera tuur van 4 graden aan zee tot 0 graden plaatselijk in het binnen land. Maxima morgen omstreeks 7 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. De woordvoerder van de Nederlandse importeur van Daimler-Benz, Agam in Utrecht, verklaarde maandagavond, dat men nog enkele weken vooruit kan. „In de dieselsektor voor de vrachtwagens zijn de meest gangbare typen nog leverbaar, maar voor de dieselpersonenauto is de toestand ernstiger. We kunnen echter nog uit onze voorraad putten”, aldus perschef H. J. van Oosterzee. Bij de firma Alimpo (de Nederlandse De „Abbekerk” zou daar onder andere een aantal vrachtwagens, bestemd voor het kinderfonds van de Verenigde Naties UNICEF afleveren. De lading voor Oost- Pakistan bestond verder uit stukgoed Een woordvoerder van de rederij toonde zich teleurgesteld over de maatregel van de Indische autoriteiten en noemde deze on rechtmatig. De rederij heeft de familieleden van de bemanning van de „Abbekerk” meege deeld dat aan boord alles wel is. op korte termijn een wapenstilstandsreso- lutie zal aannemen, die in de Veiligheids raad twee keer door een veto van de Sovjet-Unie werd geblokkeerd. De resolutie om de Algemene Vergade ring in staat te stellen de crisis op de agenda te plaatsen, werd formeel door Somalië ingediend, maar was in feite geïnspireerd door de Verenigde Staten. Frankrijk, Engeland, Polen en de Sovjet- Unie onthielden zich van stemming. Deze ontwikkeling toonde aan dat de Amerikaanse regering haast heeft om de opmars van het Indiase leger in Oost- Pakistan een halt toe te roepen, voordat de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca wordt bezet. Daarmee zou niet alleen de positie van de voorlopige regering van Bangla Desj aanzienlijk zijn versterkt, maar ook de politieke positie van de Pakistaanse presi dent Jaia Chan in het geding komen. De Pakistaanse luchtmacht heeft giste ren volgens India gebruik gemaakt van napalmbommen. Het bombardement werd uitgevoerd in het gebied van Samba, ten oosten van Djammoe in Kasjmir. Ook gisteren heeft India Pakistaanse vliegvel den aangevallen, onder meer nabij Ka- ratsji en Islamabad. Pakistan bombardeer de onder meer Bombay. CALCUTTA (Reuter, AP en AFP) Indiase troepen hebben vandaag de belangrijke garnizoenstad Jessore in Oost-Pakistan veroverd. Het vlieg veld is bezet. Alleen bij de legerplaats op zeven kilometer van de stad wordt nog gevochten. Volgens Pakistan zouden sinds het uitbreken van de oorlog 95 Indiase gevechtsvliegtuigen zijn vernield. Het Pakistaanse leger zou in Kasjmir in drie sectoren snel oprukken. President Nixon van de Verenigde Sta ten heeft vandaag gezegd dat het „zeer ongelukkig is dat India gebruik maakt van wapengeweld tegen een buurstaat, zoals op het ogenblik in Oost-Pakistan”. (Van onze medische medewerker) DEN HAAG. Op dit ogenblik gebrui ken zeker 400.000 meisjes en vrouwen in ons land de anticonceptiepil. Onder hen bevinden zich ook enkele honderd duizenden werkende vrouwen. Wan neer de pil, zoals te verwachten valt, spoedig in het Ziekenfondspakket zal zijn opgenomen, zullen er waarschijn lijk nog meer pilgebruiksters komen. De kosten die hieraan verbonden zijn, zullen echter ten dele langs een andere weg in onze economie terugvloeien Uit een onderzoek dat door de Australi sche bedrijfsarts dr. Margaret Raphael Uit deze groep hadden 321 vrouwen en meisjes minstens een half jaar de pil gebruikt. Van de 282 gehuwde vrouwen onder deze pilgebruiksters geschiedde dit door 82 percent als anticonceptie middel, de overigen gebruikten de pil als geneesmiddel voor menstruatiestoor- (Van onze correspondent) UTRECHT. Volgens de katholieke metaalbond St. Eloy in Utrecht worden door de inflatie en de daarmee gepaard gaande angst van werkgevers steeds meer gehandicapten aan de kant gezet of bij het solliciteren geweerd. Districtsbestuurder H. Steenbergen in Amsterdam constateert in het Amster damse gebied een steeds groter wordende arbeidsreserve, niet alleen onder de be ambten maar ook onder de vaklieden. De positie van de gehandicapte op de arbeidsmarkt, die normaal toch al niet sterk is, komt door deze trend extra in gevaar, aldus de heer Steenbergen! St. Eloy geeft als commentaar, dat ge handicapten bij een ontslag niet als eer sten genoemd moeten worden. Zij hebben een speciale bescherming nodig, omdat zij de meest kwetsbaren en de moeilijkst plaatsbaren in onze maatschappij zijn. De gewestelijke arbeidsbureaus dienen deze bescherming te geven, aldus St. Eloy. BRUNSSUM. Een 16-jarige jongen uit Schinveld, leerling van de lagere tech nische school in Brunssum, is van school gestuurd omdat hij een pornografisch op stel heeft geschreven en onder de andere leerlingen heeft verspreid. Het besluit daartoe is genomen in gezamenlijk overleg met het gehele lerarenkorps en de ouders van de leerling. Volgens de directie getuig de het gewraakte opstel van een dermate onfatsoenlijke en immorele houding, dat de jongen niet meer in de schoolgemeen schap gehandhaafd kon blijven. De leraar Nederlands had het opstel met een 6 plus gehonoreerd, maar de jongen bevolen het terstond te vernietigen en in het vervolg dergelijk geschrijf achterwege te laten. Later bleek het opstel in de klas sen te circuleren. Verwacht wordt dat de Assemblee, wanneer de discussies vandaag beginnen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Agenten hebben gister avond op de Leidsevaart een Sinterklaas opgepikt, die dronken op de stoep lag t« slapen. Zij werden hierover ingelicht door een bewoonster, een zekere mev.ouw Stoute. De leverantie zou zich echter beperken tot twaalf tot achttien toestellen De A-4 Skyhawk is een klein, zeer wendbaar toestel. Israel heeft al geruime tijd geleden verzocht om levering van nog honderd „Skvhawks”. UTRECHT. Veilig Verkeer Neder land staat positief tegenover het strafpun- tensysteem dat de 19 bij de Raad van Europa aangesloten landen graag zouden zien ingesteld. Dit systeem heeft betrek king op misdrijven en overtredingen op de weg. Krijgt men tien strafpunten dan zou men volgens dit systeem zijn rijbe wijs moeten verliezen gedurende een be paalde periode. Het politierapport vermeldt over dit voorval: „Ter plaatse aangekomen, lag de Sint op de stoep te dromen Door overver moeidheid en alcohol zat de Goed Heilig- man boordevol. Per HL 3 naar zijn Pieter gebracht, die hem verzorgde de ganse nacht zodat hij uitgerust en zonder franje de reis terug kon maken naar Spanje” WASHINGTON. (Reuter) De Vere nigde Staten hebben toegestemd in her vatting van de leverantie van straal iagers van het type Skyhawk aan Israel en wel eind 1972. Dit meldt de „Washington Post”. in Sydney werd verricht, werken vrou welijke employés die de pil gebruiken beter dan de andere werkneemsters, die geen pil nemen. Dr. Raphael bestudeer de hiervoor 825 vrouwelijke arbeids krachten in de elektriciteits-. genees middelen-, voedsel-, sigaretten-, schoon maakmiddelen- en textielindustrie De rechtbankpresident, die uitspraak deed in het kort geding dat de NDP had aangespannen tegen de Winschoter Cou rant en het Nieuwsblad van het Noorden, zei dat de door de NDP voorgestelde verhoging voorlopig was vastgesteld. Over de definitieve abonnementsverhoging per 1 januari zal een meerderheid van de ledenvergadering móeten beslissen. In zijn overwegingen zei de president onder meer dat hij niet begreep waarom de NDP geen dispensatie kan verlenen inzake de abonnementsverhoging, zoals ze het wel doet inzake de verhoging van de advertentieprijzen. De NDP werd veroor deeld tot de kosten van het geding, zijnde 250. De NDP overweegt beroep aan te tekenen. Op een persconferentie in Djakarta heeft de Pakistaanse speciale afgezant van Ja ja Chan gezegd dat zijn land militaire hulp van China in de oorlog tegen India verwacht. De afgezant, Ziaoeddin ge naamd hoopte ook dat Indonesië „als een oude vriend van Pakistan wil helpen bij het zoeken naar een oplossing van het conflict”. Ziadoeddin had een speciale boodschap van Jaja Chan bij zich voor president Soeharto. Woordvoerder Ronald Ziegler van het Witte Huis legde er de nadruk op dat hij de opvattingen van de president zelf weergaf. Een spoedbijeenkomst bijeengeroepen door Nixon over de ontwikkeling in India en Pakistan werd in Washington bijge woond door minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, door de direkteur van de CIA, Richard Helms, door onder minister van Defensie David Packard, door het hoofd van de chefs van staven generaal William Westmoreland en door de adviseur van president Nixon Henry Kissinger. Premier Kosigin van de Sov jet-Unie keert vanmiddag naar Moskou terug. Dit betekent, dat hij zijn bezoek aan Noorwegen met twee dagen bekort. Gisteren werd gemeld, dat Kosigin griep had en in bed moest blijven. Onze redacteur in Washington tekent hierbij aan: Met een gebaar van stilzwij gende onmacht besloot de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteravond het debat over de oorlog te verleggen naar de Algemene Vergadering. PNOM PENH. (Reuter en AFP) Voor het eerst sinds twintig maanden geleden in Cambodja op grote schaal gevechten tussen regeringstroepen en guer rillastrijders begonnen, is het centrum van de hoofdstad Pnom Penh vandaag door raketten getroffen. Drie raketten van groot kaliber vielen kort na middernacht in het centrum van de stad. Twee vrouwen en een kind wer den bij de explosies gewond. Ook het vliegveld was het doelwit van een raket- beschieting. ■z'—' - - In zwart, bruin, rood en aubergine tot en met maat 46. Wit of écra coll- pullovertje kost bij A K maar 12.95! DAF is voor elektrische installaties af hankelijk van het Duitse Bosch-concern. Het Eindhovense bedrijf had eerder Britse contracten opgezegd vanweg het grillig stakingsbeeld daar. De 8.000 werknemers die in beide DAF- bedrijven werkzaam zijn worden naar huis gezonden als er geen onderdelen meer zijn. Financiële consequenties zal dat voor hen niet hebben, maar het is duidelijk dat de produktie- en afleverings- plannen van DAF er wel ernstig door worden aangetast. De staking in het Duitse concern Bosch waar voor de auto-industrie elektrische componenten, zoals bougies, dynamo’s, startmotoren en verlichting, worden ver vaardigd heeft nu al vier autofabrieken stilgelegd: Daimler-Benz in Stuttgart en in Worth en NSU in Neckar-Salm (beide al bijna twee weken). De autofabriek van BMW in München (8.000 werknemers) heeft maandagochtend de produktie ge staakt. later gevolgd door Volkswagen. Meerdere modellen, in zwart, in bruin, in rood. Leuke knoopsluiting in taille en iets gerende pijpen. Voor ’n prachtige pasvorm staat A K hééélemaal in. T/m maat 44. DEN HAAG. Nog veertien dagen zijn de DAF-fabrieken te Eindhoven en te Born (L) in staat om het tempo van aflevering van 360 personenauto’s per dag en 10 vrachtauto’s per week vol te hou den. Als de situatie in de Duitse metaalin dustrie niet verandert, zal de voorraad toegeleverde artikelen na die periode uit geput zijn en zullen de fabrieken stilge legd moeten worden. importrice van BMW) zijn er deze week nog geen problemen. Zowel de Duitse fabriek als de importrice beschikt over een flinke voorraad automobielen. „Hoog uit zullen sommige klanten nu genoegen moeten nemen met een andere kleur”, zo werd meeaedeeld. Het gemiddelde aantal ziekteverzuimdagen was bij de pilgebruiksters beduidend lager dan bij de andere werkneemsters. Vrouwen die de pil gebruiken, ver klaarden „minder zorgen te hebben dat zij zwanger zouden worden” „meer ontspannen te kunnen arbeiden” en „in staat te zijn om voor een huis te kunnen sparen”. Dr Rapahel concludeerde verder, dat ge- bruiksters van de anticonceptienil min der menstruatieklachten hebben en minder uren en dagen verzuimden. Oostpakistaanse vluchtelingen in Calcutta tonen hun blijdschap over de erkenning van Bangla Desj door India. Zij voerden gisteren in op tochten portretten mee van Awami- leider sjeik Moedjiboer Rachman. De leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Leonid Brezjnev, heeft vandaag aangedrongen op een vreedzame regeling in het conflict tussen India en Pakistan „zonder enige interventie van krachten van buiten-af”. Het systeem is gebaseerd op proefne mingen, die, men in West-Duitsland en Frankrijk heeft genomen. In Canada kent men dit systeem al veel langer. Een automobilist krijgt 4 strafpunten als hij onder invloed van alcohol, drugs of geneesmiddelen rijdt. Drie punten als hij weigert zich op alcohol- of drugge bruik te laten onderzoeken, dertig kilome ter meer rijdt dan is toegestaan, de rem- installatie of stuurinrichting niet in orde is, en voorschriften op het gebied van verlichting waarschuwingsborden, keerslichten en oversteekplaatsen voetgangers negeert. Twee strafpunten worden opgelegd bij het overtreden van de maximumsnelheid met 30 kilometer en het rijden met een voertuig waarvan de lading gevaar voor het verkeer kan ople veren. Deze straf geldt ook voor het rijden met gladde banden, verder ver keerd gedrag op de weg. Overtredingen als fout parkeren, het achterlaten van de auto met draaiende motor worden met één punt bestraft. WN vraagt zich overigens af of dit systeem wel in Nederland kan worden toegepast gezien het tekort aan politie.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1