Zestienhoven Witboek Utrechtse Brandbom universiteit legt café in de as Suriname moet geleidelijk onafhankelijk worden NBM neemt bedrijven met 230 man over VVD en DS'70 willen sterkere loonmatiging Druk op Boersma verwacht moet blijven Altenburg’ Bezuiniging duur, dwaas, immoreel Cocktail japon Rotterdammer van mensensmokkel verdacht Mungra van Hindostaanse Partij: Premiespaarwet voorlopig nog niet intrekken Kamervragen over kapot rijden schoen Van weigeraars schuil-enquête worden namen kwaliteits- draaiers schavers stekers in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,- per jaar inch ploegendiensttoeslag. niet genoteerd genomen Vijftig kilo hasj in beslag Twee doden, vier ernstig gewonden CNV wil: constructie- bankwerkers machine bankwerkers pijpen- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN elektro- monteurs DINSDAG 7 DECEMBER 1971 2 Minister Geertsema: Minister Drees: Botsing in Duitsland Kerstdinertje Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor; in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, deze week in de Tweede Kamer, kan worden verwacht dat VVD en DS’70 op een actievere houding van mi nister Boersma zullen aandringen ten aanzien van de gewenste loonont wikkeling, wanneer de vakbeweging niet daadwerkelijk bereid is te ma tigen. Ook de bewindslieden van deze partijen zijn voorstander van een krachtiger ministerieel optreden, met als doel de loonsomstijging verder af te remmen dan de 11,7 percent die in de Sociaal-Economische Raad als streefcijfer voor 1972 is genoemd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze financiële redactie) een voormalige paardenstal. ADVERTENTIE U slaagt zeker (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In de Britse havenplaats Felixstowe is een 37-jarige Rotterdammer aangehouden. Hij wordt ervan verdacht 12 Pakistani naar Engeland te hebben ge smokkeld. Het viel een douanebeambte in Felixs towe op, dat een man zich ophield bij een zojuist per Gaelic Ferry uit Rotterdam aangekomen vrachtwagen, die drie heet- waterketels vervoerde. Toen men het zeil doek terugsloeg werden de 12 verstekelin gen ontdekt, die 33 uur in de ketels had den doorgebracht, eerst over de weg van Duitsland naar Rotterdam en vervolgens aan boord van de Gaelic Ferry. De Rotter dammer was per vliegtuig van Schiphol in Engeland aangekomen. De bezuiniging vindt men een bestuur lijke dwaasheid omdat het ministerie de faculteit een aantal taken oplegt zonder dat er de noodzakelijke middelen voor worden verschaft. Immoreel vindt men het dat belangrijke bestuurlijke problemen zonder poging tot oplossing op het beleids niveau waar die oplossing vandaan moet Becijferd wordt dat het netto-resultaat van de bezuiniging binnen de faculteit der sociale wetenschappen een verlies oplevert van bijna 4,2 miljoen gulden. Hierbij wordt de directe opbrengst van de vermindering van het aantal student-assistenten in 1972 gezet tegenover de te verwachten studie- duurverlenging van een kwartjaar van de 3498 ingeschreven studenten bij de facul teit. „Het financiële aspect van de bezuini ging mag dan minimaal zijn, bij de huidige chaotische toestand zijn de consequenties voor het onderwijs, met name binnen de faculteit der sociale wetenschappen, ramp zalig, aldus het witboek. DEN HAAG. Aan de enquêteurs In Amsterdam, die een onderzoek instellen naar de schuilgelegenheden in het kader van de Bescherming Bevolking, is geen opdracht gegeven de namen te noteren van hen, die weigeren medewerking aan deze fall-out-enquête te verlenen. Wetenschapsbeleid. De Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid vindt dat het wetenschapsbeleid het beste gestalte ge geven kan worden in een nieuw directo- raat-generaal binnen het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Een der gelijk apparaat met voldoende gezag en inzicht moet het volgens de Raad van Advies mogelijk maken dat een duide lijke ministeriële verantwoordelijkheid voor het wetenschapsbeleid ontstaat. Europees parlement. De Europese Bewe ging heeft er bij de Eerste en de Tweede Kamer op aangedrongen, het door het toenmalige Kamerlid Westerterp inge diende initiatiefwetsontwerp voor recht streekse verkiezing van de Nederlandse leden van het Europese parlement aan te nemen. Hoewel coördinatie met an dere EEG-landen van grote betekenis is, mag aanvaarding van dit wetsont werp, dat inmiddels door het Tweede- Kamerlid mr. C. A. Bos (CHU) is ge adopteerd, niet afhankelijk worden ge steld van voortgang in andere landen, aldus de Europese Beweging. Juist het Nederlandse voorbeeld zou stimulerend op anderen kunnen werken. Huis uitgebrand. De eerste en tweede etage alsmede de zolderverdieping van een huis in de Tweede Jan Steenstraat in Amsterdam-Zuid zijn dinsdagochtend omstreeks vijf uur geheel uitgebrand. Een op de begane grond gevestigde verf handel liep waterschade op. Niemand werd gewond. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 1119 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. Minister Geertsema (Binnenlandse Za ken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de P.v.d.A.-Kamerleden Schaefer en Frans- sen. Daarin hadden zij er op gewezen, dat namen van hen, die inlichtingen weiger den, moesten worden genoteerd en gerap porteerd. Minister Geertsema zegt de niet op feitelijke gegevens berustende sugge stie, die de vragenstellers in hun vragen hebben neergelegd, te betreuren. In zijn antwoord wijst hij er op, dat de enquê teurs natuurlijk wel verplicht zijn aante keningen te maken, wanneer enquêtering van een woning om welke reden dan ook niet mogelijk is. Uit de reeds ingeleverde formulieren is gebleken, dat deze ver plichting wordt nagekomen. Namen van weigeraars werden daarop niet aangetrof fen. Het informeren bij buren naar het aan tal woonachtige personen in het pand van een weigeraar acht minister Geertsema volstrekt toelaatbaar, omdat dit gegeven door de gemeentelijke overheid ook op andere wijze zou kunnen worden verkre gen. Een dergelijke handelwijze tast het vrijwillige karakter van het onderzoek niet aan. cierd. Maar officieus heet het, dat het plan niet enthousiast is ontvangen, omdat het hoogstens verschuivingen in de beste dingen tot gevolg heeft, maar de con sumptie als zodanig niet kan beperken, omdat het vrijkomende geld toch weer aan extra woningbouw wordt besteed. Het kabinetsberaad van maandag, dat zes uur heeft geduurd, heeft onder meer gediend als grondslag voor een nader gesprek met werkgevers en werknemers, eind deze week. Een eerder gesprek is vanwege de behandeling van de begrotin gen van Economische en Sociale Zaken in de Tweede Kamer niet mogelijk, omdat de betrokken ministers de debatten daar moeten bijwonen. „Dit betekent, aldus de heer Mungra, „dat gedurende de periode waarin de VHP mede regeringsverantwoordelijkheid draagt geen stappen zullen worden ondernomen om tot een volledige zelfstandigheid te ko men. Dit vraagstuk zal pas dan aan de orde worden gesteld, indien aan de voor waarden. die de staatkundige onafhanke lijkheid inhoud geven zoals een zekere mate van economisch zelfstandig zijn, maatschappelijke en geestelijke groei en natievorming is voldaan. Tevoren was het reeds de hele avond rumoerig geweest in de Keizerstraat, waar de .„Bonaparte Bar” en de „Salon Bar” dicht bij elkaar liggen. Het zijn ontmoe tingspunten voor jongeren. De aanleiding tot de brandstichting van de afgelopen nacht was het feit, dat tegen tien uur gisteravond in de „Saloon Bar” een rookbom werd geworpen, waardoor onder de bezoekers paniek ontstond. De bezoekers van de „Saloon Bar” verdachten de in de „Bonaparte Bar” aanwezige jon geren ervan de rookbom te hebben ge gooid. Ze trokken naar de „Bonaparte Bar” en gooiden daar de ruiten in. De politie, die snel tussenbeide kwam, wist de gemoederen te bedaren. Tegen een uur vannacht echter kwam de melding dat de „Bonaparte Bar” in brand stond. Toen politie en brandweer ter plaatse kwamen, sloegen de vlammen reeds door dak en ramen naar buiten. De bezoekers van beide bars stonden buiten als kemphanen tegenover elkaar en raakten slaags, zodat de politie tussenbeide moest komen. Tegen vier uur ’s ochtends kon de brandweer inrukken. De „Bonaparte Bar” is ondergebracht in In het witboek wordt door de Commissie van de faculteit opgemerkt dat blijkens het financieel jaarverslag van de universi teit over 1970 de kosten van de student assistenten slechts 3,5 percent uitmaken van de totale personeelslasten en 1,6 per cent van de totale begroting. Halvering, zoals het ministerie van Onderwijs en We tenschappen wil, betekent volgens de socio logen dus een bezuiniging op het totale budget van de Utrechtse Universiteit van 0,8 percent. DEN HAAG. Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) is van mening, dat sluiting van de Rotterdamse iuchthaven Zestien- hover alleen kan worden overwogen als er een andere vervangende luchthaven in de omgeving van de Maasstad beschikbaar zou komen. De positie van Zestienhoven kan op nieuw worden bekeken als een beslissing over de plaats van een tweede nationale luchthaven is genomen. Dit bleef over van het interieur van het Venlose café nadat er een brand bom in gegooid was. Een avondje uit Oudejaarsfeest; natuurlijk iets leul kopen, maar dan eerst kijken bij VOGELZANG. VENLO. In de nacht van zondag op maandag is de aan de Keizerstraat in Venlo gelegen „Bonaparte Bar” geheel uitgebrand, nadat tegen half één een brandbom vermoedelijk een molotov cocktail in het café was gegooid. Op dat moment was de bar stampvol. Bij de vlucht uit het brandende gebouw werden tal van jongeren gewond. Ze werden in het ziekenhuis en in het nabijgelegen Groene Kruisgebouw behandeld. Eén van de bezoekers, een 26-jarige jongen uit Venlo werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Twee andere bezoekers vluchtten in de wc, omdat ze geen uitweg meer zagen, en moesten door politie en brandweer wor den bevrijd. Landelijke actie Donderdag 9 december zal de nationale actie voor de restauratie van het Ma iritshuis in Willemstad (N B.) beginnen. Dt restauratie zal 1.600.000 gulden kosteii Het gemeentebestuur ver wacht ruim een miljoen gulden aan sub sidies te ontvangen Het resterende half miljoen hoopt men met een landelijke actie bijeen te Krijgen. regering die naar de Surinaamse zelfstan digheid werkt. Er kunnen geen principiële bezwaren zijn tegen de onafhankelijk heid”. De fractieleider van de oppositiepartij N.P.S O. van Genderen, stelde dat de Nationale Partij Suriname bereid is de onmiddellijke zelfstandigheid van Surina me te aanvaarden Hij stelde de regering voor niet de omslachtige weg van de koninkrijkscommissie te volgen, maar een delegatie af te vaardigen met beslissende bevoegdheid Ook vroeg hij de begrotings behandeling in de Staten van nu af aan niet meer in het Nederlands te doen, maar de Surinaamse taal te gebruiken, het bindmiddel bij uitstek bij de onafhan kelijkheid PNP-fractievoorzitter Kamperveen bracht onder meer de kwestie KLM-SLM weer ter sprake. Hij wenste een concreet ant woord op de vragen of de Surinaamse regering bereid is met andere luchtvaart maatschappijen zaken te doen, of bijvoor beeld een Braziliaanse luchtvaartmaat schappij zou mogen vliegen op de route Suriname-Nederland en of dit toestel ook op Schiphol zou mogen landen. „De Hindostaanse partij wenst zich niet te laten leiden door emoties van zoge noemde nationalisten en door bedreigin gen van onverantwoordelijke, op sensatie en macht beluste agitators”, aldus de heer Mungra. Hij zei verder dat zijn partij er niet aan zal meewerken om „dit rustige en gekleurde paradijs dat een voorbeeld voor vele landen vormt, tot een onbe woonbare hel te maken”. De fractievoorzitter van de Progressieve Nationale Partij (een regeringspartij) A. Kamperveen zei verheugd te zijn me* de instelling van de zogenoemde koninkrijks commissie. „Deze regering is de eerste In het witboek wordt verder gewezen op het reeds lang bestaande tekort aan wetenschappelijk en administratief per soneel binnen de faculteit, waardoor aller lei taken moeten blijven liggen of gedeel telijk moeten worden verricht door stu dent-assistenten. Lorentz-Ieerstoel. In het lopende acade miejaar zal aan de Leidse universiteit de Lorentz-Ieerstoel worden bezet door prof. dr. F. Bloch, hoogleraar aan de Stanford-universiteit (Californië). Prof. Bloch kreeg in 1952 de Nobelprijs voor natuurkunde. AMSTERDAM. Wegens bezit van vijftig kilo hasjiesj zijn een 21-jarige en een 23-jarige Amsterdammer aangehou den. De verdachten, die bij de politie als dealers bekend staan, werden vorige week woensdag ingerekend op het moment dat zij de in twee dozen verpakte partij in de binnenstad aan twee inzittenden van een Duitse auto wilden overhandigen. Deze ontkwamen met achterlating van de auto. Overval PTT-kantoor. Wegens een overval op het postagentschap van de PTT in Nieuwenhagen (L.) op 25 augustus is anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 26-jarige en een 24-jarige grondwerker oeiden uit Brunssum. Zij maakten f 5350 buit. Een busje met zes bankwerkers uit Schaesberg, die op weg waren naar de Rheinisch Westfalische Elektrizitats Werke in Frimmerdorf, kwam daar frontaal in botsing met een Duitse lijnbus. De 21- jarige Frans Houwers en de 25-jarige chauffeur John Jayx beiden uit Schaes berg, verloren het leven. De vier anderen werden ernstig gewond. (Van onze correspondent) GREVENBICHT. Twee doden en vier zwaar gewonden is de trieste balans van een ernstig ongeluk, dat gistermorgen omstreeks half zeven is gebeurd op de oude Bundesstrasze tussen Grevenbicht en Garzweiler. nog lopende jaar werd gezegd dat de omzet dit jaar ongeveer 250 miljoen zal bedragen, tegen 152 miljoen in het vorige jaar. Die nogal grote stijging wordt mede veroorzaakt door een aantal overnemin gen in het afgelopen jaar. Dat cijfer is bijvoorbeeld inclusief de omzet van Stoel Van Klaveren Bouwstoffen BV. Onder deze naam zullen zij hun activiteiten gezamenlijk verder voortzetten. Ondanks de vergroting van het aande lenkapitaal van 4,8 miljoen tot ruim 8 miljoen gulden zal naar verwachting de winst per aandeel niet lager zijn dan in 1970 (395 gulden per aandeel van 1.000 gulden). Het dividend zal onvoorziene om standigheden voorbehouden worden verhoogd van 14 tot 15 percent. De verwachtingen voor het komende jaar zijn niet pessimistisch. De Verenigde NBM-Bedrijven zijn opgedeeld in vier di visies. Voor de divisie wegenbouw ver wacht het bestuur een geringe omzetstij ging. In volume zal de hoeveelheid werk wel iets teruglopen. Geschat wordt zo’n 10 percent (200 miljoen gulden op twee mil jard gulden). Maar omdat de kosten (o.a. die van vervoer) niet zo sterk zijn geste gen, terwijl de regering ook projecten ter bestrijding van de werkloosheid heeft aangekondigd, gelooft het bestuur dat die teruggang wel zal kunnen worden opge vangen. I Voor de sector pijpleidingen voorziet het bestuur weer een redelijke omzet groei, terwijl in de woning- en utiliteits bouw ook voldoende perspectieven gezien worden. Getracht zal worden de activitei ten in die richting verder uit te breiden. Vooral in de utiliteitssector beschikt de NBM over een grotere orderportefeuille dan in de laatste jaren het geval is geweest. Voor de handel en industrie-sector ver wacht men, ook al door de jongste over nemingen, zowel Stoel als Van Klaveren bewegen zich op dit terrein, het komende jaar een forse omzetgroei. AMSTERDAM. De NV Verenigde NBM-Bedrijven in Rijswijk heeft twee bouwondernemingen in Noord-Holland overgenomen. Het gaat om Stoel Bouw stoffen NV in Alkmaar en Van Klaveren Bouwmaterialen NV in Zaandam. De bei de bedrijven hebben gezamenlijk een om zet van 29 miljoen gulden per jaar en een personeelsbestand van 230. De overname zal geen consequenties voor het personeel hebben. Op een persconferentie naar aanleiding van de overname werd tevens meegedeeld dat de NV Verenigde NBM-Bedrijven in mei of juni 1972, afhankelijk van het beursklimaat, notering op de beurs zullen aanvragen. Óver de resultaten van het Ofschoon uit het extra kabinetsberaad van gisteren geen officiële standpunten naar buiten zijn gekomen en de regering in meerderheid op het standpunt staat, dat ingrijpen ongewenst is, mag worden aangenomen dat ook binnen het kabinet V.V.D. en DS’70 hebben aangedrongen op een verder terugdringen van de inflatie. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) acht het noodzake lijk, dat maatregelen worden genomen waardoor de in Nieuwersluis verblijvende militairen ook van niet-familieleden pre sentjes mogen ontvangen. Deze wens heeft hij neergelegd in vragen aan minister De Koster (Defensie), in welke vragen hij aandacht schenkt aan het weigeren van surprises voor de VVDM-redacteuren Hans Schul eri Wim Dona, de twee tot drie maanden Nieuwersluis veroordeelde militairen. De heer Wieldraaijer wil weten wie opdracht heeft gegeven tot het „in de prak” rijden van de surprise-schoen en op grond van welke overwegingen die op dracht werd versterkt. komen, namelijk het ministerie, worden doorgespeeld naar het niveau van de werknemers. Werknemers, aan wie de be voegdheden en de middelen worden ont houden die oplossing mogelijk te maken”, aldus de faculteitscommissie. Voor een partij, receptie e.d. op niveau. Voor een diner in een charmante omgeving Egmond aan Zee Uniek uitzicht, inrichting en ambiance. Spitbraadzaal Le Pêcheur (Menufolder en doc.materiaal worden gaarne vrijblijvend toegezonden). Tel. 0 22 06- 13 52 Een percentage van 11,7 percent loon somstijging achten zij onvoldoende om de snel stijgende werkloosheid tegen te gaan. Ook de K.V.P-minister Nelissen van Fi nanciën is voorstander van een verder afremmen van de loonsomstijging door middel van druk op de sociale partners. Het kabinet heeft nog niet gereageerd op het plan van de vakbeweging om nu alvast 0,2 percent pensioenpremie te laten heffen, waaruit dan een sociaal woning- bouwfonds zou kunnen worden gefinan- UTRECHT. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft bezwaar tegen het voorstel van de regering, met ingang van 1 januari 1972 de algemene premiespaar wet in te trekken. De regering meent dat het premiespaarplan onvoldoende beant woordt aan zijn doel bezitsvorming voor met name de laagstbetaalden en dat dit doel beter zou kunnen worden bereikt met belastingvoordelen voor spaarloon. Het CNV stelt in zijn blad „De Gids”, dat die belastingvoordelen voor spaarloon er nog niet zijn en dat ze voor 1 januari 1973 ook niet meer kunnen worden inge voerd. Intrekken van de premiespaarwet zou dus een verslechtering betekenen zon der dat daar meteen iets tegenover komt te staan. Het CNV meent dat de intrekking van deze wet en de belastingvoordelen voor spaarloon tegelijk aan de orde moeten komen en tegelijk moeten worden doorge voerd, omdat het alleen dan voor het parlement en de belanghebbenden mogelijk is, de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen. Zolang geen tweede grote luchthaven operationeel is, zal een secundaire lucht haven bij Rotterdam aanwezig moeten zijn, omdat anders een onaanvaardbare extra belasting voor Schiphol zou optre den. De minister, die dit maandag antwoord de op vragen van de burgemeester van Rotterdam W. Thomassen en enkele wet houders, heeft tijdens het gesprek in Den Haag voorts gezegd, dat thans maatregelen worden voorbereid ter beperking van het nachtvliegen. Het verzoek van het Rotterdamse college van B. en W. om Zestienhoven geheel voor het nachtelijk verkeer te sluiten, kan vol gens minister Drees niet volledig worden gehonoreerd omdat deze luchthaven wat de nachtelijke hinder betreft niet in een uitzonderingspositie geplaatst kan worden. PARAMARIBO. De Hindostaanse Vaten Hitkari Partij (VHP) in Suriname handhaaft haar standpunt van geleidelijke groei naar volledige zelfstandigheid, aldus de fractievoorzitter van de VHP-de groot ste regeringspartij van Suriname A. Mun gra. Hij zei dit bij het begin van de begrotingsdebatten in de Staten (het par lement) van Suriname, die maandag zijn begonnen. UTRECHT. De bezuiniging op het aantal studentenassistenten met globaal ongeveer de helft voor het jaar 1972 zal alleen maar geld kosten en bovendien is het in het kader van een gezond functio neren van het universitaire personeel een bestuurlijke dwaasheid en een immorali teit. Aldus de conclusie van een maandag openbaar gemaakt witboek van de facul teit der sociale wetenschappen van de universeit in Utrecht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2