Bij Nieuw Rotterdams toneel KEES VERWEY EXPOSEERT Hans Boswinkel als leidende figuur BBK oneens met minister Plan voor Islamitisch centrum in Utrecht Morgen 12 ct. verdienen W Plan „cultuur- parlement” in Maastricht Schrijver Heere Heeresma in Bijlmer dood verklaard Mg? liefdescomedie Gastronomerie Moskee voor 7500 personen Vermiste Titiaan a Loretta Young in romantische Consumptie- vrijheid of dwang teruggevonden „de bokkedoorns99 Radio donderdag HILVERSUM I TV vanavond TV donderdag 'W TV woensdag WOENSDAG 8 DECEMBER 1971 Wajang - goudeerlijke plantenmargarine. Honderd jaar oude Russische danseres overleden (Van onze redacteur in Rotterdam) ROTTERDAM Hans Boswinkel, acteur bij het Nieuw Rotterdams To neel, is aangewezen als nieuwe lei dende figuur in zijn gezelschap. Een commissie, gevormd nadat het Nieuw Rotterdams Toneel met het Rotter dams gemeentebestuur in conflict raakte, ziet hem als de toekomstige „theatermanager”. In die functie is hij tevens voorzitter van de artistieke raad, die mede leiding zal moeten gaan geven en waarvan de acteurs/ regisseurs Erik Schneider en Jules Royaards vaste leden zijn. Als wisse lende leden denkt men aan gastregis seurs (Adrian Brien) of mensen als Hans Croisset. T wijf el temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder van Gelukpark aan de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. Tafelreservering gewenst. Ook in Venray regionale TV Engelse danseres bij Ned. Dans Theater „Blue Movie” al een miljoen bezoekers Stap uit de Z or genwereld in een i Oase van Sfeervolle gastvrijheid i bij Vandalen beschadigen Westduitse beelden Prijs voor Bonny CHARLES BOOST. (K) Kinderpro- en 21.35 22.10 ADVERTENTIE f Klaasen genoemd) zei vanmiddag: „Ik moet nog zien, of we met dit plan akkoord gaan. De herindeling in drie ensembles, tenslotte de bodem van ons idee, is er nu uit en dat was niet onze bedoeling”. op de AMSTERDAM. De film „Blue Movie” van Wim Verstappen (regie) en Pim de la Parra (produktie) zal deze week één mil joen bezoekers hebben getrokken. In de 23 theaters waar de film draait overtreft het bezoek alle daar tot nu toe geboekte resultaten. Onze zuiderburen tonen zeer veel belangstelling voor de film in Eind hoven, Tilburg en Maastricht, zo deelt Ac tueel Film N.V. mede 19.55 20.00 20.15 20.20 20.00 20.15 20.20 20.15 20.21 18.50 18.55 19.00 19.05 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.55 20.35 20.55 18.45 18.5G 18.55 19.00 19.05 19.55 20.00 20.15 20.21 Het complex zal ook een cultureel en educatief centrum bevatten, een commer ciële afdeling met een winkelgalerij waar de mohammedaan zijn eigen vertrouwde produkten kan kopen, een hotel met 200 bedden en een afdeling voor sociale en maatschappelijke hulpverlening. De Nederlandse initiatiefnemers willen het project uitvoeren met volledige in spraak en medezeggenschap van de mos limwereld. Het grootste deel van de kos ten van vijftig miljoen gulden zal door de islamitische landen zelf worden gedra- gen.Het Nederlandse comité rekent op een subsidie van de stad Utrecht, van de Nederlandse regering via de subsidierege ling kerkbouw en giften van het Neder landse bedrijfsleven die veel mohamme daanse arbeiders hebben. Er zal een be roep op alle moslims in West-Europa zal worden gedaan om voor de bouw van het centrum 25 per persoon bij te dragen. geworden op Katie, steunt loyaal haar politieke ambities en staat haar terzij de als de tegenpartij haar bij de kie zers verdacht wil maken. Het loopt natuurlijk in deze romantische liefdes komedie allemaal goed af. Katie wint de verkiezingen en accepteert Glenn’s huwelijksaanzoek, daarmee binnen an derhalf uur hetzelfde bereikend als haar televisie-alter ego tien jaar later in een eindeloze serie. De commissie, die gisteren aan gezel schap en gemeente heeft gerapporteerd kwam ook tot de conclusie dat de drie deling van het NRT, zoals voorgesteld in een plan van de gemeente, in ieder geval dit seizoen niet meer kan worden gereali seerd. Wel wil men het aantal acteurs beperken tot minimaal 28 en maximaal 34. Op het ogenblik werken 43 acteurs en regisseurs bij het NRT. Verder ging men akkoord met het door de gemeente voorgestelde adviseurschap van de directeur van het „National The atre” in Londen, Frank Dunlop. De com missie, bestaande uit twee leden van het gemeentebestuur, twee van het NRT-be- stuur en vier uit het gezelschap, houdt zich beschikbaar om mee te denken over de structuurwijziging, die weer nodig is na 1 september 1973. (Van onze Amsterdamse redactie) DEN HAAG. Er bestaan plannen om in Utrecht een groot islamitisch centrum te bouwen dat is bestemd voor geheel West-Europa. Het plan tot dit westeuro- pees islamitisch centrum is afkomstig uit de Nederlands-Arabische kring. Het cen trum moet de officiële vertegenwoordi ging worden van de moslimwereld in het christelijke westen. Om elke zweem van politiek te vermijden heeft men niet ge kozen voor Brussel. (Van onze correspondent) VENRAY. Als de gemeenteraad van Venray zich ermee kan verenigen zal ook in deze Noordlimburgse ge meente een kabeltelevisienet worden aangelegd. Op dat net zullen dan wor den aangesloten de 1.400 woningen van de woningbouwvereniging Sint Oda. Vooruitlopend op het fiat van de raad, die daarvoor op 11 januari bijeenkomt, zal donderdag een opname worden ge maakt van de eerste steenlegging voor een nieuwbouwproject, dat de woning bouwvereniging Sint Oda zal realiseren. ^AA^AAAA^AA^A/WVVW^AArVVVVUVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWWVVVVWV\AAAA^/VVVVVVVV* Omstreden regeling contraprestatie Nederland 1. De NOS heeft ’s avonds de touwtjes in handen, komt o.m. met een belangrijk programma over de maatschappij van vandaag die zo volop in beweging is. De discussie hierover, te presenteren onder het motto Con- sumptievrijheid of consumptiedwang heeft plaats in het rond half elf uit te zenden programma Stroming. Hoofdschotel van de avond is de bijna twee uur durende film the Far mer’s Daughter door de NOS hier te presenteren onder de Nederlandse titel Katie maakt carrière. Voor het zover is hebben in eerste instantie fabeltje, nieuws, de tips voor toerisme, de poli tieke uitzending van de Boerenpartij en de stichting Socutera de aandacht opgeëist. Na de hoofdilm Studio Sport, het laatste nieuws en de parlementaire ru briek Den Haag vandaag. Tot slot het programma Stroming, waarover we al in het begin het een en ander verklap ten. Nog niet gezegd werd wie er zoal aan de discussie deelnemen. Wel, dat zijn o.m. de directeur van Shell Neder land, mr. A. D. Vas Nunes, Roel van Duyn van de Kabouters, Piet Reckman van Sjaloom en V.V.D.-fractievoorzitter Hans Wiegel. Kopstukken dus. DEN HAAG. De Engelse danseres Seraphine Landsdown zal dit seizoen bij het Nederlands Dans Theater werkzaam zijn. De laatste jaren heeft zij gedanst bij het London Festival Ballet en bij Geoff Moore’s Company. Voor de London Festi val Ballet Workshop heeft zij twee ballet ten gemaakt „Altitude 10.000” en „Alpha- Omega”. Bij het Nederlands Dans Theater begint zii op 9 december met een der hoofdrollen in het ballet „Keep Going”. Nederland I 10.45-12.00 en PARIJS (AFP). De honderd jaar oude Russin Kosjessinskaja, die eens prima bal lerina van het Keizerlijke ballet in Sint Petersburg is geweest, is in haar woning in Parijs overleden. Zij heeft in het begin van deze eeuw veel bijgedragen aan de verbreiding van de Russische dans. In 1911 danste zij in Londen met de groep van Diaghilew. Na de Russische revolutie vestigde zij zich in Nice, waar zij in 1921 in het huwelijk trad met groothertog Andreas van Rusland. Kasjessinskaja ging later met haar man naar Parijs, waar zij een dansstudio opende waarin zij les gaf totdat zij 72 jaar werd. DEN HAAG Het landelijk bestuur van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) heeft dinsdag in Den Haag met minister Boersma van Sociale Zaken gesproken over de beeldende kun stenaarsregeling. De bestuursleden vroegen de heer Boers ma de oude regeling, de contraprestatie- regeling, te handhaven tot op basis daar van een alternatief is ontwikkeld in over leg met alle betrokkenen, ook met de BBK. De bestuursleden wezen erop dat veel adviserende instanties zoals de raad voor de kunst, de centrale commissie BKR en enkele aankoopcommissies zich tegen in voering van de nieuwe regeling hebben uitgesproken. De BBK vindt dat de BKR een arbeids regeling moet zijn, opgenomen in een cultuurbeleid. Volgens de bestuursleden heeft minister Boersma geantwoord dat hij de oude regeling zou willen voortzetten als er voldoende geld beschikbaar zou zijn, maar dat hij zich nu eenmaal aan de be groting moet houden. De minister wil de regeling niet voortzetten op de door de BBK voorgestelde wijze. LONDEN, (Reuter). Een dubbelpor tret van de Italiaanse 16de-eeuwse schil der Titiaan, dat reeds lang werd vermist, is teruggevonden in een Engels landhuis, aldus de kunsthistoricus Michael Jaffe in het Burlington Magazine, een tijdschrift voor Britse kunstverzamelaars. Óp ver zoek van de eigenaar wordt de plaats waar het doek zich bevindt, geheim gehouden. Het werk stelt twee jonge Italiaanse prinsen voor, vermoedelijk de achtjarige Gerolamo Melchiorre en de zevenjarige Francesco Santo da Pesarol. Volgens Jaffe is het omstreeks 1544 geschilderd. In 1883 werd het dubbelportret ten toon gesteld in de Koninklijke Schotse Academie. In het artikel wordt geen schatting van de waar de van het kunstwerk gegeven. Nederland 2. Na de fabel en het nieuws VAR A’s Dagje ouder. In Dagje ouder gaan Mies Bouwman, André van der Louw, Anneke Goudsmit en Koos Postema ganzeborden. Het wordt na tuurlijk geen gewoon spelletje. Er worden problemen rond de feestdagen bij opgediend. Er is een jury van ouderen om te bepalen wie er wint. En wie wint, krijgt de pot. De Virginian beleeft direct na het nieuws van achten in het al lang niet meer zo wilde Westen een avontuur om U tegen te zeggen. Rond half tien wisselen in Achter het Nieuws internationaal verschillen de journalisten van gedachten over een actueel buitenlands thema. Dat alles onder eindredactie van Hans Jacobs. De resterende 30 minuten zijn voor de rubriek Kenmerk van CVK, IKOR, RKK en het laatste bulletin van de nieuwsdienst. De kosten worden geraamd op vijftig miljoen gulden. Alvorens tot de bouw zal worden besloten, wil het Nederlandse pro- motiecomité er zeker van zijn dat het centrum een duidelijke functie gaat ver vullen. De islamitische landen zijn bereid het project financieel te steunen. Voor de moskee, berekend op 7500 per sonen hebben de architecten als grond vorm gekozen de Ibn Talun-moskee in Cai ro, die een minaret heeft van 60 meter hoog en een gouden koepel, waarvan de doorsnee groter is dan die van de Sint Pieter te Rome. De koepel rust op vijf zuilen, een symbool van de vijf steunpila ren van de mohammedaanse eredienst: geloofsbelijdenis, gebed, aalmoes, vasten en pelgrimstocht naar Mekka. De moskee moet groot genoeg zijn om, in verband met de verschillen in taal, tegelijk godsdienstoefeningen te houden voor Marokkanen, Indonesiërs en Turken. Het islamitisch centrum moet een gees telijk thuis bieden aan de honderdduizen den moslims in West-Europa. In Neder land wordt hun aantal geschat op bijna 50.000, voornamelijk arbeiders uit Marok ko en Turkije, voorts vele Indonesiërs en kleine groepen uit tal van andere islamiti sche landen. AMSTERDAM De auteur Heere Heeresma, die vorig jaar naar Am sterdam verhuisde om een forse bij drage te leveren aan het opkalefate ren van de Bijlmermeer als woon- en leefgemeenschap en zijn aankomst onderstreepte met een steen door een stadhuisraam, is door zijn Bijlmer- buren overleden en begraven ver klaard. In „De Zlak”. De snelste bewoners- krant in de Bijlmer”, een initiatie) van de mensen die ook de televisie uitzendingen van jongstleden zater dag en enige weken daarvoor tot stand hebben gebracht, wordt „met blijdschap kennis gegeven van het overlijden van prof. dr. mr. ir. Heere Heeresma, enz. enz. enz.”, in hoofd zaak wegens zijn arrogante omgang met Bijlmer actiegroepen. „Hij praat recht wat krom is en heeft daarbij een groot overwicht in elk gesprek”, zo verklaarde Bim Hoppe ner van „De Zlak”,” „een overwicht waar niemand van ons tegenop kan. In een laatste interview met Hee resma zou deze hebben gezegd: „Weet je, de Bijlmer is toch eigen lijk onbelangrijk en ik heb het ook te druk om me met al dat tuig bezig te houden. Ik heb geen zin meer om onder mijn niveau te werken." Het opvallende is, dat Heeresma al een keer eerder overleden is verklaard In het onlangs verschenen „Zuster Belinda en het geheime leven van dr. Dushkind”, Peter Andriesses schuinsmarcherende persiflage een doktersroman, overlijdt schrijver Bijle Bijlema onder het mes in een Amsterdams ziekenhuis. Heere. Heeresma was niet voor com mentaar bereikbaar. Het jongste zelfportret dat de beken de Haarlemse schilder Kees Verwey tekende. Het zal te zien zijn op zijn expositie van tekeningen, die in de Amsterdamse Rijksacademie van Beeldende Kunsten wordt gehouden. Hans Redeker zal de expositie op vrijdag 17 december om vier uur openen. De tentoonstelling is geopend tot 30 januari a.s. Tijdens de beide kerstdagen en met oud en nieuw is de expositie gesloten. Alle overige dagen van 1-5 uur ’s middags valt de uitgebreide collectie te bezichtigen. Donderdag aanstaande komt het plan van de commissie aan de orde in een vergadering van de Commissie Kunstza ken van de gemeenteraad. Eén der leden daarvan (allen werden door de NRT- acteurs „incompetente buitenstaanders” 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Preludium I. 7.30 Nws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 (S) Preludium, II. 8.10 Gew. muz. 8.30 Nws. 8.41 (S) Podium voor de vrouw. 9.10 Radio Blazers Ensemble. 9.45 (S) Radio Filharm. or kest. 10.00 Geest, liederen. 10.04 Schoolradio. 10.30 Nws. 10.33 (S) Samen leven. 11.05 Gew. muz. 11.30 Hier en Nu. 11.32 (S) Pop. klass. muz. 11.55 Meded. 12.00 Los-Vast. 12.10 Kunst- en vliegwerk. 12.26 Méded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.41 Hier en Nu. 13.00 De tafel van drie. 13.10 Middagpauze- dienst. 13.30 Volksmuz. 13.45 65 min. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) Fluit en gitaar. 14.30 (S) Pianorecital. 15.00 Herv. dienst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Gew. muz. 16.00 (S) Jeugdland. 17.00 (S) Popmuz. 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Lichte muz. 18.24 Op de man af. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 (S) Leger des Heils. 19.05 (S) Kerkorgelconcert. 19.35 (S) Vrij voor muz. in vrije tijd. 20.05 Hoorspel (dl. 10). 20.30 (S) Radio Actief. 22.20 Avond- overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Lezing. 23.10 (S) Amusem.muz. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.11 Gymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje. 8.00 Nws. 8.11 Journ. 8.20 (S) Dag met een plaatje. 8.30 De groenteman. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 11.30 Rondom 12. 11.55 Beursber. 12.30 Mod. platteland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Journ. 13.30 (S) Karakteris tieke combinaties. 14.00 De Notedop. 15.00 Palet. 16.00 Nws. 16.03 Aspecten. 17.00 Mobiel. 17.55 Meded. 81.0 Nws. 18.10 Journ. 18.20 Uitz. DS’70. 19.00 (S) Big Band Beat. 19.25 De gesproken brief. 19.30 Kleur. 20.00 Nws. 20.05 (S) Bayreuther Festspiele 1971. 22.30 Hoe verander ik de wereld in 25 minuten. 22.55 Meded. 23.00 Nws. 23.10 Journ. 28.20 (S) Muz. zonder podium. 23.55 Nws. HILVERSUM III 7.00 Nws. 7.02 De Hugo van Gelderen Show. 8.00 Nws. 8.02 De Hugo van Gelderen Show. 9.00 Nws. 9.03 Take i nine. 10.00 Nws. 10.03 Robbie Dale on Radio. 11.00 Nws. 11.03 De muz. fruit- mand. 12.00 Nws. 12.03 Van twaalf tot twee. 13.03 Raden maar. 13.00 Nws. I 14.00 Nws. 14.03 KRO-op-Drie. 15.00, I 16.00 en 17.00 Nws. MAASTRICHT. Maastricht zal een „Cultureel parlement” in het leven moe ten roepen om een zo democratisch moge lijk cultureel beleid te kunnen voeren. Dat is de conclusie van een gemeentelijke ad viescommissie voor een cultureel beleids plan in de Limburgse hoofdstad. De com missie adviseert een overlegorgaan te creëren, waarin personen zitting hebben, die direct bij het culturele leven in Maas tricht betrokken zijn. Een „Cultureel parlement”, dat, verdeeld in de secties kunstonderwijs, beeldende kunst, toneel, muziek, jeugd en onderwijs, litteratuur en culturele infrastructuur, een kleinere commissie moet „voeden” en as sisteren. Deze kleinere commissie zal belast moeten worden met het voeren van een slagvaardig en doeltreffend cultureel be leid in Maastricht. Eerder dit jaar heeft de adviescommissie voor een cultureel beleidsplan in Maas tricht een rapport uitgebracht waarin een aantal voorstellen werden gedaan om een vernieuwd cultureel leven in Maastricht tot stand te brengen. Gesteld werd onder meer, dat in de hervorming van het onderwijs de sleutel ligt tot een vernieuwde cultuur. Op het terrein van de beeldende kunst, waar „de kloof tussen kunst en samenleving het Nederland II NOS: (K) De Fabeltjeskrant. STER(K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. E.O.: (K) Kom tot Mij STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. VPRO' Berichten uit de samen leving. Laurel en Hardy. Namens.... Anneke Bos. 21.35 (K) Dick Cavett-show. 22.30 NOS: (K) Journaal. 22.35-23.00 (K) Ter Visie. BIELEFELD Een reliëf, voorstellend de kruisafneming van Christus, dat waar schijnlijk 700 jaar geleden door monniken in zandsteen in het Teutoburgerwoud bij Bad Meinberg is uitgebeiteld, is ernstig be schadigd met bijlslagen. De steengroepering, die jaarlijks door een half miljoen mensen wordt bezocht, was voor de tijd van Karei de Grote ver moedelijk een Germaans heiligdom. Verscheidene figuren van het waarde volle reliëf zijn nu beschadigd met tot 13 centimeter brede groeven. DEN HAAG. De Nederlandse zangeres Bonny St. Claire heeft op het in Tokio ge houden World Popsongfestival een prijs gekregen voor de presentatie van haar liedjes. Bovendien werd haar liedje „Planet of love”, geschreven door de Canadees San ford Alexander, bekroond met een eerste prijs. Aan het World Popsongfestival heb ben vocalisten uit 38 landen meegedaan. Het succesvolle toneelstuk „The far mer’s daughter” van Juhni Tervataa werd in 1947 verfilmd door H. C. Potter („Hellzapoppin"!) en diende veel later weer als basis voor de ook in ons land bijzonder populaire TV-serie „De Zweedse gouvernante”. Daarom zullen de kijkers die vanavond om 20.35 op Ned. 1 hebben afgestemd en Potter’s film onder ogen krijgen, waarschijnlijk met vaag bekende situaties geconfron teerd worden. Zij krijgen dan de toen 34-jarige Loretta Young te zien als de frisse en intelligente boerendochter Katie die door een ongelukkige samenloop van omstandigheden haar verpleegsterstu- die heeft moeten afbreken en als dienstmeisje terecht komt in het huis van moeder en zoon Morley. Glenn Morley (Joseph Cotten), de zoon, is politicus en zo raakt Katie, die meer als huisgenote dan als dienstbode behandeld wordt, door Ma Morley (Ethel Barrymore), al gauw vertrouwd met politieke zaken, wat haar in staat stelt te opponeren tijdens de verkie zingscampagne van een zeker Oleson. Zij doet dat zo goed dat Oleson’s politieke tegenstanders haar als tegen kandidaat voor het congres willen voordragen. Glenn Morley is inmiddels verliefd Islamitische landen, tot nu toe zelf vaak zeer onverdraagzaam jegens christelijke minderheden in eigen land, moeten het gevoel krijgen dat hun godsdienst ten diepst is” bepleit de commissie toelating van de kunstenaar tot de gesprekstafel der stedelijke en ruimtelijke planners ordenaars. Nederland I 17.00-17.35 VARA: gramma. 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Van gewest tot ge west. 19.50 (K) Nat. Bur. voor Toerisme. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. Pol. Partijen: Boerenpartij. 20.30 Socutera. 20.35 NOS: Film (a.l.). 22.05 Studio Sport. 22.30 (K) Journaal. 22.35 Den Haag vandaag. 22.40 (K) Stroming. 23.10 Einde. Nederland II 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 18.50 STER: (K) Reclame. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.00 STER: (K) Reclame. 19.05 VARA: (K) Dagje Ouder. 19.55 STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. VARA: (K) De Virginian (Wes tern). IK) Achter het Nieuws inter nat. IKOR-CVK-RKK: Kenmerk. 22.35-22.40 (K) Journaal. volle wordt gerespecteerd door de christe nen. Vandaar dat een van de doelstellin gen van het islamitisch centrum wordt de bevordering van de dialoog tussen chris tendom en islam. 14.00-14.50 NOS-NOT: Schooltelevisie. NOS: (K) De Fabeltjeskrant. STER: (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER(K) Reclame. TROS(K) Op losse groeven. STER: (K) Reclame. 20.00 NOS: (K) Journaal. STER: (K) Reclame. TROS: (K) De Onverschrokke- nen (film). 21.10 (K) De mens en de zee (nat.- film). 21.20 (K) Omnibus (7). 21.45 (K) The Golddiggers. 22.35 IKOR-CVK: Paulus, buitenge woon gezant. 23.05-23.10 NOS: (K) Journaal.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11