Sterker matigen dan SER wil is gewenst VLUCHTELINGEN man weg KEREN TERUG Alle Starfighters terug naar Fokker Belfast Brandbommen ra Bij Heidemij. tweehonderd L_ PBROl 4 Oost-Pakistan bedreigd door V erdeeldheid hongersnood in kabinet in Geen directe televisie Olympische winterspelen over aanpak werkloosheid Levenslang voor Sabri Jongens voor blote kunst van school gestuurd KERSTBOMEN KERSTKRANSJES ZOUTE NOTEN F Longman bezorgd over economie REPARATIES NODIG DOOR METAALMOEHEID AGENDA pagina 17 Verder in de krant HET WEER Dode na botsing bij Schiphol bij juwelier in Beverwijk Brutale inbraak rnheeïhuïds de II nri winter door...P IP al DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 31 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... 99 Radio van Chan-regime: Autobedrijf KONING N.V. I hazenberg KLM gaat Nederlanders uit Pakistan halen 19 21 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 2,75 Buit 20.000 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Uit het binnenland2, 11 „Geen sancties” r A&K heeft vandaag tientalle leuke collpullovers, colltuniekblouses en overgooiers klaargelegd- in de maten 36 tot en met 46. Wie morgen ’t eerst komt, past de mooiste en de voordeligste. Hoorn, Beverwijk, Alkmaar. Regen en wind ■tak r r IJmuider Courant Ambrose Bierce: (Van onze redactie economie) (Zie verder pagina 21). (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) rijil official dealer 250 gram DIVERSE heerlijk m Telefoon 1 64 79 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur BANGKOK. (AFP) „Miljoenen Oost- pakistanen worden bedreigd door hongers nood en dood wegens de Indiase blokkade van de haven van Tsjittagong”, aldus een bekendmaking van radio-Pakistan. (Van een onzer verslaggevers) Deze periode is in Nederland stelt de Luchtmacht, nog lang niet bereikt. Toch wordt uit het oogpunt van preventie ter stond met de aanpassingen begonnen. Het gaat hier in totaal om rond 120 toestellen; in West-Duitsland, België en Italië gaat het in totaal om rond 1.000 machines. De Starfighter vliegt in de Verenigde Staten al vanaf 1954. Deze samenvattingen zullen tot drie uit zendingen worden verwerkt, die in de vroege ochtenduren, in het middaguur en in de vooravond te zien zullen zijn. De samenvattingen worden in Japan gemaakt ten behoeve van de Europese televisie- organisaties Een familie in de Noor dier se hoofd stad Belfast rent weg na een hevige explosie in een garage. Omwonenden door brandbommen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER. Een 32-jari- ge inwoner van Bennebroek is vanmorgen om het leven gekomen bij een botsing bij de oostelijke afslag naar Schiphol. Twee mensen werden zwaar gewond. De auto van het slachtoffer brandde geheel uit. ZEER MOOIE in handige verpakking Het vooroordeel is een zwervende mening zonder zichtbare middelen pvan bestaan. HILVERSUM. De NOS-televisie zal geen rechtstreekse reportages uitzenden van de Olympische Winterspelen, die van 3 tot en met 13 februari in Sapporo op het Japanse eiland Hokkaido worden ge houden. Wel neemt de televisie via een satellietverbinding tussen Japen en Euro pa dagelijks twee uitgfebreide samenvat tingen in kleur over. DEN HAAG. Van begin 1972 at zullen alle Starfighters van de Koninklij ke Luchtmacht teruggaan naar de Fok kerfabriek voor het aanbrengen van een nieuwe onderbeplating aan de vleugels. Met deze wijzigingen, nodig door haar scheurtjes, zal een programma van twee jaar gemoeid zijn. De Nederlandse Star- fighters zullen nog moeten vliegen tot de periode 1977-1980 voor zij zullen worden vervangen. Zij vliegen nu negen jaar in Nederland. Teneinde bij de begeerde sieraden te komen, heeft men omstreeks vier uur vannacht met een zware ijzeren staaf de etalageruit aan de zijde van de Breestraat kapot geslagen. Dit lukte niet in één keer, want nadat de alarminstallatie was be gonnen te rinkelen, hoorde men nog een slag en bet geluid van vallend glas. Daar na is haastig de stalen afrastering doorge knipt. Eerst toen kon de dader bij zijn buit komen, doch er was niet veel tijd meer over, zodat hij kennelijk haastig de benen heeft genomen. Hoe weinig tijd er ook is geweest, de buit had niettemin een waarde van ruim twingduizend gulden. In de fabriek gaan de vleugels er af en komt er een nieuwe onderbeplating op. Vleugels zijn er voldoende in voorraad in de onderhoudsreserve, de nieuwe beplatin gen moeten uit West-Duitsland komen. Naast de vleugelbeplating moet overigens ook de bevestiging van vleugels aan de romp worden vervangen. Naar de Luchtmacht mededeelt, hebben de Amerikaanse Lockheedfabrieken, de originele bouwers van de Starfighter, het sein gegeven voor de vervanging van de beplating en de bevestigingen. Er is een brief aan alle gebruikers van het toestel uitgegaan, waarin wordt gewaarschuwd voor metaalmoeiheid, optredend na een lange periode van gebruik. Veel bewolking met regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk tot hard toenemende westelijke Minimumtemperaturen veer graden. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s wind, onge- 6. maxima morgen rond 8 Het ongeluk op de drukke snelweg gebeurde toen een auto door onbekende oorzaak op de linkerrijbaan was gestopt. Achter de wagen stonden enkele auto’s te wachten. De laatste was die van de Ben- nebroeker, die met volle snelheid van achteren werd aangereden. Na het onge luk vormde zich op de weg een file van acht kilometer, waarin nog een ketting botsing voorkwam. Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Films 9, 13 Uitwijzer 13 Kunst13, 13 Radio en tv13 Weerrapport 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs Sport Luidsprekers percent en voor de lagere salarissen op vijf percent. Een in de haven van Karatsji liggend buitenlands vrachtschip is vandaag bij bombardementen door de Indiase lucht macht geraakt en gezonken. Twee andere schepen vlogen na voltreffers in brand. Bij een van de aanvallen op de West- pakistaanse havenstad zouden ongeveer negentig mensen zijn gedood en meer dan honderd gewond. Vijftig huizen werden verwoest. In het Pakistaanse communiqué worden de namen van de getroffen buitenlandse schepen niet bekendgemaakt. Japan overweegt de hulpverlening aan India op te schoren. Dit heeft een woord voerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag bekendge maakt. „Dit besluit dient niet beschouwd te worden als sanctie of bestraffing”, aldus de bekendmaking De Britse Socialistische Partij heeft stelling genomen in het conflict tussen India en Pakistan door de regering van president Jaja Chan van Pakistan in eer ste aanleg verantwoordelijk te stellen voor de crisis op het Zuidaziatische sub continent. De conservatieve regering van Engeland heeft zich nog niet duidelijk uitgesproken. Tot dusver is een strikte neutraliteit in acht genomen ten aanzien van het con flict tussen India en Pakistan. (Zie verder pagina 3). Minister Boersma heeft een serie infra structurele projecten tot een bedrag van 200 miljoen achter de hand waarmee de werkgelegenheid in de regio kan worden opgevoerd. Op zijn begroting van 1972 is een bedrag van f 100 miljoen voor dit doel opgevoerd. Het gaat er echter om of dit geld nu al moet worden aangesproken of dat nog enkele maanden moet worden gewacht.De minsiterraad zal vrijdag op nieuw over het voorstel van drs. Boersma praten. De minister van Economische Zaken Langman heeft woensdag in de Tweede Kamer de verwachting uitgesproken, dat de werkloosheid (thans 75.000 man) vol gend jaar nog aanzienlijk zal toenemen. Minister Boersma moet volgende week dinsdag klaarheid over deze zaak schen ken omdat de P.v.d.A bij de behandeling van zijn begroting een motie-Barendregt heeft ingediend waarin om gerichte maat regelen voor de extra bedreigde gebieden wordt gevraagd. De minister antwoordt dinsdag op de beschouwingen van de Ka mer over zijn begroting Bloemstraat 34. IJmuiden. tel. 15141* Showroom: Vechtstraat 2. telefoon 11001 BEIRTE. (AP) Een volksgerechtshof in Cairo heeft vandaag de voormalige vice-president van Egypte Aly Sabri schuldig bevonden aan een samenzwering tegen president Anwar Sadat. Eerder was tegen Sabri de doodstraf geëist. Het volksgerechtshof heeft dit von nis veranderd in levenslange gevangenis straf. (Van onze correspondent) ARNHEM. Ongeveer 200 personeels leden zullen moeten afvloeien bij de Ko ninklijke Nederlandse Heide Maatschap pij. Dit is ongeveer 10 percent van het totale personeelsbestand van de KNHM. Over de te treffen afvloeiingsregeling lopen de besprekingen nog met de vak bonden en de ondernemingsraad. De be oogde maatregelen worden getroffen in het kader van een totale aanpassing van het personeelsbestand aan de structuur van het bedrijf. Medebepalend is, dat voor bepaalde soorten werk de orderportefeuille wat te rugloopt. Met name geldt dit voor het adviesbureau Arnhem van de KNHM. dat als architecten- en ingenieursbureau con junctuurgevoeliger en daarmee kwets baarder is. Welke categorieën de beoogde afvloeiing in de loop van het komend jaar omvat, wordl overigens nog nagegaan. Ook hier bij wordt overleg gepleegd met de onder nemingsraad en de bonden. ren van een inkomenspolitiek zal sterk worden bevorderd. De minister verwacht dat de prijzen volgend jaar minder sterk zullen stijgen dan werd geraamd. De conjuncturele ont wikkeling bepaalt mede deze gewijzigde voorspelling. Dit zei de bewindsman woensdagavond in de Tweede Kamer bij de verdediging van zijn begroting. Hij staafde deze uiteenzetting niet met cijfers, maar zei dat de afzwakking zich sterker doorzet dan voorzien. De groei neemt verder af, er treedt een verdere daling der investeringen op en de werkloosheid zal zich, mede onder invloed van de buitenlandse concurrentie verder uitbreiden. Op de werkelijke hoogte van de prijsstijging voor 1972 geraamd op 6 tot 7 percent zijn echter nog een aantal onzekere factoren van invloed, zoals de loonmatiging, de invoerprijzen en de wis selkoersen. mét en zonder kluit zelfbediening jQhuincentrun^ j viaamsJFweg,Haarlem.t^?4 3283 Op de dagen, dat er schaatswedstrijden worden gehouden, zal de NOS 's morgens de samenvattingen rechtstreeks uit Japan overnemen. De hoogtepunten van de och- tenduitzendingen worden in het middag uur herhaald, aangevuld met samenge vatte reportages van andere sporten. De belangrijkste onderdelen van beide uitzen dingen worden dan bovendien nog eens in het vooravondprogramma herhaald, op nieuw aangevuld met een aantal nieuwe reportages. In de winkels, in de etalages. Om te zien, te pakken en te voelen en passen, in rood of groen, of bruin of rose of marine of wit, noem maar op. En om royaal te profiteren van tientallen hele lage prijsjes, ’n Leuke collpullover b.v. hebt u al voor 29.75. En een grappige coll- tuniekbloese van lekker-zachte, dunne scheerwol neemt u al mee voor maar 34 gld. ’n Sportief-modi- euze overgooier hebt u voor slechts 39.75. Een heel bizondere van prachtige suèdine kost bij A&K ook maar 59.75. Haarlem-Centrum-Schalkwijk, „Het wordt tijd, dat de vrije wereld openlijk en krachtig haar verontwaardi ging uitspreekt over het optreden van India”, aldus de radio van het regime- Chan. |S puroi helpt tegen DEN HAAG. De regering zal vrijdag beslissen over de vraag of de stijgende werkloosheid nu al met gerichte maatre gelen te lijf moet worden gegaan, of dat nog moet worden afgewacht hoe de situa tie zich verder ontwikkelt. De A.R.-minis- ter van Sociale Zaken Boersma is voor stander van dergelijke maatregelen. De minister van Financiën Nelissen zit er nog moeilijk tegen aan te kijken. Hij wil het begrotingstekort niet groter maken dan het al is en heeft wat dit betreft de steun van de DS '70-minsters Drees en de Brauw. BEVERWIJK. Een brutale inbraak is vannacht gepleegd in de juwelierszaak Meyran op de hoek van de Breestraat en de Peperstraat. De buit bedroeg briljanten sieraden ter waarde van ongeveer f 20.000. NEW DELHI (Reuter, AP en AFP) Vluchtelingen uit Oost-Pakistan beginnen uit India naar hun land terug te keren. De voorhoede van het Indiase leger in Oost-Pakistan is in middels tot vlakbij de hoofdstad Dac ca genaderd. De Indiase troepen zijn in drie colonnes op weg naar de stad, waarheen zich veel verjaagde Paki staanse troepen hebben terugge trokken. Volgens de lezing van het Pakistaanse regime proberen de Pakistanen een nieu we verdedigingslinie aan te leggen Een van de speciale commissies die de Pakistaanse autoriteiten hebben ingesteld om de oorlogsinspanningen te intensive ren, is gisteren in Dacca bijeen geweest om de voedselsituatie in Oost-Pakistan te onderzoeken Volgens radio-Pakistan werd de toestand „bevredigend genoemd” Inmiddels hebben de Pakistaanse auto riteiten een beroep op het publiek gedaan een financiële bi-drage te leveren in de kosten van de strijd Zij stelden voor deze bijdrage in beide delen van Pakistan voor de hogere salarissen te stellen op tien (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Omdat twee leerlin gen uit de vierde klas van een lagere school in Roosendaal een tekening hebben gemaakt die naar de mening van de hoofdonderwijzer en het schoolbestuur niet door de beugel kon. zijn ze voor een week van school gestuurd. De twee jongens hadden op het trottoir voor de school een blote levensgrote vrouwenfiguur getekend „Met zeer sterk geaccentueerde geslachtelijke kenmerken” aldus de hoofdonderwijzer. Bovendien hadden ze boven hun werkstuk nog de naam gezet van de echtgenote van het schoolhoofd. Dit was voor hem aanleiding de jongens op staande voet naar huis te sturen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond van de fel brandende garage moesten alles achterlaten om het vege lijf te redden. De brand werd veroorzaakt m. .m DEN HAAG. Minister Langman van Economische Zaken meent dat maatrege len moeten worden genomen om sneller uit de gevarenzone te komen dan de Sociaal Economische Raad in zijn mati- gingsadvies voor de komende drie jaar heeft geadviseerd. Het is dan nodig dat de besparingen worden opgevoerd. Het voe- SCHIPHOL. Zaterdagmorgen om 9 uur zal een DC-8 van de KLM naar Karachi vliegen, om Nederlanders, die uit Pakistan willen evacueren, naar hun va derland terug te brengen. Het toestel zal zaterdag om 19.45 uur plaatselijke tijd in Karachi aankomen. Over de terugreis staat nog niets vast. RECTIFICATIE In de advertentie (Ing. Med.) van 8 december van Adviesbureau KOSTER is als adres abusievelijk vermeld Kleverparkweg 4. Dit moet zijn KLEVERPARKWEG 64 - HAARLEM Tel. 0 23-25 34 25 V :,i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1