Pakistan wil VN-resolutie aanvaarden Drees weigert uitstel TROEPEN VAN INDIA duurdere spoorkaartjes OMSINGELEN DACCA Medici en apothekers bevriezen inkomen Verdachte ontkent; premie van PTT niet hoog genoeg Baby aan wisse dood ontsnapt in Velsertunnel Finse zeeman dood aan boord aangetroffen morris before you buy your real sheepskin coat. ïac.wamïng EDELSMID - JUWELIER Éénjarige cao bij Hoogovens: 3,7 gemiddeld Gist Brocades laat 300 man afvloeien F 1 VAN LENT’s AUTOBEDRIJVEN N.V. Beverwijk - Driehuis IJmuiden OPEL AGENDA pagina 17 Verder in de krant KRAAK VAN 9 TON VOOR RECHTBANK HET WEER Mgl w' Jusk 62e JAARGANG NUMMER 32 VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Afstoten ■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■••■«■■■■■I Ze smelten op uw tong 250 gram 2,75 Telefoon 1 64 79 Haarlem: Barieljorisstraat, Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij KoningspleinX Tel. (020) 223596 J hazenbc ru. ROOMBOTER AMANDEL- KRANSJES Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en amsvacht jassen. VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon UST - IJMUIDEN LANGE NIEUWSTR. 181 Verliezen Af en toe regen Evacuatie AANDEEL 0 2550-10392-143 60 JET B 1 d IJmuider Courant Luther: (Van onze redactie economie) heerlijk Dé laars Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s UNIEKE KOLLEKTIE EDELSMEEDWERK Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman II. van Looij, onderdirecteur Ik geloof dat ook honden en katten in de hemel komen en dat elk schepsel een onsterfelijke ziel heeft. Choorslraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem NEW DELHI (Reuter, AP en AFP) Indiase troepen zijn de Oostpaki- staanse hoofdstad Dacca tot op enkele kilometers genaderd. Volgens Paki stan hebben Indiase militaire vlieg tuigen „dood en verderf” gezaaid in deze stad en in de Westpakistaanse havenstad Karatsji. Ook aan het westelijke front zou India een offensief zijn begonnen. Pakistaanse troepen die tamelijk ver op Westindiaas gebied waren doorgedrongen zouden zijn teruggedrongen tot aan de grens. De Moekti Bahini (guerrillastrijders van Bangla Desj), die met het Indiase leger onder één opperbevel opereren trekken hier met hun nationale vlag door een dorp in Oost-Pakistan. De opname werd gemaakt in de omgeving van Jessore kort nadat deze plaats was veroverd door Indiase troepen. Zo werd de autohandelaar, nadat de offi cier een korte inleiding had gehouden tot de in groten getale opgekomen pers vertegenwoordigers, de kamer van de officier binnengeleid door een parket wachter. Hij nam gedurende de enkele uren durende persconferentie opgewekt en druk rokend aan de discussies deel, beantwoordde vragen van journalisten en trad, als hij maar even daarvoor de kans zag, met de officier en politie- inspecteur Hessing in het strijdperk. De briefschrijvers hebben de minister van Sociale Zaken inmiddels wèl duidelijk gemaakt, dat zij in 1973 willen terughalen wat zij nu laten zitten, als de bereidheid tot matiging elders onvoldoende wordt ge volgd. Met hun actie hopen de medici ook andere vrije beroepsbeoefenaren en hoge ambtenaren voor hun initiatief te winnen. Zij hebben echter hun actie niet afhanke lijk gesteld van de bereidheid tot matiging in deze groepen. De rechtbank heeft voor deze zaak twee dagen uitgetrokken. (Van onze redactie economie) DELFT. Bjj Gist Brocades in Delft zullen 300 man van het totale personeels bestand van 3000 moeten afvloeien. Dit betekent regelrecht ontslag voor 130 men sen. De overige personeelsvermindering ge schiedt door natuurlijk verloop en interne overplaatsingen. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 31 het Met vier grote transportvliegtuigen zal men morgen vanuit Thailand proberen de vierhonderd niet-Pakistaanse burgers, die nog in Dacca verblijven te evacueren. India heeft de verzekering gegeven dat de vliegvelden van Dacca en Karatsji van daag en morgen gedurende bepaalde uren niet zullen worden gebombardeerd ter wille van de evacuatie van buitenlanders. In Karatsji proberen veel buitenlanders, die hun vertrek hadden uitgesteld alsnog een plaats te bemachtigen in evacuatie- vliegtuigen. De militaire verliezen schijnen ondanks alles betrekkelijk gematigd te zijn, te oordelen naar de cijfers die India gisteren verstrekte over de tegenpartij in Oost- Pakistan (de eigen verliezen werden niet vermeld). Sinds 4 december zouden onder de Pa- ticuliere honorarium te willen bevriezen. De huisartsen bevriezen hun fondstarie ven volgend jaar niet, omdat zij te maken hebben met het trendbeleid voor ambte naren. De ziekenfondshonoraria zijn aan dat trendbeleid gekoppeld. Voor de parti culiere tarieven behouden de artsen zich voorlopig de vrijheid voor, totdat er con clusies zijn getrokken uit het rapport van de commissie-Donner, die de particuliere tariefontwikkeling in studie heeft. DEN HAAG Minister dr. W. Drees weigert af te zien van de aange- kondigde tariefsverhoging bij de Nederlandse Spoorwegen. De bewindsman van Verkeer en Waterstaat acht de verhoging per 16 december alleszins redelijk. Dr. Drees deelde dit donderdagavond mee in de Tweede Kamer, waar hij werd ge ïnterpelleerd door de socialist drs. E. van Thjjn. Van Thjjn wilde dat de Kamer eerst van gedachten zou wisselen over een door hem voorgestane meerjarenplanning voor het tarievenbeieid. Later zette hij dit verlangen kracht bjj in een motie. autohandelaar, zei mr. Van den Bosch. Op een avond ben ik speciaal naar het Apeldoornse politiebureau gereden, om dat hij me spreken wilde. Hij zat tegen een bekentenis aan, maar kwam de drempel niet over, omdat hij de door mij te eisen straf, vier tot vijf jaar, te hoog vond en vermoedelijk ook het aandeel, dat hij eventueel (van de ver zekering en van de PTT) zou krijgen, wanneer hij eraan zou meewerken de resterende 600.000 gulden boven water te brengen, niet acceptabel vond In de vorige twee zaken heeft hij ook een uitkering gehad. Het geld werd toen gevonden in de Noordoostpolder. Verwachting van het K.N.M.L tot zater dagavond UTRECHT. Geen reële inkomensver betering en geen prijscompensatie in 1972. Tot dat besluit zijn de gezamenlijke apo thekers, specialisten, dieren- en tandartsen gekomen. Zij hebben het voornemen om van iedere honorariumverbetering af te zien kenbaar gemaakt in een brief aan minister Boersma van Sociale Zaken. De bewindslieden van Economische Zaken, Volksgezondheid en Milieuhygiëne hebben er afschriften van ontvangen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. China heeft vandaag India de waar schuwing gegeven de oproep van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties om te komen tot een wapenstilstand te aanvaarden, „of anders een vernederen de nederlaag tegemoet te zien”. Dit meld de radio-Peking. Pakistan is bereid de VN-resolutie te aanvaarden en met India over vrede te praten, mits er onmiddellijk een wapen stilstand wordt gesloten. Aldus de per soonlijke afgezant van de Pakistaanse president Jaja Chan Ziaoeddin gisteren op een persconferentie in Djakarta. India aanvaardt noch verwerpt de resolutie van de VN. Dit zei de Indiase premier Indira Gandhi vandaag in New Delhi. „De Pakistaanse onderdrukking van het volk van Bangla Desj heeft India er toe gebracht dat hulpeloze volk te red den”. aldus mevrouw Gandhi. De berichtgeving over de oorlog is veel al zeer tegenstrijdig. Zo sprak radio-Pa- kistan eergisteren aanvankelijk over een „bevredigende toestand” van de voedselsi tuatie in Oost-Pakistan. Het station ci teerde een uitspraak van een speciale commissie van onderzoek. Later meldde dezelfde radio dat „miljoenen Oostpakista- nen worden bedreigd door hongersnood”. Ook het Indiase en Pakistaanse nieuws over de strijd stemt zelden overeen. Pa kistan meldde gisteren dat aan het ooste lijke front het Indiase leger „zware ne derlagen” zijn toegebracht. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Medische verzorging 4 Radio en tv13 Kunst 15 Films 15 Beeldverhalen 17 Weerrapport 17 Puzzel 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 4, 8 De autohandelaar protesteerde tegen de wijze waarop de politie en Justitie heb ben gehandeld ten opzichte van een Meppeler echtpaar dat vandaag ook als getuige in de zaak tegen hem is ge hoord. Men heeft het echtpaar gearres teerd, nadat gebleken was. dat het 7500 gulden van hem had ontvangen Vol gens de autohandelaar voor de levering van autobanden, volgens het echtpaar, omdat het wist, dat de autohandelaar de kraak in Apeldoorn had gezet eveneens uit Sneek. Deze heeft bekend de kraak te hebben gepleegd, maar hij weigert de namen te noemen van zijn mededaders. Er was nog een derde verdachte, maar die is na enkele maanden op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. Aan een persconferentie, voorafgaande aan de behandeling van deze gerucht makende zaak, heeft de officier van Justitie ook de verdachte laten deelne men. Hij zorgde daarmee voor een no vum in de Nederlandse rechtspraak. De man, een machinist, werd behoorlijk onder invloed donderdagmorgen vroeg door enkele collega’s aan boord gebracht. Men kreeg de machinist niet zijn hut in, waarna de man in de gang werd achter gelaten. Bij de reveille om zeven uur bleek de Fin te zijn overleden. Dit initiatief betekent een vrijwillige matiging, die maximaal tegemoet komt aan de wensen van de vakbeweging, die haar matigingsbereidheid mede afhanke lijk had gesteld van de bereidheid op dit terrein bij beoefenaars van medische en vrije beroepen. Specialisten, tandartsen en apothekers hebben in de brief toegezegd zowel de ziekenfondstarieven als het par- Er is zowel door de recherche als door mij vele uren lang gepraat met de Veel bewolking met af en toe regen of motregen Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Temperaturen over dag rond 8 graden. VELSEN. Vannacht is in de oostbuis van de Velsertunnel een personenauto ge kanteld. Een reiswieg met een baby erin werd door de schok gedeeltelijk buiten de wagen geslingerd en schuurde over het wegdek. Een dekentje waarmee het kind was toegedekt, sleet geheel weg. De baby mankeerde tot grote opluchting van de ouders, een 32-jarige vrouw en een 37- jarige man uit Alkmaar, niets. Het ongeluk gebeurde, toen de vrouw die aan het stuur zat, met een vaart van honderd kilometer een personenauto in haalde. Zij verloor daarbij de macht over het stuur, botste eerst tegen de rechter stoeprand en vervolgens tegen het linker troittoir, waarna de wagen kantelde. De twee volwassenen kregen slechts enige schaafwonden. De auto werd geheel ver nield. (Van onze correspondent) ZUTPHEN. Vanmorgen is de Zutphen- se rechtbank onder leiding van mr. J. A. M. van Leeuwen begonnen aan de behandeling van de strafzaken tegen de twee verdachten van de grootste brand- kastkraak die ooit in Nederland is ge pleegd. In de nacht van 30 op januari werd uit de kluis van Apeldoornse postkantoor f 903.000 ge roofd. De kluis werd opengebrand. De officier van Justitie, jhr. mr. Th. W. van den Bosch noemde deze kraak klassewerk en ook een bijzonder ge durfde onderneming, omdat het post kantoor op nog geen 80 meter afstand van het politiebureau staat en er de gehele nacht patrouilie-auto’s van de politie langs rijden. Maar de dieven hadden de zaak perfect voorbereid. Een van de verdachten is een 35-jarige autohandelaar uit Sneek. Hij ontkent echter hardnekkig. Hij is wat men noemt een „zware jongen” want voor twee brandkastkraken met respectieve lijk een buit van f 200.000 en f 150.000 kreeg hii in 1966 uiteindelijk vier jaar gevangenisstraf na een aanvankelijk vonnis van zes jaar. De tweede verdachte is een 32-jarige man. Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 31 15 82 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. kistaanse geregelde troepen 353 doden en 181 gewonden zijn gevallen. India heeft 195 krijgsgevangenen gemaakt. Onder de ongeregelde Pakistaanse troepen zijn vol gens India 41 doden en 55 gewonden gevallen en 1538 krijgsgevangenen ge maakt. Correspondenten die het gebied bezoe ken krijgen niet de indruk van verwoede Pakistaanse tegenstand, maar ook niet van een wanordelijke, overhaaste terug tocht. Er worden bijvoorbeeld maar wei nig voertuigen achtergelaten en van een spoor van lijken is ook geen sprake. Men is van mening dat de Pakistanen een reeks systematische terugtrekkingsacties ondernemen onder voortdurende aanval len van de Indiase luchtmacht. De klem om Dacca, waar gisteren onder meer een weeshuis zou zijn getroffen, sluit zich echter en een zware slag lijkt onvermijdelijk. IJMUIDEN. Donderdag is opnieuw een gesprek met de vakbonden gevoerd over de nieuwe CAO per 1 januari 1972. De vakbonden en Hoogovens zijn van mening dat onder de huidige omstandig heden alleen maar een eenjarig contract kan worden afgesloten. Hoogovens heeft voorstellen gedaan voor verbeteringen in de salarissfeer voor 1972, die in hoofdzaak het volgende om vatten: allereerst wordt gedacht aan een regelmatige aanpassing van de salarissen, zij het met een zekere matiging, aan de stijging van de kosten van het levenson derhoud. Verder heeft Hoogovens per 1 januari 1972 voor de salarissen een verbe tering voorgesteld van 1 percent en een verhoging van de vakantietoeslag van 0,4 percent. Daarnaast wil Hoogovens de ploegentoeslagen verhogen, waarbij een minimum zal worden ingebouwd. Voorts is een toeslag van 200 gulden voorzien, die in de loop van het jaar aan nog nader vast te stellen groepen zal worden uitge keerd. Hoogovens wil verder een verbete ring van garantiebepalingen. Afgezien van genoemde aanpassing aan de kosten van het levensonderhoud kan de gemiddelde verbetering (berekend over het gehele personeel, maar dus niet gelijk voor iedereen) worden becijferd op 3,7 percent in 1972. Afgesproken is dat de vakbonden nog enige voorstellen nader zullen omschrijven, waarna het gesprek op 16 december zal worden voortgezet. De bewindsman gaf de interpellant toe, dat de verhoging een zekere passagiersaf- stotende werking zal hebben. Maar ook in andere sectoren hij dacht onder meer aan het autovervoer gaan de kosten omhoog. Hij verwacht dat het aantal passagier/kilometers zich rond de 8 mil jard per jaar zal blijven bewegen. De regeringspartijen gaven minister Drees steun door te verklaren geen be hoefte aan de motie-Van Thijn te hebben. De K.V.P.-er W. P. G. Assmann accep teerde het beleid als de wat wrange vrucht van een ontwikkeling „die wij onszelf met z’n allen hebben aangedaan”. De heer H. Pors (DS’70) vroeg wie de kosten nu moet dragen: het hele volk of de treinreizigers. Hij koos de laatsten en steunde het beleid van minister Drees. De liberaal mr. H. Koning meende ook dat gekozen moet worden tussen het treinkaartje en het aanslagbiljet. Hij wil de weten of het waar is dat er geen enkele rendabele personenlijn meer is. C.P.N.-woordvoerder Kremer wees de tariefsverhoging van de hand. De regering moet ophouden koploper te zijn bij de prijsstijgingen. Ir. van Rossum (S.G.P.) accepteerde de verhoging met pijn in het hart. (Zie verder pagina 4). Een meerjarenplanning behoort vol gens de minister niet tot de mogelijkhe den. De NS kent te veel onzekere facto ren. De uitwerking van een concrete meerjarenplanning is nauwelijks op te zetten. In hoofdzaak geldt voor de NS- tarieven een planning op jaarbasis. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Eerst nu is be kend geworden dat donderdagmorgen aan boord van een Fins vaartuig dat aan de kade van Van Gelder Papier lag afge- meerd, de 44-jarige Fin B. J. Hamber is overleden. ■**s.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1