Een vereniging die als nummer veertien op de saneringslijst van de KNVB prijkte HEERENVEEN BEDRIJFT BETAALD VOETBAL VOOR EEN SPOTKOOPJE Er ontbreekt hem nog ruim tachtig mille Van Lennep naar Frankrijk Formule-I test voor een V echtpartij ijshockey in SAAB Wrevel over rechtspraak het amateurvoetbal Sijbrands en Wiersma uit Suiker-damtoernooi Van der Veen geschorst 1 n II DWS-Vitesse Damesteam Fiat Stars Stewart prees anti-brand- Hokij wil geen twee ijsbanen op 7 januari uitvinding uit EC-strijd 21 Fa. Flinterman Saab dealer Haarlem e.o. VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 I Kisten Koopje Kanttekening Spel First in Safety (Van onze dammedewerker) JOHN DRIESKENS gebruik (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Bentveld Tel. 023 - 24 2212. Zandvoortselaan 365 DEN HAAG. De strafcommissie be taald voetbal heeft de volgende straffen uitgesproken: Schorsingen van één bin dende wedstrijd voor De Jonge (SC Cam- buur) en Van der Veen (Sparta) die ook een boete van 250 gulden kreeg. Voor- waardeljjke uitsluiting van één bindende wedstrijd voor Van der Putten (Helmond Sport) en Hazelhekke (Wageningen). Zoe tendal (Heerenveen) is het recht ontnomen als aanvoerder van een voetbalelftal op te treden in de periode 9 december 1971-1 april 1972. De uit Zandvoort afkomstige trainer van Heerenveen Megh de Jong. VOETBAL. Albert Roosens, ex-voorzit- ter van Andeilecht. is in Brussel gekozen tot secretaris-generaal van de Koninklijke Belgische Voetbal Bond. Op 31 december zal hij José Crahay in deze functie op volgen. AMSTERDAM. De Nederlandse groot meesters Ton Sjjbrands en Harm Wiersma zullen niet deelnemen aan het derde inter nationaal Suiker-damtoernooi dat zaterdag 18 december in Amsterdam begint, hoewel zij eerder dit jaar wel de uitnodiging had den geaccepteerd. De beide grootmeesters stelden de organisatoren deze week tele fonisch voor de keus om hun eisen ten aanzien van startgelden in te willigen of hen van de deelnemerslijst te schrappen. Beide spelers wilden in ieder geval een hoger bedrag dan de regeling die de orga nisatie dit jaar voor het eerst had ontwor pen. de besturen van de beide verenigingen uitmuntend. De ingezonden brieven in de regionale pers, afkomstig van supporters bewijzen dat de fans minder bevriend zijn”. geneigd om centen te geven. Dat is ook wel begrijpelijk. Als ik maar één grote sponsor van een mille of vijftig zou hebben dan is het geen probleem meer”. Van Lennep is daarom toch wel be nieuwd naar de exacte condities van de managing-director van BRM, Louis Stan ley. Het zal echter wel hierop uitdraaien dat diegene van de coureurs die op het vinkentouw zitten, die het eerst de beno digde financiën bij elkaar zal hebben een geprepareerde fabriekswagen van BRM zal krijgen. Het is daarbij een beetje onzinnig om te veronderstellen dat de Britse stal naast de drie officiële inschrij vingen ook nog eens drie „gastrijders”, dus met zes wagens, aan de races om het wereldkampioenschap zal gaan deelnemen. DEN HAAG. De wedstrijd voor de Coupe International tussen Den Bosch en Hijs Hoky donderdagavond in Den Bosch, is door de scheidsrechter twaalf minuten voor tijd gestaakt wegens vechtpartijen. Nadat al eerder zes spelers tegelijkertijd op het strafbankje hadden moeten plaats nemen, begonnen de Den Bosch-spelers Van Dommelen en Foster bij een achter stand een handgemeen, dat uitgroeide tot een massale vechtpartij De pugilistische ij shockey vertoning werd bij gewoond door 800 toeschouwers. De tussenstanden tot aan het moment van staken waren: 1-5, 0-1, 1-1. Voor de nationale competitie werd voorts gespeeld de ontmoeting Smoke Eeaters Utrecht Deze werd voor 1000 toeschou wers door Smoke Eaters gewonnen met 8-7. Voorts is de voorwaardelijke straf, die 2 september werd opgelegd aan Onsman (Cambuur) omgezet in een onvoorwaarde lijke straf van een bindende wedstrijd naar aanleiding van het voorgevallene bij CambuurPEC Zwolle van 21 november. DEN HAAG. De directie Haagse overdekte kunstijsbaan N.V. heeft bij de Kroon twee bezwaar schriften ingediend tegen realisatie van een schaatscentrum in het recreatiegebied „De Uithof te Loosduinen Op 10 november heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoiland de gemeente Den Haag toestemming gegeven garantie te verlenen voor een geldlening tot een bedrag van f 6.100.000 aan de „Stichting Zuidhollands schaatscentrum ’s Gravenhage. Het ligt in de bedoeling op 14 december de eerste paal te slaan voor „De Uithof". Heerenveen bedrijft betaald voetbal op een koopje. Veel goedkoper is de exploita tie van de koploper van de eerste divisie, dan bijvoorbeeld die van de SC Cambuur dat in dezelfde provincie in vergelijking met Heerenveen op zeer ruime voet leeft. Havesman: „Als wij de beschikking hadden over het kapitaal, dat Cambuur er in de loop van de jaren doorheen heeft gejaagd, dan waren we een vermogende club. Overigens is de verhouding tussen Heerenveen speelde een paar weken geleden tegen Haarlem. Op de foto Beer Wentink, die het tweede doel punt scoorde. Naast hem de Ausput- zer van Heerenveen Teun Kist. Op de voorgrond doelman Griever. van de „Hokij” De goede relatie neemt niet weg, dat Havesman gelooft, dat de kostbare huis houding van Cambuur er toe heeft geleid, dat de aanvraag van de beide verenigin gen om steun van de provincie Friesland werd verwezen naar één of andere com missie waar de brieven naar Havesman verwacht voorzien zullen worden van een negatieve kanttekening. En hij legt uit: „Het zit allemaal erg tegen. De grote benzinemaatschappijen hebben zich wat het sponsoren betreft, teruggetrokken en bovendien is er een recessie in de economie. Men bedenkt zich momenteel wel twee keer voordat men zijn geld uitgeeft. Voor een Grand Prix van Nederland is elkaar te krijgen buiten Nederland rechte stunt van het hoofdbestuur van Heerenveen, dat bestaat uit vier ambtena ren en een cafetariahouder, en van het bestuur betaald voetbal aangevoerd door het tweetal Havesman en Schoen. „Het is een spel geweest van de grotere verenigingen, die opgelucht waren, dat hun namen niet op de saneringslijst voor kwamen. De afgevoerde clubs zijn gewoon genekt. Een zeer onrechtvaardige behan deling. Immers, er is in het geheel niet gekeken naar de vermogenspositie- „En juist die positie is belangrijk”, aldus de algemeen penningmeester. „Hee renveen heeft altijd de tering naar de nering gezet. De bestuursleden hebben zich niet laten opjutten. Heerenveen heeft gekocht al het geld had. Dat is het re sultaat”. Havesman maakt een gebaar in de richting van het goed verlichte trai ningsveld waar de selectie met animo zijn verplichte rondjes maakt in een drenzige miezerregen. „Een team met een totale kostprijs van tachtigduizend gulden Een fantastisch bedrag, dat waar schijnlijk geen enkele vereniging in het betaalde voetbal, uitgezonderd wellicht Willem II, kan noemen als de kostprijs van het spelersmateriaal. Het is een regel- AMSTERDAM. De voetbalwedstrijd DWSVitesse, in de eerste ronde om de KNVB-beker, wordt op 7 januari in het Olympisch Stadion gespeeld. De reden hiervan is het feit dat Blauw Wit (tegen Feijenoord) op 9 januari, de datum van de eerste ronde van het stadion maakt. Ook al maakt Van Lennep tijdens de testritten een goede indruk dan zal er naar hij vermoedt toch nog een ton op tafel moeten komen om hem, om te beginnen met de Grote Prijs van Zand voort, het volgend jaar tien Grand Prix’ te laten verrijden voor BRM. Hoewel dit bedrag niet zo onoverzichtelijk is als de tweehonderdduizend gulden die Van Len nep aanvankelijk bij elkaar moest zien te krijgen zal er nog heel wat moeten ge beuren wil Nederland na Carel Godin de Beaufort weer de beschikking over een echte Formule-I coureur krijgen. Wei nig hoopgevend daarbij is dat de actie „een tientje voor Gijs” nauwelijks is aan geslagen. Van Lennep: „Dat is tot nu toe vrij triest verlopen allemaal. Er is onge veer zeventien mille binnengekomen, hoe wel het de laatste tijd wel weer iets gunstiger draait. Als ik donderdag echter te horen krijg dat het nog maar één ton is dan heb ik tot juni (Grand Prix van Zandvoort) de tijd om te proberen het bedrag bij elkaar te krijgen”. Vooral over één passage uit de argu mentatie van de commissie van beroep maken de bondsafgevaardigden van West I van de zondagamateur-voetballers zich erg kwaad. De passage luidt: „De commis sie van beroep is er van overtuigd dat in een grote organisatie als de KNVB is, niet alle amateurverenigingen de voorschriften welke hun status bepalen, zo strikt nale ven als van zuivere amateurs mag worden verwacht. Zij meent te mogen vaststellen dat een volledige en waterdichte controle bij alle amateurverenigingen praktisch onmogelijk is. En dat dientengevolge slechts incidenteel doorgaans door toe- NU VOORDELIG SAAB KOPEN. Nog slechts enkele SAAB 99 modellen 1971, type 1850, 2- en 4-deurs tegen interessante prijzen. Direkt leverbaar De drie Kisten bijvoorbeeld kwamen als producten van het Heerenveens ’scou- tingsapparaat uit de V.V. Steenwijk. De spelers maken nu deel uit van het eerste team. Ze worden begeleid door een bar enthousiaste familie, die bij de bekerwed strijd met Sparta vertegenwoordigd is door maar liefst honderd leden. Ook op de aankoop van Haan is het duo SchoenHavesman trots. Zijn handteke ning werd veroverd om half vier in de nacht van een vrijdag op een zaterdag. Nadat het bestuur betaald voetbal een telefoontje had gekregen met de medede ling dat de eerder gemaakte afspraak niet kon doorgaan. „Nou dan ruik je lont”, beweert Haves man. „We hebben niets gezegd. Maar we zijn onmiddellijk afgereisd. Bij Haan thuis in Winschoten was de familie druk aan het rekenen. Omdat wij een huis en werk konden aanbieden met onmiddellij ke ingang werd het Heerenveen voor Haan”. En Griever van GVAV. Voor de doel man achter Tonny van Leeuwen werd door de Groningse club enkele jaren gele den nog vijfenzestigduizend gulden ge vraagd. Heerenveen kreeg hem voor drie duizend gulden. Een transactie, waarom trainer Groenewoud van de FC Groningen nu nog woedend kan worden. Wat was er aan de hand? Griever had ernstige moei lijkheden met zijn middenvoetsbeentjes. Zo erg was zijn toestand, dat hij op krukken het voorlopig contract bij Heer enveen tekende. Met de verbintenis, liep Heerenveen overigens geen enkel risico. AMSTERDAM. „Wij willen deze commissie van beroep van de KNVB niet meer.” Woorden van de heer H. Veringa, bondsafgevaardigde van de KNVB zon- dagsamateurvoetballers west I. De com missie van beroep vernietigde onlangs de straffen van de Amsterdamse amateur- vereniging OVVO die door de commissie van onderzoek werden opgelegd wegens het overtreden van de amateurbepalingen. (Van onze sportredactie) HEEREN'v kj^N „En dan te bedenken, dat Heerenveen op de veertien de plaats van de saneringslijst stond. De club was er zonder meer uitge donderd, wanneer we toevallig niet gepromoveerd waren”. Algemeen pen ningmeester K. W. Havesman van Heerenveen kijkt vol rancune terug op een door de KNVB met een misplaatst élan afgesloten periode. Zijn Heerenveen, de club die hij nu al weer zes jaren dient, dat gebruik maakt van één van de mooiste sportparken van Nederland, compleet met alle mogelijke massageapparatuur, dat op het ogenblik op kop gaat in de eerste divisie met zes punten voorsprong op nummer drie van de ranglijst en dus serieus kandidaat is voor promotie naar de eredivisie, dat Heerenveen was door de voetbalbond zonder meer „ausradiert” als niet toevallig de publieke belangstelling voor Heerenveen in het promotiejaar fiks was gestegen. Havesman is nu in staat het belachelij ke van de KNVB-maatregel duidelijk te maken. „Maar”, zo zegt hij, „tal van clubbestuurders hebben die kans niet ge kregen, terwijl ze naar mijn mening veel meer recht op voortbestaan in het betaal de voetbal hadden dan bijvoorbeeld DWS”. val repressief optreden tegen overtre ders mogelijk is.” Veringa: „Wij distantiëren ons van de uitspraak tegen OVVO, wij distantiëren ons echter niet van de formule die de commissie van beroep gebruikt heeft. De ze uitspraak is een niet te verteren zaak. Wij zullen tot het uiterste gaan. Volgende week volgt een beraad” aldus Veringa. Onder het „uiterste” verstaat Veringa het formeren van een buitengewone vergade ring. „Wij moeten dan steun hebben van bondsafgevaardigden uit alle districten. Met deze uitspraak hebben we geen regle menten meer nodig. In het belang van het amateurvoetbal willen we geen betaling. Geen jaarlijkse vergoeding.” Tot slot zei de tweede bondsafgevaar digde van West I, Kappelhoff: „Wij zijn bang dat andere clubs van de uitspraak van de commissie van beroep gebruik gaan maken. De bondsafgevaardigden van West I hebben nog geen contact gehad met afgevaardigden van andere districten. Kappelhoff: „Ofschoon wij nog geen con tact gehad hebben, heb ik toch nog nie mand gehoord die het met de commissie van beroep eens is.” De directie van „Hokij” is van mening, dat op Houtrust een schaatscentrum kan worden verwezenlijkt tegen aanzienlijk lagere kosten, namelijk ongeveer 3.000.000. Men stelt bovendien dat twee kunstijsbanen in een gemeente niet op verantwoorde wijze kunnen worden geëx ploiteerd. In de bezwaarschriften verzoekt men het besluit van Gedeputeerde Staten te vernietigen. De Nederlandse ijshockey- bond is bereid zich achter de plannen van de „Hokij” te stellen. BOLOGNA. Jackie Stewart, wereld kampioen der coureurs 1971, heeft zich in Pontecchio Marconi (bij Bologna), waar hij voor zijn prestaties van het tijdschrift sprint de gouden helm kreeg, lovend uit gelaten over een anti-brand-uitvindlng voor renwagens. Het gaat hier om een reservoir gevuld met een vloeistof, die bij de minste schok vrij komt in de brandstof en deze onbrandbaar maakt. Deze uitvin ding is van ingenieur Carlo Chitti, tech nisch directeur van Alfa Romeo. „De sportcommissie van de Inernationale Au- torensportfederatie moet dit reservoir zo spoedig mogelijk verplicht stellen” aldus Stewart. het bedrag wel bij maar voor de races is men minder snel Bepaald werd, dat pas uitbetaald zou worden als Griever zijn plaats tussen de doelpalen innam. En dat gebeurde. „Het kan niet anders. Het verschil tus sen de beide aanvragen was te groot; respectievelij k t weehonderdenvij ftigdui- zend (van Cambuur) en vijftigduizend gulden (van Heerenveen). De leden van de Provinciale Staten zijn geen doetjes. Ze vragen zich natuurlijk onmiddellijk af waar in het verschil zit”. Voor Havesman een makkelijk te beantwoorden vraag. „Het is het verschil tussen een door een professional geleide vereniging en een club die het moet doen met zogenaamde goedwillende amateurtjes. Wij vormen een goed ingespeeld team, dat al jaren aan het bewind is, Zo’n groep kan veel meer dan één betaalde man PRAAG. Het damesteam van de Amsterdamse basketbalclub Fiat Stars is gisteravond in de tweede ronde van het toernooi om de Europa-cup 1 uitgescha keld door Spartak Praag. De Tsjechoslo- waakse dames, die ook in Amsterdam hadden gewonnen (74-53), zegevierden nu voor eigen publiek met 91-49 (rust 44-21). Het comité is echter unaniem van mening dat het inwilligen van deze eisen, die zo kort voor de aanvang door de spelers wer den gesteld, een totale herziening van het systeem noodzakelijk zouden maken. Reden voor het comité de eisen niet in te willigen. Woordvoerder voor de beide spelers was Ton Sijbrands. Voor de grootmeestergroep zijn voor de beide open plaatsen nu uitge nodigd de internationale grootmeester drs. Piet Roozenburg en de internationale meester Wim van der Sluis, beiden uit Nederland. In de meestergreep heeft drs. Ed. Holstvoogd zich solidair verklaard met beide grootmeesters en zich eveneens te ruggetrokken. In de meestergreep wordt hij vervangen door de Amsterdammer Jo han de Boer. Het toernooi wordt zaterdag 18 december om half elf officieel geopend in Krasnapolsky te Amsterdam. Daarna volgt de eerste ronde van de grootmeester- groep en de internationale jeugdkampioen schappen. Maandag 20 december om elf uur begint de meestergroep. HAARLEM. Voor Gijs van Lennep breken spannende dagen aan. Dinsdagmid dag vertrekt de Haarlemmer naar Zuid- Frankrijk waar hij woensdag op het fraaie circuit van Paul Ricard en in aanwezigheid van het voltallige BRM- team een Formule-I test voor de Britse renstal af zal leggen. Donderdag hoopt Van Lennep tijdens de persconferentie annex presentatie van het team voor het nieuwe raceseizoen, ook uitsluitsel te krij gen over de vraag hoe het nu precies zit met de geruchten dat de nieuwe geld schieter van BRM, de Philip Morris To bacco Company, van plan is om zijn sponsorschap aanzienlijk uit te breiden. Dat zou betekenen dat men naast het sponsoren van de drie fabriekswagens van Jean Pierre Beltoise, Pether Gethin en Howden Ganley ook bereid is om ook nog enkele andere wagens te sponsoren, met die restrictie dat de betrokken coureurs (naast Van Lennep worden ook de namen genoemd van Helmut Marko en de Span jaard Soler-Roig) zelf wel de nodige cen ten mee dienen te brengen. 'y

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21