Politiek testament vlak voor fusie in NKV ST. ELOY WIL GRAAG ARBEIDERSZ ELFBESTUUR Dick Bartels Model Nederlandse satelliet klaar Strekking is te beperkt vinden vele Kamerleden In Wageningen in drie jaar promoveren HI-FI Defensie richten op het voorkomen van oorlog Stereo-aanbieding D’66: Niet met alles in NAVO meedoen Actie voor nieuwe Ratificatie van Kamerlid Schafer ontevreden over antwoord van minister verkeerslawaai Weer brandkasten uit Mark W etsontwerp Gewetensbezwaarden ANS WORDT ZWAAR BEPROEFD Watervervuiling kost Rotterdam Huurconflict door christelijke krant Aangereden man lag vier uur in open riool VN-verdrag tegen discriminatie Ultra linkse groep politiseert VVDM 1,5 miljoen J Atphenaar H j r v VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 2 Bontmodehuis Automobilist spoorloos (Van onze redactie in Amsterdam) In Amsterdam-West KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 1190.00 890,00 SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN PERSOONLIJKE DESKUNDIGE BEDIENING waarbij de KLANT Minister van Defensie: UTRECHT „De inspraak van de werknemers in het ondememingsge- beuren zal in toenemende mate ele menten van arbeiderszelfbestuur moeten bevatten. Ook zal de invloed van de gemeenschap in het onder nemingsbeleid moeten worden uitge breid”. Meerderheid Kamer voor herziening financiële verhouding kerk en staat INTERNATIONAAL v.a. f 175, ;4 i rj i ADVERTENTIE uw ADVERTENTIE s I i DEN HAAG. Deskundigen van bijna alle Tweede-Kamerfracties zijn teleurge steld over de beperkte strekking van het regeringsvoorstel tot wijziging van de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van de bijzondere commissie die de Kamer heeft ingesteld om de openbare behandeling van het wetsontwerp voor te bereiden. Daar hij nog niet gehoord kon worden is het onderzoek van de politie niet ge makkelijk. Alles waarover men tot nu toe beschikt om het ongeluk te kunnen re construeren zijn de sporen op het wegdek, een hoeveelheid glassplinters van de voor ruit van de auto en een stuk glas van een knipperlicht. De tewerkstelling van erkende gewe tensbezwaarden zou volgens enkele grote fracties door een ander departement dan Defensie moeten gebeuren. DEN HAAG. Het is niet onmogeljjk dat er in Nederland een nieuwe christe lijke krant gaat verschijnen met de jour nalistieke formule van de „kwartetbladen”, die met het landelijk ochtendblad Trouw worden samengevoegd. Het Comité tot Behoud van de „Christelijke Pers” oriën teert zich op mogelijkheden tot de uitgifte van een dergeljjke krant. teel de tijd gekomen is voor een herbezin ning en een herziening van het beleid. Nederland dient zich niet meer te richten op de verdediging van het grondgebied tegen een massale aanval. De aandacht moet gericht worden op een bijdrage aan het voorkomen van oorlog en het beheer sen van crises. bestuur Medische 1 i i tiji gei m« me me be de: de tat he ge me zie ho ap do ap ko De Katholieke Bond van werknemers in het Metaalbedrijf „St. Eloy” zegt dit in een rapport waarin de vorig jaar door de bondsraad aanvaarde beleidsconclusies na der zijn uitgewerkt. Het rapport is een soort politiek testament van de bond: de publikatie ervan valt vijf dagen voor de fusie van „St. Eloy" met de katholieke bonden van werknemers in de industrie, textielarbeiders en mijnwerkers tot een industriebond NKV (met in totaal 140.000 leden). vil di< sit ge pe va de m zv mi de aa ki be bl lie ox al de ai gs te oi st VI m h< h< tii m (e vi ei di v b ge in NU met 300 gulden voordeel voor Te beluisteren in onze nieuwe show room. PIONEER versterker-tuner type SX 440 795.00 PIONEER platenspeler met stofkap 395.00 U ontvangt een nog KONINGIN 8( zi g' d IT o; v< a k S1 E b S' Het gereedgekomen beproevingsmodel, dat er, zoals men het bij Fokker noemt, uitziet als een kinderdoodskistje, gaat bin nenkort naar het plaatsje Porz Wahn bij Keulen om daar te worden onderzocht op zijn gedragingen onder omstandigheden die het beste die in de ruimte en onder weg daarheen benaderen. Lukt dat alle maal, dan wordt het definitieve model gebouwd. Trouwens meer dan één: uit geheel beproefde onderdelen wordt een tweede gebouwd, die zo nodig in elkaar kan worden gezet als de eerste lancering mislukt. Bovendien nog een serie onderde len, al dan niet beproefd. De hele satelliet weegt 136 kilo en meet 58 bij 70 met een hoogte van 112 cm. Indien eenmaal in de ruimte de zonnepa nelen voor energielevering worden uitge klapt, wordt de breedte 150 cm. NEW YORK. Nederland heeft vrij dag op het hoofdkwartier van de Verenig de Naties in New York op de Dag voor de réchten van de mens het internationale verdrag inzake de uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie geratifi ceerd. Het verdrag dat op 2 september van het vorig jaar zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer is goed gekeurd, voorziet in maatregelen van ver schillende aard om rassendiscriminatie te gen te gaan. De ratificatie geschiedt in het jaar dat de Verenigde Naties hebben uit geroepen tot jaar van actie tot bestrijding van racisme en rassendiscriminatie. De voorzitter van „St. Eloy”, de heer P. Brussel, zei donderdag op een persconfe rentie dat de beleidsconclusies moeten worden gezien als een inbreng voor het actie- en visieprogramma van de nieuwe bond. Volgens hem hebben de vier fusie- partners in grote lijnen dezelfde opvattin gen over maatschappij- en ondernemings- struktuur. ATs fase op de weg naar het arbeiders- zelfbestuur zal de inspraak van de werk nemers in de onderneming volgens de bond reële inhoud moeten krijgen door hen preventief te betrekken bij iedere beleidsbeslissing die de belangen van de werknemers raakt. Het tot stand komen van fusies zou volgens „St. Eloy” gebonden moeten wor den aan vergunningen die alleen worden Ook is er een verbod van elke actie of ander collectief optreden dat rassendiscri minatie tot gevolg heeft. Daarbij bevat het een systeem tot het houden van toezicht op de naleving van het verdrag. In de laatste twee brandkasten heeft respectievelijk drieduizend en zesduizend gulden gezeten. De buit van de bende die vermoedelijk de brandkastkraken heeft gepleegd is daarmee gekomen op ongeveer 17.000. Maar los van deze bereidheid bleef het verlangen overeind, dat de Kamer destijds tijdens de behandeling in eerste lezing door de aanvaarding van een motie van drs. J. Voogd (PvdA) tot uitdrukking had gebracht. Daarin werd de regering gevraagd de commissie-Verdam of een andere com missie opdracht te geven een regeling te laten uitwerken, die is gebaseerd op een jaarlijks subsidie aan de kerkgenootschap pen en de genootschappen op geestelijke grondslag. SCHIPHOL. In het kader van de werkzaamheden voor het industrieel con sortium Astronomische Nederlandse Satel liet (ANS) is Fokker deze week gereedge komen met de bouw van een beproevings model van de satelliet. Dat is een belang rijke stap naar de verwezenlijking van een project dat ruim 50 miljoen gulden zal kosten, en dat in augustus 1974 moet uitmonden in de lancering van een raket waarvan de satelliet, de ANS, gegevens moet verzamelen voor de rijksuniversitei ten van Groningen en Utrecht. Ingerekend. In Herpt is een 18-jarige jongen aangehouden die begin deze week een 93-jarige man met zijn auto had aangereden en daarna was doorgereden. Na enige tijd was hij teruggegaan om een verloren sierstrip te zoeken. De strip gooide hij in een weiland. De jongen heeft bekend. Zijn slachtoffer verkeert nog in levensgevaar Het regeringsvoorstel voorziet in open baarheid van de erkenningsprocedure, toe voeging van een raadsman en beroep op een administratief rechterlijk orgaan. Vele Kamerleden bepleiten uitbreiding van de categorieën gewetensbezwaarden die voor vervangende dienst in aanmer king komen, een speciale regeling voor groepen als de Jehova’s Getuigen, verbete ring in de tewerkstelling van erkende gewetensbezwaarden, beperking van de tijdsduur van de vervangende dienst tot de gemiddelde duur van de gewone krijgsdienst en een sterke verkorting van de langdurige erkenningsprocedure. De „atoom-pacifisten” mensen die ge wetensbezwaren hebben tegen het deelne men aan een krijgsmacht die niet elk gebruik van kernwapens uitsluit, zouden volgens zeer vele leden door de wet moeten worden erkend, evenals zij die gebruik van bepaalde wapens afwijzen en van diegenen die tegen persoonlijke deel neming in een bepaald leger of tegen een bepaald gebruik van dat leger zijn. Uit de Kamercommissie kwam voorts het voorstel om in de wet vast te leggen dat ieder, die zich op gewetenbezwaren beroept, in afwachting van de beslissing van militaire dienst wordt vrijgesteld. Dit is het beproevingsmodel van de Nederlandse satelliet ANS, dat ge bouwd is in de ruimtevaartafdeling van Fokker-VFW. De ANS zal in 1974 in California worden gelanceerd om straling in de ruimte te onderzoeken. AMSTERDAM. De woningstichting Patrimonium in Amsterdam heeft plotse ling aan meer dan de helft van de 72 huurders in het flatgebouw aan de Leeuw van Vlaanderenstraat de huur opgezegd. De huurders hadden huurverhogingen af gewezen. De huuradviescommissie achtte volgens het bewoners-comité hun afwij zing echter redelijk. De huurders klagen sedert de openstel ling van het laatste deel van de Ringweg tussen Bos en Lommerplein en Jan van Galenstraat over ernstige overlast van het verkeerslawaai. Daardoor zijn 108 slaap kamers in het gebouw ongeschikt gewor den om als zodanig te worden gebruikt, al dus het bewonerscomité. Bovendien klagen de bewoners erover dat de balcons niet meer kunnen worden gebruikt en de wo ning niet normaal geventileerd kan wor den. Teneinde de zaak aan de kantonrechter te kunnen voorleggen, heeft Patrimonium de huurders medegedeeld dat de bestaan de huurovereenkomst per 1 januari wordt beëindigd. Dan kunnen zij een nieuw huurcontract aangaan, waarin de huurver hogingen toch zijn verwerkt. DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer is bereid er aan mee te werken dat de bestaande financiële ver houding tussen kerk en staat wordt her zien. Dat bleek donderdag tijdens de be handeling in tweede lezing van het wets voorstel om artikel 185, waarin deze verhouding is geregeld, uit de Grondwet te schrappen. Dit zei de Rotterdamse wethouder van Fianciën drs. J. Reehorst, donderdagmid dag tijdens de behandeling van het voor stel van B. en W. een heffing vast te stellen op de watervervuiling. De gemeenteraad stelde zich, uitgezon- der de C.P.N.-fractie, unaniem achter het voorstel. Het communistische raadslid me vrouw De Vos-Krul vond het onjuist de kleine vervuiler te laten betalen, terwijl nog geen inzicht is in de vervuiling door de grote bedrijven. Drs. Reehorst antwoordde, dat de hef fing aan alle bewoners moet worden 'doorgêspéeld, omdat' anders Gedeputeerde Staten de begroting van Rotterdam nooit zullen goedkeuren. „Maar het is duidelijk, aldus de wethouder, „dat de grootste ver vuiler het meest betaalt”. Het P.v.d.A.-raadslid Van der Vlerk voerde aan dat Rotterdam de vervuiling, waar het zelf iets aan kan doen moet terugbrengen. „Dat is ook de bedoeling”, zei de heer Reehorst, „maar het is erg moeilijk zolang we nog geen subsidie krijgen voor de bouw van rioolwaterzuiveringsinstallaties. Het rijk wil eerst aan de bovenstroom van de rivieren beginnen”. ROTTERDAM. Rotterdam moet vóór mei van het volgend jaar 1,5 miljoen gulden aan het rijk betalen voor het afvoeren van rioolwater op Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. Hiervoor zullen alle bewoners van de stad worden aangespro ken. DEN HAAG. D’66 vindt dat Neder land niet meer met alle taken in de NAVO moet meedoen. In een gisteren gepubliceerde nota zegt de partij dat Ne derland moet aandringen op zinvolle ta ken en op een voor ons land betaalbare specialisatie. Die betaalbare specialisatie zou voor Nederland betekenen een kleine re landmachtbijdrage en meer nadruk op marine en luchtmacht De nota is tegen gebruik van nucleaire wapens door de Nederlandse strijdkrachten. Dit past niet in het kader van het doel van de defensie, namelijk crisisbestrijding. aldus de nota. DEN HAAG. Minister De Koster van Defensie heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Eisen bevestigd, dat een kleine groep ultra links ingestelde militairen bezig is de VVDM te politiseren en dienstbaar te maken aan hun uitralinkse politieke doelstellingen om de paraatheid van de krijgsmacht van binnenuit uit te hollen. De bewindsman ziet een duidelijk verband tussen dit ge signaleerde verschijnsel en het streven van de bond voor dienstplichtingen (BVD), blijkt uit het antwoord aan de heer Van Eisen. Minister de Koster adstrueert zijn be vestiging met een passage uit de recente uitgave van de BVD „Het rode boekje voor soldaten.” In deze passage wordt niet alleen geschreven, dat de BVD heeft ge kozen voor infiltratie in de WDM, maar ook wordt daarin gesteld, dat binnen ver schillende VVDM-afdelingsbesturen reeds eerder mensen werkten met opvattingen over belangenbehartiging en het leger, die overeenstemmen met die van de BVD. De samenvoeging van de kwartetbladen, de Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Cou rant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dagblad, is voor het actiecomité onverteerbaar. De journalistieke formules van Trouw en van het „kwartet” liggen te .ver uit elkaar, aldus de voorzitter van het actiecomité, burgemeester Schakel van Noordeloos, tevens Tweede-Kamerlid voor de Anti-Revolutionaire Partij. Volgens de heer Schakel is het actiecomité al in on- derhandeling over de uitgifte van een nieuwe krant. maan in de ruimte te brengen voor deze sterrenkundige waarnemingen. vOp astro nomisch gebied neemt Nederland een vooraanstaande plaats in”, zegt men bij Fokker. „De Amerikanen, en met name de NA SA, toonden zo’n grote belangstelling voor dit project dat ze zich bereid verklaarden de raket gratis beschikbaar te stellen indien de satelliet voor twee Amerikaanse faculteiten ook gegevens zou verzamelen. Weliswaar andere, maar in dezelfde sfeer.” Dat resulteerde in een contract tussen het ministerie van Economische Zaken en de NASA waarbij de laatste zich verplicht in augustus 1974 vanaf de Western West range in California een Sooutraket met de ANS de ruimte in te zenden. Dat is een besparing van 1 tot 1.5 milicien gul den. Nederlandse industrieën, zoals Fokker, Philips, Hollandse Signaal Apparaten en Van der Heem bouwen de satelliet, het Amerikaanse concern General Electric treedt op als adviseur bij deze bouw. Wat nu als de raket tijdens de lance ring ontploft? Ir. J. H. de Koomen van Fokker. „Het contract spreekt van lance ring van de satelliet, niet slechts van beschikbaarstelling van de raket. Ontploft de raket, dan is er geen lancering ge weest.” De satelliet kost 7,5 miljoen gulden Landbouwhogeschool in Wageningen is niet bereid een promotie-assistentschap dat niet binnen de vastgestelde tijd een proefschrift oplevert, te verlengen. Een promotie moet zeker, als de promovendus geheel voor dit werk is vrijgemaakt, in drie jaar gereed kunnen zijn. Thans kost het promoveren vaak teveel tijd. Dit heeft de rector-magnificus van de Wageningse Landbouwhogeschool, prof, mr. J. M. Polak vandaag gezegd ter gele genheid van de 500ste promotie die werd verleend. In Wageningen is men bezig het promo veren aan te passen aan de huidige in zichten en verlangens Zo wordt onder zocht hoe de financiering en de publiciteit kunnen worden verbeterd. Men overweegt voorts de promotor, die zijn promovendus te lang laat wachten, waardoor tijdsover schrijding dreigt, een duwtje in de goede richting te geven. Volgens D’66 zou de uitvoering van de Nederlandse defensiehervormingen in twee gedeelten kunnen geschieden. De eerste zou kunnen zijn het verkleinen van de defensie binnen de in 1970 in Brussel gemaakte afspraken, het doorvoeren van een doeltreffender organisatie, het samen voegen van diensten en het „afkappen van franje”. In de tweede fase zou dan bij de NAVO kunnen worden aangedrongen op herzie ning van de NAVO-strategie en van de Nederlandse taak daarin. Meting van ultra-violette straling voor Groningen en van röntgenstraling voor Utrecht die worden uitgezonden door he mellichamen is vanaf de grond niet moge lijk. Nederlandse astronomen en indus triëlen hebben daarom in 1966 de regering voorgesteld een wetenschappelijke kunst- In het verdrag staat een aantal strafbe palingen met betrekking tot de belediging van groepen mensen, op gewelddadig op treden tegen persoon of goed van mensen wegens hun ras, hun godsdienst of de grondslag van hun levensbeschouwing. Het Kamerlid wijst erop, dat uit de instructie van de enquêteurs naar schuil- gelegenheden in Amsterdam volgens hem op zijn minst gelezen kan worden, dat de enquêteurs worden geïnstrueerd bij wei gering aan het onderzoek deel te nemen om naam en adres van de bewoners te noteren en te rapporteren. Minister Geert- sema had die suggestie „ongemotiveerd” genoemd. Arbeidsverzuim. Het bestuur van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) die voor de 26 bedrijfsvereni gingen in ons land de arbeidsongeschikt heid vaststelt en revalidatiemogelijkhe- den onderkent en bevordert, heeft be sloten een stafafdeling wetenschappelijk onderzoek op te richten Hoofd van de afdeling wordt prof dr J A. Weijel, bijzonder hoogleraar in de sociale ge neeskunde. Als eerste taak van de af deling zal een begin worden gemaakt met een wetenschappelijke studie naar het verschijnsel van het toenemend langdurig arbeidsverzuim Van de totale Nederlandse loonsom van 50 miljard gulden in 1970 werd bijna vier miljard uitbetaald zonder dat er een arbeids prestatie tegenover stond. BREDA. Uit de Mark tussen Terhey- den en Oosterhout zijn donderdag weer brandkasten opgevist die bij inbraken in Lopik en Kruiningen in oktober waren verdwenen. Het totaal is hiermee geko men op tien. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Schafer (P.v.d.A.) heeft minister Geertse- ma (Binnenlandse Zaken) gevraagd zijn uitspraak terug te nemen als zou het Kamerlid in vragen over de fall-out- enquête „een niet op feitelijke gegevens berustende suggestie” hebben neergelegd. verstrekt als aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Ook zullen er normen moeten worden opgesteld voor de toetsing van de ondernemingsbesiissingen, waarbij naast economische groei en werkgelegenheid ook ruimtelijke ordening en milieubeheer- sing een belangrijke rol moeten spelen. De bond zou de produktie van een aantal goederen en diensten willen binden aan een vergunningenstelsel in die gevallen waarin er consequenties zijn voor de be steding van de nationale geldmiddelen (bijvoorbeeld voor onderhoud en bedie ning van zendapparatuur in verband met de produktie van kleuren-tv’s en voor aanpassing van kunstwerken en waterwe gen bij de produktie van mammoetsche- pen) en waarin die produktie arbeids krachten onttrekt aan de produktie ter vervuiling van primaire behoeften. I Grote collectie nerts en beverhoeden I Wagenweg 146, Haarlem. Tel. 316529 stellen van de bevindingen van hun on derzoeken”. aldus ir. De Koomen. „Alle Europese landen besteden geld aan dit soort onderzoeken. Maar anders dan in Nederland geven zij het meest aan nationaal onderzoek uit. Van het totaal gaat het kleinste deel naar projecten waarin internationaal wordt samenge werkt. In Nederland is het juist anders om. Wel is het zo dat de astronomen over de hele wereld elkaar in kennis D’66 heeft de nota onder andere toege zonden aan de door de regering ingestelde commissie van civiele en militaire des kundigen (commissie-Van Rijckevorsel) die bezig is aan het opstellen van een advies over het door Nederland te voeren defensiebeleid. Zij moet begin volgend jaar haar advies uitbrengen. Naar de me ning van D’66 spelen de werkzaamheden van de commissie zich te veel in het duister af. Een behoorlijke publieke me ningsvorming over de zo belangrijke de- fensieproblematiek is zeer noodzakelijk, zegt het hoofdbestuur van D’66 in een toelichting bij de nota. De nota gaat ervan uit, dat defensie- inspanningen aangepast behoren te zijn aan de internationale situatie van het ogenblik. „De koude oorlog is nu afgelo pen en er is thans een streven naar ontspanning en normalisatie van de be trekkingen tussen Oost en West. Dit bete kent een soort diffuse vrede, waarin con flicten op beperkte schaal zullen kunnen voorkomen”, aldus de nota. D’66 vindt, dat het lidmaatschap van de NAVO weliswaar een grote praktische betekenis heeft gehad, maar dat momen- (Van onze correspondent) SCHINNEN. Levensgevaarlijk wond heeft een 42-jarige monteur Schinnen vier uur lang tegenover zijn woning tot aan zijn hals in een open riool gelegen voordat hij door zijn zoon werd gevonden. De man, die waarschijnlijk door een auto aangereden was waarna de automobilist zonder zich om het slacht offer te bekommeren is doorgereden was buiten bewustzijn. Hij had een gebro ken arm en een zware hersenschudding. 'M, ''i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2