NAVO: EERST BERLIJN REGELEN DAN VEILIGHEIDSCONFERENTIE Voor grotere veiligheid - Brit in Belfast als kerstman - Woord „liberalisering” taboe Directeur in Tout neemt ontslag Poolse leiders Eisen van opstandige Franse gevangenen ingewilligd Niet akkoord met financiën Minister Rogers vergelijkt India met Israel Wijzigingen in Tsjechische regering „Voornaamste conclusie is handhaving celibaat Israel laat gevangenen vrij „Andere koers” ■BS i Paus Paulus over bisschoppensynode: Tassen en Handschoenen 3 VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 Vicieuze cirkel „Niet wijs” 99 Geweld H erinnering Kerstpakketjes Ijzeren staven Rogers VACHT-SUÈDE JASJES Judas WW e i, i s het e ADVERTENTIE GROTE SORTERING (Van onze redacteur in Rome) Ook k (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE Kil niet te geloven zo apart en modern. Vogelzang is ook hier weer „een top”. 3 Maar binnen de gevangenis hadden de muiters die ook de bibliotheek nog even in brand hadden gestoken, zich van ijze ren staven en andere geïmproviseerde wa pens meester gemaakt, waarmee ze de lijk een schriftelijke verklaring waarin hij zijn ontslag aanvaardde. Ook een be lofte voor een verbetering van hun levens omstandigheden werd hun op schrift ge daan Vandaar dat Scheel krachtig waarschuw de: er bestaat een groeiend gevaar dat de inter-Duitse onderhandelingen zullen wor den ondergraven door internationale da den van erkenning van de DDR. Die zou den de onderhandelingspositie van de grote drie inzake Berlijn en die van de Bonds republiek aantasten. Grote bezorgdheid uitte de Amerikaanse minister Rogers over de ontwikkelingen in de oorlog tussen India en Pakistan, in het bijzonder met het oog op de repercussies die dat voor de politiek in het Midden oosten zou kunnen hebben. Voor India eisen de Russen namelijk geen terugtrek ken van de troepen, terwijl zij wat Israel betreft dit standpunt wel altijd hebben in genomen. NAVO-onderzoek. Ondei auspiciën van de NAVO is op de Azoren een centrum gevestigd voor het onderzoek naar de voortplanting van geluidsgolven onder water Aan dit project nemen acht lan den, waaronder Nederland, deel. Raaks 34 1 e Zijlstr. 29 tl t t s e t 1 r e v t Tel. 310766 De grootste speciaalzaak in SUÈDE en NAPPA kleding Tel. 310685 TOUL Een muiterij die gisteren uitbrak in het huis van bewaring van de Franse stad Toul vond pas om zes uur in de avond een einde nadat eerst de twee eisen van de opstandige gevangenen door de prefect die ijlings was toegesneld waren in gewilligd. Die eisen luidden: het ontslag op staande voet van de directeur en een ingrijpende verbetering van hun levenscondities. directeur en de bewakers steeds gevaarlij ker bedreigden. Om een formeel gevecht en waarschijnlijk een bloedbad te voorko men besloot de prefect, na ruggespraak met de minister van Justitie in Parijs, het ultimatum van de oproerlingen maar lie ver te aanvaarden. De directeur overhandigde hun persoon- ROME. Paus Paulus vindt de voor naamste conclusie van de in oktober ge houden bisschoppensynode dat het celibaat gehandhaafd moet blijven. Dit staat in een brief die de paus aan zijn staatssecre taris Villot heeft geschreven en die deel uitmaakt van de officiële stukken over de synode, die gisteren bekendgemaakt werden. Rogers meent dat deze twees try digheid de pogingen tot een vreedzame oplossing van het geschil in het Midden-Oosten in de weg zouden kunnen staan, aangezien Israel er door zou kunnen worden gesterkt in zijn opvatting dat het zjjn troepen niet onmiddelljjk uit de bezette gebieden be hoeft terug te trekken. Om met de Nederlandse bewindsman Schmelzer te spreken: „Als de Russen aan hun standpunt vasthouden, kan dit de voorbereiding van zo’n Veiligheidsconfe- rentie belangrijk vertragen. Maar het is mijn vaste overtuiging dat het niet wijs zou zijn om een probleem dat de Russen voor zichzelf hebben geschapen ook voor ADVERTENTIE niet kan uitoefenen, toch hulp zal mogen bieden. De vaagheid van deze formulering schijnt er toe te dienen de lokale bis schoppen speelruimte te geven in hun beslissing tot hoever deze „hulp” kan gaan. De opstand werd om tien uur in de ochtend ingeluid door enkele tientallen jongere gevangenen die uit hun cellen hadden weten uit te breken om daarna gezamenlijk een vreugdevuur in een van de werkplaatsen te ontsteken. Na het merendeel van de ruim vijfhonderd overi ge gedetineerden ook bevrijd te hebben, beklommen de oproerlingen het dak om met de dakpannen de bewakers te beko gelen die zich op een binnenplaats hadden teruggetrokken. Eenheden van de gendar merie en van de oproerpolitie hadden toen de gevangenis al omsingeld, zodat de mui ters zich bewust waren dat ze het Huis van Bewaring toch niet zouden kunnen verlaten. De herinnering aan de tragische gebeur tenissen in Dantzig en Stettin vorig jaar december, waarbij tientallen doden zijn gevallen, beheerst de gevoelens en ge dachten, niet alleen van de afgevaardig den op het congres zelf, maar van het hele Poolse volk. De beloftes van Gierek, in zijn grote openingsrede, zijn met grote scepsis opgenomen. Van werkeliike interesse in het partij congres is niets te bespeuren. Geen mens kijkt op als de zwarte limousines met de partijbonzen, geëscorteerd door „witte muizen” voorbijrazen naar de zittingen. Ook van de Oosteuropese top, die de hele week voltallig aanwezig is, heeft niemand op straat notitie genomen. In de lagere partijregionen, in de secre tariaten van de partij-afdelingen op het platteland, heersen nog dezelfde oude „ap- paratschiks” als vroeger en in de commu nicatie tussen partij en bevolking heerst nog steeds éénrichtingsverkeer. In tegenstelling tot de aan het slot van de bisschoppensynode bekend geworden tekst, staat in het gisteren gepubliceerde document over de rechtvaardigheid in de wereld niets over het gebruik van geweld om tot wijziging van de maatschappelijke structuur te komen. In de originele tekst stond dat het gebruik van geweld geoorloofd is mits aan zeer bepaalde voorwaarden is voldaan. Op een ander punt blijkt de paus zijn eigen mening te hebben ingeruild voor die van een ter synode geformuleerde opvat ting. Het gaat hier om de vraag wat er met de priesters moet gebeuren die uit hun ambt in het huwelijk getreden zijn. Dit probleem gaat vooral ook ons land aan. Terwijl paus Paulus zelf toch open lijk verklaarde dat de priester door uit te treden met Judas dient te worden verge leken, blijkt uit de nu publiek gemaakte documenten dat de priester die uittreedt „rechtvaardig en moederlijk” dient te worden behandeld. Het belang schuilt in de formulering dat hij, hoewel hij zijn priesteractiviteiten Zij die wegens sabotage-acties werden veroordeeld komen niet voor amnestie in aanmerking. Van de vrijgelaten Arabieren komen er ruim tweehonderd uit de Gaza- strook en de rest uit Judea en Samaria. Er zitten nu nog ruim tweeduizend Ara bieren gevangen in Israëlische gevangenis sen. De amnestie betekent een verzachting van de politiek ten aanzien van de Ara bieren in de bezette gebieden in het hen op te lossen door nu al aan de voor bereidingen van een Veiligheidsconferen- tie te beginnen”. Het is een standpunt waarover op de Fransen, de Belgen en de Italianen na met enige nuances wel overeenstemming bestaat. Helsinki lijkt de onderhandelingsplaats waarvoor ook de NAVO wel te vinden zal zijn, met het oog op de Finse neutraliteit. Maar wanneer de Finnen inmiddels moch ten besluiten en daar is enige kans op de DDR te erkennen, dan zullen de Westduitsers hun belangstelling voor deze neutrale hoofdstad uit politieke overwe gingen snel verliezen. (Van onze redactrice in Wenen) WARSCHAU. De mens moet cen traal komen te staan in het nieuwe, Poolse partijprogramma. Dat is de lei draad van de discussies tijdens het con gres van de communistische partij in Polen. Al durft partijleider Gierek geen socialisme met een menselijk gezicht aan, zoals zijn gewezen vriend Alexander Dub- cek, hij wil toch in Polen een menselij ker, flexibeler socialisme invoeren. PRAAG (DPA). President Ludvik Svoboda heeft het ontslag van de Tsjecho- slowaakse regering aanvaard en gelijk tijdig de nieuwe regering onder de huidige premier Lubomir Strougal benoemd. De regeringswisseling was noodzakelijk ge worden na de recente algemene verkie zingen. De nieuwe regering geeft slechts twee veranderingen te zien. In plaats van Jan Marlo is de huidige ambassadeur in Mos kou Bhvslzv Chnoupek minister van Bui tenlandse Zaken geworden. Chnoupek wordt beschouwd als een uiterst-conserva- tief Daarnaast werd Michal Sabolcik de nieuwe voorzitter van het federaal bureau voor de prijzen. Gelukkig heeft minister De Koster van Defensie verzekerd dat de nauwlettende aandacht die moet worden besteed aan de dreigende verpolitisering van de sociale acties in de krijgsmacht, niet zal verhin deren dat voldoende medewerking wordt verleend aan de verbetering van omstan digheden waarin dienstplichtigen hun werk doen. Politiek in het leger is uit den boze en communistisch gewroet moet ge decideerd worden uitgeroeid, maar ene moet zorgvuldig van het andere ge scheiden worden gehouden en dat is de minister blijkbaar, als gewetensvol be windsman, wel degelijk van plan. algemeen en de Palestijnse organisaties in het bijzonder. Deze liberalisatie is moge lijk geworden omdat van het Palestijns verzet geen militaire dreiging meer uit gaat. Enige weinig succesvolle pogingen om gedurende de afgelopen weken auto bussen op te blazen hebben daar geen verandering in gebracht. Andere maatregelen die op een meer gematigde koers wijzen zijn, behalve de aangekondigde gemeenteraadsverkiezingen in vier steden op de westelijke Jordaanoe- ver, ook afschaffing van het verbod, dat voor boeren in de bezette gebieden gold, om hun produkten in Israel te verkopen. De Arabische boeren waren ernstig in het nadeel omdat hun Israëlische collega’s wel hun produkten op de westelijke oever mochten verkopen. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De NAVO zal niet aan de voorbereiding van een Euro pese veiligheidsconferentie deel nemen voordat het akkoord over Ber lijn door de Grote Vier (de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie) is ondertekend. Dit zal zonder twijfel de voornaamste uitkomst zijn van het beraad dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-lidstaten gisteren in de Belgische hoofdstad zijn begonnen en dat vandaag nog wordt voortgezet. Het is in de loop van de dag ook wel duidelijk geworden dat de NAVO pas aan een Europese veiligheidsconferentie wil gaan denken wanneer zekerheid bestaat dat ook duidelijk een verbinding wordt ge legd met mogeljjke onderhandelingen over wederzijdse evenwichtige vermindering van strijdkrachten. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel heeft de positie van zijn land in dit ingewikkelde spel van politieke zet ten tussen oost en west zeer duidelijk ge maakt: geen besluiten die multilateraal vooruit lopen op een vredesverdrag een veiligheidsconferentie mag geen voorlopig of vervangend vredesverdrag vormen een veiligheidsconferentie en haar uitvloei sels mogen niet in de weg staan voor voortgaande Westeuropese integratie West-Duitsland blijft erbij dat de Berlijnse onderhandelingen pas als succesvol afge sloten kunnen worden beschouwd (volgens de formule die de ministers destijds in Lissabon ontwierpen) wanneer het uitein delijke protocol door de grote vier is on dertekend. zaak van alle politieke partijen in de Kamer moeten zijn, nu de besteding van overheidsgelden over de hele linie noodza kelijkerwijs uiterst kritisch moet worden bekeken in het belang van onze economie en welvaart. Daar komt de welstand ook nog bij, omdat een goede, doeltreffende defensie een kwestie van behoud van welstand is. D’66 heeft nogal vérstrekken de ideeën geopperd over mogelijke reor ganisatie van onze defensie, maar het lijkt in de eerste plaats een zaak voor deskun digen om daarover te oordelen. De com- missie-Van Ryckevorssel, die bezig is met een defensiestudie, kan misschien worden gedwongen haar studie uit te breiden over méér details van defensie dan zij oor spronkelijk van plan was. In de K.V.P. is insgelijks een stroming merkbaar om nu maar eens grondig af te rekenen met eventuele bodemloze putten in de defen sie, waarin geld verdwijnt dat er nooit meer in de vorm van verhoogde veiligheid uitkomt. Het risico dat ex-minister Luns, die al zeer ontevreden is over de trekken van onze moderne samenleving, nu ook nog een hekel aan zijn eigen K.V.P. krijgt, moet dan maar op de koop toe worden genomen. Het feit dat niet zozeer de veiligheid van ons land maar vooral de gewillige aanvaarding van steeds hogere NAVO-bijdragen voor de heer Luns van belang lijkt te zijn, vloeit waarschijnlijk uit zijn NAVO-functie voort, maar zijn vroegere medestanders in de K.V.P. willen toch blijkbaar die veiligheid eerst zwart op wit zien uitgetekend voordat zij ak koord gaan met een aanmerkelijke ver zwaring van de snel oplopende financiële aderlatingen ten bate van ons internatio nale prestige. ring van de arbeidslust door sterker ge differentieerde lonen stemt in grote lijnen overeen met de hervormingsplan nen in Tsjecho-Slowakije in 1968. Het is dit jaar niet de eerste keer dat in Frankrijk een oproer in een gevangenis is uitgebroken. De collectieve strafmaatregel van de minister van Justitie waarover wij gisteren berichtten, alle gevangenen dit jaar hun kerstpakketjes te onthouden, zal wel niet vreemd zijn geweest aan de gebeurtenissen die zich gisteren in Toul voltrokken. Wel is het de eerste maal dat de autoriteiten zich genoodzaakt zagen het ultimatum van de opstandige gevangenen te aanvaarden. Zelfs in de Noordierse hoofdstad Bel fast worden voorbereidingen getrof fen voor het kerstfeest. Een Britse luitenant, vermomd als kerstman, nodigt de kinderen van de buurt uit om het feest te vieren in de barakken van dé militairen. hebben de Russen zelf een soort vicieuze cirkel geschapen, die wel licht moeilijk te doorbreken zal zijn, omdat zij zowel door Scheel als door de Franse president Pompidou vergeefs zijn geatten deerd op het feit dat hun taktiek een verdere ontwikkeling van de ontspan- ningsbeweging in Europa in de weg staat. Er moet een eind komen aan de bu reaucratie, aan de fnuikende verspilling van arbeid en geld door de strikte plan economie van de weliswaar onttroonde, maar nog steeds op de achtergrond age rende Gomoelka. „We willen de produktie rationeler en beweeglijker maken en bij het opstellen van de plannen moeten de technologen het laatste woord hebben en niet zoals tot dusverre de partij functionarissen”. Dit standpunt begint meer en meer terrein te winnen, niet alleen bij de redevoeringen, die overigens weer geen woord van kritiek bevatten, maar ook tijdens de pauzes in de wandelgangen van het monstrueuze Cultuurpaleis. waar het congres wordt gehouden. Geen van de sprekers durft het woord „Liberalisering” in de mond te nemen, dat sinds het drama in Tsjecho-Slowakije zo’n ontstellende bijsmaak heeft gekregen. Maar het concept van de nieuwe Poolse leiders, dat deze week ter discussie staat decentralisering, aanpassing van de produktie aan de marktbehoefte, stimule- Onze Nederlandse defensie is de laatste tijd nogal in opspraak en dat behoeft geen ongerustheid te wekken, omdat in de meeste gevallen het onderwerp in parle ment en publikaties wordt aangesneden met de bedoeling, bij te dragen tot een beter effect van de zware lasten, die defensie op ieders schouders legt Misschien lukt het op deze manier, defensie te onttrekken aan de sfeer van taboe, die het onderwerp jarenlang aan het kritische oog heeft onttrokken. Er is geen enkele reden waarom onze parle mentariërs en onze publiciteitsorganen zich niet openhartig zouden mogen bezig houden met de vraag of ons defensie- apparaat wel aan de gestelde eisen vol doet en zelfs, of de aan ons defensie- apparaat gestelde eisen wel direct voort komen uit de eisen van onze veiligheid. Weliswaar doen zich in onze samenle ving nog steeds groepen mensen kennen die bij het vallen van het woord „defen sie” in kritische zin onmiddellijk opsprin gen en „ondermijning!” beginnen te roe pen, maar dat doet zich ook ten aanzien van veel andere zogenaamd precaire on derwerpen voor. Volkomen ten onrechte menen sommigen nog steeds, dat met het zwijgen over en verdringen van proble men die wel eens pijnlijk kunnen blijken, de samenleving het best gediend is. Ten aanzien van sex, drugs, abortus, bevol- kingsregeling en kinderopvoeding bijvoor beeld geldt voor sommige minderheden blijkbaar, dat alleen de poging tot voor lichting en tot het openhartig spreken over de beste manieren van voorlichting al in strijd is met het fatsoen, de orde en de wet. De heksenjacht lijkt weer een aparte liefhebberij te worden en helaas gaan daardoor vele goedbedoelde activitei ten de mist van de verdachtmaking in. Wat defensie betreft, heeft de minister op het ogenblik met twee los van elkaar staande maar beide zeer belangrijke vraagstukken te maken: de toegenomen mondigheid van dienstplichtigen, die zich hebben georganiseerd en wier activiteiten het gevaar lopen in een ongewenste poli tieke hoek te worden getrokken, en daar naast de ongerustheid van parlementariërs (en dus van politieke partijen) over de vraag of het defensiegeld niet beter en efficiënter kan worden besteed dan tot dusver het geval geweest is. Eigenlijk zou dat tweede probleem een JERUZALEM. In totaal 625 Arabi sche gevangenen uit de bezette gebieden zijn door de Israëlische autoriteiten vrij gelaten. Het betreft hier zowel Arabieren die in administratieve detentie zaten als mensen die wegens hulp aan Palestijnse organisaties waren veroordeeld. De westelijke drie hebben al laten weten dat dit zo snel als maar mogelijk is kan gebeuren wanneer de inter-Duitse onder handelingen eenmaal zijn afgesloten. De Sovjet-Unie echter heeft kort geleden te kennen gegeven een Berlijns akkoord pas te willen tekenen wanneer de West duitse Bondsdag de verdragen met Moskou en Warschau heeft goedgekeurd. West- Duitsland op zijn beurt zal pas met die procedure beginnen als de Russen hun handtekening onder het Berlijnse verdrag hebben gezet. Daarmee voor HANDSCHOENEN natuurlijk bij Het gaat om de twee stukken die de conclusie bevatten over de thema’s recht vaardigheid in de wereld en het priester schap in deze tijd. De paus verklaart dat hij de conclusie waartoe de stukken komen, bevestigt en aanvaardt. De paus kon dit gemakkelijk doen omdat in de beide stukken niets blijkt van de minderheidsrapporten die werden uitgebracht en waarin al die op vattingen werden verkondigd waar de paus niet van zal horen. Wel wordt in de brief van de paus aan zijn staatssecretaris ingegaan op de voor stellen om rijpere gehuwde mannen tot het priesterambt toe te laten in gebieden waar een schaarste aan priesters bestaat. s MM8W i. n d it n n •e n d n n 3 e

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3