ZORG OVER TE VEEL WINKELS VAN BEVERWIJK IN CENTRUM Zoen voor de wethouder van kleuteronderwijs Tentoonstelling van hobby’s in zalencomplex van De Slof danig in het vaarwater ’’Verkeer zit aanleg promenade si Op derde begrotingsdag Veelheid aan knutselwerk Meer wrang PTT-kantoor in Zeestraat MEUBELHANDEL WESTENBRINK dan grappig Meningsuitingen over plan van Kopspijker-groep DANKZIJ ZILVEREN „VOGELVREVGD” 1< TJMUIDER COURANT VRIJDAG 10 DECEMBER 1911 99 Katiw gomballen 3500 m2 woonplezier Plan Noordzeekanaal (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer F. R. W. Kaebisch, kwam op de derde dag van de begrotingsbehande ling in Beverwijk als eerste spreker aan het woord. Hij zei van het college een „boetedoening” te hebben verwacht over alle toegezegde en niet ver schenen nota’s. Wat de „blokvorming” in de raad betreft betoogde dit raadslid, dat die al is ontstaan, voordat deze raad werd geïnstalleerd, toen de meerderheid van zestien leden, zonder communicatie en dialoog, haar wil „dicteerde”. Spoorsingel Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar U ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor U regelen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het is donderdag avond in de rokerige achterzaal van café Sport aan de Alkmaarseweg op nieuw keihard bewezen, dat de uit voering van het promenadeplan op de Breestraat staat of valt met de op lossing van de verkeerstechnische problemen, die met het veertien da gen geleden gepresenteerde plan van de actiegroep Kopspijker samen hangen. BET-VEILING URGENTIE Daglicht AKTIEGROEP SCHAATSEN een (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE het promenadeplan niet als definitief te zien en voor alternatieven open te staan, kwam de verkeerstechnische kant op ta fel. En daarmee komt de uitspraak van Fr. Thöne: „Vanaf hotel Ter Burg tot de r.k. kerk slingert zich onder het groene lover een rij van luchtige winkeltjes door de Breestraat” wel in een mager daglicht te staan. Hetzelfde kan gesteld worden inza ke zijn mededeling, dat er reeds banken zijn, die de twee miljoen gulden (kosten van de promenade) direct op tafel willen leggen. Het bouwen met afgebrande lucifer houtjes blijft in zwang. Op deze foto enkele op deze wijze en met einde loos geduld gefabriceerde gebouwen, zoals de Munttoren in Amsterdam, de Amsterdamse Poort en de Poort van Kampen, De voorzitter van de jubilerende vereni ging, de heer J. Schinkel, bracht aan het begin van de avond dank aan alle mede werkers, die hun uiterste best hebben gedaan om van deze expositie een ge slaagd evenement te maken. Tevens reikte hij de Jaap Timmer-bokaal uit aan de heer H. van Wijk, die met zijn watersla gers het hoogste aantal punten heeft be haald op de vogel-expositie. BEVERWIJK Heemskerkerweg 85 Tel. (02510)-27682 HEERHUGOWAARD Middenweg 554 (t.o. H.H. Kerk) NACO-bushalte v. d. deur Tel. (02207)-1287 ALKMAAR Herculesstraat 6A t/o het bodecentrum bij de Massamarkt Tel. (02200)-11225 Het was eigenlijk wel een beetje wrang te moeten constateren, dat de loftuitingen van Stadscentrum-voorzitter A. Davidson aan het adres van oud-wethouder W. J. Vessies, „die het nieuwe stadshart heeft behoed voor verplaatsing naar ergens in de Beverwijkse rimboe” in de mist bleven hangen, want de heer Vessies was één van de felste opposanten van dit plan: echter alleen voor wat betreft de verkeerstechni sche kant van de zaak. Er komen drie loketten, waar alle han delingen kunnen worden verricht. Boven dien wordt een aantal postboxen ge plaatst, die men gratis kan huren. Een verzoek tot plaatsing van een copieerap- paraat in het nieuwe kantoor is nog in behandeling. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het pand Zeestraat 56 gaat de PTT een bijkantoor vestigen. Volgens de verwachtingen van de direc teur van het postkantoor aan de Laan van Meerestein, de heer G. Alting, hoopt men het bijkantoor 1 januari te openen. De PTT zocht reeds geruime tijd naar een pand, waarin een kantoor kon worden gevestigd. evenwel van het hart, dat in het alge meen de burgers zelf en dat geldt voor de gehele gemeente op onbetamelijke wijze de stad bevuilen, door maar rommel op straat en op open plaatsen te gooien. „Ik overweeg een voorstel in te dienen tot het instellen van een reinigingspolitie”. Het voorstel van mevrouw Van Oost- veen om het oude Jaagpad te herstellen zou de heer Klomp voorleggen aan de recreatiecommissie. Waar pogingen van verschillende zijden het winkelcentrum van Beverwijk een wat aantrekkelijker gezicht te verlenen niet toe kunnen leiden. Op de hearing was niet zozeer het plan als zodanig in discus sie (van iedereen lof), maar de nevenuit werking van het plan op het totale cen trum van deze stad. Vanuit dat standpunt geredeneerd is het niet te verwachten dat de promenade zich binnen afzienbare tijd aan het publiek kan presenteren. Het gemeentebestuur liet op de begrotingsver- gaderingen a’ doorschemeren, dat het plan Kopspijker, zoals het nu bloot, op tafel ligt, niet één-twee-drie is te verwezenlij ken. Mooi plan, zegt de gemeente, maar het zal toch allemaal anders moeten wor den opgezet Een overzicht van een deel der hobbyexpositie in het zakencomplex van De Slof. Hij zei het een eer te vinden deze expositie te mogen openen. In het kort ging hij in op de vraag hoe een mens eigenlijk tot een hobby komt. In het onderhavige geval draaide de heer Vessies de tijd vijftig jaar terug toen Beverwijk nog volledig agrarisch was en bijna ieder een een hok met konijnen of een toom kippen bezat. De mensen hadden de na tuur met groen en bloemen vlak voor de deur. Dit alles is verleden tijd en nu moet de mens zich gaan uitleven in hobbies, welke de natuur terugbrengen. In deze tijd van welvaart ontbreekt volgens de heer Vessies het welzijn. Een logisch ge volg is, dat men een anker zoekt om niet op drift te geraken in deze woelige en harde wereld. De oud-wethouder wenste de organisatoren veel succes met hun initiatief. Deze krasse taal verstond een ieder. Ook de oud-directeur van de sociografi sche dienst van Beverwijk, de heer Zoet mulder. Hij tekende toch wel bezwaren tegen het plan aan; waarheen met het verkeer, dat via de Spoorsingel wordt omgeleid en op de Alkmaarseweg uit komt. Daar moeten natuurlijk voorzienin gen voor worden getroffen. De looplengte van het plan is voor het winkelend pu bliek te lang (400 meter), en wat te doen met taxi 3000 en het politiebureau, die onbereikbaar worden. De huurprijs van f 200 is hoog”. Drs. J. VVierst verduidelijkte, dat er beslist geen kauwgomballenwinkel in het plan moet komen. „Want die ondernemer haalt het natuurlijk niet”. De prijs van f 200 per vierkante meter is redelijk en voor Beverwijk, een stedelijk gebied, niet te hoog, want het Centraal Bureau voor het Midden en Kleinbedrijf gaat voor een stedelijk gebied uit van een prijs per M2 van tussen de 200 en 400 gulden. En la chend: „Die 1300 m2 meer winkelopper vlakte is natuurlijk een druppel op de gloeiende plaat, want bij de Peperstraat komen er in de toekomst 15.000 m2 bij en het Beverplan is geraamd op 9000 m2 winkeloppervlakte.” Bang voor overbewinkeling was hij dus niet. Nadat de architect van het plan, Cees den Heyer uit Beverwijk, die in het plan ook de aloude pindakraam van de beken de pinda-chinees zag komen, had gepro testeerd tegen de aanleg van een ver- keerscircuit op het Meerplein („je moet een winkelcentrum en de parkeerterrei nen niet scheiden door een drukke ver keersweg”) en vervolgens had verklaard BEVERWIJK. De volièrevereniging „Vogeivreugd” heeft haar zilveren bestaan aangegrepen om in het zalencomplex van „De Slof” een grootscheepse hobbyten- lieren heeft uitgezet, waarvan 93% met omschreven klachten is teruggekomen. De heer J. C. van Dijk (P.v.d.A.) drong aan op een veiligheidscontrole-actie onder de leerlingen van de scholen voor voort gezet onderwijs, zoals die al eerder is gehouden en waarbij onder meer de ver lichting werd gecontroleerd. Dit raadslid vestigde ook de aandacht op de situatie op het Marktplein, waar veel „openbare” ruimte in beslag wordt genomen door opgeslagen marktkramen, caravans en de auto’s van twee bedrijven. Wethouder Sigon gaf toe, dat daar een „rommelige toestand” is ontstaan en zegde toe te zullen bekijken of daar iets aan kan worden gedaan. Het Meerplein beschouwde de heer Van Dijk, als een slechte plaats voor jeugdsociëteit (plannen BET-veiling), ge zien de vele bars en dergelijke. Volgens de heer Van Dijk zijn plannen om op de zolder van de BET-veiling kamertjes te maken voor een weinig respectabel doel tijdig verijdeld. Over dit laatste was het college niets bekend. Over een jeugdsocië teit aan het Meerplein zei wethouder Hermes, dat het van groot belang is wie de exploitant wordt. Wat de plaats betreft merkte hij op, dat het juist gaat om de jeugd, die nu ook het Meerplein en omge ving bezoekt en die men dus juist daar moet „opvangen”. Het gevaar van „overbewinkeling” in de binnenstad bij uitvoering van het Bever plan en de sanering van het stadscentrum, waardoor al een verdubbeling van de winkelcapaciteit ontstaat, met daarbij nog de 1350 m2 winkeloppervlakte die in het promenadeplan van „Kopspijker” wordt genoemd, achtte wethouder Sigon een na dere bestudering waard. De heer F. A. Numan (S.C.P.) wees op deze derde begrotingsdag nog eens op dit gevaar. Het leek dit raadslid nuttig op nieuw het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in te schakelen, dat veel ervaring heeft op het gebied van de winkelplanning. De heer J. P. Logger (V.V.D.) wees in dit verband ook op het zich uitbreidende winkelcentrum in Heemskerk. Op de tweede begrotingsdag had wet houder A. J. Hermes aan het kleuteron derwijs een eenmalige uitkering van tien gulden per leerling extra toegezegd en dat extraatje komt bij de vier gulden die het rijk meer uitkeert en bij de twee gulden extra die de gemeente al op het program ma had staan. „Is dat wel voldoende om uit de moei lijkheden te komen”, vroeg de heer M. F. Menist (P.v.d.A.) en wethouder Hermes kon hem verzekeren, dat de eerste reaktie van de zijde van het kleuteronderwijs bijzonder enthousiast was geweest („Een tien met een griffel en een zoen van de juffrouw” telefonisch, nemen we aan). De heer Hermes verzekerde de heer Van Dijk (P.v.d.A.) dat de jeugdnota bij de BSCR hoog op de prioriteitenlijst staat. Deze wethouder benadrukte nog eens, dat het meerjarenplan zeer flexibel moet worden gehanteerd en ontwikkeld. In antwoord op de hem gestelde vragen antwoordde wethouder P. J. Schipperus (S.C.P.), dat het mogelijk was alle „urgen te gevallen” op te nemen in Huis ter Wijck. Men heeft evenwel een aantal bejaarden af moeten wijzen, omdat het praktisch ondoenlijk is bejaarden op te nemen die behoren te worden opgenomen in een verpleegtehuis, omdat de verple ging nu eenmaal heel andere eisen stelt dan de verzorging. Evenals in Heemskerk wil men uit te geven grond voor woningbouw ook bij voorkeur verkopen aan ingezetenen die in Beverwijk een goedkope woning achter laten. Dit om de doorstroming te bevorde ren. Wethouder A. J. Klomp (V.V.D.) was het er mee eens, dat er maatregelen moeten worden genomen om de „achter blijvers” in het te saneren gebied niet de dupe te laten worden van een verpaupe ring als gevolg van het storten van aller lei afval op open plaatsen met als resul taat ratten en dergelijke. Hij zou probe ren daar iets aan te doen. Het moest hem Een moeilijk probleem, want het pro menadeplan graaft zich diep in de be stemmingsplannen in, vele jaren geleden vastgesteld. Den Heyer dacht aan een soort rotonde in langgereke vorm, lopend vanaf Stationsplein tot Pruimendijk. De ze rotonde splitst het verkeer in beide richtingen. Zolang de westelijke randweg nog niet is aangelegd, zou met deze, zij het minder ideale, oplossing, genoegen ge nomen moeten worden. Oud-wethouder Vessies zag het niet zo zitten. Hij was bang, dat het centrum onbereikbaar zou blijven voor de automo bilisten.” „Vijf jaar geleden reden er 20.000 automobielen over de Velserweg, dat zijn er nu al 30.000 geworden. En moet je dat aantal verwerken in die nauwe Spoorsingel, die niet verbreed kan worden. Zolang die randweg niet klaar is mag je niet verwachten, dat het verkeer zich zonder grote moeilijkheden over die Spoorsingel zal persen. Eerst de randweg, dan pas is het mogelijk om het verkeer uit beide richtingen om te leiden. Den Heyer: „Het verkeer komt er best uit”. Vessies: „Je loopt onherroepelijk vast.” Een kreet, vanuit de Kopspijker-gelede- ren: „Wij gaan uit van een ideale Bree straat en dan is onze oplossing nog de beste”. Vessies: „Maar het centrum blijft voor de auto’s dan ook potdicht” (Van onze stadtsredactie) HAARLEM. In ons bericht over het Statendebat over de eventuele herziening van het streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied is door een zetfout de indruk gewekt, dat de vergadering op 19 januari plaats vindt. De juiste datum is 10 januari. Financieel zit het promenadeplan wel goed, althans, dat verklaarde drs. J. van Wierst, die zich als econoom op de finan ciële opzet van het plan had geworpen. Hij dacht aan een huurprijs per vier kante meter van 202 per jaar, hetgeen voor een winkeltje in het promenadeplan van 100 m2 toch altijd op een jaarlijkse uitgave komt van ruim twintig mille. En vele van de aanwezige middenstanders op deze hearing, belegd door het Stadscen trum en Kopspijker, betwijfelen of een eenvoudige boetiek, lunchroom of feestar tikelenwinkeltje deze hoeveelheid slijk der aarde wel zouden kunnen opbrengen. De heer Kaebisch meldde, dat de aktie- groep in de wijk die het meeste overlast van de belt ondervindt 279 enquêteformu- Voordat dit ogenblik was aangebroken, hadden de medewerkende verenigingen talrijke uren van hard werken achter de rug om alles tot een goede opstelling te arrangeren. Men kan hier de meest uit eenlopende hobbies bewonderen, van vliegtuig- en botenbouw af tot fraai houtsnijwerk en hele gebouwencomplexen opgebouwd uit lucifers toe. Wie een en ander wil weten over de ontwikkeling van de automobiel, over het Rode Kruis, de recreatie voor bejaarden, het houden van aquaria, of wat dan ook, zal op deze uitgebreide tentoonstelling zijn licht kun nen opsteken. Zelfs over de wandelsport- vereniging „De Zwervers”, welke haar af deling in de expositieruimte heeft opge sierd met een legio aantal tijdens wandel tochten verworven medailles en vaantjes. De realisering van het plan wil Kopspij ker in handen stellen van een rechtsper soonlijkheid bezittend orgaan, bijvoor beeld een Stichting, die de grond in de Breestraat van de gemeente overneemt. „Zo kan dus, simpel geredeneerd, Bever wijk in één klap tot winkelcentrum voor de regio worden gemaakt”, vertrouwde de woordvoerder van Kopspijker, Fr. Thöne, de vergadering toe. „Het kost niemand één cent, want het plan financieert zich zelf. De wedergeboorte van de city is een feit”. A. Davidson zette zich in het spoor van Thöne, want de tijd had, volgens hem, zeven jaar stil gestaan. „Beverwijk dreigt de greep op de omgeving te verliezen. De nieuwe vorm van de city is in 1964 vastgesteld, maar wat hebben wij ervoor in de plaats gekregen: open, braak liggen de terreinen; holle kiezen in een langza merhand rot wordend gebit”. toonstelling te organiseren, waaraan tal rijke verenigingen, die zich op het uitge breide terrein van de hobbies bewegen, hun medewerking hebben verleend. Een leuke opzet van het geheel, waarbij de grote meerderheid der vogels in twee aparte zalen zijn ondergebracht en de hobbystands hier en daar met wat leuke sierduifverblijven en een papegaa* zijn opgeluisterd, maakt, dat men een rijk gevarieerd geheel heeft verkregen. De ex positie is donderdagavond officieel geo pend door oud-wethouder W. J. Vessies. BEVERWIJK. Na drie dagen praten over de gemeentebegroting voor het jaar 1972 blijkt er aan de „blokvorming" in de raad nog weinig te zijn veranderd, terwijl ook het „klimaat” niet is verbeterd, on danks verschillende sympathieke pogingen van beide zijden om de harde kantjes van de debatten wat bij te slijpen. De sfeer tussen de oppositie en de „regeringsgezinden” bleef gespannen, of, zoals de burgemeester het noemde, wrang. Ondanks alle gepraat leek men elkaar niet te willen verstaan. Dat leidde dan tot zure „grapjes”, die niet getuigden van een werkelijk gevoel voor humor en betrek kelijkheid. „Raadsleden en ambtenaren zijn stuk voor stuk ombudsmannen”. Over de preventieve werking van de Gatso-roodlichtcamera’s deelde de burge meester nog mee, dat men er niet eens elke dag een film in durft te stoppen, omdat administratief het aantal overtre dingen dan niet meer te verwerken zou zijn. „De avondverlichting is ook een goede verlichting”, antwoordde de heer Bruins- ma op een aanmerking, dat de verlichting in Beverwijk ’s avonds om half elf al op een half pitje wordt gedraaid. Uit zijn antwoord op een vraag over de wenselijkheid van spraakonderwijs op de kleuterscholen bleek, dat de logopedisten in Beverwijk die wenselijkheid niet on derschrijven. Oud-wethoudei W. J. Vessies had voor dit alles in zijn openingstoespraak de grootste bewondering. In een ander verband meldde de heer Kaebisch wel „gehard te zijn” in de strijd, toen men vroeger met echte modder naar „de rooien” gooide. Hij citeerde de begin regels van twee oude strijdliederen. Met het antwoord van wethouder A. J. Hermes (S.C.P.), die had uitgelegd, waar om het college meent dat de gemeente het Noordhollands Philharmonisch Orkest moet blijven subsidiëren, kon de heer Kaebisch het wel eens zijn. Niet echter met het antwoord van wet houder A. Klomp (V.V.D.), dat de oor zaak van „kattepislucht” niet bekend is. De heer Kaebisch meende te weten, dat deze afkomstig was van chemisch bedrijfs afval op de vuilnisbelt. De vuilnisbelt kwam op deze derde begrotingsdag nog vele malen ter sprake. Wethouder A. Klomp (V.V.D.) herhaal de, dat de deskundigen niet hebben kun nen vaststellen, dat de stank inderdaad afkomstig is van de belt. Die lucht ont staat ook elders in het land, onder meer bij verkeersconcentraties. De wethouder benadrukte voorts, dat er met man en macht wordt gewerkt om ook de oude stortplaatsen af te dekken. Wat de toe komst betreft betoogde de wethouder, dat er op basis van een deskundig nieuw rapport (het oude rapport-Stoelinga blijft volgens de wethouder nog steeds „ver trouwelijk”) getracht wordt met de omlig gende gemeenten een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. In het nieuwe rap port worden aanbevelingen gedaan, maar het wat, hoe en waar blijft een open vraag, waarop in komende besprekingen nog een antwoord moet worden gegeven, waarbij onder meer de raden van de verschillende gemeenten alle inspraak krijgen. Het kan best zijn, dat de nieuwe belt helemaal niet in Beverwijk komt”, aldus wethouder Klomp, die voorts be toogde, dat het college best ook wat ziet in de methode van vuilverbranding, maar „zo’n vuilverbrandingsinstallatie stamp je niet van de ene dag op de andere uit de grond”. De burgemeester voerde nog aan. dat de vuilnisbelt wel de aanleg van het Aagten bos versnelt. Als de burgemeester dan in deze sfeer tot spoed maant, gewoon om praktische redenen, omdat de boerenkoolmaaltijd staat te wachten en er wordt dan van de zijde van de oppositie geantwoord: „De hansworst hebben we al”, op een wijze die niet te raden laat welke wethouder daarmee wordt bedoeld, dan kunnen we dat niet meer grappig vinden. Dan komt het zover, dat de burgemeester bij de ope ning van de maaltijd nadrukkelijk vast stelt, dat er azijn op tafel staat. Daarna gebeurt het, dat een raadslid na een volkomen correcte houding tijdens de raadsvergadering na afloop daarvan vóór de maaltijd woedend wegloopt, omdat ie mand van de „regeringsgezinden” een mis plaatste opmerking maakt, die in deze sfeer ook weer volkomen verkeerd valt. We kunnen slechts groot respect hebben: voor het betrokken oppositielid, dat de sportiviteit opbracht toch onopvallend te rug te komen, waarmee hij terecht door raadsleden van beide blokken in de „wan delgangen”, zoals dat dan heet, werd ge complimenteerd. Eén der drie vrouwelijke raadsleden, namelijk mevrouw J. H. Vos, zei op een gegeven ogenblik de begrotingsdebatten te hebben ervaren als een hanengevecht, waarbij men elkaar op de gevoeligste plaatsen gemeen probeerde te pikken. Zij meldde ook verschillende malen op haar zetel te hebben zitten wippen met de gedachte: „Moet ik nu maar liever weg gaan of moet ik blijven zitten”. We hebben geen behoefte aan een uit voerig verslag van alle incidenten en „grapjes” omdat de Beverwijkse belangen en voor het behartigen daarvan kwam men toch bijeen daarmee niet geacht kunnen worden te zijn gediend. Die be langen kwamen gedurende de drie dagen van de begrotingsbehandeling wel degelijk ter sprake en daartoe moeten wij ons dan maar bepalen. In antwoord op een vraag van de heer A. W. Lindeman (V.V.D.), of de vijvers van Hoogovens bij Wijk aan Zee niet kunnen worden benut voor de schaats sport, moest wethouder Klomp antwoor den, dat deze daar niet geschikt voor zijn, maar hij wilde bezien, of voor dit doel mogelijk een deel van de dorpsweide onder water te zetten is of eventueel de parkeerterreinen in de duinen. Het bestemmingsplan Westertuinen zal spoedig aan de commissie volkshuisvesting worden voorgelegd. Indien dat mogelijk zou zijn wilde wethouder Klomp graag de werkgroep nieuwe woonvormen inschake len om haar visie te geven op betere woonvormen en een betere woninginde- ling, voor zover deze binnen het kader van de mogelijkheden te realiseren zijn in Westertuinen. Wethouder Sigon wilde niet nader in gaan op de kwestie van de hondenbelas ting, omdat men alle gelegenheid krijgt daarover te discussiëren tijdens de verga dering op 16 december. Burgemeester J. G. S. Bruinsma kwam nog even terug op de ombudsman. I 81 1 .zzzZ-z^^^^

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7