Blijft van Fadrhonc? dat is Affaire-Mieke Sterk de aanleiding UNIERAAD ZOND HET BESTUUR NAAR HUIS TOE VAN DE KNAU Handbalteam hoopt op goede start Atleten waren eenstemmig in kritiek Verre uitwedstrijd Haarlem Telstar gokt op minder sterke defensie Sparta TELSTAR - SPARTA GERHARD SCHREUR 1 (bezieler van Levi’s): „De tijd is rijp de vraag voor verrassing” van trainer Supporters eisten vertrek Veel gelukkigen in sporttoto 11 ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 (Van onze sportredactie) Vierde poging Naam maken SCHOONENBERG SPORTPARK ra a a n ■i H ra ra Peterson overleefde crash ZlBBBBBBBBBiaaaBBaBBSBBSBGBBWBSBawaESSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBiaBBBBBBBMBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBWBBBBBBBBfl (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) VOORZITTER JUTTE (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE vijfduizend OBERHAUSEN. De THEO KLEIN - ZEIST KNVB-voorzitter Meuleman beloofde het vorige week in Zeist. Secretaris-penningmeester Burgwal spreekt het tegen. Er wordt vandaag in Zeist wel-niet gesproken over de verlenging van Fadrhoncs contract. Burgwal: „We komen inderdaad voor de maande lijkse vergadering van het bondsbestuur bij elkaar, maar daar wordt echt niet over het contract van de bondscoach gesproken. Fadrhonc kan dat wel willen, maar die beslissing wordt pas later genomen. In de arbeidsovereenkomst staat precies wanneer. Een maand of wat voor het contract is afgelopen. Maar nu valt die beslissing nog niet”. Koopt de Telstar-bode, u kunt hierop de wedstrijdbal winnen met de handtekeningen van de spelers. Bij Haarlem valt vandaag de beslissing of Gerrie de Goede en Sjef van Duffelen (beiden hebben een liesblessure) morgen De Haarlemmers, die tot nu toe drie keer vergeefs probeerden om in een Euro pees toernooi een ronde verder te komen, hebben bij hun vierde poging om aan een snelle eliminatie te ontkomen, de beschik king over hun twaalf sterkste spelers. Alleen Bill More sukkelt met een ver koudheid. Door een tijdige organisatie heeft men problemen, zoals vorig jaar, toen Jan Schappert in de uitwedstrijd tegen Olomouc verstek moest laten gaan omdat hij geen vrij van zijn werk kon krijgen, kunnen voorkomen. Bij het gezel schap dat zich gisteren na een reis van zes uur in de Bulgaarse hoofdstad instal leerde bevonden zich ook Kees Akerboom en Walter Ombre. SOFIA Hoewel ze voor de eerste wedstrijd tegen Akademika Sofia allemaal wisten te vertellen dat er met een aanzienlijk verschil gewonnen moest worden, wilde Levi’s nog enige kans maken op kwalificatie voor de kwartfinales van het Europese toernooi der landskampioenen, stonden de gezichten van de Haarlemse basketballers gisteren, op weg naar Sofia, allerminst somber. Natuurlijk, ze waren er stuk voor stuk van overtuigd dat de minimale nederlaag van vorige week (9492) in theorie een zeer wankele basis voor de return vormt, maar toch bleef er hoop. Dat restje ver trouwen wordt dan voornamelijk gebaseerd op het Haarlemse spel in de tweede helft van het treffen in de Kennemer Sporthal, toen Levi’s een achterstand van 15 punten op twee puntjes na weg wist te werken. In die twintig minuten schrom pelde de schier onaantastbare superioriteit van de Bulgaren ineen tot normale pro porties, voldoende om spelers en coaches met een redelijke dosis moed in het vlieg tuig naar Sofia te doen stappen. „Spelen we in Bulgarije de hele wedstrijd op het niveau dat we thuis na rust haalden, dan is het nog geen verloren zaak”, orakelden de Levi-coaches Rob de Wit en Jan Janbroers, direct na het eerste duel. (Van onze sportredactie) ZEIST. Jaroslav Mraz liet zich giste ren aan de vooravond van het wereld kampioenschap handbal voor dames, niet uit de tent lokken. Onder geen beding wenste de coach van het Nederlands team een tip van de sluier op te lichten, die er ook na de laatste voorbereidingen nog altijd hing over de tactiek waarmee de ploeg vanavond tijdens de ouverture in de Rotterdamse energiehal wereldkampioen Hongarije wil verrassen. DEN HAAG. De uitslag van toto 20 (4 en 5 december) luidt: aantal deelnemers 688.129, bruto-inleg 1.635.875,-, prijzenbe- drag 691.975,12. Eerste prijs f 172.993,-, 17 winnaars, die elk 10.176,10 bruto per kolom ontvangen. Tweede prijs 172.993,-, 774 winnaars, die elk 223,50 per kolom ontvangen. Derde prijs 172.993,-, 9090 winnaars, die elk 19,- per kolom ontvangen. De premie ten bedrage van 172.993,- wordt na het verstrijken van de reclame- termijn bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Zij hadden dinsdag al gepakt en gezakt gestaan; omdat Akademika verzuimde het geld voor de beloofde tickets over te maken (als compensatie voor het tè lange verblijf van de Bulgaren in Nederland, dat Levi’s maar liefst duizend gulden extra kostte), moesten zij echter onver richter zake huiswaarts keren. De Bul gaarse vereniging heeft zich verder de hele week van de domme gehouden, waardoor alle extra onkosten waarschijn lijk op rekening van Levi’s komen. Voorzitter Joop Remeijer: „Omdat het Af gezien van kwesties als die met Van Enkhuyzen, die slechts stroomversnellend „laatste getrouwen” van Rot Weiss Ober- hebben gewerkt, is het verzet tegen het (amateuristische) KNAU-beleid nooit zo hevig en vooral massaal geweest als dit jaar. Voorzitter Jutte heeft onlangs al ver klaard, dat zijn levensvreugde bedorven werd door de zich opeenhopende protes ten. Het bestuur heeft nu dan de conse quenties getrokken en heeft een dergelijke gang van zaken zeker al voorzien in de af gelopen weken. ONTARIO. De Zweedse autorenner Ronnie Peterson is met zijn STP-March Formule-1-wagen verongelukt toen hij in Ontario rijproeven nam voor een banden fabrikant. De auto raakte uit de koers, vloog tegen een muurtje en raakte in brand. Dit gebeurde toen Peterson met een snelheid van 225 km/u. reed. Wonderlijk genoeg overleefde hij het ongeluk zonder schram of brandwond. Voor de Amerikaanse kern van Levi’s hebben de Europse wedstrijden nog een extra dimensie. Bill More, enkele weken geleden in zijn vrije tijd begonnen met de verkoop van „water-matrassen”, legt uit: „Wij zijn bereid om tegen Akademika tot het uiterste te gaan. Het Europese toer nooi vormt voor ons de enige mogelijk heid om op het hele continent naam te maken. Mèt een succes van Levi’s zou ook onze naam door heel Europa gaan, waar door we in de toekomst, als dat nodig mocht zijn, misschien makkelijker aan een contract bij een andere club kunnen komen” in de lastige uitwedstrijd tegen Veendam van de partij zullen zijn. Ook het meespe len van Kees Bregman, hij vertoonde deze week griepverschijnselen, is nog niet ze ker. Kan Brand over al zijn spelers be schikken dan is het niet waarschijnlijk dat het elftal dat nu al vijf achtereenvol gende overwinningen heeft behaald, nog gewijzigd zal worden. Haarlem: Lelieveld; Wentink, Hoeben De Haan, Van Duffelen; Nieuwenhuys. Peijs, Van den Berg (Smit); De Goede, Bregman (Van den Berg). Bosz- hard. Veendam: Lukken; Edens, Georg Kerkhoff, Blijham; Nienhuis, Roosien, Beuvink; Pascal, De Blaauw, Van der Weide. Hun mening is intussen niet gewijzigd. De Haarlemmers hebben de tussenliggen de week gebruikt voor een stoomcursus anti-Bulgaars basketbal. Er werden tot vervelens toe video-opnamen van de wed strijd getoond, waarna men alle gemaakte fouten tot op de draad ontleedde. Het resultaat werd tijdens enkele trainingen in praktijk gebracht. Rob de Wit: „Van die video-opnamen zijn we veel wijzer geworden. We hebben de bewegingen van die Bulgaren tot in de perfectie kunnen bestuderen, waarna we een nieuw strijd plan op konden stellen, om ze in de wedstrijd van vanavond af te stoppen”. Het verantwoordelijke duo doet geen enkele moeite om de in het eerste duel gemaakte fouten te verbergen. Integen deel, direct na de wedstrijd werden ze al openlijk toegegeven. De Wit en Janbroers hadden te veel op de verdedigende re- boundkracht gerekend, terwijl de man- tegen-man-verdediging tegen de gerouti neerde Bulgaren volkomen faalde. De Wit: „We hebben opnieuw kunnen consta teren, dat onze grote zwakte zat in het feit dat we de aanval van Akademika niet op de baseline af konden stoppen, waar door levensgevaarlijke spelers als Golo- meev, Peichev en Barazakov vrij spel kregen”. hausen hebben gisteren tijdens de Bun- desligawedstrijd tegen FC Kaiserslautern luidkeels het vertrek van trainer Brocker geëist. Rot Weiss Oberhausen bleef door de 2-5 nederlaag opgescheept met het etiket de club te zijn met de slechtste resultaten. Het openingsdoelpunt van Mumme voor de thuisclub werd beant woord met treffers van Hosic, Vogt (tweemaal) en Diehl, alvorens Diehl twee minuten voor tijd de nederlaag een wat draaglijker aanzien kon geven. Ook gisteravond viel, mede door de aan wezigheid van erelid Jo Moerman, meer malen de naam Westphal. De uit 1968 da terende affaire rond deze trainer is nog steeds niet opgelost. Hoewel hij geldt als een van de grootste specialisten op de sprint en de estafette, is hij vanwege de kwestie-Mexico tot en met München uitge sloten. Hij traint nu slechts landskampioen AAC. Deze vereniging staat financieel bij zonder sterk, betaalt zijn eigen trainingen en zendt geen atleten naar de centrale trai ning, omdat men van oordeel is dat West phals methoden door bondstrainers niet te verbeteren zijn. De plaats van AAC is bij na uniek geworden. Bovendien traint Mieke Sterk als enige vrouw onder de mannen mee. Voorzitter Linssen wees vrijdagavond verschillende malen op de positie van zijn vereniging. Hij wilde geen atleten aan nationale ploegen afstaan als hij het ver moeden had, dat ze niet juist werden op gevangen en ook die opvang speelt in het beleid van de KNAU een cruciale rol. In Helsinki hebben zich taferelen afgespeeld, die naar Mieke Sterk beweert, veel erger zijn dan zij in de Haagse Post heeft be schreven. Ze is dan ook in genen dele bang om voor een strafcommissie te verschijnen. De begeleiding is niet alleen door Mieke Sterk bekritiseerd. Een ander iets is de uitverkiezing van afvaardigingen naar be langrijke wedstrijden. De trainers van de KNAU hebben dit jaar meer dan wie ook gefulmineerd tegen het feit dat er van in spraak niets terecht is gekomen. Bij de sa menstelling van de selectieptoeg naar Mün chen zijn ze zelfs niet eens gehoord, laat staan bij het vaststellen van de limieten. Daar komt nog bij dat de bondstrainers in het openbaar hun coördinator zijn afgeval len, omdat men geen idee had wat hij nu eigenlijk uitvoerde. Bij hen bestond het ge voel dat Jan van Heek geen vertegen woordiger van hen was. Het Amerikaanse duo, dat vorig jaar net voor de cupwedstrijden tegen Olo mouc in Nederland arriveerde, is er van overtuigd dat de grote afstand tussen hen en de Nederlandse spelers uit de ploeg in het tussenliggende jaar kleiner geworden is. „Een jongen als Akerboom heeft zich duidelijk aan ons spel opgetrokken”, zegt Schreur, „bovendien werden alle Neder landse spelers door de komst van drie Amerikanen verplicht om er harder tegen aan te gaan om zeker te zijn van hun plaats”. Zolang „de aanvoer” van Ameri kaanse basketballers naar Nederland bin nen redelijke proporties blijft is er vol gens het tweetal geen gevaar voor een verschraling van de „inlandse” jeugd, zo als dat in België het geval is. Schreur: „Daar spelen Amerikanen zelfs in de derde divisie. Dat is funest voor de doorstroming van de Belgische jeugd, die er in de meeste gevallen niet meer aan te pas komt” Een andere oorzaak voor deze ongezonde situatie moet volgens Rob de Wit bij de clubbesturen worden gezocht. „Daarin zitten”, aldus De Wit, „te veel rijke mannetjes, die bestuursfuncties ne men om zoveel mogelijk in de krant te komen. Zij drijven tegen beter weten in hun zin door, met deze voor het Belgische basketbal desastreuze gevolgen. In Neder land zal dat nooit zover komen, omdat hier de hele opbouw beter in elkaar zit en de begeleiding veel beter is”. De samenstelling van het KNAU-be- stuur was: Jutte (voorzitter), Oskam (se cretaris), Koster (penningmeester), Claas sen, Thijsse, Leyn, Kappenburg, Klosters, Van der Weegen, Van Drunen en Kaptein leden). „In de eerste tien minuten moeten we proberen rust te krijgen in de ploeg” deelde de coach toch mede om een tik keltje houvast te geven. „We speculeren er verder op dat Hongarije labiel speelt. Dat komt nog al eens voor. Daarvan zouden we moeten profiteren. We zijn tot nu toe twee keer tegen Hongarije uitge komen en we deden het toen goed. Daar om ben ik ook heel optimistisch. Indien we winnen is dat natuurlijk een wereld- sensatie. Groter nog: een sensatie in het universum”, verduidelijkte Jaroslav Mraz lachend, terwijl hij voor wat de laatste woorden betreft volledige bijval kreeg van hulptrainer Jo Gerris. Maar toch kwam de coach ondanks de goed verlopen voorbereidingen van de laatste weken nog voor een verrassing te staan. Nel Martens van Sittardia liet hem namelijk weten dat zij de volgende week als leerlinge van het CIOS voor een examen staat en het bijgevolg wel ge wenst was dat zij op die dag hoewel de titelstrijd dan nog op volle toeren draait wel graag vrij wilde hebben. Mraz: „Ik begrijp niet waarom zij dit niet eerder heeft gezegd. Zij is natuurlijk bang geweest dat zij dan niet bij de selectie kwam.” De mededeling van Nel Martens noopte Mraz de Sittardse uit de definitieve ploeg te houden, omdat hij in het tien dagen durende kampioenschap nu eenmaal wil beschikken over een zo goed mogelijk ingespeelde en homogene ploeg. AAC-voorzitter Linssen verwoordde de stemming in de hevig geëmotioneerde ver gadering als volgt: „Er wordt door het geval-Mieke Sterk een verhouding tussen bestuur en atleten gecreëerd, die tot gevolg heeft dat atleten door een enkele opmer king weggestuurd kunnen worden. Wij blijven rebellen”, riep hij. De meerderheid van de unieraad drukte zich zwakker uit, maar was wel van oordeel, dat de zaak- Mieke Sterk uitsluitend door een straf commissie behandeld kon worden. Men trachtte bovendien op allerlei manieren aan te tonen dat het KNAU-bestuur tegen de reglementen gezondigd had, o.a. door de beleidsbeslissing niet in het bondsor gaan mee te delen Jutte verklaarde dat Mieke Sterk niet voor haar leven was uitgesloten, maar de termijn voor de straf „zou hij wel bekij ken”. Ook deze opmerking achtte de ver gadering bijzonder ondemocratisch ten aanzien van iemand die duidelijk tegen de reglementen gezondigd had Mieke Sterk, zelf niet aanwezig, heeft na de Europese atletiekkampioenschappen in Helsinki in de Haagse Post een artikel geschreven, waarin zij de begeleiding van de atletiekequipe aanviel. Als voorbeeld noemde zij ook een trainer „die een duidelijke voorkeur toonde voor een der atletes”. Jutte spitste deze passage gistera vond toe op een verhouding die Mieke Sterk gesuggereerd zou hebben. De unieraad ging nogal verbluft uiteen. Men had er o.a. op gewezen dat voldoende informatie ontbroken had Mieke Sterk heeft inmiddels nog geen officieel bericht van de KNAU ontvangen omtrent haar uitsluiting, laat staan dat er bij haar iets bekend is over een naderend HAARLEM—IJMOND. Telstar-trai- ner Rab voorziet morgen op Schoonenberg tegen Sparta niet zo’n moeilijk duel voor de Velsenaren als in de thuiswedstrijd tegen FC Twente. Er zit bij de Rotter dammers, vooral in verdedigend opzicht, volgens Rab „iets minder evenwicht” in als bij Twente, hoewel de mannen van Elek Schwartz vaak toch wel erg gemak kelijk de weg naar het doel (Sparta heeft met Ajax met zevenendertig voltreffers de meeste doelpunten gemaakt) weten te vinden. Bovendien is Sparta nog steeds gehandicapt door de blessures van Ejj- kenbroek en Kowalik, die ook niet in de basisopstelling voorkomen, terwijl ook de schorsing van één wedstrijd van Jan van der Veen een verzwakking betekent. Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst, Walbeek, Visser; De Quant, Bosveld, Klijnjan; Heijerman, Koudijzer, Kristen sen. Jaap Zwaan is weer zover hersteld dat hij op de nominatie staat om met het B-elftal te spelen. Monne de Wit is prak tisch hersteld maar nog niet toegevoegd aan de A-selectie. Ook hij zal vanmiddag voetballen in het B-elftal. Voor het overi ge heeft Jan Rab veertien voetballers waaruit hij morgen het elftal samenstelt. gesprek. De sfeer tijdens de vergadering van gisteravond was danig opgeladen door de vele kritiek die het KNAU-bestuur op haar voorlopige begroting moest aanhoren. Een voorbeeld van de amateuristische aanpak noemde de unieraad de Neder landse indoorkampioenschappen vorig jaar. Die waren begroot op 1.000 gulden. Uiteindelijk kostte de organisatie 8.000 gulden. Bovendien werd de positie van de nati onale technische commissie aan de orde gesteld. NTC-voorzitter Kleyn pleitte on der bijval voor een nieuwe structuur. In de huidige structuur, die nu twee jaar werkt, is het nog niet voorgekomen, dat de unieraad een bestuursbeslissing op een dergelijke manier corrigeerde. (Van onze sportredactie) UTRECHT De KNAU zit voorlopig zonder bestuur. De affaire-Mieke Sterk is daar de rechtstreekse aanleiding van. Tijdens de vergadering van de unieraad, het belangrijkste orgaan met beslisbevoegdheid binnen de KNAU, bracht gisteravond Ben Walet (Bussum) een motie in het geding, waarvan hij de gevolgen niet kon overzien. Hij verlangde dat het KNAU- bestuur het besluit om Mieke Sterk niet meer op te stellen in landenploe gen en afvaardigingen nietig zou verklaren en om de hele zaak te verwijzen naar de strafcommissie. Toen na de stemming bleek dat 22 unieraadsleden de motie steunden, trok KNAU-secretaris Oskam zijn, vorige week voor bereide, conclusie: „Dan zult u een nieuw uniebestuur moeten kiezen”, in. De deining die na deze mededeling ontstond mondde uit in een schorsing van de rumoerige vergadering. Voorzitter Jutte: „De unieraad zal zich verder zonder ons moeten beraden”. UTRECHT. De moeilijkheden met de KNAU kwamen niet onverwacht. Vorige week deed KNAU-secretaris Oskam en kele uitlatingen waaruit bleek, dat h\j op zjjn minst bijzonder verrast was over de eenstemmigheid waarmee de verzamelde topatleten hun af keer van het bestuurs beleid duidelijk maakten. Oskam werd op de jaarlijkse bijeenkomst van de TCC (die overigens ter plekke werd opgeheven om dat zij niet voldoende kon meebeslissen) dermate gedwongen openheid van zaken te geven dat hjj er niet meer onderuit kon om toe te geven dat de KNAU niets onderno men had tegen de scherpe limieten voor de Olympische Spelen in München. De atleten waren in dat opzicht verkwanseld. De groep van 30 man was echter nog meer gebelgd over het feit, dat de aantijgingen Oskam niets konden schelen. Immers, als de consequenties van deze anti-stemming getrokken zouden worden, zou Oskam 11 december als vrij man buiten staan. Het is de vraag of Oskam zich vandaar, na de ge beurtenissen van gisteravond, een „vrij man” kan noemen. Van vele kanten is het bestuur de laatste tjjd wanbeleid verweten. Dat het in Utrecht tot een uitbarsting kwam is bepaald geen kwestie van een moment van (on)bezonnenheid van de Unieraad. Bulgaarse geld voor ons niets waard is, was het eenvoudiger geweest om met twee tickets terug te betalen. Nu dat niet gebeurd is, zullen we nog vóór de wed strijd een onderhoud hebben met het bestuur van Akademika. Wordt het geld niet direct in dollars betaald, dan gaat er een protesttelegram naar de FIBA”. Gerhard Schreur, de grote stimulator van de Nederlandse basketbalkampioen, behoort zoals gewoonlijk ook in Sofia tot de grootste optimisten. Hij zegt: „Wij hebben nu het voordeel dat we als under dog beginnen. Met wat geluk kunnen we hier een ronde verder komen. Dat een overwinning mogelijk is, bleek vorige week toch in de laatste twintig minuten. De tijd is rijp voor een verrassing. Nie mand verwacht meer dat we zullen win nen. Daardoor is er vooral van de jongere spelers een grote last afgevallen. Zij kun nen nu waarschijnlijk eerder in hun spel komen dan vorige week Het grote nadeel voor de onervaren spelers in onze ploeg is, dat zij in de Nederlandse competitie te weinig tegenstand krijgen. Behalve Levi’s, spelen Mars Stars, Fiat Stars, Rotterdam- Zuid en Punch goed basketbal. Daar heb je het mee gehad. Echte topwedstrijden, waarin onze spelers tot het uiterste moe ten gaan, zijn schaars. Daarom is de overgang naar een harde Europa-cupwed- strijd, zoals vorige week tegen Akademi ka, te groot”. De unieraad kan nu twee dingen doen. Het is in theorie mogelijk, dat een nieuwe stemming anders zal uitvallen, waardoor het bestuur gehandhaafd zou kunnen blij ven. Veel waarschijnlijker is dat de unie raad een aantal nieuwe bestuurskandida- ten zal voordragen voor de jaarvergade ring in maart 1972. Er is tenslotte de mogelijkheid dat het geplande gesprek tussen Mieke Sterk en het afgetreden KNAU-bestuur (dat overigens wel de lo pende zaken afwikkelt) een onverwachte oplossing brengt in de affaire-Mieke Sterk, die er om begonnen is dat zij de gedrags regelen verre heeft overschreden. Dat ging alle perken te buiten (Oskam). a.s. zondagmiddag half 3

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11