Prof. dr. H. Berkhof: Kerk lichaam Christus is voor mi|: van DE TAAK VAN DE VROUW VOLGENS Dr ANNA A. A. TERRUWE 14 Experiment voor ploegijzers Anglikanen: twee vrouwen priester Frustatieneurose is tot een volksziekte geworden Onderwijs in Amerika gehandicapten Zwaarden en ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 Erbij Nederland werd toen nog heel tam over Hitler gedacht. Anders gezegd Niets nieuws Open voor een ander Zelfbevestiging Dolle Mina Getuigenis Ik kwam daar in aanraking met de belijdende kerk. Toen besefte ik, wat de naam van Jezus Christus be tekent in de tijd van de afgoden. Daar zag ik het. Daar wist ik, dat het de moeite waard was daarvoor te staan en desnoods te vallen”. Prof. Berkhof is de man die de term „midden-orthodoxie” introduceerde. Zijn Amsterdamse collega prof. Van Niftrik zei ons eens daarover: „Dat neem ik hem nog altijd kwalijk, al is het erg moeilijk lang op Berkhof boos te blijven!” Hieronder fragmenten van het gesprek: De Nijmeegse vrouwelijke psy chiater dr. Anna A. A. Terruwe heeft onlangs in Haarlem in de grote zaal van het Concertgebouw een causerie gehouden met als onderwerp „De taak van de vrouw in het huidige tijdsbestel”. Dit ge schiedde onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging voor Vrouwen- belangen, Vrouwenarbeid en Ge lijk Staatsburgerschap. Dr. Ter ruwe die als spreekster altijd volle zalen trekt zeker beneden de rivieren had in Haarlem ook niet over gebrek aan belangstel ling te klagen, want zeker vijfhon derd mensen, onder wie ook vele mannen, waren naar het Concert gebouw gekomen om haar te be luisteren. „Hervormde kerk is Onze medewerker Rik Valkenburg bracht een be zoek aan prof. dr. H. Berkhof, Julianalaan 18, te Oegst- geest, om te discussiëren over „zijn” Nederlands Her vormde Kerk en over enkele kerkelijke zaken. Profes sor Berkhof studeerde in Leiden, omdat hij daar ge confronteerd werd met alle mogelijke stromingen en daaruit een eigen keus wilde maken. Hij studeerde ook een jaar in Amsterdam en eveneens een half jaar in Berlijn. Die tijd in Berlijn betekende veel in zijn leven. Het gaf er richting aan. „Het was in het jaar 1937. In Aangepaste theologie een belijdende kerk" wel door-en-door her- van RIK VALKENBURG «vvvvvwvvvvvvvvvvwvvvwnAHniwnnAnnwvwnHHWiMAravmfwvvvvvvvvvvwvwvvvvwwvvwvwwwnfvwvvMnAfwwnHAHnfwwAAfWiAnnHArvvvvvWHWvwnfiHnnnwvvvwvwAAivvvvw^^ BEP ANDREAS. BASTIAAN BAAN. Uw kerk Het gaat er dan om dat de zieke mens met een psychische afwijking tot de ontdekking komt dat de ene mens er is voor de ander „geopend" (open moet staan) voor de ander en hem(haar) helpen los te geraken van allerlei rem mingen, die deze persoon beletten ge lukkig te zijn. Dat was wel de kern van haar betoog. En verder: „agressiviteit is een laat ste poging tot zelfbevestiging. Door be vestiging kan men genezen worden van frustratie. De ander is dan de absolute schenker. Gelukkig zijn veronderstelt namelijk open zijn. De onbevestigde mens evenwel dwaalt rond in een ker ker die zich niet opent. Bevestiging kan men niet afdwingen of afbidden. De bevestiging is een duur geschenk, slechts ontvangen door de goedheid van anderen. de en Als reactie op het getuigenis vroeg een aantal theologen (onder wie Prof. Rasker, Prof. Miskotte, Dr. Buskes) aan Van Niftrik en de zijnen, of zij even zeer verontrust waren over zaken als: Hierna bepaalde spreekster zich tot de neuroses, waarbij zij stelde dat de neuroticus in aanleg normaal is Doch, zoals haar leermeester prof. mr. W. Ik geloof stellig, dat u deze ortho doxe kerken onrecht doet Een man heeft naast vrouw en kin deren nog zijn werk nodig. Iedere vrouw lijkt een man te steunen door In Erbij van twee weken geleden 1c door een verkeerde plaatsing van een tussenkop wellicht niet geheel duide lijk geworden waar het blad „smeed de zwaarden tot ploegijzers” te bestellen is. Proefnummers van dit aan vredes vraagstukken gewijde blad zijn te be stellen bij de administratie, Markweg 4a, Renkum. Het blad is te koop in de wereldwinkels. Maar toch kunnen wij „binnen het lichaam van Christus” hun afwijkende meningen verkondigen: Ongestraft! De Hervormde Kerk is een belij dende kerk. Dat heeft zij bewezen door een reeks uitspraken sinds 1945, of eigenlijk al sinds 1940. Maar de Her vormde Kerk hanteert geen juridische leertucht. Dat is toch hetgeen u be doelt? De beleids-organen in de Hervorm de Kerk hebben er geen twijfel aan laten bestaan, dat ze afwijzend tegeno ver ideeën als die van Smits en Krop staan. Rome kwam hier in 1965 op terug. Dr. Terruwe kreeg volledige rehabilita tie van het H. Officie, toen overtuigd van de katholieke mentaliteit van dr. Terruwe Het Officie had vertrouwen gekregen in haar publikaties over de door haar gelanceerde „bevestigings- therapie”. Voor vele mensen, vrouwen, mannen of kinderen, die zich eenzaam voelen of die niet voldoende aandacht en waardering krijgen betekende dit hoop van hun neuroses te genezen Zij noemt deze frustratie-neurotici „niet- bevestigde” mensen mensen dus, die niet in staat zijn zonder hulp van een ander levensgeluk te vinden. De kerkelijke tucht verwerpt U? Vroeger heb ik zelf ook wel ge dacht, dat je de kwestie van de dwaal leer zou kunnen oplossen door juridi sche processen. Maar ik ben daarop teruggekomen. Het kerkrecht behoort tot het slechtste recht dat er bestaat, ómdat de aanklager tegelijk rechter isVaak moest de uitspraak later weer worden teruggenomen. dat het probleem van de dwaalleer ons overal achtervolgt. De opstellers beschouwen mij te recht niet als één der hunnen. Tk zei u al dat ik me eer tot de etische reken. Zuivere theologie is voor mij wat D. Chantepie de la Saussaye zei: „Ver menselijk het goddelijke, zonder daar aan zijn goddelijk karakter te ontne men”. Bovendien, zij denken natuurlijk ook horizontaal en politiek. Maar voor mij liggen de consequenties van het Evangelie veel linkser. hoop dat dat er in het aangevraagde gesprek duidelijk uit zal komen. Mag ik concluderen dat u dus ter- wille van de kerkelijke eenheid iemand straffeloos laat verkondigen: „Dood is dood?" Ik ben volledig tegen die uitspraak. Maar hoe kunt u zeggen dat dat „on gestraft” gebeurt? Je moet niet alleen zeggen: dat is dwaalleer. Maar je moet je ook af vragen: Hoe is de situatie ontstaan die ertoe leidde dat dit gezegd kon worden? Ds. Krop sprak uit, wat duizenden die zich christen noemen, telkens weer diep in hun hart denken en vrezen. Dan moet je niet straffen, maar overtuigen en gaan onderzoeken hoe je daar’ een belijdende verklaring tegenover moet stellen. Deze zaak wordt in de Raad voor Kerk en Theo logie voorbereid. De Hervormde kerk zal mogelijk een verklaring over deze zaak afleggen. Summier bracht dr. Terruwe ook de brochure „Dolle Mina klaagt aan” ter sprake, waarin ondermeer een pleidooi wordt gehouden voor het wettelijk toestaan van abortus, seksuele voor lichting op scholen, alsmede voorbe hoedsmiddelen voor ongehuwden en minderjarigen. Met uitsondering van alle anderen zegt V? Vindt u dat de prediking in uw kerk wel een voldoende getuigend karakter draagt? Ik hunker naar predikanten ze zijn er wél, maar altijd veel te weinig bij wie een krachtig getuigenis is. Predikanten die niet alleen vanzelf sprekend verkondigen, maar a la Pau lus op de Areopagus. Ik heb bijvoor beeld veel bewondering voor Buskes. Hij predikt het evangelie recht en is daarbij volop bezig met de problemen waar de mensen door de week mee bezig zijn. Dat mis ik te veel in de zich orthodox noemende kerken. O, jaOf de kerk „Kerk van Christus” is. Ja, dat is heel moeilijk te beantwoorden. Maar ik vind het tole reren van dwaalleer nog weer iets anders dan verkondiging van dwaalleer door leidende organen. Allerlei wat eerst dwaalleer heet, blijkt trouwens na het optrekken van de kruitdamp er heel anders uit te zien. Allerlei wat eerst in de Hervormde Kerk wordt verkondigd, wordt in de zich orthodox noemende kerken aanvankelijk als ketterij beschouwd en later door hen zelf overgenomen. Het is een algemeen probleem. De ene kerk komt er vroe ger mee te zitten en de andere kerk later. Als men zich eenmaal af gaat scheiden, dan blijft men scheiden, om- Professor Berkhof, het komt mij voor, dat thans één van de grote vra gen is, die velen sterk bezighoudt: wat is het wezen van de kerk? Wat het wezen is van de kerk? Ik zou een hele formule kunnen beden ken, maar mag ik het in een paar woorden zeggen? Dan betekent „kerk” voor mij „lichaam van Christus.” Als de kerk zó gedefinieerd moet worden, kan er in de kerk dan nog plaats zijn voor theologen die volgens velen de kerninhoud van het christe lijk geloof loochenen? Ik noem als voorbeeld twee namen: Prof. Smits en Ds. Krop. De gemeente bestaat in toenemende mate uit twijfelende mensen. Mensen die zich bevinden in een leefsituatie, waarin de vooronderstellingen van het geloof zijn weggevallen. Natuurlijk, dominee’s die voor doorgewinterde De thans 58-jarige rooms-katholieke psychiater dr. Anna Terruwe is gebo ren in Noord-Brabant, in Vierkleins- beek. Zij studeerde medicijnen aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. In 1949 promoveerde zij op een proefschrift, getiteld: „De neurose in het licht der rationele psychologie.” Nu, na ongeveer vijtien jaar in haar spreekkamer in Nijmegen in de meest uiteenlopende „gevallen” geconsulteerd te zijn, ziet zij het als haar taak mensen die aan een bepaalde neurose lijden, zoveel mogelijk te helpen. Dr. Terruwe is een gedrevene. Zij reist stad en land af om lezingen te houden en ook bij onze Zuiderburen vindt zij een willig oor en volle zalen om haar te beluisteren. Tijdens haar lezing in Haarlem be nadrukte zij zelfs dat de frustratieneu- rose volgens haar praktijkervaring vrijwel een volksziekte is geworden, waartegen de handschoen moet worden opgenomen. Op dat punt heerst er een grote nood onder de mensen, ook in Nederland en deze psychiater is er zich sterk van bewust dat zij daar iets aan moet doen om die nood te leningen. Men kan nader kennis maken met de ge dachtenwereld van de schrijfster in ..Gelo ven zonder angst en vrees”, uitgave J. J. Romein Zonen. christenen preken, hebben daar geen moeite mee. Maar juist in de Hervorm de Kerk zitten de mensen zelf met de grootste moeilijkheden. Onze kerk heeft altijd de spits af moeten bijten. Hoewfel zij enerzijds niets nieuws heeft verteld er, haar stellingen door de eeuwen heen opgeld hebben gedaan, was het toch dapper dat deze psychia ter deze problematiek in deze vorm, zij het ook voor velen wat ouderwets aandoende, aan haar gehoor heeft voorgelegd. Zij verwoordde wat wij allen misschien al lang weten, maar ons vaak genoeg niet realiseren. Zij heeft met haar lezing getracht en zich ook tot taak gesteld de ander te ope nen, te activeren. Zij heeft in haar betoog tevens de psychiatrie op straat gebracht en daar was wel moed voor nodig, die zij niet uit de weg is gegaan. Haar betoog getuigde bovendien van een grote deer nis met de eenzamen en met allen die ongelukkig zijn in de wereld van van daag. Eerst deelde ik die kritiek. Ik heb een hekel aan conferenties waar de deelnemers van tevoren langs partij politieke lijnen worden geselecteerd. Later begreep ik, dat deze conferentie er één was in een bepaalde serie en een bepaald karakter. Toen kwam de zaak er anders uit te zien. Het zou niet Paulus trad daar in een heidense omgeving op. Moet de benadering in de gemeenten eenzelfde karakter dra gen? In de Anglikaanse St. Jan’s kathe draal in Hongkong heeft bisschop Gil bert Baker afgelopen zondag twee vrouwen tot priester gewijd. Afgezie- van een geval tijdens de tweede wereld oorlog, eveneens in Hongkong, be schikt de Anglikaanse gemeenschap nu voor het eerst over, in de apostolische successie staande, vrouwelijke pries ters. Het Hongkongse diocesane synode keurde maandag veertien dagen gele den het voorstel goed tot officiële wij ding van beide dames over te gaan. Tijdens de besprekingen had bisschop Baker de synode voorgehouden, dat de geestelijkheid eeuwen lang een club alleen voor mannen was geweest en voorts wel iets van haar representatief karakter had verloren. De bisschop wees op het in deze eeuw groeiend verlangen binnen de kerklen) naar vrouwen in het (priester-) ambt en zei dat de stap van het bisdom, dat in de precaire situatie verkeert als enige van de Chung Hua Sheng Kung Hui (Anglikaanse kerk in China) nog te functioneren, allereerst was ingegeven door de pastorale noden van de (Anglikaanse) kerk van Hong kong. De opmerkelijke beslissing over te gaan tot vrouwen in het priesterambt kreeg al in januari 1970 een grote meerderheid van Hongkongse paro chies, die het probleem zorgvuldig had den bestudeerd. Het Hongkongse prin- cipe-besluit werd ter kennis gebracht van de bisschoppen van Zuid-Oost Azië en van de wereldwijde Anglikaanse raad van overleg, die op zijn vergade ring in februari 1971 in Limoeroe, Kenya, met kleine meerderheid uit sprak, dat het voornemen van bisschop Baker aanvaardbaar was. Als u het zo vraagt, zeg ik. neen. Waarmee ik niet bedoel dat deze kwes ties niet brandend zijn. Maar ze zijn symptonen van een veel dieper liggend verschil over hoe het Woord van God ons heden moet worden gezegd. Ik In de zomer van 1972 zal van 22 tot en met 29 juli voor het eerst een experimentele vakantieweek voor wel en niet gehandicapte jongeren van 18- 35 jaar worden gehouden, waarin de deelnemers met en zonder lichamelijke handicap een gelijkwaardige rol ver vullen. Tot nu toe was het in de vakantie weken gebruikelijk dat niet-gehandi- capten aanwezig waren als helpers van de gehandicapten. In de experimentele week zal dat anders zijn. Om te bena drukken dat het hulpaspect niet voor op mag staan, zal slechts een derde van de beschikbare plaatsen aan ge handicapten worden toebedeeld. Het idee voor het experiment is geboren tijdens een werkweek in het F. D. Roosevelthuis te Doorn in de zomer van 1971. Aan de opzet ligt de gedachte ten grondslag dat niet-gehan- dicapten er dikwijls veel te vlug van uitgaan dat gehandicapten hun hulp nodig hebben. Dat leidt er dan vaak toe dat hulp wordt geboden op een moment dat de gehandicapte het liever eerst nog maar eens zelf had willen proberen. De maximaal zestig deelnemers aan de week (prijs 180.- per persoon) zullen zelf het programma samenstel len. De organisatie is in handen van een speciale werkgroep van wel- en niet-gehandicapten. Nadere inlichtingen worden verschaft door de secretaresse van de werkgroep: mevr. T. Ketelaar- Van de Kamp, p/a Van Nesstraat 9 te Alphen aan de Rijn: tel. 01720-5968. Hoe beoordeelt u de steeds zo eenzij dige opstelling van de Wereldraad? Zuid-Afrika wordt veroordeeld, maar Rusland ontziet men Dat vinden we zelf ook een heel nare situatie. Overigens: Griekenland ontziet men ook! Vanwaar dat verschil? Eenvoudig omdat de Russisch-ortho- doxe kerk zelf lid is en absoluut niet wil, dat wij uitspraken doen. Dan ver biedt de regering hun het lidmaat schap. Een moeilijke zaak. Moeten we hén de prijs laten betalen voor óns spreken? U bent een van de belangrijkste Nederlandse representanten in de We reldraad van Kerken. Vindt u niet, dat het horizontale daar sterke invloeden heeft. Ik denk bijvoorbeeld aan de theologie van de revolutie, die daar veel weerklank vindt In de Wereldraad van Kerken vindt altijd dat weerklank, wat er in de kerken leeft. Wat is daar tegen? Dat moet juist, zou ik zeggen! En de We reldraad is geen kerk, maar een raad. Een andere vraag is, wat de Wereld raad nu zélf over die theologie van de revolutie heeft gezegd. En over hori zontaal en vertikaal. Maar dat wordt niet gelezen. Men praat elkaar na Inderdaad. Maqr kan men nog van een „belijdende” kerk spreken, als de dwaling wordt getolereerd? Maar wat houdt u er voor een kerkbegrip op na? Verliest de kerk haar karakter van „kerk” als er dwa lingen zijn? Waar zijn die niet’ Wan neer kan een kerk dan nog „kerk van Christus” heten? Kunt u wel de Ne derduits Gereformeerde kerk van Zuid-Afrika kerk van Christus noe men, waar deze uitdrukkelijk heeft be paald dat alleen blanken lid van deze kerk kunnen zijn? Dat is inderdaad de vraag, en daar kan dan over gediscussieerd worden, maar Ik bedoel niet, dat ze door de week niet handelen naar hun geloof, maar dat ze het leven van maandag tot zaterdag niet kunnen verbinden met het Woord dat ze zondags horen. Ik zag de televisie-uitzending van een bij eenkomst die docr de Vrije Universiteit was georganiseerd in Harderwijk. Daar sprak een moeder die zei: „Als we prof. Kuitert niet hadden, waren mijn vijf zonen niet meer Gereformeerd Ieder geslacht moet vanuit zijn eigen wereldbeleving het Woord van God ontdekken. In Haarlem stelde zij ondermeer dat het toppunt van menselijk succes ener zijds (zoals bijvoorbeeld de landing op de maan) geen gelijke tred heeft ge houden met de onrust van de jeugd, die zelfs nog onrustbarend toeneemt. Door de eeuwen heen heeft vrouw altijd een grote rol gespeeld wat is in deze bijzondere tijd nu de bijzondere positie van de vrouw? zo vrooeg spreekster zich af. Zij citeerde in dit verband schrijf- kwam in de publiciteit door het getuigenis van Prof, van Nif trik c.s. dat in orthodoxe kringen met zoveel instemming werd begroet. Waarom stond uw naam niet onder dit geschrift? de eerste keer zijn dat de Telegraaf ons via halve waarheden hele leugens vertelde. U bent vormd! Dr. A. de Wilde zei eens, naar anologie van Churchill’s definitie van de democratie als staatsvorm: „De Hervormde Kerk is de slechtste kerk die ik ken, met uitzondering van alle anderen.” Vindt u niet, dat vele theologen zich meer richten naar de modieuze impe ratieven van deze tijd? Dan dat ze zich oriënteren op het heil in Jezus Chris tus? Daar zou ik een duidelijk onder scheid willen maken. Er zijn theologen die dat doen, die ik daarvan beschul dig. In het leven Van mijn kerk kom ik ze echter heel weinig tegen. Ik constateer op het ogenblik wel gewel dige aanvechtingen, vooral in de Rooms-Katholieke kerk, maar ook in de Hervormde Kerk. De theologen in onze kerk moeten werken, preken, zielszorg beoefenen, catechetiseren, in een wereld waarin door de mensen zó gedacht wordt, zoals u het voorstelde. Hoe moet de theoloog zich tot deze mensen richten? Ik denk aan de wijze waarop Paulus in Athene optrad. Ik geloof, dat de theoloog de dingen zó moet brengen, dat de mensen het heil vanuit hun eigen situatie gaan ver staan. Duynstee het uitdrukte, deze mensen drukken vaak bepaalde, normale ge voelens weg voor andere afwijkende gevoelens. Eenzame en onzekere mensen komen in onze Westerse cultuur veelvuldig voor en hun aantal neemt nog steeds toe. Deze gefrustreerde mensen zijn niet in staat contacten met anderen te leg gen en missen daardoor de menselijke vreugde, bovenal het hoogste menselijk geluk: de liefde. Deze ongelukkige mensen nu, die in hun gevoel van eigenwaarde ernstig zijn gestoord, moeten door anderen worden geholpen. Daarnaast legde dr. Terruwe er ook de nadruk op dat het leven als zodanig een geschenk van god is. Volgens dr. Terruwe moet de vrouw een belangrij ke, onvervangbare rol vervullen in de ze ontwikkelingsfase zowel van de maatschappij als in de kerkelijke ver houdingen. Zij zegt: „praktisch elk beroep staat tegenwoordig voor de vrouw open. Dat is het probleem niet. Wel moet iedere vrouw ervoor waken dat zij het beroep kiest dat bij haar past, dat haar roe ping is. Een beroep tevens dat de goede sfeer in haar gezin niet verstoort. Bevestiging is het wezen van alle liefde, namelijk om de mens die bij zijn geboorte „gesloten” is, open te breken en tot een gelukkig mens te maken. De wortel van het goede ligt in de mens binnen het gezin. Materiële verlangens mogen daarbij bepaald niet prevaleren.” Vervolg van pagina 1 Erbjj Dergelijke „agressiefeesten” behoren soms tot de dagelijkse aktiviteiten in een Free School. Zodra stoom is afge blazen zo zegt de theorie zijn kinderen in staat hun interesse op andere zaken te richten. In de Free School heerst een sfeer van volledige individuele vrijheid ieder kind bouwt zijn eigen speel- en leer gang, en geen volwassene dwingt hem tot iets. Het kan voorkomen dat ie mand pas op zijn vijftiende jaar zin krijgt om te leren lezen hoewel de ervaring leert dat veel kinderen uit zichzelf op vroege leeftijd tot beheer sing van lezen, schrijven en rekenen komen. Sociaal is ieder kind gebonden: de rechten van anderen worden in een Free School strikt gerespecteerd. De doeleinden van de free school worden door Neill als volgt geformu leerd: „Het doel van het leven is: geluk te vinden. Dat betekent: interes sen te vinden”. Achter deze enthousiasmerende doel stelling staat een beweging die zich met hand en tand verzet tegen een a- morele technologie en een staat die individuele vrijheden dreigt te vernie tigen. „Kij maken geen radertjes voor de kultuurmachine”, betitelt een free school zijn brochure. Het blijft de vraag of de free school, die in navolging van Neill vasthoudt aan de veronderstelling dat gelul, al leen mogelijk wordt door kinderlijke agressie, sexualiteit en emoties de vrije loop te laten, het juiste antwoord op de krisis is. Deze zenuwarts kwam in 1964 in het nieuws omdat zij toen een brochu re het licht had doen zien, waarvan de inhoud „opening van zaken” gaf over aantijgingen in voorgaande jaren tegen haar gericht, onder meer door het H. Officie te Rome. De psychiater was beschuldigd in veel gevallen immorele adviezen te hebben gegeven. Dit alles bracht haar toen in hevig conflict met Rome. tegen hem aan te leunen, doch zij zoekt bevestiging. Een vrouw kan in haar beroep pas gelukkig zijn als ze uit roeping die taak vervult en uit liefde voor de mensen. Zij moet behoedster zijn van de geopende mens in de wereld.” En dan zo vroeg dr. Terruwe zich af: waarom trouwt een man een vrouw? Omdat zij hem gelukkig wil en zal maken. De nieuwe, moderne vrouw moet zich meer bewust worden van haar ware natuur, enkel en alleen afgestemd op de liefde en die zowel schenken als ontvangen. Het is daarom ook nodig dat de moeder haar kind koestert met heel haar hoedende we zen. Als het verstand begint te komen, dan pas komt althans volgens dr. Ter ruwe, de vader eraan te pas. De man kent twee facetten: zijn liefde en zijn werk. Thuis moet hij door zijn vrouw, die hem opwacht en hem vertroetelt, „geopend” worden. De vrouw die zich bewust is van de di mensie van de bevestiging tegenover haar man en kinderen in deze verzie kende maatschappij is dan de enige genezingbrengende medicijn in haar gezin en daardoor in de maatschappij. U was gedurende vijf jaar verbon den aan „kerk en wereld.” Onlangs werd dit instituut sterk gekritiseerd vanwege het mede-organiseren van kosmo-komplot. Deelt u de kritiek? De opslag van kernwapens op Ne derlandse bodem, De recente verhoging van de Neder landse defensiebegroting, De positie van de buitenlandse werknemers in Nederland. Vindt u deze vragen van principieel gelijke aard als de kwestie die door Van Niftrik c.s. aan de orde werden gesteld? sters als Simone de Beauvoir, Betty Friedan en Helene Deutsch, die menen dat de rol van de vrouw cultuurhisto risch nu wel is bepaald en dat het eindelijk tijd wordt dat zij met die haar toebedeelde rol geen genoegen meer neemt. Dr. Terruwe is een fervent aanhang ster van de theorie van prof. Buyten- dijk die stelt dat hoewel er uiteraard in psychisch opzicht aanzienlijke ver schillen tussen man en vrouw zijn, een vrouw zeker niet de mindere van de mar is. Daarnaast mag de vrouw niet vergeten haar vrouw-zijn uit te dragen. Dat is namelijk de taak van de vrouw tegenover de mens en de mensheid en daarom is het altijd begonnen, wil een mens gelukkig worden. Zich nu in vogelvlucht verdiepend in het historisch verleden van de vrouw als zodanig, vroeg spreekster zich af of de vrouw met de emancipatie nu ge wonnen of verloren heeft. Want, zo meent zij, hoe primitiever de mens, hoe waardiger de vrouw is. Van oudsher was het zo, dat de vrouw thuisbleef en de man erop uit trok. In de oercultuur bijvoorbeeld (bij de Pygmeeën) was de vrouw gelijk gesteld aan de man. Hoewel er in vroeger tijden nog geen sprake van was, vinden wij in deze tijd het kiesrecht voor de vrouw heel ge woon. In fascistische landen verloren zij echter dat recht. In Rusland daar entegen werden man en vrouw gelijk geschakeld. ;i*C

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14