Van 120 huwelijksbureaus pas tien erkend IN ZEVEN ma ge DAGEN F. WEIJBURG, INSPECTEUR K. H. HUWELIJKSCONTACTEN RAAD f I .A W WO «"o: Host,/ «f ren 5^*^ a /v f> /t'4' 17 16 ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 Melk en maskers Vrouwelijkheden »e- r I F iets Veel geld Hoort niet Compliment Drankje Bizar Dieet-op-maat Tien 9a 259 H. X (Van een medewerkster) IEDEREEN DIE wel eens vrij willig of noodgedwongen aan „af slanken” heeft gedaan kan het be vestigen: niet het volhouden, maar het beginnen van zo’n kuur is vaak het moeilijkst. Als het besluit ge nomen is en het vermageringsdieet zwart-op-wit staat begint een pe riode van eindeloos uitstellen Want deze week is er een verjaar dag in de familiekring, volgende week een festival buitenshuis, de week daarna brengt vast wel weer een nieuw excuus mee om met de stap over die hoge drempel nog exen te wachten. De december- feestdagen vormen de mooiste en meest waterdichte uitvlucht. W za NCR; v’ie,toschap jHt/isvf'i!.- bem.ddefrf ib(r. A V Rekenen ifl (Van onze Haagse redactie) TXE HEER K. H. F. Weijburg, inspecteur bij de in Den Haag gevestigde Raad van Toezicht op de Dienstverlening voor Huwelijkscontacten een geheel door de minister van CRM gesubsidieerde „dochter” van de Nederlandse Gezinsraad zegt boekwerken vol te kunnen schrij ven over zijn ervaringen met huwelijksbemiddelaars. Kortge leden nog bracht hij een bezoek aan een mevrouw in een klein plaatsje, die meende dat het tijd werd dat haar „bureau” officieel erkend werd. 5 R bur b; 'toikma met 78532 Voor hu,« en tom 1 u,tz‘« A- V <6 <7. bes ’Alsof het om balen x.s* suiker gaat 1 Ver een naar een huwelijk wensen te peddelen, kijken onder de rubriek „erkende hu welijksbureaus”. Voor „corresponden tie”, „kennismaking” of „partnerruilbe- middeling” zou daarnaast ruimte kun nen zijn. DAT LIJKEN allemaal nogal bizarre diëten. De schrijver noemt ze zelf trou wens ook zo. Hij noemt het ook wel één dimensionale diëten en ze zijn uiteraard allemaal bedoeld voor een beperkte tijd en voor volkomen gezonde mensen die als enige „kwaal” hebben dat ze zich zelf een beetje aan de zware kant vin den. Enig gezond verstand bij het han teren van deze drastische vermagerings- methoden (want werken doen ze!) lijkt ook niet overbodig. Wie, bijvoorbeeld, nogal wat kilogrammen-ineens wil af vallen, kan de kuur beter over een aan tal weken verdelen (twee vermagerings- dagen per week bijvoorbeeld) dan on geremd zo’n acht tot tien dagen achter name gaat, kan iedere aspirantvermage- raar zelf bepalen. WMAAMMMUMUVWMMMVWWMVWWWUWWVMVMAMMAMF „VERVELING en liefdesverdriet zijn de grootste vijanden van de schoon heid”. Dat roept prinses Luciana Pigna- telli, erkende society-schoonheid en bo vendien schrijfster van een boek over fietst 'VWWWWWWWWWXAA/WWWVWWWWWVW* i Br. w „WAT ONS tegenstaat van de mala fide bureaus is, dat ze doen alsof ze succes kunnen verkopen. Maar op elk potje past nu eenmaal geen dekseltje. WELLICHT zal „de volgende genera tie” het zonder advertenties af kunnen en zich voor huwelijksbemiddeling wenden tot een soort „bureaus voor maatschappelijke dienstverlening”. Met aan het hoofd van zulke instellingen huwelijksconsulenten, die bijvoorbeeld een opleiding sociale academie hebben genoten en „op mensen kunnen worden losgelaten.” En een opvangcentrum voor teleurge- stelden, dat houden de dames en heren bemiddelaars er niet op na. Mij irri teert vooral dat er sommige bureaus gewoonweg lui zijn, gewoon hun best niet doen. Bovendien kan geen enkel bureau een man of een vrouw garan deren dat hij of zij over een jaar getrouwd is. En toch doen ze dat. Zoals er ook bedragen tot 2.000 gulden voor een bemiddeling worden geïnd, zoals er gebrek is aan eerlijke informatie om trent de samenstelling van de kring (geslacht, milieu, geloof, leeftijd, intel ligentie), zoals er ook op schandelijke wijze wordt gewerkt met lokadverten- ties, die op niets zijn gebaseerd. U kent ze toch: een 42-jarige accountant zoekt, of een aantrekkelijke zeeofficier zou graag” WEIJBURG: „Ons bezwaar tegen tal van huwelijksbureaus richt zich tegen het feit dat men graag veel geld ver dient en er geen enkele service tegen over stelt. Men maakt misbruik van de ontwikkelingen van deze tijd. Er zijn geen ontmoetingsvelden meer. Door de toenemende verstedelijking en verzake lijking is er geen tijd en gelegenheid meer voor het leggen van langdurige relaties. Vroeger floreerden de dans scholen, de zangverenigingen, de kaart - avondjes. Nu blijft men bij de televi sie zitten. De eenzaamheid in ons land is verschrikkelijk groot. Onvoorstelbaar velen zoeken naar een goed contact, hoewel een concreet getal door de taboesfeer rond het huwelijksbureau niet te noemen valt.” DE HEER WEIJBURG zegt dat met de instelling van de Raad van Toezicht nu anderhalf jaar geleden een poging is gedaan (of liever: wordt ge daan) de Nederlandse huwelijksbemid deling te saneren. Dat is géén peule- schil. In 1969 werden alle 120 huwe lijksbureaus door de Raad uitgenodigd om een aanvraag voor een vergunning in te dienen. Zo’n vergunning zou ver leend worden als de bemiddelingsin- stelling voldeed aan bepaalde door de Raad te stellen eisen. VAN DE 120 uitnodigingen voor een aanvraag tot erkenning werden er 40 beantwoord. Van deze 40 huwelijksbu reaus heeft de Raad van Toezicht er slechts 10 kunnen goedkeuren. Per 1 oktober opereren naar de maatstaven van de Raad van Toezicht derhalve tien instellingen met een officiële er kenning. Om ze voor alle zekerheid bij UIT DIE titel blijkt al dat de goede dokter niet volstaat met het ons onder de neus wrijven van (onaangename) waarheden, maar er ook een oplossing bij levert. In de loop van enkele tien tallen jaren medische praktijk heeft dr Stillman, zo vertelt hij in de inleiding van zijn boekje, een aantal „vlugge, ef fectieve en veilige vermageringsmetho den” ontwikkeld, aangevuld met voe dingsschema’s die de bereikte gewichts vermindering moeten handhaven. Hij noemt dit zijn ..combinatieprogramma van snelle gewichtsregeling en maatbe- wust eten”. Hoe snel die gewichtsaf- elkaar op „water en brood” te gaan zit ten. ERVAN uitgaande dat zijn lezers dat gezonde verstand inderdaad laten spre ken en bij de geringste twijfel aan de eigen gezondheidstoestand tevoren ad vies aan hun eigen huisarts vragen om trent zulke vermageringsprogramma’s, komt dr. Stillman dan aan zijn tweede programmapunt: het maatbewust eten. Want het is een opwindende ervaring om tijdens zo’n snelle vermageringskuur de wijzer van de weegschaal te zien da len, maar wie na de kuur meteen terug valt in het oude eetpatroon loopt de kans, dat die wijzer dan meteen aan de weg terug begint. ZO MOET het doel van de instelling bestaan uit het bieden van „mogelijk heden tot onderlinge kennismaking aan meerderjarige ongehuwden van ver schillend geslacht, gericht op hun wens tot een wettig huwelijk te komen.” Verder moet het bureau bij het accep teren van cliënten „de uiterste zorgvul digheid” betrachten, de dienstverlening deskundig zijn, de samenstelling van het aanwezige cliëntenbestand aan de „geïnteresseerde” bekend zijn alsmede zijn financiële verplichtingen, moet er geheimhoudingsplicht bestaan en is de huwelijksconsulent verplicht te vol doen aan „het bezit van een algemene vorming”, die overeenkomt met vijf jaar voortgezet onderwijs. TOT NA nieuwjaar bijvoorbeeld, en dan zal er ongetwijfeld weer iets tus senkomen dat de geijkte goede voorne mens de grond in boort. En terwijl we zo als katten om de hete brij heendraai- en blijft de wijzer van de weegschaal zwijgend de lang niet blijde boodschap verkondigen dat we opnieuw gewogen en te zwaar bevonden zijn. GRAPJASSEN willen in zo’n geval nog wel eens adviseren om de weeg schaal de deur uit te doen, ter oplossing van het probleem. De Amerikaanse arts dr. Irwin M. Stillman houdt ons een an dere uitspraak onder de neus: „Het is een waarheid als een koe en een reali teit die door iedereen onder ogen moet worden gezien: de meeste mensen met een overmatig gewicht zijn dol op eten, al ontkennen zij dat bij hoog en bij laag”. U VOELT het al: hier is een man aan het woord bij wie men niet aan hoeft te komen met verhaaltjes in de trant van „dokter, ik eet bijna niets, maar ik wordt van water al dik”. Deze dokter heeft andere ervaringen, namelijk dat de meeste mensen gewoon niet in staat zijn zichzelf beperkingen op te leggen: „Als ze ermee beginnen houden ze het niet vol In feite komen ze aan het wer kelijke beginnen niet eens toe”. Dat klinkt niet erg opwekkend voor al die mensen die wel zouden willen, maar zonder een duwtje in de rug niet tot vermageren komen. De man die deze uitspraken lanceert is dr. Irwin M. Still man die, samen met de heer Samm S. Baker, een boekje heeft geschreven dat als oorspronkelijke titel draagt „The Doctor’s Quick Weight Loss Diet”. Het is inmiddels ook in het Nederlands ver schenen en heet hier „Vermageren in zeven dagen volgens het doktersdieet”. NAAR DE MENING van de heer Weijburg hebben praktijken van de niet-erkende huwelijksbemiddeling te maken met een uit West-Duitsland overgewaaide mentaliteit. „Na de oor log bleken daar hele generaties man nen weggevaagd te zijn. De huwelijks bemiddeling werd een uitermate floris sante business. De huwelijksbureaus hebben er eigen banken en vormen een hecht, bijna onaantastbaar blok. Daaraan hebben wij kwalijke vormen van be middeling te danken. Wij hebben ge vonden, dat er gekapt moest worden in de jungle van huwelijksbemiddelaars. Tien bureaus met een erkenning zijn nu over. Ik hoop dat in de toekomst tussen deze bureaus goede, collegiale verhoudingen zullen groeien, die ten bate komen van de cliënten.” VOLGENS de heer Weijburg hebben deze huwelijksbureaus veel leed ver oorzaakt, vooral onder dames van rond de 40 jaar, die graag zouden willen trouwen. Door deze „bemiddelaars” wordt op kwalijke wijze gebruikge maakt van de eenzaamheid van deze vrouwen. Het contact tussen zo’n weerloze vrouw en de „bemiddelaar” bestaat uit een transactie, die naar het oordeel van de heer Weijburg eerder' te make lijkt te hebben met het verhan delen van „balen suiker”. „MEN BEDRIJFT gewoon commer cie met mensen. De manier, waarop geadverteerd wordt in de kranten, lijkt op een uitverkoop van mannen en vrouwen. Hier heeft u zo’n voorbeeld: ik ben géén filmster, maar wel trouw. Het is een duidelijke zaak: de waar heid wordt met voeten getreden. Want die vrouw heeft dat nooit gezegd. Nog een ander voorbeeld, de dubieuze vra genlijst die door de cliënt moet worden ingevuld. Kijk, deze vraag: wanneer schikt het u een afspraak met onze psycholoog te maken. Dat is klinkklare nonsens, want wij hebben onderzocht dat deze bemiddelaar helemaal niet met psychologen werkt.” VEDETTEN maken er tegenwoordig vaak een (lucratieve) gewoonte van om de in showbusiness of sport verdiende centjes te beleggen in de mode of op aanverwant terrein. Ex-Beatle Ringo Star zoekt het in de industriële vorm geving en ontwerpt nu meubelen. Foto’s in Paris Match laten zien wat Ringo alzo voor ons heeft bedacht, en dat zijn geen alledaagse meubeltjes. Voor mu ziekliefhebbers ontwierp hij een stereo- meubel, bestaande uit een hoge zuil in het binnenste waarvan de sereoappara- tuur zit opgeborgen. Het meubelstuk schijnt meteen al te zijn verkocht voor een goede 15.000 (exclusief de muziek kastjes). Een ander pronkstuk uit zijn eerste collectie is een Rolls-Royce-tafel, be staande uit een tafelblad dat gevangen zit tussen twee radiateuren van dit be roemde automerk. Voor dit adembene mende werkstuk bedong de ex-Beatle het zachte prijsje van ruim f 20.000. de naam te noemen: „Constance” uit Soest, „Dordrecht” uit Dordrecht, „Eu ropa” uit Beverwijk, „International- Dezenta” uit Hattum, „Nederlands Be- middelingscentrum” uit Amsterdam, „De Nieuwe Weg” uit Hengelo, „Trait d’Union” uit Ede, „Vesta” uit Baarn, een andere „Vesta” uit Den Haag en „Landelijk Centrum voor Huwelijks- contacten” uit De Bilt. VANDAAR dat maatbewust eten, dat ook hier in de praktijk neerkomt op calorieën tellen, op het kiezen van mati ge, evenwichtige maaltijden uit de rijs tebrijberg van voedingsmiddelen die in de hedendaagse consumptiemaatschap pij op ons af komt. De schrijver geeft hier geen pasklare eetpatronen, maar wel een zeven bladzijden tellend calo rieënoverzicht waarin zelfs de peterse lie niet ontbreekt. Het is de bedoeling dat iedereen zelf eens aan het rekenen gaat met deze tabel, om te ontdekken hoe ver hij met zijn dagelijkse maaltij den wel boven het geadviseerde aantal calorieën per dag zit. VOOR SERIEUZE (en kerngezonde) strevers naar een lager lichaamsgewicht is het boekje van Stillman en Baker een interessante gids met veel variatie mogelijkheden. Het wordt (in een Ne derlandse vertaling van J. M. de Groot- Vreugdenhil) uitgegeven door Bosch en Keuning N.V. in Baarn. schoonheidsverzorging. Ze maakt avonds de huid van haar gezicht voch tig met koude melk, want dat is niet alleen goed voor de huid maar ook voor de zenuwen. En verder ziet ze veel in zelfgemaakte gezichtsmaskers, samen gesteld uit olijfolie, eigeel en wat ci troensap. Terwijl dat masker op het ge zicht zit, moeten de voeten hoger liggen dan het hoofd. „Zeer belangrijk”, vol gens Pignatelli. INSPECTEUR Weijburg vertelt: „Ik zag al direct wat voor vlees ik in de kuip had. Het was een klein snoepwin keltje. Een wat achterdochtige me vrouw achter de toonbank, die vroeg wat ik wilde. Tenslotte haalde zij haar administratie voor de dag. Nou, admi nistratie. Het was een kartonnen bakje met 20 namen van mannen en vrou wen erin. Met die beduimelde kaartjes dreef zij een huwelijksbureau. Ach, eigenlijk had ik medelijden met die vrouw. Het was een eenzaam mens, dat veel in haar leven had meegemaakt en toen maar een huwelijksbureau begon nen was. INSPECTEUR Weijburg hoopt dat door dit erkenningenstelsel het publiek selectiever zal worden. Want het er kenningensysteem heeft vanzelfspre kend nog geen pasklare oplossing voor de problemen rond de mala fide bu reaus gebracht. De Raad van Toezicht moet het namelijk voor een belangrijk deel hebben van de medewerking van dag- en weekbladen, de nieuwsbladen, de tijdschriften, de huis-aan-huis-bla- den en de advertentiebureaus. De heer Weijburg: „We moeten rea listisch zijn, de huwelijksbureaus zul len voorlopig blijven bestaan. Bemid deling van overheidswege lijkt op het eerste gezicht de juiste oplossing. Maar dan vergeten we, dat de Nederlander zich voor zijn privézaken niet door de overheid laat dicteren. Dus de huwe lijksadvertenties blijven bestaan. Er is gevraagd of de bladen alleen adver tenties van erkende huwelijksbureaus willen opnemen. Die vraag is gesteld in de vorm van een circulaire. Formeel is het een kwestie van eigen vrije wil. Wij zijn ervan uitge gaan dat iedere krant zijn lezers graag een goede dienst bewijst, ook op adver- tentiegebied. Een abonnee krijgt er naar ons oordeel genoeg van alsmaar op mala fide advertenties te reflecte ren. Zo kunnen de mensen, die serieus HET KOMT voor dat niet-erkende huwelijksbureaus tegen teleurgestelde cliënten zeggen: „Maar u bent ook de mooiste niet”. Vrouwen, die zich laten inschrijven, wordt de vraag gesteld: „Hoeveel ging u gemiddeld met uw man naar bed?” TALRIJKE malafide bemiddelaars hebben nimmer hun eigen cliëntenbestand gezien en adverteren toch met: „Aantrekkelijke blondine zoekt”. Als de bemidde laar zjjn eigen klanten wèl kent, speelt hij vaak geen open kaart: nooit wordt er melding van gemaakt dat een man één been heeft. Met de regels van anonimiteit wordt gespot NAAR AANLEIDING van deze praktijken, nog afgezien van vele grove finan ciële manipulaties, besloot staatssecretaris Van de Poel (CRM) destijds tot instelling van een erkennirgenstelsel. Hij verkoos dit (bewerkelijke) systeem boven een wettelijk verbod van de huwelijksbemiddeling, niet alleen uit praktisch oogpunt bjj een erkenningenstelsel zijn de controlemogelijkheden veel groter maar ook omdat een wettelijk verbod indruist tegen de in de grondwet vastgelegde vrij heid van vereniging DE TIEN door de Raad van Toezicht op de Dienstverlening voor Huwelijks- contacten erkende instellingen hebben een geschat gezamenlijk cliëntenbestand van plm. 6.200 mannen en vrouwen. Het aantal mensen, dat wil trouwen, is echter onvoorstelbaar veel groter. WAT MEER is: hij kan ook nog het dieet kiezen dat hem het lekkerst lijkt. Is hij een liefhebber van vlees, dan wordt het waarschijnlijk de vleeskuur: driemaal per dag 200 gram van iedere gewenste soort vlees. Verder helemaal niets, behalve veel glaasjes water en ca- lorievrije dranken. Liefhebbers van kip of vis houden dezelfde hoeveelheden aan, maar vervangen het vlees door kip of magere vissoorten. WIE GEK is op groenten kan snel ge wicht verliezen door zo’n zes keer per dag uitsluitend (maar dan ook uitslui tend) groenten te eten, aangevuld met veel water en calorievrije dranken. Weer een andere mogelijkheid: vier tot zes maal per dag als de honger komt opzetten, een hardgekookt ei met een kleine tomaat. W ’n i~— r. bi. -.Al» ADVOKAAT is een oer-Nederlands drankje, dat is nu voor eens en voor altijd uitgemaakt. Om dat vast te stel len, moest er een Engelse rechtbank aan te pas komen en de rechter be paalde dat advokaat „een typisch Ne derlands produkt” is. Willen de Engelsen advokaat van eigen makelij op de drankmarkt brengen, dan moeten ze duidelijk op de fles vermelden, dat het hier om „British” of „English” gaat. Dit is dan (zo vertelt Hotel Revue) het resultaat van een proces dat een be kende Nederlandse fabrikant van ad vokaat om het eirijke drankje had aangespannen tegen een Britse distilla teur. t<eU( ae«n ttvon. 1.87 ALS Nederlanders op zeker ogenblik, onder de indruk van talrijke publikaties over de gevaren van gebrek aan li chaamsbeweging, weer naar de fiets grijpen is er eigenlijk niets nieuws on der de zon: men stapt gewoon weer op het vertrouwde vervoermiddel uit de jeugdjaren. In andere landen waar men minder van jongs af aan met fietsen vertrouwd wordt gemaakt, baart de fietsrage van deze tijd meer opzien. WEEKBLAD Elle besteedt een hele bladzijde aan het bericht dat de Franse vrouwen „verleid” zijn door de fiets. Afgelopen zomer hebben ze dit trans- portmiddel-van-morgen definitief ont dekt. Bij de ongeveer 11 miljoen Fran sen die al een fiets bezaten (dat is één op vijf) zijn in het afgelopen jaar een kleine 200.000 Francaises gekomen die een fiets hebben gekocht. Elle plaatst bij deze cijfers nog dit aanbevelinkje van een bekend wielrenner: „De beste manier om in vorm te komen en te blij ven is fietsen”. I» dam», b, 8 bot, tl DE BELGISCHE vrouwen hebben mooi complimentje m ontvangst mogen nemen van André Courrèges. Deze zeer eigentijdse couturier heeft gezegd, dat hij hun sportieve allure en hun levens kunst bewondert. „Aan dit typfe vrou wen denk ik wanneer ik mijn model len ontwerp”, zou Courrèges gezegd hebben tijdens de opening van zijn nieuwe boutique aan de Avenue Louise in Brussel. Het is een met wit marmer en witte tapijten ingerichte witte ruimte, volgens het blad Marie Claire de mooiste en de grootste van alle boutiques die de meesterlijke modema ker tot dusver in Europa heeft opge richt. „EEN alleenstaande vrouw behoort zoiets niet te doen”. Dat antwoord blijkt nog altijd op heel wat vragen als dood doener te worden gehanteerd, als we het Duitse blad Jasmin mogen geloven Het brengt een grote reportage over het onderwerp „de alleenstaande vrouw” en onthult daarin onder meer wat de goe- gemeente (nog altijd) denkt over zelf standige vrouwen die hun leven naar eigen goeddunken wensen te leiden. EEN alleenstaande vrouw die avonds na tien uur nog een man op be zoek heeft? „Hoort niet”, roept 26 per cent der Westduitsers. Een alleenstaan de vrouw die ’s avonds in haar eentje een kroegje binnenstapt? Ook dat hoort met, vindt 33 percent. En 45 percent van de oosterburen roept nog altijd schande over ongetrouwde vrouwen die met een man „samenleven”, zoals dat ook nog altijd onveranderlijk heet. Op dat laatste punt zijn de ongehuwde vrouwen zelf trouwens ook nogal onver draagzaam: bijna de helft van de al leenstaande vrouwen tussen 30 en 99 spreekt haar veto uit over derge- hjke situaties. vrouw kssHH’U tril» ‘i m’ «HK-r’ti i «toll ie -b054b^'’ bfï/Wxtoi 1 v it e - Ut. t>t 1 <*>t eens. Öi. m 1qr»« l w ’««9, die n» weer ,n 8«« 30-40 'Oubneerij y, l OUWNAAR ««•«uw 't- ‘im.ir’A V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17