Voorzitter fondsenunie is beducht voor consequenties star omklemmen Protesterende kunstenaars Nijmeegse hoogleraar onthult: Kat kan gevaarlijke parasiet verspreiden in conflict met politie „Eigen standpunt niet CHU-voorzitter tot KVP en ARP: Pil in ziekenfondspakket Ethische nuances als fundament voor Prins Claus vol lof over Tanzania Staatssecretaris Rode Kruisteam Twee keer brand voor India en Pakistan Fabrikanten relativeren het Mauritshuis twee uur lang bezet werknemers Geldboete geëist tegen bezetters van academie Bijna 80.000 buitenlandse Man neergeschoten door minnaar Marius Kip verlaat BRT definitief NS kregen klant in hip nachthemd een nieuwe partij onvoldoende” fosfaatprobleem Oppositie vraagt 82,5 mln extra voor onderwijs op Schiphol van zijn vrouw Beverwijk tegen teveel ontheffingen Bondi, 99 VOOR HOF Ontoereikend DALE CARNEGIE CURSUS 1 *4. 1 l Strenger controle op winkelsluiting Anti-witter dan wit Comité: Uitnodiging GRATIS PROEFLES EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN MABK1EZEN/ZON NESCHERMEN rouuiKeN/iuxAPLcx jauxjzieen k» "L. ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE de onafhankelijkheid tAAATVVVtAAAAAAAAAAA/lAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAI ADVERTENTIE van I 1 1 1 1 1 De twee bezetters, 21 en 24 jaar oud, verklaarden ter zitting dat „de legale middelen om een verandering te bewerk stelligen waren stukgelopen en dat daarom tot bezetting van de academie was be sloten.” (Van onze stadsredactie AMSTERDAM. Er zijn aanwijzingen dat de kat een zeer belangrijke rol speelt bij de verspreiding van toxoplasma. Toxo plasma is een parasiet van mens en dier, die oorzaak kan zijn van een ziekte bij jonggeborenen en jonge kinderen, waarbij als meest voorkomende afwijkingen een waterhoofd en bepaalde oogafwijkingen worden gezien. In een artikel in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde schrijft prof. dr. Sinds begin oktober heeft het Neder landse Rode Kruis voor een waarde van 850.000 aan goederen verstuurd voor de Oostpakistaanse vluchtelingen in India en voor de noodlijdende bevolking in Oost- Pakistan. Volgens het comité wil de advertentie het fosfaatprobleem relativeren en wordt de indruk gewekt dat het aandeel van de wasmiddelen daarbij niet van veel belang is. Het comité merkt voorts op dat het in de radio- en tv-reclame voor wasmiddelen tot nu toe nog nooit iets over milieuhy giënische motieven heeft gehoord en dat de hygiëne voortdurend verward wordt met het misleidend effect van witter-dan- witte was. Prins Claus heeft tot zijn 12de jaar zijn jeugd doorgebracht in Tanzania. Later heeft hij als diplomaat in Bonn nog vaak contact met dit land gehad. Twee jaar geleden heeft hij samen met prinses Bea trix een bezoek aan Tanzania gebracht. Eerder op de dag heeft een brand één van de twee droogovens verwoest van de grasdrogerij op het luchthaventerrein. De oorzaak van deze branden is niet bekend. UTRECHT. „Niet alleen de CHU, maar ook de KVP en ARP mogen zich in de gevormde stuurgroep van de drie chris telijke partjjen niet star opstellen. De drie partijen moeten openstaan voor nieuwe visies en zjj mogen zich niet bij voorbaat vastleggen op standpunten, die zij met dogmatische starheid omklemmen”. Dit zei prof. dr. J. W. van Hulst, voorzitter van de CHU, vandaag in de vergadering van de Unie in Utrecht. Hij meent, dat er in de stuurgroep over en weer openheid moet zijn voor eikaars standpunt, bij de KVP en ARP dus ook voor het standpunt van de CHU. ne- de van zi n t< d j< v n v v k n k t< v b t g r r ei ei d ti E a ti t< s< zi g TI O k u n h li n n v S' z ti e ti d h g n Persoonlijkheids- ontwikkeling voor Dinsdag 14 december 8.00 uur n.m HOTEL LION D’OR, Kruisweg - HAARLEM ALOSERIJ-INSTITUUT Inschrijving nu open voor dec. en febr D M Schoen, Ch. de Bourbonl. 29 Santpoort-Z Tel 023-37 79 24 De 29-jarige echtgenoot van de vrouw zei hem weg te gaan. De student vertrok, maar keerde korte tijd later met een re volver in de hand in de woning terug waarvan hij een sleutel had. Er volgde een worsteling, waarbij de student een schot loste, dat de bewoner in de borst trof. Het slachtoffer vluchtte nog de straat op, waar de hem achtervolgende student hem met de revolver op het hoofd sloeg. Ernstig gewond zakte het slachtoffer in een. De student meldde zich een uur later op het politiebureau. Hij was vermoedelijk tijdens zijn daad enigszins onder invloed van alcohol. Hij is reeds een keer wegens verboden wapenbezit geverbaliseerd. De „bezetting” van het Mauritshuis had overigens een uiterst vreedzaam karakter. Om half drie besloot waarnemend direc teur Van der Vaart echter het museum te sluiten. De politie had zich intussen belast met het schoonmaken van met verf be smeurde trottoirs en het verwijderen van demonstratieborden. Voor de bezetters bleek het belangrijkste parool te zijn: „Als wij door een slechte beeldende-kun- stenaarsregeling van minister Boersma in gevaar komen, dan komen ook ons cul tuurbezit en de musea in gevaar”. Waar- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Nederlandse Rode Kruis treft voorbereidingen voor de mo gelijke uitzending van een geneeskundig team voor de hulpverlening aan slachtof fers van het conflict tussen India en Pakistan. Het Rode Kruis komt daarmee tegemoet aan een oproep van het Interna tionale Rode Kruis in Genève, dat om medisch personeel en medicamenten ge vraagd heeft. AMSTERDAM. Het landelijk comité „Anti-Witter-dan-Wit” heeft met een open brief aan de wasmiddelenfabrikanten ge reageerd op een advertentie, die de vere niging van alle Nederlandse wasmiddelen fabrikanten op 1 december in de dagbla den heeft geplaatst en waarin onder meer werd gesteld dat de wasmiddelenfabrikan ten voor zichzelf het probleem van de milieuhygiëne tot probeem nummer één hebben gemaakt. Deze mededeling kan het comité niet zonder meer aannemen. „Dat de fabrikan ten destijds besloten alleen biologisch afbreekbare produkten te maken, gebeur de pas vier jaar nadat een en ander in Duitsland bij de wet verboden was”, aldus het comité. DEN HAAG. Een groep van onge veer dertig beeldende kunstenaars heeft vrijdagmiddag twee uur lang het „Mau ritshuis” in Den Haag bezet gehouden als protest tegen het cultuurbeleid van de regering. Om een uur ’s middags hadden de kunstenaars zich toegang tot het Mau ritshuis verschaft door een kaartje te kopen. Zij verspreidden zich daarna door het museum. Een groep van ongeveer tachtig kunste naars, die buiten het Mauritshuis was gebleven en het museum met muurkran- ten beplakte en pamfletten uitdeelde, kwam in conflict met de politie, toen zij zich via het Binnenhof naar het monu ment van koning Willem II begaven en dit met zakjes met verschillende kleuren- verf bekogelden. In verschillende gevallen heeft dit ertoe geleid dat nabijgelegen gemeenten ter be scherming van de concurrentiepositie van ondernemingen in hun gebied hun onthef- fingsbeleid gingen verruimen. De staatsse cretaris vindt de „olievlekwerking” die hiervan uitgaat ongewenst. J. van der Veen uit Nijmegen, dat men er rekening mee dient te houden dat het geliefde huisdier een gevaarlijke besmet tingsbron kan zijn voor zwangeren en zuigelingen. De ongeboren vrucht en de pasgeborene lopen volgens hem het groot ste risico bij besmetting van toxoplasma. Aan zwangeren en gezinnen met jonge kinderen moet naar de mening van prof. Van der Veen dan ook worden ontraden een kat als huisdier te houden. Ook uit levensmiddelen- en horecabedrijven moe- (Vervolg van pagina 1) UTRECHT. In een persoonlijk com mentaar op het besluit, de pil en wellicht andere anti-conceptiemiddelen op te men in het ziekenfondspakket, zei voorzitter van de Nederlandse Unie Ziekenfondsen, de heer J. Hendriks, dat hij het op zichzelf een goede zaak vindt dat daarmee een zeker taboe wordt door broken, maar dat hij bezorgd is over de consequenties ervan. Geschenken koninklijk paar. De geschen ken, die het koninklijk paar tijdens het staatsbezoek aan Indonesië heeft ontvan gen, zullen van 18 december tot en met 9 januari worden tentoongesteld in het Gemeentemuseum in Den Haag. Bij de geschenken zijn gouden en zilveren sie raden, wajangpoppen, kle derdrachten en Een ander punt is nog, dat de procedure tussen de Landelijke Huisartsenvereniging en de ziekenfondsen over de vraag, of pilconsulten door de ziekenfondsen afzon derlijk moeten worden vergoed of dat zij onder het gewone abonnementshonorari- um vallen, nog niet is afgesloten. Als de uitspraak luidt dat voor die consulten inderdaad afzonderlijke rekeningen kun nen worden ingediend bij de ziekenfond sen zullen de kosten van het opnemen van de pil in het ziekenfondspakket nog aanzienlijk stijgen DEN HAAG. De Kamerfracties P.v.d.A., D’66 en P.P.R. hebben voorgesteld 82,5 miljoen extra op te voeren op de begroting 1972 van Onderwijs en Weten schappen. Het voorstel is neergelegd in een aantal amendementen op de begro ting, welke volgende week door de Kamer behandeld wordt. dat in onze verstedelijkte samenleving katten nauwelijks kans lopen besmet te worden deelt hij niet. Serologisch onder zoek bij katten in ons land in de jaren tussen 1955 en 1960 heeft uitgewezen dat ongeveer de helft van de onderzochte dieren met toxoplasma was geïnfecteerd. „Alles bij elkaar genomen kan men zich afvragen of de in de cultuur verankerde relatie tussen mens en kat geen drastische wijziging behoeft”, aldus prof. Van der Veen. ralisme, terwijl een ander deel het heil zal zoeken in extreem rechts-religieuze dwergpartijen”, voorspelde hij. Naar de mening van prof. Van Hulst heeft alleen een nieuwe partij, die duide lijk en bewust durft te zeggen wat de drie samenwerkende christelijke partijen zelf in hun urgentieprogram hebben neergeschre ven, in deze tijd nog levensvatbaarheid. Alleen een dergelijk bijbels uitgangspunt kan het samenbindende element zijn in een toch overigens nogal heterogene groep, verklaarde hij. Dat huisvrouwen zijn begonnen de was te doen met middelen op zeepbasis, zachte zeep en soda of met het enige in Neder land verkrijgbare fosfaatloze wasmachine- wasmiddel wil volgens het comité hele maal niet zeggen dat zij denken dat dit de oplossing is. Maar zij proberen iets, juist omdat er hun tot nu toe van de zijde van de gezamenlijke wasmiddelenfabrikanten geen alternatief geboden wordt, aldus het comité. „Er is in dat land, sinds het in 1961 onafhankelijk werd, ongelooflijk veel ver anderd”, aldus de prins. „De president van Tanzania, Nyerere, was bijzonder tevreden over de banden met Nederland en over onze hulp in het kader van de ontwikke lingssamenwerking. Ik heb grote bewon dering voor de wijze waarop Nyerere zijn land als ontwikkelingsland leidt. Hij wil niet in de eerste plaats steunen op buiten landse hulp, maar hij baseert zijn beleid op de eigen waarde en de eigen Afrikaan se tradities van zijn land.” Gezin dood bij botsing. Tegen een 24-jarige glazenwasser uit de hoofdstad, die onder invloed van alcohol op 12 juni op de pro vinciale weg Diemen-Weesp een frontale botsing veroorzaakte, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amster dam drie maanden gevangenisstraf geëist en een rijverbod van vijf jaar. Bij dit ongeluk kwam het uit vier personen be staande gezin Bruens uit Amsterdam in de in brand geraakte auto om het leven. Ouders laten school sluiten. In de buurt schap Hones in Haaksbergen zijn de kin deren van de r.k. school naar huis ge stuurd. De voorzieningen in het gebouw zijn zo slecht dat de ouders het niet langer verantwoord achten hun kinderen deze school te laten bezoeken. Het ge meentebestuur van Haaksbergen is reeds jaren lang op de onhoudbare situatie ge wezen, maar tot nu toe zonder resultaat. (Van onze correspondent) Toen deze kunstenaars terugkeerden in de richting van het Mauritshuis, werden zij opgewacht door de politie die tien personen, waaronder de BBK-voorzitter Bob Bonies, arresteerde. De politie voerde daarbij charges uit, waarbij zij door de kunstenaars ook bekogels werd met verf. Het Binnenhof werd daarna door de poli tie ontruimd. De actie volgde op een vergadering in de aula van het Gemeentemuseum in Den Haag, waar besproken werd hoe landelijk geprotesteerd kan worden tegen de voor de BBK onaanvaardbare beeldende-kun- stenaarsregeling van minister Boersma van Sociale Zaken, onder wie deze rege ling ressorteert. ten katten worden geweerd. De aanwezig heid van katten op boerenbedrijven lijkt prof. Van der Veen eveneens bedenkelijk. Het is echter volgens hem mogelijk besmetting van katten door voedsel te voorkomen. Rauw of onvoldoende verhit vlees is een potentiële besmettingsbron, maar voedsel in blik mag als veilig wor den beschouwd. De mogelijkheid om toxo plasmosis bij katten door middel van vaccinatie uit te roeien acht prof. Van der Veen weinig bemoedigend. De opvatting De demonstratie van beeldende kun stenaars op het Binnenhof in Den Haag liep uit op een conflict met de politie. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Marius Kip, de zake lijke leider van het Nieuw Rotterdamsch Toneel heeft aan de toneelspelers onder geheimhouding medegedeeld, dat hij per 1 september 1972 uit de directie van het NRT wil gaan. Dit houdt in, dat het NRT dan zowel zijn zakelijk leider, als ook zijn artistiek directeur (Johan van de Rest) op één en dezelfde dag kwijt raakt. Kip wil alleen blijven om een opvolger eventueel in te werken. Als argument heeft Kip opgegeven dat hij zijn zakelijk leiderschap zo als dat is neergelegd bij zijn aanstelling, niet langer kan uitoefe nen. Met andere woorden: hij wil niet langer met de groep raadsleden en de wethouder van Kunstzaken in Rotterdam discussiëren over de plannen voor een nieuwe structuur van het NRT. SCHIPHOL. Gisteravond heeft een korte brand gewoed in een opslagruimte op de achtste verdieping van het kantoor gebouw, behorende bij het vrachtcentrum op Schiphol. In de opslagruimte, die ge heel uitbrandde, was een partij schoenen opgeslagen. (Van onze correspondent) BUSSUM. In een flatgebouw in Bus- sum is gisteravond een bewoner door de minnaar van zijn vrouw neergeschoten. De man overleed een uur later in het zie kenhuis. De dader, een 25-jarige student, had een verhouding met de vrouw van het slachtoffer. Hij kwam er geregeld op be zoek, zo ook gisteravond. Bomen verhuizen. De gemeente Nijmegen is begonnen langs het Maas-Waalkanaal 200 bomen te verplanten, die moeten ver dwijnen in verband met de verbreding van het kanaal. Een speciaal geconstru eerde machine verplaatst de bomen met wortels en al enkele meters verder van het kanaal af. Het verplaatsen ye-? g&n boom duurt gemiddeld óen half uur. DEN HAAG. Op 15 september be droeg het aantal geldige arbeidsvergun ningen voor buitenlandse werknemers to taal 79.805. De verdeling van dit aantal naar nationaliteit was: Grieken 1265, Joegoslaven 8250, Portugezen 2740, Span jaarden 15.610, Turken 21.460, Marokka nen 17.887, en overigen 12.593. Het aantal permanente arbeidsvergunningen, dat is uitgereikt aan buitenlandse werknemers, die langer dan vijf jaar in ons land werkzaam waren, bedroeg op 15 septem ber 18.167. Tot en met februari van het komend jaar zullen ongeveer 6.000 arbeidscontrac ten aflopen. Hoeveel hiervan zullen wor den verlengd, is niet bij benadering vast te stellen. „Bij sommige Anti-revolutionairen krijg je soms de indruk, alsof de ARP is voor bestemd om tot in eeuwigheid te blijven”, aldus prof. Van Hulst. Hij vond het bij zonder moeilijk om met zulke mensen poli tieke zaken te doen. „Er is ook een groep KVP’ers”, zei de unievoorzitter, „die eigenlijk op de kortste termijn aanstuurt op het faillissement van elk religieus uitgangspunt”. Prof. Van Hulst vond, dat die groep tot de over tuiging moet komen, dat juist het bijbels getuigenis de enige bestaansgrond is voor een nieuwe partijformatie. Hij meent dat misschien juist de CHU temidden van de extremen een duidelijke functie heeft. „Geen onverdraagzaamheid als gevolg van een eens gekozen religieuze stellingname, maar ook geen politiek huis, waar de deu ren en ramen zo aan alle kanten open staan, dat door de tocht alles de vensters uitwaait”. Jan Dobber, de eerste verdachte die bij het hof in beroep was gekomen, kwam in oktober van dit jaar bij een verkeers ongeluk om het leven, hetgeen een uit spraak van de hoge raad waar hij in cas satie was gegaan, onmogelijk maakte. De raadsman van de twee „bezetters”, mr. H. Kater, wees in zijn pleidooi op de slechte onderwijssituatie in Nederland. Hij zei dat nog 120 bezetters van de pedago gische academie in eerste instantie voor de politierechter in Haarlem terecht moeten staan. „Is het niet beter om de hele zaak te seponeren”, zo vroeg hij zich af. Het hof wijst arrest op 24 december. partij zal haar aanhang zo zij die in voldoende mate krijgt binnen enkele jaren zien af vloeien, aan de ene kant naar het socialisme en vervolgens naar het libe- In een beschouwing over de Nederland se partijpolitiek zei prof. Van Hulst dat een komende nieuwe partij, die slechts enkele ethische nuances als fundament heeft, ervaren zal dat dit in deze tijd vol strekt ontoereikend is om in de politieke branding te blijven staan. „Een dergelijke nemend directeur Van der Vaart zei deze slogan volledig te kunnen billijken. De nieuwe regeling van minister Boers ma die de bestaande contra-prestatierege- ling moet vervangen, is volgens de BBK discriminerend. Kunstenaars jonger dan 25 jaar en ouder dan 65 worden van de regeling uitgesloten. Kunstenaars jonger dan 30 jaar moeten een soort „kunste naarsdiploma” kunnen overhandigen (op leiding), kunstenaars tussen 25 en 35 jaar moeten naast hun normale beroep neven werkzaamheden verrichten. Zelfs bij een soepel hanteren van de nieuwe regeling zouden direct al 400 beeldende kunste naars getroffen worden, aldus de BBK, die verklaart dat geen enkele vorm van vooroverleg heeft plaatsgehad. Zij heeft in telegrammen aan minister-president Bies heuvel en burgemeester Marijnen haar verontwaardiging uitgesproken over het optreden van de Haagse politie en aange drongen op onmiddellijke invrijheidsstel- ling van de tien gearresteerde BBK-leden. „Het is vrij gemakkelijk gezegd dat de kosten 15 miljoen gulden zullen bedragen of misschien 30 miljoen als ook andere anti-conceptiva door de ziekenfondsen moeten worden betaald”, aldus de heer Hendriks, „maar dat zijn alleen de directe kosten. De kans bestaat, dat vrouwen en meisjes op aanzienlijk grotere schaal de pil zullen gaan gebruiken. Een rekensom metje met ronde getallen zes miljoen vrouwen van wie de helft in de vruchtba re leeftijd van wie misschien weer de helft de pil gaat gebruiken, leidt dan tot de slotsom dat anderhalf miljoen vrouwen en meisjes jaarlijks twee keer naar de dokter moeten. Die drie miljoen controles kosten de rond 4000 praktiserende huis artsen elk 125 uur ofwel 3 werkweken”. De heer Hendriks herinnerde eraan, dat de 16 van de 31 ziekenfondsraadsleden, die tegen opneming van de pil in het ziekenfondspakket stemden, dat niet om principiële redenen hebben gedaan. Over wegingen als de mogelijke invoering van een eigen risico (daar het bij de pil om een vrijwel voor ieder betaalbaar middel gaat) en het belang van andere prioritei ten speelden daarbij een rol. HAARLEM. Op het Haarlemse sta tion arriveerde gisteravond tot ieders stomme verbazing een man in een lang, Amerikaans en zeer hip nachthemd. Op blote voeten en zonder enig verder kle dingstuk. Enige informatie leerde de loketbediende dat de man een Ameri kaan was, 31 jaar oud, net één dag over uit de States en op bezoek bij z’n moeder in Leiden. Die vond zijn gedrag zo vreemd en wilde hem naar de dokter brengen. Waar meneer helemaal geen behoefte aan had: hij raakte in paniek, rende in zijn charmante nachtkleding de straat op en nam de eerste de beste trein naar Haarlem. De politie heeft hem van het station gehaald en later kwam zijn moe der met een tas vol kleren. Zoonlief werd aangekleed en werd meegenomen naar Leiden. AMSTERDAM (ANP). De procureur- generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft gistermiddag bevestiging gevraagd van het vonnis van de Haarlemse recht bank 100 boete) als straf voor twee be zetters van de katholieke pedagogische academie in Beverwijk in januari 1970. „Als men zich het recht toestaat om gebouwen te bezetten, dan moet men een ander ook toestaan gebouwen of zelfs zijn woning te bezetten en dat zou een chaos worden”, zei de advocaat-generaal mr. G. H. C. van Dijken in zijn requisitoir. Hij was van mening dat lokaalvredebreuk, wat daarvoor dan ook de argumenten mo gen zijn, in de huidige rechtsorde niet kan worden getolereerd. DEN HAAG. De justitie zal intensie ver optreden tegen ondernemers die zon der ontheffing tijdens sluitingstijd hun winkels geopend hebben of anders dan in hun winkels waren te koop aanbieden. In veel gevallen is ai tot vervolging overge gaan. Staatssecretaris Oostenbrink van Economische Zaken heeft dit de gemeen tebesturen laten weten. Hij vraagt de colleges van B. en W. niet al te lichtvaar dig met ontheffingen van de Winkelslui tingswet om te springen. De laatste tijd is volgens de staatssecre taris het aantal ontheffingen voor antiek beurzen, auto-, caravan- en meubelshows, die door slechts één ondernemer worden gehouden, toegenomen. Door de ontheffing kunnen deze ondernemers hun bedrijf open houden terwijl de andere winkels gesloten zijn. Hierdoor heeft volgens de staatssecretaris verstoring plaats van de concurrentieverhouding, niet alleen in de eigen gemeente maar ook elders, omdat dergelijke shows ook publiek uit andere gemeenten trekken. SCHIPHOL. Prins Claus is gistera vond op Schiphol teruggekeerd uit Tanza nia. De prins was op 5 december naar Dar es Salaam vertrokken om daar de viering bij te wonen van het tienjarig bestaan van de onafhankelijkheid van Tanzania. wI» 7r i t ft—TiTr ié w 1 Schoolcomplex afgebrand. Door onbekende oorzaak is in de afgelopen nacht een vijftal noodgebouwen in Eindhoven waarin een mavoschool gevestigd was, door brand vernield. Deze week werd de school met twee houten noodgebouwen uitgebreid. Ook een van deze nieuwe ge bouwen werd een prooi van het vuur. Voor eenzame jongeren. Het gebouw van de christelijke scholengemeenschap in Assen zal in de Kerstdagen dienst doen als herberg voor eenzame jongeren. In de school komen allerlei mogelijkheden tot ontspanning. Alternatieve oven. De chemische industrie Cindu in Uithoorn wil een verbrandings oven voor vloeibare industriële afval plaatsen op haar terrein in het westelijk havengebied van Amsterdam. De oven is een alternatief voor de nu nog werkende gemeentelijke open verbrandingsplaats van chemische afvalstoffen aan de Die- merzeedijk, waarover zeer veel klachten zijn. C. Linders overleden. Het hoofdbestuurslid van de VARA de heer C. Linders is op de leeftijd van 54 jaar in zijn woning in Zierikzee plotseling overleden. De heer Linders was wethouder van Zierikzee. Voorgesteld wordt 35 miljoen meer voor het lager onderwijs uit te trekken. Hiervoor kunnen 1.400 extra onderwijzers worden aangesteld, die beschikbaar moe ten komen door vervroegd ontslag uit de militaire dienst. Door hun aanstelling zal het mogelijk zijn de leerlingenschaal bij het basisonderwijs per 1 augustus 1973 te verlagen. Vijftien miljoen extra is volgens P.v.d.A., D’66 en P.P.R. nodig voor de subsidiëring van de regionale en plaatse lijke schoolbegeleidingsdiensten. Bedragen van telkens 10 miljoen wil de oppositie uittrekken voor personele en materiële uitbreiding bij het hoger be roepsonderwijs en voor het handhaven van het niveau van het bouwprogramma van de rijksuniversiteit Groningen. Met 9 miljoen willen de drie fracties de vergroting van de groepen bij het lager beroepsonderwijs ongedaan maken. Voorts hebben zij voorgesteld f 8 miljoen extra beschikbaar te stellen voor het weten schappelijk onderwijs, zodat een beperkte toelating geheel of gedeeltelijk kan worden voorkomen. Om het aantal experimenten bij het participatieonderwijs uit de breiden is 3 miljoen nodig. Met f 1,5 miljoen willen de drie partijen een uitbreiding bewerkstelli gen van het personeelsbestand bij univer- siteiten en hogescholen. Voorts is 1 mil joen nodig voor het doorvoeren van de herprogrammering bij het hoger beroeps onderwijs. ft. I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2