Na laatste dag van onzekerheid: AKKOORD OVER BERLIJN VANOCHTEND GETEKEND Het gevaar van neuzen tellen Gierek weer partij chef voor NAVO talmt nog met veiligheids- conferentie Verkiezingen op zijn Grieks Oe Thant nog even houden Russen willen Brandt pleit eensgezind Europa geefiets van de slijter. Ma Zoon diende als Israel is bereid mee te werken aan overeenkomst over Suezkanaal Klachtenbureau in Ulster BIJ AANVAARDEN NOBELPRIJS onderpand voor speelschulden 1 ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 3 Geen kerstpasjes <t (Van onze redacteur in Istanboel) Congres Poolse communisten geëindigd Opvolging levert problemen op hij maakt er een fijn cadeau van! ATHENE Morgen worden er in Griekenland weer eens verkie zingen gehouden. Dat is tenminste de naam die van officiële zijde wordt gegeven aan het schouwspel waarbij 15.000 uitgelezen kiesmannen uit 900 kandidaten 60 figuren mogen aanwijzen voor het „adviserend co mité” waarvoor Papadopoulos er vervolgens zelf 15 bij kiest. (Van onze redacteur in Bonn) BERLIJN In Berlijn zijn vanochtend de onderhandelingen tussen beide Duitslanden over het verkeer tussen Bondsrepubliek en West-Berlijn en over bezoeken van Westberlijners aan het oosten plechtig afgesloten. Staatssecretaris Egon Bahr parafeerde met zijn gesprekspartner Michael Kohl in het oostelijke stadsdeel dat gedeelte van de overeenkomst dat zij voor hun rekening hebben genomen. In West-Berlijn ondertekenen de onderhandelaars Müller (West-Berlijn) en Florin (DDR) de overeenkomst die deze week nog grote problemen opleverde: die voor bezoeken van Westberlijners. g® n n n ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Wenen) van (Van onze redacteur in Brussel) niet hington, Moskou - of Peking.' De Turk had weliswaar beloofd na een week terug te komen om zijn schul den af te lossen en zijn zoon mee te nemen, maar volgens de politie is hij helemaal niet van plan geweest dit te doen. Bij een controle van de politie is de jongen meegenomen. De caféhouder had hem voor zijn diensten als bood schappenjongen onderdak en eten gegeven. n e «AAAfVWlA/WWVVVWWWWIAfVVWVVWI/VVVVVIMJVWVVMWVI/VVWWWVWVVWVVWVWVWVWVVtAAIWVVVWWVWWUVWWWMWWWVWWIMW (AAAAAAAA/UUUUUVWWVUWMAAAAAAAMAA/VUMAAAAA/MtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WWUlAAAAAAAAAAAlUWMAAAAA/ in fraaie geschenkverpakklng) OSLO. (DPA) De Westduitse bonds- kanslier Willy Brandt, die gisteren de Nobelprijs voor de vrede 1971 in ontvangst heeft genomen, heeft vandaag in de aula van de universiteit van Oslo een politieke toespraak gehouden waarin hij opriep tot het voorbereiden van een Europees vre- despact tussen Oost en West. zijn niet MÜNCHEN (DPA) Als onderpand voor zijn speelschulden heeft een Turk zijn 15-jarige zoon in een café in München achtergelaten. at :n, et m LONDEN (AFP). De Britse regering heeft besloten een permanent lichaam In het leven te roepen, dat klachten moet onderzoeken tegen het leger en de politie in Noord-Ierland als gevolg van slechte behandeling tijdens verhoren of arresta ties. an m lel si de [en :re en :er :te en de Ti en ia de ;ot en de es fi re ig of n- dj ie ;n i- >n >g De vrouwelijke gevangenen in de gevangenis van Koridallos bij Athene klagen dat zij bij familiebezoek nog slechts per telefoon mogen spreken door een geluiddempende glazen wand. Advocaten worden van hun cliënten gescheiden door rasterwerk dat zo didht is dat men eikaars gezichten niet kan zien. voor politieke gevangenen komt en dat de nu al bijna vijf jaar durende staat van beleg wordt opgeheven. De kans dat hiervan iets in de toespraak zal voorkomen, is niet groot. Integendeel lijkt de laatste tijd het regime voor de politieke gevangenen juist strenger te worden. Professor Manghakis, wiens indrukwekkende gevangenisindrukken in de Sunday Times hebben gestaan, is met een aantal anderen naar de primi tieve gevangenis van Trikkala overge bracht. Ook verder doet men alles om het smokkelen van boodschappen naar de buitenwereld tegen te gaan. NEW YORK. (Reuter) Israel Is be reid mee te werken tot het bereiken van een overeenkomst inzake het Suezkanaal, waaronder mogelijke regelingen voor toe zicht op de uitvoering daarvan. De Israëli sche minister-president, Golda Meir, heeft dit verklaard in een nota die gisteren is gepubliceerd. Bondsrepubliek verder te ontspannen. Op de wegen tussen Bondsrepubliek en West- Berlijn zullen de Oostduitsers kunnen in grijpen als „voldoende verdenking” be staat dat „misbruik” van die „transitmo- gelijkheid” wordt gemaakt. Westberljj- ners kan de toegang tot het oostelijke stadsdeel nog altijd worden geweigerd in dien zij tegen de strafwetgeving van de D.D.R. hebben gezondigd. Nobelprijswinnaar Willy Brandt toont een beeldje van een ijsbeer dat hij gisteren tijdens de uitreiking van de prijs in Oslo cadeau kreeg van de voorzitter van het Noorse vakver bond, Tor Aspengren (links op de foto). WARSCHAU. Met de verkiezing van een nieuw Centraal Comité, dat op zijn beurt het Politburo benoemt, is vandaag het zesde congres van de Poolse commu nisten in Warschau geëindigd. De premier herhaalde ook, dat Israel bereid is de onderhandelingen met de VN- afgezant voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring te hervatten, maar zonder voor- waarden-vooraf. Deze besprekingen zou den moeten worden gevoerd om een vre desregeling te bereiken binnen de bepalin gen van de resolutie van de Veiligheids raad van november 1967, die richtlijnen bevatte, die onder meer Israëlische terug trekking uit Arabisch gebied inhielden. „Op deze zeker niet korte weg kunnen wij tot een veiligheidssysteem in Europa komen dat in zekere zin boven de blok ken uit gaat en dat ondenkbaar zou zijn zonder de Verenigde Staten en de Sovjet unie.” Evenwichtige troepenvermindering zou de weg ertoe kunnen openen. In gesprekken met president Nixon en par tijleider Brezjnev heeft hij over enige aspecten van troepenvermindering positie ve antwoorden gekregen. Brandt pleitte voor nieuwe vormen van economische, wetenschappelijke en tech nische samenwerking tussen Oost en West, de uitbreiding van een Europese infrastructuur en vernieuwing van de Eu ropese culturele gemeenschap. Overigens zullen de Westberlijners, die het recht krijgen 30 dagen per jaar op bezoek te gaan in Oost-Berlijn en in de D.D.R., niet onmiddellijk van die vooruit gang kunnen profiteren. De Sowjet-Unie heeft, zoals gemeld, duidelijk gemaakt dat zij het Berlijn-complex niet zal onderte kenen voordat Bonn toe is aan het ratifi ceren van het verdrag van Moskou. Aan genomen mag worden dat beide plechtig heden nu ongeveer in dezelfde tijd plaats hebben. Het zou echter, op zijn best, nog vier maanden duren. De Westberlijners hebben sinds giste ren niet meer de hoop dat zij door een royaal gebaar van de regering in het oostelijke stadsdeel de kerstdagen bij fa milie in het oosten kunnen doorbrengen. Hierop was min of meer gerekend na uitlatingen uit Oost-Berlijn en bovendien in verband met voorbereidingen voor uit breiding van de passagemogelijkheden in de muur. Gisteren maakte echter het partijblad Neues Deutschland duidelijk dat zo’n bijzondere pasjesregeling van de baan was nu de Westberlijnse senaat het akkoord zolang had gedwarsboomd. Papadopoulos zal op 18 december in een grote rede bekendmaken wat hij voor 1972 met de natie voor heeft. Het vermoeden bestaat dat hij bij deze gelegenheid wel de stichting van het in de nieuwe Grondwet genoemde consti tutioneel hof zal afkondigen. Dit heeft onder meer tot taak de partijen te keuren op „nationale en democratische principes”. Een andere mogelijkheid is dat in deze rede zal worden aangekon- digd dat er althans in principe ge meenteraadsverkiezingen zullen wor den gehouden nog zonder dat daarvoor een datum wordt genoemd. Door de jaren heen heeft men gaandeweg ge leerd zich niet te veel spectaculairs voor te stellen van de redevoeringen van Papadopoulos. In Westberlijnse regeringskringen wordt echter grote betekenis gehecht aan het feit dat de D.D.R.-regering een voor haar „wat pijnlijke overeenkomst,” aldus een S.P.D.-afgevaardigde, heeft willen parafe ren. Bij de laatste moeilijke gesprekken tussen de onderhandelaars Muller en Florin zou laatstgenoemde herhaaldelijk direct overleg hebben gepleegd met de in Warschau verblijvende partijleider Ho necker. Van Honecker zou men de in druk hebben gekregen dat hij positief staat tegenover de Ost-politik van Willy Brandt. Voorts is voor een beoordeling van de overeenkomsten van doorslaggevende be tekenis dat zij deel uitmaken van het Berlijn-akkoord waarover Amerika, Enge land, Frankrijk en de Sowjet-Unie het begin september eens zijn geworden. Het gehele complex heeft voor het eerst dui delijke en ook door het oosten onder schreven bepalingen voor de positie van West-Berlijn. Er was gisteren in partijkringen al geen enkele twijfel aan dat Edward Gierek in zijn functie van eerste secretaris door het congres zou worden herkozen. Hij is er in het afgelopen jaar, nadat hij Gomoelka als sterkste man in de staat was opge volgd, in geslaagd door vrij omvangrijke zuiveringen zijn positie te consolideren. Toch is op het congres weer duidelijk gebleken dat Giereks tegenstanders nog allerminst buiten gevecht zijn gesteld. De zogenoemde „Partizanen”, onder leiding van de vroegere minister van Binnenland se Zaken Moczar, blijven zich verzetten tegen de groeiende invloed van de techno logen, waarvan Gierek zelf de exponent is. Diens openlijke pro-Russische koers is één van hun grootste grieven. Ook de aanhangers van de nu onttroonde Go moelka voeren, om hun existentie te red den, achter de schermen een vertwijfelde oppositie. „Wij hebben aangevuld wat de gealli eerden in 1945 nagelaten hebben”, zei gis termiddag optimistisch de perschef van de Westberlijnse senaat (het gemeentebe stuur). Over het acceptabel zijn van die aanvulling is echter in West-Berlijn tot de laatste dag gestreden. Met slechts een tegenstem besloot de fractie van de rege rende sociaal-democratische overeenkomst te aanvaarden. F.D.P. hielden hun ernstige waarbij voor laatstgenoemde Bonn samen met de sociaal-democraten aan de macht) voorop staat dat de D.D.R. de kans behoudt bezoeken van Westber lijners te verbieden In een gemeenschappelijke verkla ring hebben de partijleiders van rechts en centrum Kanellopoulos en Mavros en de laatste parlementsvoorzitter Pa- paspirou onlangs geëist dat er amnestie De Britse staatssecretaris van Defensie, Lord Balniel, heeft evenwel eraan toege voegd. dat het klachtenbureau alleen de klachten zal onderzoeken, die ingediend zijn na die welke al door de commissie- Compton zijn onderzocht. Deze commissie heeft vorige maand een rapport uitgegeven, waarin erkend wordt dat bepaalde ge ïnterneerden een „slechte behandeling” hebben gehad. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. In privé-besprekin- gen van de Grote Vijf over de benoeming van een opvolger voor secretaris-generaai Oe Thant van de Verenigde Naties is een struikelblok gerezen omdat de Sovjet unie Oe Thant gedurende een overgangs periode van een aantal maanden wil aanhouden als secretaris-generaai van de volkenorganisatie. De Sovjet-Unie is van mening dat dit noodzakelijk is gezien de Indo-Pakistaanse crisis. De Verenigde Sta ten zijn echter van mening dat er, gezien de gezondheid van Oe Thant, geen verder beroep op hem gedaan mag worden. Oe Thant heeft al sinds februari van dit jaar gezegd dat hij geen verlenging wenst van zijn ambtsperiode (de tweede) die op 31 december afloopt. Hij werd onlangs in een ziekenhuis in New York opgenomen voor een bloedende maagzweer. Blijkbaar ter onderstreping van zijn voornemen zijn assisten al bezig om zijn persoonlijke papieren en notities in zijn kantoor op de 38ste verdieping van het secretariaat in te pakken. Ook de Chinese gedelegeerde heeft een groep van „derde wereld”-landen gezegd de benoeming van een opvolger „een ur gente” kwestie te vinden. Volgens berich ten zijn de Chinezen misnoegd over de manier waarop de Verenigde Staten hun afkeuring kenbaar hebben gemaakt over de kandidatuur van de Chileense econoom Felipe Herrera voor Oe Thants functie. Dezelfde bronnen melden dat de Chinese afgevaardigden in principe alle kandida ten kunnen accepteren, met een blijkbare voorkeur voor de Finse diplomaat Max Jakobson, die de grootste kansen schijnt te hebben. Volgens dit compromis mogen West berlijners, die het recht krijgen maximaal 30 dagen per jaar in het oosten op bezoek te gaan, per auto komen als zij invaliden of kinderen bij zich hebben of naar een deel van Oost-Berlijn wensen te trekken waar men eenvoudig zonder eigen ver voermiddel niet komt. Bovendien zullen, in tegenstelling tot vroegere aanbiedingen van de DDR ook op zon- en feestdagen bureaus geopend zijn waar pasjes voor bezoeken kunnen worden aangevraagd, pasjes die onmiddellijk worden verleend (ook dat in afwijking van eerder ingeno men standpunt). BRUSSEL. De NAVO wil nog beginnen aan multilaterale voorbereidin gen voor een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking met het Oost blok en andere geïnteresseerde landen. Een populaire omroep bij een en quête bleek de TROS onlangs het grootste percentage te krijgen zou zijn popula riteit slechts kunnen behouden en verho gen door de meerderheidssmaak nauw keurig te volgen, terwijl het toch tot de taak van een communicatiemiddel als de radio-televisie behoort om zich in te span nen die smaak te veredelen en te ver fijnen. De conclusie moet luiden dat de huidige methode allerlei wantoestanden veroor zaakt, maar dat niet iédere nieuwe methode een verbetering zou zijn. De culturele waarden van een samenleving kunnen niet getoetst worden met een opinieonderzoek. Populariteit is niet synoniem met kwaliteit, wat niets wil afdingen op de kwaliteit van de TROS maar slechts wil zeggen dat „de meeste stemmen gelden” voor onze radio en televisie de culturele dood in de pot zou zijn. Het vinden van een verantwoorde me thode tot zendtijdverdeling is geen sine cure, maar misschien komt het nog wel eens zover dat het culturele geweten van allen die ermee te maken hebben hen ertoe brengt de koppen bij elkaar te ste ken om hun best te doen, meerderheid en minderheden het volle pond te geven. roepvereniging met de meeste leden ook de meeste zendtijd te geven, dreigt te lei den tot onaanvaardbare toestanden. Het is namelijk zo, dat de omroepver enigingen leden gaan werven met andere lokmiddelen dan met de kwaliteit van hun uitzendingen. Het programmablad bijvoor beeld speelt een grote rol bij de keuze van het publiek. De heer J. Landré, directeur van de TROS, heeft met recht voortdu rend geprotesteerd tegen deze methode, die verankerd ligt in de Omroepwet. Maar nu het is zo jammer dat ook de heer Lan dré weer een volkomen ondoeltreffend systeem propageert, namelijk de omroep verkiezing. Hij wil, dat het publiek bij stemming een omroep kiest, net als het het een politieke partij kiest. De TROS-directeur vindt dat democra tischer, maar bij nadere beschouwing zou dat systeem de mogelijkheid inhouden dat de gemiddelde smaak van het publiek voortaan gaat dicteren wat de omroepen op hun scherm moeten brengen. Dit comité, een uitbreiding van het reeds bestaande, zal tot 1974 in het Atheense parlementsgebouw zetelen en de wetten mogen bespreken (doch vooral niet meer dan dat) die de rege ring voorlegt. Gelijksoortige verkiezin gen worden tegelijkertijd gehouden voor de raden van de zeven districten waarin het land dit jaar is opgedeeld. Als kiesmannen fungeren alle burge meesters en raadsleden alsmede leden van beroepsorganisaties en syndicaten. Met uitzondering van een aantal indus triëlen zijn ze allen in de loop der jaren zelf door het bewind aangewe- Inderdaad geldt voor beide overeen komsten die de Bondsrepubliek nu met de D.D.R. heeft gesloten dat het succes in grote mate afhangt van de oostelijke be reidwilligheid om de betrekkingen met de gebroken is, heeft zijn toekomst niet ach ter zich liggen. Het Westen al zich, in de geest van Jean Monnet, boven de econo mische gemeenschap uit samenvoegen in een unie, die ook een stuk verantwoording voor de wereldpolitiek op zich kan ne men, onafhankelijk van de Verenigde Sta ten, maar zeker vast met deze mogend heid verbonden. Tegelijkertijd bestaat er kans op ge meenschappelijke samenwerking en zorg voor de vrede, misschien zoiets als een Europees bondgenootschap voor de vrede. „Als ik niet wist, welke praktische en ideële hindernissen er nog zijn te over winnen, zou ik hier zelfs van een Euro pees bondgenootschap voor de vrede spre ken.” Brandt zei dat uitbreiding van de West- europese gemeenschap bij zijn regering prioriteit geniet maar dat dit niet inhoudt dat West-Europa zich als een blok tegen het Oosten wil opstellen. West-Duitsland gaat bij zijn vredespoli tiek uit van de werkelijke toestand en daarmee ook van de onschendbaarheid der grenzen. Elke staat moet het afzien van geweld beschouwen als een wet die interventies uiitsluit. Aan de parafering was in Berlijn een laatste dag van grote onzekerheid vooraf gegaan. Het gesprek Müller-Florin ver keerde in een impasse tot burgemeester Schiitz de DDR donderdag in een brief hoffelijk had gesuggereerd dat die impas se wellicht berustte op een misverstand omtrent de westelijke houding. West-Ber lijn was echter onverminderd bereid het compromis te aanvaarden waarover de onderhandelaars het enkele dagen eerder eens waren geworden. zen. Kandidaten moeten 25 tot 55 jaar zijn en hoger onderwijs hebben geno ten. Vermoedelijk hoopt het bewind hier mee geleidelijk een eigen partijkader te kweken. De grondwetsartikelen die de oprichting van partijen en het hou den van parlementsverkiezingen rege len, zijn na drie jaar nog steeds niet in werking gesteld Nu het adviserend comité waarvan in de Grondwet in het geheel geen sprake is weer voor twee jaar is geprolongeerd, ziet het er naar uit dat deze artikelen ook in de toe komst een dode letter zullen blijven. Wanneer door praktische functioneren de regelingen vertrouwen wordt gescha pen kan dat een nieuwe basis worden voor oplossing van oude, slepende proble men, aldus Brandt. „Het aangrijpen van deze gelegenheid kan voor Europa de kans zijn in een wereld waarin bewezen is dat zij niet alleen kan worden geregeerd door Was- ’hintjfnr» TX/Tnclrnii 'PnlrinO' ,f partij de C.D.U. en bezwaren, partij (in Brandt noemde als bouwstenen voor een „gezamenlijk Europees samengaan voor de vrede” het uitbreiden van de Westeuropese gemeenschap tot een poli tieke unie en een actieve politiek toenadering tot het Oosten. „Europa, dat bewezen heeft dat levenskracht na de jongste oorlog De 15 ministers van Buitenlandse Za ken, die samen de NAVO-raad vormen, hebben echter aan het eind van hun tweedaags beraad een communiqué gepu bliceerd dat het toch mogelijk maakt vast met de voorbereidingen te beginnen. Am bassadeurs van in Helsinki vertegenwoor digde NAVO-landen mogen bilateraal met de Finse regering over haar uitnodiging gaan spreken zonder dat deze formeel Wordt aanvaard. Dit compromis, ontsproten aan het brein van de Belgische minister Harmel, moest een meningsverschil dekken dat binnen de NAVO-raad onverminderd is blijven bestaan. De Fransen, Denen en Noren meenden namelijk dat de oplossing van de kwestie-Berlijn al voldoende was gevorderd om meteen met het voorberei dend gesprek op brede basis te beginnen de andere landen, met name West- Duitsland en de Verenigde Staten en on der andere ook Nederland houden er hardnekkig aan vast dat het Berlijnse protocol eerst door „de Grote Vier” moet zijn ondertekend. Opinie-onderzoeken kunnen interessant zijn, maar ze zijn ook gevaarlijk. Zij kun nen fungeren als een instrument om fei ten te bewijzen die geen feiten zijn, en op die manier meewerken aan een zeer sub jectieve onder- of bovenwaardering van verschijnselen of stromingen in onze sa menleving. Vooropgezet dat een dergelijke ver wringing van de waarheid zeker niet de opzet van enquêtebureaus is, zou het toch wenselijk zijn dat deze bureaus de uit komsten van hun onderzoekingen wat ge nuanceerder begeleiden, zodat voorkomen kan worden dat met het cijfermateriaal totaal verkeerde conclusies of stellingen worden verkondigd. In de politiek is het opinie-onderzoek een omstreden verschijnsel, dat juist door een sterk toenemende populariteit van deze wijze van meningstoetsing een poli tieke factor op zichzelf dreigt te worden. Het is zelfs de vraag of het nog wel ver antwoorde journalistiek is, in tijden van op til zijnde verkiezingen enquêtebureaus in te schakelen om tot vroegtijdige progno ses van de uitslag te komen. Een verkie zingsuitslag verantwoord voorspellen kan geen kwaad, maar dan moet dat gebeuren met zoveel voorbehoud en zoveel slagen om de arm, dat het niet meer de bijwer king krijgt van een beïnvloeding van die uitslag. Nog gevaarlijker wordt het, wan neer opinie-onderzoeken zich gaan bezig houden met culturele of levensbeschouwe lijke kwesties omdat de betekenis van meerderheden en minderheden niet van normatieve aard mag worden voor de waarde van het onderzochte object. In ons staatsbestel vormt het tellen van de neu zen een belangrijke factor van democra tisch bedrijf, maar dat komt omdat er nu eenmaal geen eerlij ker methode is om tot besluitvorming te geraken. De goede democraten echter weten, dat de meerder heid geen recht mag ontlenen aan haar grotere omvang om de minderheid tot machteloosheid te doemen. Wanneer er geen kwestie van staat kunde of politiek bedrijf aan de orde is en geen machtsfactoren meespelen, is de toepassing van de meerderheidssmaak nog gevaarlijker. Men kan dat enorme gevaar reeds levensgroot waarnemen in ons om roepbestel, waar de methode om de om- '7. II

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3