Onderhandelingen vastgelopen: Geen cao voor 1 januari STAKING DREIGT IN METAAL Toenemend aantal bedrijven zal korter gaan werken Op uw DE BEURS DEZE WEEK Goed keuringsbelcid opnieuw gewijzigd gezondheid! „Strenge normen voor vergunning” BIJ ESTEC VERTREKKEN 64 MENSEN Australiërs niet meer te vroeg prof-tennisser Wall Street IJVE Onbevoegde genezers niet altijd strafbaar? r BOOR 9 ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 Suggestie in rapport: 3 percent /JU 9 Aantonen U it schiet er Beperkt S Kritisch Misverstand ADVIESBUREAU KOSTER Kleverparkweg 64 - Haarlem Telefoon (0 23) - 25 34 25 De ADVERTENTIE (Van een medewerker) ■v- Werknemersvoorzitter A. Groenevelt sluit een metaalstaking niet uit. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Zullen onbevoegden, die geneeskunst uitoefenen, in de toekomst niet onder alle omstandigheden strafbaar zjjn zoals nu? De commissie-Peters doet daartoe in haar rapport over onbevoegd uitoefenen van geneeskunst een suggestie. Het kabinet heeft zich hierover nog niet uitgesproken. Het gaat hier om de wet van 1865, die de uitoefening der geneeskunst regelt. De commissie-Peters stelt voor dat een onbe voegde slechts dan strafbaar is indien door zijn optreden kennelijk gevaar voor leven of gezondheid van een ander ontstaat. Dit gevaar wordt steeds aanwezig geacht als de onbevoegde zich bezighoudt met verlos kunde en heelkunde. Korter werken. Naar NKF-staal thans na der meedeelt, zullen bij maatregelen tot werktijdverkoring bij het bedrijf 250 260 mensen worden betrokken. „We hebben geen speciale leeftijdgrens afgesproken”, aldus de heer Reid, „maar ik stel me zo voor dat Humt ze tot hun 23e jaar met rust laat.” 1970 voor gebouwen van nijverheid, han del en verkeer met een bouwsom van meer dan 100.000 gulden. De maatregel is van belang voor de werkgelegenheid, die voor al in de bouwsector sterk is gedaald. leid worden gevoerd dan nu het geval is. De beperking geldt sedert 16 september stellen van de bonden zouden echter niet haalbaar zijn geweest. In het blad van de r.k. metaalbedrijfs- bond „St-Eloy”, waarin drs. Jansen dit commentaar geeft, zegt de bond dat de arbeidsinspectie niet kritisch genoeg kan staan tegenover aanvragen voor werktijd verkorting. Een Werkgever moet niet on voldoende gemotiveerd personeel kunnen aannemen en dat bij overproduktie „in de werktijdverkorting” kunnen laten gaan. - fa',fa' 'fafafafa/fa. ,ta Fé Ind un Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda 3eth. Steel 3oeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr □up de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors 31% 13% 36% 4% 43% 28% 30 50 18% 41% 41% 13% 27% 19% 28% 49% 25% 32% 137 93% 60% 78% 29% 7% 324% :7 28% 54% 21% 34% 20% 33% 98 42% 52% 41% 71% 41 34% 20% 8% 9% 17% 29’4 88’4 49% 68% DEN HAAG Bij het Europese centrum voor ruimteonderzoek en technologie (ESTEC) in Noordwijk overweegt men het aantal arbeidsplaatsen met ten hoogste 64 te verminderen. Dat heeft minister De Brauw (Wetenschap) mede namens zijn ambtgenoten van Economische en Sociale Zaken medegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerieden Terlouw en De Goede (beiden D’66). dan of door personeelsafvloeiing de bezet ting tot redelijke proporties kan worden teruggebracht. Onder structurele omstan digheden kan maar het beste met ontsla gen worden gewerkt, aldus drs. Jansen. Om na te gaan of er van structurele omstandigheden sprake is, wordt een overgangsperiode aangehouden, waarvoor wel een werktijdverkorting kan gelden. V kunt nog dit jaar (veel) belasting besparen Ja, ook u Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 29% 12% 36% 4% 43% 28% 30% 50 18 41% 42 14 27% 18% 27% 45% 25% 32% 138% 92% 60% 78% 29% maar toonden zich later bereid 1,8% te betalen. Deze verhoging zou volgens de werknemers in werkelijkheid maar 0,5% zijn, omdat de werkgevers door een ver hoging van de pensioenpremie 0,9% voor deel zouden krijgen. De werkgevers waren het ook niet eens met het voorstel de prijscompensatie onbegrensd door te voe- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er hangt een grote staking in de lucht, nu de onderhandelin gen over de CAO grootmetaal gisteravond zijn afgebroken. Werkgevers en werkne mers konden elkaar niet vinden. Maandag zullen de verbondsraden van de metaal- bonden zich beraden over tegenacties, met de bedoeling de CAO-eisen met geweld ingewilligd te krijgen. De bonden vragen 3% arbeidsvoorwaardenverbetering, werkgevers willen zover niet gaan. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 317% -■ 26% e: 27 28% 53% 21% 34% 19% 33% 98 42% 50% 41% 70% 41 33% 26% 8% 9% 17% 28% 87 49% 67% 38% Veel nieuws ontwikkelde zich daarginds niet. Alleen de winstcijfers over het derde kwartaal blijven goed en doen het voor uitzicht op een flinke winststijging in 1971 hoopvol schijnen. De stemmen, die een spoedige oplossing van de internationale monetaire crisis voorspellen, nemen in betekenis en kracht toe. Maar het zal toch wel 1972 moeten worden, voor men een geheel nieuwe basis zal weten te vinden. Amsterdam maakte zich aanvankelijk meer ongerust over de oorlogshandelingen in het Verre Oosten en begon de week dan ook in gedrukte stemming. Toen Wall Street zich er niet veel van bleek aan te trekken, reageerde men hier wat opge- luchter, wat echter niet wegnam, dat vele sterk-uitgelopen koersen een flinke deuk ontvingen. Het was overigens ook wel begrijpelijk, want de kooporgie speelde zich vorige week af in vrijwel volkomen lege mark ten waardoor zeer forse koersverbeterin- gen optraden. Het ophouden van deze kooporders had nu het omgekeerde tot gevolg, want de verkopers konden hun stukken pas kwijt op aanzienlijk lagere niveaus. ling te bestaan. Altijd leuk voor een grapje, zullen sommige mensen den ken, vooral wanneer tijdens een vi site het gesprek wat moeilijk verloopt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Werktijdverkortingen zijn aan de orde van de dag. Steeds meer bedrijven vragen er vergunning voor. Eind september hadden 63 Nederlandse bedrijven toestemming om het kalmer aan te doen. Daar zaten 22 metaalbedrij ven bij. Van het totaal aantal werkne mers van 3.577 dat bij die werktijdverkor tingen betrokken was, kwamen er liefst 2.578 uit metaalbedrijven. Dat zijn cijfers die drs. F Jansen van het directoraat- generaal voor de arbeid in Voorburg on rustbarend noemt. IBM Int Harv. int Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shen OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K T.M gever staat. De noodzaak voor werktijd verkorting moet wel degelijk kunnen worden aangetoond en een gevolg zijn van bijzondere omstandigheden. Het kan nooit een compensatie voor een gewoon bedrijfsrisico zijn. Wij zijn er bovendien op tegen dat werknemers te lang op non- actief worden gesteld. Pas als het hele bedrijf is doorgelicht, kan er worden be slist. Had de bedrijfsleiding de overbezet ting kunnen voorzien en blijkt dat zij niet tijdig maategelen heeft genomen om daar iets tegen te doen, dan noemen wij dat een normaal bedrijfsrisico. Langdurige slapte als gevolg van seizoenwendingen kan eventueel ook aanleiding tot het ver lenen van een vergunning zijn. In het algemeen wordt er steeds toe stemming tot korter werken verleend, als er sprake is van nadelige conjunctuurin- vloeden. Later kijkt de arbeidsinspectie Onder deze omstandigheden viel de in schrijving op de twee nieuwe leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten niet zo erg gunstig, maar de indruk bestond, dat er toch van een redelijke belangstelling sprake was. De nieuwe le ning van Philips, waarop vorige week kon worden ingeschreven, bleef de gehele week net even beneden pari en daarmee dus beneden de inschrijfkoers. De beurs sloot vrij positief. WAO-premie. De ministerraad heeft staats secretaris Rietkerk (Sociale Zaken) ge machtigd, de totstandkoming te bevor deren van een algemene maatregel van bestuur, waarbij over premiebetalings- tijdvakken na 31 december a.s. het door de werknemer verschuldigde deel van de premie ingevolge wet op de arbeidsonge schiktheid (WAO) wordt vastgesteld op 1,35 percent (was 1,45 percent) en het door de werkgever verschuldigde deel op 4,05 percent (was 4,15 percent). Het wijzi- gingsbesluit is genomen overeenkomstig een door de Sociaal Economische Raad uitgebracht advies. Surséance. Crediteuren van de wollenstof- fenfabriek Swagemakers-Caesar nv te Tilburg hebben er vrijdag in de recht bank te Brede mee ingestemd, dat de op 27 augustus aan deze nv voorlopig ver leende surséance wordt omgezet in een definitieve voor de duur van anderhalf jaar. Dit uitstel van betaling is gegeven, omdat op het ogenblik onderhandelingen worden gevoerd om de schuldeisers in de toekomst een akkoord van 30 pet te kunnen aanbieden. Bij de beslissing is met de belangen van de 230 werknemers van het bedrijf rekening gehouden, al dus deelt het bedrijf mee. Naar zijn mening zullen er nog tal van bedrijven korter gaan werken. Hij heeft intussen de kritiek vernomen, die van werkgeverszijde op het vergunningenbe leid is gegeven. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen zei erover: die vergunningen worden te gemakkelijk en voor te lange tijd gegeven. Als de over heid een actief arbeidsmarktbeleid wil voeren, dan moet ze dat van haar eigen geld doen en daar niet de sociale verzeke ringen voor gebruiken. Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond zei er dezer dagen nog over: aan die vergunningen liggen niet voor alle bedrijven dezelfde overwegingen ten grondslag. Zo ontstaat er een onbillijke lastenverdeling tussen de verschillende ondernemingen. Bovendien kan er mis bruik van de werkloosheidswet ontstaan, omdat ook anderen zullen proberen zich in zodanige omstandigheden te manoeu vreren dat ze een deel van hun onkosten door anderen kunnen laten betalen. AMSTERDAM. Na een week van wild beursherstel trad nu een week in van rust en bezinning. Maar gezien de oorlogshandelingen op het Indische sub continent viel de reactie van Wall Street bijzonder mee. Deze beurs was de vorige week in één ruk van 800 op ruim 850 terechtgekomen en deze week kon het koersniveau boven de 850 behouden blij ven. Ook zonder de rem van de oorlog in het Verre Oosten zou Wall Street deze week hoogstwaarschijnlijk niet veel ver der zijn gekomen. Zodoende gingen de internationale spanningen zelfs vrijwel geheel aan deze belangrijke beurs voorbij. Nutricia-SVZ. Nutrieia voert met Spyer, Van der Vijver en Zwanenburg in Etten- Leur besprekingen over de opneming van SVZ in de Nutricia-groep. Nutrieia heeft vrijdag meegedeeld dat uitzicht be staat op overneming van SVZ tegen con tante betaling. SVZ houdt zich bezig met de teelt en de verwerking van zilver- uien, groente en fruit. De maatschappij heeft ruim zevenhonderd werknemers en vestigingen in zeven plaatsen in Ne derland. De omzet bedraagt ongeveer vijfenzeventig miljoen gulden. De pro- duktie wordt voor tweederde uitgevoerd. SYDNEY. De profgroep „World Championship Tennis” onder leiding van de Amerikaan Lamar Hunt heeft de Australische Lawntennisfederatie beloofd voortaan geen pogingen meer in het werk te zullen steller zeer jonge Australische tennissers te contracteren. Dit heeft de heer Wayne Reid, de voorzitter van de Australische nationale tennisbond mede gedeeld. Reid heeft zojuist een wereldreis gemaakt, waarbij hij in Dallas met Lamar Hunt heeft gesproken over dit voor Au stralië nijpende probleem. Dit van oudsher tennisland nummer één heeft de laatste jaren geen kans meer gezien de Daviscup te veroveren, omdat veelbelovende jonge spelers als John Alexander en Phildent, reeds op 19- en 20-jarige leeftijd toetraden tot de rijen der professionals Alleen bij Koninklijke Petroleum had de koersval een andere oorzaak. Hier Aan de werknemers bij ESTEC is vol gens de minister geen elementaire infor matie over de ontwikkelingen bij hun or ganisatie onthouden. Met het oog op de ontwikkeling van applicatie-satellieten zullen bij de ESRO (Europese organisatie voor ruimteonderzoek) in Parijs nieuwe plaatsen worden geschapen, waarvoor per soneelsleden wier functies wegvallen het eerst in aanmerking komen. ESTEC is een van de instellingen die onder de ESRO ressorteren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Udink van Volkshuisvesting heeft opnieuw het rjjks- goedkeuringenbeleid voor bedrijfsgebou wen gewijzigd. Het geldt nu niet meer voor de provincies Gelderland en Noord- Brabant. De beperking is niet opgeheven voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Wel zal voor die gebieden een soepeler be ren. Zij willen een limiet. Bijzonder ver stonden de beide partners ook uit elkaar met betrekking tot de niet- materiële voorstellen. Het zit de werkne mers hoog, dat geen overeenstemming kon worden bereikt over een CAO-bepaling. die iets zegt over de positie van de vakbeweging in de onderneming. De bon den namen ook geen genoegen met de verhoging van de door de werkgever te betalen bijdrage in het fonds metaalvak- bonden van een tientje per werknemer tot f 12,50. Dit fonds geeft uitkeringen aan leden als zij 65 jaar geworden zijn. Niet eens werd men het ook over de werktijdverkorting tot 40 uur en de extra dag vakantie voor 1972, 1973 en 1974. Een tussentijdse aanpassing van de lonen is volgens de werkgevers alleen maar moge lijk tot een grens van 3,8%. De werkne mers willen wat dit betreft geen maxi mum accepteren. Het is nog nooit voorgekomen, dat de werkgevers zo weinig aandacht voor de sociale voorzieningen hadden, zei de heer Groenevelt vrijdagavond teleurgesteld. „Dat vinden we erger dan dat we het niet eers werden over de cijfers”. De werkge vers stelden, dat zij deze voorzieningen ook bijzonder belangrijk vinden. De voor- Inmiddels is niet duidelijk wat er ver der gaat gebeuren. De werknemers sluiten sen staking niet uit, maar verklaren met een daarna, dat zij eventueel wel bereid zijn de bemiddeling van een „aanvaardba re” figuur te accepteren. De kans, dat een nieuwe CAO voor 1 januari tot stand komt is nu zeer gering geworden. Ook als echter per 1 januari een CAO-loos tijd perk aan breekt kunnen de werknemers rekenen op een loonsverhoging (loonaan- passing) van 3% ingevolge de nog lopende CAO. Na afloop van de onderhandelingen verweet werknemersvoorzitter A. Groene velt, de werkgevers tegen alle voorstellen nee gezegd te hebben behalve op een paar onbelangrijke punten. De heer A. Prins verklaarde namens de werkgevers, dat van de zijde van de bonden geen enkele concessie is gedaan. Hij zei het afbreken van de onderhandelingen door de werknemers ten zeerste te betreuren en verbaasd te zijn over deze ontwikke ling. Volgens de heer Groenevelt heeft de werknemersdelegatie wél belangrijke con- sessies gedaan. Men zou bovendien met de voorstellen gebleven zijn binnen wat door de SER redelijk werd geacht: De heer Prins: „Ze wilden alleen hun eisen voor 1972 verschuiven naar 1973. Dat noemen wij geen concessie”. Een groot misverstand blijkt te zijn ontstaan over de berekening van de reële loonsverhoging in 1972. De werknemers hadden 3% gevraagd, waarvan de helft door extra vakantiedagen en werktijdver korting gerealiseerd zou moeten worden. De werkgevers boden aanvankelijk 1%, Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO (57.90), Hoog ovens (59.00), Kon. Olie 112.00- 113.40 gl (111.90), Philips 33.20 gb- 33.60 gl (32.90), Unilever 112.60- 113.08 (112.20), KLM (117.00). Beurs dicht. Vrijdag 31 december zullen de beurzen voor de geld- en fondsen handel zijn gesloten. Die dag zal voor de geldleningen, zoals bedoeld in afdeling 5 van de beursvoorschriften 1914, niet als werkdag worden beschouwd, aldus een mededeling van het ministerie van Fi nanciën. Nog niet in SER. De Nederlandse vereni ging van hoger personeel 12.000 leden heeft vrijdag in een vergadering fel protest aangetekend tegen het voorstel van het dagelijks bestuur van de SER om een beslissing over het toelaten van de centrale tot de SER opnieuw uit te stel len. Het dagelijks bestuur van de SER stelt de algemene vergadering op 19 december voor om een beslissing op te schorten in afwachting van een nader onderzoek naar de vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers in de SER. Veel aandacht trok ook de hernieuwde ruzie in de top van Scholten-Honig, welk concern op dit gebied overigens al een twijfelachtige staat van dienst heeft be reikt. Maar zoals bij eerdere ruzies rea geerde ook nu de koers naar een zekere verhoging. Dagra zal voor 160 percent door een Frans concern worden overgenomen, ter wijl uit de tapijtsector de geluiden gun stig bleven luiden. Desseaux kon op de gehouden jaarvergadering drie gulden aantrekken. De rest van de lokale markt was echter flink in reactie. Commentaar van drs. F. Jansen in Voorburg, waar de beslissingen over werktijdverkorting worden genomen: er worden strenge normen gehanteerd bij de aanvraag. Wij laten ons adviseren door regionale commissies, waarin werknemers en werkgevers zijn vertegenwoordigd. Van dat advies wordt nogal eens afgeweken wanneer we vinden dat een commissie wat al te nadrukkelijk achter een werk- Voor het idee van de handige En gelse zakenman Roger Smith (foto) om van een sombere doodkist een kast te maken met een wat opgewek tere inhoud, schijnt veel belangstel- Het niet afschaffen van het beleid voor de drie westelijke provincies hangt samen met het voornemen der regering om daar te zijner tijd een selectieve investerings- heffing, eventueel gecombineerd met een vergunningenstelsel in te voeren. Minister Langman en premier Biesheuvel hebben daarover deze week uitdrukkelijke toezeg gingen gedaan. De bedoeling is afleiding van de industriële ontwikkeling uit het westen naar elders, met name naar pro bleemgebieden. Als gevolg van de beperking is een voor raad van op goedkeuring wachtende aan vragen ontstaan. Per 1 december omvatte dit „stuwmeer” voor Gelderland en Noord- Brabant in totaal voor 137,2 miljoen gulden aan werken, waarvan voor 100,9 miljoen aan werken met een bouwsom van meer dan een miljoen. Voor de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht waren de cijfers achtereenvolgens 799,1 miljoen gulden en 655 miljoen gulden. In verband met de verminderde inves- teringsgeneigdheid bij het bedrijfsleven is niet met zekerheid te zeggen hoeveel van de aangevraagde rijksgoedkeuringen nu zullen worden verwezenlijkt. of u nu zelfstandig bent of in dienstbetrekking en of u nu een ton verdient of méér of véél minder Maar handelt u dan wel snel Vraag vrijblijvend inlichtingen (desnoods vanavond nog) De omzet in Wall Street was 17.52 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: Industrie 846.75 4.60), Sporen 238.81 0.79), Nutsbedrijven 111.74 0.64). Een uitschieter was Van der Grinten, die 20 gulden verloor. Ongeveer vijf gul den verspeelden Bos, Hagemeijer en Naarden, waardoor alle vorige week be haalde winsten grotendeels weer verloren gingen. ACF was vier gulden in reactie. Gist Brocades en Norit elk drie gulden. Ongeveer 20 punten moesten Bensdorp, Van Nelle en VRG Papier afstaan. Daarentegen echter kon Hellingman van 255 op 275 percent terechtkomen en hield de koersstijging voor Tricot Best aan van 50 percent tot tegen de 60 percent. De beleggingsmarkt leed aan gebrek aan belangstelling. De markt bleef hier door kleurloos met slechts kleine dage lijkse afwijkingen. De koers van de obli- gatiegulden, met welke valuta buitenlan ders Nederlandse obligaties mogen kopen, bleef rond 101,5 percent schommelen en liet hierdoor ook al weinig spectaculairs zien. werd een aanzienlijke post voor Ameri kaanse rekening verkocht, waardoor wel grote omzetten ontstonden zij het even eens tegen dalende prijzen. Het aandeel verloor tijdelijk 5 gulden, maar eindigde deze week weer wat beter. Zo tussen de slotkoers van vorige week vrijdag en de laagste koers van de week in. Ook Heineken was aan de flauwe kant met verliezen tot 5 gulden. De nadere hoofdfondsen boekten per saldo kleine wij zigingen en bleven daardoor kalm terzij de. Unilever neigde zelfs naar een licht aantrekken, maar Hoogovens had moeite de slotkoers van de vorige week te behou den. Van Ommeren verloor aanvankelijk zes punten, maar werkte dit verlies na dien weg. HVA reageerde op de voorgeno men fusie met Mirandolle Voute nauwe lijks, hoewel de belangstelling voor het aandeel er wel sterk door toenam. Het nieuws deze week uit het bedrijfs leven bleef beperkt. In algemene termen gesproken kon ook nu nog nergens een loonsonderhandeling worden afgesloten. De bezorgdheid over de snelle stijging van de werkloosheid neemt hand over hand toe. Het blijkt dat vele hamsterpotjes worden geopend en overtollige arbeids krachten aan de kant worden gezet, die bij een overspannen arbeidsmarkt door gaans lange tijd worden vastgehouden. Maar rechtstreeks invloed had een en ander niet op de bedrijfsuitkomsten. De meeste aandacht trok het duo Maintz Aniem. De handelsonderneming Maintz blijkt nagenoeg op de fles te zijn en kan zich uitsluitend nog staande hou den dank zij miljoenen kredieten van Aniem. Deze kampte in 1970 overigens ook met zulke tegenslagen, dat op de gewone aandelen geen uitkering zal wor den verstrekt, terwijl ook de eerder reeds toegezegde terugbetaling op aandelen niet gestand zal worden gedaan. Het aandeel zakte daardoor terug van 85 percent op circa 70 percent. Maintz, die al enige maanden niet meer tot handel is gekomen, is op papier niet meer waard dan circa 10 percent. Maar ook nu zal er voorlopig wel geen koers tot stand komen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9