Ik word doodziek die verhalen van TOMELOZE INZET VAN TELSTAR ONVOLDOENDE te zwak voor Eagles „Drama-formatie” Linder i Geen besluit Fadrhonc i Van Essen: „Een Bosveld, Klijnjan en Kristensen lopen bij ons niet rond" Toto-directeur ZUINIG PRATENDE HAPPEL: Ere-divisie Scheidsrechter Haarlem speelt woensdagavond tegen Feyenoord in cijfers Muilenburg geridderd stierf op veld L <.i| Rn 13 MAANDAG 13 DECEMBER 1971 99 (Van onze sportredactie) Concept InillllllllllllllHIIIBIBIIHBimailiiaiaHHaaeBeBeBfiEsdi nriniiiiiiimimiminii niiiiiiiiiiiiiiiiiininin (Van onze sportredactie) DEVENTER Nog niet zo gek lang geleden was het voor vrijwel elke eredivisieclub een prestatie om de miljoenen-equipe van PSV een nederlaag toe te brengen. Tegenwoordig kan iedereen er vrede mee hebben wanneer een middenmoter als de Deventer Eagles op volkomen normale wijze twee punten overhoudt aan het duel met deze „drama-formatie” uit Eindhoven. De elfduizend toe schouwers in Deventer hebben kunnen zien, dat ook zonder psy chologische trucjes het huidige PSV gemakkelijk is te overmees teren. - f W F R j toy; WW|P* I 1 i de met een strak schot in de kleinste hoek) in staat te stellen de winst voor Sparta veilig te stellen. Kees de Vries: „Zo’n Kristensen loopt al na vijf minu ten met een zielig gezicht naar de bank om te proberen of hij niet kan worden vervangen, maar hij geeft toch wel tot twee keer toe de beslissende passes”. En zijn directe tegenstander Hans Driesen, die zich aanvallend alles kon permitteren omdat de kleine Spar taan zich te veel artiest voelt om ook nog eens te gaan verdedigen, dat moe ten anderen maar doen: „Je valt toch altijd aan met angst in je achterhoofd. Wordt zo’n aanval vroegtijdig afgebro ken en krijgt die Kristensen de bal dan is hij weg. Hij is verschrikkelijk snel op de eerste meters”. trucjes beschouwen. Wel werken zulke voorvallen een gespannen sfeer in de hand. Op het veld bleek dat ook zon dag. (Van onze sportredactie) 17 17 17 17 17 17 16 17 17 16 17 17 17 17 17 16 16 17 14 14 10 9 9 9 8 7 8 5 6 4 3 5 3 1 1 1 40—9 36—7 23—6 39—19 25— 16 33—19 18—19 26— 25 18—20 22—25 20— 26 22—19 21— 25 14—26 9—25 6— 28 7— 35 8— 38 Vitesse-Ajax 1-3; FC Den Bosch-FC Twen te 0-0; Volendam-FC Den Haag 0-0; Tel- star-Sparta 1-2; FC Utrecht-Excelsior 6-1; Feyenoord-FC Groningen 4-1; MVV-NAC 2-1; Go Ahead Eagles-PSV 3-1; DWS-NEC 2-3. 31 29 25 24 22 21 17 17 17 16 16 13 13 13 10 7 6 5 Ajax Feyenoord FC Twente Sparta FC Den Haag. FC Utrecht.... NEC Go Ahead E. MW NAC Telstar PSV FC Groningen DWS Excelsior Volendam FC Den Bosch Vitesse 3 1 5 6 4 3 1 3 1 6 4 5 7 3 4 5 4 3 0 2 2 2 4 5 7 7 8 5 7 8 7 9 10 10 11 13 De tweede helft gaf een PSV te zien dat met een offensief, waarin geen enkele overtuiging zat, probeerde de score een draaglijker aanzien te geven. In de zevende minuut was het raak door Schmidt Hansen, die een aarzeling in de Deventer defensie goed afstrafte (3-1). Dit keer bracht Van Ravens redding. Terwijl de mollige international alleen nog maar het beslissende tikje hoefde te geven floot Van Ravens af omdat er vijfenveertig minuten verstreken wa ren. Een woedend reagerende Charlie Bosveld werd bijna op de bon geslin gerd. Anderzijds had Sparta niet te klagen toen Ter Horst hands maakte. Van Ravens de fluit naar zijn mond bracht om te beslissen voor een straf schop voor Telstar, maar door liet spelen omdat Manders (in de tweede helft vervangen door Fens), de bal meekreeg en inschoot. Doesburg maak te ook deze kans onschadelijk. met 4-1 door de Rotterdammers ge wonnen wedstrijd tegen FC Groningen aan de aanwezige journalisten kwijt wilde. Hij doelde ongetwijfeld op de negatieve berichtgeving over hem de afgelopen weken. Hoewel we het niet uit zijn mond konden vernemen, scheen Happel na de wedstrijd wel tevreden te zijn over zijn spelers. Er werden weer eens wat doelpunten ge maakt. Wery en Laseroms zorgden voor 2-0 en nadat Hylkema tegenge- scoord had, voerden Van Hanegem en Hasil (strafschop) de score op tot 4-1. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Ik word doodziek van al die verhalen in de krant. Zoek maar een andere trainer.” Dit waren de enige woorden die Feyenoord-trai- ner Ernst Happel, na afloop van de Eagles-NEC; MVV-PSV; Feyenoord-NAC: FC Utrecht- FC Groningen; Telstar-Excelsior; Volen- dam-Sparta; FC Den Bosch-FC Den Haag; Ajax-FC Twente. De blonde topscorer weet met zulke kansen wel raad (2-0). Nog voor de rust aanbrak, brachten de Eagles hun voorsprong op 3-0. De Winkel kreeg de bal op het middenveld en omdat toch niemand van PSV hem aanviel ging hij beheerst door in de richting van de bepaald niet imponerende doelman Van Beveren. Het schot bezorgde Van Beveren zo veel moeite, dat hij de bal moest loslaten. De toegesnelde Ter Mors stond precies goed en door de bal alleen maar aan te raken bracht hij zijn ploeg op een veilige afstand van PSV. Nu werd pas goed duidelijk welke kapitale inbreng het driehoekje Bos veld (de verdeler van vele uitstekende passes), Klijnjan (op het eerste gezicht weinig gevaarlijk, maar toch altijd aanwezig als er zich goede kansen woordigde. Kristensen accentueerde dat woordigde. Kistensen accentueerde dat nog eens door Heijerman met een ver schrikkelijk mooi doelpunt (de Sparta- rechtsbuiten passeerde Van der Meeren de beste oplossing ook al had hij het zeer moeilijk tegen Ter Horst, die vooral in de lucht erg sterk was. Een verdediger heeft het wat dat betreft altijd gemakkelijker. Koudijzer werd door Kees de Vries (het eerste doel punt buiten beschouwing gelaten) in de lucht ook goed uitgeschakeld”. Het wakkerde de Velsense geestdrift alleen nog maar aan en het was onge twijfeld de periode na de openingstref fer die Sparta-trainer Elek Schwartz tot de bewonderende conclusie bracht: „Telstar heeft ons bijzonder verrast in de eerste helft door hun elan en hun tempo. Sparta heeft dat tactisch goed opgevangen. Vooral in de tweede helft toen Telstar niet half zo gevaarlijk meer was”. Schwartz had in zoverre gelijk dat de Velsenaren met name in de eerste helft door ztfn elan en zijn een beter resultaat hebben laten liggen. Een schitterende kopbal van Van Eg- mond werd met een reflexbeweging van Doesburg tot corner verwerkt, een kopbal van Driesen belandde naast het open doel, terwijl na de hervatting André enkele opgelegde kansen kreeg. Het grootste aanvallende gevaar voor Sparta onstond nu door de actieve Bond, die Visser enkele keren flink dolde. Later toen Bond Hans Ven- neker als opponent kreeg ging dat moeilijker omdat de vleugelverdediger van het Nederlands elftal wat gewiek ster speelde en Bond rustig liet komen en niet de vergissing van Visser beging door er zelf in te gaan. Hoewel Telstar nog wel enkele zeer fraaie kansen kreeg en Jan Rab zou opmerken: „Er was vandaag in het spel van Sparta weinig lijn te bespeuren. De opbouw was er alleen in het begin en toen was het ook onmiddellijk mis”, is Sparta in de tweede helft nauwelijks in grote moeilijkheden gekomen. Het voor velen zo „interessante” PSV er is namelijk elke week wel een of ander dramaatje weg te halen is momenteel een veel-geplaagde ploeg. Doch hoezeer deze stelling ook waar moge zijn, de oorzaken moeten toch al tijd binnen de lijnen opgelost worden en dat was zondag voor de 11 uitver koren Eindhovenaren weer een te gro te opgave. Van de uitverkorenen moet men wel spreken, want een man als trainer Kurt Linder stuurt de laatste tiid met het grootste gemak elke week een volkomen andere formatie het veld in. Zo ontbraken zondag in Deventer Van der Kuylen, Van Tilburg, Hiddink, Lubse. Kemper en Devrindt. De laatste twee mochten na de rust respectieve lijk Munk Jensen en Mulders vervan gen, maar toen keken de Eindhovena ren ook al tegen een achterstand van 3-0 aan. Een heel opmerkelijk trekje van de zeer raadselachtige Linder was ook de opdracht die hij tien minuten voor de rust aan Kemper gaf. PSV stond toen al met 2-0 achter en Kemper moest zich inlopen om iemand te vervangen (nota bene een verdediger bij zo’n stand vervangen?). Niettemin ging Kemper zich ijverig inlopen, maar hij liep wel voor niks, want Linder stelde hem toch niet eerder op dan in de tweede helft. Dergelijke praktijken kan men moeilijk als tactische of mentale De Eagles, die ook een moeilijke en lange competitiestart achter de rug hebben, zijn nu toch wel duidelijk in opmars. Uit de laatste vijf wedstrijden behaalden zij negen punten en daarbij zijn er twee welke zonder al te veel moeite behaald konden worden. Dat was zondag ook tegen PSV het geval. Ztnder tot echt groots voetbal te ko men, konden de Deventenaren PSV’ers toch gemakkelijk de baas. De Groningse doelman Nordström speelde een vootreffelijke wedstrijd. Vier zekere Feyenoord-treffers voor kwam hij. Opmerkelijk is dat dit alle maal met zijn voet gebeurde. Maiwald werd er na de stand van 4- 1 door Happel uit gehaald en Posthu mus nam zijn plaats in. Trainer Groenewoud van Groningen vond de 4-1 een normale uitslag. „Voor de rust hebben wij kansen gehad. Het derde doelpunt viel erg ongelukkig. Het was buitenspel.” Relativerend voegde Groenewoud hieraan toe: „Ach, misschien wordt de volgende keer een door ons in buitenspel positie gescoord doelpunt goedgekeurd." Toch had Sparta voor rust al enkele keren aangetoond dat het tot de betere elftallen uit de ere-divisie dient te worden gerekend. Hoewel de zaken in defensief opzicht bij de Rot terdammers door het ontbreken van een Eijkenbroek en van een Van der Veen vaak aan alle kanten rammelden werd het wapen van de contra-attaque bijzonder vaardig gehanteerd. Zo ver schenen en Kristensen en Klijnjan al leen voor Van der Meeren. Vooral het laatste geval illustreerde nog eens dui delijk hoe gevaarlijk het voor Telstar (dat voor rust een half uur lang Sparta fanatiek onder druk hield) was om tegen een elftal als Sparta te veel de aanval te zoeken. Libero Frans van Essen: „Je gaat even mee, maar dan staat wel onmiddellijk zo’n Klijnjan alleen voor de keeper”. Scheidsrecter Van Ravens roept Telstar-aanvoerder Van Egmond bij zich om te waarschuwen dat hij de wedstrijd zal staken als er nog een bierblikje wordt gegooid. Heijerman en Stout horen zijn betoog belangstellend aan. UTRECHT. De heer Muilenburg, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is af ge treden als directeur van de „Sporttoto” is sinds zaterdag ridder in de orde van Oranje Nassau. Op de in Utrecht ge houden afscheidsreceptie werd de be noeming bekend gemaakt. Uit alle ge ledingen van de sportwereld waren velen naar Utrecht gekomen om van „totobaas” Muilenburg afscheid te ne men. Dit ging gepaard met vriendelijke en waarderende woorden, alsmede een grote hoeveelheid cadeaus. (Van onze sportredactie) s ZEIST Er is zaterdag door de KNVB geen besluit genomen over het aanblijven van coach Fadrhonc. Uit alles blijkt dat de leden van het bonds- bestuur op de vraag: „Moet Fadrhonc blijven?” geen eensluidend antwoord willen en/of kunnen geven. De bondscoach heeft zelf nadrukkelijk op het belang van een snelle beslissing over het al dan niet verlengen van zijn contract gewezen, maar het bondsbestuur ziet dat niet zo scherp. De voorzitter van de sectie betaald voetbal, Jos Coler, liet wat dat betreft zaterdag tenminste geen twijfel bestaan. „We hebben nog alle tijd. Het con tract loopt nog maanden”. Het antwoord van Coler op de vraag waarom de knoop niet wordt door- gehakt, is niet overtuigend. „We hebben de zaak uitgesteld tot de vergade ring van januari of februari. Er moet nu eerst een advies komen van de sectie betaald voetbal en van de begeleidingscommissie. Het uitstel houdt ook verband met de herstructurering van de KNVB”. Vooral het argument dat er eerst adviezen van Colers sectie en van de begeleidingscommissie op tafel moeten komen, doet onwezenlijk aan. Als men in beide organen nu nog niet weet wat men aan Fadrhonc heeft, dan geeft men zichzelf toch wel zeer duidelijk een brevet van onvermogen. De onmacht van PSV m aanvallend opzicht werd voornametyk geïllustreerd door Johan Devrindt die het in zijn eentje vaak moest opnemen tegen meerdere verdedigers. Hier is hij in duel met Somer (op de grond), Arntz en Warnas (rechts voorgrond). Er werd volgens het concept van trainer Hughes in hoog tempo gespeeld met inschakeling van de vleugels. Zo veel zin had dat niet, want niet alleen was de linkervleugel van de Eagles aanvallend lam, maar ook in het cen trum van de verdediging van PSV verkeerde men zo gauw in paniek dat daar toch eigenlijk veel meer gebruik van gemaakt moest worden. Gelukkig hadden de Eagles in De Winkel een gevaarlijke rechtsbuiten en daar bo vendien Ter Mors opvallend goed speelde was het gemis van de linker vleugel nauwelijks merkbaar. Ter Mors was het ook die in de 25ste minuut na een schijnbeweging van Geels (die deed alsof hij de bal wilde koppen) zijn ploeg aan de leiding hielp door een niet te missen kans te benutten (1-0). Zeven minuten later was het al 2-0, toen wederom Ter Mors na een vloei ende combinatie tussen De Winkel en Koenders de bal zeer geraffineerd doorschoof naar de weer volledig onge dekt staande Geels. HAARLEM. Haarlem speelt woensdagavond in het Feyenoord-sta- dion een vrienschappelijke wedstrijd tegen Feyenoord. Feyenoord, dat Haar lem benaderde, wil in dit duel zijn beide aankopen Vos en Ladinski toet sen. Trainer Brand zal waarschijnlijk Reuser, Verheuvel en Van Breevoort inzetten. De aanvangstijd van de ont moeting is half negen. Ondanks het feit dat het pressievoet- bal van Telstar dat veel chaotische en ook wel sensationele situaties voor het Rotterdamse doel veroorzaakte geen rendement opleverde meende Jan Rab wel: „Als er geen doelpunt aan onze kant valt dan wordt het voor de spelers met de minuut moeilijker om er in te blijven geloven. Misschien hadden er wel wat meer doelpunten moeten worden gemaakt. André in de spits is wat dat betreft voor ons toch Groningen-doelman Nordström was in het duel tegen Feyenoord voortreffelijk op dreef. Hier weet hij een inzet van Van Hanegem onschadelijk te maken. Toen weer zeven minuten later uit een vrije trap van Devrindt de bal buiten bereik van doelman Van Zoghel tegen de paal belandde, ging er een zucht van verlichting over de tribunes. De Eagles lieten het echter niet verder komen en geleidelijk drongen zij de Eindhovenaren terug naar hun eigen speelhelft. De kansen die daar nog uit voortkwamen werden evenwel niet meer benut. Het in de zesde minuut van de tweede helft door Van Hanegem ge scoorde doelpunt heeft FC Groningen de das om gedaan. Het was voor een tot op dat ogenblik dapper en goed spelend FC Groningen heus geen schande om op 3-1 achterstand gezet te worden, maar wanneer dit geschiedt vanuit buitenspelpositie dan komt de klap toch wel hard aan. FC Gronin- gen-trainer Groenewoud na afloop: „Ik ben er evenals mijn spelers heilig van overtuigd dat het buitenspel was.” Met name in de eerste helft hebben de 35.000 toeschouwers van een boei end schouwspel kunnen genieten. Nu moet gezegd worden dat vooral de Groningers hiervoor zorgden. Van een defensieve tactiek, die vele „kuipbezoe- kers” plegen uit te voeren was geen sprake. Er werd steeds getracht het aanvallend Feyenoord zo moeilijk mo gelijk te maken. VELSEN Eén ding kon Tel star na de voor de Velsenaren teleurstellende confrontatie met Sparta (12) moeilijk worden verweten, namelijk dat het geen tomeloze inzet demonstreerde. En zeker nadat Sparta-goochelaar Jörgen-Kristensen al na twee mi nuten met een op de centimeter nauwkeurige voorzet de lange Koudijzer (Driesen: „Hij kan hele maal niet voetballen, maar bij dat eerste doelpunt hoefde hij alleen maar met zijn hoofd te knikken”) in staat stelde om Telstar op een ontmoedigende achterstand te zetten. Ondanks de mutaties in de slotfase (Schwartz verving Koudijzer door Van Staveren, terwijl Jonker de plaats bij Telstar innam van Bischot), freewheel de Sparta naar het einde. Zelfs het feit dat Bijl een slim passje van André doeltreffend afrondde kon niet verhe len dat Telstar aanvallend opnieuw te kort schoot. Venneker: „Dat offensief van Telstar zag er gevaarlijker uit dan het was. Het was in feite allemaal vrij simpel te ontregelen”. Waarschijnlijk was Frans van Essen daarom nog wel het eerlijkst toen hij opmerkte: „Je moet reëel blijven. De kwaliteit, die Sparta heeft in de vorm van een Bosveld, Klijnjan en Kristensen, die hebben wij niet rondlopen. ASSEN. Tien minuten voor het einde van de voetbalwedstrijd Achil lesGermanicus (noordelijke districts- jeugdselectieklasse), gespeeld in Assen, heeft scheidsrechter B. Luit (Loon) een hartverlamming gekregen. Hij stierf vrijwel onmiddellijk. De wedstrijd werd gestaakt. Op dat moment stond Germanicus met 2-0 voor. Programma Vitesse-DWS; Go Ahead SS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13