Surinaamse student na betoging in arrest Zuid-Holland heeft vijftig zwembaden Meerderheid CHU-raad achter abortusrapport Nederlanders terug uit Karachi: WE VOELDEN ONS IN DE STEEK GELATEN Overstekende voetganger door auto overreden nodig W VOLKSSO^RÈINITe^ I 1 U k 1 g< eyixtre demonstreert de lange wimpers van Nefertiti Bij knipperlicht op kruispunt Positie van het Huishoudfilters Wegens majesteitsschennis Tekenaar van blote vrouw Café door brand verwoest Soepeler beleid bij rijksgoedkeuring bedrijfsgebouwen voor goed van school Man gewond bij val uit trein Twee doden bij val van balkons kind zorgelijker dan ooit ir ontfluoridering afgewezen „Groot kwaad legaliseren" Opperwachtmeester ontslagen bondig HL -c 1 11 de Bijenkorf 2 Minister Boer tien: r 4^ ,;.k 1 Na conflict Nieuwe voorzitter Verzamelaarspostzegels verdwenen DALE CARNEGIE CURSUS ARRESTANT ONTSNAPT EN GEPAKT MAANDAG 13 DECEMBER 1971 Uitnodiging GRATIS PROEFLES l|jw| W 1 een me- „Geen ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) dat eerlijk zegt, dat je niet op je woord wordt geloofd”, zei hij in de Unieraads- vergadering. van de dertien die zaterdag in pen”, vertelde de 27-jarige Rob van Velsen uit Doorn, die evenals de heer Sanna werkzaam was bij het Karachi Airport hotel. „Elke nacht werd er bom-alarm ge geven. Er waren regelmatig luchtgevech ten en voortdurend hoorde je het geluid van ontploffingen en beschietingen”. Vlak voor het vertrek van het KLM- toestel, dat ook nog 40 buitenlanders mee nam de paspoorten werden op het vlieg veld van Karachi opgehaald door ds „Abel stempeld stond ons keukenpersoneel te huilen, vertelde de 33-jarige heer M. San na. „Dat zijn mensen uit Oost-Pakistan, uit Bengalen. Hun vrouwen wonen alle maal in Dacca. Die mensen beschouwden ons. blanken, als hun beschermers. Ze wa ren doodsbang voor de Westpakistani’s”. In tegenstellmg tot KLM-gezagvoerder In een ziekenhuis in Rotterdam over leed de 81-jarige P. van Leerdam, die door een auto was aangereden toen hij Door onbekende oorzaak ontplofte bij het aansteken een gaskachel in het café. Korte tijd later stond het hele café in lich terlaaie. Niemand werd gewond. De 54-jarige kloosterzuster G. J. M. Wittens uit Rosmalen is vanmorgen over leden na een verkeersongeluk. De auto, waarin zij met een mede-zuster onderweg was van Rosmalen naar Nijmegen werd aangereden door een vrachtauto toen de naar Nijmegen opdraaide. De zuster die de auto bestuurde werd licht gewond. plotseling een drukke weg wilde overste ken. D< hun vast wel door volg waa In lijk ling moe van cong goec mijr Li wee •chi schs nen. hooi van aan zoel deli, T/m de 24e demonstreert Eylure in Bijenkorf Amsterdam 25 modellen o.a. de 'Egyptische’ Nefertiti en 'see through’ wimpers, handgemaakt naar ontwerp van David en Eric Aylott. Eylure brengt ook oogschaduw in alle ’Look 72* tinten en kunstnagels in 3 verschillende vormen. Hoe zou ’t u staan? Het Eylure team laat het u graag even proberen. BI ache Stat en 1 EEG van terrs man M eons ze Lab cm El kon vraj Er zitt< gen •en af t U •tor voo vesi het mei zuil hilia W' Persoonlijkheids- ontwikkeling voor Dinsdag 14 december 8.00 uur n.m HOTEL LION D’OR, Kruisweg - HAARLEM ALOSERIJ-INSTITUUT Inschrijving nu open voor dec. en febr D. M. Schoen, Ch. de Bourbonl. 29, Santpoort-Z. Tel. 0 23 - 37 79 24. In opdracht van het ministerie van Bui tenlandse Zaken waren ze op het vlieg- vled van Karachi opgehaald door de „Abel Tasman” van de KLM, waarvan de be manning in totaal 32 uur in touw was. „We hebben een week lang niet gesla- Me ling gewa tan g de. Me moge bendi zijn, hun 1 rein Sovjt voor verse hun flict Er kunn omda ge p: als c steun en c diplo op si geen overl De haar gewa Het Mos! word sprei Chin; centi de k denk Chin mijd De een nogn van ken, heer: dit c veto pogii onbe Ee ïndii een van vplle Het hoofdbestuur wees als C.H.U.-leden voor de contactraad van de drie christelij ke partijen aan prof. Van Hulst, J. T. Mellema, voorzitter van de Tweede-Ka- merfractie, dr. Kruisinga, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, dr. E. Bleu- mink, vice-voorzitter van de C.H.U. en mr. J. L. Janssen van Raay-adjunctsecre- taris. DEN HAAG. Ontfluoridering met be hulp van huishoudfiltertjes per kraan 1» technisch zeer goed uitvoerbaar tegen een relatief lage prijs. Maar de bacteriologi sche kwaliteit van het ontfluorideerde wa ter is door bacteriële nagroei in het fil- tertje dermate slecht dat het gebruik door particulieren afgeraden moet worden. Dit is de voorlopige conclusie die getrok ken kan worden uit een onderzoek dat een werkgroep op verzoek van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrij ven (VEWIN) in Nederland op het ogen blik uitvoert. Naar verwacht mag worden zullen de proeven nog deze maand afgesloten wor den. waarna publikatie der uitkomsten zal volgen. In het ziekenhuis in Hoogeveen over leed de 16-jarige H. Kip uit het Drentse Kerkenveld. In Oosterhesselen was de jongen met zijn bromfiets tegen een tele foonpaal gebotst. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. De meerderheid van de Unieraad de partijraad van de C.H.U. heeft zich achter een rapport van de De Savornin Lohmanstichting over abor tus geschaard. Het rapport ligt in het verlengde van wat er in het regeerak koord over legalisering van abortus pro- vocatus wordt gezegd, ook al legt de De Savornin Lohmanstichting meer de na druk op de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor de vrouw. De C.H.U. wil door deze acceptatie in meerderheid „het grote kwaad van de abortus” legaliseren. Zij spreekt zich ook uit voor een multi disciplinair begeleidingsteam, dat adviseert en begeleidt. AMSTERDAM. De 44-jarige Amster damse schilder A. W. Albers is zondag morgen van de veranda van zijn woning op de derde etage gevallen en in de loop van de dag in het ziekenhuis aan de ver- wonidgen overleden. De heer Albers heeft vermoedelljk zyn evenwicht verloren toen hij een krat met lege pilsflessen op de veranda wilde zetten. In Peize ging de 41-jarige W. Ensink op de fiets onverwacht naar links. Hij werd overreden door een hem achteropkomende auto. Hij was op slag dood. De 67-jarige G. W. Leerkes uit Voorst bij Zutphen is zondagavond om het leven gekomen toen hij op de fiets de rijks- straatweg wilde oversteken en door een auto werd aangereden. De 35-jarige mevrouw H. W. Klein uit Groet is bij een autobotsing in Hoogeveen door een verkeerde inhaalmanoeuvre om het leven gekomen. DEN HAAG „We voelden ons in de steek gelaten. Elke dag kwamen in Kara chi vliegtuigen om buitenlanders op te halen, maar niet voor Nederlanders. We zijn dolblij dat we tenslotte, als laatsten, toch weg konden”. Met deze woorden ver tolkte de 33-jarige mevrouw P. Sanna uit Groningen, de algemene stemming bjj de 70 Nederlanders uit West-Pakistan, die zater dagmiddag op Schiphol aankwamen. onafhankelijkheid, geen gemenebest” en „weg met het statuut, alle macht aan het volk”. Aan het slot van de mars sprak ook de secretaris van het Revolutionaire Volksfront, J. S. Jusia, die onder meer zei: „Wij willen de vrijheid nu. Als wij die niet krijgen, dan zullen wij die nemen”. De deelnemers namen een motie aan, waarin de voorgestelde koninkrijkscom- missie die over de toekomstige status van Suriname gaat praten werd ver worpen, omdat in de Surinaamse delegatie geen overeenstemming bestaat over de toekomstige status. Geconstateerd werd in de motie dat hierdoor de kolonialistische en kapitalistische uitbuiters een gunstige voorwaarde zullen stellen, zoals een ge menebest, dat volledige soevereiniteit in de weg staat. In Breda is de 27-jarige B. Wolfs uit Moergestel (N.B.) in een bocht met zijn personenauto geslipt en tegen een lan taarnpaal gebotst. Hij was op slag dood. BUSSUM. Een 25-jarige student die vrijdagavond in Bussum een 29-jarige man neerschoot, is zondagavond kort voor mid dernacht uit een cel van de marechaussee kazerne in Bussum ontsnapt. De student was in de kazerne ingesloten omdat het Bussumse politiebureau niet over cellen beschikt. De kazerne wordt op het moment verbouwd, waardoor de man de kans kreeg via een niet van tralies voorzien boven licht van de cellengang buiten te komen. Nadat de Bussumse politie zijn opspo ring had verzocht, werd de student ruim twee uur later in Hilversum door de po litie aangehouden. AMSTERDAM. Elf Surinaamse organisaties, Amsterdam een „Mars naar de vrijheid’ hielden hebben in een zondagavond uitge geven verklaring met grote klem gepro testeerd tegen de arrestatie van een 35- jarige Surinamer, op grond van bepaalde passages uit zijn rede, die hij als woord voerder der organisaties aan het slot der mars heeft gehouden. Zuid-Holland telt nu 29 kleine, 37 mid delgrote en 5 grote overdekte zweminrich tingen, gekapitaliseerd voor een totaal van f 122 miljoen. Het tekort bedraagt 54,7 pct. van het huidige bestand. In de pro vincie zijn enkele gebieden, waaronder het Westland met 85.000 inwoners, waar nu geen enkel overdekt zwembad beschikbaar is. NAARDEN. Het bestuur van de Bus sumse filatelistische vereniging heeft bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke oplichting met een partij zogenoemde rondzendboekjes met postzegels ter waarde van waarschijnlijk ongeveer tienduizend gulden. Het bestuur heeft het lid dat deze boekjes in bezit heeft gehad en dat in middels naar het buitenland is verdwenen, geroyeerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 65-jarige W. de Koning uit Rotterdam overleden als gevolg van een val vrijdag middag vanaf het balkon van zijn woning. De man was bezig de ramen te zemen. Hij verloor zijn evenwicht. DEN HAAG. In Zuid-Holland zijn 49 overdekte zwembaden te kort. Er zouden 26 kleine en 23 middelgrote baden ge bouwd moeten worden om in de huidige behoefte in deze provincie te voorzien. De bouw van deze zwembaden zou 66 mil joen vergen. Dit heeft een werkcommissie van de provinciale commissie coördinatie welzijnsbeleid in een rapport aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland berekend. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Omdat naar de ning van het bestuur van de SL Petrus school in Roosendaal de vertrouwensba sis ontbreekt tussen de leiding van de school en de betreffende ouders, mag de 10-jarige Michel van Rijsbergen niet meer op de school terugkomen. Volgens het schoolbestuur staan de oudercom- missie en de inspectie van het lager onderwijs achter deze maatregel, die de heer en mevrouw Van Rijsbergen zon dagavond is medegedeeld. DEN HAAG. De minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. Udink, heeft de beperking van rijksgoed- keuringen voor bedrijfsgebouwen in Gel derland en Noord-Brabant opgeheven. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zal een soepeler beleid worden ingevoerd. Het niet afschaffen van het rijksgoedkeu- ringsbeleid in deze drie provincies hangt samen met het voornemen van de rege ring om daar te zijner tijd een selectieve investeringsheffing, eventueel gecombi neerd met een vergunningstelsel, in te voe ren. In verband met de verminderde in- vesteringsgeneigdheid bij het bedrijfsleven is thans niet met zekerheid te stellen hoe veel van de aangevraagde rijksgoedkeu- ringen ook zullen worden geëffectueerd, aldus het ministerie. De Unieraad zal op 19 februari de opvolger kiezen van prof. J. W. van Hulst Prof. Van Hulst reageerde zaterdag wat stekelig op reacties als zou zijn aftreden ook een politieke oorzaak hebben. „Ik heb het te druk, maar ik heb ervaren als je H. Looy, die meldde geen spoor van ver nielingen te hebben gezien, vertelde pater E. Schoenmaeckers. die als missionaris in Lahore werkte, dat de Indiase bombarde menten zware schade hadden toegebracht „De raffinaderijen en opslagtanks bij Ka rachi van twee van de drie grote olie maatschappijen die in Pakistan zijn, wer den woensdag gebombardeerd. Toen wij vertrokken, brandden ze nog”. Pater Schoenmaeckers, die de oorlog tussen In dia en Pakistan vergelijkt met „twee bede laars die om een korst brood vechten”, meende dat India daarmee de Pakistaanse oorlogseconomie de nekslag had toege bracht. „Bij ons vertrek was er al een gebrek aan benzine en ook aan levens middelen. In de hotels was al bijna niets meer te krijgen”, zei hij. De organisaties verklaarden hierbij, aansluitend op de woorden van de arres tant dat iedere gemenebestconstructie met koningin Juliana als staatshoofd, waarin Suriname als dominion zou worden opge nomen, volkomen verwerpelijk is en strij dig met het onafhankelijkheidsstreven van de Surinaamse gemeenschap. De student wordt door de Amsterdamse politie verdacht van majesteitsschennis tijdens zijn toespraak zaterdagmiddag aan het slot van de Surinaamse demonstratie in Amsterdam. De student, die secretaris is van het Surinaamse actiecomité Suracom in Nij megen werd zondagavond na verhoor op het hoofdbureau van politie in Amster dam naar huis gezonden. Tijdens de betoging in de hoofdstad werden diverse spandoeken en borden meegedragen met o.a. de teksten: „Geen gemenebest, maar totale soevereiniteit; gecastreerde onafhankelijkheid”, „waarom Nederlandse pantservoertuigen naar Suriname voor Nederlandse en Ame rikaanse bedrijven die het volk uitbuiten”. Tijdens de mars vanaf het Jonas Daniel Meyerplein naar het Europaplein riepen de demonstranten diverse leuzen: „Totale Vals bomalarm. Ruim 250 bezoekers van motel-Alkmaar hebben zaterdagavond hun sfeervolle diner en hun dansje moe ten onderbreken wegens een vals bom alarm. Bij de politie was een anonieme bommelding binnengekomen. Het projec tiel zou ongeveer kwart voor elf explo deren, aldus de stem door de telefoon. Bij een grondig onderzoek werd echter geen helse machine gevonden. De gasten konden al gauw hun maaltijd hervatten. Niets gemerkt. De automobilist die de 42-jarige P. Meurs woensdagavond in Schinnen aanreed waarna de heer Meurs vier uren lang ernstig gewond in een open riool lag, heeft zich bij de politie gemeld. Hij verklaarde niets van de aan rijding gemerkt te hebben De voorruit van zijn auto was volgens zijn verkla ring kapotgesprongen op een moment fat hij een auto met een sleep passeerde. Hij was toen gestopt om na te gaan wat er was gebeurd, maar kon geen oorzaak vaststellen. Vanmorgen is in Driebergen een 10- jarige scholier, die, gekleed in een oranje jas, als verkeersbrigadiertje op een kruis punt stond, aangereden door een auto en ernstig gewond. De bestuurder verklaarde dat zijn remmen weigerden toen hij vóór het'jongetje wilde stoppen. Samen met de even oude Jeroen Mulder, had Michel van Rijsbergen, beiden leer ling van de vierde klas, op donderdag 2 december op het trottoir voor de school een vrouwelijke naaktfiguur getekend met zeer geprononceerde vormen. Daar boven hadden ze de naam geschreven van mevrouw Kunst, de echtgenote van het hoofd van de school die één dag per week op deze school assisteert. Op vrij dag 3 december waren beide jongens ’s morgens vroeg terug naar huis gestuurd met een brief voor hun ouders waarin de zaak uiteen werd gezet. In overleg met het schoolbestuur werd later beslo ten de jongens een week te schorsen. Jeroen Mulder mag wel weer naar school, nadat zijn moeder haar excuus heeft aangeboden. ALMELO. Een 35-jarige man uit En schede is zaterdagmiddag ernstig gewond bij een val uit de trein. Toen hij per trein naar Enschede reisde, voelde hij zich on passelijk worden. Hij opende de deuren van de wagon om te braken. Daarbij viel hij voorover uit de trein, die een snelheid had van 60 tot 70 km. per uur. De man liep ernstige verwondingen aan hoofd en rug op. TILBURG. De positie van het kind in driekwart van de wereld, met name in de ontwikkelingslanden, is zorgelijker dan ooit. In 112 van die landen wonen nu 2,5 miljard mensen. De helft is nog geen 18 jaar. Vast staat nu al, dat in de komende tien jaar het aantal kinderen in die lan den nog aanzienlijk zal toenemen. Dit betoogde zaterdagmiddag minister Boertien van Ontwikkelingssamenwerking in Tilburg, waar UNICEF-Nederland op sobere wijze haar 25-jarig bestaan her dacht. Volgens minister Boertien is de positie van het kind in de wereld, on danks de intensieve en omvangrijke hulp van de UNICEF, het kinderfonds van de VN, slechter geworden. Dat betekent niet, dat de UNICEF haar werk niet goed doet, maar de situatie vloeit voort uit de struc turele dimensies van het kinderprobleem, aldus de bewindsman. Hij is van oordeel dat alleen een algemene ontwikkelingssa menwerking de oplossing zal kunnen brengen. Hij stelde dat men er niet komt met hulp, die er uitsluitend op is gericht, kinderen in leven te houden. „Men zal ze ook uitzicht op een menswaardig bestaan moeten geven. Terugdringen van de hoge kindersterfte in vele landen maakt tevens een geboortenregeling noodzakelijk. Men kan niet uitgaan van de opvatting „gaat heen en wordt arm”, aldus minister Boer tien. Tijdens de herdenking werd bekend ge maakt, dat de Nederlandse UNICEF een landelijke actie zal gaan voeren voor de 47 miljoen kinderen van Indonesië onder het motto „Goud voor zilveren UNICEF”. In vier jaar tijd hoopt het comité 20 miljoen gulden te kunnen bijeenkrijgen. - ut „Verkracht ons volk niet langer" en „Totale volkssoevereiniteit”. Dat waren enkele van de leuzen die Suri namers in hun betoging zaterdag in Amsterdam meevoerden. In Roermond is een 39-jarige Duitser met zijn auto door onbekende oorzaak bij de Maasbrug in Roermond van de weg gereden. De wagen viel in een 15 meter lager gelegen weiland. De bestuurder kwam om het leven. In 1968 is de opperwachtmeester als postcommandant van de rijkspolitie in Herten ontslagen na een conflict met de toenmalige majoor, thans luitenant-kolo- nel, W. A. Hulsmans van de Rijkspolitie. De opperwachtmeester werd overgeplaatst naar de politie-opleidingsschool in Baexem. Daar is hij tot en met vrijdag nog werkzaam geweest voor het afwikkelen en overdragen van zaken, nadat hij met ingang van dinsdag 7 december vrijgesteld was van dienst. Hij heeft sinds ’68 gestreden om zijn ont slag als postcommandant ongedaan ge maakt te krijgen en hij is in die periode verscheiden keren in het nieuws geweest. NAARDEN. Op de kruising met de rijksweg AmsterdamAmersfoort in Naarden is de 61-jarige heer A. C. Koster om het leven gekomen. Hij wachtte met zijn echtgenote op de fiets voor het op rood staande verkeerslicht om de rijksweg over te steken. Het verkeerslicht werd even later automatisch overgeschakeld op de ’s nachts werkende knipperlichten, UC lld’Vlll'n nvl nclluv 11LI1 tvll, o v*» waarna de wachtenden begonnen de rijks- bestuurster van de auto de^ verkeersweg weg over te steken. Daarbij is de heer WT" J 1 J‘* Koster aangereden door een auto en dode lijk gewond. De heer Koster was bekende figuur in kringen van de twern- sport. BELLINGWOLDE. Een felle brand heeft zaterdagmiddag het café Arends aan de Rhederweg in het Groningse Belling- wolde volkomen verwoest. Ondanks het snelle ingrijpen van de Winschoter brand weer kon niet worden voorkomen dat ook de hele inboedel verloren ging. De schade wordt geraamd op 150.000 gulden. In Almelo is de 37-jarige J. L. J. Kempers met zijn auto op het linkerge- deelte van een weg frontaal tegen een vrachtwagencombinatie gebotst. Hij werd dodelijk gewond. Bij Schagen zijn zondagavond om streeks middernacht twee bromfietsers frontaal tegen elkaar gebotst. De 16-jarige S. Bruin uit Waarland overleed korte tijd later. De andere bromfietser, de 17-jarige G. Pancras uit Oude-Niedorp, liep ernstig schedelletsel op. HERTEN. Minister Van Agt van Justitie heeft het verzoek van opper wachtmeester N. de Jong van de rijkspo litie in Herten hem eervol ontslag te verlenen ingewilligd. De minister heeft opperwachtmeester De Jong dat ontslag per 1 februari gegeven „wegens onge schiktheid anders dan door lichaams- of zielsgebreken”. i Tijdens de Unieraadvergaderlng kreeg de sterk afwijzende reactie van Tweede- Kamerlid drs. G. A. van Leyenhorst uit Gouda toch nog vrij veel steun. De hoofd bestuursleden Kaland en ds. Bos waren het met het Kamerlid Van Leyenhorst eens, „De abortus is in strijd met Gods geboden, ligt in één lijn met euthanasie en ziet de vrucht niet als schepsel Gods” oordeelden zij. Naast reacties daar tegenin van leden van de commissie uit de wetenschappelij ke stichting van de C.H.U., die onder voorzitterschap van dr. C. Blankestijn het rapport uitbracht, maakte vooral de reac tie van mevrouw ir. C. N. de Ruyter, voorzitster van de Centrale van CH-vrou- wen, veel indruk. Zij noemde de conclusies van het rap port nog slechts een minimum kader. Zij wierp de groep-Van Leyenhorst tegen, dat men over het hoofd zag, dat het uitslui tend gaat om ongewenste zwangerschap pen. Het Tweede-Kamerlid mr. Bos ver klaarde: „Persoonlijk ben ik tegen abor tus, maar als politicus heb je een stuk medeverantwoordelijkheid voor de mede mens te aanvaarden”. Ds. Oliemans, vice- voorzitter van de C.H.U., raakte nog even over een bijbeltekst in debat met collega- bestuurslid ds. Bos. Dr. E. Bleumink her innerde de Unieraad er aan, dat in het al tijden geleden geaccepteerde verkiezings programma van de C.H.U. al was gekozen voor conclusies als die in het rapport van de De Savornin Lohmanstichting. De dis cussie werd toen snel besloten, waarbij Unievoorzitter prof. Van Hulst het rapport van de commissie „voortreffelijk” noemde. O-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2