Verbondsraden metaal beraden Chicago Blues Festival KPAB concert stond op hoog niveau grandioos in Amstelveen Knappe museumkunst op Teylers zondagconcert c Puntig cabaret van Grimlach naar toneelwedstrijd in Alkmaar zich na breuk Miep Fransen vrij dank zij tv-program „Nieuw Leven” goed voorbereid L SB! VERVANGER VAN „BIG JOE” H Voorbeeld ter navolging SWEELINCK EN TIJDGENOTEN ^BRAKEN Kringcommissaris Rode Kruis neemt afscheid „GASTEN OP HET KASTEEL” MAN BEKENT i 3 MAANDAG 13 DECEMBER 1971 NL 6 Oude muziek in Nieuwe Kerk OPVOERING I nal teil ove daa Koi op lier een gro rep zeil Bis-his-geroep HAARLEM Het programma van het traditionele maandelijkse zon- dagmiddagconcert in Teylers Museum was deze keer geheel gewijd aan muziek van Jan Pieterszoon Sweelinck en van componisten, die zijn tijd genoten waren. WIJK AAN ZEE In de knusse toneelzaal van „De Zon” in Wijk aan Zee heeft de toneelgroep „Nieuw Leven” haar donateurs zaterdag avond het overtuigend bewijs ge leverd, voor het jaarlijks door de Verenigde Noordhollandse Dagbla den te organiseren toneelconcours te hebben ingeschreven met een blijspel van klasse. Dit geschiedde met een pittige opvoering van Jean Anouilhs „Gasten op het kasteel”, waar aldus voor deze wedstrijd in maart op nieuw een voorstelling van zal wor den gegeven in „Het Gulden Vlies” in Alkmaar. Voor de kritische blik ken van een deskundige jury, uiter aard. AMSTELVEEN „Als ik op dat moment een enkele reis Timboektoe had kunnen nemen, was ik onmiddel- lijk vertrokken en had daar voor de rest van m’n leven een kluizenaarsbe staan geleid”. Dit zei een volkomen gedeprimeerde Martin van Olderen, voorzitter van de N.B.B.O. (Neder landse Boogie en Blues Organisatie), die alles in het werk had gesteld om Big Joe Williams in zijn programma van zaterdag 11 december jl. te presenteren. Vrijheid Warme toon CLARENCE GATEMOUTH BROWN onmiddellijk evenredig-zwevende temperatuur. P. ZWAANSWIJK ROB HOEKE. zichzelf JAN VAN DAM (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De zes verbondsraden van de drie metaalbonden onderverdeeld in groot- en kleinmetaal vergaderen vandaag op diverse plaatsen in het land over de problemen die z(jn gerezen na het mislukken van het metaaloverleg. van een ROTTERDAM. Een 28-jarige haven arbeider, die in de nacht van 4 op 5 decem ber door de Rotterdamse politie op heter daad werd betrapt bij een inbraak in het pand van Galerie Modern in Hoogvliet, heeft tijdens het verhoor 27 inbraken be kend. De havenarbeider opereerde in winkels, kantoren, kantines en café’s. De totale buit bedroeg f 12.500. Hij richtte voor ongeveer f 3.500 schade aan. van en D Ron wel theï ten, hun den, bed. Haa ten’ uit H Haa de s in 1 verl mar has; drei Als ome is g mee se, ook leer je, tair D lijk iede pen geli dat ferr je. 1 H zorg seli; grit zod; van ren niet met hou dra van het sere A het ten, Lig was gini van seri H lijk die mij grai ver; Lut een troi nist dig< kon cer< ome ges] aan (Van onze redactie economie) D doo dee: ven opd heil de het liefi V den ont' de Pet van bru een ork en Pea Fes ge bru de L het den tinj doo leid pra aan den rak N „At pon spe een tuu hee elk. vloi zon is aan kur zo legi schappen van de aangebedene te openen, smokkelt Horace onder valse voorwend sels een onschuldig danseresje op het kasteel van zijn tante binnen. Het is zijn bedoeling dat deze reine Isabella zich onder de gasten zal mengen, waarbij Fré- dérics aandacht wellicht van Diana Mes- serschmann kan worden afgeleid. De leider van deze groep Clarence „Ga te Mouth” Brown vertelde me na afloop dat van hun tournee door Europa de avond in Amstelveen het absolute hoogte- DIT ALLES zal moeten gebeuren tij dens een door hun tante gegeven bal, voor welke entourage Anouilh een aantal uit zonderlijke figuren achter de hand heeft gehouden, die stuk voor stuk bij het to- neelgebeuren kunnen worden ingelast. Op deze wijze wist hij als een virtuoos schrijver telkens voor de nodige verwik kelingen te zorgen, waar hij bovendien geregeld een verrassende wending voor kon vinden. En zoals het dan voor een goed blijspel betaamt krijgt de onschuldi ge Isabella tenslotte loon naar werken in de persoon van de sympathieke Frédéric, terwijl tante zelfs voor Horace nog een geschikte bruid weet aan te wijzen. Dit betekende, dat voor werken, waar voor bij de compositie ervan rekening was gehouden met het eenendertigtoons-stem- mings principe, geen aandacht gevraagd werd en uiteraard evenmin voor muziek, die bedoeld was om gespeeld te worden op toetsinstrumenten met de compromis stemming van de gelijkzwevende of liever HILVERSUM Miep Fransen uit Heer len, die in het Franse Montpellier in gijze ling wordt gehouden, zal binnenkort naar huis kunnen terugkeren. Haar vrijlating hing af van de betaling van f 27.000 in voerrechten voor hasjiesj die was aange troffen in de auto waarin zjj meeliftte. Na een tv-uitzending over Miep Fransen van het KRO-programma „Brandpunt” hebben zaterdag ruim zestig mensen giften toege zegd. Het benodigde bedrag is nu ruim schoots bijeengebracht. Miep Fransen werd enkele maanden ge leden veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf op grond van de hasj-vondst in de auto van de Amerikaan van wie zij een lift had gekregen. Op 23 november liep deze straf af, maar toen eiste de Franse regering nog invoerrechten voor de has jiesj. Miep Fransen kon dit bedrag niet op brengen. Door allerlei acties was tot zater dag ongeveer 13.000 gulden verzameld. BIJ DIT ALLES had men bij „Nieuw Leven” verheugend veel werk van deze voorstelling gemaakt. Zo waren de fraaie kostuums perfect verzorgd, terwijl ook het friss? decor van P. Schelvis aanspraak maakte op een oprechte bewondering. Waarschijnlijk zal de toneelgroep zich hiermee op het concours straks van een eervolle plaats op de ranglijst kunnen verzekeren. DOOR HET SOMS groteske karakter van het stuk is het voor amateurs bijzon der moeilijk te spelen, ook al omdat het bijna decadente Franse milieu aan de ver tolkers hoge eisen stelt. Desondanks is het voor „Nieuw Leven” een uitstekende voorstelling geworden, waarin de nogal uiteenlopende karakters meestal knar werden getypeerd. Peter Duin vertolkte hiervan de moeilijke dubbelrol van de tweelingbroer en hoewel er in het begin weinig verschil tussen Horace en Frédéric kon worden waargenomen, groeide hij tijdens het verloop van de opvoering steeds meer naar een opmerkelijke creatie toe. Voortreffelijk was ook Rinus Smit als de joodse bankier Messerschmann, die vooral in het tweede bedrijf met Lilian van Bragt als zijn dochter Diana de tragiek van het oude volk duidelijk aan de orde stelde. BEVERWIJK Een „klassiek concert” zoals dat vrijdagavond werd gegeven in de aula van de Katholieke Pedagogische Academie te Beverwijk door leraren en (oud-)Ieerlingen voor leerlingen van deze school is een positieve bijdrage in de hedendaagse amateuristische muziekbe oefening. Immers de uitvoerenden moeten niet de muziek aanpassen aan hun eigen (in gunstige gevallen beste) kunnen, doch laten zich eisen stellen door muziek die in de geschiedenis bewezen heeft waard te zijn te worden uitgevoerd en beluisterd. Dat dit allerminst muziek hoeft te zijn die „eeuwenoud” is bewees het programma waarop ook namen van nog levende com ponisten prijkten. Het handjevol uitvoeren den, inderdaad vijf in getal, had het zich dan ook niet gemakkelijk gemaakt, maar kennelijk was voor hen terecht een bewuste keuze van het programma belang- rijker dan wat toevallig paraat was. Door een goed begrip voor de zeer ver schillende stijlen en door een juist aan voelen van elkaar in het samenspel, uiter aard ook door individuele technische rijp heid op het instrument, stond dit concert op een zeer hoog peil, benaderde het een professionele uitvoering van kamermuziek. Jos Stam, fluit, en Lou Tervoort, piano, openden de avond met een prille sonate, in wezen nog een vierdelige suite, van Han del, een gemakkelijk in het gehoor liggend werk dat de weg bereidde tot een moei- lijker te beluisteren muziek: Lou Tervoort speelde vervolgens met een verrassend nauwkeurig pedaalgebruik Claire de lune (uit Suite Berganasque) en Jardins sous la nluie, beide van Debussy. Het enige werk waaraan de pianist geen medewerking verleende was van de in 1917 geboren organist Albert de Klerk: een grillig duo voor hobo en fluit dat tussen bitonaliteit (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Utrechtse cabaret groep „Grimlach” heeft zaterdagavond een geheel uitverkocht Haarloheimtheater an derhalf uur lang laten smullen van ver fijnd en puntig cabaretwerk. Het gezel schap dat nu uit drie man bestaat enkele maanden geleden traden ze nog met z’n vijven op richt meer en meer kritisch het oog op de samenleving en deze betekent voor hen een bijzonder vruchtbare inspiratiebron. Sarcastisch on derstrepen zij mistoestanden in de maat schappij, terwijl zij zich voorts bedienen van een zwartgallige, somstijds wat maca bere humor. Meer dan ooit doen zij hun gezelschapsnaam „Grimlach” eer aan, want hun grappen zijn grimmiger dan ze ooit geweest zijn. Het programma van de drie bestaat voor een belangrijk deel uit oude num mers, doch deze zijn voor het opnieuw lanceren grondig uitgediept en bijgeslepen, waardoor de humor duidelijk aan intensi teit gewonnen heeft. Baldrick Deerenberg onderscheidde zich door beheerst gevoelig spel op zijn intiem klinkende, bescheiden geaarde blokfluit. Al deze instrumentalisten gaven in ver schillende combinaties uitvoeringen van trio’s en sonates van Vivaldi, Motteterre, Fontana, Telemann, Carl Philipp Emanuel Bach en Johann Friedrich Fasch Elke uitvoering kreeg door het harmonisch sa mengaan van subtiele timbres een eigen bekoring van zeer milde werking, hetgeen mede tot stand kwam door de ruime akoestiek van het kerkgebouw DE DIRECTIE van de Haarlemse mu ziekschool van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst heeft zaterdaga vond in de Nieuwe Kerk te Haarlem voor vakleerlingen van de school en andere belangstellenden een concert georgani seerd, waarop aandacht werd gevraagd voor composities uit de barokperiode van de toonkunst, uitgevoerd op de instrumen ten, waarvoor die composities geschreven werden. De drie overgebleven kleinkunstenaars van Grimlach zijn Gerard Elschot Louis Engels en Kees Haagen. Vooral eerstge noemde presenteert zich op droogkomi sche wijze, bijna aan de rand van het onnozele dat ook bij echte clowns ken merkend is. Een dergelijke manier van optreden houdt in dat het gebodene vaak des te indringender over komt. Zijn solo’s, twee oude nummers „Wo ist die Leiche” en „Lampeklacht” waren briljante voorbeelden van subtiele presentatie waarbij de aandacht sterk op de tekst gevestigd wordt, verdiende aandacht ove rigens, want die teksten waren om te smullen. Het gehele optreden van de groep ken merkte zich door vrijheid van bewegen en spreken. En die bewegingen vormden dik wijls een krachtige ondersteuning van het gesproken woord. Een bijzonder gaaf nummer vond ik „Wedstrijd”, een van de nieuwe aanwin sten in het programma. Het betreft een satire op het wekelijks voetbalvermaak, gerapporteerd door enkele supporters op de tribune. Natuurlijk niet helemaal nieuw. De originaliteit bleek echter pas bij het epiloogje van dit voetballied, waarin be paalde gedeelten van de tekst waren ver vangen door nieuwe, zodat het geheel nu werd geprojecteerd op een huwelijksslui ting in het stadhuis. In hun conference zijn de drie eveneens sterker geworden. En reeds aan het begin van de avond werd aan het publiek dui delijk gemaakt dat de grapjes best eens wat macaber zouden kunnen worden. Wat dacht u bijvoorbeeld van: „Met Kerstmis eten ze bij het Leger des Heils weer kind met appelmoes!” Een ijzersterke vond ik „In de Russische gevangenissen zeggen ze „Wie schrijft, die blijft(!)” De muzikaliteit van het edele drietal laat overigens niets te wensen over. Bij toerbeurt wisselen ze elkaar af aan de piano, terwijl Gerard Elschot fijntjes begeleidt op de gitaar en het fraaie instrument gelukkig niet mishan delt. Daar komt bij dat ik nu eenmaal een zwak heb voor een „stroomloze” gi taar. Wat het perfectioneren van oude num mers betreft, dat was treffend te ontdek ken bij het laatste de Cnollenland Canta te, een parodie op het klassieke oratorium of cantate, dat nu zo sterk mimisch was uitgewerkt dat de oude uitvoering ervan, zoals ik die kende geheel verbleekte. Cabaret Grimlach” heeft zich met deze avond gerevancheerd ten opzichte van vorig jaar, toen de avond nogal noncha lant werd volgemaakt. Dit keer zorgden zij voor een voortreffelijke avond met het soort amusement dat de ware vaklui kenmerkt. Grimlach zorgt op zaterdag 18 decem ber voor een reprise in Haarloheim. KO VAN LEEUWEN Door deze opzet kreeg het concert zo wel een kunstzinnige als een didactische betekenis. De blokfluitist Baldrick Dee renberg. een der leraren van de school, bracht op deze avond met het door hem gevormde ensemble. „Fiori Musicali” waarvan hij zelf als instrumentalist deel uitmaakt, een programma ten gehore, aan welks uitvoering ook de clavecinist Kees Rosenhart, de viola-da-gamba be- Alle muziek, die nu ten gehore werd gebracht, was berekend op de oude zoge naamde natuurlijke of middentoon-stem- ming met de hiervoor karakteristieke zui vere tertsen, muziek dus, die in het Mek ka der eenendertig toonsstemming waar het gaat om maximale en liefst absolute zuiverheid, niet als contrabande be schouwd behoefde te worden. Men hoorde op deze middag werken van Samuel Scheidt, John Bull, Orlando Gibbons, Diego Ortiz. Michael Pretorius en van Sweelinck zelve. Zij vertegen woordigden vier nationaliteiten, waarvan de talen nog al verschilden, maar wier muziek merkwaardig gelijkgeschakeld klonk doordat zij bestemd was voor de beperkte, geïsoleerde kringen van de „happy few” van toen. Hier hield men blijkbaar van geabstracteerde kunst, een soort rein-cultuur, getuigend van edele gedachten en van een superieur psychisch evenwicht. In overeenstemming met dit evenwicht vertolkten de violisten Bouw Lemkes en Jeanne Vos met continuobegeleiding van de gambiste Nellie Duin en de clavecinist Anton de Beer aan het spinet vier symfo nieën van Scheidt. Voor drie fantasieën van Gibbons voor twee violen en gamba kreeg Nellie Duin een uitgebreider taak. Als soliste speelde zij twee Ricercares van Ortiz met fraaie toon en voorname expressie. Bouw Lemkes en Jeanne Vos benutten volop de kansen, die de symfo nieën van Scheidt boden en ook die van een reeks kleine werkjes van Praetorius, die in een soort suite van dansjes, typen schetsjes en onschuldige imitaties waren verenigd. Het luit-register van het spinet werd hierbij door Anton de Beer doeltref fend benut. Anton de Beer gaf verder nog solo- voordrachten van een chromatische Pava ne van Bull en van een Poolse dans met variaties, karakteristiek voor de internati onale muziek-nivellering van het tijdperk rond het jaar 1600. Het was knap werk, dat de vier instru mentalisten leverden op deze middag van museumkunst in optima forma. Aanleiding tot deze impulsieve uit spraak was een telefoontje van de ma nager van Big Joe Williams, die uit Parijs Martin van Olderen opbelde met de tries te mededeling dat Big Joe afgelopen don derdag 9 december tijdens een concert in de lichtstad halverwege de avond (als gevolg van z’n suikerziekte) op het podi um in elkaar was gezakt en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Dat dit ieder moment kon gebeuren was geen geheim, maar dat het uitgerekend nu moest plaatsvinden betekende een forse knock-out voor de organisatie, die zich voor de bijna ónmogelijke taak gesteld zag een razendsnelle oplossing te vinden. Dezelfde avond nog werd aan de leden een rondschrijven gestuurd dat Big Joe Williams niet kon optreden wegens ziekte en dat men alles in het werk zou stellen voor een vervangende groep van gelijk waardig niveau te zorgen. Tevens werd een beroep gedaan op de solidariteit van de leden om toch te komen; was men echter hiertoe niet bereid, zo werd gesteld, dan kon men het geld voor de reeds betaalde toegangsbewijzen geretourneerd krijgen. Dat de bluesliefhebbers de organisatie een warm hart toedragen is wel zeer dui delijk bewezen. Slechts acht van de vier honderd reeds verkochte plaatsbewijzen werden geannuleerd; 392 mensen bleken een onwrikbaar vertrouwen in de organi satie te hebben en kwamen dus opdagen. Hun vertrouwen was volkomen gerecht vaardigd want Martin van Olderen en Guido van Rijn slaagden er dezelfde avond nog in de groep „Chicago Blues Festival,” die hun Europese tournee eigen lijk al in Frankfurt hadden beëindigd, alsnog naar Amstelveen te halen. Guido van Rijn had de moeilijke taak deze bluesavond te openen en de mensen te vertellen wat er aan de hand was. Een lichte teleurstelling was aanvankelijk wel te merken, maar men vatte ’t zeer gemoe delijk op en wachtte op de dingen die zouden komen. Om half negen precies startte de „Chicago Blues Festival” deze blueshappening en een ovationeel applaus bevestigde nogmaals, dat de organisatie de ware bluesrakkers zowel op de bühne als In de zaal samen had weten te brengen. Jimmy „Fast Fingers” Dawkins Isologi- taar en zang), Mack Thompson (basgitaar), Clarence ..Gate Mouth” Brown (viool, harmonica, gitaar) en Philip Combell (drums) speelden de Blues op een manier die niet te beschrijven valt (daarom schrijf ik er niet over). Het enige wat over deze groep te zeggen valt, is af te doen met één woord „grandioos”. Zelden heb ik een bluesgroep zo intens en vol qvergave horen spelen als deze uit negers bestaande combinatie. BEVERWIJK. De kringcommissaris van het Rode Kruis, de heer J. C. Corver, zal dinsdagavond 14 december in het Rode- Kruisebouw aan de Dellaerf te Bever wijk afscheid nemen tijdens een receptie van zeven tot negen uur. Dan wordt ook gelegenneid geboden kennis te maken met de nieuwe kring commissaris, de heer P. G. W. Stouten- beek. speelster Hannie Bienenmann en verder als gast de hoboïste Lilian Lagaay en de violist Martin Sonneveld medewerkten. Het instrument, dat Lilian Lagaay be speelde was een barok-hobo, waarmede een toon voortgebracht kan worden, die duidelijk verwant is met die van de „moderne” hobo, maar ruimer van karak ter is, althans voor wat de eenvoudigst te verkrijgen klanken betreft De bespeling van deze barok-hobo, die slechts voorzien is van met de vingers af te sluiten gaten en van twee kleppen, is voorwaar geen eenvoudige aangelegenheid! Lilian Lagaay bespeelde haar instrument bewonderens- waardig. Zij gaf aan de uitvoeringen, waaraan zij medewerkte, een eigen, histo risch verantwoord klankkarakter. Hetzelfde kan gezegd worden Martin Sonneveld. Hij bespeelde barokviool met toepassing van de zweven de, accent-ontwijkende dynamiek en de onstabiele klank, waarvan wordt veren en barokke polyfonie heen en weer sprong. Bas van Kesteren en Jos Stam getuigden hierin van goed samenspel en mooie loon vorming. Een rasechte muzikantennatuur, nodig om muziek van Dvorak te kunnen spelen, bezit Jan Stoll die dat liet blijken in een sonatine van deze componist. Uiteraard niet alleen: Lou Tervoort had een belang rijk en moeilijk aandeel in dit werk. Aldus met groot elan gespeeld, zonder concessies te doen aan tempo, melancholieke roman tiek en geestdrift, herkent men de schep per van grote symfonische werken in deze sonatine die, hoewel minder breed van op zet, door het concertante eerste deel, de vierdeligheid en de rijk doorgewerkte fi nale aan een kleine symfonie doet denken. Eveneens knap samenspel leverden Jos Stam en Lou Tervoort in twee delen van een sonatine voor fluit en piano van Len nox Berkeley, een helaas vrjj onbekend Engels componist wiens werk veel ver wantschap vertoont met de Franse muziek in het begin van deze eeuw na het impres sionisme. Een goed begrip van deze muziek is nodig om niet alleen weer goed begrip maar vooral ook waardering bii de luiste raar te wekken en daarin is Jos Stam, die al eerder getoond had een mooie warme toon zonder „valse lucht” op zijn instru ment te kunnen voortbrengen alleszins ge slaagd. Terug naar de romantiek voerde ons Bas wan Kesteren die ten volle de rijke scha- keringsmogelijkheden van de hobo benutte in enige romances van Schumann. Hij speelde deze allerminst eenvoudige werk les met een zo pastorale eenvoud en dich» terlijkheid dat men met recht van Schu mann kan zeggen dat hij de dichter onder 'ie componisten was. Tot slot weer terug naar de barok: „Tafelmusik” van Telemann. Alle reeds eerder genoemde uitvoerenden werkten hieraan mee, gesteund door celliste Loes Comelio, wier partij juist iets meer was dan alleen een „volgbas”. waarmee het op het programma vermelde „Quartet voor viool-hobo-fluit-continuo” goeddeels ge rechtvaardigd was. In feite is deze muziek beschreven voor drie min of meer vrij blijvend gekozen instrumenten en basso continuo, hoewel waarschijnlijk wel een gebruikelijke bezetting is aangegeven, maar in de toevallige instrumentatie viool- hobo-fluit stoort het geenszins dat het kla vecimbel noodgedwongen is vervangen door de piano. Voor een niet-geoefend oor geeft deze instrumentatie zelfs een heel duidelijk vormbeeld van deze muziek (imiterende stemmen). De huiselijke sfeer van dit concert de uitvoerenden en het publiek kennen el kaar en de omgeving is vertrouwd moge een stimulans zijn ook in breder kring kamermuziek van deze orde als huismu ziek te beoefenen. In ieder geval moge dit concert een voorbeeld ter navolging zjjn. punt was geweest van alle optredens die ze al achter de rug hadden; een en ander leek me wel wat overdreven maar ’t aanhoudende bis-bis-geroep vanuit de zaal vond ik bewijs genoeg om zijn woorden niet in twijfel te trekken. Deze bluesjon- gens waren dan ook zichtbaar onder de indruk van de sontaniteit en waardering waarmee ze ontvangen werden. Martin van Olderen, die z’n zo groots opgezette avond wat twijfelachtig tegemoet zag, liep gelukzalig glimmend rond en beschouwde ’t enthousiasme van publiek en musici als het grootste compliment dat hij maar krijgen kon, en was helemaal in de wol ken toen Clarence „Gate Mouth” Brown hem vertelde dat hij dermate geïnspi reerd door het publiek de beste viool- solo’s had gespeeld sinds hij z’n muzikale loopbaan in Chicago was begonnen. Een contract voor juli 1972 was dan ook snel getekend. Resumerend kan ik gerust stel len dat deze avond de meest succesvolle is geweest in het tweejarig bestaan van de club en dat Amstelveen terecht Bluesstad no. 1 van Holland is. Maar liefst 314 nieuwe leden werden ingeschreven. De NBBO telt nu ruim 1400 leden en welke bluesclub in Nederland kan hetzelfde zeg gen? De blues, die aanvankelijk wat schoor voetend ons landje binnensloop, is nu hardhollend op weg de meest gewaardeer de muziekvorm van jazzyminded Neder land te worden. Het is alleen niet te hopen dat je voortaan bij de grens van Amstelveen een blues-paspoort nodig zult hebben om de gemeente binnen te mogen komen; ik vraag me overigens wel af vanwaar en waarom deze plotselinge be langstelling. Zou ’t misschien een mode verschijnsel zijn of is ’t te danken aan de geweldige inspanning en goodwill van de organisatie? Als je ’t mij vraagt is het het laatste. DE SPELERS en hun regisseur J. W. Balm hebben het zich met een dergelijke keuze allerminst gemakkelijk gemaakt, want deze belangrijke Franse auteur heeft in zijn ongeveer twintig jaar gele den geschreven blijspel een ware staal kaart van stijlen ondergebracht. Vandaar dat de amusante intrige beurtelings berust op poëtische, satirische, kluchtige en iro nische tafereeltjes. VOOR DE BASIS van dit stuk werd door Anouilh de welhaast klassieke to- neeltruc tot uitgangspunt genomen over de tweelingbroers Horace en Frédéric, die in uiterlijk en kleding zo verbluffend veel op elkaar gelijken, dat hun verschijning overal voortdurend de grootste verwarring sticht. Alleen de beide karakters verschil len beduidend, want Horace is een bijna schaamteloze cinicus, terwijl Frédéric over een veel zachtmoediger inborst be schikt. Nu is deze Frédéric verliefd op de nogal onsympathieke Diane, een dochter van de puissant rijke joodse bankier Mes serschmann en om de ogen van zijn tweelingbroer voor de kwalijke eigen- dersteld, dat zij aan in vroeger eeuwen bestaande idealen beantwoordde. De he dendaagse mens ervaart een dergelijk musiceertrant meer als ongespannen dan als ontspannen, meer meditatief een onbe stemd dromerig dan positief van aard. Hannie Bienemann liet zich in haar gamba-spel kennen als een zeer bekwaam instrumentaliste met zin voor een kern achtige melodische formulering en een pittige uitdrukkingskracht. Bij haar musi ceertrant sloot zich die van de vaardige Kees Rosenhart uitnemend aan. De verbondsraden zullen zich volgens een woordvoerder van de NW-metaalbond alleen uitspreken over het door de onder- handelingsdelegatie gevoerde beleid. Over het nemen van eventuele stappen zal pas na 1 januari worden gesproken. „Want dan treedt de CAO-loze periode in”, aldus de NW-metaalbond. VOORTS LIET Rita Schellevis een even charmante als onschuldige Isabella zien, met als contrast een heerlijk dwaze moe der van Coby Korten. Ook Paula Beste- man was hoogst amusant als de kordate douairière in haar rolstoel, evenals de bijna hysterische gezelschapsdame van Marion Pfeiffer. Irma Waterdrinker wist zich als de gedistingeerde lady Dorothée voortreffelijk bij dit milieu aan te passen, dat verder werd aangegeven door knappe typeringen van Pieter Eelman, Bertus Stuifbergen en de traditioneel steile huisknecht van Flip Fluitman.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6