Actieprogramma nieuwe Industriebond NKV Bekentenis van Walker POSITIE VAN WERKNEMERS IN ONDERNEMING VERSTERKEN Vakbeweging dreigt te degraderen tot V incentius ver eni ging Bezwaren in Kamer tegen schrappen premiesparen O De echte van Zwaardemaker warme bisschopwijn. geeJ~ inerpakking kuFIFAX in Brits Lagerhuis Voor metro in Rotterdam 214 miljoen j Maak leen beetje netals-vroeger en schenk* A/IOV^* I ez^ i? Ji IA Labour-afgevaardigden woedend Voordelen voor Centraal Beheer laat 150 man Voorzitter Brussel van afvloeien Industriebond NKV: RK i georganiseerden LONDON I Actiecomité vraagt regering hulp voor Papoea’s Is tv, r JU I I i 13 AFHANKELIJK 25 Bk 1 DINSDAG 14 DECEMBER 1971 „Bankvriendjes” t AFVOER VERSTOPT? FILTER t (Van onze redactie economie) IO de drogist heeft 1 rniuu WSj W8K MS i Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! «3==^ l* dB - ZWAARDEMAKER M 8-10% alcohol- Onbehagen r-1'' 25 Ou L nnr.i.^g. (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIE De hoofdpunten zijn: 370 ADVERTENTIE PETER STUYVESAIVT Hiiimniui >4» Sst: pelijke en politieke gelijkwaardigheid in O I» Er moet meer rekening worden ge houden met oudere werknemers. De over- gang van de actieve naar de post-actieve periode moet zo worden begeleid dat een te zware belasting in de laatste produktie- ve jaren wordt voorkomen, evenals een psychologisch ongewenste abrupte beëin diging van werkzaamheden. gedwongen, maar men moet wel gedwon gen worden de consequenties van afzijdig heid te aanvaarden. De georganiseerden moeten niet langer de vruchten, waarvoor zij alléén hebben gevochten, gelijk opde len met de ongeorganiseerden. LONDEN. Een nerveuze Britse mi nister Peter Walker heeft in het Lager huis toegegeven dat inderdaad ambtena ren van het ministerie van Huisvesting „lieve” vragen moesten produceren die dan vervolgens door conservatieve parle mentsleden zouden worden gesteld om de tijd te souperen die anders door de lastige Labour-oppositie in het vragenuurtje zou worden gevuld. RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE mt in luxueuse tóiiïciOARETTES •I» Jongste der wereldmerken Over de houding van de werkgevers in de kwestie georganiseerden-ongeorgani- seerden zei voorzitter Brussel: „Zij willen geen gelden aan de vakbonden geven omdat de bonden dan afhankelijk worden van de werkgevers, waardoor de vakbe weging geen vrij tegenspel meer zou kun nen bieden. Maar de werkgevers weten heel goed dat hun bijdragen rechtstreeks in de vorm van extra rechten bij de georga niseerden belanden.” een democratisch bestel heeft geen ver lengstuk binnen de onderneming, vindt de heer Brussel. Vandaar de drang naar vernieuwing Vandaar ook het actiepro gramma, waarvoor de vier in de fusie opgegane bonden de bouwstenen hebben aangedragen. Maar Walker die als bewindsman op het super-ministerie voor het Leefmilieu ook de hoogste verantwoordelijke man voor Huisvesting is, voegde eraan toe dat het maar twee keer gebeurd is. Dat was in april toen de gemeenteraadsverkiezin gen voor de deur stonden en Labour voordeel had willen behalen uit vervelen de vragen in de volksvertegenwoordiging. De opmerkingen van minister Walker naar aanleiding van onthullingen in de Londense zondagsbladen maakten de La bour-afgevaardigden ziedend en „scha- duw”-minister Anthony Kroslane noemde Bestuur Landbouwhogeschool. In de Land bouwhogeschool in Wageningen zijn in aanwezigheid van de minister van Land bouw en Visserij, ir. Lardinois, de be stuursbevoegdheden overgedragen aan de hogeschoolraad en het college van be stuur. De Landbouwhogeschool is de tweede instelling van hoger onderwijs, Waar de overdracht van de bestuursbe voegdheden naar de nieuwe, op basis van de Wet Universitaire Bestuurshervorming ingestelde organen, is geschied. De eerste overdracht was die in Eindhoven. De werknemers moeten een aandeel krijgen in de vermogensgroei van de on dernemingen in een produktieproces, waarin de werknemer mens kan zijn en optimale ontplooiingsmogelijkheden heeft. O De inspraak van de werknemers moet worden vergroot en uitgebreid zodat er een meer democratisch beleid tot stand komt, waardoor een eind wordt gemaakt aan de maatschappelijk achterhaalde af hankelijkheidspositie van de werknemers. Werkende jongeren moeten zich vrij kunnen ontplooien en niet voortdurend het risico lopen dat het inkomen ophoudt of schade aan opleiding en vorming wordt toegebracht. DEN HAAG. Het wetsontwerp tot intrekking van de algemene premiespaar- wet, een uitvloeisel van het regeerak koord, is in de Tweede Kamer niet onver deeld gunstig ontvangen. Dit blijkt uit het maandagavond verschenen voorlopig ver slag van de vaste commissie voor Sociale Zaken uit de Kamer over het wetsont werp. Die leden van deze commissie, die behoren tot de fracties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. wqzen erop, dat het „een lichte tegenstelling” is om in een periode van inflatiebestrijding een spaarzinbevorderen- de wet in te trekken. DEN HAAG. Het actiecomité Vluch telingenhulp Papoea’s heeft de Nederland se regering dringend gevraagd om huma nitaire en materiële hulp voor bevrij- dingsgroepen in West-Irian en Papoea- vluchtelingen in Australisch Nieuw Gui nea. In de binnenlanden van West-Irian bevinden zich momenteel actieve bevrij- dingsgroepen, aldus schrijft het comité aan premier Biesheuvel. de verdediging van de bewindsman rond uit lachwekkend”. Walker zag er geen bezwaar voor de onkreukbaarheid in om ambtenaren din gen voor de goede zaak te laten uitzoeken. Hij vond het alleszins aanvaardbaar om „de balans weer een beetje in evenwicht te brengen”. Labour, aldus Walker, was in april louter op electorale winst uitgeweest en dat bleek wel uit de vragenstatistiek van die maand. Op één dag zouden er zelfs vijftien Labour-vragen zijn beant woord tegenover maar één van de zijde van de Tories. ROTTERDAM. Rotterdam zal in de jaren 1972 tot en met 1978 bij de aanleg van de Oostlijn (eendrachtslijn naar Om moord) van de metro kunnen rekenen op een rijksbijdrage van 214 miljoen gulden. Dit heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat maandag laten weten tijdens een werkbezoek van hem en minister Langman van Economische Zaken aan Rotterdam. Bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer in november had de minister een betreffende beschikking al aangekondigd. De rijksbijdrage voor uitbreiding van de Maasstedelijke metro zal gegeven worden onder een aantal voorwaarden. Zo zal om de bouwrente binnen de perken te houden de metro binnen zeven jaar gereed moeten zijn. Daarnaast zullen de metrotarieven zo moeten worden aan gepast dat een sluitende exploitatie moge lijk wordt. De voorzitter memoreerde het maat schappelijk onbehagen van deze tijd, de aversie tegen het winstbejag met produk- tiemethoden, waarvoor wij de prijs van de vervuiling betalen, tegen de behoeften- uitlokkende reclamecampagnes die een consumptiemaatschappij bouwen waarin elke hogere menselijke en maatschappelij ke waarde ten onder gaat, tegen de aantas ting van de menselijke vrijheid, die te veel ondergeschikt wordt gemaakt aan economische en politieke doelstellingen. Daartegenover staat, aldus voorzitter Brussel, geen maatschappelijke verant woordingsplicht van de werkgevers. Gelet op hun verzet tegen de structuurvernieu wing wensen zij die ook niet. Zij willen deze sociale en maatschappelijke verant woordingsplicht in de paternalistische sfeer beleven en dan op de manier die zij vaststellen. SCHEVENINGEN. „Het is noodzake lijk dat de vakbeweging zich meer los maakt van de instituties en zich kritischer opstelt tegenover de bestaande orde. Op dit moment houdt zij de gevestigde orde mede in stand en zo dreigt zij de Vincen- tiusvereniging van deze tijd te worden De vakbeweging moet daarom kritischer en onafhankelijker worden. Zij moet niet te gemakkelijk berusten in beslissingen die voor werknemers ongunstig zijn. Dat zei voorzitter P. Brussel van de vandaag in Scheveningen opgerichte Industriebond NKV, een fusie tussen de katholieke me- taalbon St.-Eloy, de bond van werkne mers in industriële bedrijven „St.-Willi- brordus”, de katholieke bond van werkne mers in de kleding- en textielnijverheid „St.-Lambertus” en de katholieke Mijn- werkersbond. 'iüMMI Er moeten extra-voordelen komen voor georganiseerden. Er moet niemand tot lidmaatschap van de bond worden Maar de oppositie in het Lagerhuis voelde de onzekerheid van de 39-jarige minister Walker bijna tastbaar en ver scherpte de aanval. „Ga terug naar je bankvriendjes van de city”, klonk het van de achterbanken hatelijk, en ook premier Heath die er wijs bij zat, kreeg ervan langs. Nu echter Walker nauwelijks omwon den heeft beaamd dat hoge ambtenaren voor het partijkarretje van de dag zijn gespannen, spreken zelfs matige kenners van het Engelse staatsrecht van een ern stig incident. Walkers opmerking dat de regeringspartij zijn „bronnen” mag aan spreken, doet de breekbare porseleinkast van Whitehall rinkelen. Labour wil nu dat de zaak wordt ge bracht voor een speciale Kamercommissie van vijftien ervaren wijze mannen, die moeten oordelen over eventuele aantas ting van de rechten van het Lagerhuis. <5 R9 Het Indonesische leger heeft volgens het comité als represaille voor de guer- rilla-activiteiten tientallen bewoners van verschillende dorpen en verzetsstrijders vermoord. Dit staat in twee brieven uit Biak, die als bijlage bij het verzoek aan de Nederlandse premier zijn ingesloten. „Nadat guerrillastrijders op 25 juni zes geweren op het Indonesische leger hadden buitgemaakt, werden in de dorpen Krisdo- ri en Napdori twaalf gezinnen, samen 60 mensen, doodgeschoten. De maand daarop zijn in het dorp Menu Arwam 75 mensen gedood. In Noord-Biak in het dorp Wor kwar vielen zestig mensen, omdat zij behoorden tot de vroegere „Operatie Vrij Papoea”, aldus de briefschrijver uit Biak. „Bejaarden en ook kinderen werden allen neergeschoten. Sommigen heeft men in zakken gebonden en in zee geworpen, waar zij verdronken”, schrijft hij. Het comité zegt in zijn brief aan de premier”, te vertrouwen dat de Neder landse regering, die altijd sen loyale hou ding heeeft aangenomen tegenover vluch telingen en andere rechtlozen waar ook ter wereld, ook nu haar morele verplich tingen zal inzien”. w. z 7,.; B1SSCH» Door de fusie, die tijdens het oprich- tingscongres in het Kurhaus werd be krachtigd, ontstaat een NKV-bond van 140.000 leden. „Meer dan een optelsom van de oude vier en gevormd om de vakbewegingsstructuur aan te passen aan de tijdsontwikkeling. In elk van de vier bonden is de overtuiging gegroeid dat zij ieder voer zich de problemen van deze tijd niet meer aankunnen”, aldus voorzitter Brussel. Door de wetenschappelijke en technische vooruitgang ontstaan steeds meer economische machtsconcentraties, die ook aan de kant van de werknemers een krachtenbundeling noodzakelijk maken. Die bundeling is dan zo veel als een sociale machtsconcentratie, zo zei de nieuwe voorzitter. Of en hoe de nieuwe Industriebond NKV zal functioneren, zal afhangen van de leden zelf. Zij moeten de bond de middelen verschaffen. In dat verband zei voorzitter Brussel het niet redelijk te vinden de contributie steeds verder te laten achterblijven bij de loon- en prijs ontwikkeling. Hun eindoordeel over het ontwerp zeg gen deze leden te willen opschorten tot de gevolgen van een intrekking per 1 januari verder zijn uitgediept. De V.V.D.-fractie blijkt tegen een intrekking van de per- miespaarwet geen overwegend bezwaar te hebben. De liberale fractie stelt zich wel kritisch op bij een vervanging van de A.P.S. door fiscale faciliteiten op het spaarloon, zo blijkt uit het verslag. Afwij zend tegenover het voorstel staan de P.v.d.A.-leden van de commissie. Het ef fect van het wetsontwerp op de inko mensverdeling is averechts, zo conclude ren deze leden. Intrekking van de wet zal „niet bepaald” bijdragen tot een opvoering van de besparingen Van deze zijde wordt in het verslag gesteld, dat het niet aan gaat een wet, die met name de confessio nele partijen als een hoeksteen zien van het bezitsvormingsbe’eid, met een penne- streek te schrappen, omdat het regeerak koord nu eenmaal daartoe dwingt. De P.v.d.A.-fractie, zo blijkt uit het verslag, staat niet bij voorbaat afwijzend tegenover intrekking te eniger tijd, mits deze zorgvuldig is voorbereid en gekop peld wordt aan duidelijke compensatie voor de belanghebbenden. Er wordt op gewezen, dat er thans geen overleg is geweest, bijvoorbeeld met de Stichting van de Arbeid, noch dat compensatie wordt geboden. „Het ontbreken van deze compensatie staat in schrille tegenstelling tot de bejegening van de zelfstandigen”, hij totaal ondergeschikt is. De maatschap- aldus de P.v.dJL.-leden van de commissie. De werkgevers kunnen beslissen over welvaart of armoe in de regio’s, over fusies en bedrijfsoveroamen waardoor mensen zonder enige inspraak en vaak zonder het vooraf te weten mee worden verkocht. Als dat zo doorgaat, /dreigen steeds minder mensen over het lot van steeds meer anderen te gaan beslissen en worden de werknemers de moderne hori gen van deze tijd, aldus de voorzitter, Hij herhaalde dat de democratie op houdt bij de fabriekspoort, waar de werk nemer zich helemaa; overlevert aan een doel dat anderen vaststellen en waaraan De gemeenschap moet zelf invloed uitoefenen op het beleid van grote onder nemingen. Er moet een selectief investe ringsbeleid komen, waarbij niet uitslui tend economische overwegingen, maar ook de sociale wenselijkheid van een even wichtige spreiding en van het leefbaar houden van het land bepalend is. Er dient een meer evenwichtige inko mens- en vermogensspreiding te komen. Daarom moet er ernst worden gemaakt met een inkomensbeleid dat alle groepe ringen op gelijke wijze behandelt en dat een eind maakt aan de afzonderlijke, discriminerende behandeling van loon trekkers. APELDOORN. De verhuizing van Centraal Beheer van Amsterdam naar Apeldoorn zal in de loop van 1972 worden voltooid» Als gevolg daarvan vloeien 150 mensen af. Van medio 1969 af zijn 350 mensen met het bedrijf mee verhuisd. In Apeldoorn zijn inmiddels 370 nieuwe werknemers aangetrokken. In Amsterdam zijn thans nog ongeveer 250 mensen werkzaam, van wie er 100 in de laatste fase zullen mee verhuizen On der de 150 overblijvende personeelsleden zijn 60 gehuwde vrouwen, van wie ver wacht wordt dat zij niet mee zullen verhuizen, omdat haar echtgenoten aan de woonplaats gebonden zijn. In het algemeen is, aldus Centraal Be heer, in overleg met de vakorganisaties een afvloeiingsregeling getroffen voor de genen die voor 1 januari 1968 in dienst waren. Dertig ouderen, die de pensioenge rechtigde leeftijd naderen, komen voor een bijzondere regeling in aanmerking. Zestig personeelsleden, vooral jongeren, hadden bij hun indiensttreding na januari 1968 al besloten niet mee te verhuizen. r GO I Stuyvesant k A i w. SCHEVENINGEN Bij de op richting van de nieuwe Industrie bond NKV, waarin vier bonden een fusie zijn aangegaan, heeft voorzitter P. Brussel vanmiddag tijdens het op- richtingscongres in het Scheveningse Kurhaus de grote lijnen van een actieprogramma bekendgemaakt, dat gericht is op maatschappijvernieu wing en positieverbetering van de werknemers in de ondernemingen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13