Zaalhandbalteam deed m SPRINTKONING ERHARD KELLER Rusland veel ervaring op WERKT NAAR OLYMPISCH GOUD r Hongarije met 9-8 teruggewezen Handbaldames DDR favoriet door flitsend aanvalsspel Levi’s lootte Ignis Real en Radio Koch „We moeten onder 38 sec. kunnen komen” i Geen Oosteuropeanen meer gestraft 1 Ijshockeyers Den Bosch H.F.C. - Nederlands Militair Elftal „Als ik Schenk was zou ik na Sapporo stoppen” r V Vervangers voor Sijbrands en Harm Wiersma Loting voor pre-Olympische basketbalstrijd „Oostduitsers komen alleen thuis om vuile was af te geven" J jB "fa Eerzucht I r J D DINSDAG 14 DECEMBER 1971 16 tr Somber 'jür In vorm Mars tegen Racing White LICHTWEDSTRIJD F (Van onze handbalmedewerker) (Van onze sportredactie) **Mn*vvvvvVVVVWVVVVVVIAriARRfVVVVVVVIWVlRM*VVVVlA*VVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVWVlUVVVVW vwvVVWVVVVVVV^V«MfVVVIMMAAfVVWVVVIHAA*VVVVVVVVWWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVirVVV< 1 ADVERTENTIE HEERENVEEN Voor een klassementsrjjder bljjft de sprint een verschrikkelijke nachtmerrie, een afschuwelijke gok. Elk jaar opnieuw huivert de Europese schaats- elite, wanneer zij bij de grote titelgevechten voor de eerste maal naar de start wordt gecommandeerd. Alle bekende topschaatsers vinden die 500 meter eigenlijk geen schaatsen, maar een puur kansspel. Wie echter niet wil meegokken, verspeelt op zijn minst een volle seconde en dan kan hjj wel „adieu” zeggen tegen de ereplaats. Daar om is de klassementsrjjder, voor wie die sprint een voortdurend schrikbeeld vormt, wel verplicht om alle risico’s te leggen in die pure driftsexplosie. Ook al is hjj niet so’n wervelend sprintwonder als Hasse Bör.jes. Ove König, Takayuki Hida, Neil Blatchford of Erhard Keller. Voor dat kleine, aparte wereldje van hoogst begenadigde sprinters betekent die 500 meter daarentegen iedere keer opnieuw een verlokkend spel. Toegang slechts 1,— In het Nederlands Militair Elftal spelen o.a. mee Bart (Ander- lecht), Arie Haan, R. v. d. Kerkhof, Bish, van Marwijk. tiende minuut kon Barbel Helwig de DDR weer aan een voorsprong helpen: 7-6. On- middelljjk daarop diende zich Barbara Toth aan met de Hongaarse gelijkmaker de ik A.s. woensdagavond: aanvang 19.30 uur B KN niei dar wai ver trio pui bor me I gez een zijl nas zor Aa Ku eer I 1 c 1 5 1 dat Hongarije opnieuw tred kon houden: 3-3 ks Gj ne Ui tr vc te vê be b? h tr XX 1! b d v k a (i I toe spe zas vri ov< ho< slu de aft eei ge VOi kk Ar ho we Stc gu va he en be mt vo eii sp de de V; n u e r l 1 X x ga ik in januari verder werken.” In ver gelijking met de tijden van Keiler bleven de Zweden op dit moment nog enigszins bij de Duitser achter. Keiler daarover: „Bij de wedstrijden in Stockholm heb ik dui delijk kunnen constateren, dat Börjes en König de basissnelheid beslist wel hebben. Binnen drie weken zijn ze gegarandeerd op gelijke hoogte met mij.” AMSTERDAM. Internationaal mees ter Wim van der Sluis en Anton Schota nus. nationaal meester, zijn de plaatsver vangers van de beide Nederlandse groot meesters Wiersma en Sijbrands in het internationaal suikerdamtoernooi dat za terdag 18 december in Amsterdam begint. Drs. Piet Roozenburg, die aanvankelijk was uitgenodigd een van de opengevallen plaatsen te bezetten, kon zich op zo korte termijn niet meer vrijmaken. Eerste re serve is de Russische internationale mees ter Michael Korchov. Ignis Varese (oud-Europa-cuphouder vorig jaar finalist tegen Moskou) en MÜNCHEN In München heeft de lo ting plaatsgevonden voor het voor-Olym- pisch basketbaltoemooi, dat van 2 tot 14 mei in Nederland zal worden gehouden. Zeventien landen zijn ondergebracht in vier groepen. De nummers een en twee van iedere groep gaan over naar de finale, die in Amsterdam zal worden gespeeld. Num mers één en twee plaatsten zich voor de Olympische Spelen in München. De loting had het volgende resultaat: Groep A: Polen, Spanje, Hongarije, Gr.- Brittannië. Groep B: Italië. Frankrijk, Griekenland, Denemarken. Groep C: Bulgarije, Turkije, Oostenrijk, Ierland, Zweden. Groep D: Tsjecho-Slowakije, Nederland, België, Albanië. Haarlem is kandidaat voor de te ver spelen wedstrijden in de D-poule. malen Europa-cupwinnaar), het Italiaanse en de Oostenrijkse kampioen Radio Koch. De hele competitie wordt in snel tempo in de eerste zes weken van volgend jaar afge werkt. Zo eindigde de ontmoeting tussen de 2 handbalgrootmachten, die waarschijnlijk ook komende zondag in de Rijnhal te Arnhem tegen over elkaar zullen staan in de finale voor de titel. Gisteren in Utrecht was duidelijk dat zij nog niet tot op de bodem van hun krachtenarsenaal tastten. Eerst in de tweede helft kwam iets van de felheid om de hoek kijken, waarmee zij het begeerde kampioenschap willen. Nu bleef het nog bij bij een forse, maar bij- die Nederland in poule-C naar de derde zonder boeiende strijd, waarin de dames plaats verwezen, niettemin af en toe man nelijk hard tegen elkaar optornden. Op het technische vlak viel er aan beide kan ten weinig verschil te ontdekken. Dat de DDR tenslotte de strijd in haar voordeel besliste was voor een niet onbelangrijk deel te danken aan het flitsende en snelle aanvalsspel. Maar toch wist Hongarije in de eerste helft de Oostduitse schonen niet alleen goed in bedwang te houden, het team slaagde er ook in een snel antwoord te vinden op de aanvalslust van de tegen standsters. die na vier minuten de leiding namen door Maria Winkler, die met haar 106 interlands de meest geroutineerde speelster uit het team is. Elona Szabo bracht namelijk drie minuten later haar ploeg weer op gelijke voet. Maar in dezelf de minuut kon Waltraud Koch haar ploeg opnieuw een voorsprong geven (2-1), die echter een minuut later door Hongarije en via een schot van Katalin Laki opnieuw werd uitgewist. De volgende minuut greep de DDR echter voor de derde keer de lei ding dankzij Cristina Hochmuth. Maar. door een strafworp raak te schieten zorgde de lange Barbara Toth de volgende minuut In de laatste tien minuten zette de DDR met geraffineerd aanvalsspel en snelle breakouts alles op alles. Dat leverde een doelpunt van Christina Hochmuth op (8-7), maar via een strafworp kon Klara Czik nog een keer de Hongaarse ploeg op gelijke voet brengen. Niet voor lang echter, want in de volgende 19-de minuut scoorde Bar bel Helwig de laatste en beslissende tref fer: 9-8 Door de overwinningen op Nederland en Hongarije heeft de DDR thans de eerste plaats in de voorronden voor poule-C de finitief veroverd. Hongarije eindigde als tweede en Nederland als derde. Voor Ne derland betekent dit dat er voor deze ploeg nog slechts een zevende, achtste of negende plaats is weggelegd. In de strijd hiervoor moet het team uitkomen tegen Japan en Noorwegen, de nummers drie uit respectievelijk poule A en poule B. De eerste wedstrijd speelt Nederland donder dag om 20.00 uur in de Rotterdamse Ener- giehal Daarna volgt op zaterdag om 20.15 uur in Arnhem de ontmoeting tegen Japan. Niettemin is de „sprookjesprins van het Ijs”, zoals zijn landgenoten hem zo graag noemen, nog altijd niet tevreden met zijn toch fabelachtig snelle tijden. Eerzuchtig als hij is, wil Erhard Keiler zijn laatste seizoen als schaatsenrijder beslist afsluiten met een tijd van onder de 38 seconden. En als het even kan, zou de Duitser, met 38.42 seconden de huidige wereldrecordhouder, in Sapporo graag het succes van Grenoble, waar hij vier jaar geleden het Olympisch goud veroverde, willen prolongeren. „Maar,” overpeinst Erhard Keller, „het zal moeilijker worden dan ooit. Nog nooit was de concurrentie zo groot. Dit seizoen kun je niet meer spreken van favorieten. De 500 meter is een loterij geworden, waar het gaat om honderdsten van seconden.” Grishin, de ruwe Rus, was een onweer staanbare grootmacht op de sprint, een historische figuur die voor een mijlpaal had gezorgd. Nu vragen zelfs insiders zich af waar na de sensationale ontwikkelingen van de laatste jaren de grens van het men selijk prestatievermogen op de sprint zal liggen. Niet echter Erhard Keiler, de „mooie zwarte jongen” uit München, die de overtuiging heeft dat binnen twee jaar zeker drie tot ver sprinters zullen uitko men in de buurt van de 37.5 seconden. Dit seizoen verwacht hij reeds tijden van beneden de 38 seconden. Keiler: „Börjes, König, Hida en misschien ook ik moeten onder de 38 seconden kunnen komen.” Erhard Keller, voor wie het onbegrijpe lijk blijft dat in Nederland specifieke •printers zo weinig aandacht krijgen, ziet allereerst „snellere” mogelijkheden op de eerste 100 meter. „Wil je tot de top rei ken, dan zul je die eerste 100 meter moeten afleggen in maximaal 9.8 seconden. Afge lopen zondag in Stockholm deed ik er maar 9.6 seconden over. En het kan nog sneller. Daarnaast moet de snelheid op de rechte stukken nog hoger kunnen. En wanneer je die snelheid dan ook nog in de bochten kunt bewaren, ben ik ervan over tuigd, dat je onder de 38 seconden blijft. Sven Laftman (voorzitter van de ISU) heeft trouwens al voorspeld, dat de Zwe den dit seizoen beslist onder die 38 se conden komen. Wil ik daarom met Zweden blijven concurreren, dan zal wel onder die 38 moeten blijven." DEN BOSCH Het bestuur van de Stichting Ijshockey Den Bosch is in ver band met de gebeurtenissen tijdens de wedstrijd Den BoschHIJS HOKIJ op 9 december, waarbij spelers met elkaar op de vuist gingen, door de strafcommissie van de Coupe Internationale gestraft met veertig dollar boete wegens het molesteren van de scheidsrechters door het publiek, alsmede twintig dollar wegens het niet vol doende onder controle hebben van de spe lers. Op een nader te bepalen plaats en tjjd moeten de resterende elf minuten en drie seconden van de wedstrijd worden uitgespeeld. Bjj niet voldoen aan deze eis zal de wedstrijd als met 5-0 verloren wor den beschouwd. Terwijl Den Bosch tevens twee extra veriiespunten krjjgt. Tevens zal de borgsom voor de deelneming aan de Coupe Internationale als vervallen worden beschouwd. De spelers Tony de Groot en Rob Foster kregen een ernstige waarschuwing. Wil van Drommelen is voor een wedstrijd voor de Coupe Internationale geschorst, wegens het aanvallen van de Hijs-speler Klein. Tevens wordt er op beter hekwerk rond de baan aangedrongen, verhogingen achter de straf bank en een betere geluidsinstallatie. Voor de nationale ijshockey competitie heeft HIJS HOKIJ in Den Haag met 14-3 gewonnen van UIJC Utrecht. De tussen standen waren: 0-1 7-2 7-0. Topscorer was Hebert met vier treffers. Er waren 1000 toeschouwers. In Tilburg werd een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen TIJSC Trappers en het Tsjechische Litvi nov. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 5-5 (0-3 2-2 3-0). Er waren 3000 toe schouwers. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Zondag om 8 uur speelt de Zandvoorts basketballvereniging Mars Stars een vriendschappelijke wedstrijd te gen de Belgische club Racing White. De wedstrijd wordt gehouden in de Zand- voortse Pellikaanhal. MÜNCHEN. Gisteren is in München geloot voor de kwartfinales van het bas- ketbaltoernooi om de Europa-cup voor landskampioenen. De Haarlemse vereni ging Levi’s, die Nederland nog kan verte genwoordigen omdat de vorige tegenstan der Akademika Sofia zich na een dubbele zege terugtrok, komt in deze serie van zes wedstrijden niet meer uit tegen Oosteuro- pese ploegen. De poule waarin de Haar lemmers een halve finale zullen spelen, bestaat uit: Real Madrid (verscheidene Uit de snel op elkaar volgende treffers blijkt dat de twee teams elkaar geen duim breed toegaven. Maar toch kon aan de doelpuntrijke periode Hongarije zelfs tot 5-3 uitlopen door zuiver gerichte schoten van Elona Szabo en Rosalia Tomann. Door Christina Hochmuth kwam de DDR terug tot 5-4, maar Klara Czik bracht de ruststand voor Hongarije op 6-4. Na de hervatting kreeg de strjjd een geheel an der karakter. Fel ging de DDR in het of fensief en het kon na zes minuten de ge lijkmaker weer op het bord brengen. Hier voor zorgden Petra Kahnt en Waltraud Kretzschmar. Hongarije kwam hierna in een penibele situatie toen Barbara Toth en Rosalia Tomann voor enkele minuten op het strafbankje moesten. Ondanks deze handicap hielden de Hongaarse meisjes echter goed stand. Want eerst in de veer- (Van onze handbalmedewerker) UTRECHT Met een bloedend gezicht door een val tegen de vloer van de Catha- rjjnehal in Utrecht, verliet Waltraud Kretzschmar gisteravond het strijdtoneel. Twee minuten restten er nog in het ener verende handbalduel voor poule-C van het wereldkampioenschap tussen de DDR en Hongarije, de huidige wereldkampioen bjj de dames. Het verdwijnen van de Oostduitse, met haar 88 interlands, bete kende een gevoelig verlies, maar voor de Hongaarse meisjes was de tijd te kort om hiervan nog te profiteren en de balans met één doelpunt weer in evenwicht te brengen. Even later verliet de DDR met een 9-8 overwinning het strijdtoneel, na bjj de rust tegen een achterstand van 6-4 te hebben aangekeken. Natuurlijk kennen ook zij de angst van een valse start of een onverwachte smak tegen de glimmende ijsvlakte. Maar de su persprinters breekt niet meer het angst zweet uit wanneer zij aan hun zenuwach tige geklauw beginnen. Want daarvoor is de sprint op de allereerste plaats teveel een kwestie van absolute zelfbeheersing geworden, die geen ruimte meer laat voor enige verslapping van de concentratie. Voortdurend moeten zij denken aan de techniek, speciaal in de bochten, waar de sprinters pur sang met een snelheid van rond de 70 km. per uur. Erhard Keiler, die zich tot de wedstrij den om de Gouden Schaats in Heerenveen voorbereidt op de belangrijkste titelge vechten, is zo’n supersprinter, die de tech niek tot in de perfectie beheerst. Zijn sprintstijl betekende enige jaren geleden een evolutie in het schaatssprinten. Elke meter van de 500 meter heeft de bijna af gestudeerde Duitse tandarts van te voren zorgvuldig bestudeerd. Erhard Keiler, een dag voor Kerstmis wordt hij 28 jaar, heeft zijn rit verdeeld in drie stukken van drie verschillende stijlen. Eerst de lopende «tart, dan de klauwende bocht en dan, die gezeten als een stayer, de lange halen op de rechte stukken. heeft meegemaakt, er ons voordeel mee doen. Maar wat het toernooi in Spanje betreft, blijft het belangrijkste dat we er andere scheidsrechters treffen en dan zullen op hun beurt de Bulgaren zich moeten aan passen”. aldus Bertus Cras. die veel lof heeft voor de spelers. „Ze hebben allen erg hard gewerkt. De ploeg vormt een eenheid. Het was voor ons een positief toernooi” Over een gebrek aan medewerking heb ben de Duitse topsporters overigens niet te klagen. Met jaloerse blikken zal de Neder landse topsporter vermoedelijk in de rich ting van West-Duitsland blikken, waar de „Sporthilfe” jaarlijks kapitale bedragen uittrekt om topsport mogelijk te maken. Zo ontvangt Keiler maandelijks van de Duitse Sporthilfe, die in Josef Necker- mann een bezielende inspirator heeft, een totaalbedrag van 470 gulden voor reiskos ten en aangepaste voeding. Daarnaast heeft de Sporthilfe voor hem een hoge on gevallenverzekering afgesloten. Een finan ciële ondersteuning die volgens Keiler niet in strijd is met de amateurregelementen. Keiler: „De Duitse sportbonden hebben bindende aspraken gemaakt met Brun dage. die daarmee akkoord is gegaan.” Levi’s voorzitter Joop Remeijer, die de loting gisteren als afgevaardigde van de Nederlandse kampioen bijwoonde, kwam met de tegenstanders de volgende (voorlo pige) data overeen: 5 januari: Radio Koch thuis; 13 jan: Radio Koch uit; 19 jan.: Real Madrid thuis; 3 febr.: Real Madrid uit; 9 febr.: Ignis thuis; 16 febr.: Ignis uit. Het is mogelijk dat er nog kleine ver schuivingen zullen volgen. Zo tracht Le vi’s om Radio Koch als deelnemer naar het nieuwjaarstoernooi (1, 2 en 3 januari) naar Haarlem te halen. De Oostenrijkers waren daar al voor benaderd vóór bekend werd dat de ploegen elkaar in het cup toernooi zouden ontmoeten. Levi’s wil de wedstrijden nu combineren door het eer ste treffen met de Oostenrijkse kampioen in het nieuwjaarstoernooi als thuiswed strijd voor de Europa-cup aan te merken. Het deelnemersveld in Haarlem wordt waarschijnlijk gecompleteerd door- Fiat Stars. Mars Stars, Thus ’04 (Duitsland) en een Belgische ploeg. De tweede kwartfinalepoule voor de Europese beker werd als volgt samenge steld: Bus Lier (België), Panathinaikos (Griekenland). Joego Plastica (Joegoslavië) en Slavia Praag. In Haarlem werd de uitslag van de loting met gejuich ontvan gen. Coach Rob de Wit: „Ploegen als Real en Ignis had je normaal nooit naar Haar lem gekregen. Het is prachtig dat we nu de kans krijgen om onze krachten met deze topteams te meten. Het is voor Levi’s een onbetaalbare ervaring, zelfs al zouden we er niet in slagen te winnen.” De FIBA besloot in München om de af tocht van Akademika met een boete van 1000 dollar te bestraffen. Afgaande op zijn tijden hij realiseer de dit seizoen al een tijd van 38.8 secon den is Keiler dit seizoen vroeger in vorm dan ooit. Zelf ziet de Duitser dit nauwelijks meer als een bezwaar, al leef de bij hem enkele weken geleden wel degelijk de vrees, dat het allemaal wat te snel was gegaan. Nu, enkele weken later, heeft hij de verklaring daarvoor gevon den: „Eigenlijk is het logisch, dat ik nu beter in vorm ben dan vorig jaar om streeks deze tijd. Door mijn studie heb ik vorig seizoen tot 1 december alleen op za terdag en zondag getraind, maar nu heb ik eigenlijk vanaf het begin iedere dag op het ijs gestaan. De hele voorbereiding was trouwens veel intensiever. Ook in de zo mermaanden, toen we minder looptraining hebben gedaan, maar tamelijk veel ge- wichtstraining.” Hetgeen echter niet wegneemt, dat Er hard Keller de laatste weken bewust heeft afgeremd. „Als ik dat werkelijk had ge wild, zou ik nu al aanzienlijk sneller zijn geweest dan 38.8 seconden. Ik voel gewoon dat het kan. Maar zolang ik iedere keer weer uitkom in de buurt van de 39 secon den, weet ik dat het goed zit. Daarom doe ik het tot begin januari ook bewust wat kalmer aan. De basis is er en van daaruit Velen hebben zich inmiddels af gevraagd waarom de Westduitse schaatsploeg zich heeft teruggetrokken in het winderige Heerenveen. terwijl Gerhard Zimmermann en Erhard Keller de wonderhaan van In zell bjj wjjze van spreken in hun achter tuin hebben liggen. Het blijkt een bewuste keuze, die nog eens te meer aantoont hoe zeer Erhard Keller er op gebrand is zjjn succes van Grenoble in Japan te prolon geren. Keiler: „De Duitse schaatsleiding heeft uitgezocht, dat de omstandigheden in Heerenveen nagenoeg gelijk zijn aan die van Sapporo. Om alvast enigszins te wen nen aan de voor mjj vermoedeljjk wat on gunstige weersomstandigheden zjjn we naar Heerenveen gekomen. Anders zouden we beslist in Inzell zjjn gebleven. Het weer is bjj ons tenslotte heel wat aange namer dan hier.” het hoogste niveau met de groten van Europa te kunnen meten. Inzell is nog altijd een schaatseiland en vooralsnog ziet het er ook niet naar uit, dat daarin spoe dig verandering zal komen. Keiler, die zijn tandartsenexamen heeft verschoven naar de zomer van 1972 om zich optimaal te kunnen voorbereiden op dit Olympische seizoen, ziet de schaatstoekomst voor zijn land daarom vooralsnog ook somber in. Keiler: „Zolang wij het in Duitsland nog moeten doen met een kunstijsbaan, zullen wij altijd achter landen als Noorwegen, Nederland en Zweden blijven aanhollen.” Erhard Keller getrouwd met een reeds afgestudeerde aids kan zich daar over voorlopig ook geen zorgen maken. Zijn aandacht is volledig gericht op Sap poro. Keiler: „Op dit moment interes seren me alleen de Olympische Spelen. Haal ik daar een medaille, dan vind ik het niet meer zo belangrijk of ik bij de we reldkampioenschappen sprint nu vierde of vijfde wordt. Dan moet ik trouwens ook een 1000 meter rijden en die verafschuw ik meer dan welke andere sprint ooje.” En tenslotte zjjn advies aan Ard Schenk: „In Sapporo kan Schenk drie gouden me dailles pakken. Daarvan ben ik over tuigd. Maar als ik hem was zou ik na Sapporo wel stoppen. Meer kun je toch niet bereiken. Als ik eenmaal de top heb bereikt, kan ik met een tweede of derde plaats niet meer tevreden zjjn. Daarom stop ik na dit seizoen. Dan is voor mjj alles voorbjj.” Spanje tijdens dat voor-Olympische toer nooi weer ontmoeten. We verloren met 20-11 en ik geloof wel dat die jongens wat te licht over de kracht van het Bulgaarse spel hebben gedacht. We weten nu tenminste hoe de vlag erop staat. Nee, daarmee wil ik niet zeggen dat de Bulga ren voor ons beslist te sterk zijn, maar ik geloof toch dat ze dichter bij het Oosteu- ropese niveau staan dan wij” Overigens kwam die nederlaag volgens Cras tot stand in een wedstrijd die een volledige anticlimax was. ,,’s Middags zou den de Bulgaren vertrekken en 's morgens moesten we in een lege zaal nog tegen hen aantreden. Het werd een vreemde vertoning, waarin we ons en dat geldt voor het hele toernooi geen enkel moment hebben blootgegeven. Trouwens, in alle wedstrijden hebben we onze tacti sche foefjes achterwege gelaten. Voor ons was het belangrijkste om ervaring op te doen in een dergelijk toernooi. Een erva ring die ons straks in Spanje van pas kan komen. Voor ons is zo’n toernooi nog een zaak die zelden voorkomt. De overige ploegen hebben er geen enkele moeite mee. Ze spelen het ene toernooi na het andere. Ze zijn voortdurend op pad. De Oostduitsen komen alleen maar even thuis om de vuile was af te geven” En uit dat oogpunt van veel ervaring opdoen kan Nederland toch zeggen dat het een bijzonder geslaagde trip heeft gehad. „We hebben met succes onze krachten kunnen verdelen en een toernooi leren spelen onder moeilijke omstandighe den, namelijk op 1500 meter hoogte. Bo vendien is bijna iedereen een keer ziek geweest. Veel maag- en darmklachten. Natuurlijk, een nuttige zaak dat de bonds- arts dit nu heeft meegemaakt. Straks kunnen we Bertus Cras die de taak van Mraz, Wiens' aanwezigheid bij de wereldtitel strijd voor de dames natuurlijk is vereist, waarnam, is het met zijn spelers eens. „De spelopvatting van de Russische scheidsrechters daar was heel anders dan wij hier gewend zijn. Het was zo erg dat er als regel een strafworp uitgedeeld werd wanneer de aanvaller tegen de op de cirkel staande verdediger op sprong. Vooral in de hoeken mocht je als verdedi ger niets doen, of er kwam weer een zeven meter-worp uit”. Cras wil hiermee niet de vijf nederlagen van Oranje goed praten. Ook zonder keihard tegenspel had Nederland in de poule natuurlijk verloren van wereldkampioen Roemenië (22-12) en van de sterke Oosteuropese grootmachten Rusland (19-14) en Oost-Duitsland (25-13). „Slechts in één wedstrijd hebben we goe de kansen op een zege gehad. Dat was tegen Georgië dat ons net met 17-15 de baas bleef. Ja, en dan die wedstrijd tegen Bulgarije dat in de andere poule laatste werd. Bulgarije dus dat we in maart in ARNHEM. Het klinkt als een ver zuchting: „Wat ben ik blij dat we straks in Spanje bij dat voor-Olympisch kwalifi catietoernooi in de poule met Bulgarije, Frankrijk en Oostenrijk het Oostenrijkse team 3 Westduitse scheidsrechters krijgen”. Een verzuchting, die een vermoeide Ber tus Cras, de rechterhand van de nationale bondscoach Jaroslav Mraz slaakt tijdens zjjn terugkeer van het Nederlands zaal handbalteam uit Rusland. Een begrijpelij ke verzuchting ook, want wat het Neder landse team (zonder Piet Kivit en Ed Hiensch) daar in het verre Tiflis op het gebied van arbitrage en als logisch gevolg op het gebied van keihard spel meemaak te, was „soms bij het onbeschofte af” en „het ergste wat ik ooit heb meegemaakt”, aldus respectievelijk doelman George van Noesel en international Wim Budding. De Duitsers staren zich nog altijd blind op Erhard Keiler, het sprintfenomeen, en Gerhard Zimmermann, die echter nog juist capaciteiten te kort komt om zich op 4 4 j i I J *1 I IJ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16