NIEUW RUSSISCH VETO IN VEILIGHEIDSRAAD r Ongeregeldheden in Joego-Slavië Alleen arts zou moeten beslissen over abortus TARVO - o t India meldt Chinese troepenverplaatsingen VPRO-Vrijdag blijft Angst in Jessore Afzonderlijke ingreep in priizen kan nodig zijn Ralph Waver mag nog blijven 1 Sadat bereid met Israel over vrede te praten F A VEEL ARRESTATIES IN ZAGREB Arrestaties in NKV en CNV: Hoogovens-Hoesch Charles Manson in dodencel WETSONTWERP STVYT EN VAN AGT HET WEER T s jecho-Slowaki j e Deventer wil graag hoofdkantoor van ...tochwel duidelijk eenkostelijk natuurproduki! e 4 O AGENDA pagina 9 Verder in de krant pak het, dat gulle goede TARVO waarom juist moutbrood? o 4b AT' II DINSDAG 14 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 35 Het woord is aan... 4» - 4» 44 4» •e» w r Vannacht kouder Ondanks vertrek medewerkers (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft gisteravond in samenspel met India voor de derde keer in de Veiligheidsraad het veto uitgesproken over een resolutie, die de strijd in Oost-Pakistan beoogde te beëindigen. De reso lutie, die evenals de vorige om terugtrekking van troepen vroeg, werd in gediend door Georges Bush, de Amerikaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties. 9 11 4b e 4b W apenzendingen A Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V In vraaggesprek met „Der Spiegel”: JAAR VOOR REL IN BAR 4b Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 4b Waar zag u die laatst staan? MP' Voor hoeveel, zei u? Nee hoor, bij A&K kost die leuke tweedmantel maar 89gld.75. En die andere van Franse wollen Tweed kost bij A&K maar 128 gld. Allebei te zien in de etalages van A&K. WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJS Chinese troepen IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J. Einander: 4b (Van onze redactie binnenland) .4» 4?' ■f (Van onze rtv-redactie) f woordvoerder 44 «4 hun ADVERTENTIES ADVERTENTIES 12 Luidsprekers (Van onze parlementsredactie) Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewrjks E. Koning Een docent is als een bokser: vaak wordt hij voor knock out gered door de bel. Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond 9 11 44 r-. Eerder op de avond had de president van de Raad, Ismael Taylor-Camara, van Sierra Leone, een verzoek afgewezen om een vertegenwoordiger van de nieuw ge vormde Bangla Desj-regering de gelegen heid te geven zich tot de raad te richten. India en de Sovjet-Unie hebben ook bij de vorige zittingen van de Veiligheidsraad geprobeerd een afgevaardigde van de re bellenregering te introduceren. In welingelichte kringen in Washington is vernomen dat president Nixon en zijn adviseur dr. Henry Kissinger overwogen hebben Pakistan op indirecte manier te voorzien van wapens, ondanks het embar go. Dit zou plaatsvinden door middel van zendingen uit landen die al bevoorraad zijn met Amerikaans militair materieel. Pakistan zou een aantal van deze landen daarom al gevraagd hebben, met name Jordanië. Libië, Turkije, Saoedi-Arabië en Iran. De ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken in Washington heb ben geweigerd op deze berichten commen taar te geven. Turkije heeft al besloten om Pakistan wapens te leveren. De Indische minister van Buitenlandse Zaken, Swaran Singh, heeft in de Veilig heidsraad gezegd dat India bereid is een staakt-het-vuren ter discussie te stellen, (Van onze correspondent) DEVENTER. Na Zwolle en Arnhem heeft nu ook Deventer zich kandidaat gesteld voor de toekomstige vestiging van het hoofdkantoor van de staalconcerns Hoogovens en Hoesch. Bij de fusiebespre- kingen tussen de staalconcerns is in prin cipe besloten bij het eventueel samengaan een hoofdkantoor in het oosten van het land te vestigen. 44 44«b»< 44 «4 SAN FRANCISCO. (Reuter) De 37- jarige Charles Manson is vandaag in een dodencel in de gevangenis San Quentin opgesloten. De rechter in San Francisco heeft gezegd dat Manson zijn leven lang niet meer mag worden vrijgelaten. Manson is gisteren voor twee moorden, op de musicus Gary Hinman en de film- speler Donald Shea, veroordeeld tot 1 e- venslang. Tevoren was hij al ter dood veroordeeld wegens de moord op de actri ce Sharon Tate en zes anderen in augus tus 1969. 4» 44 2 3, 13 3 DEN HAAG. Ralph Waver mag nog een half jaar in Nederland blijven Dit heeft de staatssecretaris van Justitie aan de advocaat van de Amerikaanse deser teur Waver meegedeeld Naar verluidt zou de Raad van State al advies aan de Kroon hebben uitgebracht over het verzoek van Waver om als vluchteling te worden toe gelaten. Hoe dit advies is, is nog niet bekend. Het ministerie wil hierover niets meedelen. Morgen zou de termijn verlo pen die de president van de rechtbank in Den Haag had gesteld in zijn uitspraak in het kort geding van Waver tegen de staat. De president verbood de staat toen Waver binnen zes maanden aan de VS uit te leveren. UTRECHT Het NKV zowel als het CNV hebben maandag in hun officiële pu- blikaties Ruim Zicht en de Gids) ver klaard, dat de stelling dat prijsmaatrege len niet mogelijk zjjn zonder dat tegelij kertijd in de lonen wordt ingegrepen, niet onder alle omstandigheden houdbaar is. De lonen worden vastgesteld in onder- handelingen tussen werkgevers en werk nemers, de prijzen worden meestal eenzij dig bepaald door de ondernemingen. Als zou blijken dat de loonontwikkeling gedis ciplineerd verloopt terwijl de prijzen in het huidige tempo blijven stijgen, kan vol gens de twee vakcentrales het uitgangs punt van een volstrekt gelijk lopen van loon- en prijsbeleid niet worden gehand haafd. een soepele uitleg van het regeerakkoord. Of het wetsontwerp ook de drie confes sionele partijen in deze vorm wel ver genoeg gaat, hangt af van de formulering die de ministers zullen gebruiken. „Zo is dit voor ons niet het multidisciplinaire team, waarover het regeerakkoord spreekt” aldus de anti-revolutionaire mej H. van Leeuwen vandaag. Evenals de A.R.P.-fractie wil ook de K.V.P.-fractie de medisch-sociale sector in het team verte genwoordigd zien om gevallen, waarin bijvoorbeeld woningnood of andere maat schappen ike problemen drijfveer zijn, te beoordelen. 4b, Een moeder in de Oostpakistaanse stad Jessore houdt beschermend haar baby in haar armen terwijl een kleu ter zich huilend aan haar vastklemt. De vrouw en haar man worden door de Oostpakistaanse guerrilla’s ge vangen gehouden op beschuldiging van collaboratie met de VJestpaki- staanse autoriteiten. De directie van Hoogovens weigerde tot nu toe kandidaten voor de vestiging van het hoofdkantoor te ontvangen. Men be treurde vroegtijdige publikaties over de komst van een nieuw hoofdkantoor, om dat de betrokken directies zich alleen nog maar hebben uitgesproken voor een mo gelijke vestiging in het oosten van het land. De contacten tussen Hoogovens en de kandidaatsleden is tot op heden slechts telefonisch en schriftelijk tot stand ge bracht. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Weerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws 13, 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 15, 11 PRAAG. (AP) In Tsjecho-Slowakije zijn opnieuw personen gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd pamfletten te hebben verspreid waarin kritiek werd geuit op het communistische bewind en de recente Tsjechoslowaakse verkiezingen. t politie in Zagreb hadden ongeveer 400 betogers op het „Plein van de Republiek” de orde verstoord Ze hadden „het open baar vervoer in de war gestuurd, burgers en politie vijandig geprovoceerd en orga nen van de openbare veiligheid aangeval len”. De „oproerkraaiers” waren voorna melijk studenten, aldus Tanjoeg. De poli tie had met de wapenstok de orde her steld en de toestand was weer normaal. HAMBURG, (AFP). President Sadat van Egypte zegt in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Der Spiegel” bereid te zijn tot het opnemen van contact met de Israëliërs, met het doel de vrede in het Midden-Oosten te doen terugkeren. Het Egyptische staatshoofd wil de Is raëliërs in de Veiligheidsraad ontmoeten. Hij wil ook onderhandelen met de Grote Vier in tegenwoordigheid van VN-bemid- delaar Jarring „met het doel resolutie-242 van de VN ten uitvoer te leggen, die de vrede in het Midden-Oosten moet herstel len”. Sadat hecht het grootste belang aan heropening van het Suez-kanaal. Dit zou een begin kunnen zijn. De Russen, „die meer belangstelling dan de Amerikanen hebben in een vreedzame oplossing van het Israelisch-Arabisch conflict” zouden zich volgens Sadat niet meer met de zaak bemoeien als eenmaal een vredesregeling is getroffen. MOSKOU. Voor de rechtbank van de Russische districtshoofdplaats Rostov is een 48-jarige Leeuwarder cafetariahouder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Dit vonnis, dat onlangs werd uitgespro ken, was de bevestiging van een eerder uitgesproken straf, waartegen de man be roep had aangetekend. De Leeuwarder werd veroordeeld omdat hij in september van dit jaar in gevecht raakte met enkele Russische politieman nen, nadat hij in een bar in Rostov onder invloed van alcohol ruzie had gemaakt met andere barbezoekers. Indiase troepen voeren hier een lucht landing uit in de buurt van de Oost- paistaanse hoofdstad Dacca. De para chutisten worden aangevoerd met Fairchild Packet-vliegtuigen van de Indiase luchtmacht. Deze free-lancers willen echtei medewerking afhankelijk stellen van de resultaten van een commissie, die op voorstel van de radiosectie is ingesteld en waarin losse en vaste medewerkers zitting hebben. De commissie heeft tot doel de positie van de free-lancers bij de VPRO nauwer te precizeren en hiermee samen hangend aanbevelingen te doen teneinde te komen tot een verbetering van het klimaat waarin een conflict, zoals dat zich nu heeft voorgedaan, niet kan ontstaan. DEN HAAG. De ministers Van Agt (Justitie) en Stuyt (Volksgezondheid) overwegen abortus-provocatus wettelijk toelaatbaar te maken onder verantwoor delijkheid van de arts die de ingreep verricht. Hij moet dan wel tenminste één andere arts hebben geraadnleegd. maar zou niet vernlicht zin ook een psveholoog bij de beoordeling te betrekken. Wel wil len de beide ministers de ingreep laten geschieden in erkende ziekenhuisinrichtin- Vanmorgen heeft de regionale raad van kerken in Haarlem en omstreken een telegram aan de minister van Justitie over deze zaak gestuurd: „Ter ondersteu ning van ons beroep op u op 25 novem ber, om Ralph Waver niet uit te leveren, wordt in de kerken van Haarlem en omstreken gelegenheid gegeven een petitie van gelijke strekking te tekenen. Tot nu toe zijn reeds ruim 2000 handtekeningen verzameld.” De brief van 25 november bevatte een dringend beroep op de minister om Ralph Waver, die in Haarlem gastvrijheid heeft gevonden, niet uit te wijzen. „Als rechts geleerden van naam het zelfs niet eens zijn over de vraag, of voorrang toekomt aan het NAVO-statusverdrag, dat „overle vering” regelt, dan wel aan het Verdrag van Genève, dat uitlevering verbiedt, meent onze raad van kerken, dat mense lijkheid altijd voorrang heeft”. Aldus de brief. prijzen bij vooruitbetaling: Voor een maandabonnement f 7,80 Voor een kwartaal abonnement f 22,65 Voor een kwartaal abonnement Zuiver scheerwol, ruitdessins, 2-rij of 1-rij sluiting, steekzakken of op gestikte zakken. In cognac, bleu en zacht grijs. Tot en met maat 48. Mouwen en onderkant gegarneerd met imitatie roodvos. Pittig-spor- tieve ruitdessins in allerlei kleuren combinaties. Tot en met maat 46. Haarlem-Centrum -Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk» Alkmaar. Het is voor onze abonnees en voor ons altijd een onplezierige zaak om de abonnementsprijzen te verhogen. De sterk toegenomen kosten van de dagbladproduktie noodzaken ons ech ter daartoe. Niet alleen wij, maar nagenoeg alle dagbladen hebben moeten besluiten deze prijsverhoging per 1 januari 1972 door te voeren. Per 1 januari zijn onze abonnements- zelfs een terugtrekking van troepen, wan neer de vrijheid van het volk van Bangla Desj wordt gewaarborgd en wanneer Pa kistan zou afzien van vijandelijkheden op Indisch grondgebied. Minister Singh ontkende dat India de ondergang van Pakistan beoogt. „Wij zijn Oost-Pakistan niet binnengetrokken als een bezettingsleger”, zei hij, „noch met de bedoeling om grondgebied te veroveren.” Hij wees de Chinese beschuldiging van de hand, dat India aan de leiband van de Sovjet-Unie loopt en benadrukte verschil lende keren dat India en China buren zijn. Een officiële Indiase heeft gisteren gezegd dat India op de hoogte is van bepaalde Chinese troepen verplaatsingen die klaarblijkelijk tot be doeling hebben „politieke solidariteit met Pakistan te tonen.” Die troepenverplaatsingen zouden zich voordoen „in bepaalde gebieden”. De woordvoerder wilde echter niet zeggen welke gebieden, aldus meldt het Ameri kaanse persbureau AP (Zie verder pagina 3 4 ZAGREB. (AFP) In het centrum van de Joegoslavische stad Zagreb hebben jeugdige betogers gisteravond solidariteit betuigd met de afgetreden leiders van de communistische partij in Kroatië Het kwam verscheidene malen tot vechtpar tijtjes met de politie, die volgens onbeves tigde berichten enkele honderden arresta ties verichtte. Nagenoeg de hele partijleiding in Kroa tië trok zich gisteren terug na er door president Tito van beschuldigd te zijn, het ontstaan van een nationalistische bewe ging te hebben toegelaten. Mevrouw Mil ka Planinc is gisteravond met algemene stemmen tot voorzitster van de Kroatische communistische partij^gekozen, als op volgster van mevrouw Savka Dabcevic- Kucar. Naast haar werden nog enkele nieuwe bestuursleden gekozen. De premier van Kroatië. Haramija. is inmiddels ook afgetreden. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg, heeft gemeld dat 76 personen tijdens de ongeregeldheden zijn gearresteerd, en dat verscheidene politieagenten en „oproer kraaiers” lichte verwondingen hebben op gelopen. Volgens een mededeling van de Opklaringen, maar ook hier en daar wat regen. Matige, aan de kust af en tot krachtige wind tussen zuid en west. Minimum temperaturen van 7 graden aan zee tot om hef vriespunt in het binnenland Maxima van 9 gra den aan zee tot 5 in het zuidoosten van het land. gen en bjj de inspectie van de volksge zondheid laten registreren, waarbij de vrouw anoniem blijft. De ministerraad zal vrijdag over het wetsontwerp van de beide ministers, dat zijn definitieve vorm nog niet heeft ge vonden, van gedachten wisselen De V.V.D. is met de opzet zeer ingenomen. Volgens mr Geurtsen, voorzitter van de commissie die kabinetsinformateur prof. Steenkamp bij de samenstelling van de abortusparagraaf in het regeerakkoord heeft geadviseerd, wordt op deze manier de verantwoordelijkheid voor de ingreep in feite bij de arts gelegd. Hij vindt dat per post f 25, Voor een jaarabonnement f 89,85 Van de abonnees, die een machtiging hebben gegeven tot automatische pe riodieke afschrijving van het abon nementsgeld van hun bank- of giro rekening nemen wij aan, dat zij ermee accoord gaan, dat bij de eerstvolgen de afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE z 'C 4fc z>..-.. HILVERSUM. Het voortbestaan van het radioprogramma VPRO-vrijdag na 1 januari is gewaarborgd ondanks het feit, dat zes free-lance medewerkers besloten hebben het programma te verlaten. Dit lijn Jan en Nico Haasbroek, Peter Nicolai, Jan Bierhoff, Bob Visser en Jan Lenfe- rlnk. Een groot deel van de free-lancers heeft zich alsnog bereid verklaard in principe ook na 1 januari te blijven meewerken. «b

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1