Ring om Dacca verder gesloten Golda Meir AMERIKAANSE VLOOT OP zwijgzaam WEG NAAR O.-PAKISTAN Bezorgdheid bij de VVD Russische minister Gromiko: niet uitgesloten Ontvoerders van Duitse Strategische problemen komen op Terceira eerst aan bod Nixon liet zich op de Azoren niet door Georges Pompidou overtroeven miljonair eisen zeven miljoen mark „Duitse hereniging r I ïac.warning Nederland stemt voor resolutie over Namibië Vader beroofde met vrouw en kind Duitse bank Tientallen doden Kortstondig oproer in gevangenis van Toul bij Mariafeest 2 DINSDAG 14 DECEMBER 1971 3 Na bezoek in VS I Beroep 99 Fietsen Concessie A cteurstalent Haarfijn NEW DELHI (Reuter, AFP en DPA) De „New York Times” weet uit Saigon te melden dat het Ameri kaanse vliegdekschip „Enterprise” en verscheidene onderzeebootjagers en landingsschepen uit de Vietnamese wateren naar Singapore zijn vertrok ken waar zij wachten op het bevel de Golf van Bengalen binnen te varen. (Van onze redacteur in Parijs) AZOREN Aan het einde van de eerste conferentiedag en slechts lut tele uren voor het eventuele slotcommuniqué, zag het er gisteravond aan de voet van de Amerikaans-Franse top op het Azoreneilandje Terceira nauwelijks naar uit dat Georges Pompidou het hoge spel dat hij zich tegen over Richard Nixon voor ogen had gesteld als gelijkwaardig tegenspeler, nog daadwerkeliik zou kunnen winnen. ■MMM (Van onze redacteur in Jeruzalem) o o n. n (Van onze redacteur in Bonn) e (Van onze redacteur in Bonn) van Voorts bevestigt hij dat de beruchte A. Kerstvijf je B. 500 ex.: C. 350 ex.: D. 50 ex.: ADVERTENTIE E. 25 ex. JUWELIER EDELSMID Op lacht naar het grote verhaal stelde de boulevardpers vrijdag vast dat Franz Hengsbach bisschop in het Rurhgebied. als contactman tussen de bandieten en de familie in Essen fungeerde. Ze registreer- SIERADEN vervaardigd in eigen atelier Korte Houtstraat 16. Haarlem Tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat Este straat links vanaf Houtbrug. De beste garantie voor het leven Theo Albrecht is de geldzucht van De Pakistaanse missie bij het Internati onale Rode Kruis in Genève heeft in een communiqué laten weten dat de Indiase strijdkrachten gedreigd hebben de Pakis taanse krijgsgevangenen aan de Moekti Bahhini, de Bengaalse guerrillastrijders, over te dragen als de Pakistaanse troepen in Oost-Pakistan zich niet overgeven. Indiase troepen hebben de buitenwijken van de Oostpakistaanse stad Dacca bereikt en bevinden zich op negen kilometer van het centrum van de stad. Dit heeft een woordvoerder van de bevelhebber van de oostelijke sector van de Indiase strijd krachten gisteravond gemeld. aangehoord en ze lieten de Fransen, zon der enige zichtbare naijver de eer de ouverture tot de show dan maar te mogen stelen. Maar na het spektakel voor de buitenwacht, kwamen toen de echte en keiharde zaken aan bod. Het heeft er alle schijn van dat de Amerikanen op dat stuk hun revanche op de Fransen wel weer ruimschoots hebben genomen. De Fransen deden weer erg gewichtig en geheimzinnig bij het reciteren van hun rituele gebedje over de excellente ver standhouding en het complete wederzijdse begrip waarin alle brandende problemen der wereld voor de twee staatslieden de revue hadden gepasseerd. Maar vervolgens serveerde de Ameri kaanse staatssecretaris Rogers, onmiddel lijk na zijn Franse collega Schumann, de boter bij de vis om bijna haarfijn uiteen te zetten op welke punten de beide partij en het wel niet of misschien bijna eens waren geworden. De Fransen hebben die volgorde daar entegen juist andersom willen stellen. Ze hadden, anders gezegd, de dollarcrisis als stormram of koevoet willen hanteren om de hele Amerikaanse positie en staatkun de ten opzichte van Europa radicaal om ver te werken en overhoop te gooien. Gromiko mengt zich met nog enkele verduid elijkingen in de Bonner discussie. Hij wijst erop dat Moskou bereid is ge weest in het verdrag een pijnlijke conces sie te doen, namelijk door af te zien van de eis dat de DDR door de Bondsrepu bliek moet worden erkend. interventie-bepaling uit het Handvest van de Verenigde Naties, die de overwinnaars uit de Tweede Wereldoorlog onder be paalde omstandigheden het recht geeft in Duitsland in te grijpen, voor de Bondsre publiek niet meer geldt. Immers het Ver drag van Moskou sluit zelfs het dreigen met geweld uit. Zo’n steuntje in de rug is de regering- Brandt, nu de parlementaire strijd om de verdragen begint, uitermate welkom. Just nu verzamelt echter ook de oppositie, in de persoon van C.D.U.-voorzitter Barzel, argumenten voor het verwerpen van de verdragen. Barzel verblijft in Moskou, omdat hij vindt dat de Sovjet-Unie er recht op heeft te weten hoe de oppositie in Bonn denkt”. Hij sprak gisteren met Gromiko. Na afloop maakte hij duidelijk dat het wederzijdse begrip er niet groter op was geworden. bij Jerusalem, "lout Is 1000 tl j g s is n g. te in n r e d k 't g n n n n !- it ik r- n s. Ie 5- Toen Golda Meir wegging zei ze dat ze een boodschappentas bij zich had, en dat zij hoopte dat bij haar terugkeer meer te kunnen zeggen. Deze verwachting werd niet vervuld. Over mogelijke wapenlever- anties kon Golda geen mededelingen doen. Golda Meir zei dat de gang van zaken in de nabije toekomst zou bewijzen of de VS nog steeds aan het voor Israel onaan vaardbare Rogers-plan vasthouden. Grof gesproken kon men zeggen, dat de Amerikanen pas over de monetaire kwes ties willen praten, nadat eerst voor de kapitale politieke en strategische proble men voor hen bevredigende regelingen getroffen zuilen zijn. De toon van de heer Wiegel zal bij de K.V.P. niet prettig zijn aangekomen. Men kan een coalitiepartner in het openbaar verwijten dat hij zich niet aan afspraken houdt, maar men moet daarbij niet alle middelen en niet alle formuleringen aan vaardbaar achten. De manier waarop ge neraal b.d Van Eisen werd gelaakt raakte niet zozeer de afwijking der K.V.P van de afgesproken beleidslijn als wel de per soon van het K.V.P.-lid en stelde zijn deskundigheid problematisch. Tevens werd hem verweten dat hij met de oppositie gemene zaak maakt „buiten de regerings partners om”. Dat laatste is wel voor een aantekening vatbaar. Van Eisen is name lijk een Kamerlid en maakt deel uit van het parlement. Het parlement is één ge heel, gezien vanuit de gezichtshoek der landsbelangen. Het is de gewoonste zaak ter wereld dat een Kamerlid met andere Kamerleden overlegt, over welke kwestie dan ook, evenals het de gewoonste zaak ter wereld is dat een Kamerlid een motie of opmerking van een ander Kamerlid onderschrijft, ook al is dat andere Ka merlid toevallig van een andere partij. Wat het Kamerlid Van Eisen doet of heeft gedaan kan belangrijk zijn in het licht van wat het parlement als zijn taak beschouwt. Dat is niet een vorm van „verraad aan de coalitie”, want 'formeel is de coalitie slechts functioneel werkzaam binnen het kabinet en niet in het parle ment. Maar de heer Wiegel is uitermate bezorgd over de weerslag van het streven van Van Eisen in de K.V.P. en via de partij-organen in het kabinet. Zijn be zorgdheid heeft hem blijkbaar verleid tot een aanval die, ofschoon zijn mortieren en zijn motieven goed werden gehanteerd, toch een verkeerd doel had. Het is name lijk aan de kabinetsministers om binnen de coalitie der regering al of niet gehoor te geven aan wat een Van Eisen graag zou willen. De K.V.P.-ministers maken de samenwerking uit, niet de partijen of de Kamerleden Als de ministers aan partij banden gaan lopen, wordt het pas tijd voor nrotesten. PARIJS (DPA). In de gevangenis van het Oostfranse Toul, waar vorige week donderdag 240 gevangenen in op stand kwamen, is maandag opnieuw op roer uitgebroken. De opstand was van zeer korte duur: na vijf minuten waren de zestig uit hun cellen ontsnapte gevan genen door de politie overmeesterd. De Bengaalse guerrillastrijders zullen de krijgsgevangenen ongetwijfeld marte len en doden, aldus het communiqué. In verband met het tekort aan benzine ten gevolge van de blokkade van de Indiase strijdkrachten heeft de Pakistaan se regering haar onderdanen verzocht hun auto’s te laten staan en gebruik te maken van fietsen of onenbare vervoersmiddelen Het omvangrijke politieapparaat, dat de meest spectaculaire ontvoering uit de ge schiedenis van de Bondsrepubliek tracht op te lossen, had zich grote zorgen ge maakt sinds vrijdag de gebeurtenis van de 29ste november werd bekend gemaakt. Op weg naar zijn woning was Albrecht, eige naar van een reeks supermarkten, door onbekenden ontvoerd. HAMBURG (DPA). Een Westduitse moeder en haar driejarig zoontje hebben gisteren in een auto met lopende motor gewacht voor een spaarbank, terwijl het hoofd van het gezin met een getrokken pistool ongeveer 4.000 mark „inde”. Maar reeds korte tijd na deze overval in Neu-Wulmsdorf, bij Hamburg, konden de deelnemers aan deze gezinsactie na een wilde klopjacht, waaraan twintig politie auto’s en een hefschroefvliegtuig deelna men, worden achterhaald. Trouwens, de opvallend gele auto met de 23-j arise blonde moeder aan het stuur maakte de opsnoring kinderachtig eenvoudig. Het gezinshoofd heeft als drijfveer tot zijn daad grote schulden aangevoerd. De Nederlandse afgevaardigde in de be- heerschapscommissie van de algemene vergadering, mr. F H Piket, verklaarde maandag dat Nederland, door vóór te stemmen, te kennen geeft dat het Zuid- Afrika’s aanwezigheid in Namibië onwet tig acht, maar dat dit niet moet worden opgevat als een onderschrijving van alle bepalingen van de resolutie Vrijdag stem de Nederland in de VN-assemblee ook voor de eerste maal voor een resolutie die het recht onderstreepte van de volken van Angola, Mozambique en Guinea-Bissau, vrijelijk hun eigen toekomst te kiezen, meldt het persbureau Reuter uit New York. van zijn ontvoerders heeft de Essense politiecom- mandant gezegd, die een speciale commis sie van ongeveer honderd experts leidt. BONN. Een hereniging van Duits land of een vreedzame verandering van de grenzen is door het verdrag tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek niet uitgesloten. Deze verklaring heeft de rege ring in Bonn van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko gekre gen om de oppositie het verwerpen van dat verdrag nog moeilijker te maken. JERUZALEM. Premier Golda Meir is in Israel teruggekeerd van een twaalf daagse reis naar de Verenigde Staten. Tijdens dit bezoek heeft zij met president Nixon en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers gesproken. Op een persconferentie op het vliegveld Lod bij Tel Aviv wilde zij niet ingaan op vragen wat zij in de VS heeft bereikt. De ontvoerders van Albrecht eisen ze ven miljoen mark losgeld. Volgens de politie is op de familie van de ontvoerde miljonair „terreur van de meest afschu welijke soort” uitgeoefend. In het contact tussen de ontvoerders en de familie van Albrecht dat telefonisch, per brief en ook via speciaal genummerde advertenties in dagbladen tot stand kwam hebben de ontvoerders hun eisen opgeschriefd 200.000 tot zeven miljoen mark. Steeds nauwer wordt de omsingeling van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Voor de tweede maal zijn het vooral de burgers die te lijden hebben van het militaire geweld: eerst na de actie van het Pakistaanse leger, waar bij sjeik Moedjiboer gevangen werd genomen. Nu door de beschietingen, waarbij zoals de foto toont, woon wijken niet worden gespaard. de bovendien dat de politie zich voorbe reidde op een grootscheepse operatie. Die indruk kregen tenminste de journa listen. wie> aantal sedert de Amerikaanse invasie nu tot een kleine vijfhonderd verviervoudigd is, met name al terstond na de eerste „briefing” die volgde op de beginontmoeting tussen de beide presiden ten en hun vier ministeriële secondanten (van Buitenlandse Zaken en Financiën). moet daarbij wel gewaarschuwd worden tegen een al te star vasthouden aan afspraken die dateren uit perioden waarin ontwikkelingen niet konden worden over zien. Zondagavond had iedereen ter plaatse het hoofd alleen maar vol van de „Con corde” waarmee de Fransen hun opwach ting hadden gemaakt en waarvan het silhouet (met de neergebogen haviksneus) in geen enkele winkeletalage ontbrak. Bovendien had de Franse president op het vliegveld een veel grotere erewacht dan zijn Amerikaanse gast mogen inspec teren, terwijl de Marseillaise in de inter pretatie van de lokale fanfaregroep toch we) aannemelijk beter leek te klinken dan „The stars and stripes” De Amerikanen hadden dat allemaal mat aan hroda glimlach aangezien en Volgens het Amerikaanse persbureau UPI zouden de VS Israel geen nieuwe Phantoms leveren, aangezien Israels luchtmacht, volgens de Amerikanen, sterk genoeg is, en Egypte bij gebrek aan pilo ten het overwicht aan vliegtuigen toch niet kan uitbuiten. Medaille l)e Britst atoomspion Klaus Fuchs is onderscheiden met de Oost- duitse gouden medaille „voor buitenge wone diensten aan het vaderland bewe zen". Boycot. Jordanië heeft een totale econo mische boycot van Roemenië afgekon- digd omdat het „Israëlische produkten invoert en Israëlische patenten ge bruikt”. Stammenoorlog. In het hooggebergte van Australisch Nieuw Guinea zouden al drie dagen lang op grote schaal gevech ten tussen stammen aan de gang zijn. De Indiase stafchef, generaal Sam Ma- neksjaw, deed voor de derde keer een beroep op de Pakistaanse strijdkrachten in Oost-Pakistan zich over te geven. „Ver der verzet is zinloos”, aldus generaal Ma- neksjaw in zijn boodschap via de radio tot generaal-majoor Rao Farman Ali, de militaire adviseur van de Oostpakistaanse gouverneur in Dacca. Mijn troepen, zo ging generaal Maneksjaw verder, sluiten nu de ring om Dacca en het Pakistaanse garnizoen in deze stad is binnen het bereik van mijn artillerie. Mocht u verder verzet blijven bieden, dan dring ik er bij u op aan ervoor te zorgen dat alle bur gers en buitenlanders overgebracht wor den naar een veilige plaats buiten het strijdgebied Het staat echter wel vast, dat er vele slachtoffers onder de burgerbevolking zullen vallen als India mocht besluiten tot een frontale aanval op Dacca. Het Pakis taanse garnizoen is gelegerd in een dicht bevolkte wijk. Het zou de bedoeling zijn de oorlogs schepen in gereedheid te houden voor de evacuatie van Amerikanen in Oost-Pakis tan als zij rechtstreeks gevaar zouden lopen. BONN. Vijftien dagen na het spoor loos verdwijnen van de Westduitse multi miljonair Theo Albrecht was de spanning zo groot dat al een schriftelijk contact met de ontvoerders voor opluchting kon zorgen. Gisteren ontving de familie van de 49-jarige kruidenier-in-het-groot in Essen een zondagavond reposte express brief Hef contact was hersteld. De V.V.D.-fractieleider in de Tweede Kamer H. Wiegel heeft tijdens een partij vergadering in Haarlem de sfeer van beleefde vriendelijkheid, die de samenwerking tussen de coalitiepart ners van de dag der kabinetsformatie af heeft gekenmerkt, verbroken en dt mor tieren van zijn toorn gericht op de K.V.P. Deze aanval tekent de ongerustheid van het V.V.D.-partijbestuur over de afwij kende baan, die de meningsvorming bin nen de K.V.P. beschrijft een baan die niet meer de afgesproken cirkel rondom de zon van het regeerakkoord vertoont maar zich op bepaalde belangrijke punten sterk van deze afspraken distantieert. Natuurlijk bestaat die bezorgdheid bij de V.V.D. al langer, maar het tijdstip is blijkbaar gekomen dat het partijbestuur het nodig vindt zijn ongenoegen aan de grote klok te hangen. Aan de grote klok zou het trouwens toch zijn komen te hangen, maar nu heeft de voorzitter van de V.V.D.-fractie er geen twijfel over laten bestaan dat zijn partij de basis van het regeerakkoord in gevaar acht, waarmee voor het eerst sinds het optreden van de ploeg-Biesbeuvel duidelijke dissonanten opklinken uit het kabinetsorkest. Dirigent Biesheuvel moet er pijn van aan de oren krijgen, maar er zit in zo’n geval niets anders op dan ijverig met de dirigeerstok blijven zwaaien in de hoop dat de harmo nie zichzelf zal herstellen. Eigenlijk zou men moeten zeggen dat de heer Wiegel de fiolen van zijn toorn over de K.V.P. heeft uitgestort, maar door mortieren wordt aangegeven dat het over defensie gaat. De heer Wiegel heeft zijn dodelijk wapen speciaal gericht op het K.V.P.-Kamerlid J. van Eisen, die in zijn vrije tijd generaal is geweest en daaraan nu het recht ontleend heeft de K V.P. te adviseren eens flink het mes in de defen- siegelden te zetten. De heer Wiegel heeft'blijkbaar geen oog voor het geweldige feit dat een vroegere generaal de defensie wil inkrimpen, hij staat al evenmin stil bij het unieke ver schijnsel dat de K.V.P. het initiatief neemt tot het veroorzaken van opschud ding in de door haar zo kunstig ineenge vlochten coalitie, iets dat in de jarenlange geschiedenis van de K.V.P slechts zelden is voorgekomen. De heer Wiegel heeft van zijn standpunt uit volkomen gelijk, al (AAAJVlAAAAAAAAAAAAA^^VATVAA/VVtAAAAAAAAAAAA/lAAAJtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA IUIAAAAAAAA'VVIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJUWWWUUWVWUWUVVIMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA' KERSTPENNING 1971 Geslagen in 21,6 karaats gedegen goud en gezet met een echte diamant, symbool van zuiver heid. Hierbij behoort ’n cassette van origneel olijfhout afkomstig van de olijfberg b" Dit kostbare olijfhi 2000 jaar ond. Het tafereel op de voorzijde geeft het kerstver- S®, haal weer iHl'l IX> IRsT diaman- tenkerst- klok is verfraaid met kleurig de Gouden stad Jerusalem. Diamant 4 gr. 0 18 mm hf 88,—0,04 K 7 gr. 0 22,8 mm hf 138,— 0,10 K 12'/a gr. 0 28 mm 198,—0,15 K 30 gr. 0 38 mm h ƒ398,—0,25 K 60 gr. 0 38 mm A f 728,— 0,35 K Levering voor Kerstmis. Prijzen inclusief b.t.w. Alle penningen zijn genummerd, gezet met een echte diamant en voorzien van een garantie-, te vens verzekeringsbewijs. Te bestellen bij banken, juwe liers en rechtstreeks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070-646924* Een gouden penning, een waardevol en historisch bezit. Gisteren heeft de regering-Brandt de ratificering van de verdragen van Moskou en Warschau door het parlement in Bonn ingeleid. De teksten zijn samen met een pakket begeleidende documenten voor een eerste bestudering voorgelegd aan de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de deelstaten. De Bondsraad mag er maxi maal zes weken tijd voor uittrekken en zal dat ook zeker doen, want de C.D.U. is er één stem sterker dan de partijen van de coalitie In het pakket met documenten is de verklaring van Gromiko opgenomen, afge legd in een conferentie met zijn Bonner collega Scheel. De Russische bewindsman vindt dat een door belde gewenst samen gaan van landen in Europa evenmin on mogelijk mag zijn als in het Midden oosten. waar Egypte en Syrië zich vere nigden. NEW YORK, (Reuter) Nederland heeft voor de eerste maal besloten voor een VN-resolutie te stemmen waarin Zuid-Afrika’s aanwezigheid in en voort gezette bestuur over, Namibië (Zuidwest- Afrika) als onwettig wordt, veroordeeld. lak-emaille. °P de keerzij- de: kompo- neert de jonge her der DA VID een lofzang S#; op zijn W Heer. Aan de voet van de heuvels ligt Erkend mag worden dat de Franse entree in dit onwezenljjke theatertje, waar nu plotseling grote wereldpolitiek moest worden opgevoerd, de geboden mo gelijkheden best aardig had uitgebuit MEXICO (EFE). Tijdens de viering van het belangrijkste religieuze feest van Mexico, het feest van Onze Lieve Vrouw van Guadelupe, zijn het afgelopen week end 46 mensen om het leven gekomen en b(jna 1500 gewond geraakt. De slacht offers kwamen om b(j verkeersongeluk ken, door dronkenschap, bij ruzies of in het gedrang. Bij een verkeersongeluk kwamen 17 mensen om en raakten er 38 gewond toen een overbelaste vrachtwagen inreed op een processiestoet in de staat Veracruz. Nixon heeft zich door Pompidou evenwel niet laten overtroeven, om de regie voor lopig dan toch nog maar liever in eigen handen te houden. Hebben de Fransen de werkelijke krachtsverhoudingen over het hoofd ge zien en uit het oog verloren en daardoor de paniek overschat waarin ze veronder stelden dat de Amerikanen met hun ver ziekte dollar kort voor hun vertrek naar Peking zouden verkeren? Die vraag kan worden gesteld. Niettemin zullen voor het sluiten van de markt op de Azoren in het geheim of het openbaar vermoedelijk nog wel enkele richtlijnen worden uitgestip peld. Maar halverwege de conferentie hebben de Amerikanen in elk geval geen voedsel gegeven aan de Franse hoop, dai ze het Frankrijk van Georges Pompidou nu als een evenwaardige partner en nog minder als de aanvaardbare representant van de hele verdere rest der vrije wereld, Europa, Canada en Japan Incluis, gelief den te beschouwen en tegemoet te treden. Misschien was er dan ook een overtui gender acteurstalent en een indrukwek kender staatkundige potentie nodig ge weest om Georges Pompidou een rol te laten spelen die slechts generaal Charles de Gaulle indertijd op het lijf leek te zijn geschreven. En mogelijk was de kaart ook wel voor niemand haalbaar geweest.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3