Wethouder H. A. de Boer: Twee moties MAKEN VAN MEERJARENPLAN EEN ZEER MOEIZAME ZAAK Proef in Velsen met bouw speelplaatsen Drie minuten GAS-MOTIE door flatbewoners ONJUIST Spoedig begin ROP-complex in W ensdroom Van diefstal en heling C.P.N. VERWERPT NIET ALLE verdacht VOORGESTELDE VERHOGINGEN Wethouder Th. C. Witte over druggebruik In IJmond wel samenwerking Volgend jaar ook nog geen investeringsplan Op de bres voor gas en zwemmen Graag meer alternatieven de begroting Initiatief van wethouder M. Roessingh Onderwijs is nog niet bevredigend Geen verontrusting, inaar wel opletten Samenwerking en vrije uiting van meningen 1 5 EEN VRIEND TOONDE FEILEN DINSDAG 14 DECEMBER 1971 IJMUIDER COURANT de drie zuilen (Van een onzer verslaggevers) De honden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De onderwijsbegelei dingsdienst krijgt nu gestalte, zo kon digde wethouder M. Roessingh aan, die tevens een onderwijsnota in het vooruitzicht stelde. Het tot elkaar brengen van het openbaar en bijzon der onderwijs een stokpaardje van de wethouder gaat ook voort. Dit is zelfs al geslaagd bij het imbecielen- VELSEN De voorgestelde ver hoging van de gastarieven en die van de gemeentelijke bad- en zwem inrichtingen werden door de CPN- fractievoorzitter Th. Kruisman met klem van de hand gewezen. Zo ook de verhoging van de reinigingsrech ten, terwijl hij evenmin akkoord kon gaan met de voorgestelde verhoging van de kosten van schoolmelk voor de ouders. Geen bezwaar had hij tegen de wijziging van het tarief voor de Sporthal Zeewijk, van de straat- en rioolbelasting, de hondenbelas ting, de duurdere drank- en horeca- belasting voor slijtvergunningen en de verhoging van de pensiongelden voor gemeentelijke bejaardentehui zen. Niet verdoezelen onderwijs, waar nu samenwerken. De voorlichting over het onderwijs aan de ouders is in voorbereiding. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Voor wethouder H. de Boer, wiens eerste begrotingsbehan deling het was, lag maandagavond de niet geringe taak om het financieel beleid van de gemeente Velsen te verdedigen. In zekere zin was hier sprake van een „maiden-speech”, welke gezien de korte tijd van voorbereiding tussen de middag- en de avondzitting geen sinecure was. Niettemin heeft de wethouder het voortreffelijk gedaan. Ongedwongen sprekend, met een duidelijke lijn in zijn betoog, heeft hij alle sprekers uit de middagzit- ting beantwoord. Zelfs meer dan dat, door bovendien nog een knap stukje filosofie te demonstreren in zijn uiteenzetting over het her-ijken van taken en de gedachten die daaraan ten grondslag liggen. Hij ontraadde de raads leden steun te verlenen aan de ingediende motie met betrekking tot de gasprijsverhoging. Ook al omdat het niet aangaat Velsen als het ware te straffen voor winsten welke de Gas Unie maakt. m. s. wl (Van een onzer verslaggevers) WETHOUDER H. A. DE BOER De belastingdruk in (Van een onzer verslaggevers) is (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) I Geen bezwaar had hij tegen de nieuwe verordening op de hondenbelasting. De hogere belasting zal tot gevolg hebben, dat nu de ware hondenvrienden een hond gaan aanschaffen en uitgeschakeld wordt de categorie: „die van een hond de kop aardig vindt, maar wat onder de staart vandaan komt op het trottoir laat depone ren of in buurmans tuin”. een sluitende begroting te maken, ook al uit het oogpunt van doel en middel. De heer Visser had gevraagd naar het drug-gebruik. Spreker merkte op, dat een onderzoek daarnaar op grote moeilijkhe- HET COLLEGE VAN B. en W. Op de vraag van de echte liefhebbers, waarom wel belasting geheven wordt op een hond en niet op paarden, die grote plakken op straat deponeren en de fiets en wandelpaden verruïneren zal men moeten antwoorden, dat dit gezocht moet worden in het klassekarakter van de maatschappij. De exclusieve groep paar- denbezitters zit niet bij de werkende men sen verklaarde de heer Kruisman iro nisch. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Het is een vriend, die u uw feilen toont; ware er van falen sprake geweest, ik had een andere toonzetting gekozen. Wij hebben gewoon waardering voor uw inbreng en werkkracht, al wordt uw daadkracht wel eens geremd” met deze woorden besloot de heer 1. Drukker zijn voor de P.v.d.A.-fractie gehouden fi nanciële beschouwing. Hij kantte zich fel tegen verhoging van de reinigingsrechten, welke van f 24 naar 31 gaan. Spreker becijferde, dat de in voering van de plastic-huisvuilzakken bij een gebruik van drie per week, voor een gezin een jaarlijkse uitgave betekent van 18. Dat bedrag komt dan nog eens bij de 31. Hij stelde, dat met deze maatregel een grote kapitaalswaarde van de vuilnis bakken finaal is afgeschreven en noemde deze maatregel verkwistend. Op niet-pro- gressieve wijze zijn extra lasten op ieders schouders gelegd en daarover sprak de heer Kruisman zijn misnoegen uit. Wethouder M. Roessingh: Zo nodig een niet-sluitende begroting. VELSEN Ook moties hebben niet ont broken op de eerste zitting van de ge meenteraad voor de behandeling van de gemeentebegroting voor het komend jaar. Zij kwamen van de drie samenwerkende fracties D’66, PPR en PSP. De eerste be helsde een wijziging van het voorstel tot verhoging van de bad- en zweminrichtin gen en wel zodanig, dat met betrekking tot de zwemtarieven in „De Heerenduinen” het derde en elk volgend kind van het zelfde gezin beneden 16 jaar recht heeft op een gratis seizoenabonnement, mits het eerste en tweede kind reeds een abonne ment aangeschaft hebben. De tweede motie gold het gemeentelijk gasbedrijf en de daarvoor voorgestelde ta riefswijziging. In die motie werd voorge steld er niet mee accoord te gaan, dat het voordelig exploitatiesaldo van het gasbe drijf over 1972 wordt aangewend ten bate van de algemene dienst. In plaats daarvan zou dat saldo gestort moeten worden in een opnieuw te vormen egalisatiefonds van het gasbedrijf. IJMUIDEN. De Velser politie heeft twee Beverwijkse jongens van veertien en vijftien jaar aangehouden die ervan ver dacht worden op 3 juni 1970 een cassette recorder te hebben gestolen uit een win kel aan de Lange Nieuwstraat. Op ver denking van heling van het ontvreemde apparaat is verder een zeventienjarige magazijnbediende gearresteerd en ver hoord. Tegen de drie jongemannen proces-verbaal opgemaakt. De aanval van de Heer Koreman op zijn woorden met betrekking tot de in spraak wilde de wethouder niet naast zich neerleggen. Zijn uitspraak van enige we ken geleden was kennelijk onjuist overge komen, daar spreker juist zwaar tilt aan actiegroepen en hun verlangens. Voor het vuiltransport achtte spreker een bepaalde regeling niet onmogelijk. De vuilstortplaats in Beverwijk is zoals dat nu geschiedt ontoelaatbaar. Daar om wordt nu uitgezien naar een nieuw terrein weliswaar weer gepaard gaan de met storten, doch nu gecontroleerd. Het met spoed instellen van een onder zoek naar de mogelijkheden van verbran ding achtte hij zeer noodzakelijk. De kos ten van verbranden nu, zullen de gemeente op 325.000 meer komen te staan. Overi gens is het gecontroleerd storten straks ook duurder dan thans in Beverwijk. den stuit. Door middel van gesprekken tussen de schoolarts en 1699 leerlingen op scholen voor voortgezet onderwijs is er toch een onderzoekje ingesteld. Van die 1699 leerlingen zijn 982 niet rokers. De overige 717 roken wel, dit is 42 percent. Van die 1699 leerlingen experimenteren 77 leerlingen af en toe met drugs, dat is dus 5 percent, terwijl 1 percent of wel 16 leer lingen min of meer regelmatig drugs ge bruiken. Het ziet er niet onrustbarend uit in Velsen, doch de stichting Easy in de IJmond-Noord ziet de zaak iets somber der. Ook al omdat de situatie van dag tot dag kan veranderen, is het zaak deze kwestie nauwlettend te volgen. Er zijn drie mogelijkheden iets tegen dit kwaad te doen. Ten eerste de handelaren streng aanpakken; ten tweede voorlichting op scholen en jeugdcentra en ten derde het steunen van opvangcentra, doch daarvoor zijn deskundige krachten nodig. VELSEN. Wethouder Th. C. Witte beperkte zich tot enkele vragen, in de middaguren gesteld. Allereerst gold dat coördinatie van diensten en bedrijven in de IJmond. Spreker ging nog een stap verder door te doelen op een samenwerkings overeenkomst bij de gezinsverzorging. Daarnaast wordt in Castricum, Uitgeest, Heemskerk. Beverwijk en Velsen van ge dachten gewisseld over een regionale on gevallendienst. Sprekende over schoolraden in de IJ mond, deelde de heer Roessingh mee. dat Velsen voorlopig als gast deel neemt aan de bespreking van de werk groep. In januari zal Beverwijk zich dan uitspreken over de eventuele toetreding van Velsen tot de schoolraad. Zeer stellig zijn de resultaten van de onderwijsvernieuwing in de gemeente te zien benadrukte de wethouder, die deze opmerking staafde aan de hand van enkele voorbeelden. Nog eens terugkerend tot de voorlich ting op de scholen kondigde hij voor volgend jaar een onderwijsdag aan. waar op problemen als drugs en roken ook aan de orde komen. Dat Velsen er bij de bad- en zwemta rieven landelijk bezien gunstig uitspringt, noemde spreker geen sterk argument. De verhoging is niettemin noodzakelijk. De voorgestelde motie zal weinig zoden aan de dijk zetten, doch wel een vrij ingewik kelde administratie vergen. Tot slot zei de heer Roessingh geen bezwaar te hebben tegen een niet-sluiten de begroting indien dat in het belang Is van noodzakelijke vernieuwingen. VELSEN De fracties van PPR-D ’66- PSP hebben besloten tijdens deze be- I grotingsbehandeling met elkaar samen te werken. Ten eerste omdat er vrijwel I op alle punten overeenstemming is en ten tweede om herhalingen in de be- schouwingen te voorkomen. Bovendien I willen deze drie fracties eens een proef nemen met de werkmethode als ieder- I een het niet met iedereen volmaakt I eens is, dit ook naar buiten gebracht kan worden. Pas als dit gebeurd, ont- 1 staat de mogelijkheid voor een vergaan- de integratie van partijen zoals deze drie fracties dat noodzakelijk achten. fcfVWWWWWWWIAfWVWWWWWWWWWWWWWM De heer Kruisman hield alvorens op deze zaken in te gaan allereerst een betoog over de economische situatie in ons land en de houding van de regering, welke hij scherp laakte. Komende tot de voorstellen door de gemeente Velsen ge daan, zeide hij tegenstander te zijn van duurder baden en zwemmen. Niet alleen om de recreatieve functie, welke het zwemmen vervult, doch ook met het oog op de lichamelijke gezondheid. Een ieder in dit waterrijke land moet kunnen zwemmen. Daar de verenigingen het ermee eens zijn en een subsidieverhoging mogelijk is, indien de verenigingen in het gedrang komen, kon de heer Kruisman wel in stemmen met verhoging van de tarieven voor het gebruik van de Zeewijk-sporthal. De verhoging van het gastarief wees hij zonder meer van de hand. Steeds heeft de C.P.N. gepoogd te voorkomen, dat de winst van dit bedrijf wordt overgeboekt naar de algemene dienst en blijft dit doen. Ook eventueel komende gasprijsver hogingen zullen positief van de hand wor den gewezen. Voor wat betreft de verhoging van de straat- en rioolbelasting, zei de heer Kruisman het eens te zijn met het colle ge, dat op het standpunt staat, dat een verzwaring van de belastingdruk op de eigenaren van een onroerend goed meer gerechtvaardigd is, dan een verzwaring op de gebruikers. Voor de bewoner-eigenaar geldt hetzelfde, terwijl hij niet getroffen wordt door huurverhogingen. De woning- bouwpolitiek even erbij halend, vroeg spreker zich wel af, waarom de huren zo hoog zijn. Hij achtte het voor iedere burger geboden de huurharmonisatie af te wijzen. Met de verhoging van de drank- en horecabelasting voor slijtvergunningen had spreker geen moeite. Hij vond het alleen jammer, dat de verhoging het mis bruik niet zal voorkomen en het alcohol gebruik niet erdoor zal verminderen. De heer Kruisman stemde eveneens in met verhoging van de pensiongelden voor de gemeentelijke bejaardentehuizen. Ge beurt dat niet, dan moet de gemeente nog meer betalen. „Laat het rijk maar rustig bijbetalen” voegde hij er aan toe. Met betrekking tot de verhoging van de kosten voor schoolmelk voor de ouders, vroeg hij zich af, of die prijsverhoging wel nodig is nu per 1 januari de Melkin richting Velsen overgaat tot levering van schoolmelk met een lager vet- en een hoger eiwitgehalte. Sprekende over het onderwijs, meende spreker, dat hoewel Velsen bijna twee miljoen gulden uit eigen middelen bij het onderwijs legt, niet gesproken kan worden van een bevredigende situatie. Is er al voldoende bereikt bij de onderwijsver nieuwing? Hebben wij al zulke kleine klassen, dat aan achterblijvers voldoende aandacht geschonken kan worden? Op het gebied van het onderwijs blijft de rege ring ver in gebreke stelde de heer Kruisman vast. Tot slot merkte hij met betrekking tot de milieu-verontreiniging en speciaal ten aanzien van Hoogovens op. dat de arbei ders niet mogen schromen het werk neer te leggen, wanneer de verontreiniging te erg wordt en er geen maatregelen tegen worden getroffen. dienen en door verschuiving van prioritei ten af te zien van een sluitende begroting; doch hij heeft daarvan af gezien omdat deze begroting „wellicht en hopelijk” de laatste zal zijn, welke door de gemeente Velsen wordt uitgebracht. Na erop gewezen te hebben, dat de centrale overheid voorloopt in het om hoogschroeven van tarieven en contribu ties, met als gevolg het in werking stellen van de loon- en prijzenspiraal zou spreker als protest daartegen willen sug gereren een pas op de plaats te maken althans ten delen en de daardoor optredende tekorten te verhalen op de aanwezige reserves groot f 13.600.000 welke dit niet a priori uitsluiten onge rekend de in de bedrijven aanwezige re serves. Wat betreft de verhouding rijk/gemeen- te achtte spreker het onjuist, om op Den Haag te wijzen teneinde de financiële positie van Velsen te verdoezelen. Wie er ook in Den Haag zitting hebben. De wethouder deed een beroep op de raad om bij het signaleren van bepaalde gewenste voorzieningen steeds ook tegelij kertijd het oog gericht te houden op de financiële situatie en de mogelijkheden. Slogans als „de vervuiler betaalt” zijn wel aardig, maar uiteindelijk betaalt de con sument. Komende tot voorstellen voor het ko mend jaar kondigde hij een nieuwe on- roerend-goedbelasting aan, waarbij dan straat-, riool- en andere belastingen ko men te vervallen. Het college is het eens met degenen, die het bestemmen van bestemmingsreserves voor de algemene dienst onjuist achten. Doch in dit geval moet men spreken van noodsituaties. Wat betreft het her-ijken van taken zeide de wethouder allerminst de bedoe ling te hebben een na-trap te geven aan voorgangers, ook matiging eventueel bezuiniging dienen steeds bezien te worden, zo ook de ontwikkeling in de maatschappij. Juist die ontwikkeling maakt dat steeds weer allerlei taken be zien en herzien moeten worden om tot goede resultaten te komen. Voorbeelden aandragend becijferde de wethouder, dat indien de raad eenmaal per maand vergadert in plaats van iedere drie weken, er 20.000 per maand be spaard wordt terwijl men dan ook veel restiger de stukken kan bestuderen. Dan zijn er de talloze subsidies, abonnementen, de serviceverleningen en nog tal van an dere zaken, die om her-ijking vragen. Dit z(jn alle „sporen”, die duiden op afstoten om geld te krijgen, maar her ijking kan en moet ook het omgekeerde daarvan zijn zoals het ontdekken van nieuwe taken. Hoe dan ook het blijft ondankbaar werk. Er is moed voor nodig om dan op allerlei wijzen stand te houden niettemin is het her-ijken noodzake lijk. Het is echter bij voorbaat tot misluk ken gedoemd, indien de raad niet karak tervast en eendrachtig is en de gesigna leerde moed kan opbrengen. Hij bepaalde zich allereerst tot de ge meentelijke autonomie, gebonden aan het beleid van de centrale overheid welke laatstgenoemde beleid naar zijn oordeel de gemeentelijke mogelijkheden beperkt om de dingen te doen, zoals men dat graag zou doen. De heer Drukker was van oordeel, dat de aanbiedingsbrief 1972 een schat aan informatie bevat; doch te weinig inzicht geeft in de alternatieven, welke zijn ge hanteerd om tot het uiteindelijke resul taat te komen. Hij had graag gezien, dat er iets had doorgeklonken van protest tegen „Den Haag.” Voorts draagt de brief het stempel van te zijn opgemaakt voor dat met nieuwe ontwikkelingen rekening kon worden gehouden. Daarnaast was de heer Drukker van oordeel, dat het streven van Velsen er dan op gericht mag zijn met een sluitende begroting voor het voetlicht te komen als het hoogst bereikbare; de ervaring van de laatste jaren toont onverbiddelijk aan, dat aan het eind van de rit, dit een wens droom blijkt te zijn. Dit zal zich ook in 1972 voordoen. De post „onvoorzien” zal ook dan niet voldoende zijn om alles op te vangen. Allerlei taken zoals in de aanbiedingsbrief omschreven zullen veel geld kosten, terwijl in het komend jaar ongetwijfeld andere, kosten met zich meebrengende, zaken om de hoek zullen komen kijken, zonder dat de mogelijkheid bestaat ze weer in hun hoek terug te dringen. Spreker had even met de gedachte ge speeld een alternatieve begroting in te VELSEN Ofschoon de fracties van D'66, PPR en PSP zich als één opstelden bij de begrotingsbehandeling althans zo werd bij de aanvang bekend gemaakt is er kennelijk onvoldoende contact ge weest over de te verdelen spreektijd. Het gevolg van dit gebrek aan communicatie bleef niet uit. De heer J. H. G. Koreman moest namelijk onder ogen worden ge bracht, toen hij met ruim vier foliovellen tekst naar het spreekgestoelte snelde, dat hem slechts drie minuten spreektijd rest ten. Hij kon toen alleen maar met betrek king tot inspraak, zeggen, dat een opmer king van wethouder M. Roessingh, als zou een wetenschappelijke enquête toereikend zijn om de mening van burgers te peilen, dodelijk is. Verder kondigde hij een voor stel van zijn fractie met betrekking tot het invoeren van fractie-assistentie. En toen waren de drie minuten om. Ten aanzien van het inrichten van speelplaatsen signaleerde hij de gang van zaken in Delft, tvaar men flatbewoners de materialen heeft gegeven en daarna de bewoners op het toegewezen terrein de speelplaats opbouwden. Zij voelen zich er dan ook meer bij betrokken. Het ligt in het voornemen van de wethouder hiermee in Velsen proeven te nemen. de gemeente is gedurende jaren lager geweest, dan in andere gemeenten. Er viel dus op een gegeven moment nogal wat in te halen, schetst wethouder H. de Boer de situatie zoals die thans is in antwoord op vragen over de ietwat schokgewijze verhoging van de lasten. Sprekende over de planning en een meerjarenplan stelde spreker, dat ook al is er geen meerjarenplan aan de raad voorgelegd er toch door het college wel terdege aan planning is gedaan. Daar bij benadrukte hij dat het maken van een meerjarenplan op dit moment afsluit op een tekort aan personeel op de financiële afdeling en het ontbreken aan voldoende deskundigen. Bovendien speelt de onze kerheid over de bestuurlijke indeling een niet te geringschatten rol. Alleen het totstandbrengen van een in- vesteringsplanning zal al moeite genoeg kosten. Hoe graag spreker dit ook zo snel mogelijk gerealiseerd zou willen zien hij zag er in dit stadium voor 1972 evenwel geen kans toe. Ten dele kon de wethouder meegaan met de opmerking van de heer Kruisman ten aanzien van de belastingverhogingen, doch hij benadrukte, dat de zaak hier toch anders ligt, mede omdat het rijk bepaalde service-diensten verricht ten al gemenen nutte. De tegenstanders van de gasprijsverho ging zei hij, dat het toch jammer zou zijn als de gemeente Velsen gestraft wordt, voor de winst welke de Gas-Unie maakt. Hij betreurde het, dat de heer Zuurbier met zijn motie geen alternatief had ge presenteerd waaruit zou blijken, waarvan daan het geld dan moet komen. De heer de Boer was het er niet mee eens, dat eerst nagegaan moet worden hoeveel geld er is alvorens zaken te realiseren. Sprekers overtuiging is eerst te zien wat er gedaan moet worden en dan te onderzoeken of het gedaan kan worden en in hoeverre. Vrij diep ging hij in op de noodzaak Binnenkort zal het werk dankzij toezegging van middelen aan het ROP complex (Reiniging-Ontsmetting- en Plantsoenendienst) kunnen aanvangen zo kondigde de wethouder vervolgens aan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5