VS bereid tot devaluatie op bepaalde voorwaarden DOLLAR WELLICHT 5-8% GOEDKOPER BB onderzoekt bescherming tegen fallout Uitbreiding van sector zevende vloot Nieuwe resolutie in VN Nixons Moskou-reis niet in gevaar haar moeder Nog één jaar Wildwest op Costaricaans vliegveld van morgen af duurder Heemskerk in ISK-verband premiesparen te vergiftigen Spoorkaartje Meisje tracht Of d&TJI Admiraal McCain: AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER SEEGERS XXX WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 36 Het woord is aan... In Kennemerland Exportvoordeel 99 Veto Aanhoudend zacht DAMESKAPSALON winterjassen 1030 afgeprijsd kostuums aangemerkte series tot 50 »/o afgeprijsd. exklusieve mannenmode EDISONSTRAAT 5 IJMUIDEN - TEL. 1 42 32 2 3 3 3 7 barteljorisstraat 5 ^^-iaccjuies kaap Lange fluwelen ^7 Kerstteest-rok bijvoorbeeld kost bij A&K maar 98 gld.75... De etalages van A K staan nu vol met cocktail lang en cocktail kort! IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Mark Twain: ADVERTENTIES (Zie verder pagina 9). (F 14, 16 Luidsprekers Mode - leer - suède DACCA (Reuter en AFP) Admi raal John McCain, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, heeft vandaag bekend gemaakt dat India en Pakistan van nu af aan ook vallen onder de Ameri kaanse zevende vloot, waarvan de sector is uitgebreid. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Wat Adam en Eva in ieder geval op ons voor hebben gehad is dat zij ontsnapten aan het tandjeskrijgen. Het vliegdekschip „Enterprise” is gister middag met een Amerikaanse jager langs Singapore de Straat van Malakka binnen gevaren. India heeft gisteren al gezegd dat het vermoeden bestaat dat een Ameri kaans vlooteskader een bruggehoofd wil vestigen voor evacuatie van Pakistanen uit Dacca. „Het gaat om de eer van Costa Rica”, riep president José Figueres van de kleine Middenamerikaanse republiek toen hü het bevel had gegeven voor een stormaanval op een passagiersvliegtuig. In het toestel bevonden zich drie kapers die naar Cuba wilden vluchten. Na dit bevel volgde een compleet wildwest-schouwspel op het vliegveldje van San José. Eén kaper werd doodgeschoten. Verscheidene mensen, waaronder de Costaricaanse minister van Veiligheid, raakten gewond. Een nieuwe resolutie, die vanmorgen in de Veiligheidsraad aan de orde zou komen wijkt aanzienlijk af van de vorige voor stellen die een veto kregen van de Sovjet unie. Drs. Van Thijn vroeg in deze motie de verhoging uit te stellen totdat de Kamer van gedachten gewisseld zou hebben over een meerjarenplanning voor het tarieven - beleid. Minister Drees van Verkeer en Water staat verklaarde dat deze verhoging alles zins redelijk is, gezien de sterke kosten stijging in de laatste tijd. kerstaanbieding uitsluitend hoogwaardige kwaliteiten. Droog weer met af en toe zon. Overwegend matige zuidweste- lijke wind. Minimumtempera turen van 7 tot 3, maxima rond 9 graden. beschouwing” te onderwerpen diploma tieke taal voor het eventueel innemen van een hardere houding ten aanzien van kwesties als handel, culturele uitwisselin gen en lopende onderhandelingen. Op de achtergrond zou de overweging staan dat de Sovjet-Unie het Indiaas- Pakistaanse conflict, waarin het aan de zijde van India staat, heeft aangegrepen om China, dat zich achter Pakistan heeft geschaard, te vernederen. De Amerikaanse regering vreest dat dit zou kunnen leiden tot een toespitsing van de al lang smeu lende controverse tussen beide landen, waardoor Peking genoodzaakt zou kunnen worden om Nixons aanstaande bezoek af te gelasten. Choorstt.aat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Verenigde Staten zijn bereid de dollar te deva lueren op bepaalde voorwaarden. De Amerikaanse minister van Financiën, John Connally, heeft na zijn terugkeer met president Nixon uit de Azoren gezegd dat een devaluatie van de dollar met 5 tot 8 percent, indien de Westeuropese landen bereid zijn hun valuta met ongeveer een gelijk percentage te revalueren, het tekort op de Amerikaanse handelsbalans zou kunnen opheffen. Dit was de eerste aanwijzing over het devaluatiepercen- tage na de officiële bekendmaking op de Azoren dat de Verenigde Staten bereid waren de dollar te devalueren. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft gister avond ontkend dat president Nixon overweegt zijn voor volgend jaar mei vastgestelde bezoek aan Moskou te annuleren wegens de Russische hou ding in het conflict tussen India en Pakistan. „Geen enkele Amerikaanse functionaris heeft een suggestie ge daan betreffende annulering van de reis van de president naar Moskou”, zo verklaarde Nixons perschef Zieg ler. Verwachting van het K.N.M.I. tot donder dagavond 13 13 IS IS IS 17 ...17 ...17 ...19 Eerder was uit Amerikaanse regerings kringen vernomen dat de VS via hun ambassade in Moskou zelfs een waarschu wing dienaangaande tot de Sowjet-Unie hadden gericht. Onze redacteur in Washington tekent hierbij aan: President Nixon heeft er in de afgelopen twee weken geen geheim van gemaakt dat hij geërgerd is door de houding van de Sovjet-Unie, die tot nog toe met drie veto’s in de Veiligheidsraad resoluties heeft geblokkeerd waarin om een bestand en een wederzijdse terugtrek king van troepen door India en Pakistan werd gevraagd. Volgens de aanvankelijk gemelde waar schuwing die later door Ziegler werd ontkend zou de Amerikaanse regering zich genoodzaakt kunnen zien om alle Ameri- kaans-Russische relaties aan „een nadere In Amerikaanse politieke kringen wordt de te verwachten devaluatie van de dollar gezien als een belangrijke prestige-tegen- slag voor minister Connally en in iets min dere mate voor het economisch beleid van president Nixon. Voor de meeste Amerikanen echter, die meer betrokken zijn bij hun huishoudboek je dan bij ingewikkelde, internationale mo netaire problemen, was de belangrijkste vraag of de dollar nu ook in de Verenigde Staten zelf aan waarde zou verliezen. Mi nister Connally en diens economen stelden de bevolking gerust en zeiden dat de deva luatie sommige importprodukten duurder zou maken, maar dat de Amerikaanse ex port en de Amerikaanse investeringen in het buitenland daarentegen betere kansen zouden krijgen, hetgeen betekende dat er meer emplooi zou zijn voor werklozen. Minister Connally zei dat de regering be reid was deze extra importheffing af te schaffen wanneer er een overeenkomst be reikt zou kunnen worden met de West europese landen over een nieuwe valuta- richtlijn en wanneer West-Europa bereid zou zijn „belangrijke verbeteringen” aan te brengen op het gebied van tarieven ten aanzien van Amerikaanse goederen. (Zie verder pagina 4). Gewestvorming DEN HAAG De algemene premie- spaarwet zal nog één jaar van kracht blijven. Het is niet mogelijk gebleken deze wet dit jaar in te trekken, aldus minister Boersma van Sociale Zaken dins dag in de Kamer. De bewindsman zei, dat zo spoedig mo gelijk bij de Kamer zal worden ingediend het wetsontwerp met betrekking tot de fiscale begeleiding van het spaarloon. De ze wet zal de plaats van de algemene premiespaarwet innemen. Momenteel profiteren 60.000 werkne mers van spaarloon. Zij zijn voornamelijk te vinden in de grafische bedrijven. K o v. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren achter de verhoging van de tarieven der Nederlandse Spoor wegen geplaatst, die morgen, 16 december ingaat. De regering van Oost-Pakistan is gister middag afgetreden. Dit betekent dat de bevelhebber van de Oostpakistaanse strijd krachten. luitenant-generaal Niazi, die heeft verklaard dat zijn troepen in Dacca tot de laatste man zullen doorvechten, nu alleen verantwoordelijk is voor het voort zetten van de strijd. De Indiase troepen stonden vanmorgen nog slechts enkele kilometers van het hoofdgarnizoen in Dacca af. Ook de belangrijke haven Tsjittagong is tot op vijf kilometer genaderd. De stad waar branden woeden is uit de lucht en uit zee aangevallen. (Zie verder pagina 3). Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, S, Kunst Radio en tv Weerrapport De Kleine Wereld Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten ..r.. Beurs Sport 1 ‘p‘? Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18 Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een twintigjarig Haar lems meisje heeft geprobeerd haar moeder Afscheid van de Azoren voor presi dent Nixon (links) en president Pom pidou (rechts). In het midden hun gastheer de Portugese president Cae- tano. Deze foto van het balkon van een regeringsgebouw op het eiland Terceira werd gisteravond gemaakt. Haarlem-Centrum - wihkelcentrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk, Alkmaar. Eén en al cocktail party bij A K. Geweldig gezellig, stemmig en ge varieerd. En voordelig natuurlijk. Paar voorbeeldjes: lange fluwelen rokken t/m maat 46 v.a. 98.75. Fees telijke blouses met kantgarnering 36 t/m 48 v.a. 26.75. Cocktail kort is er in de maten 36 t/m 44, cocktail lang in 38 t/m 46 van 69.75 tot 149.-. Kleuren legio, vooral aubergine, zwart en paars. U ziet veel wol, fluweel. Maar ook jacquard gewe ven, meerkleurig bedrukt, glad en gerstekorrelweefsel. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Burgemeester en wet houders van Heemskerk gaan de raad van die gemeente voorstellen in het kader van de gewestvorming toe te treden tot de ISK-gemeenten. De raad zal dit voorstel tijdens een speciale vergadering op donderdag 13 ja nuari behandelen. Een motie van drs. E. Van Thijn (P.v.d.A.) ingediend tijdens de interpellatie van vorige week, haalde geen meerder heid. Alleen de fracties van P.v.d.A. D’66, P.P.R., P.S.P. C.P.N. en Boerenpartij stem den voor de motie. te vergiftigen door een rattenverdeigings- middel in haar koffie te doen. Ernstige gevolgen heeft dit overigens niet gehad, omdat de vrouw slechts één slok van de koffie heeft genomen. Het meisje, dat haar daad heeft bekend en vandaag voor de officier van Justitie is geleid, lichtte maandagnacht de politie vanuit een telefooncel in over het gebeur de. Zij vertelde al enige tijd met het plan te hebben rondgelopen om haar moeder te vermoorden, omdat zij thuis als manusje van alles werd gebruikt. Nadat zij bij een drogisterij een pak met een verdelgingsmiddel vermoede lijk parathion had gekocht, deed zij maandagavond een lepel hiervan in de koffie. De moeder schoof het kopje na een slok opzij, omdat zij vond dat de koffie vreemd smaakte. Het meisje raakte in paniek toen de vrouw in de stoel in slaap viel en rende naar een telefooncel op het Stationsplein om de politie om raad te vragen. Zij maakte volgens de politie een overspannen indruk. Engeland en Frankrijk, die zich bij de vorige stemmingen onthielden van een stem, stellen voor dat ook aan de weste lijke grens van India het vuren wordt gestaakt. Deze landen dringen verder aan op een politieke regeling voor Oost-Pakistan. De resolutie dringt niet langer aan op een wederzijdse terugtrekking van troepen, maar gaat blijkbaar uit van de bestaande militaire situatie. Doel van dit onderzoek is allereerst om na te gaan in welke woningen met een voudige en weinig kostbare middelen een redelijke afscherming tegen radio-actieve straling als gevolg van een kernexplosie kan worden verkregen. Daarnaast worden bij het onderzoek ook grote gebouwen betrokken zoals ker ken, theaters, kantoren en fabrieken. In de genoemde gemeenten zullen veertig enquêteurs huis-aan-huis de benodigde gegevens verzamelen, die voornamelijk be trekking hebben op de constructie en ligging van woningen en grote gebouwen. Deze ondervragers zullen in het bezit zijn van een legitimatiebewijs, aldus de BB. Naar aanleiding van een dergelijke BB- enquête in Amsterdam was, zoals wij berichtten, onrust ontstaan omdat een deel van het publiek, dat weigerde aan dit onderzoek deel te nemen, vreesde dat zijn naam zou worden genoteerd. De Tweede- Kamerleden Schaefer en Franssen (beiden P.v.d.A.) hadden hierover vragen gesteld. Minister Geertsema van Binnenlandse Za ken antwoordde hierop dat de enquêteurs geen opdracht hadden namen te noteren. (Van onze stadsredactie) 1 HAARLEM. De BB zal in de eerste helft van 1972 een fallout-enquête houden in de kring Noord-Holland, bestaande uit de gemeenten Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Castricum, Haarlem, Heemskerk, Heemstede, Uitgeest, Velsen en Zandvoort.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1