Onderwijsprotesten op Binnenhof Na ultimatum van New Delhi INDIA MELDT CAPITULATIE Busvervoer O.-PAKISTAN Haarlem moet beter Salarissen Bezuiniging op onderwijzers onderwijs zit omhoog Kamer dwars Spoorwegen zullen 3000 mensen laten af vloeien jes P0R01 U loopt meubeltjes te kijken... FUROl ia in Wl beschoten AGENDA pagina 1/ Verder in de krant WAGONLADINGVERVOER IN 1976 GESANEERD HET WEER Massale staking van negers in Zuidwest-Afrika Amerikaans schip door Cubanen KERSTSTAAF F heelhuid5 de L ;=4 winter door... i s Abt DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 37 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Raad bereid tot offers Op Autobedrijf KONING N.V. h azenbcrg 2 3 4 9 13 13 13 13 17 17 17 21 23 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. The Coach House BAR BODEGA Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. £<J5?7^Verlederi week woensdag: M 5 banketbakkers leverden 8 torenhoge bruidstaarten aan bruidjes in A&K japon. Uit de bruidskamers van A&K schrijden elke dag weer enthousiaste bruidjes. De hele Grote. Houtstraat doorgelopen. Niets gevonden. De Houtbrug over. Direkt naar rechts. Verrassing Opnummer42.KlassiekWonen. Grachtenhuis vol eksklusieve interieurs. IS Purol helpt tegen Wüstelaan Santpoort Verzoek tot wering van vrachtauto’s Bewolkt maar droog yvl - t r. IJmuider Courant Allard Pierson: (Van een onzer verslaggevers) ,xv.-. o (Zie verder pagina 3) Generaal dealer official Vechtstraat 1 (Van onze correspondent) heerlijk Telefoon 1 64 79 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur hoofddirectie tot de conclusie dat er 2000 arbeidsplaatsen dienden te vervallen om het wagenladingvervoer kostendekkend te maken. Door de sterk gestegen loonkosten is dit aantal eerder groter dan kleiner geworden, schrijft de hoofddirectie nu. Onder dit systeem mogen negers uit de „thuislanden” in het noorden van Namibië anderhalf jaar werken in de industrie en landbouw in het zuidelijk deel, waar de blanken een overheersende positie inne men. De arbeiders, die in de thuislanden worden gerecruteerd voor de blanke on dernemingen, zijn vaak niet op de hoogte van de bepalingen van het contract en mogen het contract niet verbreken. De Kerngroep Reorganisatie Wagenla- dingvervoer heeft inmiddels studies aan de gang gezet om tot een vereenvoudiging en daardoor minder loonintensieve behan deling van het wagenladingvervoer te ko men. De verwachting bestaat dat er vol doende bespaard kan worden om dit ver voer rendabel te krijgen. Al onze KERSTKRANSEN worden hier ook mee afgewerkt. Dus uw ROOMBOTER KERSTKRANS ook dit jaar van Raamsingel 42, Haariem;Tel.31 51 12. Haarlem Centrum: 023 - 32 44 87 Schalkwijk: 023 - 330127 Hoorn: 02290-41 88 Beverwijk: 02510 - 2 35 34 WALVISBAAI (Reuter en ANP). De staking onder de Afrikaanse contractar beiders in Namibië (Zuidwest-Afrika) heeft zich verder uitgebreid. Ongeveer zeshonderd Ovambo-mijnwerkers in de kopermijnen van Rehoboth, bij de hoofd stad Windhoek, hebben het werk neerge legd. Twee dagen geleden gingen ai zes duizend arbeiders in Windhoek in staking uit protest tegen het systeem van contract arbeid. het college in een bus met spandoeken maken. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws5, 7, Kennemer Kruimels Films U it wijzer Kunst Radio en tv Popsien Weerrapport Beeldverhalen Beurs Sport Luidsprekers 4, Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s De voor het bereiken van een rer^abel wagenladingvervoer noodzakelijke perso neelsvermindering treft vooral het direct uitvoerend personeel. Ook zullen de aan- DEN HAAG De demonstratie op het Binnenhof tegen de onderwijsplannen van het kabinet-Biesheuvel kreeg woensdag middag in de Kamer een verlengstuk. De oppositiepartijen PvdA, D’66 en PPR stel den zich bij de begrotingsbehandeling lijn recht op tegenover de bewindslieden van Onderwijs en Wetenschapsbeleid, de minis ters Van Veen en De Brauw. „De bezuini gingen op het onderwijs door dit kabinet hebben tot de meest massale bijeenkomst geleid die na de oorlog in dit land is ge houden” zei de PvdA-woordvoerder La ban. „Dit moet voor een weldenkende mi nister een teken aan de wand zijn”. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling zullen ongeveer 150 los- en laad- met geringe vervoeren worden ’r blijven dan nog ongeveer 170 eonend. Daarvan zouden er 25 nrond van omvang en opbreng sten volgend jaar reeds gesloten moeten worden. Daarover wordt echter nog over legd met de klanten en de overheid. tallen personeelsleden in administratieve leidinggevende functies in de rayons en op de bureaus van districten en de hoofd administratie belangrijk moeten worden verminderd. Bovendien zal bij de werk plaatsen personeel weg moeten. Met de woordvoerder van D’66 drs. Wil bers, vond hij dat er geen sprake is ge weest van behoorlijk vooroverleg met be trokkenen. De bezuinigingen hebben alleen financiële gronden, welke de onderwijs kundige ontwikkeling zullen afremmen. „Er is geen totaalplanning, geen algemene onderwijsvisie”, zei drs. Wilbers. De schoolgeldheffing kan volgens PvdA, D’66 en PPR niet door de beugel. Zij kwa men met een motie, waarin de regering wordt gevraagd van die maatregel af te zien. Maar ook de KVP en DS ’70 zijn met deze heffing niet gelukkig. De verlaging van het aantal leraarlessen bij het algemeen voortgezet onderwijs van 32 naar 30 per week kreeg evenmin veel goede woorden. De PvdA voorspelde scha delijke gevolgen. PvdA, D’66 en PPR vroe gen ook hier een uitspraak van de Kamer. In hun motie wordt geëist de maatregel op te schorten en overleg te plegen met de be trokken organisaties. Ook de WD verzette zich, bij monde van mevrouw Smit-Kroes tegen de verlaging. De ARP stemde echter in met de maatregel. „Een werkweek van vijf dagen1 met zes lesuren lijkt mij een zeer redelijke taak”, aldus de heer Veer man. KVP. ARP en CHU hadden het liefst met de verhoging van de collegegelden ge wacht tot het moment, dat een nieuw stu- De plannen voor 1972 en 1973 zullen leiden tot een verminderde inzet van het personeel in het gespreide wagenlading vervoer. Daar zijn volgens een globale berekening 500 tot 700 man bij betrokken. Het hele wagenladingvervoer zal in 1976 gesaneerd moeten zijn. Een aantal perso neelsleden zal overgeplaats moeten wor den, ander werk of een andere arbeids plaats krijgen. In een beperkt aantal gevallen zal op-wachtgeldstelling wellicht niet te vermijden zijn, deelt de NS-hoofd- directie mee. Ged. Oude Gracht 34 Haarlem Gezellig trefpunt voor iedereen. Geopend tot ’s nachts 2.00 uur. nlaat“r'n DACCA (Reuter, AFP en AP) Dc legerleiding in Oost-Pakistan heeft gecapituleerd. Dit is vandaag door India bekendgemaakt. De Pa kistaanse troepen die volgens hun commandant generaal Niaza, „zich liever dood zouden vechten dan zich overgeven”, is opdracht gegeven hun wapens neer te leggen. Officieel werd vannacht in de Pakistaan se hoofdstad Rawalpindi bekendgemaakt dat de toestand in Oost-Pakistan „zeer kritiek” was. Eerder was al gesproken van een „zeer alarmerende situatie”. Overigens was vanmorgen nog steeds niet duidelijk of de gevechten om Dacca nu definitief zijn beëindigd. Leraren en leerlingen van scho len voor voortgezet onderwijs in Haarlem en de IJmond hebben fors hun partij meegeblazen in de gisteren in Den Haag gehouden protesten tegen de bezuinigingen van minister Van Veen. Het plan actie te voeren in deze dagen waarin de Tweede Kamer zich buigt over de onderwijsbegro ting, was geboren op het Pius X- college in Beverwijk. Er werd gedemonstreerd met spandoeken, er werden petities aangeboden aan Kamervoorzitter Van Thiel, er werd een persconferentie ge houden in „Nieuwspoort”. Be halve de Beverwijkse deputatie waren er afvaardigingen van het Stedelijk Gymnasium en de Spaarne Scholengemeenschap uit Haarlem. Ook Amsterdam, Gro ningen en Nijmegen zijn present. De foto toont de demonstratie- stoet op weg naar het Binnenhof met het Pius X-college voorop. Zie verder pagina 7 Inmiddels zijn er berichten dat Ameri kaanse en Russische oorlogsschepen de Golf van Bengalen naderen. De Ameri kaanse schepen zijn op weg naar de Oostpakistaanse haven Tsjittagong om deel te nemen aan „de vreedzame evacua tie van het Pakistaanse leger op zijn terugtocht. Hierover zouden volgens goed- ingelichte kringen onderhandelingen aan de gang zijn tussen India en de Verenigde Staten. In New Delhi wordt verwacht dat de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov, die in de Indiase hoofdstad besprekingen voert, mogelijk zelf naar Dacca zal vliegen om daar de erkenning van Bangla Desj door de Sov- jet-Unie bekend te maken. Langs de westelijke grens van India werd het afgelopen etmaal nog hevig gevochten. Op Karatsji werd een lucht aanval uitgevoerd. Ook in Kasjmier is de strijd opgeiaaid. De NS-hoofddirectie schrijft dit in een brief aan het spoorwegpersoneel. De rege ring aanvaardt, in tegenstelling tot het reizigersvervoer, geen verliezen bij het wagenladingvervoer. In een overgangspe riode van vijf jaar wil de regering het verlies overnemen, zodat de NS maatrege len kan nemen. Al in ’70 kwam de De nachtegaal vraagt niet of er iemand luistert; hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. Bakkers zijn ook maar mensen.Ze namen de bruidjes nieuwsgierig op. En wat zagen ze? Acht heel ver schillend geklede bruidjes. Hoe dat kan? Door de geweldige col lectie van A&K. In de speciale kies- en paskamers hangen zo’n 400 verschillende modellen. En die voorraad wordt elke maand aange vuld met de nieuwste modellen. Wie even belt krijgt bovendien heel royaal tijd om te passen toegeme ten. A&K. Echt iets voor bruidjes. De Chinese regering „handhaaft met kracht, dat de resolutie van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties van 7 december onmiddellijk moet worden toegepast”. Aldus van morgen een verklaring uit Peking. President Ja ja Chan zou zich vanmid dag om kwart over drie onze tijd rich ten tot het Pakistaanse volk. De regionale Indiase legerleider, gene raal Jacob is in Dacca om besprekingen te voeren over de capitulatievoorwaarden met de Pakistaanse militaire commandant, generaal Niaza Vannacht verstreek het Indiase ultimatum, dat gesteld was na het verzoek var? generaal Niaza om te praten over een bestand. India gelastte een sta king van de luchtaanvallen op Dacca, en eiste de overgave van de Pakistaanse strijdkrachten. Intussen gingen ook van morgen beschietingen van Dacca door grondtroepen door. De opmars vorderde snel. DIT WEEKEND van 2.75 voor 2.50 opgemaakt met zelf gekonfijte sinaas- appelsnippers en bijzonder lekkere kersen. VELSEN. Tijdens de vierde zitting van de gemeenteraad van Velsen voor de behandeling van de gemeentebegroting is voorgesteld door enkele raadsleden om de Wüstelaan in Santpoort voor vrachtauto verkeer af te sluiten. Wethouder Ocke- loen achtte dit een overweging waard, al thans indien het niet in strijd is met het Wegenverkeersreglement. Een vraag om er eenrichtingsverkeer in te voeren meende hij afwijzend te moeten beantwoorden, daar juist hierdoor het verkeer elders in dit gemeentedeel weer overbelast wordt. Bovendien verlengt men voor de weggebruikers het traject. Van KVP-zijde is geïnformeerd naar de mogelijkheid het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied zodanig te wijzigen, dat woningbouw kan plaats hebben op het terrein ten oosten van Rijksweg 9, oos telijk dus van Santpoort. Het college van burgemeester en wethouders meende dat dit een onmogelijke zaak is. Voorts werd medegedeeld, dat er geen tweede openbare school in Santpoort zal worden gebouwd, als gevolg van het te ruglopen van het leerlingenbestand- De Adolf Nassauschool zal nu op korte ter mijn worden verbeterd. MIAMI. (DPA) Het Amerikaanse vrachtschip „Johnny Express” is gisteren 80 kilometer voor de Cubaanse kust met machinegeweren onder vuur genomen. De kapitein meldde over de radio „het dek is een bloedbad. Ik sterf. We hebben doden en gewonden”. Er zijn 16 bemanningsle den aan boord van het schip. De reden van de beschieting is niet bekend. De „Johnny Express” is het tweede schip van eenzelfde rederij dat binnen enkele dagen in moeilijkheden raakt met Cubaanse patrouilleboten. Op 7 december namen de Cubanen het zusterschip „Layia Express” in beslag omdat het door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zou worden gebruikt om „contrarevolutionaire groeperingen, wapens en springstoffen binnen te loodsen in Cuba”. HAARLEM. Het openbaar vervoer in Haarlem zal op korte termijn structureel verbeterd moeten worden, waarbij aan directe buslijnen van de buitenwijken naar het centrum en het station moet worden gedacht. Tjjdens het debat hier over heeft de gemeenteraad zich gistermid dag op ondubbelzinnige wijze bereid verklaard hiervoor de noodzakelijke fi nanciële offers te brengen. De raad betuigde zijn instemming met de in een nota vastgelegde filosofie van het college van B. en W„ dat er alles aan moet worden gedaan om het gebruik van de bus aantrekkelijker te maken. Een voorwaarde hiervoor is, dat de NZH met name in de binnenstad sneller uit de voeten komt. Hieraan zal in het nieuwe verkeersplan voor de binnenstad, waarvan de eerste aanzet in april volgend jaar te verwach ten is, ruime aandacht worden geschon ken. Hoewel het tekort van de NZH in 1972 op circa twee miljoen gulden wordt geraamd, is het volgens wethouder W. van Liemt niet de bedoeling dat de bustarie- ven worden verhoogd. De raad stelde onomwonden vast, dat van de kant van het rijk hogere bijdragen nodig zijn voor de maatregelen ten behoe ve van het openbaar vervoer. B. en W. zullen hierop ook aan dringen in de bespreking, die zij binnenkort met minis ter Drees van Verkeer en Waterstaat UTRECHT. Door sluiting van een aantal laad- en losplaatsen en als gevolg van ingrijpende wijziging van het ran- geersysteem, waarbij Utrecht met ingang van de zomerdienstregeling ’72 als hoofd rangeerstation vervalt, zullen bij de Ne- derlandsche Spoorwegen tot 1976 niet 2000 arbeidsplaatsen vervallen zoals aan vankelijk is geraamd maar 3000. De stijging van dit aantal is mede het gevolg van de hoog gestegen loonkosten. Met deze reorganisatie stelt de NS-leiding de werkgelegenheid van 4000 a 5000 ande re NS’ers veilig. diefinancieringssysteem in werking kan treden. Een studentenstop noemden zij een uiterste maatregel. De oppositie verzette zich tegen verhoging van het collegegeld, omdat deze losstaat van de oplossing van het vraagstuk van de studiefinanciering. (Zie verder pagina 2). Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond Overwegend droog weer mei veel bewolking en vooral in het zuiden van het land kans op mist in de nacht en ochtend. Mi nimumtemperaturen van 6 gra den in het noordwesten van het land tot rond 1 graad in het zuid oosten. Maxima morgen om streeks 7 graden. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west. „tijger” Niazi, commandant in Oost-Pakistan. DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft minister Van Veen van Onderwijs vanmorgen verklaard bereid te zijn de huidige salarisschalen van onderwijzers tijdelijk met één periodieke verhoging op te trekken, in afwachting van een rapport naar taak en functie van de onderwijzer, --- dat hij niet voor de zomervakantie van zullen voeren. De reis naar Den Haag zal 1972 verwacht. Nog deze maand zal de minister zijn voorstel aan het Georgani seerd Overleg toezenden. Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141 Showroom Vechtstraat 2, Tel.l 10 01 \x Mi? 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1