Haarlem speelde uitstekende wedstrijd: 2-0 RESULTAAT VAN OEFENDUEL GEBROKEN KAAK LADINSKI WAARSCHUWING Schol te bedankt als biljarter Panathinaikos tevreden met gelijk spel Morales van Nacional schopte knie van een Griek in elkaar Men wist het niet meer zo toen men limieten besprak Kaler Jan van Heek (KNAU) vraagt zijn ontslag „KROMME’’ Japan enthousiast maar systeemloos Olympische limieten Wiersma niet direct in finale NOC-VOORZITTER KERDEL OVER KNAU: Spelers van Trainer Drachten naar huis gestuurd veld gestuurd 3” 23 BIER BOTTEL- VERS DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 (Van onze sportredactie) Moeite Homogeniteit Tevreden 99 99 IN DRAAGTAS 12 HALVE O LITERS ALLEEN BIJ UW SLIJTER r r C V (Van onze sportredactie) Ladinski na de botsing met Piet van den Berg. (Van onze sportredactie) De indeling van de twee groepen. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) HANS ROMBOUTS. Het NOC deed op de Haagse Golf en Countryclub in Wassenaar uit de doeken, ATHENE In de eerste wedstrijd om de wereldbeker voor clubs, tussen Panathi naikos en Nacional (1-1), is de traditie van gewelddadigheid weer eens hoog gehou den. Nadat beide ploegen een technisch redelijk goede eerste helft hadden gespeeld werd het spel na de hervatting steeds ru wer. In de 60e minuut culmineerde dit in een zeer grove overtreding van de Uru- guees Morales tegen Tomaras, rechtsachter ters hun coördinator gingen negeren. Af gelopen zaterdag besloten de trainers Kees Koppelaar en Jaap Noordenbos alvast een aantal taken van Jan van Heek over te nemen. Koppelaar tracht de maatschappe lijke problemen van de atleten te inven tariseren en Noordenbos gaat zich bezig houden met de medische begeleiding. Groep 2: Jan de Boer, Frank Drost, ir. Geert van Dijk, Freek Gordijn, Frans Her- melink, Wil Martzdorff, Rudy Palmer, An ton Schotanus, Krijn Toet en Henk de Witt. Van beide groepen plaatsen de vier hoogst-uitkomenden zich voor de finale. DRACHTEN Het bestuur van de ama- teurvoetbalvereniging Drachten, die uit komt in de eerste klasse KNVB, heeft be sloten trainer Van de Horst te ontslaan. De reden hiervan is het feit dat Van de Horst zaterdagochtend het bevel van de voorzitter en de secretaris negeerde om met zijn trainende spelers van het hoofdveld af te gaan. Dit veld mag contractueel al leen voor wedstrijden worden gebruikt. Van de Horst was reeds vijf jaar oefen meester bjj Drachten. HAARLEM. De trainingscoördinator van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft per brief ontslag gevraagd. De ze „ombudsman” van de bondstrainers heeft daarmee in feite gehoor gegeven aan hun wensen, die de laatste weken steeds duidelijker geuit zijn. Enkele maanden ge leden hebben de atletiek-oefenmeesters in een schrijven reeds laten weten geen ver trouwen meer te hebben in hun „opper man”. Toen ook nog bekend werd dat Van Heek in gezelschap van secretaris Oskam buiten medeweten van de trainers zeer scherpe limieten voor München aan het NOC had voorgelegd, werd het wantrou wen zo demonstratief, dat de oefenmees van Panathinaikos. Morales schopte de op de grond liggende Tomaras zo hard tegen de knie, dat deze met een gebroken knie schijf moest worden weggedragen. Scheids rechter Neto (Argentinië) stuurde Morales van het veld. Na dit incident werd de wed strijd niet rustiger, eerder het tegendeel. Beide partijen maakten overtreding na overtreding en bezorgden de arbiter han denvol werk. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Vrijwel op het zelfde moment dat biljarter Tini Wijnen uit Oss besloot een come-back te vieren, stuurde Henk Scholte uit Eindhoven een brief naar het bestuur van de KNBB met de mededeling dat hij voor het lidmaatschap van de bond bedankt. Het een heeft overigens niets met het ander te maken. Scholte zag eerder al van deelneming aan kampioenschappen af. BOEKAREST De tweede wedstrijd tussen Tottenham Hotspur en Rapid Boe karest voor de UEFA-beker is niet zonder incidenten geweest. Enkele minuten na het eerste doelpunt van de Spurs die met 2-0 wonnen, beging de maker. Jimmy Pear ce. een zware overtreding tegen de Roe meense achterspeler Pop. die onmiddellijk wraak nam. De Italiaanse scheidsrechter Angonese stuurde beide spelers uit het veld. Groep 1: Piet van Heerde, drs. Ed Holst- thijssen, Jo Pander, Jan de Ruiter, Ad van Tilborg, Kees Varkevisser, Sjoerd Visser en Harm Wiersma. Na de treffer van Pearce gooiden de Roemenen alles op de aanval. De gevolgen bleven niet uit. Bij een uitval van Totten ham kon Cordeanu aanvaller Coates nog maar juist ten val brengen, zij het wel binnen de lijnen van het strafschopgebied. Martin Peters miste de penalty. Enkele minuten later Werd het wel 2-0 toen Martin Chivers vanaf de linkervleugel van een afstand van 20 meter opeens inschoot. In hoeverre de beslissing van Jan van Heek te maken heeft met de val van het KNAU-bestuur is niet bekend. Na de in stallering van een eventueel nieuw bestuur zou de positie van de trainingscoördinator in ieder geval wankel worden. Vrijdag komt de Unieraad bijeen om te beslissen of men bij haar besluit inzake de affaire- Mieke Sterk blijft. Bij verschillende Unie- raadsleden bestaat de indruk, dat het oude bestuur een compromis zoekt. Daartoe zou het zich neer moeten leggen bij de beslis sing van de Unieraad om de zaak-Sterk naar de strafcommissie te verwijzen. De verdeeldheid in de districten is groot. AAC-voorzitter Linssen zal vrijdag een moeilijke vergadering voor moeten zitten. Hij weet zich in zijn wens om een nieuw bestuur te creëren gesteund door district Zuid, waarmee een oude tegenstelling op gelost lijkt te zijn. Wat de rechten van de atleet betreft: Mieke Sterk heeft inmiddels de Rotterdamse advocaat Nagtegaal in de arm genomen. In een brief heeft hij het ex-KNAU-bestuur gevraagd waarvan Mieke Sterk beschuldigd is. Dat heeft zij namelijk nog niet van officiële zijde ver nomen. Wijnen is als biljarter ruim een jaar uit de roulatie geweest. Hij werd door de KNBB als lid geroyeerd, omdat hij een boete van f 25 niet betaalde, hem opge legd voor het geven van een biljartde- monstratie, waarvoor hij geen vergunning had aangevraagd. De nu 41-jarige Osse naar zegt de boete pas betaald te hebben o.a. omdat hij de laatste tijd veel in het buitenland verbleef. Dit laatste in verband met zijn baan als vertegenwoordiger van de „kruidendokter” uit het Brabantse Gas teren. Begin volgend jaar wordt Wijnen een zelfstandig zakenman. Wijnen, een keer Europees en 16 keer Nederlands kampioen, viert zijn rentree in Wervers- hoof, waar van 2 t.e.m. 5 maart het Neder lands kampioenschap ankerkader 71/2 wordt gehouden. Maar niet alleen Ladinski had moeite met zijn tegenstander. Heel Feyenoord had het moeilijk. Zo moeilijk, dat de Rotterdammers, die bij monde van trainer Ernst Happel voor de wedstrijd nog be loofd hadden te zullen voetballen, in de eerste tien minuten van de wedstrijd zestien overtredingen maakten. In tegenstelling tot Haarlem, dat slechts vier vrije schoppen tegen zich kreeg. Daar bij moet nog worden aangetekend dat scheidsrechter Klopper erg lankmoedig op trad tegen de Rotterdammers. Vier keer werd er door Feyenoord nagetrapt en zelfs één keer geslagen (door Mathias Maiwald) voordat hij Willem van Hane- gem noteerde. Op die overtreding (Van Hanegem trapte de op de bal liggende Gerrie de Goede in de rug) stond hij dan ook een halve meter vandaan. Overigens was de irritatie bij Van Hanegem wel verklaarbaar. Piet van den Berg slaagde er in hem voetballend te binden. Van den Berg speelde evenals Piet Hoeben, De Haan, Peijs en Wentink een grote wed strijd. „Ja, het ging lekker. Jammer dat we te weinig konden aanvallen. Maar daar kunnen we tegen Feyenoord nog niet aan beginnen”. ze zeggen: de eisen zijn te zwaar. Het is zo: de eisen zijn voor de Nederlandse atleten te zwaar. Dat betekent, dat het niveau van de Nederlandse atletiek te laag ligt.” Leeuwenhoek verzekerde dat hij niet iedereen aan de limieten zou ophangen. Er kunnen uitzonderingen wor den gemaakt. Kerdel: „Wij kennen onze verantwoordelijkheid. We springen niet ondeskundig met sportmensen om. Maar het blijft een onmogelijke zaak om een limietbepaling voor deelname aan de Spe len helemaal gaaf en rond te krijgen. Wij willen geen betweterige schoolmeesters zijn. Daarom houden wij bij basketballers, handballers en volleyballers bijv, de in ternationale toelatingseisen aan. Hun in ternationale selectie is streng genoeg.” hoe de vaststelling van de Olympische limieten tot stand is gekomen. Ook de veelomstreden limieten voor de atleten, die door coaches en atleten te zwaar zijn genoemd. Kerdel liet weten, dat het NOC naar harmonie met de bonden, eens fouten ge- Een elftal, waarin het bijzonder moei lijk aanpassen is. Voor Ladinski en in mindere mate voor de nieuwe linksback Harrie Vos. Vos, die zonder meer voldeed, had de steun van de ijzersterke gerepu teerde achterhoede van Feyenoord. Deson danks kwamen er in de eerste vijf minu ten voor Haarlem kansen. De mooiste gelegenheid om voor een sensatie te zor gen in het toch weer met zevenentwintig duizend mensen bevolkte stadion kreeg rechtsback Beer Wentink. Een verre, schuin voor het doel van reserve-doelman Bram Geilman neerdalende pass was een meter te scherp geplaatst voor hem. Zijn tegenstander Ladinski kwam te laat om de snelle verdediger af te stoppen. Ladins ki had aan de laatste tijd in grote vorm verkerende Wentink een sterke opponent. Geen meter vrijheid kreeg de linker spits. Bijna alle duels werden door Ladinski verloren. Het was dan ook min of meer vanzelfsprekend, dat hij in de loop van de eerste helft ging zwerven. Weg van Wen tink. In de vierenveertigste minuut kwam hij aldoende in botsing met het hoofd van Piet van den Berg. Ladinski’s kaak bleek gebroken. Als geheel heeft deze eerste ontmoeting de 40.000 toeschouwers in het Karaiskaki- stadion van Piraeus weinig waar voor hun geld geboden. Nacional speelde vanaf het eerste fluitsignaal zo vertragend als maar mogelijk was en bleek er alles aan gele gen om gelijk te spelen. Het gevolg was uiteraard een constant veldoverwicht van Panathinaikos, dat voorlopig echter niet verder kwam dan drie hoekschoppen. Vier minuten na het begin van de tweede helft had de stormloop van de Grieken eindelijk succes, Domazos zette goed voor op het hoofd van Fylakouris, die met een harde kopstoot scoorde. Nacional reageerde on middellijk en schudde de lethargie van zich af. Drie minuten later, na een combinatie tussen Cubillas en Esperango, schoot Luis Artime van vijftien meter keihard raak. Nacional zag in dat er kansen op winst aanwezig waren en ging door met het of fensief. In de 59e minuut kwam Artime vrij voor doelman Oikonomopoulos, maar miste de kans van de dag. Na de verwij dering van Morales zag Nacional geen be tere afweer dan om de stelling maar weer in te nemen. Panathinaikos mocht dus zijn stormloop hervatten, maar het voorname lijk op kracht gebaseerde aanvalspatroon vermocht weinig verwarring te zaaien in de gelederen van Nacional. Op de gebruikelijke persconferentie na afloop van de wedstrijd vijzelde Nacional zijn reputatie weer wat op door bij monde van aanvoerder Luis Ubinas mede te de len dat de Uruguese spelers hun premies beschikbaar stelden aan Tomaras, de door Morales geblesseerde speler. Trainer Fe renc Puskas van Panathinaikos verklaarde geen spijt te hebben dat hij de wedstrijden tegen Nacional had geaccepteerd. „Ik vond het vanmiddag trouwens nogal meevallen met die ruwheid van Nacional. Afgezien van het incident Tomaras-Morales is er niets gebeurd”. Voor Haarlem waren in de eerste helft de open boekjes. Voor Feyenoord de fluit concerten. Met fris, risicoloos voetbal, zo als trainer Joop Brand bevolen had, werd getracht een zo goed mogelijke sparring- spartner te zijn voor de wereldkampioe nen. Haarlem was té goed. De snelle combinaties vormden te grote problemen voor het Rotterdamse team, dat de laatste tijd niet door homogeniteit uitblinkt ROTTERDAM De oefenwed strijd, die Haarlem op verzoek van Feyenoord gisteravond in „de Kuip” speelde heeft de Rotterdammers niet veel goeds opgeleverd. De pas voor een aanzienlijke som aangekochte Hongaarse spits Attilla Ladinski moest met een gebroken kaak opge- ncmen worden in het Rotterdamse Claraziekenhuis en Wim van Hane gem werd door scheidsrechter Klop per genoteerd voor natrappen. Feyenoord won van Haarlem (2-0). Dat wel. Maar de manier waarop die winst behaald werd was allerminst imponerend. Van Hanegem zocht het na de wedstrijd in een te geringe dosis inspiratie. „Als je tegen een goede buitenlandse club voet balt scheelt het een slok op een borrel. Voor die nieuwe jongens was het tegen Haarlem bijzonder moeilijk wennen. Jam mer voor Ladinski. Ik dacht dat’ie net een beetje begon te draaien, toen hij zijn kaak brak”. UTRECHT. Het enthousiaste, maar systeemloze spel van Japan bleek in de wedstrijd voor de troostronde tijdens het WK zaalhandbal in Utrecht precies gelijk waardig aan de meer gedegen spelende, maar minder atletische Noorse meisjes. Het verschil tussen beide ploegen bedroeg nooit meer dan twee doelpunten. De Noorse meisjes namen een voorsprong van 6-4 en leidden bij de rust met 7-6. Vooral dankzij de produktiviteit van Taramizu en Shimada (beiden vijf doelpunten) hielden de Japanse meisjes na rust gelijke tred. In de Noorse ploeg was Fladset met 9 doel punten topscrorer. De wedstrijd eindigde in een 12-12 gelijkspel. Het dameshandbal dat Denemarken en Roemenië in een spannende, maar kwali tatief matige, wedstrijd (11-11) hebben laten zien, zat vol met de kracht van een mannenduel, maar ook met het taktische onbegrip dat dames zo vaak demonstre ren. Meer dan een halve wedstrijd heeft de gevarieerder spelende Deense ploeg, met Lene en Annemari Nielsen als beste speelsters, nodig gehad om te ontdekken dat het grootste gevaar bij Roemenië school in het geweldige afstandschot van Petruca Baicoianu (vijf doelpunten). Pas na rust werd het gevaar ingedamd door Lene Nielsen, die ver uit de verdediging stappend, de machtige arm van de langste Roemeense speelster vrijwel lam legde. Conditie en snelheid is West-Duitsland in haar wedstrijd tegen Joego-Slavië nog meer tekort gekomen dan schotkracht. De Joegoslavische dames speelden handbal van een ander soort, veel professioneler, veel harder en waren geen moment in moeilijkheden tegen de in alle opzichten rammelende Westduitse ploeg. Binnen vier minuten was er al een verschil van drie doelpunten en die marge heeft Joege- Slavië met opvallend gemak aangehouden, doelpunten en die marge heeft Joego slavië liep daarna speels weer weg. Na rust was er nog eens een opleving van de Westduitse ploeg. Na 7-6 echter verruimde Joego-Slavië het verschil weer gemakke lijk en gretig tot 11-6, daarna het laatste woord enigszins nonchalant aan de West duitse dames latend. APELDOORN. Twintig spelers nemen deel aan de halve finales van het persoon lijke damkampioenschap van Nederland, dat van 7 januari tot en met 5 februari in Apeldoorn wordt gespeeld. Onder hen is ook internationaal grootmeester Harm Wiersma, die zich vorig jaar niet recht streeks voor de finale van 1972 wist te plaatsen. WASSENAAR. Uit de toelichting door het NOC op de gang van zaken bij de vaststelling van de limieten voor de Olympische Spelen in München is geble ken, dat de KNAU fouten gemaakt heeft bij de voordracht van de atletieklimieten bij het NOC. NOC-voorzitter Kerdel liet weten, dat de „leider van de KNAU- delegatie dat was niet Jutte, want die houdt zich vanwege zijn bestuurslidmaat schap van het NOC in dit soort gevallen afzijdig het niet zo goed meer wist, toen hij over de limieten sprak.” En even later nog eens: „sommige bestuursleden (van de KNAU, red.) weten niet meer precies hoe het allemaal moet.” Geen geheim is, dat de delegatieleider van de KNAU Oskam was, dezelfde die tegen over de atleten onlangs verklaarde, dat de KNAU de atleten verkwanseld heeft aan het NOC. De af getreden KNAU-voorzitter Jutte, naast de heer Kerdel aan de NOC- tafel zittend, gaf geen enkele nadere toe lichting. Hij liet de nauwelijks bedekte beschuldiging van onbekwaamheid van zijn KNAU-medebestuursleden door de heer Kerdel voor wat het was. Uiteinde lijk sloeg het ook op hemzelf terug, omdat hij zijn delegatie als bondsvoorzit ter goed had moeten instrueren. Trainer Joop Brand was eveneens te vreden met het behaalde resultaat. „In de bus, op weg naar Rotterdam, zei voorzit ter betaald voetbal Gosen: „Als we maar geen pak slaag krijgen”. Ik ben daarvoor geen moment bang geweest. En dan te bedenken dat we met een aantal amateurs hebben gespeeld. Verheuvel en Reuser hadden het stadion nog nooit van binnen gezien”. Wat de hypocritische Olympische ama- teurregels betreft: het NOC, dat er ook bepaald niet gelukkig mee is, heeft de Olympische bonden opgedragen te zorgen, dat niemand van de kandidaat-München- gangers de befaamde regel 26 van het IOC-reglement overtreedt. Zo mogen aan gewezen sportslieden geen „eigen rubrie ken” in kranten hebben of zich voor commerciële doeleinden laten gebruiken (een thee-advertentie van Ard Schenk). „We moeten de Olympische regels zonder heksenjagerij toepassen.” aldus NOC- voorzitter Kerdel. streeft „Maar er worden wel maakt. Je hebt tenslotte met mensen te maken.” Het NOC hield voor de algemene bespreking van het München-beleid apar te bijeenkomsten met de bonden. Dat ging dan over technische zaken, onder andere de limieten. Met de KNAU gebeurde dat niet. Tijd ontbrak bij de atletiekbond. De KNAU bracht haar limieten wel ter spra ke in de algemene bespreking. Maar toen verklaarde de kleine NOC-afvaardiging zich niet competent om daar over te spreken. De KNAU moest dus later over de limieten gaan praten met het NOC. Maar inmiddels had de KNAU haar straf fe limieten al bekend gemaakt. Daar moest zij later met wijzigingen op terug komen, omdat het NOC de duimschroeven nog meer had aangedraaid. Chef de mission Bram Leeuwenhoek („Wij hebben de limieten met de officiële delegatie van de KNAU, bestuur en trai ningscoördinator bepaald. Wij hebben niets te maken met de in de bond be staande structuren.”) merkte op- „Er wordt door atleten en coaches ontzettend gepiept, maar ze kunnen zich niet objec tief opstellen Ze kunnen geen afstand nemen. Ze halen de zaak uit verband als Nauwelijks werd er door de Haarlem mers gepraat over de twee blunders van de hypernerveuze doelman Lelieveld. Hij was er de oorzaak van dat Haarlem met 2-0 verloor. De eerste maal dook hij over een zacht door Schoenmaker ingeschoten ba] heen en de tweede maal stompte hij een vrije schop van Dick Schneider tegen de lat. De terugspringende bal werd door Schoenma ker ingekopt. Tekenend voor de teleurstelling van het Rotterdamse publiek was de man op de tribunes, die in de rust op zijn horloge keek en zei: „Vlug, voor twaalf uur kunnen we nog een nieuwe spits ko pen WASSENAAR. Het NOC heeft weer voor een aantal takken van sport limieten voor „München” bekend gemaakt Boksen. Aan de hand van wedstrijdresultaten tegen sterke buitenlandse tegenstanders moet worden aangetoond, dat de Nederlandse boksers van Europees topniveau zijn. De aanwijzing zal uiterlijk 1 juni 1972 plaats hebben. Handboogschieten. Het behalen van 1150 pun- ten voor de heren (voor de dames bedraagt de limiet 1075 punten) op het internationale toer nooi op 18 juni in Amersfoort of een gelijkwaar- dig toernooi elders, tijdens de Europese kam pioenschappen op 22 of 23 juli te Luxemburg en op twee FITA-wedstrijden in Nederland. Judo. Een redelijke kans op plaatsing bij de eerste acht per categorie. Aanwijzing na de Europese kampioenschappen in mei te Voorburg. Kano. Een redelijke kans op het behoren tot de zes sterkste ploegen in de finales (finales van 8 of 9 ploegen). Krachtsport. Voor het gewichtheffen een rede lijke kans op het behalen van een plaats onder de eerste acht per categorie. Voor worstelen een redelijke kans op het bereiken van een plaats bij de eerste tien per categorie. Moderne vijfkamp. Voor het team een rede lijke kans op het bereiken van een plaats on der de eerste acht en individueel een redelijke kans op een plaats onder de eerste vijftien vijf- kampers. Roeien. Een redelijke kans op het bereiken van een finaleplaats. Ploegen met vooruitzichten op een betere rangschikking in een finale dan een eventuele ploeg met dezelfde roeiers in een andere finale zullen bij aanwijzing voorrang krijgen. Aanwijzing uiterlijk 30 juli na de Ne- derlandse kampioenschappen. Hippische sport. Voor de Grand Prix-spring- rulters individueel geldt een redelijke kans op het bereiken van een plaats onder de eerste tien ruiters. Aanwijzing na de CHI’s van Rome, Wies baden en Aken. Voor de driedaagse samenge stelde wedstrijd geldt voor het team een rede lijke kans op een plaats onder de eerste acht teams en individueel een plaats onder de eerste vijftien ruiters. Wat betreft een dressuurteam een redelijke kans op een plaats onder de eerste zes teams. De beslissing over de uitzending van een dressuurteam zal vallen na het CHI begin juli te Aken. Schermen. Individueel: een redelijke kans op het bereiken van de halve finales op de Olym pische Spelen (laatste twaalf). Voor een team geldt een redelijke kans te behoren tot de sterkste acht landen. De aanwijzing zal geschie den na mei. Schoonspringen/torensprlngen. Een redelijke kans op een finaleplaats (finales van twaalf). Na de wedstrijden te Rostock, Praag, Konlz en Bolzano zullen „Olympische" ranglijsten worden te beoordelen of redelijker- de door het NOC gestelde eis is vol- ooLzanv zuimu „ex opgesteld teneinde wijs aan de deer daan. Turnen. Damesteam: een redelijke kans op ’n plaats bij de negen sterkste teams van de 18 gekwalificeerde ploegen op grond van de kwa- Uteltsbepalingen van de internationale federatie. Aanwijzing circa 15 mei. Individueel: een rede lijke kans op een plaats onder de eerste 25 turnsters. Wielrennen, a. 100 km tydrit voor ploegen op de weg: een redelijke kans op een plaats onder de acht sterkste ploegen; b. wegwedstrijd indi vidueel: een plaats onder de eerste tien renners, c. tandem: een redelijke kans op het bereiken van de halve finales; d. alle overige nummers: een redelijke kans op ’t bereiken van de kwart- finales Zeilen. Solingklasseplaatsing onder de eerste acht van de zgn. Olympische ranglijst, op te stellen na de paaswedstrijden te Kopenhagen, de Europese kampioenschappen en de Kieler Woche,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23