Oppositie tegen schoolgeld MONUMENT ONTHULD voortgezet onderwijs KAMER WIL BELEIDSPLAN VOOR HELE ONDERWIJS Tekort Amsterdamse tram straks 100 tot 185 miljoen IJsselmeerdijk moet groen Gastarbeiders beestachtig gehuisvest blijven Cocktailrok en blouse graan- SOO.OOOste DAF van de band Voor 20 mille aan antiek Rotterdam wil alleen bordelen Onderscheid maken DAR BRENGT RAPPORT UIT D Auto te water: man verdronken VVD: Korting op lesuren een Regionalisatie brandweer Na klap op hoofd te water geraakt en verdronken verkeerde weg nodig Kamervragen over politie-optreden gelopen op Katend recht „1 gestolen tussen patiënt en pechvogels W: échte graan-genever l€ DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 DO 2 Minder lessen 3 Deel'beleidsplan B eroepsonderwijs Zes Kamerleden: Prof. dr. R. Giel: Werkende jongeren Schoolgeld BBK-demonstratie Minister Geertsema: Bt VI EISEN zuiver natuur- produkt MMMI ADVERTENTIE ^3’792 (Van onze redactie in Amsterdam) komen ADVERTENTIE él L eh Het leuke is, dat deze twee artikelen samen, goedkoper zijn dan een japon in dit genre. De oppositie legde woensdag onmiddel- lijk twee moties op tafel. In de ene wordt de invoering van schoolgeld voor leer- (Van onze onderwijsredacteur) De 27-jarige bestuurder van de te water geraakte auto en een 53-jarige man uit Appingedam werden gewond. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het PSP-kamerlid Wie- benga heeft minister Geertsema (Binnen landse Zaken) informatie gevraagd over de gebeurtenissen tijdens een demonstra tie van de beroepsvereniging van beelden de kunstenaars op 10 december jongstleden jn Den Haag. Gevraagd wordt, of de mi nister de mening deelt, dat door de politie bij deze BBK-demonstratie „te snel en in onverantwoorde mate” gebruik van ge weld is gemaakt. In aan de minister ge stelde vragen wordt aangedrongen op het treffen van maatregelen. Op dit moment doet het Onderwijsmi- nisterie niet aan een beleid maken, maar slechts aan potverteren, meende de heer De Gaay Fortman (P.P.R.). De heer Hut- schemakers (K.V.P.) drukte zich iets om zichtiger uit, maar zei toch de Indruk te hebben dat het departement min of meer incidenteel te werk gaat. Daarom wilde ook hij sprekend namens de confessio nele regeringspartijen een beleidsplan voor het hele onderwijs. (Van onze correspondent) BORN. Met enig feestvertoon is gis teren in Born de 500.000-ste Daf-personen- wagen van de lopende band gerold. Com pleet met feestmuts en slingers werd de fel-oranje gekleurde Daf 55 de Luxe met het kenteken 50-00-TJ luid claxonnerend door alle afdelingen van de fabriekshal gereden. ook jonge mensen, trekken de stad uit omdat ze er geen huis kunnen vinden, maar ze blijven wel in Amsterdam wer ken. de in in B hee 16-j aan trol zijn Noc sch pati neii Uit moete turele gchon make: ding, van overh dan 1 op lopen ten. Het de gr ting depar maats Het 1 gekre lijk cultui schap gebet Dit juist van hun 1 ling 1 de be gevae deze de og andei nodig wille: die profe ben. Na hun neme de n kan vorm dat een j plaat „met teitss zet o cente jeugc vorm wach ring van de v ROTTERDAM „Het gaat er in Rot terdam om de bordelen terug te dringen tot Katendrecht. Gemeente en Justitie willen niet dat elders in de stad bordelen en sex- clubs als paddestoelen uit de grond rijzen”. De confessionelen en DS’70 vinden dat deze schoolgeldheffing slechts een tijdelij ke maatregel mag zijn. En er moeten zoveel garanties worden ingebouwd, dat de drempel naar het voortgezet onderwijs er niet hoger door wordt. De K.V.P. noemde het zinvol als het kleuterschool- geld nu al werd afgeschaft. ben met de moeite. Dr. Veerman (A.R.) noemde vijfdaagse werkweek van zes lessen dag „een redelijke taak” GRONINGEN. De 24-jarige kleerma ker K. Vos uit Holwierde is woensdaga vond in het Damsterdiep in Ten Boer verdronken, toen de auto waarin hij mee reed, door de inhaalmanoeuvre van een andere wagen van de weg raakte en in het water reed plichtige kinderen in het voortgezet on derwijs afgewezen en in de andere de vermindering van het aantal lessen in datzelfde onderwijs. Betaling van school geld voor leerplichtige kinderen past vol gens de motie niet in een onderwijsbeleid, dat als centrale doelstelling heeft het toegankelijk maken van de scholen voor een breder samengestelde groep van de bevolking. Wat de onderwijsmaatregelen voor de werkende jeugd betreft wilden zowel de regeringspartijen als oppositie dat het ka binet zich zal houden aan het programma dat dit voorjaar is aangenomen. Een nog geheim plan om de leerplicht tot 18 jaar uit te breiden in een 15- jarenprogramma wilde de P.v.d.A. door de minister in de openbaarheid gebracht zien. Deze partij eiste dat de regering aan het eenmaal aanvaarde tienjarenplan zal blij ven vasthouden. K.V.P., A.R. en C.H.U. drongen aan op handhaving van het driejarenplan voor de uitbreiding van de deel-leerpücht, zodat in augustus 1974 alle werkende jongeren tot en met 17 jaar twee dagen onderwijs kunnen volgen. De werkgroep heeft onder meer naar aanleiding van de brand in een pension in de Amstelstraat in Amsterdam, waarbij een jaar geleden negen Marokkaanse gas- tarbeidersom het leven kwamen, 166 pen sions onderzocht waar in totaal 3543 bui tenlandse werknemers zijn gehuisvest. De resultaten van het onderzoek zijn volgens het DAR zelfs nog enigszins geflatteerd doordat de vrijwillige enquêteurs niet overal werden toegelaten of door pension- beheerders een te rooskleurig beeld kre gen voorgespiegeld. Uit de resultaten maakt DAR op, dat Amsterdam en vele andere gemeenten hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de controle op pensions niet nakomen. „Van de door de gemeente Amsterdam ii' een boerde- '’«nsdorp bij "’-'ae de hooi- bnerderii m vlammen gingen enkele hooi- Het vuui ontstond, Onder grote belangstelling heeft ko ningin Juliana woensdag in Apel doorn in het Prinsenpark een monu ment onthuld ter herinnering aan de slachtoffers van de Japanse vrouwen kampen in de tweede wereldoorlog. Het beeld is tot stand gekomen door het initiatief van de Stichting Neder landse Slachtoffers Japanse Vrouwen kampen. De voorzitster van deze stichting, mevrouw J. E. van Dijk- Manders, droeg het beeld in beheer en onderhoud over aan de burgemeester van Apeldoorn mr. A. L. des Tombe. Het beeldhouwwerk is vervaardigd door Frans Nixs. Mede namens prins Bernhard legde koningin Juliana een krans aan de voet van het monument. DEN HAAG. Zes Kamerleden heb ben een lans gebroken voor de handha ving van de natuurlijk gegroeide beplan ting op de IJsselmeerdijk tussen Enkhui- zen en Hoorn. De dijk, aldus de Kamerle den, Is door zijn begroeiing een aantrek kelijke recreatieroute geworden, die wel „de IJsselmeerboulevard” van West-Fries- land wordt genoemd. Brand. Bij een felle brano rij aan de liergouu m Amsterdam >s woensrin" schuur van een opgegaan Teven. machines verloren Het yuui ontstond, nadat het 6-jarige zoontje van de boer tussen het hooi met lucifers had ge speeld. In een toelichting op vragen wijzen de Kamerleden er op, dat ook veel watervo gels op de dijk verblijven. Dit alles zou ongedaan gemaakt worden en een kaal, winderig, troosteloos geheel zou in de plaats komen van de aantrekkelijke be groeide dijk als deze van zijn beplanting zou worden beroofd De Kamerleden noe men het weghalen van de vegetatie alleen dan gerechtvaardigd, indien werkelijk zwaarwegende belangen van waterkering of andere zeer zware waterstaatkundige overwegingen dit zouden vorderen. De Kamerleden vragen of de dijk van de beplanting moet worden ontdaan op grond van een uit 1953 daterend rapport waarin gezegd wordt dat dijken met wa- terkerende functies vrij zouden dienen te zijn van beplantingen. In de vragen wordt er op gewezen, dat de waterkerende func tie van deze dijk is verdwenen. AMSTERDAM. Uit een onderzoek dat de werkgroep DAR (Arabisch voor huis) heeft ingesteld naar de huisvesting van buitenlandse werknemers in Amster dam is gebleken „dat er op vele plaatsen werkelijk beestachtige situaties bestaan, die zich nauwelijks laten beschrijven”. AMSTERDAM. Het tekort bij het gemeentevervoerbedrijf van Amsterdam zal in 1975 ruim honderd miljoen, moge lijk zelfs al 185 miljoen gulden bedragen. Het was het laatste cijfer dat de wethou der van Financiën woensdag bij de be handeling van de gemeentebegroting pro duceerde. De lessenkorting bij het voortgezet on derwijs wordt in de motie van de opposi tie een onverantwoorde maatregel ge noemd. omdat de onderwijskundige gevol gen ervan te weinig zijn nagegaan en omdat er onvoldoende overleg is geweest met betrokkenen. Ook regeringspartner V.V.D. noemde de lessenkorting een verkeerde weg. Men had met een eigen tussenvoorstel willen ko men (in plaats van twee, één les minder), maar de ruimte op de begroting die men daarvoor gevonden had werd ten departe- mente niet aanwezig geacht. Het ziet er naar uit dat als de minister daar geen goede verklaring voor geeft ook de V.V.D. met een motie tegen de lessenver- mindering zal komen. De confessionele regeringspartijen heb- lessenvermindering geen een per Het GVB heeft uitgerekend dat het tekort thans ruim veertig miljoen gul den zo zal oplopen als in het beleid ten aanzien van het openbaar stadsvervoer niets verandert. Het is echter een tak van dienst die voortdurend in bespreking is bij onderhandelingen tussen rijk en gemeen te. Om in deze situatie verbetering te bren gen heeft DAR voor de overheid en gemeenten een aantal eisea opgesteld. Aan dc overheid wordt onder meer ge vraagd: spoedige behandeling van de nota buitenlandse werknemers in de Tweede ROTTERDAM. De 42-jarige verwar- mingstechnicus D. J. de Rotte is al zijn antieke voorwerpen, die hij gedurende vele jaren heeft verzameld, kwijt. Twee mannen zijn zijn woning in Capelle aan de IJssel binnengedrongen en hebben 87 voorwerpen van goud, zilver, tin en ivoor meegenomen. rijksuniversiteit dit vandaag Aan de gemeenten stelt DAR de vol gende eisen: herziening van de gemeente lijke logiesverordening, geen sluiting van pensions zolang geen alternatieve huisves ting kan worden geboden, uitbreiding van de faciliteiten en het aantal ambtenaren voor regelmatige controle, periodieke con trole op alle pensions en verandering van het toewijzingsbeleid zodat met de speci fieke problematiek van de saneringsbuur- ten rekening wordt gehouden. Voorts wil DAR dat de gemeenten dat gedeelte van het contingent woningwetwoningen toe wijst aan gezinnen van buitenlandse werknemers, dat hun percentueel toe komt. DEN HAAG. De controle op de brandpreventie vormt slechts één onder deel van de totale brandpreventieve zorg. Van deze zorg is reeds meermalen, onder andere dooi de Brandweerraad erkend dat er landelijk gezien meer aandacht aan moet worden besteed. Voorts zijn sieraden en kristal verdwe nen. De waarde van de buit bedroeg f 20.000. De eigenaar is verzekerd, maar onder de gestolen voorwerpen bevonden zich diverse stukken met grote persoonlij ke waarde. Kamer, financiën voor kredietgaranties en subsidie en verandering van de huidige financiële regeling met de gemeenten, de invoering op korte termijn van een alge mene logiesverordening, hogere boetes voor pensionhouders en huiseigenaren en het nemen van prijsmaatregelen door de minister van Economische Zaken ten aan zien van de pensionhuur. De oppositie drong bij monde van me vrouw Klaassens (P.v.d.A.) ook nog aan op een deel-beleidsplan voor het basison derwijs. Daarin zou de garantie voor klei nere klassen en meer onderwijzers gege ven moeten worden. Er zijn 1400 onder wijzers in militaire dienst. Als die vrijge steld worden kan de leerlingenschaal één punt omlaag, aldus mevrouw Klaassens. Indien de minister het gewraakte deelplan niet snel belooft te brengen, dan komt de oppositie met een motie hierover, zei zij. De regeringspartijen vroegen een nota over de vooruitzichten van het basison derwijs. Zij willen dat de regering zich in elk geval houdt aan haar beloften in het regeerakkoord: een verlaging van de leer lingenschaal bij het kleuteronderwijs met vijf en bij het basisonderwijs met drie punten. De V.V.D. kwam met een motie, waarin gevraagd wordt kleuters van drie jaar al tot de kleuterschool toe te laten. De andere regeringspartijen staan achter deze motie. De ondertekenaars willen voorlopig slechts verlaging van de toelatingsleeftijd in oudere stadswijken, omdat daar vaak scholen leegstaan en kleuterleidsters geen werk hebben. Oppositie en confessionele regeringspar tijen wilden verder een aanzienlijke taak verlichting voor hoofden van zevenklassi- ge lagere scholen. Zowel de dag- als de nachtploeg van de autofabriek werd tijdens de lunchpauze in de kantine getrakteerd. Ook ontvingen de personeelsleden een thermometer als herinneringscadeau. De „juibleum-Daf” zal op normale wijze in de verkoop worden gebracht. Van november 1970 af is de pro- duktie van Daf-personenwagens geconcen treerd in Born. De 500.000-ste personen wagen is tevens de 250.000-ste Daf die in Born is gefabriceerd. Dit zei de Rotterdamse officier van Ju stitie, mr. W. D. Meeter woensdagmorgen in de zaak tegen twee exploitanten van een sexclub in Rotterdam. De kantonrech ter veroordeelde het tweetal, de 26-jarige eigenaar van een filmclub een een 22-jari- ge winkelier, conform de eis tot 250 gulden boete en een maand cel voorwaardelijk. De raadsman van het tweetal, mr. S. Ivens, was het niet eens met de motivering van de officier. „Of het nu in de ene wijk of de andere gebeurd, het is lood om oud ijzer. Aan de hand van dit beleid zou er een kaartje moeten worden gepubliceerd, waarop de wijken waar het wel mag, staan aangegeven. Het enige wat je van het be leid kunt zeggen, is dat er geen beleid is”, aldus mr. Ivens. „Of omgekeerd”, merkte de officier op, „B. en W. van Rotterdam willen een veroordeling om duidelijkheid te scheppen in het beleid. Het is nu zo, dat de handelaren zoeken naar grotere prik kels. Die mogelijkheid hebben ze gevonden in de sexclubs, waar pornofilms worden vertoond en mannelijke gasten gelegenheid wordt gegeven zich met vrouwen af te zon deren in kamertjes, zoals in de cine-club van de verdachten gebeurde”. Deze getuige zegt dat hij beide mannen vanuit de verte zag staan. Zij kregen ruzie en begonnen te vechten. Een van hen haal de een voorwerp te voorschijn dat op een hamer leek. Daarmee gaf hij zijn tegen stander een klap op het hoofd. Het slacht offer wankelde en viel in het water. De dader nam daarop de vlucht. De getuige heeft daarna de politie gewaarschuwd. ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft gisteravond het stoffelijk over schot van de 55-jarige H. van Tricht uit Rotterdam uit de Maas gedregd- Een ge tuige heeft verklaard, dat de man even tevoren een klap op het hoofd had gekre gen van een andere man. waarna hjj in het water was gevallen. Handgranaten opgegraven. Bij graafwerk zaamheden bij de Raamgracht en de Zandstraat in Amsterdam zijn woens dagmiddag 50 handgranaten gevonden. Men vermoedt dat ze afkomstig zijn uit de Tweede Wereldoorlog. De politie heeft de granaten onschadelijk ge maakt. gecontroleerde logementen heeft 46 per cent een vergunning. Deze huisvesten mo menteel 1360 buitenlandse werknemers. Het totaal aantal legaal verblijvende bui tenlandse werknemers in Amsterdam be droeg op 31 december 1970 12.750 (hierbij komen dan nog enige duizenden illegaal verblijvende werknemers), zodat slechts een zeer klein percentage in pensions met vergunning woont”. Deze vergunningen bieden volgens DAR echter geen enkele garantie voor een goede huisvesting, daar de loglesvergunning uit 1926 stamt en is opgesteld voor de onderbrenging van landlopers. Ook wijst DAR erop dat het de buiten landse werknemer zeer moeilijk wordt gemaakt als hij zijn gezin wil laten over komen. Om in Amsterdam een woonver gunning te krijgen is het nodig dat het gezin al aanwezig is. Uit de cijfers in het rapport blijkt dat de huur voor elke werknemer schommelt om honderd gulden per maand. Nergens deelt de gastarbeider zijn kamer met minder dan twee anderen. Het overgrote deel der pensions is telefonisch niet be reikbaar, heeft hoogst onvoldoende brand veiligheidsvoorzieningen. Meer dan tachtig percent van de pensions heeft geen keu ken, in 68 percent of meer van de grotee pensions beschikt men niet over voldoen de kastruimte. In de kleinste pensions (tot 5 personen) is in meer dan de helft van de gevallen geen douche of vaste wastafel aanwezig. Is er een wastafel dan wordt deze in vrijwel alle gevallen door vijf man gebruikt. Veertig percent van de kleinste pensions wordt onvoldoende ver warmd. In alle categorieën van pensions worden restricties op bezoek etcetera ge legd. In de helft van de grootste (gemid deld 106 man) is bezoek niet vrij. Regionalisatie van de brandweer zal mede moeten leiden tot de gewenste ver betering, die zich ook tot de controle op de naleving van voorschriften en het opvolgen van adviezen en het zonodig toepassen van wettelijke sancties zal kun nen uitstrekken. Dit antwoordt minister Geertsema (Bin nenlandse Zaken) op vragen van de P.v.d.A.-Kamerleden Gele en Klaassens- Postema naar aanleiding van de grote hotelbrand in Eindhoven. DEN HAAG. De overgrote meerder heid van de Tweede Kamer wil dat mi nister van Veen van Onderwijs snel komt met een duidelijk beleidsplan voor het hele onderwijs. Bij het begin van de behandeling van de Onderwijsbegroting waren er gisteren al meer dan tien amen dementen van de oppositie, die alle uit gaan van de gedachte dat er een nationaal onderwijsplan moet komen. Binnen dat plan mag er volgens de oppositie nu het duidelijk is dat zuinig omgesprongen moet worden met het overheidsgeld maar één criterium gelden: er zal voor rang gegeven moeten worden aan de jeugd uit sociaal bedreigde milieus, omdat haar ontwikkeling extra geremd wordt. De algemene beschouwingen over de gemeentebegroting zijn opnieuw een lange jammerklacht over de slechte financiële toestand van Amsterdam. De wethouder voor de Financiën ziet echter lichtpunten. „Dat er voor het openbaar vervoer en voor de stadsvernieuwing aparte uitkerin gen aan de gemeenten moeten wordt door het rijk erkend”. UTRECHT. „Het is niet onwaar schijnlijk dat allerlei vormen van pech in onze maatschappij leiden tot ziektegedrag waarbij het bestaan van een ziekte nau welijks een rol speelt. Het onderscheiden van pech of ziekte is voor een medicus uiterst moeilijk. Toch is het belangrijk, ze uit elkaar te houden. Als onvoldoende onderscheid wordt gemaakt tussen pech en ongezondheid, tussen welzijnszorg en gezondheidszorg, ligt in de huidige maat schappij een ontoelaatbare uitbreiding van het ziektebegrip voor de hand”. R. Giel, hoogleraar in aan de betoogde Het lager beroepsonderwijs moet vol gens de hele Kamer vierjarig worden. P.v.d.A. en P.P.R. eisten handhaving van de huidige kleinere groepen. Als de minis ter daar niet aan wil, komt men met een motie. D’66 achtte één enkele beleidsom buiging (ofwel minder lessen, ofwel grote re groepen) mogelijk als de minister met een plan komt voor het vierjarig maken van het LBO. De confessionelen vonden dat het vierde jaar alleen moet worden ingevoerd waar men er onderwijskundig op voorbereid is. Vergroting van de groe pen achten zij mogelijk, gezien het feit dat het LBO toch steeds meer in de richting van algemeen vormend onderwijs gaat. Justitieel arrest. De 24-jarige dienst plichtige sergeant Gerard Roovers i« dinsdag in de kazerne De Wittenberg in Garderen onder justitieeel arrest gesteld nadat hij die ochtend op politieke gron den dienst had geweigerd. Volgens de Legervoorlichtingsdienst zal zijn zaak waarschijnlijk op korte termijn voor de krijgsraad dienen. Prof. dr. psychiatrie Groningen, Utrecht op de eerste algemene ledenver gadering van de Nationale Ziekenhuis raad. Hij constateerde, dat de psychiatrische ziekenhuizen steeds minder eindstation en steeds meer een tijdelijk opvangcentrum worden. Dat heeft tot gevolg, dat de taak van deze ziekenhuizen meer gaat samen vallen met die van andere voorzieningen in de maatschappij, zoals de psychiatri sche afdelingen van algemene ziekenhui zen en de sociaal-psychiatrische diensten. Uit onderzoekingen blijkt, dat ongeveer twee percent van de bevolking in contact is met een van de psychiatrische voorzie ningen, waarvan jaarlijks ongeveer de helft nieuwe gevallen. Er zijn bovendien fundamentele veran deringen op komst in de wet die de financiële verhoudingen regelt tussen het rijk en de gemeenten. Behalve van het aantal inwoners dat voor Amsterdam steeds kleiner wordt zal in de toekomst ook worden gelet op het aantal arbeids plaatsen. Juist daar zit een van de kne pen voor Amsterdam: steeds meer, vooral •WC UUDOUL.U unHHi' Lti v-v IKenuTGESELECTEERDE GRANEN GESLOOT» s «CffiT DOOR ONS ALS HOOGSTE KWAUTET «UKOEERO, i NV OMMeerderlj en LikeuratoUnj loh.s Verhoeven V^ravelend Hilversum HoBend «noiMEEE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS OS «CWT OOOR ONS ALS HOOGSTE KWAL^CS- ',/2: I mo in;

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2