IJ. Graafsma van Pius X-college: onder de Mammoet weg Zelfstandige gymnasia blijven ook na 1980 Fundering Raiffeisenbank werd officieel gelegd Bouw medio 1973 gereed „Minister Van Veen zaagt poten I I VERENIGINGSNIEUWS UIT DE 1JMOND IJ HAARLEM EN BEVERWIJK NAUW BETROKKEN BIJ ONDERWIJSPROTESTEN IN DEN HAAG W. Wessels met Nieuwjaarsreceptie V eisen MINISTER VAN VEEN VERZEKERT DELEGATIE VAN SCHOOLLEIDERS: Burgemeester Bosman slaat zijn eerste „eerste paal” Spaarne Scholen gemeenschap bood petitie aan pensioen F DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 IJMUIDER COURANT V elsen-IJmuiden 99 V elsen-N oord Sleutelen Fataal T ijdelijk Geduld de eerste schrede in het bouwvak, want het was zijn eerste „eerste paal”. drs. R. v. Amerongen van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem zitting. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester W. M. B. Bosman van Velsen verscheen woensdagochtend in de bouwput van het toekomstige hoofdkantoor van de Raiffeisenbank, aan de zuidzijde van het Plein 1945, waar hij zijn toe komstige buren de helpende hand bood bij het prille begin van de bouw, door onder ruime belangstelling de officiële eerste paal de grond in te drijven. Dat betekende voor de burgemeester voor wat Velsen betreft (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op het departement van Onderwijs bestaat geen „filoso fie”, die er van uitgaat dat er in 1980 geen zelfstandige gymnasia meer zijn. Die filosofie, die zich geuit zou hebben in brieven van de afdeling bouwzaken aan de besturen van gymnasia in Den Bosch en Kerkrade, is een passage uit de beschouwingen van de commissie-planprocedure. Dit heeft minister mr. C. van Veen van Onderwijs categorisch verzekerd tijdens een onderhoud met het bestuur van de Werkgroep Schoolleiders Zelfstan dige Gymnasia, waarbij ook directeur Gathier van de afdeling AVO van het departement aanwezig was. In het bestuur van de Werkgroep heeft (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOND „Een dergelijk kabinetsbeleid maakt goed onderwijs onmogelijk. De leraren zijn overspoeld met experimenten, ver gaderingen, rapporten enzovoorts. Na enige jaren hard werken hebben zij de Mammoet leren lopen, hetgeen wel wat porselein heeft gekost. Maar dit beleid amputeert de vier poten van dit kolossale beest”. Aldus drs. H. Graafsma van het Pius X-College in Beverwijk op de gisteren in Den Haag gehouden onderwijsprotestdag. protestdag. - - i Wil tl j'fa L w IJmuiden, ’s Middags werd in Nieuwspoort in Den de de Burgemeester W. M B Bosman, ge huld in witte jas en met de veilig- heidshelm op het hoofd, verricht zijn eerste heiwerkzaamheden in Velsen voor het nieuwe hoofdkantoor van de Raiffeisenbank, aan het Plein 1945. Toen tenslotte aan drs. Graafsma de vraag gesteld werd of de leraren in hun vrije tijd les kunnen geven om toch 32 uur vol te maken, antwoordde hij: „Door de bezuinigingen van Van Veen komen zeshonderd leraren op straat te staan. U zou aan hen moeten vragen of zij gratis les willen geven.” Onder invloed. Een in Beverwijk wonende Duitser van 23 jaar, die op de kruising Zeestraat-Warande bij een ver keersongeval betrokken is geweest, heeft een proces-verbaal gekregen, omdat hij onder invloed verkeerde. VRIJDAG 17 DECEMBER Jeugdcentrum IJmuiden, in oude PEN- centrale, Kanaalstraat, 20 u. Michel Chap man. Het bestuur van de werkgroep kon'na afloop van het onderhoud concluderen dat de bespreking in een aangename sfeer verliep, dat een aantal misverstanden zijn opgeheven, dat er zorgen blijven bestaan over het zelfstandig gymnasium doch dat er verder te praten en te werken valt. Wat de gamma-afdeling betreft vroeg de bewindsman de delegatie nog wat ge duld te hebben. Hij acht de tijd voor dit experiment nog niet rijp nu de gedachten over ongedeeld v.w.o. nog verder gestalte moeten krijgen evenals de gedachten over het vak maatschappijleer. De heer Gathier vond het invoeren van nieuwe vakken momenteel niet opportuun. Minister Van Veen verzekerde de dele gatie dat het ministerie zich voor het gymnasium opstelt, maar dat natuurlijk wel moet worden gekeken naar de ont wikkelingen bij de behoefte aan dit schooltype. De bewindsman deelde de-be zorgdheid over het terugbrengen van de lessentabel, maar de heer Gathier ver wacht dat én de basistabel én het examen besluit veranderd zullen worden. Tenslotte stelde de burgemeester vast er als overbuur een dynamisch bedrijf bjj te krijgen, dat er het zijne toe zal bijdra gen om de centrumfunctie van het Plein 1945 volledig tot z’n recht te laten komen, en als informele grap voegde hij er aan toe: „U kent waarschijnlijk allen het ge zegde van mensen die langs een stadhuis lopen: Stilte, want hier rusten vele ambte naren! Dan wil ik u wel vertellen dat onze rust al weken lang verstoord is door het slaan van de vele palen, welke aan die eerste officiële voorafgegaan zijn”. Een opmerking die algemene hilariteit veroor zaakte. rentie gaf over de onderwijs-protest- demonstraties. Uiterst links drs. R. van Amerongen, rector van het Stede lijk Gymnasium uit Haarlem en vier de van links drs. H. Graafsma van het Pius X-College uit Beverwijk. Uiterst rechts organisator H. Boontje. aangekondigde verhoging van de stich tingsnormen, de afwijzing van de plannen voor een gamma-afdeling, het gebrek aan faciliteiten voor kleinere gymnasia. Daar naast wordt het terugbrengen van de lessentabel van 32 naar 30 uur als fataal voor het gymnasium-alfa beschouwd. Als mogelijkheden voor de problemen, die mede door de bezuinigingen en de eisen van een hogere „diplomawaarde” worden vergroot noemde de vertegen woordiging van de werkgroep: het toe kennen, waar nodig, van meer leraren uren; de mogelijkheid om in meer dan zeven vakken eindexamen te laten afleg gen; faciliteiten voor kleinere gymnasia, die toch groeien en duidelijke uitspraken over het (voort)bestaan van het gymnasi um. „Wij voelen ons verontrust,” aldus delegatie aan het begin van het onder houd en voelen ons enigszins als de ster vende, die als enige niet weet dat hij De wens om het aantal examenvakken op minimaal zeven te brengen zal worden bekeken bij de komende veranderingen in het examenbesluit, hoewel een dergelijke maatregel technisch nog wel problemen zal geven. Een verdieping van één der geëxamineerde vakken lijkt een aantrek kelijker mogelijkheid, aldus de heer Ga thier, en in ieder geval kan een leerling voor een achtste of negende vak aan het schoolonderzoek meedoen, waarna de school over de resultaten een eigen ver klaring afgeeft. Ook de heer J. J. J. Jansen, voorzitter van de Raiffeisenbank, had in zijn wel komstwoord de onstuimige groei van de bank in Velsen gesignaleerd, waarbij hij tot zijn genoegen constateerde dat steeds meer bedrijven en middenstanders de weg naar de kantoren van de bank weten te vinden. Voorts schetste hij de importantie van dit „geldbedrijf” met betrekking tot het betalingsverkeer en het spaartegoed in ons land. De directeur van de Raiffeisenbank IJmuiden, de heer A. Niemeijer, gaf de aanwezigen op Beeckestijn een korte toe- Er zijn volgens de minister inderdaad plannen in voorbereiding om de stich tingsnormen van de gymnasia te verho gen, maar dit geldt voor alle schooltypen. De opheffingsnormen zullen niet aan de stichtingsnormen worden gekoppeld en het blijft mogelijk om gymnasia te stich ten die beneden de norm blijven, wanneer daartoe bijzondere omstandigheden aan leiding geven. Haag een persconferentie belegd, tijdens welke verslag werd gedaan over de ver schillende besprekingen die de proteste rende schooldelegaties hadden gevoerd met verschillende fracties van de Tweede Kamer. Drs. R. van Amerongen van het Stedelijk Gymnasium uit Haarlem ver wekte veel hilariteit, toen hij op humoris tische wijze een kort resumé gaf van alle gesprekken met de parlementariërs. Voor al toen hij de opmerking maakte dat DS’70 de grootst mogelijke moeite had met de 32-30 maatregel. DS’70 zou volgens drs. Van Amerongen aan de minister vragen of er ook onder wijskundige motieven waren voor deze maatregel, waarbij DS’70 na een eventueel negatief antwoord „nog bezorgder” zou worden. Daarvoor had drs. H. Graafsma van het Pius X-College, de school welke de pro testdemonstraties in feite heeft georgani seerd, zijn diepe teleurstelling uitgespro ken over het onderwijsbeleid van minister Van Veen. „De leerling wordt op deze manier de dupe en daarop willen wij na de massaliteit van Utrecht, iets waarnaar wij niet hebben gestreefd, nog eens extra de aandacht vestigen. De minister zorgt op zijn manier dat Algemeen Vormend Onderwijs verandert in Minimaal Vor mend Onderwijs. De tweede poot die wordt weggezaagd is die van de niet-examenvakken. Deze vakken zijn in de Mammoetwet vreselijk belangrijk, maar dreigen toch uitgeroeid te worden. Want deze sector schept name lijk de enige mogelijkheid voor bezuini gingen. Het doubleren zal toenemen. Ingevolge de lessenvermindering zullen de normaal begaafde leerlingen, die toch al moeite hebben met het tempo, nu nog minder tijd krijgen voor de verwerking van het leerstofpakket. Bij de vierde poot moeten we eigenlijk spreken van het edele been van de Mam moet of misschien wel het standbeen. Namelijk de invoering van de democrati sering, hetgeen ongetwijfeld nog meer zal worden bemoeilijkt. lichting op het nieuw te bouwen bankge bouw en hij wist zich daarbij gesteund door een fors prikbord met bouwtekenin gen en ontwerpen zoals de bank er straks gaat uitzien. Het imposante gebouw gaat zes verdie pingen tellen, de hoofdingang komt aan het Plein 1945. Op de begane grond zijn drie dagwinkels geprojecteerd, welke door middel van een overdekte passage ver bonden zullen worden met de uitbreiding van de supermarkt van Albert Heijn. Onder het gehele gebouw komt een kel derruimte, waarin twee grote, afzonderlij ke kluizen worden ondergebracht, één uit sluitend ten behoeve van de bank, de an dere ten dienste van de cliënten. De gevel van het gebouw zal worden uitgevoerd als een stalen rolgordijn, waarin witte ther- mocolorplaten zullen worden geplaatst. Niet alle verdiepingen van het gebouw dat een totaal grondoppervlak van bijna viereneenhalfduizend vierkante meter krijgt zullen door de Raiffeisenbank in gebruik worden genomen. Een aantal daar van zal worden verhuurd. Actiecomité Amsterdams Onderwijs zich uitdrukkelijk achter de gevoerde protest demonstraties. Volgens een vertegenwoor diger van deze groep was het door het niet-stakingsrecht van de leraren onmoge lijk voor de bonden om de leden op te roepen tot daadwerkelijke actie. Verder werd op de persbijeenkomst door een groep leraren aangekondigd dat men overwoog alle onderwijsparlementariërs telefonisch te boycotten. Er zal een speciale dakopbouw komen en momenteel bestaan er reeds contacten met de Horeca-sector voor het inrichten van een dakterras op de bovenste verdie ping. Het ontwerp van het gebouw dat tegen over de schepping van de architect Dudok komt te staan, is van het architektenbu- reau E. F. Groosman N.V. uit Roterdam. Hoofdaannemer is de N.V. Aanneming- maaschappij J. P. van Eesteren uit Am sterdam, geen onbekende aan het Plein 1945. Men hoopt de bouw van het nieuwe hoofdkantoor medio 1973 te hebben vol tooid. De commissie-planprocedure, die uit ambtenaren van het ministerie en verte genwoordigers van maatschappelijke orga nen bestaat, geeft prognoses, die door de afdeling bouwzaken voor het beleid wor den gehanteerd. Als men, aldus de heer Gathier, vindt dat de prognoses onjuist zijn, dan moeten we die samen met commissie-planprocedure herstellen. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg, IJmuiden-Oost, jeugd- en tienerbiblio- theek, 15.30 tot 17.30 uur; filiaal IJmuiden- West, Zeewijkplein 27-29, van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, allerlei clubs meisjes 7-10 jaar, 16.30-17.45 uur; Watersportclub jongens 10-13 jaar 16.30-17.45 u.; Judolessen jongens, meisjes 5-7 jaar 16-17 uur en 7-10 jaar 17-18 uur; allerlei clubs jongens 9-12 jaar 19-20.30 u. Pottenbakken jongens 10-13 jaar van 19.00- 20.30 uur. Damesgymnastiek in Dolfijnzaal 19-20 u.; trimmen volwassenen in Dolfijn zaal 20-21.30 uur. De heiwerkzaamheden van de burge meester waren voorafgegaan door een korte bijeenkomst in het noordelijk koets huis van Beeckestijn, waar de heer Bos man een tweetal zaken die hij van grote betekenis achtte in een toespraak toelicht te, met de woorden: „Wij mogen verwach ten dat hier een geslaagde architectonische afronding tot stand zal komen van één der belangrijkste pleinen van IJmuiden. van geheel de gemeente Velsen. Ten tweede het aspect dat het gebouw een zeer nuttige voorziening zal worden, gezien zijn be stemming: Een centrum van dienstverle ning, van ontplooiing wellicht van nieuwe zakelijke activiteiten”. Voorts zag de burgemeester in de snelle groei van de Raiffeisenbank in Velsen een bewijs van de energieke wijze waarop de bank haar bedrijfsvoering hier wist te ontwikkelen, terwijl de bank tevens ken nelijk in een behoefte blijkt te voorzien, gezien het feit dat er sinds de vestiging, zeven jaar geleden, tot vijf filialen moest worden uitgebreid. Op maandag 3 januari zal in het stadhuis een nieuwjaarsbijeenkomst worden gehouden. Van ’s avonds acht uur af zal het huis der gemeente open staan voor alle burgers, die ter gelegenheid van de jaarwisseling in een ongedwongen en gezellige sfeer de leden van het ge meentebestuur en elkaar willen ont moeten om gelukwensen uit te wis selen. Tijdens deze bijeenkomst zal om ongeveer half negen de burgemeester een kort woord spreken. DONDERDAG 16 DECEMBER De Mei, Geelvinckstraat, 20-21.30 uur tienerinstuif, 21.30-22.30 u. volksdansen. VRIJDAG 17 DECEMBER De Mei, Geelvinckstraat, 19.30-21 uur sport, 21 u. disco. KIC-kantine, Koningsweg, 20 u. feest avond aquariumsociëteit Tropica. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend van 14.30-17.30 en 19- 21.30 uur. In het Nederlandse onderwijs ontbreekt op het ogenblik een duidelijke filosofie. We hebben wel de Mammoetwet, maar dat is alleen maar een raam, waarin alles draait. Er is wél een duidelijke visie bij Verkeer, maar niet bij Van Veen, die dit overigens toegegeven heeft. Hij zei dat hij er hard aan werkte. In ieder geval dreigt het onderwijs zo te verzanden in een hopeloze situatie. „Het is hetzelfde als je een stelletje amateurs laat sleutelen aan dure, slecht rijdende auto’s om deze van een zescilin der tot een viercilinder te laten ombou wen, omdat de benzine zo duur is. Je moet je er in dit geval niet met een asperientje van af maken. Trouwens bij het onderwijsbeleid is helemaal geen sprake van geneesmiddelen, want de be zuinigingen werken als een botte bijl, waarvan het kind dat op school zit zonder meer de dupe wordt” aldus drs. H. Graafsma. Tijdens de persconferentie stelde het Het team van leraren dat woensdag middag in Den Haag een persconfe- Minister Van Veen toonde zich bereid de kleinere gymnasia een aantal facilitei ten te verlenen op voorwaarde dat de desbetreffende gymnasia goede perspectie ven moeten bieden op het punt van de toeloop, de inspectie gunstig adviseert en de faciliteiten tijdelijk zijn. Deze helpende hand zou kunnen bestaan in het toeken nen van extra leraarlessen. De schoollei ders kunnen gebruik maken van de over- schrijdingsnorm van tien lerarenuren plus twee percent. Men zal soepel zijn bij het terugvorderen van die uren in latere ja- ren. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, schoolzwemwedstrijden; 11 uur prijsuit reiking. IJmuider Harmonie: van 19-21 uur in gem. vergaderlokaal, Abeelenstraat, jeugd orkest, en van 20-22 uur tamboer- en trom petterkorps in MMS, Tolsduinerlaan. De werkgroep maakte duidelijk dat zij naast het vermoedelijke bestaan van de „filosofie” nog een drietal bedreiginggen van het zelfstandige gymnasium zag: de DONDERDAG 16 DECEMBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, voort zetting om 19.30 u. openbare gemeente raadsvergadering, begrotingsbehandeling. Stadsschouwburg, 19.30 u. muziekuitvoe ring door leerlingen van de Muziekschool Velsen. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u. kerstconcert Christelijke Oratorium- vereniging IJmuiden. Openbare bibliotheek Velsen. Filiaal Parochiezaal onder Petruskerk, Venus- straat, IJmuiden, 19-21 uur; filiaal Sant- poort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72, 19- 21.15 uur. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- niing van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Oomitéschool, Kerkstraat, Oud- IJmuiden. sterven gaat, terwijl dat door hogere machten al is uitgemaakt. Het ligt in de lijn van de moderne geneeskunde om aan sommige patiënten die het aankunnen, te zeggen hoe lang ze het nog zullen ma ken.” Tijdens een actie op het Binnenhof hadden leraren van deze school aan Tweede Kamer-voorzitter Van Thiel een open brief overhandigd, waarin geprotes teerd wordt tegen de bezuinigingen van minister Van Veen. Tevens werd een peti tie van de Gemeentelijke Spaarne-Scho- lengemeenschap uit Haarlem overhandigd tegelijk met de handtekeningenlijsten van andere scholen uit geheel het land. SANTPOORT. De heer W. Wessels in Santpoort, bekende figuur in de IJmond- gemeenschap, heeft in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn functie bij de Scheepvaart Vereniging Noord in Amsterdam neergelegd. Na bij de voormalige Stoomvaart Maat schappij Nederland werkzaam te zijn ge weest, trad hij in 1934 in dienst van de Scheepvaart Vereniging Noord en vervul de sedertdien verscheidene functies in het havenbedrijf in Amsterdam. Zo was hij van 1946 tot 1954 chef algemene zaken bij de Bedrijfsvereniging voor de Haven- en Vervoerbedrijven. Sedert 1954 was hij we derom verbonden aan het bureau van de Scheepvaart Vereniging Noord. Tevens was hij administrateur van de Commissie Transportonderwijs in Amsterdam. De heer Wessels is door tal van activi teiten op maatschappelijk gebied een be kende figuur in onze gemeenschap. Naast zijn jarenlange voorzitterschap van de Velser Jeugdcentrale, waarin hij zitting had namens de VCJC, en van het buurt huis „De Brulboei” is hij bestuurslid geweest van de Raad van Kerken in Velsen, waaraan hij thans nog als advi seur is verbonden. Tevens is de heer Wessels lid van het actiecomité voor Zambia: „Sam-Zam”. MMS 73 4-. I •z-v //Mi' V,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7