Ipitsj Zevendelige schepping van Hokkenshow Visser was gek op scheepsantiek Witte Tejater CURSUSSEN VOOR DE VROUW in ELZER’s Vier dagen Brulboei creatief bezig zijn IN DE IJMOND IJmuiden Heemskerk IN DE VISHAL Beverwijk - Aantrekkelijk program in kerstvakantie -A1 1 I I t. 11 9 DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 City Stadsschouwburg Kennemer theater OPDRACHT Invloed Cinema Marquette Duwen Doorgereden VESTEN Luxor zich waarschijnlijk herinneren dat Kong hierin door een eskader oor- logsvliegtuigen wordt bestookt, ter wijl hij een beeldschoon meisje in de monsterlijke armen klemt, om zich onderwijl te amuseren met het ver nielen van wolkenkrabbers. HET IS NU alweer ruim een kwart eeuw geleden dat het bioscooppubliek over de gehele wereld in opperste verbazing werd gebracht door het vernuft en de techniek, waarmee de trucfilm „King Kong” was vervaar digd. Dit verhaal over de gigantische monsteraap, die door een expeditie ergens in een vergeten uithoek van de aarde was ontdekt, trok overal vele miljoenen kijkers, die zich voor al vergaapten aan de spectaculaire slottaferelen. Oudere lezers zullen MIRABEL (Van onze verslaggevers) HAARLEM Scheepsmodellen, scheepsattributen de 24 jaar oude Noordzee visser uit Den Helder die gisteren voor de politierechter stond deed zijn vak wel eer aan met deze verzamelde gestolen voorwerpen. Hij stond nu terecht voor diefstal van drie scheepslantaarns van een IJmui- der kotter op 12 oktober. I films WVWVWWtAAZVWVVWVtA/VVVVSAA/VWWVVVVt (Van een onzer verslagevers) ..De ADVERTENTIE HERENMODEHUIS IJMUIDEN KENNEMERLAAN 108 Pure sensatie en verbluffende tech niek zijn de bestanddelen van de film „King Kong ontsnapt” (City) waar van de beide charmante knapen uit dit tafereel een voorbeeld kunnen zijn. EEN DERGELIJK kassucces kan uiter aard door de producers maar moeilijk worden vergeten, zodat hierop door regis seur Ishiro Honda een vervolg is gemaakt. „King Kong ontsnapt” heet deze nieuwe film en door de moderne hulpmiddelen die de studio’s thans ten dienste staan kan men ervan verzekerd zijn dat het beroem de voorbeeld inmiddels verre is overtrof fen. Maandag 20 december: oriëntatie-avond over aktuele onderwerpen, wij willen op die avond graag een keuze doen uit een aantal onderwerpen om volgens jaar ver der op in te gaan (jouw situatie op school De zeven fel beschilderde linnen pa nelen zijn zo opgesteld, dat je eenmaal de ruimte binnengekomen, je bevindt in een woud van kleuren. En je vraagt je af wat er achter steekt. De manier van werken stuurt je gedachten in de richting van de cobra en omdat je weet dat deze stijl in de loop der jaren „officieel aanvaard is”, voel je je al een stuk rustiger. of je werk; sex, ons milieu, de derde wereld etc.) Dinsdag 21 december: platen van Bob Dylan en andere muziekprofeten, toelich ting en vertaling worden geleverd. Woensdag 22 december: improviseren op het thema „arm en rijk” (toneel, mime, bandrecorder e.d.). Donderdag 23 december: hulp gevraagd bij het opruimen van het buurthuis. Deze avonden beginnen alle om half acht. Ipitsj zegt er over: „Het heet „Mira bel” en het is genoemd naar een klein vergeten dorpje in de Ardèche in het zuiden van Frankrijk. Ik heb daar een vriend, een boer, wonen en toen ik hem mijn uitbeelding van Mirabel liet zien en er over sprak met hem. knikte hij en zei „Ja, het is Mirabel helemaal. En dat is ook zo, al herken je niet duidelijk de vormen van bijvoorbeeld gebouwen. Maar het is Mirabel als de zon schijnt en als het regent, de vrolij ke en de sombere kleuren dooreen en het zijn de bomen en de basaltrotsen van het dorpje. Man, je moest die plek in Zuid-Frankrijk eens kunnen zien”. Het moet wel heel mooi zijn, zoals Piersma er over spreekt en je ervaart dat je zit te bomen met een rechtscha pen kerel, die op zijn eigen kunstzinni- De postduivenhoudersvereniging „De bonte duif” organiseert, verdeeld over het komende weekeinde en de beide kerstdagen een grote „Hokkenshow” in gebouw De Griffioen in de Tromp straat in IJmuiden-Oost. Op deze show worden inzenders ver wacht uit de gehele IJmond, die er met hun mooiste duiven zullen trach ten de beste prijzen in de wacht te slepen, zodat de keurmeesters onge twijfeld een moeilijke taak wacht. Dat de show in twee gedeelten wordt gehouden, ligt aan het feit dat het aantal deelnemers ver boven verwach ting is. Aanstaande zaterdag en zondag zullen daarom de jonge en oude dui- vinnen hun best doen de mooiste te worden, terwijl de beide kerstdagen zijn ingeruimd voor de doffers. Aan de eerste show op 18 december is tevens een wildavond verbonden, waarbij de duiven dan maar hopen gespaard te zullen blijven. De shows zijn voor iedereen gratis toegankelijk. De openingstijden zijn: op de zaterdagen van 14.00 tot 22.00 uur, o,p de zondagen van 11.00 tot 18.00 uur. Op 7 januari a.s. kunnen de gelukki ge winnaars hun prijzen in ontvangst nemen tijdens een aan dit evenement verbonden feestavond. IJMUIDEN. Woensdag werden in IJmuiden door 26 vaartuigen aangevoerd: 96 kisten wijting, 2381 kisten gul, 476 kis ten sprot, 3 kisten makreel, 2 kisten schol, 47 kisten schar, 94 kisten varia, 375 stuks stijve kabeljauw, 3100 kisten vis, 256 kg snoekbaars. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.40, snoekbaars 2.80. Per 50 kilogram: kabeljauw I 168109, II 58—40, III 93—53, IV 56—50, V 47—35, bot 1813.50, schol IV 102, makreel 100 79, lever 43—38, kuit 148—125. Besommingen: MM 18 14.600, 23 820; YE 25 211; ZL 6 199; KW 33 en 93 4.970; EH 7 en VD 6 7.800; KW 211 en VD 1 3.900; UK 7 en 16 12.600, 48 en 245 7.800, 56 en 200 5-900, 59 en 72 4.380, 107 en 131 6.500, 196 en 234 6.020, 163 en 242 14.700 VD 9 en 19 6.100, 15 en 89 6.500, 24 en 77 12.600, 46 en 115 3.200. 53 en 180 2.160. 73 en 128 4.060 GEROMANTISEERDE historie thema van IN DE AMERIKAANSE geschiedenis is generaal Custers een historische figuur, waarbij hij zich een dubieuze reputatie verwierf als de grote onderdrukker van het Indiaanse verzet. De film „Generaal Custers’ laatste opdracht,” die Robert Si- odmak aan hem heeft gewijd, speelt zich af direct na de Amerikaanse burgeroorlog en laat generaal Custers met zijn cavale rie verder optreden tegen de opstandige indianen, tot deze er tenslotte dood bij neervalt. Zijn witte paard wordt door de tegenstanders gespaard uit eerbied voor de moedige krijgsman, laat Siodmak dan op het einde weten, waar de gebruikelijke gevechten tussen blank en rood eerst aan zijn voorafgegaan. DEZE SPANNENDE prairiefilm gaat in Luxor draaien van zondagmiddag tot en met woensdagavond, waarbij het eerste deel van dit weekprogramma van heden tot en met zaterdagavond wordt gevuld met „Engelen van de straat,” een thriller over liefde en misdaad in de sex-jungle van eerste matinee van vertoond de western „De wraak pistoleros.” Verkeer roept nogal eens agressie op en dat blijkt vaak genoeg bij de politierech ter. Ditmaal was het niet iemand die naar z’n voorhoofd had gewezen of z’n raampje had opengedraaid om wat beledigingen te roepen, maar iemand die uitstapte en op zijn opponent afging. Met de beste bedoe lingen, zo vertelde de 45 jaar oude Bever- wijkse pompwachter. Hij had de man die tegen zijn wagen was gereden om z’n verzekering willen vragen, kreeg toen een regen van scheldwoorden te incasseren. „Toen heb ik hem weggeduwd”, aldus verdachte. „Ik denk toch dat die duw wat hard is aangekomen. Het slachtoffer heeft het over een stomp onder z’n oog” zei de politierechter. Conform de eis veroordeelde hij de man tot f 75 boete. Kong en de al even reusachtige robot, waarbij de stalen slaaf van dr. Who het onderspit moet delven. Uit het boven staande moge blijken dat voor de verfil ming van dit verhaal verbluffende staal tjes van moderne techniek zjjn toegepast, die de liefhebber van dit genre opnieuw de nodige deugd zullen doen. Deze film zal van vrijdag- tot en met woensdaga vond in City worden vertoond. DE REST VAN de week, dus van zon dag- tot en met woensdagavond is hier dan weer aan de moderne erotiek gewijd, voor welke film de originele titel „Liefde- SEXplosies” werd verzonnen. Deze laat aldus niets a an duidelijkheid te wensen over, omdat de bezoeker hiermee onmid dellijk een baaierd van sex en hartstocht in het vooruitzicht wordt gesteld. de Hamburgse Reeperbahn. In de zondag wordt nog van de onderbreekt het verplichte kunst inle veren zoals dat bij de contra nu een maal gebruikelijk is. Nu werk je posi tief aan iets groters, waardoor je enige ruimte krijgt voor jezelf daarna door te gaan. Het prettige van deze opdracht was ook dat ik niet gebonden was aan vast omlijnde bepalingen, ik kon ge woon m’n gang gaan en schilderen wat ik wilde”. Piersma is een vriendelijke man en het wonderlijke is dat wanneer hij vertelt hoe hij er bij gekomen is op deze voor de leek „wilde wijze” te schilderen, er niet alleen begrip bij je ontstaat, maar je ook van zijn werk gaat houden, er in elk geval waarde ring voor kunt opbrengen. IN DIT THEATER wordt het publiek van vrijdag- tot en met zondagavond (met inbegrip van de matinee van zondag), nog eens herinnerd aan het bestaan van Elvis Presley, die destijds voor de musical „That’s the. way it is” tijdens een live- optreden in hotel „International” in Las Vegas werd verfilmd. Van deze show was Elvis uiteraard het middelpunt, zodat over aard en inhoud van de film nauwelijks behoeft te worden uitgeweid. Het is dus voldoende erop te wijzen dat Elvis weer door mooie meisjes wordt omgeven, te midden waarvan hij met of zonder gitaar de ene song na de andere kweelt. Een musical voor zijn fans dus In een lokaal van het gebouw voor de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, een ruimte bestemd voor ge bruik als kantine, wordt artistiek leven gebracht door de aanwezigheid van zeven schilderstukken van respectabele afmeting, waarvan de sterk sprekende kleuren zich in eerste instantie fors bij de beschouwer trachten op te dringen. Het betreft een schepping van de IJmuidense kunstenaar Wouter Piers ma, die voor de helft door het leven gaat als „Ipitsj” en zijn schilderijen ook als zodanig signeert. Vier van de drie verplaatsbare en onderling verwisselbare panelen van Ipitsj, op de voorgrond de kunst schilder met een van zijn kinderen. De Stichting Huishoudelijke- en Ge- zinsvoorlichting in IJmuiden en Sant poort gaat in januari weer starten met verschillende cursussen voor de vrouw, zoals naaldkunst (onder andere het vervaardigen van wandkleden), en een speciale cursus „Koken met verschil lende mogelijkheden”. Ook voor dames die hun spieren soepel willen houden en lichamelijk fit willen blijven, stelt de Stichting een lichtpuntje in het vooruitzicht. Zij kunnen terecht op de aparte trimavon- den onder het motto: „Goed bewegen, ge manier uitdrukking heeft willen geven aan zijn liefde voor dat Franse dorpje. En je vindt het ook erg jam mer dat de mensen die zijn zeven verplaatsbare panelen in de kantine van Sociale Zaken zien, niets weten van de achtergrond van het schilderij. DE SPECIALE voorstelling van hedena vond is ditmaal gewijd aan „De vijf com mando’s”, welke oorlogsfilm is gebaseerd op authentieke gegevens van een der meest gedurfde overvallen op een Duits hoofdkwartier in Italië. En in de matinee van zondag laat het voormalige zwem- wonder Johnny Weissmuller zich nog eens bekijken als de koene titelheld in de junglefilm „Tarzans vlucht”. Men verwacht er een groot aantal kin deren zodat er een beroep gedaan is op de Pedagogische Academie in Beverwijk, waarvan er een aantal studenten hun vrije tijd beschikbaar stellen tijdens deze dagen in de Brulboei te assisteren. Tevens zal een aantal vaste medewerkers van de Brulboei zelf de gehele dag aanwezig zijn, Het Witte Tejater gaat weer enkele nieuwe activiteiten ontplooien. Met in gang van 18 december gaan enkele leden van de groep onder leiding van John van Lier werken aan twee een akters van René de Obaldia. Op maandag 20 december geeft John van Lier een open workshop, 's maan dags van 14 tot 16 uur, en iedereen heeft vrij toegang in het Witte Tejater Laboratorium in de voormalige PEN- centrale. De experimentele groepen I en II spelen en improviseren ook tijdens het driedaags congres School en Milieu in het gebouw van de Vissering Scholen Gemeenschap in de Briniostraat, en wel op woensdag 22 december. Het ligt in de bedoeling dan te spelen en te improviseren met betrekking tot het onderwerp milieuverontreiniging. hij strafbaar was voor het doorrijden na het ongeval. Punt was hierin dat de politie op het moment van de valse aan gifte nog niets van de aanrijding wist. Volgens de officier van justitie was er wel degelijk sprake van artikel 30, het doorrijden na een aanrijding. Hij eiste er 150 en 3 maanden ontzegging voor. Mr Swanenburg was er niet zo zeker van en sprak de jongeman vrij, omdat hij wél aangifte had gedaan, zij het een valse. SCHEVENINGEN - De aanvoer in Scheveningen bestond woensdag uit: 70 kisten wijting, 1100 kisten gul en 50 kisten varia. „Het waren allemaal dingen die je niet kunt kopen” zei verdachte. „Ja. maar u vérkocht ze” vulde de politierechter mr. Swanenburg aan. En hij vertelde erbij, dat de man schulden had. „U hebt toch een auto. Waarom verkoopt u die dan niet als u zo in moeilijkheden zit”, zei hij vermanend. Nodig voor z’n beroep had de man hem in ieder geval niet. „Vroeger wel” wierp hij tegen. Een reclasseringsambtenaar wees erop dat die schulden zijns inziens bepaald niet de enige reden waren geweest. „Hij is gek op antiek. Z’n vrouw woonde vroeger in de polder. Dan ging-ie naar haar toe over Amsterdam via het Waterlooplein De ambtenaar wees ook nog op het trieste feit dat de vrouw van verdachte tijdens de detentie van haar man een miskraam heeft gehad en haar man nodig heeft als steun. De officier van justitie vond het feit toch wel vrij ernstig, gezien niet alleen dit feit maar de hele reeks diefstallen. Hij beklemtoonde dat je tegenwoordig niets meer onbeheerd buiten kunt laten en dat de verdachte als visser dat toch zou moeten inzien. De officier hoopte dat het gebeurde een les zou zijn geweest en dat verdachte steun en raad bij de reclasse ring zou kunnen vinden. Een psychia trisch rapport wees hij van de hand: dat zou alleen nog maar een langere detentie vereisen en hij dacht dat verdachte ook wel vrijwillig naar een psychiater zou kunnen gaan. Zijn eis: vier maanden waarvan twee voorwaardelijk. „Hij wist dat ’t niet mocht, maar hij besefde de consequenties niet”, aldus de raadsvrouw, mr. Soeteman-Both. Ze stipte de maatschappelijke problemen aan, de schulden, de miskraam, en vroeg op staan de voet invrijheidsstelling. Daar ging de rechter niet op in. Hij veroordeelde de visser tot drie maanden waarvan één voorwaardelijk. Dat betekent dat de man vrijdag al op straat staat. Wouter Piersma heeft zijn kleurige schepping gemaakt in opdracht van de gemeente Velsen, in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling. In zijn behaaglijk verwarmd atelier, in een voormalige school in Oud-IJmui- den, zegt hij indertijd bijzonder blij te zijn geweest met de opdracht. „Dat zou gewoon meer moeten gebeuren, werken omdat er om wordt gevraagd. Het VELSEN. Het buurtcentrum Brulboei” in de Kanaalstraat organiseert tijdens de kerstvakantie een voor de Vel- sense jeugd aantrekkelijk vierdaags va- kantieprogramma. Op 20, 21, 22 en 23 december kunnen schoolkinderen dage lijks terecht om er creatief bezig te zijn. Met behulp van diverse uitingsmogelijk heden kunnen de kinderen er vrije ex pressie beoefenen, waarvoor verschillende materialen zoals klei, gips en tekenmate riaal aanwezig zullen zijn. MET UITZONDERING van de eerste matinee van zondag, bestemd voor een reprise van Walt Disney’s charmante „Junglebook,” wordt hier verder van he den- tot en met dinsdagavond „Mad dogs and Englishmen” vertoond, een film vol fijnzinnige humor. Van harte aanbevolen dus aan een ieder, die op het witte doek wel eens met iets anders wil worden geconfronteerd dan sex en geweld. HIERVOOR HEEFT de scenarioschrij ver de geniale misdadiger dr. Who in het geding gebracht, die de legendaische Kong voor zijn snode plannen tracht in te schakelen. Tevens wordt door hem een afgrijselijke robot vervaardigd, maar Kong blijkt zich aan de zijde van het recht te hebben geschaard. Hier bestaat de climax uit een woest gevecht tussen terwijl ook de initiatiefgroep Zee- en Duinwijk medewerking heeft toegezegd. Op de slotavond van dit vakantiepro- gramma, op donderdag 23 december wordt een „Kijk-hoor-avond” gehouden, waarop ouders en belangstellenden in de gelegen heid worden gesteld kennis te nemen van hetgeen hun kinderen gedurende deze da gen ‘hebben gepresteerd. Dan zullen de werkstukken worden tentoongesteld en de eventuele bewegingsimprovisaties, muziek en hoorspelen te zien en te beluisteren. Ouders zijn ook op de dagen zelf welkom. Op de drie avonden voorafgaande aan de slotavond zullen er bijzondere bijeen komsten worden gehouden voor tieners. De kosten van deelname aan het va- kantieprogramma In de Brulboei bedra gen 0,50 per dag. De openingstijden zijn voor kinderen van vijf tot twaalf jaar van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Voor de groep van 13 tot 17 j aar zijn de avondprogramma’s bestemd, die er als volgt uitzien: minder moe”. De trimcursus duurt twaalf weken en kost 22,50. De ande re cursussen duren eveneens twaalf weken, maar kosten f 36 exclusief ma terialen. De Stichting zag zich gezien het steviger aandraaien van de subsidie kraan, waardoor zij voortaan buiten de „prijzen” komt te vallen, genoodzaakt de prijzen voor het komende jaar iets te verhogen. Inlichtingen omtrent de activiteiten van de Stichting: Willibrordstraat 102, IJmuiden, of telefoon 02550-10715. Als op iedere zitting van de politierech ter stonden er weer enkele mensen voor atikel 26, rijden onder invloed terecht. De eis was onveranderlijk twee weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De straf week hier en daar af van dit patroon. Daar was de 28 jaar oude bloemist uit Castricum, die op 11 september met vier, vijf pilsjes op en een promillage van 1,85 over de Heemsteeds Dreef reed en fout ging in de bocht naar de P. Aertzlaan. Hij kreeg gezien zijn werkomstandigheden twee weken, een half jaar voorwaardelij ke en een half jaar on voorwaardelijke ontzegging. De tax van een 29-jarige IJmuidense chauffeur op 17 oktober was wat hoger. 19 pils. Hij kwam op een promillage van 1,75. Hij werd aangehouden toen hij in een gladde bocht op de Halkade in Velsen tegen een bus reed. De man zat met het probleem dat hij nu zonder werk komt te zitten, en dat z’n gezin er zwaar onder lijdt. „U had dit allemaal van tevoren kunnen bedenken”, zei mr. Swanenburg. De verdachte gaf hem volledig gelijk: „Ik heb me mee laten slepen door mijn ka meraden”. Hij kreeg twee weken en 12 maanden, waarvan 8 voorwaardelijk. Een straf gelijk aan de eis was wel weggelegd voor de 32-jarige IJmuidense automonteur, die in de Velsense hoofd straat op 10 oktober tegen een geparkeer de wagen botste. Hij had vier, vijf pilsjes op, zo verklaarde hij. Het ongeval was ontstaan doordat hij verblind was, zo luidde zijn lezing van het gebeurde. Mr Swanenburg wees de man erop dat zijn promillage 1,75 wel op wat meer drankge bruik wees. Op 31 mei reed een 19-jarige metaalbe werker uit Heemskerk tegen een licht mast op de Marquettelaan Nogal ge schrokken reed hij door en de volgende morgen deed hij op het politiebureau aangifte. Echter niet op de manier zoals het hoort: hij vertelde dat er iemand met zijn auto aan het toeren was gegaan en veen blijkbaar een botsing had gekregem. Deze leugen kwam hem in een eerdere rechtzitting op een boete van f 200 te stsan In de zitting gisteren ging het erom of is het „Brando’s zwaard zaait de dood,” welke film van heden- tot en met zaterdagavond in het Kennemer theater zal worden vertoond. Het geheel kan dus worden gekwalificeerd als een onderhou dend avonturenverhaal vol kleurrijke ac tie. In de nachtvoorstelling van vrijdag, plus in de tweede matinee van zondag wordt bovendien „Levend ingemetseld” gedraaid, een sensatieverhaal waarin Charles Laughton tegenover de niet min der beroemde Boris Karloff wordt ge plaatst. De nachtvoorstelling van zaterdag is gereserveerd voor de bekende documen taire „Mondo erotica” (de verborgen ca mera!), met de klucht „De zotte wereld van Laurel en Hardy” voor de eerste matinee van zondag. s- I j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9