Voor onder de kerstboom Nieuwe wegen naar Rome Werken kan gevangenis vervangen I I 3l POLITIERECHTER VELDE UNIEK VONNIS I x 0 t A F.tf 1 i FAMILIE-DRUKWERK l-Tl LJM 13 VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 12 Kattenprobleem 2 NPO Dieren Kattenprobleem 1 Verkeer en alcohol NPO 2 LIJVIG RAPPORT Plastic urinalen GEMEENSCHAP ZINVOL VAN zo’n RIXEL drukker! Postzegel- handel „IJMOND” X-X CHR. MEIJER, Haarlem C. DE HAAS, Haarlem ADVERTENTIE J. C. STREBE-LANGENDONK, Overveen der mijn leiding heeft moeten luisteren. Ook naar eipen ontwerp zo ADVERTENTIE MEVR. MR. SOETENHORST f- rjn.it t Aft r. Een warenhuis in Tokio heeft voor de kerstdagen eens een andere versie ring aan de voorgevel geplaatst, dan de gebruikelijke kerstman. Het is een Tahitaanse. schoonheid in een semi- transparante sarong, die de kooplust moet aanwakkeren. Vele standaardmodellen in monster boek thuis te bekijken Oosterdulnweg 29 IJmuiden telef 1 47 68 en het tuin- en keukenkatten. En nu prof. v. d. Veen, hiep, hiep, hoera, lang leve de medische wetenschap. „De Katten Hebben Afgedaan”. viaduct een belangrijk onderdeel. Het rust op twaalf steunpilaren en is bij één punt 110 meter hoog. Deze weg Het veel besproken kattenprobleem in is toch een geheel sterk overdreven en on zinnig geval. Men gaat nu opeens „POES” maar de deur uitmikken, want men kan zo ziek worden Hoe waren de toestanden dan jaren geleden en ook vóór de oorlog? Toxoplasmose heeft altijd al bestaan en nimmer werd er de poes van verdacht. Hoe komt deze prof. v. d. Veen nu opeens aandragen met een dergelijk artikel? Heeft men weer poezen nodig in het laborato rium in Nijmegen voor vivisectie? Over de vraag wat nu een goed levens gedrag is en wat dat bevordert, zal ook wel geen eenstemmigheid bestaan. De wet geeft als enig houvast dat de bijzondere voorwaarde het gedrag van de betrokkene moet betreffen. Zij noemt als mogelijkhe den het vergoeden van de schade aan het slachtoffer of de verplichting zich te laten opnemen in een psychiatrische inrichting. Of de Arnhemse uitspraak aan de crite ria van de wet en de jurisprudentie van de Hoge Raad voldoet, moet in beroep worden uitgemaakt. Welke plasticfabrikant komt nu eens op het idee om plasticurinalen te gaan maken? Afzet is er genoeg, ziekenhuizen en kruis verenigingen. De al jaren lang gebruikte zijn vooral voor bejaarde zieken te on handig. De bedden zijn hoger dan thuis, stoelen bij een ziekbed zijn er te weinig of helemaal niet en de zuster is niet altijd bij de hand, vooral niet in de nacht. Ook voor het schoonmaken is dit voor hen lichter. Het zou wel een uitkomst zijn. De nu gebruikte zijn te onhandig. A. KEMPEN, Haarlem. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK In Amerika wordt op veel beperkter schaal hiermee gewerkt. De Nederlandse strafwet geeft nu al voldoende ruimte voor een dergelijk systeem. Wij kennen het instituut van het voorwaardelijk se pot. Hierbij verklaart de officier van Jus titie de zaak niet te vervolgen mits de dader zich aan bepaalde voorwaarden houdt. Over de inhoud van de voorwaar den zwijgt de wet, zodat hier alle ruimte is voor een creatief beleid. Hoeveel katten zijn er nu gedoemd een zwerfbestaan te gaan leiden? En heeft u hert gevaar hiervan ook overzien? Deze doen nu hun behoefte in zandbakken van jonge peuters die daar weer lekker in spelen. Deze infectiebrön is door uw toedoen juist vergroot. En al die andere die in het asiel belanden en die katten die door uw openbaring naar de viviesectie gaan. Heeft u zich dat van te voren gerealiseerd? Als u nu toch infectiebronnen wil aan boren, stapt u dan eens een restaurant binnen en pakt u daar een willekeurig glas of ander servieswerk wat alleen maar omgespoeld wordt in een bak leidingwa ter, vooi het weer terug gaat naar de consument. Leg dat onder uw microscoop, misschien dat u dan met wat ontferming Eén van de middelen die de wetgever aan de rrechter verschaft om de straf zin en inhoud te geven, is de mogelijkheid bijzondere voorwaarden te stellen. Prof, mr. Ch. J. Enschedé, sinds kort lid van de Hoge Raad, vindt die macht bepaald niet mis. Hij gaf dit commentaar in een noot bij een recent arrest van de Hoge Raad. Hierin had de Amsterdamse rechtbank een Ghanees als bijzondere voorwaarde opgedragen onmiddellijk na zijn vrijlating In het vorige week in dienst gestelde nieuwe gedeelte van de Brenner- autoweg, vormt dit 1.100 meter lange Een maatschappelijk probleem is of een dergelijke straf aanslaat in onze Neder landse samenleving. Vóór een nieuwe strafsoort pleit in elk geval dat het alter natief gevangenisstraf duur en ineffectief is. O f deze nieuwe strafvorm, met een meer sociaal gerichte inhoud, corrigerend werkt, kan pas blijken als er een paar jaar mee geëxperimenteerd is. Het welslagen is in de eerste plaats afhankelijk van de instelling van de men sen zelf. Pas als de dader wordt gezien als iemand, die niet buiten de gemeenschap moet worden geplaatst, maar in de ge meenschap thuishoort, is er een geschikt maatschappelijk klimaat voor een derge lijke straf. In deze mentaliteit past het confronte ren van de dader met de gevolgen van zijn daad. Er zal eerst geëxperimenteerd moeten worden, voordat de wet veranderd wordt. De wet geeft nu al ruimte genoeg. Wel zal de advocatuur de belangen van de veroordeelden goed moeten bewaken, omdat de mogelijkheden om in hoger beroep te komen sterk zijn beperkt. het land te verlaten en weg te blijven tot het einde van de proeftijd. De Hoge Raad vond deze voorwaarde te ver gaan. De voorwaarde moet dienen om „een goed levensgedrag” te bevorderen, stelde de Hoge Raad. hol, veel te weinig gevolg aan gegeven. Geeft men zo iemand een lichte onvoor waardelijke straf en een zwaardere voor waardelijke, waaraan bepaalde voorwaar den zijn verbonden, dan geloof ik, dat men betere resultaten bereikte. Die voorwaarde kan zijn zich te verplichten om lid van een onthouders-afdeling te worden, zich aan te sluiten bij de A.A. of een proef te ondergaan, waarbij men een afschuw krijgt van alcohol. Een lange proeftijd is ervoor noodzake’ijk. Een reclasseringsambtenaar kan daarbij bezien op de naleving. Zo’n ambtenaar hoeft geen gesalariëerde per soon te zijn. De rechtbank kan een lid van de onthoudersafdeling of van de A.A. daar voor aanwijzen. De gedetineerde krijgt dan de kans om als volwaardig lid in de maat schappij terug te keren. Dat is een zegen voor hemzelf en zijn gezin en is voor de maatschappij ’t middel om het aantal ver keersdelicten te verminderen. A. SLOFSTRA, Zandvoort Hierbij zou ik prof. v. d. Veen willen feliciteren met zijn opzienbarende onthul lingen betreffende de ziekteverwekkers dragende katten. Prof, had geen beter moment uit kunnen kiezen, zo prachtig samenvallend met de Internationale Tentoonstelling van Katten in Amsterdam 11 en 12 december j.l. Of was dit soms toeval? Zelf bezit ik drie Perzische Katten, maar over raskatten wil ik hier niet praten, deze zijn betrekkelijk beschermd en vormen een kostbaar bezit voor hun eigenaars. Ik wil het hier hebben over de zoge- vormt de belangrijkste verbinding van Italië met Oostenrijk en West- Duitsland. Nog steeds zoekt men naar middelen om het aantal verkeersslachtoffers te ver minderen. De mensen, die een verkeers delict begaan hebben, vaak onder invloed van de alcohol, worden dikwijls naar Veenhuizen gezonden, waar ze menswaar dig worden behandeld. Na afloop van de straftijd worden ze vrijgelaten en kunnen ze weer nieuwe rampen veroorzaken. Nu las ik, kortgeleden, dat in Artikel 26 van de Beginselenwet Gevangeniswezen staat, dat de tenuitvoerlegging van de straf mede dienstbaar moet worden gemaakt aan de voorbereiding van de terugkeer van de gedetineerde in het maatschappelijk leven. Daar wordt m.L in ’t geval van een verkeersdelict, veroorzaakt door de alco- naamde huis-, tuin- en keukenkatten. Hier bij klaag ik prof. v. d. Veen aan, namens alle huis-, tuin- en keukenkatten, over de msinier waarop hij zijn bevindingen aan de openbaarheid gebracht heeft. Vertel mij, prof. v. d. Veen, hoeveel van bovengenoemde katten zijn er na uw uit eenzetting in „Televizier Magazine” die zelfde avond nog buiten de deur gezet? Heeft u zich van te voren niet bedacht? naschrift van de kunstredactie, waarin de voorzitter van het N.P.O.-bestuur, de heer W. Mensink, weer aan het woord komt. Zijn steeds herhaalde mededeling dat „het hele orkest” achter het wegsturen van de dirigent stond, klinkt hoe langer hoe min der geloofwaardig. Het stellen is nog geen bewijs. Integendeel: zelfs ons, buiten staanders (concertbezoekers en geïnteres seerden) dringt het nu door dat hier sprake is van het beïnvloeden en opleggen van een bepaalde opinie door een minder heid. Naar wij horen, waren verscheidene orkestleden niet eens bij de zogenoemde „steuning” aanwezig! Heeft er eigenlijk wel een echte stemming op democratische wijze plaatsgevonden, met gesloten brief jes, waarbij vrije meningsuiting en anoni miteit verzekerd zijn? Waarom mogen wij daar dan niet van horen? Wij hebben er recht op, als concertbezoekers en als bur gers van Haarlem. Verder zou men kun nen aanvoeren dat bij „gebrek aan com municatie” (Nietszeggende slogan - Welke communicatie, artistiek of in het persoon lijke vlak?) het de taak van een bestuur moet zijn partijen nader tot elkaar te brengen, hernieuwd begrip te bevorderen, eventuele misverstanden uit de weg te ruimen. Althans te trachten dit te doen. Van een dergelijk pogen is ons niets bekend, allerminst uit de publikaties van de heer Mensink. Men heeft er geen been ingezien, zogenaamd in het algemeen be lang, de carrière van een man op de middaghoogte van zijn werk en zijn le ven, te vernietigen. Wat men een mens daarbij aandoet, heeft blijkbaar zelfs geen punt van overweging gevormd. C. A. W. H. HOFSTEDE CRULL, Haarlem Die klap moet dan gedeeld worden door de dames en heren critici in de 26 ge meenten van Noord-Holland, die in hun recensies nimmer over de teruggang van het NPO repten. (Van onze juridische medewerkster) Zoals wij berichtten zijn drie inwoners van Arnhem, die een bromfietser hadden klemgereden en afgetuigd, door de politie rechter veroordeeld tot 110 dagen gevan genisstraf, waarvan 66 voorwaardelijk. Uniek voor Nederland is echter de bijzon der voorwaarde, waarbij de veroordeelden werd opgedragen, gedurende enkele week einden bij sociaal-medische instellingen te gaan werken. Toen de zaak behandeld werd is door de verdediging gesuggereerd deze bijzondere voorwaarde te stellen. De verdachten stonden er dan ook helemaal achter, evenals de instellingen, waartoe ook Het Dorp behoort. De enige die eigenlijk niet wilde mee doen met dit experiment was de officier van Justitie mr. J. A. Kopp. Deze had visioenen van „tewerkstellingen”, zoals dat onder de Duitse bezetting wel gebeurde, in het kader van de Arbeidseinsatz. Maar de Arnhemse politierechter, mr. Ch. D. Rommerts heeft na rijp beraad de ge vraagde voorwaarde opgelegd, daarmee blijk gevend van een zekere moed en creativiteit. Het is niet overdreven te stellen dat de straftoemeting in een crisissituatie ver keert. De oude uitgangspunten om de hoogte van de straf te bepalen waren de ernst van het feit en de mate van schuld van de dader. Zij stammen uit een tijd, waarin de straf voornamelijk gezien werd als leedtoevoeging, zodat de zwaarte min of meer werd afgestemd op de „ergheid” van de daad. Tegelijkertijd werd de straf gerechtvaardigd door een beroep te doen op de afschrikwekkende werking die van hoge straffen uit zou gaan. Nu is in de loop der jaren het inzicht gegroeid dat de preventieve werking van de straf sterk betwijfeld moet worden. Dit Weet men wel dat het „dure honden transport” in Breda nu 13 dec. is vrij gegeven en waarvan nagenoeg alle dieren besmet zijn met paratyfus? Men heeft de overige dieren nu in Tilburg zitten. Is toxoplasma dan erger dan paratyfus voor onze volksgezondheid? Leze deze gezond heidsdienst, die in het geval Breda geen vinger heeft uitgestoken, iets tot bescher ming van onze volksgezondheid te doen. Gaat deze dienst zich nu wel bemoeien met het „kattenprobleem”? Laat men toch wijzer zijn en poes rustig laten waar ze is. Moeten we dar ook onze varkens weg doen (varkenspest), kanaries en papegaaien vanwege de omithose en ga zo maar door. Op deze wijze hebben we vóór 1972 geen dier meer in ons land en wat dan? Met grote voldoening nam ik kennis van de ingezonden brief inzake het N.P.O. (H.D. 27 november „Schrijvende Lezers”) van de heer J. Coesel. Voldoening omdat het onbehagen over deze aangelegenheid langzaam maar zeker tot verontrusting is gestegen. Ter aanvulling het volgende: „Er is geen „ontslag” van Henri Arends als dirigent, al zou de mededeling aan de concertbezoekers, achterin de eerste pro grammabladen van de series A, B en C, dit willen suggereren. Daar staat te lezen: „Uit de verschillende krantenberichten zal het u bekend zijn dat het N.P.O. met ingang van het nu aangevangen seizoen geen vaste dirigent heeft.” Dit mag dan misschien juridisch zo gesteld kunnen worden Henri Arends staat inderdaad niet meer op het podium te dirigeren in naam is hij de dirigent van het N.P.O., zolang er geen beslissing van ont slag gevallen is. Het bericht is in wezen in de hoogste mate tendentieus, in onwel willende zin: iedere verbaasde of veront ruste concertbezoeker (en wie is dat niet?) denkt en zegt nu: „Wat er allemaal ge beurd is, weten we niet. In ieder geval is er niets meer aan te doen, want Henri Arends is ontslagen.” Dan de financiële zijde: de door de heer Coesel genoemde extra-kosten van f 150.000 (schatting aan de lage kant; de eïf gastdirigenten krijgen vorstelijke honoraria) betreffen alléén het seizoen ’71-’72. En de volgende jaren dan? Kan de gemeentekas, in deze tijd van bezuiniging nog wel, al die extra honderd duizenden opbrengen? Tenslotte een en ander aangaande het Onze strafwetgeving geeft de rechter het instrumentarium om deze doelstellin gen zo veel mogelijk na te streven. De resocialisatie-gedachte staat al 20 jaar in de Beginselenwet van het Gevangeniswe zen, maar zij leeft nauwelijks. In de praktijk van de straftoemeting blijft men op twee gedachten hinken. Ook in de Arnhemse zaak zat de officier van Justitie vast aan het „ergheidsdenken”, zoals blijkt uit zijn uitlating dat straatterreur een heel erge zaak is. Hiermee wordt gesugge reerd dat zij, zoekend naar een zin voller straf dan de gevangenis, het gepleegde feit zouden vergoelijken. blijkt bijvoorbeeld uit vergelijkend onder zoek tussen een land dat' op bepaald gedrag zoals dronken rijden een zware straf stelt en een land dat ditzelfde gedrag met een lichtere straf sanctioneert. Bovendien werd steeds duidelijker dat het middel gevangenisstraf erger is dan de kwaal. De straf komt naar voren als middel om de dader te beïnvloeden, te resocialiseren. Naast deze gedragsbeïn vloeding is het doel van de straf het conflict op te lossen. Het conflict tussen dader en eventueel slachtoffer of tussen dader en de samenleving. vrieskou buiten, maar geef ze een plaatsje in de warme stal. En dierenvrienden, helpt U alstublieft mee de mensen in te lichten zodat ze voor Kerst en Oudjaar niet zélf hun gemeste dieren gaan doodmartelen maar ze op vakkundige en zo humaan mogelijke ma nier tegen een kleine vergoeding op het Slachthuis laten slachten. De Dieren bescherming Houtvaart kan hierover alle inlichtingen verschaffen. En tenslotteU heeft het al gehoord en gelezen: de poes hoeft niet weg, want dat is echt niet nodig. We hebben al sinds eeuwen en eeuwen grote massa’s katten om ons heen en het is toch écht niet zo, dat we allemaal met een waterhoofd rond lopen. Volgens „de” professor wordt de kat besmet in de natuur, door een muis of vogel te eten, of rauw vlees. Nu, dan is de natuur toch ook besmet? We kunnen die natuur natuurlijk wel opruimen (daar zijn we trouwens toch al hard mee bezig) maar dan ook meteen maar de mannen en vrou wen, die hun biefstuk rauw eten, want anders schieten we er toch niets mee op. Nu Kerstmis en Oudjaar weer voor de deur staan zou ik iedereen willen vragen: Zorg alstublieft voor de dieren in de waarschijnlijk komende kou. Voeder de vogels, laat paardjes en ezels niet buiten verkommeren. Laat honden en katten niet zwerven en neem deze dieren vooral ’s nachts in huis. En ook ’s avonds en in de vroege ochtend zodat ze niet door onver laten gestolen kunnen worden en naar de vivisectie verdwijnen, waar ze de martel dood sterven. Laat ze vooral niet buiten tijdens de schiet- en knalpartijen in de Oudejaarsnacht, want ze vluchten in pa- bewogen wordt over het lot van de huis-, niek, kunnen het huis niet meer terug- vinden en komen zwervend ellendig om of komen ook weer bij de vivisectie terecht. Ik doe ook een beroep op de ketting hondenhouders, die er helaas toch altijd nog zijn: Laat de dieren, die toch al zo’n zielig bestaan hebben, niet in de ijzige volle naam en In deze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toege zonden: voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. Met waardering las ik in het H.D. van 27 nov. onder de kop NPO het artikel van de heer J, Coesel uit Overveen en nam ik tevens kennis van het naschrift van de kunstredactie, dat overwegend uit citaten van de heer W. Mensink, voorzit ter van het NPO bestaat. Deze vragen om rectificatie. De heer Mensink: „Het bestuur heeft alles wat er te zeggen viel, duidelijk in het openbaar gezegd en niets achterge- houden.” Vooropgezet dat de berichtgeving juist is doorgekomen wil ik stellen, dat het bestuur van het NPO talrijke malen on juiste, onvolledige en tendentieuze berich ten heeft gelanceerd en geenszins alles gezegd heeft wat er te zeggen viel. Om twee dingen te noemen: het bestuur heeft het in al haar berichten via alle publici teitsmedia doen voorkomen, dat het hele orkest niet met mij kon samenwerken en mijn heengaan wenste. Ik heb schriftelij ke bewijzen van orkestleden, dat dit on juist is. Op mijn herhaald verzoek een anonieme stemming onder de orkestleden te houden is het bestuur steeds niet inge gaan. Eerst nadat gedurende 21/z maand enige orkestleden de overigen hadden kunnen bewerken, werd het gehele orkest door een delegatie van het bestuur o.l.v. de voorzitter ingelicht. Hierbij werd zelfs gesteld, dat het bestuur zou aftreden, indien het orkest mij zou willen handha ven. Tot op dat moment waren meerdere orkestleden nog onkundig van de „moei lijkheden,” laat staan van „de onhoudbare toestand.” Indien het bestuur meent op deze ondemocratische wijze over unanimi teit te kunnen spreken, lijkt mij dit een hoogst merkwaardige zaak. Waarom vermeldde het bestuur in zijn berichtgeving nooit, dat het categorisch mijn pogingen, die van de Ned. Dirigenten Organisatie, de KNTV en tal van andere wel- of niet-musici, om tot een commissie van goede diensten of onpartijdige promi nenten te komen, weigerde? En zulks, nadat de voorzitter talrijke malen en bij verschillende gelegenheden medegedeeld had, dat het bestuur niet de competentie bezat zich een juist oordeel te vormen inzake muzikaal artistieke kwesties? Waarom deze onwil en afwijzende hou ding? Dhr. Mensink: „het orkest is bij het bestuur gekomen met de mededeling dat het de communicatie tussen orkest en dirigent onaanvaardbaar verbroken acht te.” Dit is iets nieuws voor mij; waarom is mij dit dan nooit medegedeeld? De waarheid is, dat men met geheel andere bezwaren aankwam. Bezwaren tegen de algemeen artistieke achteruitgang van het orkest en van mijn catastrofaal slecht gedirigeerde concerten, men schaamde zich voorts voor het applaus van het publiek etc. etc. Men vond mij aanvanke lijk te streng en later te mild, enfin, een hele litanie van onduidelijke klachten. Overigens was ik niet de enige dirigent die voor de bijl moest; menige Nederland se en buitenlandse dirigent werd te licht bevonden en slechts de allerbeste topdiri- genten zouden voldoende artistieke menselijke capaciteiten bezitten om NPO op een hoger plan te krijgen. Het moet voor het concertbezoekend publiek van Haarlem en de rest van Noord-Holland wel een harde klap in het gezicht geweest zijn, te vernemen, dat het jarenlang naar abominabele concerten on- De Verenigde Staten zijn vergevorderd in het doordenken van deze problemen. In het lijvig rapport „The challenge of crime in a free society” (de uitdaging van de misdaad in een vrije samenleving) van 1967 worden een aantal voorstellen ge daan om de burgerij meer te betrekken bij de strafexecuties. Op die manier wordt de tenuitvoerlegging van de straf inge bouwd in een stuk sociale politiek en welzijnszorg. Nog verder gaat het voorstel uit een later rapport van 1969 „Law and order reconsidered” (wet en orde opnieuw ge zien”). Daarin wil men direct na de arres tatie de dader in de gemeenschap inzetten en dan op vrijwillige basis. De dader is direct na de arrestatie het best bereik baar. Een langdurige, vaak onbevredigen de procesgang wordt hierdoor voorkomen en het vrijwillige karakter van de actie vergroot de kans op succes. De Inzender moet de brief met zijn _1_ adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren. jf Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. De heer L. Mensink stelt ten slotte dat ik een regeling die het bestuur voorstelde heb afgewezen. Dat heb ik inderdaad gedaan en wel omdat de motieven voor het ontslag op zijn minst gezegd duister waren en de regeling onredelijk laag te noemen was en niet adequaat aan mijn verdiensten voor het orkest. Bij een rege ling moet eveneens een rol spelen welke de toekomstmogelijkheden zijn in een gespecialiseerd beroep als het mijne. Ik teken hierbijnog aan. dat het be stuur voortdurend geweigerd heeft een andere regeling ter discussie te stellen en daarmee wederom haar onwil om tot een elegante en „zindelijke” regeling te komen bewees. Dat ik mijzelf tot het Gewestelijk Ar beidsbureau gewend zou hebben is na tuurlijk nonsens. Het bestuur heeft zich inmiddels tot het GAB gewend ter ver krijging van een vergunning mij te mogen ontslaan. Het bovenstaande moge er toe bijdragen een beter inzicht te geven in deze onver kwikkelijke affaire. HENRI ARENDS, dirigent. import, export, detail Wij kunnen u de grootste sortering aan- 4„ bieden en leveren te gen scherpe prijzen. Wij vragen steeds te koop postzegels en munten. G. BAKKER, Snelliusstraat 53, IJmuiden - Telefoon 150 53 Xft. x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13