Drie Russen en Portisch favoriet voor zege Sterke bezetting Hoogoven-toernooi valt af te lezen uit de „ratings KAN Kopgroep in Zenuwen speelden dames parten titelstrijd HANDBALTEAM VERLOOR driebanden LAATSTE HOOP OP ZEGE Basketbal bereidt zich Panathinaikos wil niet Gratis reizen meer tegen Nacional 2 januaridagen op uw 65+ kaart Het geschenk! voor in eigen toernooi i- voordelig uit met NS Nog geen offerte Fischer-Spasski Eén wedstrijd voorwaardelijk voor Roggeveen VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 99 W innaar Kanshebbers Wielerploeg Autopon Standen c L een geschenk een kerstgeschenk een kerstgeschenk van KAN In januari kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in januari is er goed voor - behalve zaterdag 1 januari. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Reist u liever le klas, De 65+kaart buiten de gratis reisdagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen halve prijs van een enkele reis. o 1 loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto(’s) meebrengen; tevens een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje). Eeh jaarkaart kost f50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. o o o o o John Olof derde op Russische baan dan betaalt u hoogstens f4.- bij. Hebt u er nog geen Koop er dan een aan het - 9^ (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Tel. 31 02 02 - Haarlem (Van onze sportredactie) zaalhandbal dames ADVERTENTIE 4 1 1 tegen tegen Beide een De grootmeestergroep bestaat uit tien internationale grootmeesters en zes inter nationale meesters. Om een grootmeester- JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2 1 o 12—10 11—11 1 1 2 2 2 2 0 11— 8 12— 6 18—23 KIROV. Tijdens internationale jeugd wedstrijden in de Russische plaats Kirov is de Nederlandse schaatsenrijder John Olof op de 500 meter als derde geëindigd in 42,4 sec. De overwinning was voor de Rus Nikolai Koezmenko met een tijd van 41.8. Gerard van Gelder werd op de 3000 m zesde in 4.45,6. De afstand werd gewon nen door de Noor Ivar Aarnes in 4.37,8. Dat bij iedere vrouw een glimlach tovert 1 1 1 o AMSTERDAM. Met twee doelstellin gen In het achterhoofd organiseert de Nederlandse Basketbalbond volgend jaar (van 30 april tot 13 mei) een pré-olym- AMSTERDAM De aanwezigheid in het Amsterdamse Alpha-hotel van professor dr. Max Euwe was er gistermiddag de oorzaak van dat er uiteindeljjk meer werd gespro ken over de komende finale van het we reldkampioenschap schaken, tussen de Rus Spasski en de Amerikaan Robert Fischer, dan de reden waarom de bijeenkomst was belegd, nameljjk het 34ste Hoogoven Schaaktoernooi dat van maandag 10 tot en met zaterdag 29 januari in hotel Kenne- merduin in VVjjk aan Zee wordt gehouden. De organisatoren van het Hoogoven-toer- nooi hadden Euwe met name uitgenodigd om nog eens een toelichting te geven op het zogeheten FIDE-systeem (het vroegere ELO-systeem) en zjjn „rating” die daar van het gevolg is. De Wereldschaakbond heeft met ingang van 1 juli 1971 de inde ling van schaaktoernooien in categorieën als IA, IB, 2A, 2B enz. gewijzigd in een in deling, die gebaseerd is op de gemiddelde „rating” van de deelnemers. Dit systeem wordt in de wandeling naar de ontwerper professor ELO, het „ELO”- of zoals het te genwoordig heet, omdat het geadopteerd is door de Wereldschaakbond. „Fide-systeem” genoemd. In deze per computer berekende „rating” wordt de speelsterkte van een deelnemer uitgedrukt In een getal dat be rekend wordt aan de hand van de esulta- ten die hjj in verschillende internationale toernooien heeft behaald. De stand: 1. Van Bracht 4 pnt. 0.902 moyenne. 2. Brosens 4 0.875. 3. De Wilde 4 0.845. 4. Doggen 4 0.779. 5. Popeyus 0 0.803. 6. De Jong 0 0.697. 7. De Ruyter 0 0.696. 8. Teegelaar 0 0.620. DEN HAAG. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgende straffen uit gesproken: De speler Sjaak Roggeveen (FC Den Haag) werd voor één bindende wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van één jaar. Hij kreeg bovendien een geldboete van 150 gulden. Dit alles wegens het op te harde wijze een tegenstander van achteren aanvallen in de wedstrijd VolendamFC Den Haag van 12 december. Gelet is op de blanco straflijst van Roggeveen. Favoriet voor de internationale dames- groep is de Russische internationale Vrou- ven Meester Zatulovskaja. Voor Nederland nemen aan deze twaalf vrouwen omvatten de groep deel de dames Vreeken, Heems kerk, Van der Giesen, Timmer en Jansen. Voorts zal er worden gestreden in de Mees tergreep, Tienkampen en Vierkampen. Voor de laatste categorieën verzoekt de toemooi- leiding om niet meer in te schrijven omdat men volledig vol zit en al enkele tientallen Inschrijvingen niet meer kan plaatsen. het wereld voer Ook in het Hoogoventoernooi geeft de „rating” aardig aan hoe de krachtsver schillen ongeveer liggen. In de grootmees tergroep hebben gereputeerde schakers als de Hongaar Portisch en de Russische ex- wereldkampioen Smislov en Tal met res pectievelijk 2630, 2620 en 2620 de hoogste „ratings” wat al aardig aangeeft in welke richting de winnaar moet worden gezocht. Dat het maar een systeem blijft anders zou er tenslotte niet eens meer hoeven wor den gespeeld wordt geaccentueerd door de Russische internationale grootmeester Savon, die met 2570 een betrekkelijk laag „rating” heeft, maar er desalnietemin in slaagde om alle Russische schaakfenome- en, inclusief Spasski, achter zich te la ten en Russisch kampioen van dit jaar te worden. Zijn optreden wordt dan ook met grote interesse tegemoet gezien in dit toer nooi. Temeer ook daar de Russen het heb ben gepresteerd om in de afgelopen negen jaren ook negen keer in successie een land genoot in dit internationaal hoog aangesla gen toernooi het Hoogoven-toernooi staat bijvoorbeeld hoger genoteerd dan het ge reputeerde jaarlijkse evenement in Palma de Mallorca) te laten zegevieren. Vandaar dat het ook volkomen begrijpelijk is dat de Russen ook dit keer geen beginnelingen naar Wijk aan Zee zullen afvaardigen. Met belangstelling worden in de groot meestergroep ook de verrichtingen van Ljubojevic tegemoet gezien. Deze Joego slaaf presteert het om momenteel in Palma de Mallorca gerenommeerde coryfeeën als Portisch en de Deen Bent Larsen (die door Fischer in de halve finale van het kandida tentoernooi met 5-0 werd verpletterd) ach ter zich te laten. Opvallend is de absentie van de jeugdige Zweed Andersson die zich vorig jaar als de revelatie van Wjjk aan Z. ontpopte en zich door z’n jeugdig talent veel sympathie bjj het publiek verworf. Voorzitter van de beleidscommissie Rueb: „Het Hoogoven-toernooi overlapt het in ternationale toernooi van Hastings waar aan de jonge Andersson ook deelneemt. Daarom hebben wjj hem niet geïnviteerd. Voor het volgend jaar hebben wjj daarmee rekening gehouden. Het 35e toernooi be gint op 15 januari 1973. zodat wij starten als Hastings is afgelopen”. (Van onze sportredactie) pisch toernooi. „De eerste gedachte van de NBB is”, zo vertelde voorzitter P. Storm gistermorgen tijdens een persconferentie, „om de sport meer bekendheid te geven en het tweede idee is, om via het zelf georganiseerde toernooi een betere kans te maken om de Olympische Spelen in München te halen”. prijs van 4000 gulden (naast een startgeld voor de IGM’s van 750 gulden) slechts minachtend hun schouders ophalen en daarom niet eens de moeite nemen om een invitatie serieus te overwegen. Euwe: „Ik denk dat een Fischer hij is tenslotte gewend om in zijn eigen geld te rekenen - alleen al 5000 dollar startgeld zou vragen. Als hij wereldkampioen wordt kun je zelfs wel een vraagbedrag van 10.000 dollar ver wachten”. Waarmee de professor maar be doelde dat het opluisteren van het Hoog oventoernooi door Fischer ook in de toe komst een nauwelijks te realiseren zaak blijft. Derksen (SC Cambuur) werd voor één bindende wedstrijd voorwaardelijk ge schorst met een proeftijd van één jaar.Hij kreeg bovendien een geldboete van 100 gulden wegens het onbeheerst aanvallen van een tegenstander tijdens de wedstrijd EindhovenSC Cambuur op 12 december. Pfeiffer (Roda JC) werd voor één binden de wedstrijd voorwaardelijk geschorst (met een proeftijd van één jaar) en kreeg een geldboete van 100 gulden wegens het bij herhaling een tegenstander op onge oorloofde wijze in de rug lopen c.q. du wen tijdens de wedstrijd Heerenveen Roda JC op 12 december. Simons (FC VVV) werd voor één bin dende wedstrijd voorwaardelijk geschorst (met een proeftijd van één jaar) en kreeg 150 gulden boete wegens het te hard aanvallen van de doelverdediger van de tegenpartij toen deze de bal reeds in zijn bezit had tijdens de wedstrijd Heracles FC WV op 12 december. De voorrondes van het toernooi zullen worden gespeeld in Haarlem, Arnhem. Groningen of Hengelo, Eindhoven of Heerlen. Met de gemeenten Groningen. Hengelo. Eindhoven en Heerlen is de bas ketbalbond nog in onderhandeling. De NBB gaat er daarbij vanuit dat de diverse poules zich zelf financieel moeten bedrui pen. Totaal is er met de organisatie een kwart miljoen gulden gemoeid. Een be trekkelijk gering bedrag als in aanerming wordt genomen dat er waarschijnlijk 17 landen zullen deelnemen aan dit pré- olympisch toernooi. ATHENE. Het bestuur van de Atheense voetbalclub Panathinaikos heeft het UEFA-bestuur benaderd met het ver zoek de returnwedstrijd tegen Nacional uit Montevideo om de wereldbeker af te gelasten. Spelers en bestuur zijn zeer ontdaan over de incidenten tijdens Je wedstrijd van woensdag tussen beide clubs, waarbij Panathinaikosspeler Tomaras een knie- schijf brak. De aanvoerder van het team, Dimitri Domazos, heeft verklaard: „Als de UEFA voet bij stuk houdt en eist dat wij op 29 december in Montevideo de returnwed strijd spelen, zullen wij spelen. Maar begint Nacional eenmaal ruw te spelen, dan zal mijn ploeg de bal in eigen doel schieten en zo zichzelf diskwalificeren. Domazos zei bereid te zijn de beker en de eer aan Nacional te laten, als hij daarmee zijn spelers verdere verwondin gen kon besparen. Panathinaikos heeft het verzoek inge diend bij de secretaris-generaal van de UEFA, Bargeder, die aanwezig was bij de wedstrijd van woensdag. Hij is naar Zwit- kans.” Mraz verder: „Ik had gedacht met een happy end afscheid te kunnen nemen. We hebben kansen genoeg gehad te win nen. Vooral die twee break outs vlak voor de rust hadden doelpunten moeten ople veren.” De Tsjech doelde daarmee op de kansen die Suzanne Geerdink vlak voor afloop van de eerste helft kreeg. Twee maal kwam de Roermondse vrij voor doelvrouwe Eldjborg Willassen. De eerste keer werd zij flink geduwd maar de Russische scheidsrechters, die opvielen door veel en dikwijh onnodig fluiten, weigerden een strafworp te geven. Bij de tweede kans sprong de bal van de paal terug. Hadden die twee schoten een doel punt opgeleverd dan had Nederland met een gelijke stand (5-5) kunnen gaan rus ten. Mraz had zich zoals later bleek niet ten onrechte ongerust gemaakt over het feit dat Nederland drie dagen niet speelde. „De dames zijn altijd zo nerveus. Wanneer je dan enkele dagen niet speelt, wordt het alleen maar erger. Waarom moesten ze nu juist tegen Noorwegen zo angstig zijn. Het was onze enige kans op een overwinning.” AMSTERDAM VW Autopon heeft zijn amateur-wielerploeg voor het komend sei zoen rond. De ploeg bestaat uit dertien renners. Het zijn: Henk Cornelisse (Am sterdam), Co Hoogendoorn (Zwanenburg), Henk Jacobs (Nes aan de Amstel), Wim Jansen (Ouderkerk aan de Amstel), Koos van der Knaap (De Kwakel), Pierre Laan (Amstelveen), Ad Manders (Schijndel), Peter Nieuwenhuis (Amsterdam), Jan Overweg (Amsterdam), Wim Persoon (Am stelveen), Eddy de Vos (Ilpendam), Peter de Vos (Aalsmeer) en Ton Zuiker (Bad- hoevedorp). Van Bracht kwam echter eerst De Ruyter, maar vooral daarna Popeyus in grote moeilijkheden, malen zegevierde Van Bracht dankzij ijzersterk moreel. Dat had hij zeker nodig in de openingspartij tegen De Ruyter, voor Waalwijk een onbetwiste thriller. Van Bracht startte zo slecht dat De Ruy ter in 19 beurten tamelijk ver weg kon lopen: 24-6. Daarna kwam Van Bracht weer bij en won in 65 beurten. Het FIDE-systeem pretendeert helemaal niet waterdicht te zijn (zo wordt het bij voorbeeld door een topspeler als Larsen ronduit verworpen omdat hij vindt dat zijn „rating” veel te laag is, wat komt omdat hij bij zijn vele toernooizegels nooit uit is op een honderd percent score, het belangrijkste volgens hem is dat hij zo’n toernooi wint). Toch geeft de „rating” wel globaal de kracht van een schaker aan. Het is daarbij niet verwonderlijk dat Robert (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het is wel zeker dat de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond een offerte bij de FIDE zal doen om de finale van het wereld kampioenschap schaken, de tweekamp over twaalf partij tussen Spasski en Fischer, naar Nederland te halen. Er zijn eigenlijk twee grote gegadigden voor deze titanenstrijd: Belgrado en Amsterdam. Euwe: „Ik heb tot nu toe als president van de FIDE nog geen enkele offerte binnengekregen. De slui tingsdatum is 1 januari 1972. Ik weet echter zeker dat de KNSB een offerte zal doen. Evenals Joego-Slavië trou wens. Fischer geeft normaal gesproken de voorkeur aan Belgrado, omdat het Nederlandse klimaat hem niet bevalt. Daar staat tegenover dat als er vol doende financiën beschikbaar worden gesteld, je mijnheer Fischer niet meer over een klimaat hoort zeuren. Ik weet ook wel zeker dat Spasski in casu de Russische Schaak Bond gepor teerd is voor een stad als Amsterdam. Je hebt in feite met twee zaken te maken: de Russische Bond en Fischer, die zich geen barst van zijn bond aantrekt en ook nauwelijks raad van zijn begeleider kolonel Edmundsson neemt. Mochten beide schakers het onverhoopt niet eens kunnen worden, dan beslist professor Euwe. WAALWIJK. Er heeft zich op de eerste dag van het toernooi om het natio naal kampioenschap driebanden In Waal wijk, een duidelijke kopgroep gevormd: titelverdediger Rini van Bracht, de Bra bantse caféhouders Tiest Brosens en Jan Doggen en de Delftse timmerman Joop de Wilde. Zij alleen haalden op de openings dag de volle winst binnen hetgeen bete kende, dat oud-kampioenen als Henny de Ruyter, Herman Popeyus en de pas groot vader geworden Bert Teegelaar praktisch gesproken al moesten afhaken. Fischer de hoogste „rating” van 2660 heeft. Spasski, de huidige wereldkampioen, komt niet verder dan 2640. resultaat te behalen dienen negen punten te worden gescoord. Voor een meesterre- sultaat 6*/s punt. Voor Nederland nemen deel: Jan Hein Donner (IGM, „rating” 2500), Rob Hartogh (IM, „rating” 2400), Langeweg (IM „rating” 2425), Hans Ree (IM, „rating” 2430) en Jan Timman (IM, „rating” 2445). Specifieke kanshebbers voor de eindzege zijn de drie Russen bene vens de Hongaar Portisch omdat „geld- schakers” als bijvoorbeeld een Larsen en zeker een Bobby Fischer voor een eerste ROTTERDAM. Noorwegen heeft donderdagavond de hoop op een zege van Nederland in de verliezersronde voor het wereldkampioenschap dames grondig ver nietigd. De Nederlandse ploeg miste in de Rotterdamse Energiehal legio kansen, waardoor zij tenslotte een nederlaag van 8-7 moest incasseren, na bij de rust tegen een 5-3 achterstand te hebben aangeke ken. Vooral in het laatste kwartier van de tweede helft bij een stand van 8-5 in het voordeel van Noorwegen was het aanvalsspel van het Nederlandse team te paniekerig om meer dan twee treffers op het bord te brengen. Oost-Duitsland heeft in de halve finale van groep a voor het wereldkampioen schap zaalhandbal dames met 12-10 van Roemenië gewonnen. Bij rust was de stand 7-7. De stand in groep a van kampioenschap is: Oost-Duitsland Denemarken Nederland heeft niet veel kans om tot de spelen te worden toegelaten. Het kan zich via het eigen toernooi rechtstreeks plaatsen, maar dat gelooft de NBB zelf niet. Het hoopt op een zelfde toernooi, later in het jaar, in Augsburg. Het NOC heeft zich bereid verklaard de kosten van deze trip te dragen als het Nederlandse basketbalteam op de vierde of derde plaats in Amsterdam eindigt. De Neder landse trainer R. Mol is echter al geluk kig met een vijfde of zesde plaats. serland vertrokken om het verzoek van de Griekse club aan het UEFA-bestuur voor te leggen. In Griekenland weet men nu, waarom Ajax afgezien heeft van de wedstrijden om de wereldbeker. Eenstemmig was de Griekse pers gisteren van mening dat het optreden van de Zuidamerikaanse kampi oen tegen Panathinaikos in Athene rond uit schandalig was. De Akropolis bij voorbeeld beschuldigt de spelers van Na cional ervan hun tegenstanders in koelen bloede te hebben afgeslacht. „Daar heeft Tomaras zijn gebroken been en Kouvas zijn ernstige enkelblessure aan te danken. Ajax had toch wel gelijk Het dagblad Nea Politika dacht er net zo over. „Als men moet spelen met een zeer grote kans op ernstige blessures, dan weegt al het geld van de wereld daar nog niet tegen op. Laat staan een beker. Wij stellen ons dan ook voor dat Panathinai kos met angst in het hart naar Montevi deo zal gaan.” Overigens ziet het er niet naar uit dat Panathinaikos onder een return uit zal kunnen. Maar toch liepen na de rust de combi naties vlotter dan in het eerste bedrijf, toen de ploeg weinig geluk kende. Tal van aanvallen werden bij doorbraken vroegtij dig onderbroken en twee goede, schoten van Wil Aarts en Yvonne Smit belandden tegen de paal. Daardoor ontging de kans op een betere score in de eerste 25 minuten van een wedstrijd, waarin Ne derland het zonder doelvrouw Diny van Maanen moest stellen, die een dag tevoren bij de training geblesseerd raakte. Ver vangster Petra van Buuren kweet zich echter goed van haar taak. Jaroslav Mraz, de coach van het Neder landse dames zaalhandbalteam deed don derdagavond, nadat Nederland met 7-8 van Noorwegen had verloren, geen moeite om zijn teleurstelling te verbergen. „Ik ben vreselijk teleurgesteld. Nederland wordt in dit toernooi om het wereldkam pioenschap negende. Morgen hebben we tegen het snelle Japan geen schijn van Met het inviteren van de Joegoslavische internationale grootmeester Ljubojevic hebben de organisatoren een goede keus gedaan. Hij leidt momenteel in het gereputeerde toernooi van Palma de Mallorca. Mol vertelde, dat het trainingsprogram ma, waarmee alle aangezochte spelers ak koord zijn gegaan, het absolute minimum is om internationaal iets te bereiken. „Gaat er zelfs maar één uur vanaf”, zo deelde hij mee. „dan is er geen kans van slagen meer”. Vanaf midden maart 1972 begint Mol met een twintigtal „voorlopi- gen” te oefenen. Daaronder zijn Van Tuyl, Akerboom, Boot, Sikking, Kales, Tuinstra en de gebroeders Harrewijn. Ook tegen Popeyus had Van Bracht weer een explosie van 17 punten in 4 beurten nodig om een achterstand in een voorsprong om te zetten. Doggen won ook van De Ruyter in een marathonpartij van 93 beurten. Brosens, met 1.119 uit de voorwedstrijden gekomen, haalde redelijk uit tegen Teegelaar (63 beurten), maar stelde toch teleur tegen De Jong: 74 beurten. De Wilde trof twee zwakke te genstanders in De Jong en Teegelaar. Bij het opmaken van de balans van de eerste dag werd goed duidelijk hoe matig er in de top en zeer slecht in de onderste helft was gespeeld. Alleen Van Bracht stond met 0.902 nog op een ook internationaal enigszins aanvaardbaar niveau. Onderaan bevonden De Jong (0.697), De Ruyter (0 696) en Teegelaar (0.620) zich zelfs be neden de degradatiegrens. Roemenië 2 0 10 1 2123 Hongarije won van West-Duitsland met 12-10. Bij rust was de stand 7-4. Stand halve finale groep b: Joego-Slavië Hongarije West-Duitsland 0 2 0 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25