I Minister Van Veen geeft geen krimp SCHOOLGELDHEFFING EN LESSENKORTING GAAN DOOR Drie PvdA’ers verlaten raad Rotterdam s I l 1 Geen kabel-t.v. meer Dick Bartels 995 KAMER MOET ZUINIG ZIJN Sony stereo installatie na 1 januari Formulieren volkstelling 1960 voor het grijpen Kamerlid stelt vragen Gefluorideerd water en santaro te veel van NZH-koffiehuis Minister Geertsema houdt hand op portemonnee Vijfduizend gulden vergoeding voor Texelaar Maatregel minister Engels verwacht Driejarigen naar de kleuterschool wordt afgebroken en herbouwd Woningen Haagse schilderswijk betaalbaar het goede Éénmalige aanbieding. Nog geen gulden Alphenaar Platen Tips voor kerst. Alphenaar V VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 2 Tandarts Baerents: Bu ba; Kleuterschool he Beleidsplan 7,90 O 21,00 Minder lessen Bontntodehuis Beroepsonderwijs Werkende jongeren Alles in een met twee In Amsterdam II Sony spea kerboxen 1185.- Huis beschadigd door straaljagerstunt (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Minister Van Veen van Onderwijs heeft bij de voortzet ting van de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer donder dag geen krimp gegeven. Het ziet er dan ook naar uit dat zijn beleidsom buigingen, met name de heffing van schoolgeld voor leerplichtige kin deren in het voortgezet onderwijs en de lessenvermindering in datzelfde onderwijs, ongewijzigd door de Ka mer komen. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 Pa Sti ka PROSTITUEES EN SOUTENEUR TN ARREST c KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 Nederlanders weten weinig van Suriname „de Uilenboom” Bestuursconflict op Amsterdamse universiteit u fa ADVERTENTIE ADVERTENTIE 16,50 3,50 7,50 10,00 ADVERTENTIE de ADVERTENTIE Normale prijs VOOR SNELLE 10 BESLISSERS gezocht. 1 AMSTERDAM. Tussen de gemeente Amsterdam en de NZHVM in Haarlem Is overeenstemming bereikt over een zodani ge sloop van het befaamde Noord-Zuid- hollandse koffiehuis, dat dit later elders herbouwd zal kunnen worden. Dit deelde de stadsadvocaat, mr. J. Werner, donder dag mede tijdens de behandeling van het kort geding van de gemeente tegen de NZHVM. De gemeente heeft de grond en het watergebied nodig in verband met de metrobouw. platenspeler Tuner/versterker (Radio: FM stereo - middengolf) iedere dag verse hazepeper, fonduesausjes paté's en hors d'oeuvres in ons winkeltje Als de Kamer de schoolgeldheffing per se slechts tijdelijk wil, zoals de confessio nele regeringspartijen hebben gevraagd, dan kunnen zij bij de indiening van het betreffende wetsontwerp deze wens naar voren brengen. De schoolgeldheffing voor het hele voortgezet onderwijs noemde hij niet meer dan „een kwestie van doelma tigheid". De drie Kamerleden verzoeken de mi nister ondermeer bij experimentele kabel televisie een plaats in te ruimen voor de regionale dagbladplers. daarbij de reclame werend De lessenvermindering zal wel door gaan. Een motie van D’66. die om op schorting van deze maatregel vroeg totdat overleg met de leraren plaatsgehad heeft, werd door de minister vrijwel ontkracht. Hij verklaarde dat zulk overleg door hem Hij wil naar draagkracht en met een bepaald plafond schoolgeld vragen. bijeengeroepen was voordat hij besloten had tot deze bezuiniging maar dat de leraren dit overleg niet hadden gebruikt om met een beter voorstel te komen. per het De drie P.v.d.A.’ers wilden hun beslis sing kenbaar maken vóór de gewestelijke vergadering over het rapport van de com- missie-Van der Louw, die vanavond wordt gehouden. In dit rapport is geschreven, dat de Rotterdamse P.v.d.A.-wethouders mogen blijven zitten, mits zij zich in de toekomst meer loyaal tonen aan de fractie dan aan hun collega’s in B en W. Het is bekend, dat burgemeester W. Thomassen hierover zeer verbolgen was. Evenals over de aan hem in het rapport gewijde passages, waarin onder meer staat dat hij zich „genuanceerder” moet uitla ten en wat meer „welzijn” in zijn openba re uitlatingen moet doen. Niettemin heeft de burgemeester de afgelopen dagen in de raad alles gedaan om nieuwe conflicten te vermijden. mingen met in totaal f 792.000 had den overschreden. Die uitgaven be droegen vorig jaar 2.450.000 in plaats van de geraamde f 1.658.000. Met het door tandarts Baerents en de Amsterdamse bakkers gepropageerde san- tarobrood werd in de maand september een omzet bereikt van 326.420 stuks, in oktober liep de omzet op tot 417.600 stuks en in november werden 370.080 volkoren broodjes verkocht. lieren kan worden overgegaan zal er een afdoende beveiliging ter waarborging van de privacy moeten komen, aldus drs. Wie- benga. 1 vu eei rei in wo mi bh na gr< pe: wc bic ke Bo tot kei wc dn de: gel Pi re ve 24 an ge Vc I red ves ba: ka de scl he Tv en lie toi Dit experiment, waarbij sinds 1969 wordt gewerkt volgens het één-man-één-stem- systeem moet volgens prof. Stuiveling en de groep stafleden veranderen omdat het niet voldoet aan de eisen die een goed functionerend bestuur stelt. De studenten verzetten zich tegen de plannen van prof. Stuiveling. ger „bt dec en me I via m; va da Ri 1 Rh lee pk vol rir ooi Kr litc SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN U ontvangt een PERSOONLIJKE DESKUNDIGE BEDIENING waarbij de KLANT nog KONINGIN po bi< tPt ge wc tw 1,6 ar politieke kringen in Den Haag rekent men erop dat alle activiteiten in onder meer Arnhem, de Bijlmer en Melick-Herken- bosch reeds per 1 januari stopgezet zullen moeten worden. AMSTERDAM. In het instituut voor Neerlandistiek van de universiteit van Amsterdam is een bestuursconflict gere zen nu de directeur-hoogleraar prof. dr. Stuiveling en 41 stafleden het vertrouwen in de bestaande experimentele bestuurs structuur hebben opgezegd. Dat heb je d’r nou van. Nauwelijks heeft Nederlands meest populaire en meest verguisde man de deur van het ministerie van Buitenlandse Zaken voorgoed achter zich dicht gedaan of zijn waarde begint angstwekkend te dalen. Moest voor het boek „Be paaldelijk Luns’’ tot voor kort f 5,90 worden uitgegeven, nu is het nog geen gulden waard. Over devaluatie ge sproken Minister Geertsema deelt mee, dat de overschrijding met ruim driekwart miljoen veroorzaakt is door tal van factoren. De kosten van schoonhou den, verlichting en verwarming wa ren 60.000 meer, onder andere doordat de Kamer de beschikking kreeg over een ander pand aan het Binnenhof. De bewindsman maakte zijn opmer king in een nota over het schriftelijk verslag van de Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken met be trekking tot het ingediende voorstel om de indertijd vastgestelde begro ting 1970 voor de Tweede Kamer te wijzigen omdat de uitgaven de ra- DEN HAAG. De Nederlanders weten weinig van Suriname. Zo weet 21 percent niet waar Suriname ligt en 16 percent plaatst het in een ander deel van de wereld. Ook over het inwonertal en de samenstelling van de bevolking van dit overzeese rijksdeel heeft men een verte kend beeld. Dit blijkt uit de gegevens van een opinie-onderzoek dat door drs. H. Th. Wentholt van de afdeling studie en onder zoek van de NOS is uitgevoerd ten behoe ve van het tv-programma „kort geding” dat zondag wordt uitgezonden. In dit programma zal de stelling: „Suri name, onafhankelijkheid nu” aan de orde komen. DEN HAAG. De huurprijs voor de in de Haagse schilderswijk te bouwen woningen zal gemiddeld 208 a 217 gulden per maand kunnen bedragen in plaats van 280 gulden zoals aanvankelijk was bere kend. Marco Bakker met het Residentie Kerkkoor Kerst LP Kerstfeest met het Westlands Mannenkoor 13,90 Aanbieding Kerst LP’s vanaf Musidisc Serie Klassieke LP's Trio Louis van Dyke Kwartet Pim Jacobs Back to Back Alle 13 goed De Hits van NU! James Last In Concert, deel II Woongebieden gezocht. Rijksoverheid, Zuid-Holland, Rijnmond en Rotterdam hebben besloten nauwer samen te wer ken bij het zoeken van woongebieden ten behoeve van het Rijnmondgebied. De programma's voor de woningbouw in dit deel van het land omvatten 90.000 wo ningen tot omstreeks 1980 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. minister Van Agt van Justitie moet naar de mening van het Kamerlid Wiebenga (P.S.P.) onderzoeken of de formulieren van de volkstelling 1960 wel zo zijn opgeborgen, dat daardoor de privacy voldoende beschermd is. In don derdag gestelde vragen verwijst het Ka merlid naar een desbetreffende publikatie in het weekblad Vrij Nederland van deze week. nementen op dagbladen, periodieken en dergelijke overschreden de ra ming van f 30.000 met circa f 75.000. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Drie jongeren uit de fractie van de P.v.d.A. in Rotterdam heb ben donderdagavond hun lidmaatschap van de raad opgezegd. De oplossing voor het enkele maanden geleden naar buiten gekomen wethoudersconflict achten zij onvoldoende waarborg voor een zinvolle vervulling van bet raadslidmaatschap in Rotterdam. De kosten van het restaurant van de Kamer overtroffen de raming met ongeveer f 60.000. De post bureau kosten werd met f 320.000 overschre den door de aanzienli’ke vermeerde ring van het drukwerk (Kamerstuk ken) en de reprografische werk zaamheden. De uitgaven voor abon- Kans op succes maakt wèl een motie van de V.V.D., die kleuters van drie jaar af tot de kleuterschool wil toelaten. Staatssecretaris Schelfhout wil dat dan ook geëxperimenteerd wordt met toelating op drieëneenhalf jarige leeftijd, zodat de onderwijskundige waarde van de ver vroegde toelating beter kan worden beke ken. Minister Van Veen zal de personeelsor ganisaties voorstellen de huidige salaris schalen van onderwijzers met één perio diek te verhogen. Dat zal er in het algemeen op neerkomen, dat hoofden van scholen, die nu aan hun salarisplafond zitten, nog een verhoging van rond 100 gulden per maand krijgen. De bewindsman wilde niet beloven 1 augustus 1972 zo ruim mogelijk lager beroepsonderwijs toe te staan met vierjarige cursussen te beginnen. Hij ver klaarde, pas per 1 augustus 1973 de vier jarige cursus overal te zullen toestaan. Daarvóór zou hij zo ruim mogelijk laten experimenteren, echter alleen door scho len, die een goed programma voor het vierde jaar hebben. „Statuszaal". Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben met 44 tegen 35 stem men besloten dat het provinciehuis in Den Haag toch zal worden uitgebreid met een statenzaal en kantoren. In oktober staakten de stemmen met 38 voor en 38 tegen. De bouw gaat 35.6 miljoen gulden kosten; 13,5 miljoen voor de statenzaal. De fracties van D’66, vrijwel de hele V.V.D.-fractie, de P.S.P. en de P.P.R. waren tegen, alsook de helft van de P.v.d.A.-fractie. Leden van deze fracties noemden de statenzaal een „statuszaal”. De minister zou een algemene maatre gel van bestuur afkondigen om daarmee te voorzien in een leemte in de Omroep wet die tv-uitzendingen per kabel moge lijk maakt. Vooruitlopend op de maatregelen van minister Engels hebben de drie P.v.d.A. - Kamerleden Egas, Meijer en Voogd in middels vragen opgesteld om de minister ertoe te bewegen alsnog ruimte te bieden voor kabel-televisie-experimenten. zoals die tot nu toe plaatsvinden. Het liefst zou men de bewindsman via een interpellatie om deze verzachtende maatregelen ver zocht hebben. Op de vele vragen naar een totaal beleidsplan voor het onderwijs antwoord de de minister, dat hij in de loop van dit begrotingsjaar of bij de begrotingen van volgend jaar zal komen met een werkpro gramma voor 1973-1975. Een deel-beleidsplan voor het basison derwijs zal hij pas overleggen als het totaal-programma klaar is. Staatssecreta ris Schelfhout beloofde binnenkort met een nota te komen over het basisonder wijs. Hij wil onderzoeken of een groter aanbod van onderwijzers, dat bij het be gin van het schooljaar 1974-’75 te ver wachten is. moet leiden tot kleinere klas sen over het hele land. Hij dacht dat vooral bepaalde gebieden en stadswijken geholpen moeten worden. De staatssecre taris zal bij de volgende begroting meede len wanneer hij komt met zijn ontwerp voor de integratie van kleuter- en basi sonderwijs. Hij zei het „niet irreëel” te achten, wanneer het nog 10 jaar zou duren, voordat dit geïntegreerde onderwijs overal doorgevoerd zal zijn. Hij zal geen algehele vrijstelling van onderwijzers van militaire dienst adviseren aan de minister van Defensie. De wens van regerings- en oppositiepar tijen. dat hoofden van zevenklassige scho len één dag hulp zouden krijgen van part-time leerkrachten, kon de staatsse cretaris niet inwilligen. Hij zag daar financiële mogelijkheden niet toe. Minister Geertsema deelt voorts mee, dat niet alleen onvoorziene uitgaven, zoals die voor organisatie-onderzoek 8.000) en advertentiekosten in ver band met hoorzittingen (circa f 5.000), doch vooral de kosten van maaltijden voor griffiepersoneel tij dens de avondvergaderingen van de Kamer (circa f 73.000 tegenover een raming van f 32.000) hebben bijge dragen tot de overschrijding van de uitgaven. Voor de Tweede Kamer werden in 1970 aanschaffingen ge daan tot een totaal van f 140.000 te weten kantoormeubilair, kantoorma- chines en audio- en visuele aonara- tuur. Voor het restaurant van de Kamer werden tot een bedrag van f 90.000 inventarisgoederen gekocht. DEN HAAG. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft aan- gedrongen op een betere kostenbe waking bij het administratieve appa raat van de Tweede Kamer. Naar zijn mening moet het Kamerpresidi- um overgaan tot het stellen van prioriteiten voor de nodig geachte voorzieningen ten behoeve van de Kamer binnen de begroting. De be groting. waaraan de Tweede Kamer zelf ook haar goedkeuring geeft, zou dan niet meer overschreden mogen worden. Grote collectie nerts en beverhoeden v.a. f 175,— j Wagenweg 146, Haarlem. Tel. 316529 TEXEL. Een inwoner van Texel heeft van het ministerie van Defensie een uitkering van 5.000 ontvangen als ver goeding voor schade door luchtdruk van een militaire straaljager. Zijn huis in De Cockdorp liep door de luchtdruk op 22 •pril grote schade op. De gedupeerde, de bouwvakker C. Druif, Is tevreden met de 5.000 gulden, hoe wel de straaljagerstunt hem meer geld heeft gekost. Hij kon de hele zomer zijn beschadigde huis niet aan badgasten ver huren. Volgens dit weekblad liggen de ingevul de formulieren van de volkstelling van elf jaar geleden voor een groot deel opgesla gen in een kluis in een verlaten vleugel van het oude gebouw van de Nederland- sche Bank aan de Oude Turfmarkt in de hoofdstad. Iedere belangstellende kan ge makkelijk tot deze kluis doordringen, aangezien het gebouw op dit ogenblik nog door bankpersoneel, door personeel van de Amsterdamse universiteit en door een groot aantal bouwvakkers, in verband met een verbouwing, wordt bezocht, aldus drs. Wiebenga In een toelichting bij zijn vra gen. Hij zegt daarin, dat een vrij groot aantal personen beschikt over de sleutel van de kluis waarin de formulieren lig gen. Het kost iemand weinig moeite om tot de kluis door te dringen, omdat er geen registratie of controle is van de gaande en komende man. Het Kamerlid wil van minister Van Agt weten, waarom de formulieren, indien er geen deugdelijker wijze van opslag moge lijk was, nog niet werden vernietigd. Voorts wil hij een opgave van de perso nen, die de sleutel van de kluis in bezit hebben of toegang kunnen krijgen tot die ruimte. Als niet tot vernietiging van de formu- AMSTERDAM Wegens souteneur schap en het aanzetten van een minderja rige tot ontucht is door de Amsterdamse zedenpolitie een 26-jarige uit Suriname afkomstige man aangehouden. Hij zou een 16-jarig meisje dat in augustus uit een tehuis in Leeuwarden was weggelopen, als prostituee op de wallen hebben laten werken. Haar verdiensten moest zij geheel aan hem afdragen. Het meisje „zat” sinds twee dagen op een kamer op de Oudezijds Achterburg wal, die zij met een eveneens minderjarig Surinaams meisje deelde. Dit meisje werkte sinds augustus als prostituée. Bei den werden bij een controle aangehouden. Het besluit van het drietal, dr. H. Lam berts, drs. J. Rlezenkamp en de heer F. van Heezik, viel aan het eind van de driedaagse begrotingsbehandeling in de Rotterdamse raad. Tevoren had een dele gatie jongeren uit de Tweede-Kamerfrac- tie van de P.v.d.A. nog geprobeerd hen op andere gedachten te brengen. De heer Baerents meent dat toevoeging van fluoriden aan het drinkwater het nadeel heeft dat er aan de hoofdoorzaak van het tandbederf, gelegen in onze onna tuurlijke leefwijze en voedingswijze in het geheel niets verandert. De veiligste weg bij de bestrijding van dit ziekte- of degeneratie-proces is volgens hem dan ook de verschaffing van de benodigde bouw- en beschermingsstoffen door mid del van een niet gedenatureerde, geraffi neerde, gekleurde of gebleekte voeding. Glaasje op. Onder het motto „Glaasje op. laat je rijden" houdt Veilig Verkeer Nederland de komende weken weer een actie tegen alcoholgebruik door wegge bruikers. Evenals vele van haar zuster organisaties in het buitenland adviseert WN de weggebruikers via affiches en tv-spots zich nauwgezet aan het actie- motto te houden. Over experimentele streekcentra voor vorming en opleiding van werkende jon geren hoeft zich volgens minister Van Veen niemand ongerust te maken. Hij beloofde elk experiment, waartoe hij ge adviseerd wordt door de Stuurgroep Streekcentra en door de Onderwijsraad, ook financieel mogelijk te maken. Begin komend jaar zal de minister met alle betrokkenen spreken over de midden school. Wanneer daarmee experimenten kunnen beginnen, kon de minister niet meedelen. Alle aanvragen, die tot nu toe zijn ingediend, noemde hij „nog niet ope rationeel”. DEN HAAG. Minister Engels zal naar wij vernemen, nog voor 1 januari beperkende maatregelen afkondigen die een eind moeten maken aan de kabel-tv- •ctivitelten in onder meer Arnhem, De Bijlmer en Melick-Herkenbosch. De maat regelen van de bewindsman van CRM zullen, tegen veler verwachtingen zo stringent zijn, dat elke activiteit op dit gebied vrijwel uitgesloten zal worden. In AMSTERDAM. De Amsterdamse tandarts G. J. Baerents, die eind augustus in samenwerking met de Amsterdamse bakkers een volkorenbroodactie tegen tandbederf begon, vraagt zich nu af of er geen risico bestaat dat de mensen die volkorenbrood dat al een bepaald ge halte aan natuurlijke fluoriden bevat eten en daarbij n°K gefluorideerd water moeten gaan drinken, nie‘ te veel fluori den naar binnen krijgen hetgeen gevaar voor de gezondheid kan opleveren. De tandarts is benieuwd wat voor houding de officiële instanties ten opzichte van dit probleem zullen innemen. Dit is gebleken tijdens het gesprek dat minister Udink van Volkshuisvesting woensdag heeft gehad met het comité „Betaalbare huren” uit de schilderswijk en waaraan ook staatssecretaris Buck en de wethouder voor Stadsontwikkeling deelnamen. De lagere huurprijs is het resultaat van een kritische bewerking van het officiële plan door de gemeente Den Haag in nauwe samenwerking met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, aldus deelde een woordvoerder van het ministerie mee. Voor februari 1972 moet het open ha venfront, waarin het koffiehuis op een steigercomplex staat, aangeplempt zijn. De gemeente zorgt voor de sloop. De raad zal een voorstel van B. en W. ontvangen om deze sloop 250.000) te financieren uit het metrokrediet. Het materiaal van het afgebroken koffiehuis wordt door de NZHVM overgedragen aan de gemeente, die het zal opslaan. De moeilijkheid is echter dat het kof fiehuis geëxploiteerd wordt door Smits restaurants, die onderhuurder is van de NZHVM. De raadsman van Smits, mr. J. W. van Gelder intervenieerde in het kort geding en verzocht de president geen beslissing te nemen alvorens de rechtsverhouding tus sen Smits en de NZH is geregeld. Mr. Werner deelde mee. dat de gemeen te niets met de onderhuurders, het restau rant en een sigarenwinkelier, te maken heeft. Zonder daartoe verplicht te zijn heeft zij de sigarenwinkelier een schade vergoeding aangeboden van 30 mille, waarmede deze akkoord is gegaan. Aan de NZHVM is een schadevergoeding aange boden van een ton. als tegemoetkoming in de schade. Het recht op schadeloosstelling gaat niet verloren door de afbraak van het koffiehuis. De uitspraak is bepaald op 23 december. 4 w W Ott.» Kuijk e«

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2