Nog geen uitspraak over Oost-verdragen Na in beslag nemen van schip Barzel keerde met goede PROTEST VAN raad uit Moskou terug VS BIJ CUBA het slop Rijnwater Na mislukking met Europa-2 Engeland uit ELDO blijkt ook bloedplas Na capitulatie ging vlag van Bangla Desj omhoog Indiase soldaten uitbundig ingehaald Oostpakistaanse hoofdstad Dacca in Geen vrouwen in straten te zien Verkiezing van president in Italië in Bomaanslag in Genève coebergh appersocademie Slachthuizen lozen ongereinigd afval Marinov minister van Buitenlandse Zaken in Bulgarije coebergh is beste maatjes met up dranken tonic of sodawater. 2 i 3 VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 0 Verblind Niet lankmoedig Laatste maal In Jordaanse VN-missie Schietpartijen Neutraal „Joy Bangla” Tafel op gras Vrouwen DAMES- EN HERENKAPPEN, SCHOONHEIDSVERZ. EN COSMETOLOGIE OPL. „Dieven” per ongeluk doodgeschoten VACHT-SUÈDE JASJES g I IMS (Van onze redacteur in Rome) ADVERTENTIE GROTE SORTERING (Van onze redacteur in Bonn) Ook irootste speciaalzaak in op Eerst waren er maar weinig Bengali’s in ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE Vrouwen waren er echter nagenoeg niet te zien, en dat moet tenminste evenzeer het gevolg zijn geweest van de afschuwe lijke herinnering aan de in maart tijdens het Pakistaanse offensief erenleegde ver krachtingen als van de mohammedaanse zeden De Bengaalse vrouwen die de stad niet zijn ontvlucht, hielden zich verborgen in hun huizen. een van 7ie- GENÊVE, (AFP en DPA). Nauwelijks 24 uur na de aanslag op de Jordaanse ambassadeur in Londen is een bomaanslag gepleegd op de Jordaanse missie bij de Verenigde Naties in Genève. De „Johnny Express” is eigendom van de rederij Bahama Lines, een in Miami ge vestigd bedrijf van vier invloedrijke Cu baanse ballingen, de gebroeders Babun. „Cuba zal niet lankmoedig zijn ten aan zien van piratenschepen, ongeacht de af stand van onze kust waarop ze onderschept worden, en ongeacht onder welke vlag en camouflage ze hun misdaden tegen ons va derland bedrijven,” aldus de Cubaanse ver klaring. De afgevaardigden in het Indiase Lager huis barstten in gejuich uit toen premier Indira Gandhi enkele minuten na de on dertekening in Dacca uiteenzette dat de kapitulatie onvoorwaardelijk was. „Op dit historische ogenblik groeten wij het volk van Bangla Desj”, zei ze. De laatste akte van het drama speelde zich af temidden van een nauwe kring van schreeuwende journalisten, militairen en burgers. De commandant van de Pa kistaanse troepen, generaal „tijger” Niazi, en de Indiase opperbevelhebber voor deze sector, generaal Jagjit Singh Aurora, na men naast elkaar plaats aan een kleine tafel die op het gras was neergezet. Met een onbewogen gezicht, de lippen op elkaar geklemd, zette Niazi zijn hand tekening onder de documenten die hem werden voorgelegd. Vervolgens drukten de generaals elkaar de hand onder een vlag van Bangla Desj die door iemand omhoog werd gestoken. Niazi rukte de epaulet van zijn rechterschouder, ontlaadde zijn revol ver en overhandigde de kogels aan Auro- ontvangen, dan van een overwonnen ge neraal die de on voorwaardelijke overgave van zijn leger gaat tekenen. Grote spanning was gisteren merkbaar onder de inwoners van Dacca en ook het handjevol journalisten dat met de voor hoede van het Indiase leger de stad bin nenreed. Terwijl de capitulatie van de Pakistaanse troepen al ruim een uur be kend was, boden Pakistaanse militairen die zich in een fabriek aan de rivier de Lakkia hadden verschanst, nog verzet. ledig behoudt, maar de verdragen toch niet wil laten sneuvelen. Ten slotte heeft Barzel, te midden van vele reactionaire vrienden, de deur nog altijd op een kier weten te houden. Toen Rainer Barzel gistermiddag terug keerde op het vliegveld van Bonn, stond daar zelfs de enige hoge staatsdienaar die de CDU nog overgebleven is, Bondsdag- president Kai-Uwe von Hassel. (Van onze redactrice In Wenen) WENEN. Als nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Bulgarije is gis teravond door het parlement in Sofia de 35 jaar oude Peter Marinov benoemd. Hij volgt Ivan Bascheff op, die maandagoch tend aan de gevolgen van een bergonge- luk is overleden. Zijlstr. 29 Raaks 34 ?ing het aak ma in gste of dan gde lid- iffi- ater orf- aar De de dit Tel. 310685 eid, am er- ien De dit vo- mensen („Leve i 1 RECHTSGELDIGE EXAMENS id- m- in eid In 38 15.6 >en ’66, ;.p. de ran sen Tel. 310766 d» ;an- iber in uks •en- mse stui mse gen f er die ge- op. :eer een ge- :er- ;ert en tie- schepen werd beschoten. Hij wekte de In druk dat er gewonden waren gevallen onder de bemanning en dat hij zelf ster vende was. In de Cubaanse verklaring staat niets over de toestand van de vijf tien bemanningsleden. Volgens deze ver klaring had de „Johnny Express” een bevel om te stoppen van de Cubaanse marine genegeerd. De vluchtpoging mislukte en kort daarop gingen Cubaanse marineman nen aan boord om het schip naar Cuba te geleiden, aldus de verklaring. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de activiteiten van de bemanning. De ai SUÈDE en NAPPA kleding Tegen twee uur in de middag doemde achthonderd meter voor de Indiase linies een figuur op met een witte vlag. Daarop kwam, voorovergebogen, een Indi ase officier naar voren die schreeuwde: „Laat uw mannen uit de bunkers komen en ze hun wapens onmiddellijk neergooi en. Dwing mij niet u met mijn artillerie te verpletteren dat zeg ik u voor de laatste maal kom een voor een naar buiten.” ROME. Dit weekeinde zal de nieuwe president van Italië nog wel niet gekozen zijn. Gisteren vond de 13de stemming plaats, zonder resultaat. De absolute meerderheid betekent, dat één van de kandidaten 505 stemmen op zich moet verenigen. Het hoofd van de missie, Ibrahim Zrei- kat, had een pakje ontvangen waarvan hij de inhoud niet vertrouwde. Hij waar schuwde de politie. Tijdens onderzoek van het verdachte pakje volgde een explosie. Twee politiemannen werden daarbij ernstig en een bomdeskundige van de brandweer licht gewond. In het Jordaanse VN-kan- toor is aanzienlijke schade aangericht. De Britse politie heeft gisteren twee mannen gearresteerd die verdacht worden van de aanslag in Londen waarbij woens dag de Jordaanse ambassadeur, Zaid al Rifai, licht werd gewond. De twee mannen bevonden zich in een Brits vliegtuig dat al met draaiende moto ren op het punt stond naar Beiroet te vertrekken. ROME. rReuter) Een bewaker bij het Italiaanse ministerie van Justitie heeft gisteravond twee van zijn collega's met een machinegeweer doodgeschoten. NEW DELHI (DPA, Reuter en AFP) De Westpakistaanse strijdkrach ten in Oost-Pakistan hebben gistermiddag gekapituleerd. Met de onder tekening in Dacca van het overgavedocument kwam een einde aan de strijd die 4 december was begonnen. Aan het westelijk front tussen India en West-Pakistan werd gisteren nog gevochten. India maakt melding van de vernietiging van 45 Pakistaanse Patton-tanks in de omgeving van Sialkot. Bij het Intercontinental Hotel, met reus achtig spandoeken aangeduid als „neu trale zone van het Internationale Rode Kruis”, vertelden journalisten dat zich kort tevoren onder hun ogen een soortge lijk drama had afgespeeld. Ook daar had den Pakistaanse soldaten die zich in het nauw gedreven voelden, schoten gelost. Een Indiase officier werd daarbij dodelijk getroffen toen hij in zijn jeep stapte na het hotel even te hebben bekeken. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse oppositieleider Rainer Barzel is gistermiddag met een goede raad voor zijn politieke vrienden teruggekeerd van een vijfdaags bezoek aan de Sovjet-Unie. In de avonduren al verzamelde hij de politieke top van CDU en CSU om zich heen voor een gesprek, waarvan het resultaat in Bonn met span ning wordt afgewacht, want na Barzels reis kan de oppositie onmogelijk nog lang treuzelen met een definitieve uitspraak over de verdragen van Moskou en War schau en over het Berlijn-akkoord. In de loop van de avond ontstond in Dacca een ware bevrijdingssfeer. Overal waar zich Indiërs of journalisten vertoon den, dromden juichende Bengali’s samen die hun de hand drukten en onafgebroken „Joy Bangla - Joy Bangla” schreeuwden. PARIJS, zich terug voor de Ontwikkeling van een Draagrak- ket (ELDO). Dit is gisteren in welingelich te kringen in Parijs vernomen, waar de Raad van de zeven lidstaten tellende or ganisatie bijeen was. Cuba heeft eender verklaard dat de „Johnny Express” en de al eerder in beslag genomen „Layla Express” behoren aan „bekende agenten van het imperialisme die deel hebben genomen aan piratendaden, en wapens en contrarevolutionaire ele menten ons land hebben binnengebracht”. De kapitein meldde twee dagen geleden via de radio dat het schip door Cubaanse Bessenjenever 1 L Volgens de politie van Rome zou er sprake zijn van een tragisch misverstand. De bewaker zou zijn collega’s hebben aangezien voor twee dieven die het op de kas van het ministerie voorzien zouden hebben. In regeringskring zal een zucht van verlichting worden geslaakt als blijkt dat Barzel het uitstapje vooral heeft gemaakt om de indruk te kunnen wekken dat hij, na rijp beraad en persoonlijk onderzoek ter plaatse, weliswaar zijn bezwaren vol- (Reuter). Engeland trekt uit de Europese Organisatie De kapitein van de „Johnny Expres", José Villa, die woensdag een radio bericht uitzond nadat het schip was aangehouden door een Cubaans ma- rinevaartuig. Villa seinde: „Het dek is vol met bloed. Ik sterf’. President Nixon heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de vrouw van kapitein Villa om haar te troosten. Tegengesproken. Soedan heeft een Oegan- dese beschuldiging tegengesproken, dat de afgelopen dagen Soedanese militai ren op Oegandees gebied zouden zijn gekomen bij het achtervolgen van guer rillastrijders die ijveren voor een af scheiding van Zuid-Soedan. Radioverslaggevers vertelden de natie in directe uitzendingen wat de staatsman van de oppositie bereikt had. Opmerkelijk was daarbij dat Barzel vooral sprak over vredesproblemen in het algemeen, over zijn persoonlijke toelichting op het begrip ontspanning en bijvoorbeeld over de te leurstelling dat hij de Russen niet tot erkenning van de EEG had kunnen bewe gen. Barzel was vermoedelijk veel liever thuisgekomen met de geruststellende ver klaring die zijn gesprekspartner Gromiko enkele dagen geleden niet hem, maar minister Scheel gaf, namelijk die over het niet-principieel uitsluiten van hereniging, het pertinent afzien van interventie, enzo voort. Maar het gemis was gisteren niet merkbaar in de plechtstatige beschouwing van de man, die zich heeft aangewend persoonlijk in Oost en West te gaan natrekken wat de regering in Bonn hem heeft verteld. In werkelijkheid zullen Barzel en zijn politieke vrienden zich echter ook achter dat staatsmansverdrag met het royale ge baar niet lang kunnen verschhuilen. Het parlement heeft zijn tijdschema voor de ratificereing van de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen al gepubli ceerd: 11 februari behandeling in de Bondsraad, 23 en 24 februari de eerste lezing in de Bondsdag, 3 en 4 mei de tweede en derde lezing. Nog geen uur tevoren, toen in de stad nog sporadisch geschoten werd, had de Pakistaanse generaal, omringd door de hoogste officieren van zijn staf, op het vliegveld met de door bombardementen verwoeste gebouwen de komst van de overwinnaar afgewacht. Leunend op een stok, en met een pas geperst uniform aan waarop drie rijen onderscheidingen, had hij meer weg van een staatshoofd dat op het punt staat een buitenlandse gast te Dacca te zien, maar bij de nadering van het centrum werden ze steeds talrijker en tenslotte vormde zich een juichende me nigte. Telkens als de jeep van de Indiase generaal Isra stopte verdrongen er zich wild-enthousiaste mensen omheen die „Joy Bangla” („Leve Bengalen”) schreeuwden en de namen riepen van de Indiase premier Indira Gandhi en de in West-Pakistan gevangen zittende sjeik Moedjiboer Rachman, wiens portret op sommige plaatsen was opgehangen. Toen gebeurde er een drama. Pakistaanse soldaten die in een jeep voor de stoet uitreden voelden zich bedreigd en openden met pistoolmitrailleurs het vuur op de menigte. Enkele mensen sloegen tegen de grond. De Indiase generaal werd woedend, liet de vier soldaten uitstappen, ruw ont wapenen en naar de gevangenis brengen. Achter hen, in een wagen die letterlijk was volgepropt met Pakistaanse soldaten en eveneens vrouwen en kinderen, druk ten de gezichten enorme ontzetting uit. BONN. In de strijd voor een minder vuile Rijn hebben twee Westduitse politici een nieuwe vervuiler gelokaliseerd: onge reinigd beestenbloed van de slachthuizen in Nordrheinland-Westfalen. Jaarlijks worden in deze deelstaat meer dan zeven miljoen koeien en varkens geslacht. Het bloed stroomt regelrecht naar de voor naamste drinkwaterbron, de Rijn. De oppositieleider is niet te benijden. In een commentaar schreef gisteren de „Frankfurter Rundschau”: „De CDU heeft naast enige helaas volledig verblinde poli tici ook een hele rij éénogige en zelfs de een of ander met een normaal gezichts vermogen, die tenminste weten wat het zou betekenen als het pakket Oost-ver- dragen niet het fiat van het parlement krijgt”. Dan komt er geen nieuwe en betere Oost-politiek, zoals de oppositie het doet voorkomen, maar jarenlang volstrekt niets. En Barzel, die tenslotte Bondskanse lier wil worden, zal in dat geval zijn doel vrijwel zeker niet bereiken. Nu weet Barzel het spel kostelijk te spelen. Hij vertoont zich als vorst Rainer I in Moskou, confereert met Kosigin en Gromiko, laat daarna het vaderland in statige bewoordingen weten dat hij de poot stijf heeft gehouden, maar in Mos kou wel eindelijk de verduidelijking heeft gevonden die Willy Brandt thuis altijd zo stiekem voor zich had gehouden. Uitbundige vreugde heerste gisteravond ook in de Oostpakistaanse hoofdstad Dac ca na een bewogen dag, die ’s middags op de renbaan zijn hoogtepunt had gevonden met de ondertekening door de Pakistaanse generaal Niazi van de door India opgestel de capitulatiedocumenten. Vermoedelijk viel daarmee het doek over wat eens de oostelijke vleugel van Pakistan was, en werd gelijktijdig de geboorte van de nieu we staat Bangla Desj bekrachtigd. Het Britse besluit volgt op de recente mislukking met de Europa-2, een Europe se viertrapsraket die bedoeld is om kunst manen in een baan om de aarde te brengen. Kort na de lancering van de Franse basis Kourou in Frans Guyana op 5 november stortte de raket ter waarde van 85 miljoen gulden in de Atlantische Oceaan. Engeland had gezorgd voor de eerste trap, de „Blue Streak”-raket. Na bij vori ge proeven steeds goed te hebben gewerkt, ging er ditmaal met de Britse trap iets mis. Het hoofd van het Franse bureau voor Ruimte-onderzoek, generaal Aubiniè- re, is aangewezen als hoofd van een commissie, die moet nagaan wat er pre cies is gebeurd. Hij volgt de Italiaanse graaf Renzo Carrobio op als secretaris generaal van de organisatie. Engeland zou voortaan alleen als waar nemer bij het ELDO-werk betrokken wil len zijn. De andere lidstaten zijn Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Australië. ELDO werd in 1962 opgericht. De Europa-2 bestond behalve uit de Britse „Blue Streak” uit een West duitse. een Franse en een Italiaanse trap. Neem de proef maar op de som: Bij 2 literflessen Coebergh bes senjenever - van bovenstebeste bessen - krijgt u een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met Seven Up, tonic of sodawater - en als u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen nóg feestelijker! WASHINGTON (Reuter en AFP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Cu baanse regering geprotesteerd tegen het in beslag nemen van de onder Panamese vlag varende vrachtboot „Johnny Express”. De Verenigde Staten eisen de vrijlating van de kapitein, die gewond zou zijn. ra, waarna hij zijn voorhoofd tegen dat van de Indiase generaal drukte ten teken van onderwerping en overgave. De twee tegenstanders waren, op de zwarte baret van de Pakistaan en de tulband van de Indiër na. vrijwel gelijk gekleed, met dezelfde van de Britten geërfde onderscheidingstekens op hun uniform. a ROTTERDAM (010)138129 De socialistisch-communistische kandi daat De Martino schommelde rond zijn oude cijfer van 400 stemmen, hoewel hij iets achteruit loopt. De christen-democra- ten wandelen langs de stembus die hier de „slabak” wordt genoemd zon der er een biljet in te werpen. Hun kandidaat Fanfani op het ogenblik pre sident van de senaat is nog steeds koortsachtig in onderhandelingen met de partijen gewikkeld, die hem uit het slop zouden moeten helpen: de sociaal-demo- craten, de republikeinen en de liberalen. Of de onderhandelingen met de aanvan kelijk verguisde neofascisten van Giorgio Almirante inmiddels openlijker en drin gender vormen aannemen, is een vraag, die de commentatoren begint te beheer sen. De aanvankelijke onderhandelingen met sociaal-democraten, liberalen en re publikeinen waren uitgelopen op de af spraak, dat deze partijen Fanfani voort aan zouden steunen,, wanneer deze kon bewijzen uit zijn eigen partij tenminste 400 stemmen te kunnen verwerven. De Christen-democraten beschikken over 423 kiesmannen. Hiervan hebben zo’n 40 of 50 steeds niet op Fanfani gestemd. voor HANDSCHOENEN natuurlijk bij Nieuwe organisatie. In Rhodesië is een nieuwe organisatie de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) opgericht, die zich keert tegen het akkoord dat Lon den en Salisbury hebben gesloten over de onafhankelijkheidsverlening. De nieuwe groepering zou de steun hebben van de verboden nationalistische partij en. De SPD-afgevaardigde in het Nord- Rheinland-Westfaalse parlement heeft al leen bruikbare gegevens voor zijn woon plaats Krefeld (220.000 inwoners), waar volgend jaar een eerste chemische zuive ringsinstallatie gereedkomt en pas in 1975 ook een biologische. Het abattoir van Krefeld loost jaarlijks ongeveer 800.000 liter koeien- en varkensbloed in de Rijn. Aangezien Nordrheinland-Westfalen 85 grote abattoirs rijk is en slechts veertig percent van alle rioleringen gezuiverd wordt, is er geen twijfel aan dat de bloedstroom naar de Rijn een indrukwek kende omvang heeft. Nergens in de Bondsrepubliek heeft men zich hierover tot dusver echter bekommerd. Sinnecker: „In de V.S. en in Denemar ken en mogelijk ook in andere landen wordt het bloed uit de slachthuizen ge droogd. Het kan daarna in veevoer wor den verwerkt. Dit zou ook hier moeten gebeuren”. In dit verband noemt de Krefelder politicus overigens tegelijk met het bloed biergist, dat ais vervuiler in vele opzich ten dezelfde eigenschappen heeft en mo gelijk op dezelfde manier zou kunnen worden aangepakt. Alleen Krefeld, met twee bierbrouwerijen, heeft een afval van 1,6 miljoen kilo stinkende bierdroesem per ar. Marinov, die in de Bulgaarse jeugdbe weging leidende functies heeft bekleed, was tot nu toe partijleider van de provin cie Widin. Hij is op de laatste partijdag van de Bulgaarse communisten in april van dit jaar in het Centrale Comité gekozen. Zijn opleiding heeft minister Marinov ontvangen aan het instituut voor Interna tionale Betrekkingen in Moskou. Öfel f.1105 HELE LITERFLES

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3