Cabaret in Raad Beverwijk Micro-theater NOG GEEN BESLISSING OVER VERHOGEN HONDENBELASTING Na lange discussie Reeks voorstellen vlot onder de hamer door Verbetering straten en Deel van huis in Beverwijk verlichting door vuur verwoest Ook Beverwijk wijst Kreativiteitscursussen het Groene Huis in Morgendienst Fooienpot f 198- voorhaven voorlopig af KOSTUUM met vest. begint later gestolen Il 1 n Raad Beverwijk Staatssecretaris Peuter stak Zwarte Piet in brand Van januari tot mei opent openbare huishoudschool Verbetering expositieruimte aan Vrijburglaan FEESTDAGEN 9 HERENMODE VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 TJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) Overlast Pijltje Benoeming Penning Bronnen Straten Zijsprong (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De raad van Beverwijk heeft nu ook ingestemd met het preadvies van de kring planologie van het Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Kennemerland met betrekking tot het voorhavenplan IJmui- den. Dit preadvies houdt ongeveer in, dat men tegen de aanleg van een voorhaven is, zo lang niet ook alle andere aspecten en consequenties naast de economische terdege door objectieve deskundigen zijn onderzocht. LANGE NiEUWSTRAAT hoek Marktplein, IJmuiden BRANDENBURG” BEVERWIJK De discussie over de door B. en W. voorgestelde ver hoging van de hondenbelasting heeft donderdagavond tijdens de openbare vergadering van de raad Beverwijk veruit de meeste tijd in beslag ge nomen. Het resultaat was, dat B. en W. het voorstel, na een schorsing van de vergadering voor beraad, hebben teruggenomen. B. en W. wilden de hondenbelasting verhogen van 25 tot 35 per jaar voor de eerste hond en tot 50 voor de tweede en volgende hond van dezelfde houder. H omhulden om (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE Service en storingen binnen 24 uur. ADVERTENTIE I Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. In de originele wollen serge kwaliteit (Van een onzer verslaggeefsters) we daarop niet steeds maar kunnen blij ven wachten, want dan zou er al heel lang niets meer gebeurd zijn”, aldus bur gemeester J. G. S. Bruinsma. De heer M. F. Menist (P.v.d.A.) vroeg of er in de omgeving van het Westerhout- plein een ander adres kan worden gevon den voor de uitgifte van plastic vuilnis zakken, nu dat niet meer via de sociale dienst kan. B. en W. zullen het bezien. De heer C. Berghuis (C.P.N.) ging niet akkoord met het voorstel tot verhoging van de ouderbijdrage voor de schoolmelk met vijf cent, omdat dit mogelijk een aantal ouders zal bewegen om hun kinde ren geen schoolmelk meer te laten ver strekken. M (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een felle brand heeft donderdagmiddag om half zes op de bo venverdieping van de woning Boeweg 3A twee slaapkamers in de as gelegd en een deel van het dak verwoest. Een peuter van vier jaar kon door haar vader uit een van de slaapkamers gered worden. Na de officiële opening door de staasse- cretaris om half tien wordt om elf uur gelegenheid geboden de school te bezichti gen. Om half twaalf begint een receptie. sloot zich aan bij het betoog van de heer Colijn. Na zoveel tegenstand schorste de voor zitter de vergadering enkele ogenblik ken voor beraad van het college. Daarna kwam het college met een nieuw voorstel, namelijk om de hondenbelasting met vijf gulden voor elke hond te verhogen. Burgemeester J. G. S. Bruins- m a voerde daarbij aan, dat de hondenbe lasting sinds dertien jaren niet is ver hoogd. Hij vond het ondoenlijk om staan de de vergadering het uitvoerige amende ment van mr. Hoekstra direct in de ver ordening over te nemen. Dienaangaande zouden B. en W. in januari met een nota komen. Voor het invoeren van de honde- penning bleek het college niet veel te voelen, omdat die vrijwel in het gehele land is afgeschaft, daar het de „hondepen- ningenjacht” in de hand werkt. De raad bleek niet direct geneigd om zonder meer met het nieuwe voorstel van het college akkoord te gaan en toen nam het college het voorstel maar terug om de hele zaak nog eens opnieuw te bekijken, rekening houdend met de meningen in de raad. Voor de DONKERBLAUW unie Op 25 januari vindt er een bespreking plaats tussen de sectie cultuur van de Gemeenschapsraad, het bestuur van de Gemeenschapsraad en het gemeentebestuur om te bekijken op welke wijze de exposi tieruimte het best kan worden benut en welke voorzieningen daarvoor nodig zijn. De bedoeling is, dat de tentoonstellingen voortaan plaats vinden onder auspiciën van de Gemeenschausraad. Wat de techni sche aanpassing van het gebouwtje betreft denkt men aan een ontmoetingsruimte tijdens de tentoonstellingen en aan een ruimte voor de opslag van de materialen voor de opbouw van de exposities. Burgemeester en wethouders hopen en zakelijke motieven spelen daarbij geen rol dat door de technische verbe teringen en een andere vorm van beheer het tentoonstellingsgebouwtje zo volledig mogelijk zal worden benut. Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 HEEMSKERK. De tentoonstellings ruimte aan de Vrijburglaan zal worden verbeterd en meer worden aangepast aan het doel. Dit is een gevolg van een gesprek tussen het gemeentebestuur en de Gemeenschapsraad. De brandweer ging het vuur met stra len vanuit de Boeweg en de Thomas Wijkstraat te lijf. Zij slaagde erin uitbrei ding van het vuur te voorkomen, doch kon niet beletten dat de beide slaapka mers uitbrandden en een deel van het dak verloren ging. De schade wordt op onge veer f 20.000 geraamd. Bij de benoeming van de heer B. de Bree, thans onderwijzer aan de openbare lagere Kinselmeerschool in Amsterdam, merkte de heer F. R. W. Kaebisch (P.v.d.A.) op, dat de heer De Bree volgens de datering van de stukken eerst benoemd was en toen had gesolliciteerd. Dat bleek te kloppen, want wethouder P. J. Schip- perus legde uit, dat de door Beverwijk geplaatste advertenties geen geschikt ge achte kandidaten hadden opgeleverd. De heer De Bree had bij de gemeente Heems kerk gesolliciteerd, maar daar beschikte men over meer geschikte kandidaten en daar kwam de heer De Bree niet op de eerste plaats van de voordracht. Door de commissie van onderwijs en met instem ming van de inspecteur was de heer De Bree een geschikte kandidaat voor Bever wijk bevonden. Hij was derhalve benoemd (behoudens goedkeuring door de raad) maar formeel moest toen de sollicitatie brief nog worden geschreven. se havenbaronnen”, maar hij voegde er in dit verband uitdrukkelijk aan toe, dat „zijn partij het rode hart van Amsterdam niet wil discrimineren” en dat men even zeer tegen een uitbreiding van de indus trie in de IJmond is als tegen industriële ontwikkelingen in Amsterdam. De heer Kaebisch had evenwel nog een oud pijltje op zijn boog, want in dit verband vroeg hij opnieuw waarom B. en W. dan wel wachten met de benoeming van een gemeentesecretaris. „Dat ligt heel anders”, was het antwoord van de raads voorzitter. woning aan de Boeweg het vuur be streden. Dat gebeurt in het kader van de Onder- wijsdag 1972, welke dit jaar wordt geor ganiseerd onder auspiciën van het Bever- wijkse gemeentebestuur en het Regionaal Instituut voor het Openbaar Voortgezet Onderwijs Midden-Kennemerland. In het Groene Huis worden in het komende winterseizoen (januari t.m. april) weer een aantal creativiteitscursussen ge geven. Het accent ligt bij deze cursussen duidelijk op de eigen creativiteit van de deelnemers. De docenten brengen de tech nieken in, waarmee de eigen ideeën van de cursisten in realiteit omgezet kunnen worden. Kerstviering. Het Leger des Heils, korps Beverwijk, viert het kerstfeest op maandag 20 en dinsdag 21 december in de zaal van café Sport op de hoek van Alkmaarseweg en Kerkstraat. Beide dagen begint de viering om twee uur. Bij de reeks voorzieningen ten behoeve van de sport, waaraan wij eerder al uitvoerig aandacht schonken, stond onder meer de aanschaf van beregeningsinstalla- ties op de agenda. De heer C. L. Jansen sr. (S.G.P.) vond de capaciteit onvoldoen de, met name wat de bronnen (nog te slaan) betreft. Burgemeester Bruinsma legde uit, dat het slaan van bronnen met een capaciteit zoals deze door B. en W. is voorgesteld niet aan vergunningen is ge bonden. Gaat men verder dan heeft men wel toestemming nodig en dat vertraagt de zaak. Op 10 januari start de cursus creatieve houtbewerking. De bedoeling van deze cursus is om via de verschillende technie ken (gutsen, draaien e.d.) het materiaal „hout” te verkennen en te bewerken, len, draaien van o.a. kandelaars, het ma- Mogelijk is bijvoorbeeld: gutsen van scha ken van mozaïeken van gebrand hout, en het creëren van figuren van verschillende houtsoorten. Voor hen die voorzichtig willen begin nen met houtbewerking en tegen het inspannende van het werken met hout opzien is er op dinsdagavond, te beginnen op 11 januari, de cursus lichte creatieve houtbewerking. Binnen deze cursus worden de technie ken zodanig toegepast, dat het werken ermee minder zwaar is. Hierdoor is dit een cursus, die waarschijnlijk meer ge schikt is voor dames. Ook pottenbakken is opgenomen in het cursuspakket van het Groene Huis. Voor beginners starten op 18 en op 20 januari aanstaande cursussen van 15 respectieve lijk 10 lessen in atelier MILO. Deze cur sussen zijn in eerste instantie gericht op De heer A. W. Lindeman (V.V.D.) zag hetzelfde gebeuren als met de haven gelden: een verhoging van de tarieven maar een teruglopen van de opbrengst. Men zou de hondenbelasting nog meer gaan ontduiken en met het aanstellen van een controleur zou de geldelijke winst teniet gaan. Dit raadslid wilde de oude tarieven handhaven of desnoods verhogen met 5. Bij de behandeling van enkele voorstel len tot het verbeteren van straten (Beeck- sanglaan, Koningstraat, Wijk aan Duiner- weg en Spoorsingel) voor een bedrag van 30.000 in totaal, vestigde drs. A. J. Eijff (V.V.D.) de aandacht op grote kuilen in de Alkmaarseweg en de Arendsweg. De heer C. Berghuis (C.P.N.) vroeg nogmaals aan dacht voor de slechte verlichting bij de bejaardenwoningen Oostertuinen en de heer G. P. M. Langendij k (S.G.P.) pleitte voor verbetering van de Bankenlaan. Wethouder A. Klomp (V.V.D.) wilde graag bezien of men uit de gewone onder- houdspot wat kan doen aan de ergste feilen van Alkmaarseweg, Bankenlaan en Arendsweg en hij kon verder meedelen, dat de verlichting bij de bejaardenwonin- gen spoedig zal worden verbeterd. Bij een voorstel tot huur van zeestrand in Wijk aan Zee van het Rijk bracht de heer H. M. Jansen jr. (P.v.d.A.) ter sprake, dat er in het afgelopen seizoen nogal wat geschillen waren tussen de pachter van de strandhuisjes en de onderhuurders. „Alles wordt bij mondelinge afspraken geregeld^, aldus de heer Jansen, die B. en T... verzocht te bevorderen dat de afspraken voortaan schriftelijk worden bevestigd. De sociale dienst verhuist naar het stadskantoor. Het gebouw aan het Wester- houtplein wordt voor 30.000 per jaar verhuurd aan de N.V. Breesaap. Met die zakelijke transactie was de heer Kaebisch (P.v.d.A.) het wel eens, maar hij vroeg zich af, of de sociale dienst op dit mo ment nu wel zo nodig moet verhuizen, nu er nog geen besluit is gevallen over de eventuele samenvoeging van de gemeen ten. „Ervaringen hebben ons geleerd, dat BEVERWIJK. Een groot aantal voorstellen ging donderdagavond tijdens de openbare raadsvergadering vlot onder de hamer door. In de reeks onderwijsvoorstellen stond op de agenda een verzoek om medewer king, ten behoeve van een tweetal chris telijke scholen”. De heer D. Koger (S.G.P.) vond, dat er „protestants christelijke scholen” moest staan en nog liever „bij zondere scholen”. Daar wilde het college voortaan wel rekening mee houden. De heer D. Koger (samenwerkende christelijke partijen) maakte even een zij sprongetje door te vragen of de Bever- wijkse raad ook het voorstel kan ver wachten om toe te treden tot de kring van ISK-gemeenten. De Heemskerkse raad is met een dergelijk voorstel accoord gegaan. De heer Koger herinnerde er aan, dat Velsen zich juist uit het ISK-verband heeft teruggetrokken, omdat men daar van mening is, dat er eerst een besluit u moet vallen over de gemeentelijke herin- w’ deling en dat men dan gezamenlijk zou BEVERWIJK. Cabaretvoorstellingen zijn de successtukken van het Micro The ater Beverwijk. Vanwege deze belangstel ling is het bestuur voortdurend op zoek naar nieuwe en vooral goede voorstellin gen. Eén van de mogelijkheden om dat te onderzoeken is het cabaretfestival „Cama- retten”. In de aula van de TH te Delft werden ook dit jaar weer een serie voor stellingen gehouden vol kijk- en luister genot. Na een geestige inleiding van Drs. P. liet een twaalftal cabaretgroepen moge lijkheden aan de jury zien. Deze jury bestond uit Maya Bouma, Ernst van Alte na, Hemco Drexhage, Jaap van der Mer- we en Rob Touber. BEVERWIJK. De eerste kerkdienst van de gereformeerde kerk vrijgemaakt in de Immanuelkerk aan de Olieslagers- laan op zondag 19 december begint later dan in de rubriek „kerkdiensten” vermeld staat. De dienst begint om tien uur in plaats van om half negen. Voorganger is ds. J. Meilof uit Zwijndrecht. De derde prijs ging naar het studenten cabaret „Bellen Blazen” uit Utrecht. De jury oordeelde dit amateurcabaret op hoog niveau. „Step in step uit” uit Wage- ningen kreeg de tweede prijs toebedeeld. De motivering was dat geroutineerd en uitstekend cabaret werd gebracht. Vooral de muziek kreeg een speciale vermelding. Voor het Micro Theater staat deze groep op de nominatie om op te treden. In ieder geval komt op 7 januari een tweemans- groep met het programma „Oooooverheer- lijke Szmuiewicz-salade”. De kwaliteit van dit duo was zodanig dat in de pauze van de eerste avond reeds een afspraak werd gemaakt voor januari. De jury die een eerste prijs uitreikte gaf als oordeel dat dit cabaret buiten de geijkte paden trad en het cabaret een grotere dimensie gaf. Het spel op gitaar en drums werd nog genoemd, terwijl de jury het solospel op de gitaar bijzonder waardeerde. vele alleenstaanden een hond nemen uit veiligheidsoverwegingen en dat de artsen het houden van honden aanbevelen om de eigenaren te dwingen „een rondje om” te gaan en fit te blijven. Drs. A. J. E i f f (V.V.D.) verklaarde een kleine trendmatige aanpassing van het tarief wel nodig te achten. Hij steun de het voorstel van mr. Hoekstra. De heer A. W. Lindeman van de V.V.D.-fraktie was evenwel tegen het in voeren van een hondepenning, omdat dit in de hand zou werken, dat men de penningen van (kleine) hondjes gaat gap pen. De heer J. W. G. R ei j kers (D’66) Het was het jongste dochtertje van de familie Mulder, die met vier kinderen juist vorige week de woning betrokken. Het meisje had voor haar Sint Nicolaas een Zwarte Piet-pop gekregen. Donder dagmiddag wist zij op een onbewaakt moment lucifers te bemachtigen, ging de slaapkamer in en stak de pop in brand. Toen daarna de vlammen zich uitbreid den, kroop zij van angst onder tafel en werd in eerste instantie door haar vader, die het vuur ontdekt had, over het hoofd gezien. Later ging de heer Mulder nog eens het brandende slaapkamertje in waar hij de kleine meid aantrof en haar snel mee naar buiten nam. Zijn fraktiegenoot J. P. Logger vond het toch al onbillijk, dat er voor honden wel en voor katten geen belasting moet worden betaald. „De overlast die de die ren anderen bezorgen, dat is het euvel. Juist degenen die meer honden bezitten zijn de ware liefhebbers. Van hen heeft men geen last” aldus dit raadslid, dat verder het advies gaf: „Eerst alle honden fiscaal vangen.” Hij becijferde dat er nu voor veel honden geen belasting wordt betaald. Daarom ook stelde hij voor een hondenpenning in te voeren om de controle te vergemakkelijken. De heer F. R. W. Kaebisch (P.v.d.A.) voelde ook al niets voor de verhoging. Hij sloot zich in grote lijnen asm bij het betoog van de heer Lindeman en voegde daar aan toe, dat het naar zijn mening met die overlast wel meevalt. „Een hond is voor velen een huisvriend en in een gezin heeft zo’n dier ook nog wel een opvoedkundige waarde. De heer Kaebisch betoogde voorts, dat het sinds de verplich te vaccinatie in 1963 wel meevalt met het aantal loslopende honden. Toen werd de verplichting om honden aan de lijn te houden van kracht. Ook de heer Kaebisch vond de honden belasting inconsequent met betrekking tot de andere huisdieren. De heer C. Berghuis (C.P.N.) her haalde zijn dringend verzoek om als de verhoging zou worden ingevoerd, dan toch de oudere bijstandtrekkenden uit te slui ten. Hij was overigens tegen de verhoging in het algemeen. het aanleren van de technieken van het vormen uit de hand, het draaien op de schopschijf en het glazuren. De cursus voor gevorderden start op maandagavond 17 januari eveneens in atelier MILO. In deze cursus worden de technieken uit de cursussen voor begin ners verder ontwikkeld en uitgebreid met o.a. decoratietechnieken en gipsgieten. Voor hen die hun eigen sieraden willen maken, bestaat er de mogelijkheid een cursus sieraden maken te volgen op don derdagavond. Deze cursus begint op 13 januari. Creativiteit en het aanleren van technieken gaan in deze cursus samen. In de cursus kunstschilderen wordt het werken met olie- en waterverf behandeld. De nadruk ligt hier wel sterk op de tech niek van het schilderen en het omgaan met het materiaal, dat verschillende mo gelijkheden biedt om bepaalde effecten te bereiken. Hiermee wordt gestart op 7 januari in atelier MILO. Batikken is de oud-Indische kunst van het stof versieren. De moderne verfindus trie fabriceert nu de stofverven, die het mogelijk maken in combinatie met de batikwas, de meest fraaie voorstellingen op het materiaal (katoen, linnen, of na tuurzijde) te verkrijgen. Batikken is geschikt voor het aanbren gen van een decoratie op bijvoorbeeld gordijnen, wandkleden, kussens, maar ook voor het verven van stoffen om kleding van te maken. Op 19 januari start er een cursus in deze kunst (techniek) in het Groene Huis. De inschrijving voor deze cursussen sluit op 1 januari 1972. Voor die datum kan men zich opgeven in het Groene Huis. Voor nadere informatie: Raamveld 1, of telefoon 24676, Beverwijk. kunnen bekijken of de IJmond zich moet aansluiten bij het ISK-verband. Velsen zou het Heemskerk zeer kwalijk hebben genomen dat men op dit moment is toege treden tot de ISK-gemeenten. Burgemeester Bruinsma deelde mee, dat er terzake deze kwestie overleg is geweest met Heemskerk en dat de Beverwijkse raad een voorstel kan verwachten voor de vergadering van 13 januari. De heer C. Berghuis (C.P.N.) had wat de voorhaven betreft even gesproken over de „winsthonger van de Amsterdam- Zijn bedoelingen kwamen niet helemaal goed over, want de voorzitter wees hem er op, dat met die winsthonger van de Amsterdamse havenbaronnen ook de wel vaart van duizenden werkers in en om de haven is gemoeid. Daarom juist had de heer Berghuis gezegd, dat hij „het rode hart” van Amsterdam niet wilde benade len. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. De staatssecretaris van Onderwijs en Weten schappen, mr. C. E. Schelfhout, opent op vrijdag 7 januari de openbare huishoud school aan de Jan van Kuikweg 23 in Heemskerk. De heer ir. J. V. C o 1 i j n (P.v.d.A.) legde er de nadruk op, dat men noch het Amsterdamse rapport, noch de Velsense nota als objectief en wetenschappelijk kan erkennen. Dit raadslid vroeg het col lege te bevorderen, dat er een commissie van objectieve deskundigen tot stand komt. Burgemeester J G. S. Bruinsma wees hem er op, dat dit ook de strekking is van het ISK-advies. De heer F. R. WKaebisch (P.v.d.A.) merkte op, dat het ISK-advies voor het college van B. en W. van Beverwijk wel „als een geschenk uit de hemel” moet zijn komen rollen. Hij maakte een compliment aan wethouder C. Ockeloen van Velsen die een groot aandeel in de totstandko ming van het ISK-advies heeft gehad. Met dat „geschenk” bedoelde de heer Kaebisch, dat het advies net op tijd is gekomen om het college te ontslaan van de verplichting om zelf met een nota te komen. Het klonk nogal verwijtend en burgemeester J. G. S. Bruinsma nam het ook hoog op. „Het was voor ons natuur lijk een ondoenlijke zaak om zelf een nota samen te stellen over de voorhaven in IJmuiden. We wisten dat het ISK- advies in aantocht was en hebben dat rustig afgewacht”. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Donderdagavond tus sen vermoedelijk acht uur en kwart voor negen is uit een dameskapsalon aan het Kooij plein een plastic spaarvarken met inhoud van zes- tot zevenhonderd gulden gestolen. Het was de fooienpot van het personeel, die met Kerstmis verdeeld zou worden. De eigenaar van de kapsalon, die boven de zaak woont, heeft niets van de in braak gemerkt. Mr. A. Th. L. Hoekstra (Samen werkende christelijke partijen) stelde voor een hondenpenning in te voeren en elke overtreding van de hondenverordening te beboeten met een bedrag van f 250. Daar bij zou een algemeen pardon moeten gel den voor allen die de hondenbelasting tot nu toe hebben ontdoken. Zijn fraktie zou akkoord kunnen gaan met een verhoging tot f 30 maar persoonlijk zou het hem liever zijn als men de hondenbelasting helemaal af zou schaffen, zoals in enkele andere steden, waaronder Eindhoven. De heer Hoekstra had de moeite geno men zijn voorstel geheel te verwerken in een amendement met alle uitgewerkte juridische bepalingen die daarvoor in de gewijzigde verordening zouden moeten worden opgenomen. De heer G. P. M. Langendijk (S.C.P.) vertelde zeer beeldend over de overlast die honden veroorzaken en dit raadslid was er derhalve wel voor om het aantal honden drastisch te beperken. Ook de heer C. L. Jansen senior (S.C.P.) vond, dat men van de honden geen heilige koeien moet maken. I r. J. V. Colijn (P.v.d.A.) gaf als zijn mening, dat men met een verhoging van de hondenbelasting niet het beoogde doel namelijk een vermindering van het aantal honden, bereikt. In dat opzicht zou het bestaande tarief redelijk voldoen. Een verhoging zou ook niet leiden tot meer discipline bij de eigenaren. Mevrouw T. G. van Oostveen- van Meegen (P.P.R.) was tegen de verhoging en voerde als motieven onder meer aan, dat veel oudere mensen met kleine inkomens een hondje hebben, dat Dikke rookwolken omhulden de I brandweerlieden, die in de brandende Is® I Nw

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9