VOOR OF TEGEN DRIE VERFFABRIEKEN GAAN SAMEN IN SIGMA COATINGS DE BEURS DEZE WEEK solifiil Giomiffl NI™ nederlandsche middenstandsbank de bank waar óóku zich thuis voelt! I 7r~ PW Concern met 2300 werknemers: Laurens Daane aan Wegener verkocht ga met uw tijd mee - ga naardenmb! ook als u 2000,-, ƒ5000,- of 10.000,- wilt lenen! Loonoverleg havens zit vast Amsterdam Rubber neemt Matagalpa over BVBIB meebetalen aan Neger treedt uit Amerikaanse afvaardiging bij de VN Springstoffen in Muiden ook samen met Nobel Toeristenbezoek aan Amsterdam Wall Street Strijd om Prakham Cambodja Wegvervoerders willen niet PvdA blijven toch openbaar vervoer Twee raadsleden gestegen Dieselolie duurder Winststijging bij Cinda-Key en Kramer Pb ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 10 Z Van Gelder Grammofoonplaten worden duurder v z r n f ii 2 E P d n n k v j e In Rotterdam Gulden kV® KI •w (Van onze redactie economie) gaan (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) 39 iiiiiiiiiiiifiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnmmwn (Van onze correspondent) APELDOORN. Wegener’s Couranten concern n.v. in Apeldoorn heeft alle aan delen van de zgn. Laurens A. Daane-groep in Amsterdam overgenomen, zo heeft We gener bekendgemaakt. ROTTERDAM, (ANP). De prijs van dieselolie aan de pomp zal vandaag met 0,4 cent per liter worden verhoogd. Dit is gisteren bekendgemaakt namens de geza menlijke oliemaatschappijen. 1 r 1 1 1 1 Noord- •nheden, •n'eet vuur, door -'-oen t r r 1 t 5 I t S C d c l i f Eer gisteren 30',4 13% 35 4% 44 28% 32 50% 20% 41% 41% 16% 28% 18% 28% 47% 25 34 138% 96% 63% 79% 30% 7% Santa Té Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr riup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Moton MUIDEN. Na de Artillerie-inrichtin- gen gaat ook de aan de Amsterdamse beurs genoteerde Koninklijke Nederland sche Springstoffenfabrieken n.v. samen werken met de Westduitse Dynamit Nobel AG. Slotkoersen Gisteren 31% 13% 35% 6% 44% 27% 32% 50% 20% 42% 41% 16% 20% 18 28% 47 25% 34% 137 97 64% 79% 30% 7% (Van een medewerker) AMSTERDAM. De nu weer voorbij gegane week schijnt de oplossing van de valutacrisis weer een stapje dichterbij te hebben gebracht. Volgens president Nixon althans willen de Verenigde Staten hun altijd onwrikbare standpunt inzake de weigering tot devaluatie van de dollar herzien, als daar concessies van de andere handelspartners tegenover staan. Maar de kans op een werkelijke devaluatie van de dollar is er aanzienlijk door gestegen. AMSTERDAM. Het aantal hotelgas ten in Amsterdam zal dit jaar voor het eerst de anderhalf miljoen overschrijden. Het totaal aantal overnachtingen wordt geschat op 3.5 miljoen. De directeur van de VVV in Amsterdam, de heer A. F. Luyken, heeft deze gegevens vrijdagmid dag bekendgemaakt op de algemene le denvergadering van de VVV. Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x 131,16. Of 5000,-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. glans deed de monetaire autoriteiten in ons land zelfs de vrije aankoop van guldens-obligaties door buitenlanders ver bieden, waardoor de zogenoemde obliga- tiegulden ontstond. Buitenlanders mochten pas tot aankopen in Amsterdam overgaan als zij voldoende van die obligatieguldens konden bemachtigen, die op hun beurt- weer voortkwamen uit verkocht buiten lands obligatiebezit. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 339 28% 29% 57% 24% 3634 21% 33% 98% 45 54% 41% 74% 42% 34% 27% 8% 10 18% 30% 44% 48’,4 68% 49% De koers van de obligatiegulden liep in de afgelopen maanden nu en dan zelfs op tot 105 percent, maar het is kenmerkend voor de nieuwe situatie waarin de gulden nu is komen te verkeren dat de koers thans vrij dicht op de 100 percent is teruggevallen. Het tijdstip nadert dat de belemmeringen voor het buitenland om op onze beleggingsmarkt te opereren kun nen worden opgeheven. De Amsterdamse effectenbeurs ontving overigens deze week goede steun van Wall Streets positieve gedrag. De koersen van de internationals weken daarbij per saldo niet veel van het slot van de vorige week af. Heineken vervolgde zijn opmars met tien gulden in afwachting van het spoedig te verwachten jaarverslag. Onder de ban ken was de ABN vast met een opmars van 270 gulden naar 280 gulden. Unilever kwam deze week vrij gedecideerd boven ons hoofdfonds uit en overtrof de koers van de Koninklijke Petroleum met drie gulden. Ook Van Ommeren was aan de vaste kant met een winst van 265 percent tot 273 percent. Nu het jaar ten einde loopt begint de stroom van bedrijfsmede- delingen eveneens in kracht toe te nemen. De directie van Springstoffen heeft meegedeeld, dat op enkele details na met Dynamit Nobel overeenstemming is be reikt over de concentratie van de produk- tie van bepaalde kruitsoorten. De beide bedrijven beschouwen deze concentratie als een middel om de economische kwets baarheid van de fabrieken, die voortvloeit uit de sterke structurele schommelingen in de marktvraag, te beperken. ander in doe-het-zelf-produkten. Die spe cialiteiten zijn nu op één noemer gebracht en kunnen verder worden ontwikkeld aan de hand van produkt- en marktonderzoek. Het hoofdkantoor van Sigma Coatings is in Uithoorn gevestigd. Het volledige administratieve apparaat zetelt in Zaan dam. Volgens de heer Van Donkelaar gaat het beroepsgoederenvervoer uit van de rentabiliteit. Van het openbaar vervoer kan dat naar zijn mening niet gezegd worden. „Het enige bedrijfsmiddel van de transportondernemer, de vrachtauto, mag niet elk jaar hoger worden belast om een andere bedrijfstak in stand te houden”, stelde hij. De heer Van Donkelaar zei verder dat het hoog tijd wordt dat er een werkelijk internationaal vervoersbeleid komt met gelijke concurrentievoorwaarden voor de diverse vervoerstakken, harmonisatie van belastingstelsels voor bedrijfswagens etc. DEN HAAG. Het beroepsgoederen vervoer is bereid de kosten die het ver oorzaakt te dragen, maar niet meer dan dat. Dat stelde vandaag de heer E. van Donkelaar, algemeen voorzitter van de Nationale Organisatie voor het Beroeps goederenvervoer Wegtransport, op een vergadering in Utrecht. Hij keerde zich daarmee tegen een algemeen verkeers- fonds, dat mede zou dienen om de exploi tatietekorten van het openbaar vervoer te dekken. In Italië wordt voor politieke boe ken op straat veel reclame gemaakt. En over het voor of tegen is altijd een discussie mogelijk. IBM Int. Harr. int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.I.M. TRAPEANG KAK, (Reuter' Vietnamese troepen en gue gesteund door artillerie- en zijn er gisteren niet in ge‘ hen omsingelde Camhodiaar’'- in het dorp Prakham onder do voet te lopen. De aanval is afgeslagen, zo meldde 1 een Cambodjaanse militaire woordvoerder. 339 28’4 29% 57% 24% 37 21% 34 98% 45% 41% 56% 73% 42% 34% 27% 8% 9% 18% 31 45% 47’4 69% 41 UITHOORN. Zoals reeds in augus tus door het bestuur van Cindu-Key en Kramer N.V. als verwachting werd uitge sproken, zet de betere gang van zaken zich ook in het tweede halfjaar van 1971 voort. De omzet tn Wall Street was 17.48 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: industrie 873.80 (plus 2.41), sporen 239.39 (plus 6.17), nutsbedrijven 111.48 (min 0.07). Avondverkeer: AKU 57. Hoog ovens Kon Olie 112.20, Phi- Ups 33.20, UnUever 115.40. KLM AMSTERDAM. De reeds eerder be kendgemaakt fusiebesprekingen tussen n.v. Rubber Cultuur maatschappij „Am sterdam” en n.v. Matagalpa hebben er toe geleid dat Matagalpa (in bezit van de Gruyter n.v.) volledig wordt overgenomen door Amsterdam Rubber. De overneming is geschied tegen een niet bekendgemaakt bedrag in contanten. De vakorganisaties hebben positief gere ageerd op de aandelenoverdracht, mede omdat hieraan voor de werknemers (bijna 50 man, van wie de helft in het buiten land) geen nadelige gevolgen zijn verbon den, aldus een mededeling van Amster dam Rubber. t t ROTTERDAM. Evenals in de metaal is het loonoverleg in de havens in een impasse geraakt. NBV-onderhandelaar Wim Hulsker gisteravond: „Tot 31 decem ber, de datum waarop onze CAO afloopt, blijft de deur voor overleg open staan, ai is het op een kier”. In het begin van het nieuwe jaar zal een dergelijke beslissing in elk geval kun nen vallen, waardoor ook de kans op een nieuwe, vaste onderlinge valutaverhouding sterk is gestegen, zij het dat de omwisse- lingsverhoudingen dan veel ruimer zullen worden gesteld. Wall Street reageerde er nogal vast op, hetgeen logischerwijze voortvloeit uit de ervaring dat een deva luatie gunstig is voor de beurs. Het land in kwestie ziet door de waardeverminde ring van zijn nationale munt zijn export positie aanzienlijk versterkt. En daar Amerika voor zijn uitvoer weinig behoeft in te voeren, omdat het land rijk is aan grondstoffen, zal een werkelijke devalua tie van de dollar de exportpositie van dat land op de wereldmarkt weer aanzienlijk hebben versterkt. Na verscheidene dagen rond de 850 te hebben geschommeld trok de New Yorkse beurs deze week op naar de 875, terwijl een verder opstomen naar de 900 niet eens onmogelijk lijkt. Tegenover een mo gelijke devaluatie van de dollar zal echter een lange reeks revaluaties van vele an dere munten staan. Ook van de gulden, hoewel in stijging waarschijnlijk niet zo fors als de Duitse mark. Nu de fase van het zoeken naar een nieuwe definitieve onderlinge plaats van de munten der rijke landen is aangebroken, blijkt de gulden tamelijk veel van zijn ongetwijfeld sterk overdreven internationale glans van de en dus verdisconteerd is. Voor de ACF, afgelopen zomer te hebben verloren. Die die kort geleden de aandacht tot zich trok ROTTERDAM. Twee van de drie Rotterdamse P.v.d.A.-raadsleden, die don derdag hun aftreden als raadslid aankon- digden, hebben gisteravond tijdens een gewestelijke vergadering van de P.v.d.A.- Rotterdam bekend laten maken dat zij hun besluit voorlopig willen opschorten. Landelijk bestuurslid Hans Kombrink las namens de heren Riezenkamp en Van Heezik een verklaring voor, waarir zij hun voornemen tot aftreden intrekken en afhankelijk stellen van een drietal voor waarden. Die zijn: de inhoud van een partijpro gramma, dat de komende maanden wordt opgesteld naar aanleiding van het rapport over het wethoudersconflict van de com missie onder partijvoorzitter Van der Louw. Zij stellen verder dat P.v.d.A.- wethoüders in Rotterdam zich achter dat partijprogram zouden moeten scharen en dat bovendien in de gemeenteraad een meerderheid voor dit partijprogram zou moeten Worden gevonden. De derde man, die aftrad, de heer Lamberts, was gisteravond niet op de vergadering aanwezig en ook niet bereik baar voor overleg. Het is niet bekend of hij het besluit van zijn twee collega’s zal volgen. De twistpunten gaan over de prijsin- dexering, de werkschemaveranderingen, de reële welvaartsverbetering en de va- kantieverlenging. Alleen op het punt van soepeler pensioenvoorzieningen voor oude ren wilden de werkgevers een stap naar voren doen. Het laatste houdt in, dat zij 1 percent van de totale loonsom in Rotterdam en Amsterdam (ongeveer drie miljoen gul den) in een fonds willen storten. Hulsker: „Begrijp me goed, dat vind ik een heel positief geluid”. Maar de werkgevers wilden niet ingaan op de wens van de bonden voor „ongeli miteerde prijsindexering” (de werkgevers: 6 percent maximaal net als in 1971), welvaartsverbetering van 3 percent (werkgevers: pas bekijken of dit mogelijk is op 1 juli) en vakantieverlenging tot vier weken in 1973. Op het ogenblik hebben de havenarbeiders 18 dagen vakantie. Twee meisjes zoek. In Den Haag worden sinds vijf weken twee 16-jarige meisjes vermist. Hun ouders hebben nu om hun opsporing gevraagd. Het zijn de kantoor bediende Margaretha Verdegem, die op 9 november niet van haar werk is thuisge komen, en de naaister Cornelia van Heer- de, die vermist wordt sinds zij op 12 no- vembre ’s avonds met enkele vriendin nen de stad in was gegaan. Cornelia is al vaker weggelopen. RHncommissie. Tot voorzitter van de in ternationale Rijncommissie zal worden benoemd mr. M. F. Vigeveno, thans als ambassadeur in algemene dienst verbon den aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Brand. De bovenverdieping van het be kende hotel „De Oude Hoeve” aan het Raadhuisplein in Arcen is vrijdagmid dag door onbekende oorzaak uitgebrand. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. Klachtenrecord. Het aantal klachten bij de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijn mond zal dit jaar een nieuw record be reiken. Het kïachtencijfer over de eer ste negen maanden van dit jaar is al even groot als het aantal klachten gedu rende het hele vorige jaar: 17.500. Daar mee gaat de jaarlijkse stijging van het aantal klachten onverminderd voort. In 1967 werd 72 keer geklaagd, in 1969 was dat al 7706 keer en naar verwachting zal de Centrale Meld- en Regelkamer dit jaar 22.000 klachten te verwerken krij gen. Het toerisme uit de VS naar Amster dam is met 13 percent gestegen tot 410.000. Het bezoek van 145.000 Duitsers aan Amsterdam dit jaar betekent een stijging van 16 percent. Ook Frankrijk en Engeland tonen steeds meer interesse voor de hoofdstad. De stijgingen van het bezoek zijn respectievelijk 23 en 9 percent. Het bezoek uit Japan is dit jaar weinig geste gen, aldus de heer Luyken. Door de sterke opkomst van het bezoek uit de Westeuro- pese landen is het aantal van de Ameri kanen in de totale bezoekersmarkt ge daald van 31 percent in 1970 tot 29 percent in dit jaar. Het Duitse aandeel bedraagt nu 10 percent, het Engelse 8 percent en het Franse bijna 6 percent. cern werken thans 2300 mensen, van wie 1400 verspreid over een aantal Nederland se vestigingen. Voorzitter D. H. Vettewinkel van de raad van bestuur deelde bij de officiële introductie van Sigma Coatings mee, dat de omzet thans 175 miljoen is en naar de 200 miljoen groeit. Van de activiteiten is 45 percent gericht op export naar alle werelddelen. De introductie van de nieu we handelsnaam in 1972 kost voor Neder land ongeveer 1 miljoen. Hierin zijn te vens de kosten voor het invoeren van de nieuwe huisstijl begrepen. Het totale re clamebudget per jaar ligt thans op zo’n 3 miljoen. Varossieau en Vettewinkel waren al eerder samengegaan onder de nieuwe con- cernnaam International Coating Materials N.V. Later voegde Pieter Schoen zich daarbij. De aldus gevormde groep Sigma Coatings bijvoorbeeld is een dochter van het olieconcern Petrofina, dat enige tijd geleden een volledig belang in de drie verffabrieken verwierf. Petrofina is een besloten vennootschap. De benaming Sigma Coatings heeft te maken met de deponeerbaarheid van de naam en met het feit, dat die in het buitenland zonder al te veel moeilijkhe den is uit te spreken. Pieter Schoen heeft „Sigma” al in 1943 als merk gedeponeerd in vrijwel alle landen van de wereld. De aanduiding „coatings” is inhoud-bepalend voor de activiteiten van de groep. Sigma Coatings bepaalt zich al lang niet uitsluitend meer tot verf. Het concern heeft ook wandafwerkingsprodukten, vloeren, mortels en kitten. Bij de ontwik keling daarvan staat de chemie centraal. En dat is, aldus de heer Vettewinkel, een interesse die Petrofina en Sigma gemeen hebben. In het verleden hadden de drie fabrieken ieder een eigen specialiteit. De een op het gebied van scheepsverven, NEW YORK, (Reuter). De Ameri kaanse neger Charles Diggs jr. heeft be dankt als lid van de afvaardiging van de VS bij de volkenorganisatie in New York. Hij heeft dit uit protest gedaan tegen de politiek van de regering-Nixon tegenover Afrika. Charles Diggs, een democratisch lid van het Amerikaanse Congres, zei tegen ver slaggevers, dat hij de huichelarij niet meer kon verdragen van de Amerikaanse regering die voortdurend mondeling ge tuigt van haar afschuw van de apartheids politiek, maar toch altijd maar stemt tegen elke poging om handelend op te treden tegen Zuid-Afrika’s apartheidspoli tiek. Diggs verklaarde de functie van afge vaardigde bij de VN pas aanvaard te hebben toen hem verzekerd was dat men met zijn visie rekening zou houden. Maar minister van Buitenlandse Zaken Rogers heeft zijn verzoek genegeerd om nader overleg te plegen over de houding van de VS in verband met resoluties over Afrika. Ma: het koerspeil reageert er meestal niet sterk meer op >mdat vee) al bekend De omzet over de eerste negen maanden bedroeg circa f 142 mln tegen 95 mln verleden jaar. Het behaalde concernresultaat beteken de ten opzichte van vorig jaar een aan zienlijke verbetering, zodat het bestuur verwacht, dat de winst per aandeel na belasting zich zal herstellen tot het niveau dat over het jaar 1969 werd bereikt en derhalve in de orde van grootte zal liggen van 9 per aandeel van het vergrote kapitaal. Deze groep omvat de n.v. Pers en Pu bliciteit, die uitgeefster is van de huis- aan-huisbladen Contacten-Amsterdam (wekelijkse oplage 333.000 exemplaren), Contacten-’t Gooi (maandelijkse oplage 115.000 exemplaren), contacten-Noord- Holland (maandelijkse oplage 233.000 exemplaren) en het technische tijdschrift Beta (41.000 exemplaren). Tot de groep behoren voorts de uitge versmaatschappij Laurens A. Daane n.v., uitgeefster van het Amsterdamse huis- aan-huisblad Memo (wekelijkse oplage 333.000 exemplaren), reclame service bu reau Laurens A, Daane n.v., die zich beweegt op het gebied van sales promoti on, huis-aan-huisverspreiding en direct mail, en de n.v. Bell Sell telephone mar keting. door de fusie met Utermöhlen, kwam deze week zoveel vraag opzetten dat de koers 15 gulden aantrok. De notering in Van Gelder Papier werd stopgezet, omdat een nieuwe onderlinge verhouding met partner Crown Zellerbach uit Amerika wordt uitgedokterd. Het aan deel was kort daarvoor al opgelopen van 60 gulden tot 66 gulden. Koudijs moest nog vijf punten terug tot 77 percent op het slechte verslag. Scholten Honig rea geerde amper op de winststijging van 30 percent. Daartegenover stonden echter ruime winsten voor een aantal lokale prominenten zonder duidelijke redenen. Vooral de uitgevers lagen vast, met Else vier in de voorhoede. Dit aandeel trok aan van 380 gulden tot 415 gulden. VNU kwam van 104 gulden op 111 gulden en Wegener van 70 gulden op 74 gulden. Ook Albert Heijn lag vast met een winst van vijf gulden. Erdal trok tien gulden aan. Van der Grinten acht gulden. Opvallend was voorts de koersstijging van 20 punten voor Simon de Wit. De handel bleef echter overal beperkt. Alleen in HVA, Van Ommeren en R.S. Stokvis werd deze week vrij veel omgezet. De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft kans gezien opnieuw een flink be drag uit de beurs te trekken. Dit had tot gevolg dat de beide nieuwe leningen van de instelling met een koers begonnen die circa drietiende percent beneden de emis- sieprijs gelegen was. Kort daarop kwam de Steenkolen Handelsvereniging reeds weer voor 50 miljoen gulden op de markt met ditmaal een geheel nieuwe construc tie van surplusobligaties. De eerste rente zal 9,3 percent bedragen en zal in volgen de jaren worden aangepast aan het beloop van de rentestand. Van de staatsfondsen- markt kwamen deze week geen belangrij ke wijzigingen door. De nieuwe renteda ling in Amerika waar het disconto nu op 4,5 percent is gebracht werd voor kennis geving aangenomen. De beurs sloot met vaste ondergrond. (Van onze correspondent) UTRECHT. De Nederlandse Vereni ging van Grammofoonplatenimporteurs (NVGI) heeft donderdag besloten de prij zen van grammofoonplaten per I januari met gemiddeld 5 tot 6 pet. te verhogen. De parallel-import heeft in het afgelopen jaar 2,8 pet. bedragen. 49 pet. hiervan was afkomstig uit Duitsland, 10,2 pet. uit En geland en 3,7 pet. uit Frankrijk. 29 april 1972 bestaat de NVGI 40 jaar welk feit op muzikale wijze zal worden herdacht. UITHOORN. Vanaf 3 januari Pieter Schoen, Varossieau en Vettewinkel op de binnenlandse en internationale markt samenwerken onder de naam Sig ma Coatings. De drie verfindustrieën be sloten al in augustus 1970 hun krachten te bundelen en bezetten sindsdien de ne gende plaats op de Europese ranglijst. In Nederland komt de nieuwe combinatie direct na de Sikkensgroep. Sigma Coatings is opgezet met de bedoeling om door gemeenschappelijk onderzoek aan pro- duktverbetering en -uitbreiding te doen en de dienstverlening aan de afnemers verder te vergroten. Bij het nieuwe con- 'T8' x j«r U ■- X - b-. x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10