Gescheiden vrouwen mans genoeg om eigen boontjes te doppen Geitenvrienden oencnt aan VOORZITTER STICHTING GESCHEIDEN MANNEN: F L B I MB |Hrj (Van onze redacteur in Rotterdam) Alleen voor kinderen De gebroeders Durk en Theunis Pietersma uit het Friese Bergum maken op een niet alledaagse manier reclame voor hun dekstation. Over het ’hoe’ handelt onderstaande bijdrage. Zadel Claus Rijtuig Mentaliteitsverandering Advertenties als de bovenstaan de verschijnen af en toe in het Bergumse weekblad Actief en de gebroeders Pietersma hebben er meermalen de rubriek Ter Zijde in Vrij Nederland mee gehaald. Want je hoeft geen geitenvriend te zijn om toch met belangstelling van zulke poëzie kennis te nemen. Hoe je het ook bekijkt, de makers van dit reclamewerk zijn oor spronkelijke geesten en een nadere kennismaking waard. Is uw geit vol droevenis, verlaat zij niet haar sponde, welnu, haar leed is mij reeds duidelijk, ’t is ’t verlangen naar de zonde. De zonde, die reeds sedert het bestaan der mensheid wordt bedreven, en die, volgens de encycliek, gericht moet zijn op *t scheppen van nieuw leven. Doch brave lezers, het is een feit, dat niet iedereen zich houdt aan deze bode, sommigen gaan zelfs zover, zij bedrijven liefde voor den brode Doch terwijl de decadentie voortschrijdt, en de ontucht hoogtij viert, is in Bergum nog een bok, die uw geit als „heer” versiert. „Camillo” is de naam van ’t bokje, die uw geit op ouderwetse wijze „neemt”, en de gedachte aan „coitus interrupts”, is het diertje totaal vreemd. Mocht u dus, na rijp beraad, uw mekkie door Camillo laten nemen, dan rijzen voor u bij de vraag „Quo vadis”, geen problemen. En vindt u dit artikel zedeloos, roept u geëmotioneerd welnu, hij, die zonder zonde is, werpe de eerste steen. I, „waar moet dit in godsnaam heen”, 1 H. C. C. ROËLL Camillo en de zonde De broers met Camillo. Deze kar diende voor het vervoer Nou ja, Durk vindt wel een andere de stichting (dus geen leden) Organisa tie Gescheiden Mannen zegt dat Divor- tium met al zijn financiële eisen de vrouw „afhankelijk laat blijven en el ke emancipatiegedachte bij voorbaat uitsluit, dat een gescheiden vrouw door te gaan werken zowel financieel als moreel ze heeft weer contact met de maatschappij wordt gesteund.” In Nederland lopen 27 van de 10.000 van het huwelijk” van de nieuwe wet meer apprecieert dan de schuldvraag uit de oude. En ook „dat je niet moet denken dat ik sympathiseer met man nen die de boel belazerd hebben.” Hij wil met zijn stichting een wissel op de toekomst trekken. Een mentali teitsverandering beogen. Vrouwen even Een nonconformist is hij ook en hij begrijpt de verontwaardiging niet die duidelijk maken (als het geacht wordt aan mannen te zijn) dat het huwelijk geen levensverzekering hoeft te zijn. „De gedachte”, zegt Roëll, „dat je door je jawoord bij het huwelijk als vrouw aan de ketting wordt gelegd tot aan de dood, is verkeerd. Evenzo goed als het van mannen verkeerd is om te eisen dat hun vrouw niet mag werken, al is het maar een paar uur per dag. Erbij De man van de bok blijkt Theunis te zijn. Hij exploiteert al jarenlang een dekstation en zorgt geregeld voor vers bloed. Vorig jaar nog had hij veel succes met de bok Claus, maar die is nu van de sterkte afgevoerd en ver vangen door Camillo, jawel, uit de bekende Fernandel-films. Het bokje heeft vroeger een andere naam gehad, maar zodra de dieren naar de Lange- loane verhuizen worden ze herdoopt. De gebroeders hebben nog even geaarzeld tussen Camillo en Le Bergerac, maar het is tenslotte de eerste geworden. Durk heeft verder geen bemoeienis ROTTERDAM „Op het gebied van echtscheiding staat de man in het verdomboekje. Hij laat zich vaak kisten, omdat hij altijd minder afhanke lijk is geweest. Hij denkt dan: ik knap het in m’n eentje wel op. Maar tijdens de emoties van de hele scheidingsprocedure kan dat zeer nadelig zijn”, zegt de heer H. C. C. Roëll. Hij is voorzitter van de Stichting Or ganisatie Gescheiden Mannen. Tot nog toe heeft de Stichting weinig van zich doen spreken. Ze is aanzienlijk minder militant dan de Bond van Gescheiden Vrouwen, Divortium, die in VARA’s uur U hard van zich afbeet en voortdurend de binnenzijde van lege portemonnees liet zien. die hij in de oude schuur organiseerde. Er kwamen soms tachtig jongelui, te veel om ze allemaal gratis te schenken. Vandaar dat de drankjes tegen kost prijs werden uitgedeeld. Dat ging goed totdat een paar gasten onderweg naar huis brokken kregen. Toen maakte d« politie een einde aan de feesterij. Van boer en burger, maagd en hoer Er viel menig snikkie Rond dit zwarte brikkie Hier heerst de liefde Gods of des duivels geest, Getrokken door een edel beest Zo hebben hij en Theunis een rondje door Bergum gereden, maar veel men sen waren kwaad. En dan de feestjes, Den Haag) aan werkt is onder andere: twee jaar lang eventuele „overbrug- gingsalimentatie” voor de vrouw, daar na alleen nog alimentatie voor de kin deren. Maar wel met een mogelijkheid tot inspraak in opvoeding en onderwijs. Meer het belang van het kind dienen, door niet klakkeloos de kinderen toe te wijzen aan de moeder, bij wijze van een soort gewoonterecht. Betere rege ling van „bezoekrecht”. Nu kan een toeziend voogd, die de kinderen dui niet onder zijn of haar hoede heeft, alleen vragen de kinderen eens te mo gen zien, niet eisen. uit 1863, nog gebruikt in de Ameri kaanse burgeroorlog en door Durk per soonlijk uit de States aangevoerd. Ver der een mooie Friese staartklok, een grote collectie oude horloges, opgezette dieren, paardetuig en vele tientallen andere curieuze artikelen. Onder de schoorsteen tenslotte een plattebuiskachel. O ja, en onder in de welvoorziene boekenkast ook nog een forse voorraad alcoholische drankjes, van whiskey tot Beerenburg, door Durk royaal uitgeschonken in fraai gestileerde glazen. De gastheer heeft een klein puntbaardje en draagt een bril met gouden montuur. Hij is ge kleed in een gebleekte paarse broek en zwart overhemd. Hij rookt een klein pijpje. Het perceel Langeloane 2 blijkt een fikse stelpboerderij te zijn met een voortuin waaruit de fantasie van de bewoners spreekt. In het grasveld prij ken zware zwerfkeien, het hek is kwis tig versierd, er staat een duiventil en opzij pronkt een historische gaslan taarn. Theunis regelt de ontvangst. Hij is dertien en draagt een hippe voorhoofds- band. Zijn compagnon en broer Durk is 24. Hij houdt zitting in één der voorkamers, z’n privévertrek waar vele schatten der aarde liggen opgetast. Op de vloer beestevellen waarop een kost bare Engelse spaniel haar middagdutje doet. Langs de muren een dure antieke kast, een zware piano, een elektronisch orgel en nog wat kleingoed. Aan de muren zeldzame oude wa pens, waaronder een oude voorlader Evenzo goed als mannen mee zouden moeten werken in het huishouden”. Beide partijen moeten zich aanpas sen. Basis volgens H. C. C. Roëll: „Een goede communicatie betekent een goed huwelijk. Niet dat ik het seksuele uit sluit Maar elkaar goed verstaan is pri mair”. Waar zijn Stichting Organisatie Ge scheiden Mannen (Zwedenburg 152, Wapenfeit van de stichting, die er allesbehalve naar streeft dezelfde naam te krijgen als Divortium, is een brief aan de minister en de commissie van Kamerleden die zich bezighoudt met het „alimentatierecht.” Waar men zich in de brief vooral tegen afzet, is de levenslange betaling van eenderde van het inkomen van de man, als alimentatie aan de vrouw. Divortium-vrouwen zouden dat graag willen zien. Hun mannelijke tegenvoe ters stellen in de brief: „Maakt het huwelijk ook tegenwoordig nog een vrouw levenslang arbeidsongeschikt voor de maatschappij? Is de gescheiden vrouw zonder meer ongeëmancipeerd? Of is de gepaste arbeid door haar verricht iets onbetamelijks?” En doelend op de door de rechter uitgesproken scheiding: „Welk misdrijf wordt in de moderne maatschappij ge straft met wat de man in de praktijk ervaart als kinderroof en een levens lange boete, oftewel lijfeigenschap? Dat alles als consequentie van een belissing die twee mensen destijds bei den hebben genomen met de beste wil bezield.” De kern van de zaak is dat men bij met de geiten en bokken. Hij verzorgt voor Theunis de public relations en hij is ook de maker van de advertenties. Theunis verklaart nadrukkelijk, dat hij helemaal zelfstandig handel drijft. Hij bezoekt na schooltijd ook de geiten houders om er nieuw fokmateriaal aan te kopen of de markt in Leeuwarden. Hij heeft nog maar éénmaal op een beest verloren, maar dat had hij dan ook ongezien gekocht. Deze nonchalan ce is hem op twee rijksdaalders verlies komen te staan. Durk, die bij zijn vader in het be drijf werkt, is een blauwe maandag op de ULO-school geweest, maar op zeke re dag naar huis gestuurd. Liefde voor de letteren heeft hij wel, zo blijkt uit de titels in zijn boekenkast, en hij leest ook veel kranten en weekbladen. Hij is naar links overgelopen nadat hij de ontdekking had gedaan, dat de Boeren van Koekoek of Harmsen, waar hij aanvankelijk wel iets van ver wachtte, niets te bieden hadden. Dat Vrije Boeren-verleden moet als zijn jeugdzonde worden beschouwd. Hij heeft z’n eigen ethiek. Hij houdt van wapentuig, zoals uit z’n collectie blijkt, maar niet van het schieten op mensen. Zijn vader en broers zijn jagers, maar hij kan geen beest doodschieten. huwelijken op een definitieve scheiding uit. In 1970 werden ruim 123.000 nieu we huwelijken gesloten en 10.300 ontbonden. Op dit ogenblik schat men het aantal gescheiden vrouwen op meer dan 75.000, het aantal gescheiden mannen in ons land op een kleine 50.000. Rotterdammer Roëll: „Het is niet ons streven de echtscheiding erg ge makkelijk te maken. Wel om te komen tot gezondere huwelijken.” H. C. C. Roëll is 51 jaar. Zelf kon hij opgelucht ademhalen toen de nieu we echtscheidingswet erdoor kwam en zijn scheiding van-tafel-en-bed werd omgezet in een definitieve. „Maar die emoties heb ik allang achter me gela ten” zegt hij, vertellend dat „scheiden geen lolletje is, zoals men wel eens wil aannemen, en het een afschuwelijk ogenblik is dat je je koffertje pakt en je hele gezin achterlaat.” Hij stelt dat bij bijna elke scheiding twee schuld hebben en niet één. Dat hij daarom de „duurzame ontwrichting Roëll: „Men vergeet wel eens dat wanneer de kinderen bij één partner zijn, er bewust of misschien onbewust een hersenspoeling van die kinderen ten aanzien van de andere partner plaats heeft. Dan is het niet in het belang van het kind als de vader, die steeds is voorgesteld als boeman, het opzoekt. Alleen als de moeder sportief is alhoewel dan onbewust misschien ook nog beïnvloeding plaats vindt kan de vader de kinderen zien zonder dat de kinderen hem met zware voor oordelen benaderen”. Terugkerend naar de alimentatie zegt Roëll: „Tachtig percent van de mannen kan die niet opbrengen. Met andere woorden: het is te weinig voor de vrouw om van te leven, en het is te zwaar voor de man om te geven”. Dat is de grond van hun woede tegen Divortium: „Die willen de gescheiden mannen nog eens, zoals wij het zeggen, helemaal uitkleden”. De Stichting Organisatie Gescheiden Mannen gaat dan uit van degenen die inderdaad betalen. Divortium wil om niet-be talers te grijpen, een soort volksverzekering voor gescheiden vrou wen uit de lagere inkomensgroepen. Te innen door een belastingdienst) e. Juist van mannen die hun financiële plich ten willen ontduiken. De gescheiden- mannenorganisatie wil alleen voor de kinderen blijven betalen en de vrouwen niet zo ongeëmancipeerd be naderen dat men bij voorbaat stelt dat zij „niet kunnen werken en zelf de kost verdienen”. zijn grollen af en toe bij andere men sen oproepen. Zoals zijn tocht met een begrafeniskoets door Bergum. Het was een hele mooie koets, die hij voor een prikje gekocht had. Hij wilde het rij tuig ombouwen tot huifkar en er kam- peertochten mee maken. Hij haalde de koets op en bevestigde er een bord op met de volgende tekst: •r vil mooi of curieus vindt en hij is een enthousiast ruiter. Vorig jaar zag hij zo’n prachtig cowboy-zadel met een knop en helemaal bewerkt. Zo eentje wilde hij ook, maar in Nederland was het niet te koop. Ze zeiden tegen hem, dat die zadels alleen in Amerika te krijgen waren. Durk is deze zomer naar de VS gereisd en na drie maan den ontdekte hij in Mexico het zadel dat hij zocht. Het pronkstuk hangt nu aan de zolder en wordt alleen op zon en feestdagen gebruikt. En dan nog even over de bok, want daar is het tenslotte om begonnen. Het is een Toggenburger en Theunis zegt van hem, dat hij goed gebouwd is en goede diepte heeft, maar iets donkerder van kleur had kunnen zijn. Aldus hebben de keurmeesters uitgemaakt. Voor de rest is Camillo (hij is in april van dit jaar geboren) een uitstekende bok, van wiens kwaliteiten in de ad vertentie niets teveel is gezegd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13