MET DE VINGER AAN DE TREKKER Weer renteloze leningen na Bhoetto wil praten met Staking dreigt in Bankoverval metaalindustrie in Santpoort: buit f 18.000 Reesink gaat nog eens 100 man ontslaan TARVO volgend jaar Kolonel Oran Henderson vrijgesproken i „werkelijke u 1 Bonden willen „vuist maken” leiders” Mi T si t VANDAAG IN ERBIJ: Verdachte moord Tucht- en straf- klassen moeten HET WEER schendingen bestand Bangla Desj eist vrijlating Rachman verdwijnen gekozen TV-uitzending Ajax-Twente gaat niet door Nog geen opvolger voor Oe Thant India beschuldigt Pakistan van in Schalkwijk in gevangenis neergeslagen ...dokter zegt ook: Als bruin je te zwaar is, neem danlichtverteerbaar TABVO! K I Scherpe controle van politie op verkeer i AGENDA pagina 8 Verder in de krant LAATSTE NIEUWS waarom juist moutbrood? pak het, dat gulle goede TARVO iMil ^^BijA&K hangt een leuk Elvi-model voor u klaar: uzult er zomer na zomer en winter na winter op terug komen. 62e JAARGANG NUMMER 39 ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Voor kopen eigen huis Het woord is aan... i e Gescheiden mannen over gescheiden O vrouwen Camillo en de zonde Het geneeskrachtige bed van de maharadja Prikpil in opmars Toneel in Wenen De schietende zuster Alie Mul I In hok terug PvdA -voorzitter: Autobedrijf KONING N.V. f Belangrijk verlies verwacht VLOERBROOD v. d. Vooren bakt ’t (Van onze redactie economie) DEN HAAG De samenwerken de vakorganisaties in de metaalindu strie zullen maandagmorgen voor de poorten van de bedrijven een pam flet uitreiken, waarin van de werkne mers wordt gevraagd om na 1 januari met hun besturen een vuist te maken om de werkgevers op de knieën te krijgen. „Wij sluiten daarbij het mid del van de staking beslist niet uit”, staat er. 2 3 3 7 7 8 8 9 10 11 Haarlem Centrum en winkelcentrum Schalkwijk Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. K 1 «o Zeven kandidaten Veel bewolking te Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. NEW YORK, (Reuter, AFP en AP) De Pakistaanse minister van Bui- telandse Zaken, Bhoetto, heeft giste ren gezegd dat zijn regering bereid is om over een regeling te onderhande len „met de werkelijke leiders” van Oost-Pakistan. Hij zei dat onderhan- delingen tijdens de Indiase bezetting van Oost-Pakistan „zeer moeilijk” zullen zijn. Bhoetto ontkende het be staan van een regering van Bangla Desj in Oost-Pakistan. Nieuwe premier MY LAI-PROCES KONINGIN HOUDT KERSTTOESPRAAK Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post f 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. II. C. van der Mije, II. P. Stuurman II. van Looij, onderdirecteur 1 Wat u ook neemt, een Elvi tuniek- pak, japon, broekpak of deux- pièces, het. is een stijl en een pasvorm waar u verknocht aan •raakt. Omdat Elvi buitengewoon prettig draagt, leuk, modisch en heel praktisch is - vooral ook wat de prijs betreft. Elvi >is ontworpen door Nederlandse ontwerpers die van de wensen van de Néderland- se vrouw- uitgaan. Vandaar die •zeldzame pasvorm,'die modellen- in-de-roos, die modieuze variatie. Elvi is ontworpen voor de vrouw boven de 25. De alleen-verkoop voor Haarlem heeft Elvi: toever trouwd aan A& K. ’t Is maar dat u dat weet! NB* al it IJmuider Courant Laurillard: te (Van een onzer verslaggevers) ZÜ tot official dealei I Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij IJmuiden Vechtstraat Uit het binnenland Buitenlands nieuws Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, Kerkdiensten Weerrapport Mode journaal Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport Het geloof is een stok om op te steunen, niet om elkander mee te slaan. Radio-Pakistan meldde vanmorgen dat de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Bhoetto is aangewezen als premier van Pakistan. A NIEUWERSLUIS. „Bij de zaak Schul en Dona is duidelijk aan het licht ge bracht dat wij hebben te maken met een totaal verouderde wetgeving op het gebied van het tuchtrecht en de volkomen ou derwetse manier van gezagshandhaving in het leger. Hiervoor dragen regering en parlement verantwoording.” De vakorganisaties laten de werknemers weten, dat de besturen steeds sterker rekening houden met de mogelijkheid dat Deze zeven kandidaten zijn Kurt Wald heim van Oostenrijk, Max Jakobson van Finland, Gunnar Jarring van Zweden, prins Sadroeddin Aga Khan van Iran, Felipe Herrera van Chili en Dalkachew Makonnen van Ethiopië en Shirley Amerasinghe van Ceylon. Onze specialiteit Edisonstraat 4 - IJmuiden M.L. Tectyleer-station NEW YORK (AFP en Reuter) Geen van de zeven kandidaten voor de post van secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, als opvolger van Oe Thant, heeft gis terenavond in de Veiligheidsraad bij een eerste stemming het vereiste aantal stem men weten te behalen. NEW DELHI (AP) Een Indiase mi litaire woordvoerder heeft de Pakistaanse strijdkrachten vandaag beschuldigd van zes „intensieve aanvallen" op Indiase po sities sinds gisteravond het bestand aan het westelijk front in is gegaan. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De ontstemming van Ajax dat de TROS vroegtijdig heeft be kendgemaakt dat deze televisieomroep vanavond een uur lang beelden van de wedstrijd AjaxFC Twente zou uitzen den, heeft erin geresulteerd dat de hele uitzending niet doorgaat. De kijkers zullen zich nu tevreden moeten stellen met en kele flitsen van de wedstrijd. Hoe lang deze samenvatting zal duren, is ook nog niet bekend aangezien Landré vandaag als een schooljongen naar Jaap van Praag moet gaan om te vragen hoe lang de flisen van de wedstrijd mogen du ren. Bijzonderheden worden nu pas van avond op het scherm bekendgemaakt. S V SS S SSS s na 1 januari krachtiger middelen moeten worden gebruikt om de werkgevers er van te overtuigen, dat ze ongelijk hebben. President Jaja Chan van Pakistan heeft Bhoetto, die zich i<n New York bevindt, verzocht direct naar Rawalpindi terug te keren om deel te nemen aan de vorming van een burgerlijke regering. (Zie verder pagina 3). Bloemstraat 34. Showroom Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond Deze woorden sprak de voorzitter van de Partij van de Arbeid, André van der Louw, vanmiddag tijdens de grote protest- betoging in de nabijheid van het kamp Nieuwersluis. Op korte termijn dient nu een begin te worden gemaakt met een volledige herzie ning. De tuchtrechtstraffen als tuchtklas- sen en strafklassen dienen in de nieuwe wetgeving niet meer voor te komen, meende de heer Van der Louw. Duidelijk is ook geworden dat bij kwesties van vrijheid van meningsuiting alleen de on afhankelijke rechter tot oordelen bevoegd moet zijn. Het Tweede-Kamerlid dr. Visser (D’66) heeft zich achter de eisen van de WDM gesteld. In zijn toespraak tijdens de de monstratie pleitte dr. Visser voor afschaf fing van Nieuwersluis, omdat dit zijns inziens een nutteloze en verouderde in stelling is. Het hoofd van de missie van Bangla Desj in Washington, Siddiqi, heeft gezegd dat zijn regering de Westpakistaanse krijgsge vangenen wil repatriëren in ruil voor de vrijlating van Sjeik Moedjiboer Rachman en alle andere leden van de Awami-liga die in West-Pakistan gevangen zitten. Hij zei dat de Indiase troepen zich „zeer binnenkort” uit Bangla Desj zullen terug trekken. Zijn land zal nauwe en vriend schappelijke betrekkingen onderhouden met het Indiase West-Bengalen. Het over weegt geen vorm van confederatie met In dia en is vastbesloten zijn onafhankelijk heid tot elke prijs te verdedigen. Bangla Desj zal ondanks de verwantschap met West-Bengalen geen afscheiding van West- Bengalen van India nastreven, aldus de vertegenwoordiger van Bangla Desj. De Indiase generaal Aurora heeft op een persconferentie in Calcutta gezegd dat de Indiase troepen zullen helpen bij het her stel van de oorlogsverwoestingen in Bangla Desj en zich dan zullen terugtrekken. „Dat is eerder een kwestie van weken dan van maanden”, aldus de generaal. De krijgsgevangenen naar schatting 100.000 militairen en paramilitairen zullen naar India worden overgebracht in afwachting van hun repatriëring naar West-Pakistan. HAARLEM. De 29-jarige man, die in juni van dit jaar door de Haarlemse politie is aangehouden na de moord op de 26-jarige Ineke Visser-Friesen uit de ler- landstraat in Schalkwijk, is in het Huis van Bewaring in Amsterdam door een mede-gevangene neergeslagen en ver wond. Het letsel, een hersenschudding, zal volgens zijn advocaat mr. L. Laus niet de vaststelling van de datum voor de rechts zitting beïnvloeden. „Het gerechtelijk on derzoek is 14 december afgesloten en dan moet binnen een maand worden besloten of tot een gerechtelijke procedure wordt overgegaan”. Er zijn al eerder moeilijkheden rond de man geweest. Oorspronkelijk werd hij in het Huis van Bewaring in Haarlem vast gehouden, maar hij is op eigen verzoek overgeplaatst, omdat hij volgens zijn ver klaring zou zijn mishandeld door een groep bewakers. Hij heeft daarover een officële klacht bij de procureur-generaal ingediend. Ook heeft hij van raadsman gewisseld. Hij zou niet met mr. J. C. A. Korrel kunnen opschieten, reden waarom mr. Laus is toegewezen. ZUTPHEN. H. J. Reesink en Co n.v. te Zutphen (groothandel in metalen bui zen, ijzerwaren enz.) zegt dat door een verdere teruggang in de conjunctuur in de tweede helft van het lopende boekjaar de omzet is achtergebleven, waardoor 1971 met eenlopende boekjaar de omzet is achtergebleven, waardoor 1971 met een met een belangrijk verlies zal worden af gesloten. Over 1970 werd nog 0,6 mln. winst geboekt tegen f 3,1 mln. in 1969. De verwachting ten aanzien van kosten stijgingen en omzetontwikkeling in 1972, alsmede de mogelijkheden van de ver gemechaniseerde organisatie deden het be drijf besluiten de afnemers in de Amster damse en Groningse rayons te gaan bele- veren vanuit de vestigingen Rotterdam en Zutphen. De verkoopbuitendienst van de vestigingen Amsterdam en Groningen on dergaat in principe geen wijziging. De kantoren, toonzalen en magazijnen wor den binnenkort gesloten. Door deze reor ganisatie zullen nogmaals 100 personeels leden afvloeien, waardoor het in 1971 reeds met 160 emplyees verminderde per soneelsbestand wordt teruggebracht tot 670 man. Een gesprek is gaande met de vakbonden over de sociale begeleiding van het vertrekkende personeel. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Er zal naar worden gestreefd op een eerder tijdstip de moge lijkheid van het verkrijgen van garanties voor de koop van bestaande woningen weer te openen. Dit antwoordt minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening op vragen van het Kamerlid S. Keuning (DS’70). Minister Udink zegt, dat met de thans aanwezige aanvragen voor de verstrekking van renteloze voorschotten voor de aan koop van een eigen huis voor 1972 nog ca. 25.000 betalingen zijn gemoeid. In beginsel zullen pas per 1 januari 1973 weer rente loze leningen kunnen worden toegekend. FORT MEADE (Reuter). Een jüry van twee generaals en vijf kolonels heeft gisteren in Fort Meade in de Amerikaanse staat Maryland de 51-jarige kolonel Oran Henderson onschuldig verklaard op alle punten van de aanklacht. Kolonel Henderson was ervan beschul digd dat hij geen onderzoek had laten instellen naar de massamoord in My Lai, waarbij naar schatting tussen de 175 en 400 burgers omkwamen. Hij had voorts geen melding van deze oorlogsmisdaad aan zijn superieuren gemaakt en gelogen tegenover een commissie -die een onder zoek naar de slachtpartij instelde. De massamoord in My Lai gebeurde op 16 maart 1968. UTRECHT. Bij een verkeerscontrole van rijks- en gemeentepolitie in de pro vincie Utrecht zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag 6473 auto’s, 10 scooters en motoren en 79 bromfietsen gecontroleerd. Twee bestuurders kregen proces-verbaal wegens het rijden onder invloed. Dertien automobilisten kregen een rijverbod opge legd en bij 244 anderen werd drankge bruik geconstateerd. Aan de bliksemactie die op 21 controleposten werd uitgevoerd namen 330 politiemannen deel. HILVERSUM. In tegenstelling vorig jaar houdt koningin Juliana dit jaar weer een kersttoespraak over de radio. Dat gebeurt op eerste kerstdag van 13.00 tot 13.15 uur via de drie Hilversemse zenders. Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar motregen. Minimumtemperaturen van 5 graden vlak aan zee tot rond 1 graad in het binnenland. Maxi ma morgen van 8 graden in het noordwesten tot ongeveer 4 gra den in het zuidoosten. Matige, aan de kust af en toe krachtige xuidwestelijke wind. rel. 1 51 41 2. Tel.l 10 01 In 114 gevallen bleek de verlichting niet in orde te zijn. Zeventig motorvoertuigen vertoonden andere gebreken; 242 bestuur ders hadden geen rijbewijs bij zich en 28 bestuurders bleken helemaal niet in het bezit van een rijbewijs Tn 202 gevallen bleken bestuurders hun kent eken hewi’1 niet bij zich te hebben en zes bestuurders bleken zo’n bewijs helemaal niet te heb ben. Vier auto’s werden uit het verkeer I genomen. „De werkgevers hebben op onze voor stellen 17 keer „nee” gezegd. De bonden vertrouwen er op, dat u straks één keer, maar dan heel duidelijk „ja” zult laten horen. Dat is wanneer wij u vragen, of u wilt meehelpen om te bereiken wat we in dagenlang onderhandelen niet van de werkgeversfederatie los hebben kunnen krijgen.” In het pamflet worden de eisen van de metaalbonden uitvoerig vermeld, met daarop het aanbod van de werkgevers om slechts één percent reële loonsverbetering toe te staan, „een gebaar dat zij deden, nadat zij eerst een pensioenpremievoorstel naar zich toe hadden getrokken” aldus de bonden. Ook wordt opgemerkt, dat de werkgevers alle invloed van het bonds- werk in de bedrijven niet in de CAO hebben willen vastleggen. „Voor de werk gevers houdt de democratie blijkbaar nog altijd op bij de fabriekspoort. Binnen komen we niet.” WKl Pakistaanse krijgsgevangenen worden bijeengedreven in Khoela, een plaats ten noordoosten van Calcutta, waar he vig verzet is geboden tegen het Indiase leger. Een Indiase soldaat, met de vin ger aan de trekker van zijn wapen is paraat zo nodig om in te grijpen. „Inmiddels is wel duidelijk wat er aan de hand is. Alle werkgevers in Nederland hebben de handen ineen geslagen. Met welk doel? Moet u in uw hok terug? Hebben de werkgevers nooit kunnen ver kroppen dat wij bij vorige onderhandelin- gen een klein stukje van hun welvaart en hun macht hebben afgeknabbeld? Hebben ze alleen maar toegegeven omdat ze niet anders konden, omdat ze bang waren dat hun personeel naar andere ondernemingen zou overlopen?” aldus het uitgereikte pam flet. „Dat gevaar is er in hun ogen blijkbaar niet meer. Ze hebben voldoende gepro beerd u bang te praten, met verhalen over een doodzieke economie en deigende werkloosheid. Ze hebben enquêtes inge steld om te kunnen bewijzen dat u al bang bent, dat u niet wilt staken. Op deze manier hebben ze elkaar blijkbaar zo sterk gepraat dat ze aan de hand van Bakkenist alle CAO-voorstellen afwijzen.” SANTPOORT Drie ongemaskerde, doch gewapende mannen zyn vrijdagavond om ongeveer negen uur de Boerenleenbank aan de Bloemendaalsestraatweg 54 binnen gedrongen. Zij verdwenen met bijna 18.000,—. „Geld!” was het enige dat zij riepen. Volgens de vage signalementen waar de Velsense politie over beschikt, waren het een oudere en twee jongere mannen, van wie de oudste de leiding nam. De lokettiste, de tweeëntwintig jarige mevrouw C. A. M. Franke-Molenkamp, gaf wat zij onder handbereik had, maar op dat moment was één der mannen al over de balie gesprongen. Hij bedreigde met een vuurwapen de assistent, de heer G. van den Bos. De andere mannen waren inmiddels ook over de balie gesprongen en maakten de telefoonverbindingen onklaar. De leider gaf opdracht de kluis te openen. Een van de drie ging achter de kluisdeur staan en stopte een rode tas vol met bankbiljetten. Na hun verdwijning alarmeerden de bank employés snel de politie. De Velsense politie verzoekt een ieder, die omstreeks negen uur in de omgeving van de boerenleenbank drie mannen heeft zien vertrekken, hetzij per auto of op andere wijze, zich zo spoedig mogelijk in verbin ding te stellen met het hoofdbureau, tele foon 19019 (02550).

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1