I Europese eenheid in snelheidslimieten Hoorapparaat kan oorzaak zijn van waanideeën Regering heeft nog geen vast standpunt KABINET WIL MENING DAGBLADEN HOREN OVER KABEL-TV LUCHTKARTERINGSINSTITUUT OPEN Trieste balans na half jaar regeren KNMG handhaaft wellicht richtlijnen over abortus PIANO’S KvanVEELEN Portugees kreeg geen asiel 1 IN 9 JAAR 420.000 DODEN OP DE WEGEN TWEE ARTSEN MENEN: Meningsuiting in krijgsmacht wordt verwerkt in nota Harmonisatie van Medisch Contact reageert op stuurgroep van artsen vogelbescherming in Benelux PvdA-fractieleider hekelt kabinet: Gegevens van volkstelling niet te grijp Regering nog niet eensgezind over abortus Kunstmaan gaat oogje houden op luchtverkeer Alphenaar 2 ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 2 E Premier naar de West KEUZE k KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 EERSTE 1JMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederiandsekaas. LA- ATJ lAAi ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE r P.S U kunt uw piano voot kerst nop in huis hebben. Kunt u zich een muzikaler kerst feest indenken dan uw kerst liederen gespeeld op uw nieuwe piano. 1 en str Dit zei staatssecretaris Kruisinga van Ver keer en Waterstaat, vrijdagmiddag na zijn aankomst uit Parijs. Verschillende De confessionele partijen kregen van de heer Den Uyl het verwijt ineen te krim- Van Nederlandse zijde werd volgens dr. Kruisinga sterk aangedrongen op een uniform systeem in Europa: dezelfde type maximum- en minimumsnelheden aanbod voor alle Nederlanders of aanbie ding van enkele buitenlandse program ma’s aan de bevolking van bepaalde ste den gaat de voorkeur van de omroepraad uit naar de eerste mogelijkheid, tenzij onoverkomenlijke bezwaren zouden be staan van technische of financiële aard. in gelijksoortige situaties in verschillen de landen. Dit Nederlandse standpunt, gesteund door de afgevaardigden van West-Duitsland, werd door de vergade ring overgenomen. Staatssecretaris Kruisinga merkte nog op dat het komende jaar extra aandacht zal worden geschonken aan het thema van de invloed van de autoveiligheids- gordel op de verkeersveiligheid. Denen, Joegoslaven en Italianen met enig voorbehoud ontvangen. De artsen, beiden werkzaam bij de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst, afdeling geriatrie in Amsterdam, komen bij hun studie van de gedragingen der bejaarden onder meer tot de conclusie dat de arts of ver pleegster, die bejaarden thuis bezoekt, hen moet bezoeken zelfs als de bejaar den dat niet altijd bewust willen. „De vijandige, zich terugtrekkende bejaarde in de stad, die eenzaam op zijn kamer DEN HAAG De ministerraad heeft vrijdag goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp tot goedkeuring van een Benelux- overeenkomst, die beoogt een harmonisatie van de wettelijke bepalingen op het gebied van de jacht en de bescherming van de in het wild levende vogels tot stand te bren gen. De overeenkomst heeft voorts betrek king op de afschaffing van de controle en formaliteiten, die aan de binnengrenzen van de Benelux ten aanzien van in-, uit- en doorvoer van wild en van in het wild le vende vogels bestaan. Hij vond de materie zó diepgaand dat het kabinet zich zeer uitvoerig moet be zighouden met de memorie van toelich ting van het wetsontwerp. re pa In he go oi h< D v< in w se te ai m B S( R di v. j< g' n Ine vai wa en int aai va: get 1 ble Pa vai ko: I M< bo: do, lij] ph pei do ne: eei en In we coi mi ter fer Be 1 da be on vo str gu dit ta: tot tej ku Pa to de ..I ga ge Ni m lei DEN HAAG. De ministerraad heeft vrijdag besloten om deel te nemen aan de ontwikkeling van een Amerikaans-Euro- pese satelliet voor luchtverkeerbeveiliging. MABKlEZEN/ZONNESCWERMfN RntLUIKeN/LUXAPLEK JALOUZIgeN .W ,.w MIDOENHAVENSnSAAT 27 IJMWOSM D2SS0-IWt 11 NA 1C-OO UURKSMHtOt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In het kabinet-Biesheu- vel zijn geen grote tegenstellingen over het wetsontwerp voor legalisering van de abortus provocatus, maar er zullen waar schijnlijk wel twee tot drie vergaderingen van de regeringsploeg nodig zijn om uit de problemen te komen. Premier Biesheu vel zei vrijdagavond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, dat het regeer akkoord zal worden uitgevoerd, waarbij hij wel toegaf dat vooral over het abor tusteam diepgaand wordt gedebatteerd in het kabinet Ons land zal daartoe een overeenkomst tekenen, die wordt gesloten tussen een aantal lidstaten van de Europese organi satie voor ruimteonderzoek (ESRO) en deze organisatie zelf voor de uitvoering in samenwerking met Amerika van een pro ject van experimentele pre-operationele luchtvaartsatellieten. De kosten van deel neming voor ons land worden begroot op 17 miljoen gulden over een periode tot en met 1979. AMSTERDAM. Na een half jaar ka- binet-Biesheuvel is er sprake van een trieste balans. Dit oordeel velde vanoch tend P.v.d.A.-voorzitter Den Uyl in een vergadering van het partijgewest Noord- Holland-Zuid in Amsterdam. Ook is de Omroepraad van oordeel, dat de Casema als technisch-commercieel in stituut niet de geëgende instantie is voor de (onverkorte) doorgifte van buitenlandse programma’s. De omroepraad zegt, dat naar mogelijkheden moet worden gezocht voor een verantwoorde keuze bepaling met inspraak van kijkers en luisteraars. UTRECHT. „Een ieder die meent absolute, voor iedereen geldige uitspraken te kunnen doen, sluit discussie uit. Hij kan slechts proselieten maken.’ Dit zegt de hoofdredacteur van Medisch Contact, de arts F. A. Bol, deze week in een hoofdartikel in het blad naar aanlei ding van het tegen de abortus-richtlijnen van het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst gerichte memorandum van de Stuurgroep Artsen Aktie Eerbiedi ging Menselijk Leven, waarover wij heb ben bericht. De heer Bol vat de stellingen van de stuurgroep als volgt samen: De bevruchte vrouwelijke eicel is wat betreft het leven gelijk aan de mens en abortus-provocatus betekent in dit licht gezien moord op een medemens; De me dische beroepsethiek berust op de absolute eerbied voor het menselijk leven, ze bezit eeuwigheidswaarde en geen enkele veran dering in het collectieve normbesef kan deze medische ethiek doen wijzigen, en iedere arts die er anders over denkt dient zijn bul in te leveren. Volgens dokter Bol is het onlogisch, deze stellingen mede te baseren op uit spraken van de World Medical Associati on omdat in de uitspraken van de WMA wel degelijk de verandering van het col lectief normbesef doorklinkt. In dit ver band herinnert hij eraan dat op het laatste congres van de WMA veel stem- Het is de bedoeling de nota aan de Tweede Kamer aan te bieden nog voor de openbare behandeling van de begroting 1972 van het departement van Defensie. Deze begrotings-behandeling zal plaats hebben eerst na afloop van het kerstreces. Een uitspraak over het wel of niet uitvoeren van de motie-De Gaay Fortman (P.P.R.) over het tuchtrecht is er ook nog niet. In de motie wordt de betrokken com mandanten bij vergrijpen tegen de vrij heid van meningsuiting de mogelijkheid ontnomen om meer dan licht arrest te geven. De gestrafte moet doorgestuurd worden naar de krijgsraad. De twee militairen Dona en Schul, die in de tuchtklasse van Nieuwersluis zitten en die de aanleiding tot de motie vorm den, kunnen zei premier Biesheuvel zeer nadrukkelijk in aanmerking ko men voor maximaal 36 uur vrijaf met de feestdagen. woont, is op een of andere manier heel blij dat hij geregeld bezocht wordt en dat iemand zich om hem bekommert. Verwacht geen dank of directe reactie, maar de patiënt wordt psychisch beter en laat geleidelijk zijn achterdocht va ren. Het huisbezoek bij bejaarden moet regelmatig uitgebreid worden om ern- stige depressie paranoia en zelfs zelf- moord te voorkomen. Zelfs de demen- tie wordt minder als de gemeenschap regelmatig contact maakt en houdt I met zijn eenzame bejaarden”, aldus de artsen. I Zij merken voorts op dat de ver- pleegsters er voortdurend op gewezen moeten worden dat ze hun bijna onge merkte autoritaire en manipulerende houding tegenover bejaarde patiënten I moeten laten varen. „Oudere mensen I haten het kwasi goedmoedig bemoede- I ren door hun kinderen en het pseudo- vriendelijk domineren door de ver- pleegster of verzorgster. Zij haten het opoe en opa genoemd te worden door hen die deze woorden in vernederende zin gebruiken.” Over ongeveer één jaar zal een commissie van plaatsvervangers van ministers van verkeer rapport uitbrengen over de moeilijke ontwikkeling van een Euro pees systeem van snelheidslimieten. Dit rapport zal aan de raad van Europese ministers van Verkeer op de vergade ring in december van het volgend jaar in Parijs worden aangeboden. Het Ne derlandse voorstel werd alleen door de De Omroepraad heeft intussen kritiek geleverd op het Casema-rapport over de kabeltelevisie. Ook het daarin vervatte plan om te komen tot een centraal anten- nesysteem (CAS-plan) ontkomt niet aan kritiek van de Omroepraad. Op verzoek van het P.v.d.A.-kamerlid Voogd heeft minister Engels (CRM) het advies van de Omroepraad over het CAS-plan vrijdaga vond aan de Tweede Kamer aangeboden. Uit dit advies blijkt ondermeer, dat de Omroepraad tegen dit plan bezwaar heeft omdat er door middel van het CAS-net ook programma’s gedistribueerd zullen worden. Die door niet daarop aangesloten De staatssecretaris achtte de invoering van limieten van groot belang. Van Noorse, Zweedse, Britse en Franse zijde was opgemerkt, dat na de invoering van een snelheidslimiet in deze landen een duidelijke teruggang was geconstateerd van het aantal verkeersslachtoffers. Pinhal vroeg destijds in Rotterdam po litiek asiel omdat hij, naar hij zei, bij terugkeer in Portugal in militaire dienst zou moeten. Hij liet de politie weten ernstige bezwaren te hebben tegen mili taire dienst in verband met de strijd in Angola. Volgens de Rotterdamse vreemdelingen dienst is uit een onderzoek gebleken dat de Portugees bij zijn aanvraag om poli tiek asiel onjuiste gegevens heeft ver strekt. Afgelopen dinsdag is Pinhal over de Nederlands-Belgische grens gezet. Pin hal trouwde dit jaar in België met een vrouw uit dit land. De asielaanvraag heeft destijds nogal wat stof doen opwaaien. Tal van instan ties richtten zich tot de politie en de minister om te pleiten voor een verblijfs vergunning. men opgaan zijn voor herwaardering en eventueel herziening van de verklaring van Genève van 1948 (waarnaar werd verwezen in de protestbrief die de stuur groep in november ter mede-onderteke- ning aan alle artsen heeft verzonden). De inhoud van de protestbrief en het memorandum lopen niet geheel parallel. De verklaring van een woordvoerder van de stuurgroep, dat de ongeveer 2250 on dertekenaars van de brief achter de op vatting van de stuurgroep staan, vindt de heer Bol daarom op zijn minst tenden tieus. De stuurgroep heeft zijn memorandum op 4 december in een gesprek met het hoofdbestuur van de KNMG toegelicht. Ze vroeg het bestuur toen, de regering te adviseren de bestaande wetgeving niet te veranderen, de richtlijnen in de geest van het memorandum verder te ontwikkelen, en opnieuw de medische beroepscode te bekrachtigen, dat het menselijke leven onaangetast moet worden gelaten. Het KNMG-bestuur heeft zich vorige week zaterdag beraden op dit verzoek. Zijn officiële antwoord aan de stuurgroep is nog niet verzonden. Uit het feit dat Medisch Contact het officiële orgaan is van de maatschappij en dat dokter Bol ook deel uitmaakt van het hoofdbestuur, kan evenwel worden afgeleid dat het bestuur niet van plan is, de abortus richtlijnen op essentiële punten te wijzi gen. DEN HAAG. Het kabinet-Biesheuvel heeft geen definitief standpunt ingenomen over de kabeltelevisie. De minister-presi dent heeft dit vrijdagavond meegedeeld na afloop van de wekelijkse kabinetsver gadering. „De draad moet nog worden opgenomen” aldus de premier. Hij deelde mee, dat zowel het departement van Ver keer en Waterstaat als ook de Omroe- keer en Waterstaat als ook de Omroep raad nader zal worden gehoord over een ontwerp-ministeriële beschikking over dit vraagstuk. Hij noemde het volstrekt redelijk dat de vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP) zal worden gehoord over de vraag, of de dagbladen kunnen worden ingeschakeld bij het opzetten van regionale radio- en/of TV-stations. Wat ons land betreft heeft de overeen komst tot gevolg, dat in de Jachtwet een aantal incidentele wijzigingen zullen moe ten worden aangebracht. De aangekondig- de nadere, ingrijpende wijziging van de Jachtwet kan pas in de loop van het vol gende jaar worden tegemoet gezien. pen als V.V.D.-fractieleider Wiegel „zijn mondje roert”. Zij hebben zich nu een maal in dit kabinet aan de V.V.D. uitgele verd. Van de K.V.P. zei hij de indruk te hebben, dat zij „de oude plunje weer heeft aangetrokken: rechts regeren en links praten”. De volkstellingsvragenlijsten van 1960 zijn vernietigd. De ponskaarten zonder aanduiding van naam of adres werden door het Centraal Bureau voor de Statis tiek in bruikleen afgestaan aan de Stein metz Stichting in Amsterdam. Deze stich ting slaat belangrijk grondmaten'aal op ten dienste van het sociaal wetenschappe lijk onderzoek van de universiteiten. De ponskaarten bevatten globale informatie in codetaal. De informatie kan op geen enkele wijze tot individuele personen te ruggebracht worden. De gegevens van de volkstelling 1971 worden, overeenkomstig de wet. binnen drie jaar volledig onpersoonlijk gemaakt en zijn tot die tijd adequaat beveiligd, aldus het ministerie. AMSTERDAM, In een artikel over de eenzaamheidsgevoelens bij be jaarden in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde pleiten de artsen I. Stork-Groenveld en dr. J. A. M. Meer- loo voor het gebruik van de oude gehoorlepel bij bejaarden, omdat be jaarden volgens hen veel moeilijker met elektrische boorapparaten kunnen omgaan. Zij worden vaak meer para noid door de bijgeluiden van het appa raat. Paranoia is een geestesziekte die wordt gekenmerkt door een stelsel van waanideeën, waarbij de verstandelijke vermogens onaangetast blijven. ROTTERDAM. De Portugees José August Pinhal, die op 17 september van dit jaar bij de vreemdelingenpolitie in Roterdam een verzoek indiende om hem in Nederland politiek asiel te verlenen, is begin deze week het land uitgewezen. De minister van Justitie achtte geen termen aanwezig om hem een verblijfsvergunning te geven. Het kabinet zette ons een program van bezuinigingen en benoeiingen voor, die in het bijzonder bij het onderwijs en de welzijnsvoorzieningen een ravage aan richtten en dat, terwijl de defensie-uitga- ven extra werden verhoogd. Dit sombere beeld wordt zwart gekleurd door de toe neming van de werkloosheid, die in duizenden gezinnen ontzetting heeft ge bracht. Er is geen twijfel mogelijk: onze economie is ontwricht, aldus de fractielei der. Het kabinet heeft daarbij tot vandaag geen uitzicht geboden op een daadwerke lijke bestrijding van de inflatie. Het is een beleid zonder perspectief. De regering ontwijkt bovendien verantwoordelijkheid als zij stelt dat het bedrijfsleven verant woordelijk is. De P.v.d.A. heeft, evenals de vakbeweging, jarenlang gevochten voor een geleide loonpolitiek. Het zijn de rechtse partijen geweest die deze inko menspolitiek hebben opgeblazen, aldus drs. Den Uyl. Onaanvaardbaar noemde hij het, dat de regering-Biesheuvel voorlopig geen maat regelen zal nemen om de werkloosheid te bestrijden. „Een regering die zich on machtig verklaart om de werkloosheid terug te dringen, omdat daardoor de in flate zal voortduren, velt een oordeel over zichzelf”. Een derde bezwaar van de Omroepraad geldt, dat in het rapport alleen wordt ingegaan op het CAS-plan en de raad noemt het een gemis, dat alternatieve oplossingen niet zijn onderzocht. Immers, door een combinatie van kabelsysteem en ether-distributie (KES) zou het gehele land gelijkelijk kunnen profiteren van de uitbreiding van programmamogelijkheden, aldus de Omroepraad. Gesteld voor de keuze of uitbreiding van het programma- Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak z-y'y afmaken met A zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. DEN HAAG Het is niet uitgesloten, dat premier Biesheuvel in de tweede helft van januari een kort bezoek zal brengen aan zowel Suriname als aan de Nederland se Antillen. Hij zei dit na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Prins Claus heeft vrijdag het inter nationaal instituut voor luchtkarte- ring, dat van Delft is overgeplaatst naar Enschede, officieel geopend. Hij zei, dat het verzamelen van ge gevens door middel van luchtfoto’s, de fundamenten verschaft voor een goede voorbereiding van de ontwik keling van een land. De verplaatsing van het instituut naar Enschede is een gevolg van het streven naar ver spreiding van instanties in ons land. De prins wees erop dat Enschede nog steeds een belangrijke industrie ën textiestad thans verscheidene dienstverlenende instituten en instel lingen binnen zijn grenzen heeft. Op de foto: aan de prins werd een cadeau aangeboden. Wat het doek uitbeeldt valt uit de voorstelling evenwel moei lijk op te maken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Berichten als zouden de gegevens, van de volkstelling 1960 onbeschermd ter inzage van iedereen lig gen, zijn volkomen onjuist. Aldus het ministerie van Economische Zaken. PARIJS. De Europese Raad van mi nisters van Verkeer in Parijs, waar zeventien landen waren vertegenwoor digd, heeft twee resoluties aangenomen, die tot doel hebben de veiligheid op de Europese wegen aanzienlijk te verho gen. De resoluties pleiten voor de in voering van een systeem van maxi mum- en minimumsnelheidslimieten en een betere en uitgebreide verkeersop- voeding van kinderen met name van scholieren. DEN HAAG. Het standpunt van de regering over het vraagstuk van de me ningsuiting binnen de krijgsmacht zal worden geïncorporeerd in de nota over de herziening van het tuchtrecht. Minister president Biesheuvel heeft dit vrijdaga vond meegedeeld na afloop van de weke lijkse kabinetsvergadering. niet rechtstreeks via een eigen dakanten- ne uit de ether kunnen worden gehaald. Uit een oogpunt van evenwichtig omroep beleid acht de Omroepraad dit een tekort van het CAS-plan. Naar de mening van de Omroepraad zou dit zonder enige twij fel enige achterstelling inhouden van de minder dicht-bevolkte gebieden, die niet van de door het CAS te verwerkelijken programma-uitbreiding zullen kunnen profiteren. ministers hadden met nadruk gewezen op de noodzaak van de invoering van snelheidslimieten, gezien de grote toe name van het aantal verkeersslachtof fers. Hierbij spraken cijfers mee van een onderzoek in de zes EEG-landen tussen 1960 en 1969, waar in die periode 420.000 verkeersslachtoffers vielen. De resoluties beogen tevens toepassing van snelheidslimieten voor bromfietsen en motoren. ■ft- k A*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2